"büIÏENL A ND- Binnenland. Met algemeene stemmen liet gevraagde krediet tot een bedrag van ten hoogste j 650 verleend. 22. Rapport op het verzoek van den hoer J. Pot om vergunning tot het maken, hebben en exploiteei'en cener telefoongeleiding. Het voorstel strekt om hem de gevraagde vergunning te verleenen voor 25 jaren, ingaande met den dag, waarop van de vergunning het eerst gebruik gemaakt wordt en verder hoofdzakelijk onder dezelfde voorwaarden, waar onder hem ten vorigen jare vergunning verleend is tot den aanleg van eene telefoongeleiding en verder o. a onder bepaling dat geeno luchtgeleidingen of dwarskabels boven de straten lager dan 7\ meter boven do straat gespannen worden en leidingen over vaarwaters zoodanig gemaakt wordoD, dat schepen met staanden mast vrij en onbelemmerd kunnen doorvaren bij het maken van leidingen onder water de zinkers zoodanig gelegd wordendat de scheepvaart daarvan geen hinder ondervindt dwarskabels over straten niet meer dan zes luchtge leidingen naast elkauder bevatten en voor meerdere luchtleidiugen een tweede kabel boven den eersten gespanne worde alle gemaakte werken door hem behoorlijk ten genoe gen van burg, en weth. in orde onderhouden worden bij gebreke waarvan deze vergunning onmiddellijk dooi den gemeenteraad kan worden ingetrokken binnen zes maanden na het aanvaarden dezer vergun ning het centraal-bureau geopend en onderlinge aan sluiting aldaar mogelijk is het centraal-bureau voor belanghebbenden ten minste even lang geopend is als het te Alkmaar gevestigde Rijks-telegraafkantoor hij geene aangevraagde aansluiting mag weigeren dan onder goedkeuring van burg en weth.; hij verplicht is op de eerste aanschrijving van den gemeenteraad binnen den door dat college te bepalen termijn kosteloos ten hoogste drie verschillende ver bindingen te bedienen tusschon drie daarvoor nader aan te wijzen gemeente-gebouwen en het centraal- bureau deze vergunning vervalt, wanneer daarvan vóór 31 December 1890 geen gebruik is gemaakt. Na eene korte bespreking aangenomen. 23. Plet vroeger ingekomen adres van den heer mr. IP. Cosman, om vergunning tot hot leggen en berijden van eene stoomtrambaan tusschen Hoorn en Alkmaar. Gesteld in handen van burg. en weth om bericht en raad en nader onderzoek. 24. Is overgegaan tot het benoemen van a. den persoon, aan wien door den hoer Arkes, volgens do concessie-voorwaarden, volledige inzage van het ge- heele beheer der tramomnibusdienst Hoorn—Alkmaar zal moeten worden gegeven. Benoemd de heer C. Janssen Cz. met 10 stemmen; do heeren Kraakman, de Lange en Preijer bekwamen ieder 1 stem; b. een havenmeester, in plaats van wijlen J. de Veer, voor welke betrekking zich als sollicitanten aangemeld hadden: J. H. de Boer, H. J. Bokhorst, R. J. Bnrna, A. H. Elfrink Bz., C. Frikkee, F. A. B. Lobach D. Gerling, M. van Gulik, G M. Honkoop, R. Koster, H. L. Muelenk, A. Op den Kelder, J. Ris, C. D. Sap, W. Smit, S. Sougé, J. Hart en K. Kuiper. Op de aanbeveling waren geplaatst1°. C. D. Sap; 2°. C. Frikkee; 3°. H. J. Bokhorst. Burg. en weth. stelden, in overeenstemming met het gevoelen der commissie van financiën, voor, de jaar wedde op 250 te behouden. Benoemd H. J. Bokhorst met 9 stemmen C. Frik kee bekwam 3 stemmen en C. D. Sap 1 stem. c. een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijsin plaats van den heer mr. J. G. Vogel, op verzoek wegens woonplaatsverandering eervol ontslagen. Op de aanbeveling waren geplaatst 1°. mr. M. J. E. Viruly Verbrugge; 2°. mr. PI Boel mans ter Spill 3U. dr. J. C. M. Simon Thomas en 4°. mr. J. Verdam. Benoemd de heer Viruly Verbrngge met 7 stemmen; de heer Boelmans ter Spill bekwam 6 stemmen. 