1 No. 30. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. Z O N A 9 M VA KT. hit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. t*tnul&fjebrek namlzaaSit o»tx het JFettifletoai achteturet/e te laten H E R IJ K voor de bewoners van wijk E op 10 en M Maart; van wijk F op 1 c2 Maart, van 9 tot T2 en van I tot 4 uren voor de ingezetenen van HEILOO op 14 Maart, van des voormiddags 9 tot des namiddags *2 uren. BUITENLAND. Binnenland. StadsbericMen. Deze Courant wordt Bins«t»g-, Bonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco d«or het geheele rijk ƒ1, De 3 nummers 0,06. AR IA Ai #*rijs der gewone AdvertentïPn Per regel 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HER Ms. COS- TER ZOON. Dfrefuxac*:! a ci wjauc 'Aaj."»*1lvw «ui Oflciëel Gedeelte. pi£t» Zij., die in aanmerking wenschen te komen |^>ësS|ps voor Onderw ijiiiere» aan de openbare ■school voor on vermogenden te Alkmaar (hoofd de heer H. van den Beko) op 600,jaarwedde, behou dens goedkeuring van Ged Staten, worden verzocht ziels vóór 22 Maart a.s. onder overlegging der bij de wet vereisehte stukken te wenden tot het gemeentebestuur. KENNI8G E~V I N g7 Het HOOED van het "Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeentedat het kohier van het Patentrecht over het 3e kwartaal, het kohier voor de belasting op het Personeel No. 7, voljaarsen het kohier voor die belasting No. 8 over een half jaar, dienstjaar 1889/90op 5 Maart 1890door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordbolland exe cutoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaarden 8 Maart 1890. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINÉ PONT. BUITSCMiAWD De Keizer woonde den 5 te Berlijn den maaltijd bij, door den Brandenburger Pro vincialen Landdag in het Kaiserhof aangeboden. Hij nam deze gelegenheid te baat, om te spreken over den nauwen band tusschen de Brandenburgers en de Hohenzollerns. Be Brandenburgers hadden zijn Huis gesteund in droeve en in vroolijke dagen, doch in tegenspoed leert men eerst zijne vrienden kennen. Men had hem verweten, te veel gereisd te hebben, maar hij beval ieder aan te reizen, omdat men dan leert menschen en gebeurtenissen kalmer en met meer koelbloedigheid te beoordeelen. »Ik heb", dus ging hij voort, »den sterrenhemel 's nachts op de woelige zee gezien en ben tot geheel andere gedachten gekomen. Ik heb de staatkunde van het vaderland van buiten af ieeren beoordeelen en ben daardoor van voorbarige stap pen teruggehouden. Ik zal aan de overleveringen indachtig blijven van mijn grootvader, die mij den weg toonde, wel ken ik denk te bewandelen. Wie met mij isben ik dankbaar, doch ik zal mij weten te verdedigen tegen hen die tegen mij zijn. Mocht men ons willen aanvallen, dan staat een groot dapper leger mij ter zijde." De Keizer besloot zijne rede met eene leve de pro vincie Brandenburg Hij bleef 3,/i uur en onderhield zichbij bet het gebruik van koffie en het rooken van sigaren, opge ruimd en vroolijk met vele gasten. De gewezen pruisische minister von Friedenthal, van 1874 tot 1878 minister van landbouw en daarna van binnenl. zakendie zich in 1879 uit hot staatkundige leven terugtrokomdat hij zich met de beschermings- gezinde handelsstaatkunde van prins Bismarck niet kon vereenigen is te Neisse overleden. ITAliIE. In de zitting der Kamer van den 5 heeft de heer Plebano zijne interpellatie over de afrikaansche aangelegenheden toegelicht. Hij vreesde dat de bezet ting van Keren niet de goede gevolgen zon hebben, welke men daarvan verwacht. Het verdrag van Menelik met Italië schijnt niet van dien aard te zijnom een waar borg te schenken voor de onschendbaarheid deritaliaan- sche grens. Hij verklaarde zich ook tegen de bezetting van Massowah. De heer Imbriani bestreed de beweringdat de han delingen van den minister van bnitenl. zaken ooit van eenig degelijk gevolg voor Italië waren geweest. Hij geloofde dat zij alleen aan Menelik ten goede gekomen waren. In den tegenwoordigen toestand was het niet goed het land in zulke avontuurlijke ondernemingen te wikkelen en geld nit te geven, dat niet op de begrooting is verantwoord. Het volk wordt deze persoonlijke staat kunde moede. De heer Ferrari meende dat de termen van het tus- schen Italië en Ethiopië gesloten verdrag aan het Parle ment moesten worden voorgelegd. De beer Baccarelli verklaarde datnaar het votum van