v n ij o a c; FEUILLETON. No. 26. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. 28 FËBIUJAIH. DE LEUGEN HAAKS LEVENS. Schouwburgbrand te Amsterdam. BUITENLAND. Roman van Alexander Kömer. BINNENLAND. ALKNAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rijk 1, De 8 simmers O,©O. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. G08- TER ZOON. BEEGIE. In de zitting van den Senaat van den 25 heeft de keer van Put eene redevoering gehouden waarin hij verzocht dat Belgie's vertegenwoordiger op de bijeenkomst te Berlijn eene algemeene ontwapening zou voorstellen. Deze rede werd met algemeene blijken van goed keuring aangehoord. De minister van buitenl. zaken heeft hen 26 medegedeeld, dat Belgie aan de bijeenkomst te Berlijn deel zou nemen. Ten aanzien van de aan den vertegen woordiger te geven voorschriften kon hij niets mededeelen. De heer Balisanx (linkerzijde) keurde de houding der regeering in deze zaak goed. De heer van Put betreurde de weigering der regeeringom zich omtrent het door hem bedoelde punt uit te laten. De minister-president Beernaert zeide daaropdat hier van weigering geen sprake was, maar dat de regeering zich voor het oogen- tolik niet kon verklaren. De regeering heeft den 25 de nitnoodiging van den Keizer van Duitschland voor eene internationale arbeids- bijeenkomst aangenomen en daarbij hare groote ingeno menheid met de verheven bedoelingen des Keizers uit gesproken. Tevens heeft zij eenig voorbehoud gemaakt ten opzichte van die puitóenwelke betrekking hebben •op de bijzondere wetten en arbeidsomstandigheden in de verschillende landen. DUITSCHIiAHiD. De uitslag van de verkiezingen in de 397 kiesdistricten is als volgt. Gekozen zijn: 52 con servatieven, 14 vrij -conservatieven 19 nationaal-liberalen, 91 neutrums-leden, 21 vrijzinnigen, 20 sociaal-democraten, 14 polen, 2 .wilden", 12 elzassers, 2 democraten, 1 deen, 3 welfen en 2 anti-semieten. Voor de herstemmingen komen in 146 districten in aanmerking 30 conservatieven, 19 vrij-couservatieven, 76 nationaal-liberalen, 21 centrums- leden, 63 vrijzinnigen, 57 soeiaal-domocraten, 5 polen, 10 democraten, 7 welfen, 3 anti-semieten en 1 .wilde". EAflAElLANJII. Lagerhuis, Den 24 heeft minister Eergusson ver klaard dat de benoeming van generaal Simmons, belast met eene .zending der malteezers bij den Paus, geenszins in strijd is met de omzichtigheid welke de regeering zich heeft opgelegdtoen zij besloot geen vasten verte genwoordiger bij den Paus te benoemen. De beer- Graham diende den 25 een amendement in op het adres van antwoord betreffende de beperking van den werkdag. Hij wensehte te verklarendat nu do werklieden in Europa den wenseh te kennen geven, dat de duur van den werkdag worde beperkter aanlei ding bestonddat ook de engelsche regeering verte genwoordigers zond naar de bijeenkomsten van Ber lijn en Bern ter bespreking van dit vraagstuk. Minister Pergusson verklaarde, dat de regeering echter slechts een beperkt aandeel kon nemen aan de beraadslagingen over het arbeidsvraagstuk. De regeeriDg had dien dag bericht ontvangen, dat de zwitsersche regeering hare bijeenkomst uitstelde wegens de uitnoodiging van den Keizer van Duitschland tot het houden eener bijeenkomst te Berlijn. De regeering had op 's Keizers uitnoodiging een wel- 17) Jij, lieve onschuld! En is het dan nooit bij jo opge komen, dat je hem zoudt kunnen redden »Ik, Uwe Hoogheid?" »Ha, ha, wezenlijk geen vermoeden? Wat een ver schrikte oogenHebt gij dan niets