Arbeidswet. No. 27\ Twee en Negentigste Jaargang. 890. ZONDAG 2 MAART. Nationale Militie. H E R IJ K voor de bewoners van wijk C op 5,4 en 5 Maart en van wijk D op (5 en 7 Maart, van des voor- middags 9 tot 12 en van des namiddags 4 tot 4 uren. V erjfaüeriiï«f van tien Kaad A Jfc£ Al J%- A. op WOENSDAG 5 Maart 1890, BINNENLAND. BUITENLAND. School te Egmond a d Hoef. ALKMAARSCHE COURANT Officieel Gedeelte. Do BURGEMEESTER der gemecnte_ A L K M A A R. Gelet op art. 10 der wet van 5 Mei 1889 (Staatsblad No. 48) houdende bepalingen tot, het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen; Brengt ter keunis van de belanghebbenden dat van 1 Maart door hem met het teekenen en afgeven van de in dat artikel bedoelde arbeidskaarten belast is_ de heer F. G. C. J. FUNDTER commissaris van politie alhier. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 25 Febr. 1890. A. MACLAINE PONT De BURGEMEESTER der gemeente ALKMA AR herinnert belanghebbenden, dat hij op Dinsdag 4 Maart el., 's namiddags te 6 uren, ten raadhuize alhier zitting zal houden tot het ontvangen der getuigen voor de vrij stelling als eenige wettige zoon. of wegens broeder dienst. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 1 Maart 1890. A. MACLAINE PONT. der gemeente 's namiddags t8'|4 uur. Punten van behandeling: Verzoek van mej. J. de Lange, geb. de Lang, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare school voor on ver in o gouden tegen 15 April a.s. Van de commissie van financiën. Rapport op de rekening der bad- en zweminrichting, dienst 1889. Idem op het verzoek van de afdeeling Alkmaar der Holl. Maatschappij van Landbouw, om eem/ bijdrage uit de gemeentekas voor hare Paaschtentoonstelling. Rapport der speciale commissie benoemd in de ver gadering van 28 Februari, om te onderzooken het voor stel tot het bouwen van een rechtsgebouw met huis van bewaring op een terrein in don Bergerhontnaast den koepel de Arend. Van Burgemeester en Wethouders. Ie suppletoire gemeente-begrooting dienst 1889, met rapport der commissie van financiën. Voorstel om eene breedte van 4 meter van het in dit jaar te bestraten gedeelte der Kanaalkade tns- schon de Heerenstraat en de brug over de Kaarsen makersgracht met Ben-Ahin keien te bestraten met rapport der vaste commissie van bijstand voor de ge meentewerken. Voorstel tot het uitvoeren van dringend noodzakelijke verbeteringen aan schoorsteenen enz. in het stadshuis. Rapport op het verzoek van de heer J. Pot om ver gunning tot het makenhebben en. exploiteeren eener telefoongeleiding. Adres van den heer mr. H. Cosman betreffende het aanleggen eener stoomtrambaan tusschen Hoorn en Alkmaar. Benoeming van den persoon die toezicht zal houden op het geldelijk beheer van de tramomnibusdienst AlkmaarHoorn van den heer W. H. Arkes b. een havenmeester c. oen lid der plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, in plaats van den heer mr.. J. G. Vogel. Veroudering met gesloten deuren ter behandeling van bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Namens den Voorzitter van den Raad De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. stemmen, waarvan 919,646 door de conservatieven 547.936 door de vrij-conservatieven 1.169.112 door de nationaal-liberalen,1.420.438 door het centrum en de welfen1.161.839 door de duitsch-vrijzinnige partij, 1.341.587 door de sociaal-democraten, 131.488 door de volkspartij 245.852 door de polen100.479 