BIJNNENLAND. ötadsbericüten. 00STEWB.IJK-H01VGARI.JI3. De minister van financiën heeft don 28 in de hongaarsche Kamer, bij de beraadslaging over de begrooting, de redenen uiteengezet, welke aan de regeering het recht gaven om aanspraak te maken op het vertrouwen der Kamer. Wat meer bepaald het staatkundig terrein betreft, bestreed hij na drukkelijk de bewering, dat het voorname doel der re- geeriug was aan het gezag te blijven. Ten slotte ver klaarde hij dat de schatkist volkomen in staat was tot dekking van het tekort. Zijne rede werd toegejuicht. BUUGARIJE. Bij het rechterlijk onderzoek der zaak van majoor Panitza te Sofia moet uit brieven ge bleken zijn, dat de samenzweerders de russische regeering gevraagd hadden, een doortastend hoofdofficier te zenden, die na den val der tegenwoordige bnlgaarsche rogeering de leiding der zaken in handen zou kunnen nemen en dat aan dat verzoek voldaan was door het zenden van een rnssisch generaal, die vroeger in Bulgarije was ge weest en reeds op weg was naar Sofia, toen de samen zwering daar ontdekt werd. TURKIJE. Ingevolge vertoogen der bulgaarsche regeering, die aan de Porte als suzerein verzocht maat regelen te nemen, tot voorkoming van samenzweringen als" die van Panitza, door vijanden van Bulgarije uitge lokt, heeft de ministerraad den 28 besloten tot het zenden van een turkschen commissaris naar Sofia. ®WE»E1S. De Kamers hebben tot de regeering het verzoek gericht, de handelsverdragen met Spanje en Frankrijk op te zeggen in de Eerste Kamer werd dit besluit genomen met 83 tegen 46 en in de Tweede met 148 tegen 98 stemmen. Bij den internationalen schaatsenwedstnjd op den 2 werd in den wedstrijd voor liefhebbers op do baan van 1609 el de eerste prijs (gouden medaille en zilveren bokaal) behaald door den zweed Thomasdie de baan aflegde in 2 min. 55sec.; de tweede (zilveren medaille en zilveren bokaal) door den noor Ottersenin 2 min. 55 sec.; de derde (zilveren bokaal) door den noor Frederiksen die denzelfden tijd noodig had. Er waren 9 rijders, Pander te Haarlem was de zevende en legde de baan af in 3 min. 2i/. sec. Bij den internationalen wedstrijd voor liefhebbers op de baan van 5000 elwerd de eerste prijs (gouden medaille en een zilveren bokaal) behaald door den Door Frederiksen iu 9 min. 19 sec.; de tweede (zilveren me daille en zilveren bokaal (door den zweed Thomas) in 9 min. 32 sec. en de derde (een zilveren bokaal) door den noor Godager in 9 min. 33 sec. Er waren 9 deelne mers. Pander was do achtste en legde de baan af in 10 min. 12 a/s sec. De noor Norsing uit Christiana reed niet mee. Koning Oscar deelde zelf de prijzen aan de winners uit. Het weer was prachtig en het ijs goed. Na den afloop van den wedstrijd vereeuigde zich de jury en de prijswinners aan een groot feestmaal. VEREEATGDE STATEST. Volgens de laatste berichten uit Arizona zijn bij de doorbraak van den dam bij Prescott 150 personen om het leven gekomen. STATEN-GENERAAL. Tweede Hamer. Pensioenwetten. Do heeren van DeldenSchimmelpeuninck van der Oije, Kerdijk, Michiels van Verduijnen, Seret en Ver meulen hebben eene reeks amendementen voorgesteld strekkende om ook de weduwen en weezen van burger lijke ambtenarenna 1 April 1836 aangesteld en vóór 10 December 1888 overleden of gepensioneerd, aanspraak te geven op pensioen, met dien verstande dat de voor de gewone weduwen- en weezenpensioenen gestelde maxi ma van 600 en 1200 voor hen worden terug ge bracht tot 400 en 800. Deze bepaling is