Juni 1888 aan de rogeering geene rechtvaardiging van hare handelingen kon worden gevraagddaar de Kamer haar volledige volmacht had gegeven. Den 6 ontkende de minister van oorlog, dat er ver schil van gevoelen zou bestaan tusschen hom en minister Crispi. Hij verdedigde verder de tegenover Afrika ge volgde staatkunde, Met 193 tegen 55 stemmen werd eene motie aangenomen, om, onder goedkeuring van de hou ding 'der regeering in de afrikaansche aangelegenheden, over te gaan tot de orde van den dag. Den 3 is de voor eenige weken wegens ongeregeldheden onder de studenten gesloten Universiteit te Napels weder geopend. OOSTKHMRIJK-MOAGAStlJU. Het hongaarsche Lagerhuis heeft met overgroote meerderheid van stemmen het wetsontwerp aangenomen betreffende het stichten van een gedenkteeken voor graaf Andrassy op kosten van den Staat. - De naamlooze vennootsehap »Wester-Suikerraffina- derij" te AMSTÏ25IBAM heeft haar geheele personeel, bestaande uit p. m. 500 man, verzekerd bij de Eerste Nederlandsche Verzekering-maatschappij op bet leven, tegen invaliditeit en ongelukken te 's Gravenhage. Ook verscheidene aikmaarsche fabrikanten zijn voor hun per soneel reeds tot deze Maatschappij toegetreden. In eene den 6 gehouden vergadering van het departement ÏIKBCËSi der Maatschappij tot nut van het algemeen trad als spreker op de heer Ebmeijer van Zaandam. Daar spreker zich reeds ten vorigen jare te Bergen had doen kennen als iemand die de macht heeft zijn gehoor te boeien en eenon aangenamen avond te verschaffen is het niet te verwonderen dat de opkomst flink mocht heeten. En wederom gaf spreker het bewijs voor zijne taak berekend te zijn door het voordragen van een drietal schetsen van Justus van Maurik Jr. werd den aanwezigen eene genotvolle avond geschonken. Burg. en weth. van Delft hebben nieuwe maat regelen genomen ter beveiliging van het publiek tegen brandgevaar in den schouwburg. In de vorige week werd onder de dakpannen van een der luifels van den Prinsentuin te Leeuwarden eene porteuionnaie met 147 gevondeneen door de politie ingesteld onderzoek heeft tot de ontdekking geleiddat een inwoner van Dronrijp de eigenaar was. Deze man werd in den zomer van 1889 op een avond door een man overvallen en van genoemde portemonnaie beroofd de aanrander, waarschijnlijk voor ontdekking bevreesd, heeft haar toen aldaar verborgen of daarop geworpenzonder zich later de juiste plaats te herinneren. De Noordhollandsche Tramwegmaatschapj ij lijn AHSTEKDAMEDAM, ontving in Februari 3648.34 tegen 2693.265 in Februari 1889. Beroepen bij de christ. geref. gemeente te EiOOUV ds. F. Rispens te Noord wijk aan Zee. De gemeenteraad van MEBEIUBUIK heeft be sloten de jaarwedden der onderwijzers met f 100 te verminderen en alzoo te stellen op f 500. Haarlemsche Tramway-maatschappij vervoerde in 1889 447.994 personen; de opbrengst van het perso nenvervoer bedroeg 40948.70. De heer D. Louw, te KKOLLGlVBAia is be noemd tot directeur van de Oost-knollendammer kapel. Het herhalingsonderwijs te UITGEEST is voor dezen winter weder geëindigd. Het getal leerlingen be droeg 29, waarvan 25 zóó getrouw de lessen bijwoonden, dat zij bij de prijsuitdeeling allen met een grooteren of kleineren prijs beloond konden worden. -De Algemeens Nederlandsche Politiebond zal bare vierde algemeeue vergadering houden op Dinsdag, den 8 April 1890des voormiddags te 12 urenin het ge bouw der Maatschappij tot Nut van 't AlgemeenGe dempte Burgwal bij het paleis des Konings te AM- STERBAM. O. a. zullen worden behandeld Bespreking der fondsen in verband met het verzeke ringswezen in Nederland, door den wiskundigen adviseu.t der fondsenterwijl de heer mr. D. Simonshoofdre dacteur van het Paleis van Justitie, te Amsterdam, na de pauze eene voordracht honden zal. De nieuwe school te 2AIDVOOBT is den 5 in gebruik genomen. Den 5 heeft de anti-revolutionaire kiesvereeniging ^Nederland en Oranje" te Goes den heer mr. L. W. C. Keuchenius met algemeene stemming candidaat ge steld voor lid der Tweede Kamer. Ds. W. A. van der Scheer te Dragten is beroepen bij de ned. herv. gemeente te VEEJVT Den 7 is tot lid van den gemeenteraad van WESTKAANT gekozen de heer Jacob Avis, liberaal, met 86 stemmen, tegen 51 stemmen op den heer C. Oudkerk anti-rev. Bij kon. besluit van den 5 is als blijk van Z. M. goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift toegekend