bespeurd van de mooie plannen van tante Schlier, en van zijne schuchtere vereering a. la Toggenburg Beate, ik had niet gedacht, dat je zoo onnoozel waart." «O, Uwe Hoogheid, verwoest toch mijn weinigje geloof niet", sprak Beate zacht. Zij werd doodsbleek. Robert Prehn neen aan zoo iets had zij nooit gedacht bovendien zij zweeg. Haar hoofd bonsde. Zij, de vrouw van een ander, ging hier door voor iemand, wien men een huwelijksaanzoek kon doen. »Denk je soms niet aan trouwen 1" klonk het bitter uit den mond der prinses. »Neen", antwoordde Beate hard en kortaf. De prinses keerde zich eensklaps geheel naar haar toe en zag haar verwonderd en opmerkzaam aan. «Prachtig, prachtig! Het is te hopen, dat men je «neen" respecteert." Zij ging nu weer tot een ander onderwerp over. «De prins is te Berlijn hij doet moeite het ontslag van mijnheer von Borkfeldt te bewerken en hem bij zich te houden", sprak zij, «Mijnheer von Borkfeldt sprak er al vanmaar be weerde, dat hij er nooit in zou toestemmen", antwoordde Beate, met moeito hare kalmte bewarend. «Zoo? Ja, hij heeft de vrijheid boven alles lief! Hij vreest dus, dat de vriendschap er te veel beslag op zou leggen willend antwoord gezonden. Na verwerping van het amendement Graham werd het adres van antwoord op de troonrede vastgesteld. FRANKBIJK. De hertog van Orleans heeft den 24 des avonds om half twaalf de conciergerie verlaten. Hij werd per rijtuig uaar het station gebracht en met den trein naar Clairvaux vervoerd. Twee agenten der geheime politie vergezelden hem. De directeur der ge vangenis te Clairvaux wachtte hem aan het station met een rijtuig op Hij heeft in de gevangenis eene flinke kamer met een ruim uitzicht gekregen en mag eenige malen per week bezoeken ontvangen. Overigens is hij aan-dezelfde regelen als andere gevangenen onderworpen. Te Parijs werd zijn vervoer eerst bekend, toen hij te Clairvaux aangekomen was. De gemeenteraad van Parijs heeft met 33 tegen 13 stemmen een besluit genomen, waarin opgekomen wordt tegen het vorleenen van kwijtschelding van straf aan den hertog van Orleans. ITAlilH. De minister van marine heeft bij zijn verhoor door de begrootingscommissie als zijne meening uitgesproken dat het gebruik van kruit zonder rook in veldslagen als noodzakelijk beschouwd moet worden. De Paus heeft den 24 de leden van het corps-diploma- tique ten gehoore ontvangen. Zijn gezondheidstoestand was goed. Te Rome is een schok van aardbeving gevoeld. ©O&TE ïi !J lilIONGVlilJIO. De regeering heeft een wetsontwerp ingediendwaarbij de oude ves tingwallen van Weenen vervallen verklaard worden tengevolge waarvan de voorsteden in denzelfden belasting kring komen als de oude stad en het vrij komende terrein grootendeels gebruikt zou kunnen worden met het oog op de toenemende eischen van het spoorwegverkeer. Dit voor de voorsteden minder aangenaam wetsontwerp is te Weenen met ingenomenheid ontvangen. HUSIiABïD. Het Dagblad van St. Petersburg her haalt naar aanleiding van de opmerkingin duitsche bladen gemaaktdat Rusland toch de regeering van prins Ferdinand van Saksen-Coburg erkent nu zij den prins en niet den Sultan van Turkije om geld aanmaant, dat de Keizer van Rusland in geen geval de tegenwoor dige regeering van Bulgarije als wettig zal erkennen. SPAAJTE. De jeugdige Koning is volkomen van de gevolgen zijner jongste ziekte hersteld. VEREEAIEDE STATE NT. Te Nieuw-York is overleden de heer Astor, die een inkomen van 12,000,000 'sjaars had. Blijkens latere