echter niet toepasselijk op de wedu wen en weezenvóór het in werking treden van de nieuwe wet uit anderen hoofde in het genot van we duwen- of weezenpensioenen getredenof daarop aan spraak erlangd hebbende. Zich grondende op de cijfers der regeering, in verband met de gegevens en berekeningen van den hoogleeraar Van Pesch vertrouwen de voorstellers, dat de kosten van dezen maatregel het bedrag van 3.500.000 niet zullen overschrijdenwelke kosten gedragen moeten worden door den Staatindien het weduwen- en wee- zenfonds daartoe niet bij machte blijkt zonder schade voor do overige belangen, waaraan het wordt gewijd. Mitsdien stellen zij voorgenoemde somdie (luidens art. 33 van het wetsontwerp tot regeling van de pensi oenen der burgerlijke ambtenaren) uit het op te heffen pensioenfonds aan het Rijk wordt uitgekeerdmet 3.500.000 te verminderen en dus dit bedrag te doen overgaan in het op te richten weduwen- en weezenfonds doch tevens te bepalen, dat later, indien zulks overeen komstig de eerste wetenschappelijke balans van dit fonds mogelijk blijkt zonder do soliditeit er van in gevaar te brengen eene naar die balans vast te stellen som, doch in geen geval meer dan bovengenoemde 3'/» millioen alsnog door dat fonds aan het Rijk zal worden terug betaald. Tot waarborg voor de tegenstrijdige belangen, welke ten gevolge van een en ander bij de eerste wetenschap pelijke balans van het weduwen- en weezenfonds betrok ken zullen zijnwenschen de voorstellers bepaald te zien, dat de eerste der in het 4e lid van art. 20 van het ontwerp bedoelde balans wordt opgemaakt door drie deskundigenwaarvan één benoemd wordt door den minister van financiënéén door commissarissen van het in art. 19 genoemde fonds en de derde door den Hoogen Raad, De legerwetten zijn thans in behandeling bij den ministerraad. De gemeenteraad van SCSIAGEIM heeft den 26 bjj de behandeling van een voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag o. a. beslist, dat zij die een inkomen van beneden de 500 hebben vrij zijn van het betalen dier belastinghet hoogst belastbare inkomen werd van 6000 tot 11000 verhoogd. In diezelfde zitting werd de jaarwedde van den veldwachter van 400 op 450 gebracht,. Mej. T. Roozee, onderwijzeres te BEEMSTER, is den 27 als zoodanig benoemd te AIEUWER- AM8TEL. De gemeenteraad van ®AAlHDAlfll heeft den 27 besloten tot benoeming van een stadstuinman op 600 jaarwe 1de en tot het sluiten eener tijdelijke geldleening van f 19000 tegen 4 pet. rente met de spaarbank. Het kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1890, werd vastgesteld met bepaling der percentage op 0.95 pet. Den 28 zijn te 's-Gravenhage voor de nuttige handwerken geslaagd de dames M. C. Langereis te SlEDEinHLIK; G. A. E. Wenniger, J. A. Morhaus, G. M. A. Bruijn, T. G. M. van Hettinga Tromp en H. A. de Liefde, allen te IlOOiiX De gemeenteraad van TEXEl heeft den 28 het bestek met teekening van de voorgenomen havenvergroo- ting, waarvan de kosten geraamd zijn op 41000, in handen eener commissie van drie leden gesteld en op voorstel van burg. en weth. met algemeene stemmen den onderwijzer D. J. van Ooije niet eervol ontslagen, op grond van het willekeurig verlaten van zijn post. Voor het vernieuwen van de duinwaterleiding van af den Huisduinerstraatweg tot de bestaande duin waterleiding in het fort Erfprins geraamd op 1880, was den 1 de heer H. Wijker te HEIDER voor 1660 de laagste inschrijver. Te TERSCHEUUOfG moet voor lid van den gemeenteraad