A1N D Telegrafische berichten. Stadsberichten. De hongaarscbe Kamer heeft den 7 do wet op de legerreserve in haar geheel aangenomen. Op eene vraag van graaf Apponiji, of het parlement met zijn arbeid kon voortgaan gedurende de ministerieels crisisver klaarde minister Tisza, dat het verschil van meening in het ministerie omtrent hot inboorlingsrecht nog niet uit den weg geruimd was. Zoodra te dien aanzien een be sluit genomen was, zou hij daarvan aan de Kamer ken nis geven. Rt'^L tVD. Hot Dagblad van St. Petersburg komt ten stelligste op tegen de bewering van de engelsche Standard, dat de russische regeering betrokken is bij de samenzwering van majoor Panitza te Sotia. Het blad stelt de vraag of het veroorloofd is op de zwakke gron den door de Standard aangehaald eene andere regee ring te beschuldigen en deze beschuldiging zelfs met den naam van den Keizer te verbinden. RUHGIKIE. Het wetsontwerp tot invoering van den gouden standaard is aangenomen met 91 tegen 7 stemmen. SI'üï.IE Vijftienhonderd werklieden begaven zich naar het stadshuis, om den burgemeester brood en werk te vragen. Do orde werd niet gestoord. In de provincie Mureia hebben overstroomingen groote schade aangerichtvooral in het zuiden is alles op de velden vernield. S T A TEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Begrootin; van Koloniën. De minister van koloniën heeft aan de Tweede Kamer ingezonden het wetsontwerp tot vaststelling dezer be grooting voor 1890. De noodige uitgaven zijn voor het j volle dienstjaar uitgetrokken. Bij do raming voor de uitgaven voor Suriname is ook gerekend op de aanvul ling met 33169.21'/->, welke het subsidie aan die kolonio over 1888 vereischtewelke som reeds op den dienst 1888 was beschikbaar gesteld, maar niet ton laste van dien dienst was vereffend. Voorts is de som voor pen sioenen met 1694 verhoogd. liggende houding daarin bij gelegenheid van een schip breuk kan plaats nemen, 't Kan n.l. gebeuren dat oen schip op eene eenzame plaats strandt of dat niemand tijdens een stormaehtigen nacht het in nood verkeerend vaartuig opmerkt. In znlke gevallen zou zoo'n reddings boei uitstekende diensten kunnen bewijzen. De boei dient van blik vervaardigd te worden en van voren spits te zijn. Van boven moet een stevig luikje van glas aange bracht worden, ten einde licht door te laten. Het toestel dient voorzien te zijn van een of twee luchtbnisjes om toegang aan versche lucht te verleenen. Op '/3 van de lengte, van voren af gerekend, wordt een bordje ge plaatst dat neerslaat voor zware zeeëndoch tijdens hevige windslagen staande blijft. Dit bordje, ter grootte van pm. 5 vierk. palmen, moet als zeil dienst doen. Om de drijfkracht van het toestel te vermeerderen wordt aan weerszijden de noodige kurk aangebracht. Aan het eene einde der boei wordt nu een lijn ter lengte van 500 a 1000 ellen, stevig bevestigd. Zoo doende kan men eene verbinding tot stand brengen tot op een afstand van de kust van meer dan 500 ellen, ook wanneer zicli niemand aan het strand bevindt om hulp te bieden. Den 4 is te REDEHBLIK tot onderwijzer be noemd R. W. Heemstra te Dronrijp. Den 4 zijn van den te Vlaardingen thnis behoorende logger Adriana, schipper C Poot, door het hevig storm weder met sneeuwbuien twee der manschappen over boord geslagen en verdronken. Een hunner laat eene weduwe met 5 kinderen onverzorgd achter. Bij kon. besluit van den 7 is: 1°. de kapitein J. C Eabius van het wapen der artillerie thans als lid van de Tweede Kamer op non-activiteit, in activiteit hersteld en