berichten uit Arizona is de rivier Hassay-Ampa den 22 buiten de oevers getreden. Yier en dertig werklieden vonden den dood. In strijd met de eerste berichten is de stad Wickenburg gespaard gebleven. Het aantal personendie tusschen den dam en Wickenburg omgekomen zijn bedraagt ongeveer veertig. «Dat schijnt zoo mij is het echter onbegrijpelijk antwoordde Beate. «Mij niet!" sprak de prinses koel. «Yoor gevoelsuitingen is hij de man niet." Nu was het de beurt aan Beate om zich te verwon deren. Was Felix in ongenade gevallen En waardoor Prinses Marie had hem altijd voorgetrokken. Ja alles was en bleef hier onbegrijpelijk. Openhartigheid ware vriendschap konden op dezen grond niet gedijen. Zij had in een roes, in een droom voortgeleefd Wat men de genoegens der jeugd noemt, waren nu haar doel geworden, zij had zich daardoor in slaap laten wiegen zij had vergeten maar nu drukte de volle zwaarte van het noodlot wéér met alle kracht op hare ziel. Het seizoen was bijna geëindigdde feesten waren weör ophanden Beate had sedert de ziekte der prinses weinig partijen bijgewoond. In den toestand der zieke was een kleine vooruitgang te bespeurenzoodra het warmer werd, zou zij naar een badplaats gaan en vandaar naar Engadin. Graaf Teschy bracht zijne dochter op hare kamer een bezoek. Het werd eindelijk tijd om eens verstandig met Beate te praten zoo konden de zaken onmogelijk blijven. En naar haar echtgenoot terugkeeren kon zij evenmin. Hij zat tegenover haar in een met blauw atlas bekleeden armstoeldie in de Februarizon glinsterde. Hij was knorrigteleurgesteld en onaangenaam gestemd. Het verblijf in de oude wereld beviel hem op den dnnr volstrekt niet, Europa was hem vreemd geworden, geen enkele der belangrijke gebeurtenissen had hij mee beleefd. In de verte had hij er natuurlijk van gehoord maar zijne belangstelling was niet opgewekthij voelde zich als iemanddie uit het graf was opgestaan. De taal die hier gesproken werdwas zijn oor vreemd. Alle idealen waren lang vervlogen. Het leven in de nieuwe wereld was hem te prozaïsch voorgekomen het kleine schakeltje, dat hem nog met deze verbond, zijne dochter, het kind van Stephaniewas te zwak om hem op den duur te binden. Het familieleven was hem onverschillig geworden en voor de rol van liefhebbend vader was hij ST ATEN-GENER A AL. Tweede li inner De afdeelingen hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen betreffende eene dading met de be sturen van het Gymnasium te Emmerik en 3 stichtingen aldaar, de heeren Zijlker, Goekoop, Levyssobn Norman, Kolkman en Mackay de heffing van invoerrecht naar de waarde en de han delsovereenkomst met Groot-Britannië, de heeren Dob- belman, Gleiehman, Hintzen, Glinderman en Bablmann; de overeenkomsten nopens do afschaffing der kanaal- en havengelden op het Noordzee-kanaal en de overdracht van het entrepotdok te Amsterdam, de heeren: Bevers, Crémer, Hartogh van Löben-Sels en Huber, en de spoorwegovereenkomstende heeren Heemskerk Tak Rutgers G. W. van Dedem en A. van Dedem. Het hoofdbestuur van het AEDEREAIUDSCSI TOOBfEEIiVERBOaiD, geheel onder den indruk van de ramp, die Amsterdam en geheel Nederland heeft ge troffen, nu in den vroegen ochtend van 20 Februari het vuur den Stadsschouwburg vernielde en verteerde, kwam tot het besef, dat treuren natuurlijk, maar helpen ge- wenseht, ja noodzakelijk is. Wat verloren ging aan ar chief, aan bibliotheek, aan decoratief, is onherstelbaar, maar plotseling geleden geldelijk schadeverlies aan