U T J No29*. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. *I"'V57'E33EIX33E BL.AD, VttlJDAG 7 MAAKT. Vergadering van den Raad ALKMAAR, op WOENSDAG 5 Maart 1890. No. 3. der gemeente Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig wegens ongesteld heid de heeren T. L. Koorn en W. Helling. De Voorzitter opent de vergadering waarna No. 1. de notulen der 2 vorige vergaderingen gelezen en goedgekeurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat a. op 28 Januari in het openbaar verpacht is het gras gewas in den hout en de plantsoenen gedurende 1890 voor 301.50 en eenige gronden verpacht zijn tor bepoting met aardappelen voor 9.65 b. de naar aanleiding van het raadsbesluit van 18 De cember 1.1. No. 13 gevraagde inlichtingen omtrent het vroegere en thans nog bestaande neringtarief voor de duinwaterleiding te Leiden reeds in handen der spe ciale commissie voor het alhier ingediende neringtarief zijn verzonden c. in handen der vaste commissie van financiën om be richt en raad gesteld is het bezwaarschrift tegen den aanslag in de plaatselijke directe bolastiug naar het inkomen, dienst 1889, van de wed. A. Duits. Deze mededeelingen worden voor konnisgeviug aangenomen. Zijn medegedeeld de volgende ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Besluit tot onveranderde vaststelling der gemeente rekening over 1888. 4. Brief ten geleide van de goedgekeurde gemeente- begrooting voor 1890. 5. Brief ten geleide van de bij kon. besluit van 5 Januari 1890 No. 10 voor het jaar 1890 goedgekeurde verordening op het heffen van wik- en weegloonen. Nos. 3 tot en met 5 voor kennisgeving aangenomen. 6. Brief van den heer Commissaris des Konings houdende mededeelingdat bij Zr. Ms. besluit van 6 Februari No. 20 benoemd is tot commissaris van politie alhier en tot commissaris van Rijkspolitie de heer F. G. C. J. Fundtervóór dien tijd hoofd-inspecteur van politie te Zwolle. Voor kennisgeving aangenomen. 7. Brief der commissie van toezicht op het middel- haar onderwijs ten geleide van het verslag omtrent den toestand van het middelbaar onderwijs over 1889. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Mededeeling van de wed. Jacob de Veer van het overlijden van haren echtgenootin leven havenmeester alhier. Voor kennisgeving aangenomen. 9. Brief van 30 Januari van den heer W. H. Arkes, houdende kennisgeving, dat de gesubsidieerde tramomni- busdienst van Hoorn naar Alkmaar en omgekeerd den 4 Februari zou worden aangevangen en verzoek om hem mede te deelen of er bedenkingen bestaan tegen het op verlangen van vele ingezetenen van de Schermeer in overweging genomen denkbeeld om de richting van dezen dienst te wijzigen en wel zoodanig dat ook deze bewoners van dit nieuwe vervoermiddel gebruik kunnen maken. Het eerste gedeelte van dezen brief wordt voor kennisgeving aangenomen en het tweede gedeelte gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 10. Verzoek van den heer P. Roskam en 12 mede- onderteekenaren aanvoerders of bezoekers der^ Maan- dagsche veemarkt om verplaatsing of verbetering der Maandagsche varkensmarktdaar hun de gebreken der tegenwoordige plaats ten duidelijkste gebleken zijn, aan gezien het reeds vroeger meermalen en nu weder op 16 December 1.1. plaats had, dat varkens in de gracht ge raakten dat nadeelige gevolgen zou kunnen hebben zoo voor verkoopers als voor koopers. Mocht verplaat sing niet toegestaan kunnen wordendan verzoeken zij zulko verbeteringen te willen doen aanbrengen dat dergelijke gevallen zich niet meer kunnen voordoen.