welmet afwijking in zooverre van de formatie, bij den staf van dat wapen; 2U. die kapitein, op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld, in afwachting van nadere beschikking, met bezwaar der schatkist: een en ander met ingang van den dag waarop hij het lid maatschap der Tweede Kamer zal nederleggen. Den 7 des avonds te kwartier voor twaalven is te MAARIjEIHL een vrij hevige brand uitgebroken in de Pieterstraat, hoek Nieuwe Kruisstraat, ingericht tot dans- lokaalin gebruik bij F. Winkelaardie dat perceel echter niet bewoonde. De brand is vermoedelijk ontstaan door een gebrek aan de kachelpijp, die door het plafond liep. Het lokaal met het daar aanwezige meubilair is geheel verbrand. Bij kon. besluit van den 7 is de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Goes bepaald op den 18 en herstemming zoo noodig op den 1 April. De stembriefjes zullen geopend worden op den 20 en den 3 April. Het bestuur der christelijke vereeniging tot ver pleging van lijders aan vallende ziekte te HAABLE1I heeft den 7 tot directeur der gestichten te Heemstede en Haarlem, in plaats van ds. L. H. T. Creutzberg, be noemd dr L. Heldring, predikant te Middolburg. Bij kon besluit van den 7 is aan den heer mr. S. H. Lette van Oostvoorne op zijn daartoe gedaan ver zoek eervol ontslag verleend als raadsheer in het ge rechtshof te 's-Gravenhage, met dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten in den nacht van den 8 op den 9 is deze heer te Leiden overleden. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den 8 in hooger beroep F. O. Wijbrandidoor de arr. rechtbank aldaar veroordeeld tót 4 jaren gevangenisstraf wegens moedwillige brandstichtingtot diezelfde straf veroor deeld met vernietiging van bet eerste vonnis. De Liberale Unie heeft zich den 8, na bespreking van het door de commissie uitgebrachte prae-advies over de belastingvoorstellen van do heeren Borgesins c.s., met algemeene (64) stemmen vereenigd met eene door den heer mr. I. A. Levy voorgestelde motie van dezen inhoud De vergadering kennis genomen hebbende van de parlementaire gedachtenwisseling over het voorstel Bor- gesius, betuigt hare ingenomenheid met het initiatief der voorstellers, gelijk met de invoering van eene Rijks inkom stenbelasting met progressiein de ontwerpen vervat. Voor de onderstreepte woorden had de voorsteller aanvankelijk gesteld met het grondbeginsel. Bij kon. besluit van den 8 is de heer N. van den Brandhof, gouverneur van Curaijao, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen, met ingang van den dagwaarop hij het. bestuur aan zijn opvolger zal overgeven, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen en in zijne plaats benoemd de beer mr. C. A. II. Barge, lid van den raad van bestuur en voorzitter van het hof van justitie in die kolonie. Den 8 des avonds omstreeks half zeven is op de Maas te Rotterdam de sleepboot Babij aangevaren door de amsterdamsche nachtboot. De sleepboot zonk een oogenblik later; de opvarenden werden gered. De herbouw der boerenhofstede, onlangs in den WAARRPOEBER verbrandwerd den 8 bij enkele inschrijving aanbesteed en gegund aan den beer de Leeuw, te Aardswoud, voor f 6450. Den 9 gaf de rederijkerskamer S. u. d w. A. 1. van KOIjHöRA eene openbare voorstelling te Ha- ringliuizcn in het lokaal van den hoer C. van dei- Hoek. Drie tooneelstnkjes werden opgevoerd, welke zeer in den smaak vielen van het echter niet zeer talrijk opgekomen publiek. Te Beverwijk heeft den 9 des avonds een jon geling vau omstreeks 20 jaren, waarschijnlijk