25. Nadat bij de gewone rondvraag de Voorzitter aan den heer Vonk op eene daartoe gedane yraag ge antwoord had, dat voortdurende ongesteldheid der leden oorzaak was geweest, dat de vaste commissie voö.r do strafverordeningen niet bijeengeroepen had kunnen wor den en dat hij bereid was te trachten de leden over dag bijeen to roepen nu bij meerdere leden togen eene avondbijeenkomst nog bezwaren bestonden, ging de ver gadering in zitting met gesloten deuren over terbehande- liug van een bezwaarschrift tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1889 DUITSCIILAliil». Het program voor de beraad slaging der internationale bijeenkomst betreffende de ïegoling vau den arbeid in industrieele inrichtingen en mjjnen bevat in hoofdzaak het volgende I. Regeling van den arbeid in mijnen. 1". Is het werken onder den grond te verbieden voora. kinderen beneden een bepaalden leeftijd b vrouwen 2». Is voor mijnen waar het werk met bijzondere gevaren voor de gezondheid gepaard gaat, eene beperking van don werk tijd raadzaam 3®. Is het in het algemeen belang moge lijk, ten einde de regelmatigheid der sieenkolenproductie te verzekeren het werk in de kolenmijnen aan eene internationale regeling te onderwerpen II. Regeling van den Zondagsarbeid. 1°. Moet het werken op Zondagen in den regelbehoudens gevallen van nood, verboden worden? 2'. Welke uitzonderingen zijn in geval van uitvaardiging van zulk een verbod te veroorloven 3". Moeten die uitzonderingen bepaald worden door internationale regeling, door eene wet of langs administratioven weg III. Regeling van den kinderarbeid. 1°. Moeten kinderen beneden een bepaalden leeftijd van industrieelen arbeid worden buitengesloten? 2". Hoe hoog moet de leeftijd gesteld worden beneden welken het verbod zal gelden Even hoog voor alle takken van industrie of verschillend? 3®. Welke boperkingen zijn er te maken over den tijd en de soort van werk van die kinderen, welke tot industrieelen arbeid worden toegelaten IV. Regeling van den arbeid van jongelieden. 1 Moet de industrieele arbeid van jeugdige personen boven den kinderleeftijd (I en II) aan beperkingen onderworpen worden 2°. Tot welken leeftijd moeten die beperkingen gelden 3°. Welke beperkingen zijn voor te schrijve ui? 4°. Zijn voor enkele takken van industrie afwijkingen noodig van de algemeene bepalingen? V. Regeling van den arbeid van vrouwen. 1°. Moot het werken van gehuwde vrouwen bij dag of bij nacht beperkt worden 2°. Moet de industrieele arbeid van alle vrouwelijke personen (vrouwen en meisjes) aan zokero beperkingen worden onderworpen 3®. Welke be perkingen zijn in dat geval aan te bevelen 4®. Zijn voor enkele takken van industrie afwijkingen te maken van de algemeene bepalingen en voor welke VI. Uitvoering der overeengekomen bepalingen. 1®. Moeten bepalingen gemaakt worden omtrent de uitvoe ring van en het toezicht op de overeen te komen voor schriften Moeten herhaalde bijeenkomsten gehouden worden van vertegenwoordigers der deelnemende regee ringen en welke opdracht zal hun gegeven worden De gezamenlijke kadewerkers, benevens de kraanmees- ters en de arbeiders in de machinefabrieken te Hamburg hebben bij de deputatie voor handel en scheepvaart hel verzoek ingediend om den werktijd met één uur te ver minderen en het loon te verhoogen. 