herstemd worden tusschen de heeren A. F. Bakker, die 68 en C. J. Smit, die 53 stemmen bekwam. Aan de liberale kiesvereeniging Algemeen Belang te AST WA FAEliOWlïA is rechtspersoonlijkheid toe gekend. Volgens den regenmeter der Rijks-landbouwschool te Wageningen bedraagt de hoeveelheid gevallen regen in Februari slechts één streep tegen 65,5 in Februari 1889. De voordracht voor secretaris van den polder WEST® AAW, bestaat uit de heeren F. Th. Roeters van Lennep, burgemeester van Koog aan de Zaan, mr. F. H. de Veije, secretaris van Zaandam, en P. Vredenduin secretaris van Zaandijk. Nabij Valkenburg aan den voet van het Geboschke zal eene inrichting opgericht worden ter verpleging en behandeling van zieken en herstellenden zoowel des zomers als des winters. Het zal den naam dragen van 't Huis ter Geul en gemaakt worden volgens de plannen van den architect Cuijpers te AMSTERDAM. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 100.000. De werkstaking in de fabriek vau de heeren ter Kuile en Morsman te Enschede is veroorzaakt, doordat een der fabrieksbazen aan een arbeider, die dronken in de fabriek kwam, den arbeid verboden en verzocht had, zich weder uit de fabriek te verwijderen. De arbeiders kwamen voor hunnen makker op, waardoor eene vecht partij ontstond, waarbij de bazen het onderspit dolven. Daarna eischten de arbeiders, dat aan hun makker nog 8 dagen werk gegeven of het loon over dien tijd uitbe- betaald zou worden, dat geweigerd werd._ Des namid dags hielden de werkstakers eene vergadering te Henge- loo in het gebouw der socialisten, waarin besloten werd o. a 10 pet. loonsverhooging te vragen. De werkstakers hielden zich rustig. De heer Domela Nieuwenhuis geeft in Recht voor Allen het volgende verhaal van zijn wedervaren te Berlijn. Hij had oDder een valschen naam in zijn hotel vertoefd. Toen de politie hem daar opzochtgaf hij dadelijk zijn eigen naam op. In een rijtuig werden hij en zijne vrienden naar het bureau van politie gebrachtal waar zij oenige uren moesten vertoeven. Zij werden echter beleefd behandeld kondon iets bestellen enz. Na verhoord te zijngaf de commissaris hun te kennen dat zij vóór 12 uren 's nachts Berlijn verlaten moesten, wilden zij zich niet blootstellen om de stad uitgezet te worden. De commissaris sprak daarbij zijne bevreemding uitdat Domela Nieuwenhuis een valschen naam had opgegeven waartegen deze opkwam met te zeggen dat hij evenals een vorst incognito reisde. In een rijtuig werden de heeren naar hun hotel teruggebrachtwaar zij zich moesten onderwerpen aan een onderzoek hunner goederen. De verwijdering uit de stad zou niet geschied zijn omdat zij socialisten warenmaar ter wille van het ontbreken van een pas. De ambtenaren van de politie verwijderden zich en zij konden verder gaan, waar zij wilden. Zij werden echter in het oog gehouden en op eenigen afstand gevolgd door eenige politiedienaren. Op raad van een der redacteurs van het Berliner Volks- blatt begaf de heer Domela Nieuwenhuis zich naar den nederl. gezant met verzoek om een pas. De gezant was niet te sprekenmaar de attachéde heer de Citters beloofde voor een pas te zullen zorgen en tegen half tien kwam hij persoonlijk den pasdoor den gezant dadelijk in orde gemaaktaan hem brengen. De Nederlandsche Stoombleekerij te Nijverdal keert over 1889 8 pet. dividend uit. De arr. rechtbank te Zutfen heeft den stationschef te Laren tot 15 boete of 30 dagen hechtenis veroor deeld wegens het door schuld doen ontstaan van