BUITENLAND. Binnenland. behoorde bovendien niet langer geoorloofd te zijn. Volgens de commissie moet eene regeling als door haar wordt voorgesteldblijkens het feitdat zij in het buitenland ook uitstekend werktniet strekkeu tot het nadeel der patroons. Het slot der circulaire is voor eene vereeniging, waarin echte of verkapte sociaal-demo craten sterk vertegenwoordigd zijn nog al tam want daarin wordt de verzekering gegeven dat er volgens de commissie zeer vole patroons gevonden worden die aan hun werklieden een goed hart toedragen. Misschien heb ben de opstellers van het adres gehooptdat hart door deze tirade geheel te vermurwen, opdat al het gevraagde zal toegestaan worden, wat wij hun gaarne toewenschen, doch zeer ernstig betwijfelen. Over het algemeen is het in do hoofdstad verreweg het verstandigst om zich in het geheel niet met de sociaal-democratie in te laten wil men een of ander verzoek door zijne superieuren ingewilligd zien. Wat mjj verwondert is, dat er, voorzooverre mij bekend isin geen der beide vereenigingen op aan gedrongen is om maatregelen te nemen tegen den toevloed van "werkliedendie des zomers Amster dam overstroomen zonder dat zij daar hunne vaste woonplaats hebben. Mij zijn een paar gevallen van timmermansknechten bekenddie tor wille van de goedkoopte op een dorp in Noordholland wonen doch dos zomers geregeld in de hoofdstad werken, 's Maandags morgens zorgen zij bijtijds op hun post te zijnalle dagen werken zij van vroeg tot laat en ontvangen des zaterdags een aardig weekloon. Daarmee begeven zij zich naar moeder de vrouwbij wie zij den Zondag doorbrengen. Op die wijze hebben zij een goeden zomer, ze zijn te Amsterdam wel bekend met goedkoope golegen- beden om onder dak te komen en profiteeren van de booge loonen der hoofdstad zonder dat zij daarmee de zware huishuren en belastingen hebben te bestrijden. Men kan uit den aard der zaak niet anders dan eerbied hebben voor den ondernemingsgeest derzulken, doch tevens moet men zich afvragen of hun gedrag wel te recht vaardigen is tegenover hunne Amsterdamsche collega's. Door de vreemde werklieden wordt de kans der Amster damsche op een voordeeligo plaatsing des te geringer en komt eenmaal de tijd der slappe werkzaamhedendan moeton do laatste even goed maar zorgen, dat hun huis huur en hunne belasting gereed ligtterwijl de andere met een welvoorzienen geldbuidel zijn teruggekeerd naar de goedkoope plaats hunner inwoning Wie de lasten van een stad draagt heeft vóór alle anderen ook recht op de lusten mij dunktdaartegen valt niets in te brengen. Dezelfde verdeeldheid als bij de timmerlieden bestaat bij de meubelmakers. Daar vertegenwoordigt »De Broe derbond" voor een groot deel het sociaal-democratische element, terwijl «Amstels Eendracht" meer langs gelei delijken weg verbetering tracht te verkrijgen. Onlangs werd door de laatste vereeniging eene vergadering ge houden waarin door Siebenlist aangedrongen werd op het oprichten van coöperatieve werkplaatsenterwijl door Is'uiting de zeer juiste opmerking gemaakt werd, dat het zoo verkeerd was om de politiek zulk een be langrijke rol in de vakvereenigingen te doen innemen. De tegenpartij trad in die bijeenkomst op bij monde van Brijnen, die op het voorbeeld van Groningen wees, waar menvolgens hem8000 verspild heeft met eene poging tot coöperatie onder de meubelmakers. Volgens hem was alleen heil te verwachten van een gezamenlijk en eendrachtig optreden tegen de werkgeversdie men moest dwingen aan de eischen der arbeiders gehoor te verleenen Toen ik onlangs melding maakte van den teeurigen toestand der diamantbewerkers te dezer