^ 11. Verzoek van de heeren J C. en F. Witte, bier brouwers alhier, om vergunning tot het dempen der sloot langs het door hen gekochte stuk weiland aan den Geestersingelloopende van het perceel van den heer Wuis tot en met het perceel van mej. Helder en tot het afbekken dier gedempte sloot met palen ter hoogte van 5 a 6 voet boven don grond en te bespannen met prikkelij zerdraad 12. Verzoek van Willem van Donselaar tuinbaas te Heiloo, om vergunning om a. zijn perceel, sectie E No. 306, aan den Rijksstraatweg bij den tol te Heiloo, te mogen afscheiden met ijzerdraad, aan palen bevestigd en daarbij eene heg te planten die later het draad zal kunnen vervangen b. een rij- en uitweg eo een loopuitgang te mogen maken aan den Achterweg (westkant) van voor noemd perceel, ten dienste van den aldaar te maken tuin. Ns 10, 11 en 12 gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad 13. Verzoek van eigenaren van perceelen aan de Lindelaan, waarbij zij, onder dankbetuiging voor de reeds aangebrachte verbeteringen tot afvoer van het hemelwater aldaar, vergunning vragen tot het leggen van een riool door genoemde laan, onder bereidverklaring hunne per ceelen aan dat te maken riool aan te sluiten. Uit eene aan dat adres toegevoegde verklaring blijktdat de meerderheid der perceelen reeds dadelijk aangesloten zal worden namelijk 31 van de 50 perceelen die op het oogenblik zonder uitwatering zijn. Gesteld in handen van de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatse lijke werken en eigendommen. 14. Verzoek van de afdeeliug Schermeer der Holl. Maatschappij van landbouw om verbetering van den rij weg langs het Noordhollandsch Kanaal tusschen de Vlot hruo' en de Friesclie brug, welke, vooral in het natte jaar getijde, in onhoudbaren toestand kan worden genoemd. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten, aan de adressante mede te deelen, dat deze weg in onderhoud is bij het Rijk en door den raad dientengevolge aan haar verzoek niet kan worden voldaan. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 15. Verzoek van mej. J. de Lange, geb. de Lang, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare school voor onvermogenden, met ingang van 15 April a.s. Het gevraagde eervol ontslag verleendwaarna met algemeene stemmen, zonder hoofdelijke stemming, besloten wordtsollicitanten naar deze betrekking op te roepen op f 600 jaarwedde, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, zijnde dit bedrag in overeenstemming met. het bij raadsbesluit van 1 October 1889 aangenomen bedrag der jaarwedde voor een onderwijzer aan de openbare 2e tusschenschool. Van do commissie van financiën. 16. Rapport op de rekening der bad- en zwemin richting over 1889. Het onderzoek dezer rekening le verde geen bezwaar op zoodat de commissiedie mot genoegen vermeldtdat hare ten vorigen jare uitge sproken wensch, dat de toen reeds eenigszins verbeterde toestand dezer inrichting mocht aanhoudenten volle vervuld is, voorstelt, de rekening goed te keuren en aan het bestuur uit te betalen de som van J 430, zijnde de volle rente ad 5 pet. over het nog onafgeloste kapitaal van 8600, te voldoen, behoudens goedeuring van Ged. Staten, uit den post voor onvoorziene uitgaven op de gemeente-begrooting voor 1890. Aangenomen. 17. Rapport op het verzoek van de afdeeling Alk maar der Hollandsche Maatschappij van landbouw om eene toelage uit de gemeentekas van 300 ten behoeve^van hare Paasclitentoonstelling welke zij dit jaar op Vrijdag 28 Maart a.s. wenscht te houden. In het daartoe strek kende adres geeft zij te kennendat zij het besluit tot het houden dier tentoonstelling genomen heeft in de over tuiging, dat eene instelling, als de Paaschtentoonstelling, die langzamerhand hier het burgerrecht heeft verkregen, niet door haar m a g worden opgehevendat telken jare op nieuw blijkt, dat in zeer wijden kring rondom deze gemeente reeds lang op die tentoonstelling wordt gerekend dat de beste exemplaren van mannelijk fok- veo inzonderheid, voor haar worden bewaard, in die mate zelfs, dat meermalen een stuk vee, vóór dien tijd verkochtalvorens te worden geleverdeerst nog ter tentoonstelling wordt ingezondendat uit alle oorden des lands bezoekers en kooplieden naar Alkmaar worden getrokkenwat direct of indirect der gemeente ten goede komtdathoezeer ook do afdeeling zich eene belangrijke opoffering jaarlijks uit hare kas getroosten moet en niettegenstaande de uit te loven prijzen nog in geenen deele zóó kunnen worden gesteld ais wenschelijk zou zijn tegenover de mededinging der Rotterdamsche tentoonstelling de afdeeling van meening is dat zij hare eenmaal opgevatte taak niet mag laten vallen te minder daar ook door den gemeenteraad telkenmale zulk een krachtig bewijs van welwillendheid gegeven wordt. De commissie 'heeft, na kennisneming van het adresgeen bezwaar voor to stellen voor dit jaar evenals in de drie laatste jaren, als blijn van belang stelling in deze tentoonstelling welke door de landlie den te recht zoo zeer op prijs gesteld wordt, eene bijdrage van f 300,— te verleencn, te voldoen, behoudens goedkeuring van Ged. Statenuit don post voor o n- voorziene uitgaven op de gemeente begrooting dienst 1890. Zonder beraadslaging aangenomen. 