FEUILLETON, jVö. 34. Twee en Negentigste Jaargang WO KNS 1)AG 19 MAAKT. DE LEUGEX HAAKS LEVENS, BUITENLAND. Roman van Alexander Rümer. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,80franco door het geheele rijk ƒ1, De 3 nummers O,©©. Prijs der gewone Advertentiën Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ttrticiëel «edeelte. Jknt&EMEESTER en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat CORNELIS GROOT ingetrok ken heeft zijn aan hen den 10 Februari j.l. ingediende verzoek om vergunning tot het oprichten eener slagerij in iiet perceel aan de Achterstraat wijk B, No. 55. Burgemeester en wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 18 Maart 1890. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Burgemeester en VV ethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis dat aan hen ver gunning is gevraagd door PIETER SLOTEMAKER Jz wonende te Z ij p e tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het kleinin het perceel aan de Schapensteegwijk B, No 13, welke vergunning thans ten name staat van DIRK KAGER. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Maart 1890. De Secretaris, NUHOUT van lek VEEN. BEIittlR. Den 14 des avonds omstreeks 9 uur is in de houtzagerij van den heer G. Bérard in de voor stad van Brussel, Molenbeek St. Jean, eene zware brand uitgebrokendie zich met groote snelheid over de naburige gebouwen verbreidde. De houtzagerij een lompenmagazijn en twee woonhuizen werden geheel ver nield en verscheidene gebouwen in de nabijheid zwaar beschadigd. De schade wordt op ongeveer 125.000 begroot. Uit een der verbrande buizen werd met moeite eene vrouw, die ernstig ziek was, gered. Twee personen werden van angst krankzinnig. DUITSCMIjAAD. De minister van koophandel, de beer von Berlepsch, ontving den 15, des namiddags te 2 uur, in de congreszaal van het paleis des rijkskanseliers de afge vaardigden ter arbeidsbijeenkomst, heette hen welkom en bracht hun den dank des keizers over. Hij wees op de vroe gere uitnoodiging der zwitsersche regeering en zeide, dat de tegemoetkoming dezer laatste de gelijktijdige behandeling van het zwitsersche voorstel en van dat des keizers mogelijk had gemaakt. De arbeiderskwestie eischte de aandacht van allen, sedert de vrede der bevolking door den wedijver op het gebied der nijverheid bedreigd scheen. De oplossing van het vraagstuk was niot slechts een plicht der menschenliefde, maar ook staatsmauswijsheid. De gelijke toestand in alle Staten rechtvaardigde de poging tot verstandhouding en het nemen van voorzorgs maatregelen. Het programma gaf de perken aan, waar binnen de technische beraadslaging zich zou bewegen onder voorbehoud van de beslissingen der hooge regee ringen. Hij hoopte, dat de bijeenkomst niet onvruchtbaar zou zijn. De ervaring der deelnemers wettigde de over tuiging, dat de arbeid der bijeenkomst een weldadigen invloed op Europa zou oefenen. Tot voorzitter werd bij acclamatie gekozen de heer von Berlepsch, tot zijn plaatsvervanger de onder-staatssecre taris Magdeburg. 24) De eerste September was een treurigeregenachtige daghet werd reeds koel en de lindeboomen op den Palmberg te Rohrburg vertoonden reeds gele bladeren. Het was stil en eenzaam op het pleinevenals altijd geen enkele zonnestraal drong door de dichte kruinen alleen de wind floot en joeg de dwarrelende bladeren door elkander. Eene jonge dame met een sluier dicht voor bet gelaat getrokkenkwam langzaam en vermoeid het plein over. Zij liet de steenen poort links liggen en beklom den kleinen heuvel tot aan het getraliede hek dat toegang gaf tot het kerkhof en de domkerk. Boven gekomen bleef zij een oogenblik stilstaan en sloeg haar sluier op. Welk