stedewees ik tevens op enkele teekenen die hoop gavendat de ergste dagen voorbij waren. De verwachting is echter niet verwezenlijkt, want op het oogenblik zijn niet min der dan 7000 werklieden bij het diamantvak zonder be zigheid en nog is er geon enkel verschijnseldat een betere toekomst voorspelt. Inderdaad, dat is een recht treurige crisis. Zij heeft de harten van velen tot lief dadigheid geneigd en mannen van alle richtingen en gezindten, die vaak in het leven zoo fel tegenover el kander staan, tot eene commissie vereenigd, die thans een boroep heeft gedaan op het Noderlandsche volk. Zij vertrouwt, dat ook velen buiten deze gemeente hunne giften willen afzonderen om den grooten nood te lenigen, daaraan indachtig, dat ook Amsterdam nooit achterbleef waar het gold weldaden te bewijzen. Van harte wenschen wij haar toe dat haar streven met een schitterend succes zal bekroond worden. Over de antipathie tegen de dia mantslijperswier gedrag vaak tot allerlei ergernis aan leiding^ geeftmoet heengestapt worden du wij weten dat zij waarlijk gebrek lijden. In ieder geval zijn zij onze medemenschen en wie zou zich aan de menschlievend- heid willen onttrekkenals hij weetdat het hun aan behoorlijke voeding, kleeding en ligging ontbreekt. Voor de benadeelden bij den schouwburgbrand vloeien de giften rijkelijkmen vergete niet, dat de crisis inhetdia- maatbewerkersbedrijf veel ernstiger gevolgen na zich sleept. Als ik ten slotte nog enkele woorden mag wijden aan het muzikale leven in de hoofdstad moet ik in do eerste plaats wijzen op eon concert in Odéon van Dyna Beumer (zang), Zélie Moriamé (piano) en Mossel (violoncellist). Mej. Beumer is, gelijk men weten zal, een coloratuur zangeres van den eersten rang, die men gewoon is tot de sterren te rekenen. Ook nu weder ontving zij bloemen en toejuichingen voor bare schoone gavendie do recen senten als om strijd roemen. Het spijt mij, dat mijne muzikale ontwikkeling niet voldoende is want daar aan schrijf ik het toe om met dezelfde geostdrift haar optreden te bespreken. Ik voor mij zie in den zang bij voorkeur een govoelsnitingwaaraan oefening en studie een gekuischten vorm hebben gegevon. Acrobatische toeren met keel en stembanden vind ik heel bewonde- ringswaardigdoch bij mij wil dat niet tot het hart spreken, ik luister daarnaar in dezelfde stemming als waarin mij een kunstemaker brengt, die halsbrekende toeren aan den rekstok verricht. Datzelfde gemis aan uit/I rukking van gevoel ondervond ik tot mijn leedwezen bij de pianiste, zoodat ten slotte de violoncellist mij nO£ het best beviel. Ia het Paleis voor Volksvlijt is Francesco d' Andrade opgetreden in de »Don Jnan" en in de Afrikanerin" in beide opera's wist hij het publiek ia verrukking te biengen door zijn buitengewoon talent. Hem gunde ik van heeler harte de stormachtige toejuichingen. BAEBLA1K1L In eene den 13 te Manchester ge- honden bijeenkomst van mijnwerkers is na eene beraad slaging van 4 uren besloten, den 15 met de werkstaking te beginnen, tenzij de patroons onmiddelijk 5 pet. loons" verhooging gaven en 5 pet. in Juli a.s. Do provinciale bladen gaven ernstige beduchtheid te kennen. Hnogerhui». Den 14 heeft minister Salisbury aan gekondigd dat hij den 22 zou voorstellen het volgende beslnit te nemen: Aangezien het rapport der Parnell- eommissie aangenomen is wordt het door het Huis naar de leden dier commissie terug gezonden onder hulde betuiging voor hunne onpartijdigheid." Lagerhuis. Minister Fergusson beantwoordde den 13 ontkennend de vraag van den heer Campbell, of Frank rijk verzocht had de zaak van Newfoundland aan een scheidsgerecht te