gevaar voor het verkeer door stoom ver mogen op oen spoorweg. Volgens de Standaard heeft de heer mr. L. W. C. Keuchenius zich bereid verklaard eene candidatuur voor het district Goes te aanvaarden De gemeenteraad van IIAREUKAR8FEL heeft den heer dr. Maats te Oudkarspel benoemd tot gemeente geneesheer. De heer Gribbeling, kapelaan te OURORP is verplaatst naar Delfshaven en in zijne plaats aangesteld de heer Geene, kapelaan te WEKI ERSHOOF. Beroepen naar OUDORP ds. Homan, predikant te 1JR8EM Te BEVERWIJK is tot onderwijzer aan de christelijke school benoemd J. W. Jonker te Deventer. Te ZAABTDIJK is het kohier van den hoofde lijken omslag den 26 vastgesteld tot een bedrag van f 8818.26"/,. Het besluit van het bestuur der christ. school te M'ORMERVEER om voor die school aanspraak te maken op de Rijksbijdrage, heeft aan den secretaris, den heer K. Baas'Gz aanleiding gegeven, zijn ontslag te vragen. De gemeenteraad van EDAM heeft een perceel grond aangekocht in de zoogenaamde Vólendammermeer, om daarop eene school met onderwjjzerswoning voor Volendam te bouwen. Bij kon. besluit zijn de minister van binnenl. zaken en de commissarissen des konings gemachtigd, ter be werking van de uitkomsten der zevende volkstelling in den loop van 1890 tijdelijk personen in dienst te nomen op eene belooning, te bepalen door hem, die van deze machtiging gebruik maakt. Bij de rekening en verantwoording over het afge- loopen jaar van de begrafenis-vereeniging Onderlinge Hulp," te URSEM, reeds eenmaal uitgesteld wegens ziekte van enkele bestuursleden, op j.l. Vrijdagavond, werd weder het bewijs geleverd dat deze vereeniging zeer gunstig werkt. Bij 12 gevallen van overlijden werd 60 uitbetaaldterwijl de contributie per lid slechts 1,32 bedroeg met inbegrip van alle onkosten. Het aantal aanvragen voor het lidmaatschap is dan ook steeds zeer aanzienlijk. Te IjIMMÈA is den 3 in den ouderdom van 83 jaren overleden de heer J. P. Nnijens, een der man- men, die in 1832 de citadel van Antwerpen verdedigden. Aan de liedertafel Zang en Vriendschap te HAAR- LEM is door den Koning bij haar 60jarig bestaan op 20 Februari 11. vergunning verleend den titel van Koninklijk" te voeren. De Koningin heeft aan den Raad van Beheer der Kon. Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel" 500 doen toekomen als eene bijdrage in de tegemoetkoming aan de artistendie door den brand van den schouwburg te AMSTEUDAM de grootste schade hebben geleden. De minister van oorlog heeft een schrijven gericht aan de autoriteiten der landmacht waarin hij zijn be paald verlangen te kennen geeft dat voortaan geen actief dienende officieren of onder-officieren eenigerlei betrekking zullen bekleeden in besturen van of bij coöpe ratieve winkelneringenwanneer deze niet uitsluitend den verkoop van artikelen aan leden dor betrokken ver eeniging ton doel hebben. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 1 den gasprijs wegens de stijging der steenkolenprijzen met één cent verhoogd ook de prijs der cokes is verhoogd Den 2, des voor middags oven half twaalf, is te Mid delburg een woonhuis in de Lange Noordstraat, bewoond door den tandmeester Levert, geheel uitgebrand de aan beide zijden grenzende woonhuizen zijn behouden doch bekwamen veel schade. Een vrouw uit de Slijkstraat te AMSTERDAM heeft den Rijksontvanger, op het Frederiksplein aldaar, eenige slagen met een stok toegebracht, omdat hij voor eenigen tijd haren inboedel had doen verkoopen. - De den 4 door