een verwoesting op dat jeugdige gelaatDe doffe oogen waren diep ingezonken. Zij staarden naar den groenen heuvel, waar in het voor jaar de viooltjes bloeiden en naar de oude eerwaardige lindeboomen, waarin de wind zoo geheimzinnig en treurig ruischte. Zij zuchtte diep. Het scheen een moeielijke tochtwant haar tred werd langzamerhoe meer zij het kleine pad naderdedat langs de oude graven liep. De oude steenen beelden, de halfvermolmde kruisen, alles verkondigde verval, ondergang, en vergankelijkheid, het hooge grasdat tusschen de steenen groeide boog als wilde het haar groeten. Komt gij weder tot ons, nu behoort gij hier. Een paar treurwilgen staken de takken over den muur, de eenzame wandelaarster greep gedach teloos een neerhangende twijg en liet ze door hare vin gers glijden zij leunde een oogenblik tegen den muur alsof hare voeten haar niet verder konden dragen. Ein delijk stond zij voor het huisje tegenover de kerk. Zij deed de deur open en trad binnenbet voorhuis was Het bureau bestaat uit deu duitschen legatieraad F first, den franschen gezantsschapssecretaris Dumaine, den duit schen gezantschapssecretaris graaf Argo. De zittingen vangen dagelijks te 11 uur aan; de eerste zitting werd op den 17 bepaald. De stukken zijn gedrukt in het fransch en in het duitsch; daaronder zijn het programma der werkzaamheden en het reglement van orde. Dit laatste bepaalt, dat de be raadslagingen in de fransche taal zullen plaats hebben. Algemeene beraadslaging wordt gevoerd over de in het programma gestelde vragen. Enkele vraagpuntenin zoover dit doelmatig wordt geoordeeld, kunnen tot onder zoek worden verzonden naar eene commissie, waarvan de samenstelling bij besluit der bijeenkomst geschiedt. De voorstellen van de commissie of van afzonderlijke leden moeten gedrukt zijn rondgedeeld, voordat zij in behandeling kunnen komen. De stemming geschiedt^ bij oproeping der Staten naar alphabetische volgorde. Elke delegatie heeft slechts één stem. Zoolang de bijeenkomst duurt, wordt strenge geheimhouding van het verhandelde in acht genomen. De Keizer zal de zittingen niet bij wonen maar van elke vergadering, onmiddellijk na den afloop een uitvoerig verslag ontvangen. Minister von Berlepsch ontving de afgevaardigden den 16 in eene gezellige bijeenkomst in het hotel Rome en den 18 zijn zij bij den Keizer ten maaltijd genoodigd. Den 16 waren op de vergadering van mijnwerkers in de mijn Kaiserstuhl slechts 120 van de 400 aanwezig. Schroder werd gekozen tot afgevaardigde naar de inter nationale mijnwerkersbijeenkomst te Brussel. Hij nam deze keuze aan en verklaardedatwanneer de eisehen der werklieden niet ingewilligd werden, door eene alge meene verbroedering eene internationale werkstaking in bet leven moest worden geroepen, opdat de wereld zou wetenhoe weinig men zonder kolen vermocht. De vergadering werd ten slotte door de politie ontbonden. Een goederentrein, bestaande uit 34 wagons, is bij El- berfeld van de viaduct in de rivier de Wupper gestort. Eenige personen zijn daarbij omgekomen. Het sedert eenige weken in omloop zijnde gerucht van de aftreding van prins Bismarck schijnt bewaarheid te zijn. Althans den 17 werd een ministerraad gehouden, na afloop waarvan vernomen werddat het verzoek om ontslag van prins Bismarck aangenomendoch dat van zijnen zoon Herbert geweigerd is. De Keizer bracht hem dien dag een bezoek. Te Berlijn heeft den 17 des avonds eene gasontploffing plaats gehad, waarbij een gedeelte van de nieuwe Kaiser Wilhelmbrug ingestort is. Verscheidene personen moeten daarbij gekwetst zijndoch verdere bijzonderheden ont breken nog. EACJEJjAÏG». Bij bet onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing in de