onderwerpen en Engeland dit gewei gerd had. Den 14 weid het voorstel van den afgevaardigde Haraley betredende de uitrusting der troepen, dat "be streden was door den minister van oorlog, aangenomen met 1-38 tegen 112 stemmen. De Parnellisten riepen toendat de minister moést aftreden. Bij de bohandeling der begrooting voor oorlog verlangde minister Stanhope^ dat het eerste hoofdstuk waarbij het effectief van het le^er op 153.483 manschappen wórdt bepaald, zon worden aange nomen. Hij lichtte tevens zijn ontwerp tot hervorming van het leger toe. Hij betreurde het, dat officieren der vriïwil- ligers gestomd hadden voor het voorstel Hamley, dat niets anders was dan eene betreurenswaardige partij-handeling. Hij geloofde, dat in den loop van het volgende dienstjaar alle soldaten van repeteergeweren en rookvrij kruit voorzien zouden zijn. Daarna werden de twee eerste hoofdstukken aangenomen. "AAKHIAK Den 8 is de frausche gezant te Lissabon Billot tot gezant te Kome benoemd, in plaats van wijlen den heer Mariani. De procureur-generaal te Parijs heeft eene vervolging ingesteld tegen het blad l'Egalité, omdat het tot moord op den Keizer van Duitschland had aangezet. De heer Roche, die voorzitter der begrootingscommissie is gewordenheeft bij de aanvaarding dier betrekking gezegd dat de tegenwoordige omstandigheden moeielijk- heden opleverden, doch dat de commissieom aan de wenschen van het land te voldoen en eene goede staat kunde ten aanzien van de geldmiddelen te volgen, slechts de voorstellen van den minister van financiën had te volgen. In deze commissiewaarin 22 voorstanders van de vooi stellen van den minister van financiën Bou vier zijnhebben vier leden der rechterzijde zitting waai onder bisschop Freppeldie benoemd werd tot rapporteur over de begrooting van eeredienst, ondanks het krachtig verzet van den heer Clêmenceau. Ook andcie ïadicale leden kwamen tegen die verkiezing op, omdat zij hot hoogst bedenkelijk achtten, dat een bisschop allerlei ministeriëelc stukken in handen zou krijgen. Op nieuw werd daarna tot eene verkiezing over^e^aan en toen de heer Leyguos gekozen. Naar aanleiding van de beslissing van den Senaat over het handelsverdrag met Turkije heeft het ministe rie den 14 zijn ontslag ingediend dat door president Larnot aangenomen is. Kamer. Den 10 is een voorstel van den heer Eabier, dat geen der leden van de uit 55 personen samengestelde commissie voor het toltarief lid kon zijn van de begroo tingscommissie, hoewel krachtig bestreden door verschei dene leden, toch aangenomen met 377 tegen 115 stemmen. Den 13 stelde de heer Mackau voor, de benoeming te vernietigen van de leden der begrootingscommissie, "die reeds deel uitmaken van twee commission. De eenvou dige^ orde van den dag door den heer Legdet voorge steld werd met 268 tegen 190 stemmen verworpen. Deze uitslag werd door de rechterzijde toegejuicht. Een voorstel van den hoer Aillères, om de voorzitters der bureaux, waar onregelmatige verkiezingen plaats hadden uit te noodigen, tot nieuwe verkiezingen over te gaanwerd aangenomen met 250 tegen 184 stemmen. Gok doze uitslag lokte toejuichingen uit van den kant der rechterzijde. Do behandeling der interpellatie van den heer Tnrel over het fransch-turische verdrag werd tot den 20 ver daagd. De heer Laur vroeg rorlof, de regeering te interpel- leeren over het opkoopen van petroleum. De Kamer verdaagde de beraadslaging tot over een maand. Verschillende voorstellen zijn ingediend, strekkende tot wijziging der wet van 1889 op bedrog bij den ver koop van wijn, tot instelling van kamers van koophandel in de zeehavens, enz. De beraadslaging