uit minne nijd, een revolverschot op iemand gelost, die echter niet getroffen werd. De dader is naar filanrlcin overge bracht. - De Hooge Raad heeft den 10 naar het gerechtshof te 's-Gravenhage verwezen de zaak van Louis Consen- heim. Hij besliste, dat het gerechtshof te Amsterdam ten onrechte als bewijs bad aangenomen een vroeger strafvonnis (diefstal Krelage), daar zoodanig vonnis niet ontheft van de verplichting tot ouderzoek on van het vellen van een zelfstandig oordeel naar de waarheid van bet daarin medegedeelde. Op den 10 is te JIOOKWOUB een Rijkstelegraaf kantoor, ingericht met telcphoondienst, voor het algemeen verkeer geopend op werkdagen van 8 tot 11, van 12 tot 2 en van 4 tot 7 uren en op zon- en feestdagen van 8 tot 9 en van 1 tot 2 nren. Den 10 is te 's-Gravonhage het bonwen eener kostelooze school met gymnastiekgebouw en onderwij zerswoning aan de Verlengde van Ravesteijnstraat aan besteed. Laagste inschrijver was de firma wed. P. A. Ravelli en Zoon aldaar voor 53397. De liberale Kies vereeniging Algemeen Belang op Noord-Boveland heeft den heer J. H. C. Heyse te Zierikzeolid van Ged. Staten van Zeeland candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer in het district Goes. De r. k. kiesvereeniging te Goes heeft beslotenzoowel aan den heer Keuchenius als aan den heer Heyse een schrijven te richten, waarin hun oordeel zal worden ge vraagd over algemeene dienstplicht. Van dit antwoord zal afhangen wie als candidaat zal worden aanbevolen. Mochten beide eandidaten vóór algemeenen dienstplicht zijn, dan zouden de r. k zich van stemming onthouden Aan den gemeenteraad van Arnhem zijn plannen aangeboden tot het verbouwen van het bestaande stadshuis of tot het stichten van een nieuw gebouw op de plaats van bet bestaande of op het plein voor de Hoogere Burgerschool. l)e burgemeester vau Enschede heeft bij bekend making de ingezetenen aangespoord tot het bewaren dei- orde en verklaard dat hij de arbeidersdie het werk wenschen te hervatten, zal beschermen tegen de geweld dadigheden van hendie de werkstaking wenschen voort te zetten. Samenscholingen van meer dan 4 personen zijn na 6 uur verboden Bij enkele arbeiders die het werk hervat hadden, werden de ruiten ingeslagen. Eene door de heeren Justus van Maurik en Braa- kensiek te AMtTEKBAffl op den 7 gegeven voorstel ling ten bate vau hen die door den schouwburgbrand benadeeld zijn, heeft zuiver ongeveer 1100 opgebracht. Wijlen de heer Pieter Donker Pz overleden 24 Februari te TWISK, heeft aan do Maatschappij van Weldadigheid eene som van 200 vermaaktvrij van su ccessierechten Het hoofdbestuur der Holl Maatschappij van Land bouw is van meening, dat een adres in zake het aanhan gige wetsvoorstel van den heer Bahlinann niet zooveel uitwerking zal hebben als de besluiten door de alge meene vergadering herhaaldelijk genomen. Op de ver gadering te 's-Gravenhage toch werd met eene meerder heid van 484 tegen 12 stemmen het beginsel van vrij handel ook voor landbouwproducten aangenomen. Mochten echter de afdeelingen opnieuw adressen bij de Wetgevende Macht willen indienen dan zal bet hoofd bestuur dozo gaarne volgons art. 10 der wot voor «goed gekeurd" teekonen. De spoorweg IIAABLEW-ïASDTOORT bracht in November 1889 1242.15 op. De Amcrsfooitsche Beiersch bierbrouwerij keert over 1888/9 geen dividend uit. De beer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman heeft wegens zijne benoeming tot minister van binne.nl zaken ontslag genomen als voorzitter en bestuurslid van de Unie «Een