Morfamijn in Wales is geblekeii, dat bij het lijk van een der omgekomen werklieden een lamp lag, die niet gesloten was, waardoor men veronder stelt dat hieruit de ontploffing ontstaan is. Te Stohe is de aanhanger van Gladstone met 4157 stemmen verkozen tot lid van het Lagerhuis. De tegen- candidaat bekwam 2926 stemmen. Te Nottingham en in eenige andere kleine kolenmijnen leegeen knarsend geluid als van een zaag trof haar oor zij legde de hand op het hartdat dreigde stil te staan. Een vreeselijke angst maakte zich van haar meester. Snel ging zij verder en opende zonder kloppen de mid deldeur. Een leege ruimte met afgescheurd behangsel, dat dringend vernieuwd moest wordenin het mid den een groot zwart voorwerp de vleugeldie gravin Teschy den domorganist Jobst Boldt uit Dresden had toegezonden. Beate want zij was de eenzame wandelaarster wankelde en greep naar den deurpost om zich staande te houden. De indruk van het leege, onbewoonde, slordige vertrek, dat zij eens vreedzaam en gezellig verlaten had, was vreeselijk. Een vrouw met een rood gezicht was in de andere kamer bezig met vegen en stoffen. Beate her kende vrouw Mandersen. De oude liet van schrik haar gereedschap vallen en riep: »Heer en Heiland, daar is mevrouw »Waar, waar is mijnheer Boldt?" stamelde Beate. sO, mijn HemelWeet mevrouw dat dan niet Maar natuurlijksprak zij honend Waar zooveel mogelijk waskan men zich daarover ook al niet verwonderen. Mijnheer de organist is weg ver weg ging zij voort, »hij kon het hier niet meer uithouden. Nu, de gansche gemeente betreurt hem, maar de proost zegt De oude zweeg eensklaps en zag Beate opmerkzaam aan nu viel haar eerst de vreeselijke verandering op die met haar had plaats gegrepen. »Nu, gij ziet er ook niet uit als iemand die op rozen wandelt", sprak zij. *Nu, wat zegt de proost herhaalde Beate dringend. »De proost heeft hem, geloof ik, aan de nieuwe betrek king geholpen, hij is nu veel meer geworden dan hij hier was, muziekdirecteur of zoo iets Beate haalde diep adem. Hij leefde dus nog en was misschien gelukkig. >Ik dank je, vrouw Mandersen, ik zal naar den proost gaan." Vrouw Mandersen stond haar verbaasd na te kijken. »Waar, in Gods naam, zou zij nu vandaan komen", mompelde zij»zij weet nergens vanen wat ziet ze er uit. Ja, ja, ik heb het wel gezegd, toen hij dien gekken hebben de werklieden den arbeid hervat, daar de eigenaars de verlangde loonsverhooging hadden toegestaan. Het aantal mjjnwerkers die den arbeid staaktenwordt op 250.000 begroot. Hoogerhuis. Het ten vorigen jare onafgedaan ge bleven wetsontwerp, waarbij voor de inbrekers die zich van revolvers of andere wapenen bedienen of in het bezit daarvan bij inbraak betrapt worden, de lijfstraf weder ingevoerd wordt, is bij tweede lezing met 75 tegen 19 stemmen aangenomen. FRANKRIJK. Het ministerie is aldus samenge steld de Freycinet minister-president en minister van oorlog; Constans, binnenlandsche zakeD; Fallières, justitie en eeredieDst: Ribot, buitenl. zaken; Rouvier, financiën; Barbey, marine; Bourgeois, onderwijs; Develle, landbouw; Roebe, voorzitter der begrootingscommissie, handel; Gnyot, openbare werken; Etienne, koloniën. ITAJjIE. Do Kamer heeft het voorstel der regeering, om te Rome een nationaal gedenkteeken voor Mazzini op te richten, spoedeischend verklaard en onmiddellijk aangenomen. OOSTENRIJK-HOXGARIJE. Toen de heer Tisza den 14 in het hongaarsche Volkshuis mededeelde, dat hem ontslag als minister was verleend, werd op onstuimige wijze de kreet, leve de Koning aangeheven en zeide de heer Iriany, dat die mededeeling met tevreden heid in het land zou worden vernomen. In den omtrek van het parlementsgebouw was eene talrijke