11IXEMBIJBG. De regeering is ook uitgenoodigd tot deelneming aan de arbeidsbijeenkomst te Berlijn. ElVCrELAA'M Bij de op den 4 in het district St. Pan- cras te Londen gehouden stemming voor een lid van het La gerhuis is Bolton, aanhanger van Gladstone, gekozen met 2657 stemmen tegen 2549 op den conservatief Graham. De vorige verkiezing viel ten voordeele van de conserva tieven uit. Toen de uitslag dezer verkiezing in het Lagerhuis bekend werd gaven de aanhangers van Par- nell hunne vreugde hierover zoo luidruchtig te kennen, dat de voorzitter hen tot de orde moest roepen. De reusachtige spoorwegbrug over de Forth is den 4 ingewijd door den prins van Wales, vergezeld van twee zijner zoons. Een sneltrein van Londen naar Schotland reed het station te Carlisle binnen en gleedten gevolge van de sneeuw op de spoorstavenmet onverminderde snelheid op de geremde wielen voort en stiet toen tegen een locomotief. Yan de 8 of 9 wagens, waaruit de sneltrein bestondwaren 2 geheel in elkaar geschoven. De af- deelingen waren verbrijzeldvloer en zittingen uiteen geslagen. De 3 reizigers die in de derde af deeling van den eersten wagen gezeten hadden waren dood evenals een reizigerdie in een der afdeelingen daarachter ge zeten had, Dertien reizigers waren min of meer ernstig gekwetst. Lagerhuis. Den 3 wenschte minister Smith dat het voorstel der regeering betreffende het rapport der Parnell-oommissionamelijk om haar dank te betui gen voor haren arbeid en het rapport op to nemen in het archiefin behandeling zou worden genomen. Hij voegde er bij, dat het voorstel het natuurlijk gevolg was van het onderzoek der rechters. De beslissiug, welke het hof had genomen, kwam hem zeer rechtvaardig voor, zoowel jegens de beschuldigden als ten aanzien van dé Times. Hij verklaarde zijne instemming met de vol doening welke werd betuigd toen men vernam dat de ierscho afgevaardigden waren vrijgesproken van de hun te laste gelegde beschuldigingen maar toch ver langde hij, dat ook gerechtigheid zou geschieden jegens hen, die meenden hun plicht te doen toen zij deze beschul- digingen inbrachten. De aanneming van het amendement van den heer Gladstonestrekkende om aan de rechters dank te betuigen en de ingenomenheid uit te sproken over de vrijspraak der afgevaardigden, maar te weigeren het opnemen van het rapport in het archief van het Lagerhuis omdat de rechters onbevoegd waren de staat kundige zijde der zaak, vooral wat het land verbond betrof, te onderzoeken en te beoordeelen, zou meer zijn, dan eene erkenningdat alle beschuldigingen valsch be vonden waren. Gladstone bestreed deze opvatting en betoogde, dat de in zijn amendement voorgestelde afkeuring zich tot de onjuist gebleken beschuldigingen beperkte. Vervolgens bracht hij in herinnering wat de heer Parnell geleden had en noemde zijn lijden zonder voorbeeld in de engelsche geschiedenis der laatste twee eeuwen. Den 4 verdedigde de heer Anington Gladstone's voorstel en las een groot aantal telegrammen voor, gewisseld tusschen Soames en den agent van de Times te Nieuw-York om getuigen voor het rechtsgeding te koopen. Zjjne lede duurde twee uren en werd door de oppo sitie levendig toegejuicht. Minister Fergusson heeft medegedeelddat de porta- geesche regiering zich bereid verklaard heeft, het geschil over den Delagoaspoorweg aan de uitspraak van een scheidsrechter te onderwerpen. FRAAKRlJiJC. De heer Etcheverrv, monarchist, wiens verkiezing voOr de Kamer vernietigd was is te Mauleon op nieuw als\zoodanig gekozen. De commissie voor de in- en uitgaande rechten heeft, na den president-minister Tirard te hebben gehoord, zich