door de 1 elzassers en 91.100 door kiezers, die tot geen dezer pai- j tijen behooren. KXOGLM» Lagerhuis Minister Fergusson heeft den 27 in antwoord op eene vraag van den heer Bryce de meest geruststellende berichten gegeven aangaande den toestand op Creta. Het voorstel Stanhope ten gunste van het bouwen van kazernes is aangenomon. De uitgaven, daarvoor noodig, zijn op J 49.200.000 geraamd. FRASKBIJH. De Senaat heeft de wet op de drukpers in haar geheel aangenomen met 176 tegen 95 stemmen. Kitmer. Den 24 is met 350 tegen 108 stemmen een wetsontwerp aangenomenbestemd om Parijs van drinkwater te voorzien nit de bronnen van de Vigne en Verneuil. Den 27 werd aan de regeering gevraagd wat zij doen zounu het handelsverdrag met Turkije den 13 Maart eindigt. De minister-president Tirard verzekerde dat Frankrijk ten opzichte van Turkije niet mocht achterstaan bij Duitschland en Engeland. Daarom zou Frankrijk krachtens eene voorloopige overeenkomst tot 1892 behandeld worden op den voet der »meest be gunstigde" volken, niet alleen ten opzichte van Turkije, maar °ook wat Egypte betreft dat nog van meer ge wicht is. Hiervoor moeten natuurlijk ook aau Turkije tot dien tijd dezelfde voordeeleu worden toegestaan. Later kan dan de Kamer eene beslissing nemen indien ook de andere handels verdagen ter sprake komen. FORTEGAE. Bij kon. besluit is het recht op buitenlandsche granen tot 16 reis verminderd. ITAllli. Den 24 is een verslag uitgebracht over de geldmiddelen van Rome, een tekort van 10.000,000 aanwijzende voox* het loopende dienstjaar en van 37.500.000 over de laatste vijf jaren. SP AIS JE. De minister van buitenl. zaken verklaarde in de Kamer dat de regeering er naar streefde de rechten te doen erkennen, welke Spanje tot bescherming- van Marokko kan doen gelden. Hij deelde tevens mede, dat naar zijne meening het congres der Noord- en Zuid- Amerikanen te Washington er niet in geslaagd was de banden tusschen Noord- en Zuid-Amerika te versterken. STA TEN-GENERAAL. Tweede Kamer. LTJST VAN BRIEVEN waarvan de geadresseerden onbekend zijnverzonden o-ednrende de le helft der maand Februari 1890 O. P. van AndelA. C. van Wettum Amsterdam; B. Verbrugge Haarlem, Van Egmond aan Zee: W Niezen Amsterdam. Van K o e d ij k A. Bakkers, Weesp. UI' 1 TSC BI E A D. De internationale arbeidsbijeen- komst, te Berlijn wordt den 15 Maart geopend. De fransche regeering heeft de uitnoodiging tot bijwoning dier bijeenkomst mede aangenomen. De Keizer heeft den 26 en den 27 de vergadering van eene afdeeling van den Raad van State bijgewoond. Volgens de offieieele opgaven zijn den 20 4.500.000 stemmen uitgebracht tegen en 2.500.000 voor de Kartell-partijen. In het geheel zijn uitgebracht 7.031.460 Zitting van den 28 Februari. Ingekomen is de mededeeling van het overlijden van den referendaris ter griffie Van Alphen. De Kamer ging eenige oogenblikken over in comité. Na heropening deelde de Voorzitter mede dat de jaar wedde van den te benoemen commies-griffier is bepaald op 1800. Daarna wordt overgegaan tot do benoeming van een commies-griffier (vacature- mr. Zillesen.) Bij de eerste stemming verkregen mr. F. J. A. Vos de Wael, advocaat te Zwolle, 22, jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman., adjunct-commies bij binnenl. zaken 19 mr. R. J. H. Patijn advocaat te 's-Gravenhage 9 mr. W. P. J. Bok advocaat te Amsterdam en mr. H. F. van Leydenadvocaat te Amsterdamieder 7 en mr. J. W. van