18. Rapport der speciale commissie in zake het rechts- gebouwin hoofdzaak reeds opgenomen in het vorig nommer. De hierover gevoerde beraadslaging in het volgende nommer. Met algemeene stemmen werd voorstel één der com missie aangenomen, onder bepaling dat a. alle op de overdracht eu levering vallende kosten door den Staat worden gedragen b. zoo de afgestane grond te eeniger tijd aan zijne bestemming onttrokken wordthij weder kosteloos aan do gemeente Alkmaar worde overgedragen. (Deze bepa ling is ook vastgesteld bij den afstand van grond ten dienste van de col gevangenis.) Punt 2 der commissie werd gewijzigd als volgt aan genomen Burg. en weth uit te noodigen een plan te ontwer pen voor eene verkorte gemeenschap mot het rechtsgebouw met begrooting van kosten en daaraan met zooveel spoed te völdoon, dat voor de uitvoering gelden zoudeii kunnen worden uitgetrokken op de gemeentebegrooting van 1891 en den minister van justitie mede te deelendat de raad in ernstige overweging neemthet centrum van de gemeente meer in de nabijheid te brengen van het te stichten rechtsgebouw c. a. Van Burgemeester en Wethouders. 19. Ie Suppletoiro gemeente-begrooting, dienst 1890, sluitende in ontvang en uitgaaf op 7595,59. De com missie van financiën stelt onveranderde vaststelling voor. Vastgesteld. 20 Brief van burg. en weth., waarbij zij mededeelen, dat bij hen do vraag gerezen is. of het bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1890 genomen besluit, om het gedeelte der Kanaalkule van de Heerenstraat tot de brug bij de Kaarsenmakersgracht met klinkers te be straten, niet gewijzigd moet worden, in verband met de veranderde omstandigheden Langs dien weg gaan toch dagelijks de zware tramomnibussen van den tramomnibus- dienst HoornAlkmaar en daardoor ontstaat de vrees, dat deze klinkerstraat zeer veel te lijden zal hebben en zeer kostbaar in onderhoud zal worden. Werd een ge deelt.e, ter breedte van 4 el, met keien bestraat, dan zou dit voor de gemeente veel beter zijnZij stellen daarom voor, alsnog daartoe te besluiten, voor de uitvoering van welk werk een voldoend aantal keien aanwezig is. In de com missie van bijstand waren de gevoelens over dit voorstel ver deeld. Twee leden konden zich mot dat denkbeeld niet ver eenigen. Zij vreesden, dat deze straat, welke tevens een druk bezochte wandelweg is aldus gemaakt wordende zeer zou misstaan, terwijl zij niet overtuigd waren, dat deze straat van de tramomnibussen zooveel meer te lijden zou hebben dan van de andere zware vrachten welke aauhoudend daarover zullen gaan. Bovendien is het de vraag, of deze tramomnibusdienst zal blijven bestaan, nu reeds meer dan ééne aanvrage om vergunning voor don aanleg van een ander middel van vervoer tusschen Hoorn en Alkmaar aanhangig is en of niet binnen eenige jaren die dienst opgeheven zal worden. Zij zien in het maken eener klinkerstraat te dezer plaatse volstrekt geen overwegend bezwaar en stellen handhaving van het eenmaal genomen besluit daarom voor. De twee andere leden konden zich met het denkboêld van burg. en weth. wel vereeuigen. Langs dezen weg worden af gescheiden van de thans daarover gaande tramomnibussen, voortdurend vele zware vrachten vervoerd en met het oog daarop kwam hun eeno bestrating ter breedte van 4 el met Ben-Ahin keien niet ondoelmatig voor. Alleen zal dezelfde maatregel toegepast moeten worden op het gedeelte tusschen de brug over de Kaarsenmakers- gracht en de Gedempte Nieuwesloottot de bestrating waarvan in 1891 in beginsel reeds besloten is. Zij deel den niet het gevoelendat deze wijze van bestrating aanleiding zou