verzet tegen het heffeH van een recht op rijst. Manier. De heer Dreyfus, radicaal, vroeg den 3 inlich tingen aan het kabinet over dét aftreding van minister Constans. Hij betwijfelde, of zij w'.pl het gevolg was van eene woordenwisseling in den ministerraad naar aanlei ding van de benoeming van een rechterlijk ambtenaar en meendedat zij veeleer veroorzaakt was door de oneenigheid welke sedert eenigen tijd üt den boezem van ^het kabinet bestond. Voor de republikeinen was de tijd aangebroken om te bepalen welke staatkunde gevolgd moest worden. De heer Bourgeois, de nieuwe minister viln binnen- landsche zaken, zeide daarop dat de regeering s terk moest zijn met en door de Kamer. Als minister r'-ou hij de geestkracht ontwikkelen van zijn voorgangerdien hij zich tot voorbeeld zou stellen. Hij zou het initiatief nemen tot alle nuttige hervormingen. Do r.-'gocriug moest steeds voorwaarts streven, in vereenigin» met alle republikeinen. (Toejuiching links.) Hij laakte c1® wan kelbaarheid der ministeriê'n en eindigde met de opmer king, dat de Kamer steeds haar vertrouwen had berj0°nd in (le zeer duidelijke staatkunde van het kabinet. (lang durige toejuiching links en in het centrum). De minister-president Tirard betwistte in zijn antw"oorcl de juistheid van de verhalen der dagbladen."'» Wij heb ben zeide hij, »niets af te nemen van, of toe te voegen aan het herhaaldelijk ontwikkelde programma. Wij willen nog altijd de eensgezindheid der republikeinen door het ter zijde stellen van vraagstukken, welke de hartstochten kunnen prikkelen, om onsjfgeheeljtejwijden aan de regeling der aanhangige zaken en aan de her vormingen, welke het land eischt. De door ons aangeboden begrooting is een werk van hervorming." Hij gaf ver volgens een overzicht van de aan te bieden wetsontwerpen. De heer Dreyfus hernam, dat de harten van alle vaderlandslievende franschen gesidderd haddentoen vernomen werd, dat Frankrijk aan de arbeidersbijeen komst te Berlijn zou deelnemen. De heer Tirard verdedigde de vaderlandslievende ge voelens van het kabinet en verklaarde, dat het de eco nomische en sociale vraagstukken tot een bijzonder on derwerp van studie zou maken. Het kabinet had nimmer teruggedeinsd voor zijne verantwoordelijkheid en het vroeg aan de Kamer een votum van vertrouwen, omdat het de belangen van Frankrijk betrof. (Eenige toeiui- ehingen). 8 J De beraadslaging werd daarop gesloten. Een motie om tot de eenvoudige orde van den da» over te gaan, werd door de regeering bestreden en mét 319 tegen 210 stemmen verworpen. Daarentegen verklaarde de heer Tirard zich te vereeni gen met de volgende motie van orde, door den heer Bardoux voorgesteld: »De Kamer, vertrouwen stellende in de regeering en overtuigd.dat zij zal blijven vasthou den aan de zuiver republikeinsche staatkunde, overeen komstig de wenschen van het land, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd met 249 te<mn 200 stemmen aangenomen. De zitting was zeer woelig. ITALIË. De Paus ontving den 2 de kardinalen en prelaten, die hem geluk kwamen wenschen met zijn ge boortedag en met den verjaardag zijner kroning. In antwoord op deze gelukwenschen zeide de Paus die 80 jaren werd dat hij blijft hopen dat de vrijheid en onafhankelijkheid der kerk hersteld worden. Tevens deelde hij mede dat hij tot dusver in zijne encyklieken de beginselen van het familieleven en het staatkundige leven had uiteengezetmaar dat hij voortaan hoofdza kelijk over de sociale kwestie zou spreken. Zijdie de macht in handen hebben, zijn verplicht mede te'werken tot het oplossen van dat vraagstuk, vooral met be hulp van de school en de pers. De Paus verklaarde da,t hij tot zijnen dood zijne krachten aan deze taak zou wijden en zich door geene hinderpalen zou laten terug- h ouden. SPASIJE, De gouverneur van Porto Rico heeft per telegram zijn ontslag gevraagd. Vergadering van den raad der gemeente KIJPE. 