school met de Bijbel." Voor hoofd dor openb. school te AS SESJBEIjFT hebben zich 70 sollicitanten aangemold. Het Rijks-telegraafkantoor te MEDEMEMK heeft in 1889 444.90 opgebracht, zoodat do gemeente in een tekort van 155.10 moet voorzien. De gasfitter Reichward die bij den schouwburg brand te VMSTEBDAM zijne aldaar geborgen spaar penningen verloor heeft van de 5000 slechts J 500 aan gouden tientjes terug gevonden. De Brand-assurantie-Maatschappij Iusulinde keert over het afgeloopen boekjaar 30 pet. dividend uit. Het grasgewas in den polder WEST56AAA is verpacht voor 2047 tegen 2246 in 1889. -Beroepen bij de doopsgezinde gemeeente to I Hst dr. J. G. Boekenoogen te KROSISIEATE. De duinwaterleiding to HOOK A AIV BB 2SAAA hoeft over 1889 8461.22 opgebracht227 meer dan over 1888. De voorjaarskoemarkt te EDAM wordt dit jaar op 23 April gehouden, in plaats van op den 30, omdat zij dan zou samenvallen met de koemarkt te Hoorn. Ds. L. van 't Sant, vroeger predikant te MELDEB, onlangs naar Ned. Indie vertrokken, is benoemd tot predikant te l'adang. Te OI't'EKDOEH zijn in 18S9 geb. 21 over leden 9gehuwd 7. Benoemd tot kapelaan te AMSTEBD AM (St. Ca- tharina) de heer H. A. V. IJzemans, kapelaan te MOORA. Het hoofd der openb. school te SCHAEEK de heer Kloeke, daartoe in staat gesteld door bijdragen van particulieren, heeft aan zestig leerlingen gedurende de maanden Januari en Februari dagelijks, een boterham kunnen verschaften. De prijs van het nuchtere kaltsvlcescli is tegen woordig het dubbele van een paar jaar geleden. De han del in jonge kalvoren is dan ook bijzonder levendig en diensvolgens de prijs hoog. To TwisK slacht men dat jonge goedje en verzendt het in katoen verpakt naar Londe*. 's GRAVENHAGE, 11 Maart 1890. Tweede Kamer. De heer Cremer zal later interpelleeren over de iostol- ling van een consulaat te Amov De pensioenwetten zijn afgehandeld, maar de eindstemming werd verdaagd. Oude weduwen, die hertrouwd zijn of wier echtgenooten huwden, na gepensioneerd te zijn of na GOjarigen leeftijd, krijgen geen pensioen. Het voorstel tot invoering van beroep van den belanghebbende tegen het advies van den pensioenraad bij den Raad van State is, zooals het door de regeering voorgesteld werd, aangenomen. De heer mr. 91. J. E. Viruly VerbruaflBje, rechter in de arr. rechtbank alhierkomt voor op de alphabetische aanbevelingslijst voor rechter in de arr. rechtbank te Rotterdam. Bij de den 8 alhier door dijkgraaf en heemraden van de SCMEUMEESt gehouden aanbesteding van 200.000 straatsteenen, zijn toegewezen 100000 stuks aan A. Frankenhout te Oterleek, voor 14,85 per 1000, en 100000 stnks aan C. G L Koolemans Beijnen te Ftrecbt, voor f 18,25 per 1000 stuks. In de den 11 gehouden zitting der arrondisse- •nenta-reehtbank is G. Snip, beschuldigd vau valsch- heid in geschrift, veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. Reeds geruimen tijd zijn onderhandelingen gevoerd geworden tussehen het Rijk en de gemeente H'ARMElï- HlTIïEA over in de kerk der ned. herv. gemeente aldaar aanwezig schilderwerk van den beroemden neder- landschen schilder Jan van Schoorldie nn tot uitslag hebben gehad, dat het Rijk, op zijne kosten, het tegen de zoldering van het koor aangebracht schilderwerk zal laten afnemen, onder kosteloozen afstand door het kerk- bestaur, om het le plaatsen in liet Rijksmuseum te Am sterdam, terwijl het Rijk het dientengevolge ontblootte deel van dat koor, eveneens op zijne kosten, weder in goeden staat zal opleveren. Het schilderwerk bestaat uit 9 vakken 