der Feltz te Groningen6 stemmen. De overige waren verdeeld. Bij tweede stemming verkregen mrs. Vos de Wael 23, Lohman 20Patijn 19 en Bok 8 stemmen. Bij her stemming tusschen deze vier heeren verkregen de heer Patijn 36, Vos de Wael 24, Lohman 21 en Bok 4 stem men. Bij eindstemming tusschen mrs Patijn en Vos de Wael werd benoemd mr. R. J. II. Patijn met 44 tegen 40 st. op den heer Vos de Wael en 1 blanco. Interpellatie. De heer A. van Dedem vroeg verlof om ten aanzien van de jongste ministerieele crisis en de wijziging in het Kabinet eenige inlichtingen te vragen. Dat verlof werd tegen nader te bepalen dag verleend. De heer Tak van Poortvliet had verlof willen vragen te interpelleeren over de verschuiving in het Kabinet. Nu de heer Van Dedem de geheele ministerieele crisis zal behandelenbehoeft hij geene afzonderlijke interpel latie te houden. Daarna ving de algemeene beraadslaging over de o n t- w e r p-p ensioenwetten aan. Nadat de heer Clercx verklaard hadde amendemen ten ten voordeele der ambtenaren te zullen steunen en gevraagd hadof niet bij afzonderlijke wet voor de »oude weduwen" gezorgd zou kunnen wordenindien bij voorbeeld de Staat de 6'/2 millioen die hij uit het pensioenfonds zal trekken niet tot aflossing deed strek ken, maar eenige jaren rente liet afwerpen om zoo doende daarvoor later een fonds te stichten en de minister van financien verklaard had geen vrijheid te vinden een voorstel in laatstgenoemden geest in te dienen, werd de algemeene beraadslaging gesloten. Daar de commissie van rapporteurs nog niet vergaderd was geweest over het amendement van den heer Land op art. 2 om daarin te begrijpen minde re geemploieerden en bedienden op daggeld bij 's Rijks inrichtingen van de zeemacht" werd de zitting verdaagd tot den 4. Te AMSTERDAM is den 25 overleden de heer J. D. G. Grootveldsinds jaren decoratieschilder aan den stadsschouwburg en het Paleis voor Volksvlijt. Blijkens een telegram van don Gouvorneur-Gene- raal van Neerl. Indie van den 25 wordt de gouverne- ments-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 188.000 pikols. De gemeenteraad van Middelburg heeft den 26 be sloten tot de aanstelling van een gemeente-archivaris op 500 jaarwedde met overlating van de benoeming aan burc. en weth. en tot het uitstellen eener beslissing omtrent de voorstellen betrekkelijk de duinwaterleiding, in verband met de rijzing der ijzerprijzen. De kosten van aanleg waren daardoor o. a. met f 31000 gerezen. Den 26 des ochtends wilde de veldwachter der gemeente Leiderdorp, zooals hij steeds deed, op de omni bus, van Leiden komende, stappen om naar het raadhuis van Leiderdorp te gaan. Hij had de gewoonte om dit te doen terwijl de omnibus bleef voortrijdenhij strui kelde echterwaardoor do zware wielen van het rijtuig hem over de borst gingen en hij binnen weinige oogen blikken overleed. Hij laat vrouw en kinderen achter. Den 26 is te Utrecht voor nuttige handwerken o.a. geslaagd mej. C. de Rooij te MASDIJM. De gemeenteraad van AMSTERDAM heeft den 27 tot hoogleeraar in de geschiedenis aau de gemeente lijke universiteit benoemd den heer dr. H. C. Rogge universiteits-bibliothecaris. Den 27 werd te KOLHOR9I, van wege het aldaar gevestigde departement der Maatschappij Tot Nut van het algemeen, eene volksvoorlezing gehouden door den heer dr. K. A. van der Meulen van Haastrecht, met het onderwerp ^Loterijen." Ofschoon vrije toegang werd verleend was de opkomst niet ruim. Den 27 is tot hoofdingeland van het waterschap DE FERMER benoemd de heer R. Bakker met 70 van de 113 uitgebrachte stemmen: do heer H. Beets Pz. verkreeg 42 stemmen. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 27 als gevolg van den hoogen prijs der steenkolen den gasprijs voor particulieren, met ingang van 1 Maart van 4' x cent tot 5 cent verhoogdde gemeente zelve zal 3''a cent per kub. el betalen. Den 27 is door het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen aanbesteedhet bezinken en be storten van den oever voor het Westhavenhoofd van Zieriksee, geraamd op 91000. Laagste inschrijver was de heer P. J. Visser 'te Hansweert voor 98536. De gunning is aangehouden. De minister van marine is den 27 des avonds met zijn adjudant naar den ISEEDER vertrokken. Te HOVENKARSFES. is benoemd tot onder wijzeres aan de naai- en breischool mej. P. Andringa. De gemeenteraad van HELDER heeft den 25 nog besloten met het jaar 1891 het aantal opcenten op de Rijks personeele belasting met 10 en den hoofdelijken omslag met f 3000 te verhoogen. Den 28, des morgens 10 uur, is de stoomtram van AMSTERDAM naar EDAM bij den Katwouderzee- dijk uit het spoor geraakt. De locomotief zat halverwege in den dijk. Persoonlijke ongelukken haddeu niet plaats. Den 28 hebben de werklieden in de stoomweverij der heeren ter Kuile en Morsman te Enschede het werk gestaakt. Omtrent het schoolverzuim te ZIJFE in 1889 blijktdat van de .593 kinderen van 6 12 jaren de school geheel verzuimd werd door 24. Het betrekkelijk schoolverzuim bedroeg aan de school te Burger brug 8 pet., waarvan willekeurig 4 pet.; te St. Maar tensbrug 12 pet., will. 8 pet.; te Scbagerbrug 10 pet, will. 6 pet; te Oudesluis 11 pet., will. 77/,o pet.; te 't Zand 11 pet., wil.l 7 pet.; te 't Zand aan de bijz. r. c. school 16 pet.; will. 1012 pet. Burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage hebben voorgesteld, den gasprijs met 1 cent per kub. el te verhoogenin te gaan met de meteropneming over Maart. De onderwijzers aan de Rijksnormaallessen te HOORN hebben besloten, kosteloos les te geven aan jongelieden van 12 en 13jarigen leeftijd, die later op de normaalschool wenschen toegelaten te worden, nu met 1 April de voorbereidende klasse wordt opgeheven. De Nuts-spaarbank te DEEMSTER die 4" 'q rente uitkeert, ontving in 1889 aan inlagen/ 27.630.98, en betaaldo terug 28 349.56. Op 31 December bedroeg het aan inleggers verschuldigde kapitaal 208.743.95 waar tegenover de bezittingen der Bank een waardejVer- tegenwoordigen van 229.587.905. Aan rente werd ontvangen 9.683 20 bijgeschreven 7842 19. Hot reservefonds beliep op het einde des jaars 20.843.95°. Het aantal inlagen bedroeg 633 terugbetalingen 205 nieuwe inleggers 73, afgeloste boekjes 84. Het geheele getal inleggers was aan het einde des jaars 837. INGEZONDEN STEKKEN. Aan de Redactie der Alkmaarsche Courant. Beleefd verzoek ik U, in uw eerstverschijnend nummer, het volgende te willen opnemen In de Nieuwe Courant van donderdag, 27 Februari 1.1., vindt men onder de nieuwstijdingen omtrent mijne school een onjuist bericht. Volgens die mededeeling beginnen de lessen weder den 4 Maart a.s. Dat is zoo niet. Mijne school wordt weder geopend MAANDAG a.»., den 3 MAAKT. U dankzeggende voor de mij toegestane ruimteben ik hoogachtend Uw dv. dn, Egmond a'd Hoef, H. ZWART Gz., 28 Febr. 1890. H. d. s.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5