4 Maart 1890. Alwezig de heeren Zijp en Kaanwegens ongesteld heid, Schuit met kennisgeving van verhindering en Francis. 1. Do voorzitter opent de vergaderingde secretaris leest de notulen der vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. 2 De heer Nobel vraagt aan den voorzitter, of er al antwoord op het adres aan Z.M. den Koning om vrijstel ling van de heffing- van schoolgeld is ontvangen. Op de ontkennende beantwoording zegt de heer Nobel, dat hij dit antwoord verwachtte en de vraag ook alleen heeft gesteld, om te kunnen constateerendat er althans in 1890 geen schoolgeld zal worden geheven en er dus bij de ouders geen vrees behoeft te bestaan, dat met 1 Mei schoolgeld moet worden betaald. De voorzitter en de heer Biersteker zijn van meening, dat het nog niet zeker is, dat er in 1890 geen school geld zal worden geheven. Dit hangt natuurlijk af van de beslissing des Konings. Is die afwijzend, clan moet de gemeenteraad eene verordening vaststellen. 3. De voorzitter zegt, dat hij nog wenscht terug te komen op het in de vorige vergadering gedaan en toen verwoipen voorstel van den heer Kaan omtrent het plaatsen van lantaarns, doch dat hij dit, wegens de af wezigheid van eenige loden, zal uitstellen tot eene vol gende vergadering. 4. Van de plaatselijke schoolcommissie is ingekomen het vei slag van den toestand van het lager onderwijs over 1889. Op voorstel van den Voorzitter wordt be sloten, dit bij de loden ter lezing te laten rondgaan. 5. Aan de orde is de behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag, dat, op voorstel des voorzitters, in geheime zitting wordt behandeld. De gewone rondvraag niets meer opleverende, gaat de vergadering over in geheime zitting De Leidsche studenten, die voor eenigen tijd in dronkenschap spoorwegbeambten te 's-Gravenhage mis handelden, zijn door de arr. rechtbank aldaar tot 7 dagen gevangenisstraf veroordeeld. - De ontvanger der registratie en domeinen te Har- degarijp, ontvanger te MEUEMBLIM toen voor een paar jaren in het kantoor der registratie daar een verdachte brand woedde, is door den officier van justitie te Leeuwarden, op verzoek van zijnen ambtgenoot te Alkmaar, in zijne woning gevangen genomen en per. rijtuig overgebracht naar het huis van bewaring te Leeuwarden verdacht van aan hem als ontvanger afge dragen^ gelden te hebben verduisterd. Daarna is hij naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. Te Roozendaal is in een coupé eerste klasse van den sneltrein van Parijs het lijk van een reiziger ge vonden. Het is gebleken, dat de heer F. H. V. van Am sterdam o. i. ambtenaar met verlof, die bij aankomst te Marseille reeds ongesteld was, op reis naar Amsterdam tusschen Antwerpen en Roozendaal overleden was. Te Haarlem is aangehouden W. V., oud 20 jaren, wonende te E&MONI» KEE wegens verduid tering. Hij had een tweewieligen wagen gehuurd, dieti hij kort daarna voor 15 verkocht had. De Koning heeft het beschermheerschap aanvaard van de Vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij en verbetering van het paardenras in Gelderland. Stoomdr. Herms. Coster ZoonAlkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6