daarover werd op den 15 bepaald. Senaat. Minister Tirard verdedigde den 13 het han delsverdrag met Turkije en vroeg den voorrang voorde eenvoudige orde van den dag welke echter met 129 tegen 111 stemmen werd verworpen. Daarentegen werd oene motieom de regeering) uit te noodigen tot het aanknoopon van onderhandelingen met Turkije voor eon modus vivmdi, met 153 tegen 95 stemmen aangenomen. ITALIË. De voorzitter der Kamer heeft den heer Crispi medegedeeld, dat hij zijn verzoek om ontslag had ingetrokken. Met levendige toejuichingen werd de voor zitter in de zitting der Kamer weder ontvangen. De Kamer heeft den 12 ruim 8.500.000 toegestaan voor het aanschaffen van het nieuwe rookvrije kruit. OOSTEAKLIJK-HOAEARIJE. De heer Tisza deelde den 13 in de hongaarsche Kamer mededat hij dien dag zijn ontslag als minister-president ingediend en den Keizer verzocht had, dit aan te nemen. De eenige reden voor zijne aftreding was gelegen in de houding door hem in de zaak van het inboorlingrecht aangenomon. Hij voegde er bijdat tengovolge van deze gebeurtenis de^ Kamer haren arbeid zon moeten staken, totdat het ministerie gevormd was. In eene bijeenkomst der liberale partij prees de heer Tisza de bonding dor liberalen en betoogde de noodza kelijkheid, dat de leiding der regeering aan één persoon toevertrouwd moet worden. Hjj verlangde slechts als gewoon soldaat in de gelederen der liberalen te blijven, lie heer Jokaï bracht hulde aan zijne verdiensten en sprak de hoop uit, dat de eenheid in de liberale partij bewaard zou blijven. Zijne toespraak werd luide toe gejuicht. FOKTLEAL. De studenten te Oporto blijven jegens den engelschen consul vijandig gezind, waarom ode re geer ing hen nogmaals aangemaand heeft, zich van elke gewelddadige handeling te onthanden, daar zij onmiddellijk door de politie onderdrukt zon worden. De regeering heeft den gemeenteraad van Lifesabon ontbonden. Tot de nieuwe verkiezingen wordt de raad vervangon door eene commissiedie den 12 opgetreden is. De raad heeft protest ingediend tegen het beslnit der regeering en verklaard, alleen voor geweld te zullen wijken. SPAl'JE. Het bestuur der openbare schuld heeft bekend gemaaktdat weer nienwe vervalschingen van stukken der buitenlandsche schuld zijn ontdekt. De minister van financiën antwoordde op eene interpellatie ovei die vervalsching, dat nog geen enkele valsche coupon betaald was. Hij ontkendedat de makelaars weigerden stukken der buitenlandsche schuld te verhandelen. Er zouden uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen worden, om voortaan vervalschingen te voorkomen. Een^ koninklijk besluit is verschenen waarbij kwijt schelding van straf wordt verleend voor alle v&rgrijpen, in zake verkiezingen gepleegd. Na eene levendige woordenwisseling heeft de Kamer met 119 tegen 74 stemmen besloten 20 gerechtshoven op te heffen. BLLEARLVE. In de zitting der Kamer van den 13 werd door den heer Swoboda medegedeelddat de te Konstautinopel door den bulgaarsehen agent gedane stappen om de erkenning van prins Ferdinand te ver krijgen, tot dusver zonder gevolg waren gebleven. /.LI Si-AI I& I LA De tranvaalsche regiering heeft een telegram van den gouverneur van Natal ontvangen, waarbij deze zijn leedwezen betuigt over het deelnemen van engelsche onderdanen aan ongeregeldheden vóór eenige dagen te Johannesburg voorgevallen en waarbij de transvaalsche vlag verscheurd werd. De transvaalsche regeering heeft het voorgevallene niet zwaar opgenomen en strenge maatregelen onnoodig geacht. President Kruger heeft goedgekeurd het plan om Bloemfontein en Johannesberg door eenen spoorweg te ver binden. Aangezien