klee- dingstukkon en Senoodigdhedendoor «force majeure" ontbonden overeenkomsten, en niet het allerminst be trekkingen niet meer te vervullen, onnoodig geworden diensten, vervallen verklaarde weekloonen, dat alles te zamen genomen eischt hulp, niet alleen van tooneelvrien- den en begunstigers, maar van alle weidenkenden van alle offer vaardigen, waaraan Nederland bij zoo menige gelegenheid rijk bleek te zijn. Het hoofdbestuur roept van die allen hulp in en steuu. Het hoofdbestuur vraagt aan alle afdeelingsbesturen van het Nederlandsch Too- neelverbond om middelen te beramen maatregelen te nemen, waardoor milde bijdragen vloeien, vraagt aan alle kunstenaars, kunstenaressen, mildheid, de tweelingszustcr van het genie, iu het vorleenen van zedelijken en stoffe- lijken steun vraagt aan alle leden van het Verbond krachtsinspanning, aan alle welgezetenen in Nederland offervaardigheid en dan wordt het doel van het hoofd bestuur ten volle bereikt. Welk is dat doel Het bijeenbrengen van een som een groote som, om ten eerste hen te helpendie wer kelijk door den vreeselijken schouwburgbrand geleden hebben, en te helpen, naar recht en billijkheid, in ver houding tot het geleden verlies en den aard der ver liezen in aanmerking nemende, rechtvaardig oordeelende over de aanleiding en onvermijdelijkheid van die ver liezen. Het hoofdbestuur hoopt en vertrouwt dat die in Nederland bijeengebrachte som aanzienlijk genoeg zal zijn, om niet alleen te gernoet te komen in de schade door dezen brand veroorzaakt, maar ook om daarna een ongeschikt. Hij verlangde weör naar het zwervend leven van vroeger. Beate was altijd schuw gebleven tegenover hem. Zij was altijd in tweestrijd en vader en dochter waren nooit vertrouwelijk geworden. Er moest nu een eind aan de zaak komen. Natuurlijk moest het overijlde ongelijke huwelijk worden ontbonden en dan zou het haar vrij staan, andere banden aan te knoopen. Dan zou hij ook zijne vrijheid weer terugkrijgenen zijne rijkdommen vervielen na zijn dood aan Beate en aan den echtgenoot, dien hij voor baar op het oog had. Borkfeldt had blijk baar genegenheid voor Beate opgevatdie door haar beantwoord werd; bij vond hem een geschikten schoonzoon en de zaak moest nu spoedig worden geschikt. Beate zat met kloppend hart tegenover haar vader. «Wanneer ik je nu vrijheid gaf, naar Rohrberg en naar den oude terug to keeren", sprak de graaf spottend, «zou je dan nu nog wenschen om daar weer te leven, zooals vroeger?" Beate zat onbewegelijk, alle kleur was uit haar gelaat verdwenen, kreunend sloeg zij eindelijk de handen voor het gelaat. «Wees verstandig Beate het was een noodlotge waart onmondig, ontoerekenbaar, en zelfs hoe hoog ik de verdiensten van den organist tegenover je ook stel toch maakte hij misbruik van de omstandigheden, door je onervaren jeugd aan zich te verbinden. Je bent in je recht, wanneer je nu, na meerdere ervaring, den band wenscht te verbreken." «In mijn recht? Ik zwoer hem trouw voor God gij zult niet scheiden tenzij door den dood zegt het trouwformulier." De graaf haalde de schouders op. Wat moest dat nu beteekenen, zij wist zelf niet wat ze wilde. Zij wist zeer goed, wat haar aan de zijde van den ouden man wachtte. «Gij ziet toch zelve wel, dat dit een onhoudbare toe stand is", ging haar vader voort. «Je hebt nu te kie zen wil je terugkeeren en de vrouw van den organist blijven, dan verliest gij alle rechten als mijne dochter

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1