aan J. H. Kramer en P. van der Berg brandwachtten te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van 3 personen uit een brandend perceel in den nacht van 10 op 11 Jannari 1.1.J. G. Gunderman en JStamagenten van politie en D. Wagenmakerswerkman te Amsterdam wegens hetzelfde van 4 kinderen uit de bovenverdieping van een brandend perceel aldaar in den avond van 2 Januari 1.1 F. J. MariDUS, agent van politie 3e klasse te 's-Gravenhage wegens hetzelfde van een drenkeling uit het water der Koninginnegracht aldaar op 24 Dec. 1889. - De 3e aflevering van liet populaire tijdschrift Vragen van den Bag bevat: dr. H. F. Jonkman, Koffie II, slot; Weersgesteldheid en influenza-epidemie Geld in het buitenland van Afrika; Dorst en Drinken; Vraagbus Geschiedenis van de maand a Nederland b Buitenland; BibliographieDarwin's Biologische Mees terwerken. De Tabakscultuur in DeliUit en voor do praktijk de voordeeligste hoogte van fabrieksschoor- steenen, eau de cologne, het weder bruikbaar maken van oude kurken; Alphonsus Hendrik Ibsen en zijne jongste drama's. - Eenige dagen geleden werd aan de politie aangifte gedaan van het vermissen van een faisanten haan benevens van zeven duiven ten nadeele van den heer S., al hier. Deze week is door genoemden heer op zijn erf een bunzing gevangen en zijn de vleugels van den faisant en van de duiven onder een stapel hout op een nabij ge legen terrein teruggevonden zoodat bet vrij zeker is dat niemand anders de dief was dan de bnnsing. Twee jongens zakten 11. maandag achter de scheepstimmerwerf 't Hondsbosch door het ijs. Een der beiden werd door den werkman Langendam bewnsteloos op het droge gebracht, zoodat men er slechts na veel moeite in slagen kon de levensgeesten van den jongen weder op te wekken. De andere kwam met een nat pak vrij. Weder is door de politie, den 8, op de botermarkt een monster uit een tijn met 14 koppen boter in beslag genomen aangevoerd door J. M. van UUIMEUTen toebehoorende aan G. v. d. H. van hieronder ver- moedon van te zijn kunstboter zonder dat dit daarop was aangeduid. In het hotel de Toelast alhier is den 4 door dijk graaf en hoogheemraden van den Hondsbossche en Duinen tot Petten aanbesteedhet eenjarig onderhoud der Hondsbossche zeewering en eenige daarbij behoorende binnenwerken te Petten van den 1 April 1890 tot en met 31 Maart 1891. Ingekomen waren 12 biljetten. De minste inschrijver was de beer Js. Oldenburg te BEItGEA voor 14800. Wij vestigen de aandacht op achterstaande adver tentie betreffende eene soïree musicalete geven op dinsdag, den 11 in het lokaal Harmonie, door een vijftal bekende artisten. Daar op 1 April as. de voorbereidingsklasse der rijksnormaallessen van rijkswege wordt opgeheven, hebben de leeraren dier lessen alhier besloten die klasse in het leven te behouden en hen die daarvan gebruik willen maken gratis op te leiden. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen: een polsmofje; een muntbiljeteen bruin wollen handschoen een sleutel een wagenschroefeen houten voorwerp (speeltuig voor knikkers); een koperen tangetje; een vermoedelijk gouden oorbelletje met rood steentje. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 7 Mrt. Johannes CatharinusZ. van Klaas Gieling en Maartje Meiten. Carolina Christina Elizabeth, D. van Arnold Emile Kempees en Carolina Christina Elizabeth Bentz van den Berg. Wil lem, Z. van Roelof Hes en Riempkjen Sterkeboer. OVERLEDEN. 7 Mrt. Trijntje Ploegerwed. Maarten Benjemin 68 j. en ruim 11 m. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 6 Maart. Door den Notaris W. F. G. L. Godwe. Hötel Wijnkamp, Paardenmarkt, A 3107, ,03,70. Str. Jn. Muijs f 8300, Afslag donderdag, 13 Maart's avonds 6 uur, in dat Hötel. 6 Maart. Door den Notaris H. Metman. 1. Winkelhuis en Erve, westz. Achterstraat, A 1404, .44. Str. W. J. Dekker f 1500, 2. Dito, hoek Heerenstraat, B 27, —,—,22. Str. C. Koopman 1380, (Afslag 13 Maart.) 8 Maart. Door den Notaris J. P. BACKX. No. 16 Weilandaan den Westdijk, Scher- meer gem. Alkmaar en de westelijke helft van No. 17 5.42.00 Str. D. Marees Jbz. 8655, No. 17 Oostelijke helft, 1.85.10. Str. dezelfde 2919,88 18 3.23.40. Str. W. Schermerhorn q.q. 5465,91 19 0.36.30. Str. J. Muijs 644,20 Samen 17684,99 Gecombineerd opgeveild tot 18425, Verhoogd door Jac. Zeeman q.q. met 1750,

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1