de commissie voor spijsuitdeeling gehouden collecte heeft 388,02'/2 opgebracht. Bij het den 3 te 's-Gravenhage gehouden examen voor de nuttige handwerken zijn geslaagd de dames J. G. Hoek van O u d o r p en T. Briefjes van B e r- g e nbeiden leerlingen der rijksnormaallessen alhier. Jn het Woensdag te behandelen rapport der raadscommissie in zake den verlangden afstand van grond in den Geesterhout voor liet stichten van een gerechtsgebouw en een huis van bewaring worden, na erkenning der bezwaren tegen andere terreinen of localiteiten, besproken deze vragen 1". hoe de gemeenschap tusschen de kom der gemeente en het gerechtsgebouw te bekorten 2". hoe de muur van het huis van bewaring het minst storend voor het fraai onzer wandelingen te maken Wat het eerste betreftis de commissie eenparig van meeningdat eene verkorte gemeenschap noodig en mogelijk is en wel in schuine richting over de Singel gracht in eene lijn getrokken van het noordwestelijkst huis aan de Schedoldoekshaven naar het huis aan den Singelin der tijd of nog bezeten door P. Messelaar hetzij over eene rijbrughetzij door aanplempingen met beplantingen en één of twee doorvaart- of dooistioomings- openingen bet schijnt de commissie toe mogelijk te zijn, alzoo zonder ontsiering der omgeving het fraaie met het nuttige te vereenigen. En wat de tweede vraag betreft het verlangde terrein eindigt in een zeer scherpen hoek nabij de Verlaatjesbrug in den Westerweg en ban voor het huis van bewaring in dien hoek weinig of geen gerief opleveren, te meer wijl het terrein overigens zeergroot» ruimte aanbiedt. Door nu dien hoek zooveel mogelijk af te stompen, zou de gelegenheid ontstaan vóór de afsnijding eene beplanting aan te brengen en alzoo het meest dei- wandeling storend gedeelte van de muren aan het oog te onttrekken. De conclusiën door de commissie aan het einde van haar rapport voorgesteld, luiden als volgt: 1°. Aan den Staat in eigendom af te staan de benoo- digde ruimte voor het stichten van een gerechtsgebouw met het huis van bewaring in het zuidoostelijk gedeelte van den Geesterhout, behoudens nadere overeenkomst wat de juiste grootte en begrenzing van het vereischte ter rein betreft 2°. Eene verkorte gemeenschap te openen over de Singelgracht tusschen de kom der gemeente en het ge rechtsgebouw uit te voeren in 1891 en daarvoor het noodige bedrag op de begrooting van dat jaar uit te trekken 3°. Van deze besluiten mededeeling te doen aan Z E. den Minister van Justitie. K A N T ONGURE C li T TE ALK M AAR. Zitting van 28 Februari 1890. D. S. Cz. J. B.Schoorl, strooperij, ieder 1 dag gev P. K.P. E., Wormer, zonder vergunning visscheu in eens anders vischwater, ieder 7 boete of 1 dag hecht. H. A.Alkmaaropenbare dronkenschap bij herhaling, 3 dagen hecht. C. H. Cz., de Rijp, als boven, 14 dagen hecht, en plaatsing in eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maanden. J. B., K. de J., Schoorl, A. B. Kz., E. de G. Jz., P. K. Kz., P. V. Ez.Egmond aan Zee, jachtwetover treding, ieder 10 boete of 3 dagen hecht. G. V. Cz., A. D. Cz., P. S. Az., T. Z. Wz.A. G. Jz., A. B. Cz., Egmond aan Zee, als boven, ieder f i boete of 2 dagen hecht. P. D. Jz.. Egmond aan Zee, als boven 4 maal gepleegd 4 maal 3 dagen hecht. J. D. Pz., Egmond aan Zee, als boven 2 maal gepleegd 2 maal 5 dagen hecht. W. T.Egmondbinnen jagen zonder acte en zonder vergunning. 2 boeten van t *0 of 3 dagen hecht, v Of elke boete.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3