menigte, waaronder de orde gehandhaafd werd door de politie en troepen. Den 15 is te Buda-Pest eene groote manifestatie ge- honden naar aanleiding van den verjaardag der omwen teling van 1848. Ongeveer 2000 personen doorkruisten de straten onder het aanheffen der kreten leve Kos suth weg met TiszaEene afdeeling bereden politie beschermde de club der regeeringspartij. De menigte ging uiteen doch men vreesde nieuwe ongeregeldheden. De Keizer heeft in een aan den afgetreden minister president gerichten brief zijn dank betuigd voor de vader landsliefde en de scherpzinnigheiddoor hem bij de leiding der buitenlandsche aangelegenheden betoond en tevens do hoop uitgesproken dat hij zich aan de open bare zaak zal blijven wijden. De staatscourant maakt tevens het schrijven openbaarwaarin de Keizer graaf Czapary opdraagt een ministerie te vormen. Het minis terie is thans aldus samengesteld graaf Czapary, binnenl. zaken Fejervani, oorlog BaroszhandelOzahieere- dienst en onderwijs; Szilagyijustitie; Josipovic minister voor Croatië en Slavonië Bethlen landbouw. Het nieuwe kabinet is den 17 in de Kamer versche nen. De heer Szapary gaf mededeeling van het ministe rieel programma. Hij zeido De regeering stelt zich op het terrein van het compromis van 1867 onder hand having van de staatkundesedert 1878 tegenover het buitenland gevolgden van het drievoudig verbond overeenkomstig de belangen van Oostenrijk-Hongarije en die der samenwerkende mogendheden. Hij verklaarde verder, dat het kabinet zich zal beijveren het herstelde evenwicht in de rijksmiddelen nader te be- inval kreeg om met haar te trouwen dat komt nooit goed af." Beate ging denzelfden weg terug, maar nu haastig en met gloeiende wangen, naar de woning van den proost. Zij gaf haar kaartje af en werd na enkele minuten bij den proost toegelaten. Hij ontving haar stijf en koel. Beate nam den aangeboden stoel aan, zij was zoo zwak, dat zij eenigen tijd noodig had om zich te herstellen. De proost zag haar met de grootste verbazing aan hij kon zich de reden van haar bezoek volstrekt niet verklaren. Een paar dagen geleden had hij het vonnis, waarin de scheiding uitgesproken was, aan graaf Teschy gezondenwaarom kwam zij nu hier en hoe was ze veranderd Eindelijk vatte Beate moed om naar Jobst te vragon. >Uw eerwaarde veroordeelt en laakt mijn gedrag", begon zij met bevende lippen, »maar zij, die nooit aan de ver leiding waren blootgesteld bohoorden anderen niet te vonnissen. God beeft mij gestraft, het geluk, dat ik meende dat voor mij was weggelegd, verwoest, ik wensch niets meer dan Jobst's vergiffenis. Hij is zachtmoedig en ik weet dat hij geen onverbiddelijk rechter zal zijn." De proost zweeg eenige oogenblikken. Zijn gelaat stond strak en ernstig. Waartoe zou dat dienen, mevrouw", sprak hij ten laatste; »ik weet niet wat gij ondervonden hebt, sedert gij uw echtgenoot verliet; ik weet, dat hij veel geleden en gestreden heeft en daarmeê heeft hij voor God zijn aandeel in de schuld geboet. Ik als zijn vriend heb getracht hem boven water te houden. Het ondervonden leed heeft krachten in zijne natuur opge wekt, die ongebruikt ia hem sluimerdenhij heeft zich verheven boven zijn verdriet en is met den moed van iemand, wien de geheele wereld onverschillig is, van hier gegaan. Hij kan zijne belangrijke betrekking vervullen, en de krachten, die onbewust in hem sluimerden, hebben hem gered. Laat hem nu met rust, gij zijt nu gescheiden, en wanneer wij menschen niet zulke kortzichtige schep selen waren, zou dit huwelijk nooit hebben plaats gehad, de edele muziek is nu zijne vrouw en troosteres geworden." »Waar is hij?" vroeg Beate zacht.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1