geven tot misstand. Er zal een zelfde toestand ontstaan als tegenwoordig op de Bierkado ge vonden wordt en wandelaars zullen van die keien evenmin last ondervinden daar deze evenals aan de Bierkade gebruik kunnen maken van de aan weerskanten gelegen klinkers. Op deze gronden stellen deze twee leden voor, zich met het voorstel van bnrgemeester en wethouders te vereenigen. Alle leden wenschten echter te vernemen, of het bij bestrating van dit deel der Kanaalkade met Ben-Ahin keien in de bedoeling ligt, don gemetselden boog overdo in het Noordhollandsch kanaal uitloopende Kooltuin on veranderd te behouden. Nadat do Voorzitter medegedeeld had dat de keien niet op den gemetselden boog gelegd zouden kunnen wor den zoodat die boog of weggenomen en vlak gemaakt moest worden of onveranderd behouden moest blijven doch dat hij aan het eerste de voorkeur zou geven, heeft er eonige besproking plaatswaarbij klinkerbestrating verdedigd wordt door den heer Janssen, die van oor deel is, dat de tramomnibussen niet zooveel schade aan do straat, veroorzakendoor den heer de Sonnaville, die vreest, dat keienbestrating langs dezen wandelweg zeer misstaan zaldoor den heer Goede, die vreest, dat over de naast de keien gelegen klinkers zal worden gereden door de landlieden die in het algemeen niet ingenomen zijn met keien en door den heer Conijn, die in het al gemeen tegenstander is van keienbestrating, ook om de daartegen bij de landlieden in den omtrek bestaande bezwaren en die op den Achterweg wijst, waar de toestand juist veranderd is om het rijden over de klinkers, welke naast de keien lagen. De heer Stoel verdedigde do keienbestrating; het voor nemen was den Munnikenweg en den Frieschen weg met keien te bestraten eu nu zou deze weg in aansluiting daarmede evengoed met keien bestraat kunnen worden. Misstand zou daardoor niet ontstaan en voetgangers zouden van die keien evenmin last hebben als op de Bierkade. De Voorzitter zag in keienbestrating ook niets geen bezwaar en de hoer Kraakman verklaarde, dat hij voor zou stemmenomdat de reden, waarom in den laatsten tijd tot keienbestrating overgegaan is gelogen is in de zucht tot besparing en bij dezen druk bereden weg is dat motief zeer zeker geldig. De wandeling langs dit gedeelte is niet zoo sierlijk, dat van keien misstand te vreezen is; bovendien liggeu in verschillende straten, zelfs in de Lange-traat, keien eu klinkers naast elkaar, zondor dat dit misst uit. Het vlak maken van den boog werd door verscheidene loden ondersteund. Bij hoofdelijke stemming wordt hot voorstel van burg. en weth. met 9 tegen 4 stemmen van de heeren Conijn, Goede, Janssen en de Sonnaville aangenomen. 21. Brief, waarbij burg. en weth. mededeelen, dat op de gemeente-bogrooting voor 1890 350 toegestaan is voor het behangen en verven der raadzaal. Nu die zaal tijdelijk voor griffie der arr. rechtbank in ge bruik is genomen kau die herstolling natuurlijk niet doorgaan on zouden zij daarmede willen wachten, totdat die kamer weder bij de gemeente in gebruik kan worden genomen Zy twijfelen niet, of de raad zal zich met dit gevoelen wel kunnen vereenigen. Naar aanleiding van do opdrachthun in de verga dering met gesloten deuren van 21 Februari 1 1. gedaan, hebben zij den gemeeute-architect opgedragen, onmiddellijk een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den toestand van alle scboorsteenen in het stadshuis en naar andere toestandenwelke brandgevaar kunnen doen ontstaan. De uitslag van dat onderzoek is vervat in een overge legd rapport van dien ambtenaar. Enkele toestanden waren zelfs zoo gevaarlijk, dat daarin onmiddellijk voorzien is geworden, terwijl het aanbeveling verdient, de overige aangegeven verbeteringen achtereenvolgend uit te voeren, nu door de veranderde inrichting zooveel meer gebruik van de lokalen in het stadshuis gemaakt wordt. Zij verzoeken daarom, hen dadelijk te machtigen tot de uit voering van de door den architect opgegeven werken, waarvoor in de eerste plaats bestemd kan worden het vermelde bedrag van 350 dat thans niet uitgegeven zal worden.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5