de Kaapkolonie op dit oogenblik eene lijn bouwt, waardoor haar spoorwegnet met Bloemfontein gemeenschap krijgt, zal Johannesberg dus door de ont worpen lijn met de kust verbonden worden. H(' schuttersraad der dienstdoende schutterij te Zutfen heeft de 43 beklaagden, tegen wie f 15 boete voor de schutters en voor de hoogeren in rang degradatie was geëischtwegens zich te hebben schuldig gemaakt aan gedrag tegen de ondergeschiktheid, tegenover hunne meerdere in rangkapitein H. Evekink Jr., door het schrijven van den bekenden brief, aan den majoor-com- mandant, veroordeeld in aanmerking nemende, dat zich verzachtende omstandigheden voordoen, voor zoover zij den rang van schutter bekleedcn, tot 1 boete en in d'e kosten en de hoogeren in. rang: tot 2,50. boete en in de kosten alles des noods door lijfsdwang te verhalen. Op de den 8 vastgestelde kiezerslijst der gemeente ÖTERLBEK komen 91 personen voor. De hoogste aanslag voor huurwaarde bedraagt f 350 de laagste t 24. Den 16 gaf de rederijkerskamer Eensgezindheid" te OTEHLEEK eene kosteloos toegankelijke voor stelling aan lieden uit den werkenden stand en aan bet dienstpersoneel van kunstlievende ledeu die in, de ge meente wonen. MET WITTE I»lU I» De afdeeling Zaandijk van de Noordhollandsche Veiv eeniging »Het Witte Krnis" beeft besloten aan het oordeel van de algemeene vergadering te onderwerpen een voorstel tot het instellen van eene enquête naar den staat van den algemeenen gezondheidstoestand in de provincie Noordholland. Zij wenscht die uitgevoerd te zien door eene commissie van drie ledendoor het Hoofdbestuur te benoemen met den inspecteur en den adjunct-inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht als adviseerende leden. Naar het oordeel der afdeeling voornoemd, zouden de volgende punten daarbij als handleiding kunnen dienen Is de geneeskundige (d.i. genees-, heel- en verloskundige) hulp in allen deele voldoende Is de geneeskundige hulp voor armen en rijken even goed? Zijn er kwak zalvers of onbevoegden, die geneeskundige hulp verleenen Worden kwakzalvers- of geheimmiddelen veel aangewend Is er een gelegenheidwaar minvermogende zieken op voorschrift van een geneesheer, versterkende middelen kunnen verkrijgen? Is er voldoende materiaal voor ziekenverpleging, dat op voorschrift van een geneesheer gratis ten gebruike wordt afgestaan? Behooren ook hiertoe kribben en beddegoed? Kunnen arme patiënten verband, breukbanden en andere orthopaedische toestellen erkrijgen Worden zieken ook buiten de woning in barak of ziekenhuis verpleegd? Zijn ziekenverpleegsters ook voor de armen feitelijk verkrijgbaar? Kunnen behoeftige kraamvrouwen de noodige versterkende mid delen en andere ondersteuning verkrijgen? Zijn er ver eenigingen voor den arbeidenden standdie tegen con tributie een nitkeering geven bij ziekte Zijn er gezondheidskoloniën Wordt er gezorgd voor ontsmet ting Ook bij tuberculose Ook kosteloos Is er goed drinkwater Hoe zijn de woningen Zijn de voedings middelen van voldoende hoedanigheid of vervalscht Hoe is de melk Is de verzorging en voeding van zuigelingen goed? Is er gelegenheid tot kosteloos of goedkoop baden? Warme baden Is er toezicht op verkoop van voedings middelen Zorgt het gemeentebestuur voor het nemen van gezondheidssmaatregelen? Zijn er verordeningen op dat gebied Is er een vereenigingdie de gezondheidsbe langen ter harte neemt Stooten gezondheidsmaatregelen op tegenstand."1 Zijn er zaken, die den algemeenen gezondheidstoestand in den weg staan Waarmede kan de algemeene gezondheid het meest worden gebaat

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6