4 groote van 3 X 6 en 5 kleiuere van 2 X 6 ned. ellen. Het eerste groote vak stelt de vernietiging van Farao's leger in de Roode Zee voorna den door tocht der Israëlietenhet tweede de samenkomst van Abimelech en Abraham (uitwisseling van zilveren pen ningen); hot derde de aanbidding van het gouden kalf door de Israëlieten in den woestijn en de verbreking der steenen tafelen door Mozes het vierdede mauna-regen in den woestijn en Mozes op den berg. De 5 kleinere vakken stellen het laatste oordeel voor. Wel hebben de tijd en de invloed van het weder vooral lekkage, een gedeelte van het schilderwerk, meest de kleinere vakken in een gehavenden staat gebracht doch deskundigen beweren dat hetschoongemaakt en gerestaureerd, weder in goeden toestand kan worden op geleverd en als oude kunst de bewondering wekken zal. De kosten van afneming en restauratie, plaatsing in het Museum en herstelling van het Koor, worden op f 25 a 30.000 geschat. Omtrent dezen schilder, voor wiens werk het Rijk zich zulk eene belangrijke uitgave getroostvinden wij o. a. aangeteekend Schoorl (Jan van), ook wel Schorel, Scoorel, Schoreel enz. genoemd, beroemd Nederl. schilder, in 1495 te Schoorl bij Alkmaar geb., ontving zijne eerste opleiding bij Willem Cornelisz. te Haarlem en later bij Jacob Cornelisz toen een beroemd schilder to Amstordam. Vervolgens bezocht hij Keulen Spiers Straatsburg en werd door den beroemden naam van Albrecbt Durer naar Neurenberg getrokken. Van hior begaf hij zich naar Karinthië, waar bij voor den kunstlievenden vrijheer een aantal werken schilderde. Naar Venetië vertrokken, sloot bij zich aldaar bij andere pelgrims aan om naar bet Heil. land te trekken, bracht eenigen tijd te Jeruzalem door, vervaardigde er een aantal studiën en keerde weder behouden te Venetië terng Hij bezocht nu Rome, waar hij vooral Rafaël bestudeerde en o. a. hot portret van paus Adriaan vervaardigde. Na den dood van dezen keerde hij naar het vaderland terug en vond in den heer van Lookhorstdeken van de domkerk te Utrechteen warmen beschermer. Vervolgens vestigde hij zich te Haarlemwaar hij eene groote werkplaats oprichtte en zijne beroemdste stukken o. a. de Kruisiging voor het hoogaltaar der oude kerk te Amsterdam, vervaardigde, dat bij den beeldenstorm vernield werd. In 1536 naar Utrecht- ontboden, om de vier denren te beschilderen van het door Hendrik IV aan de Mariakerk geschonken gebeeldhouwde altaarstuk, kweet hij zich van dezen last zoo gelukkigdat koning Philipsdie in 1549 juist bij de voltooiing in Utrecht wasdit werk van de kerk kocht en naar Spanje medenam. S. overl. te Utrecht in 1562. Antonio Mora, een zijner meest geliefde leerlingen, schilderde zijn welgelijkend portret. Er bestaan slechts weinige bewezen echte stukken van S., daar de meesten bij den beeldenstorm zijn vernield. Op het stadhuis te Utrecht bevindt zich o. a. nog van hem een altaarstuk, voorstellende de II. maagd en de stichters van het Kruis- gasthuisbuiten de Wittevromvenpoort aldaarin bet museum van het stadhuis te Haarlem de af'beeldingen der 9 ridders van St. Jandie Jeruzalem hebben bezocht, enz. Eenige zeelieden te TEXEL hebben een nieuw middel aan dc hand gedaan, ten einde een in nood ver keerend schip met den wal door middel van eene lijn in gemeenschap te stellen. Zij raden daartoe aan de vervaardiging van eene zoogenaamdo «reddingsboei", in vorm met een gewone zeeton of baken overeenkomende, doch van een grootere lengte zoodat een persoon in

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3