Stadsberichten. Telegrafische berichten. Markt- en Beursberichten. toen had ik niet durven verwachten dat reeds zoo spoedig flinke mannen zouden opstaan in het hart der provincie flinke mannen ala de heeren W. Bos en T. Slagter, burgemeesters der gemeenten Oudorp en Berk hout die hunne roepstem lieten hooren aan de burge meesters en wethouders der gemeenten Oterleek, Ursem en Avenhorn om gemeenschappelijk de ook voor hunne gemeenten zoo heilzame verbinding geldelijk en zedelijk te steunen. En ziet nu las uw correspondent in uw blad van zondag j.l., dat genoemde hoeren hun werk met uitne- menden nitslag bekroond zien eu de raden der genoemde (gemeenten op onbekrompen wijze hunnen steun aan den ontworpen iokaalspoor AlkmaarHoorn verleenen. Nu meende ikdat ook van mijne zijde een woord van waardeering niet mocht ontbreken voor de flinke houding der gemeentebesturendie het belang hunner gemeente zoo goed begrijpen, een woord van hulde aan mannen, als de heeren Bos en Slagter, die tot deze belangrijke zaak het initiatief namen en van wien men verwachten kan dat zij in de aanstaande zomerverga dering der Provinciale Staten, warm voor dezen lokaal spoorweg zullen strijden. Waarlijk, waar zulke mannen optredenkan men met recht verwachten dat deze voor den bloei en de ontwikkeling van het noord- en oostdeel onzer provinciezoo belangrijke zaak, eindelijk ■zal tot stand komen. Maar ik vraag u, waar blijven MOED1JK, HEI- liOO. liIMMEN, St. F ANK ti AS en' andere onder den rook van Alkmaar liggende gemeenten, waar hetge- heele platteland rondom Hoorn, om door toezegging van het nemen van aandeelen en het zenden van adressen mede de wenschelijkbeid van deze onmisbare spoorwegverbinding te bepleiten? Men gevoelt daar toch wel, dat vóór alles de plattelandsbewoners rondom Alkmaar en van de geheele STREEK door die lijn zullen worden gebaat? Voor een gemeenteraad moet het toch niet voldoende worden geac-htwanneer hij met het da- gelijkseh bestuur, zorgt voor het bijhouden van de gewone zaken in zijne gemeente Is het dan ook niet zijn plichteon open oog te houden voor den bloei zijner gemeente? Is het dan niet zijne roeping, waar die be vorderd kan worden met alle hem ten dienste staande mi.ldelen tot steunen gereed te staan Mag men slapende en werkeloos blijven waar zulk oen groot belang voor ons gewest op het spel staat Het is niet genoeg dat men met mijin deze verbinding een der noodzake lijkste factoren ziet voor de verdere ontwikkeling dezer streek men moet daarvan ook getrrigen door woord - en daad. Het vervullen van die roeping in de hand te werken, mag toch zeker wel gezegd worden een eisch van plicht en goed beleid te zijn voor de hooger gestelden in die belanghebbende kleinere gemeenten Den 20 stond voor de arr.-rechtbank te AMSTER DAM terecht Christina Goedvolk, weduwe van Jut, die 12 jaren in het tuchthuis doorbracht wegens mede plichtigheid aan den moord van mevrouw Van der Kou wen te 's-Gravenhagevoor diefstal van twee parapluie's en een stukje zeep uit den Franschen Bazar in de Ile- guliersbreestraat te Amsterdam. Het Openbaar Ministerie eischte 2 jaren gevangenisstraf. Haar verdediger, mr. F. van Lennep voerde te harer verontschuldiging aan dat zij zich gedurende de twaalf jaren, die zij in den kerker verbleef, voorbeeldig gedragen en bij haar ontslag eene extra toelage gekregen had. Vriendelijke en barmhartige lieden trachtten haar onderkomen te verschaffen, en zoo gelukte het haar door zwaren, maar eerlijken arbeid, gepaard aan voorbeeldige zuinigheid en ingetogenheiden onder een aangenomen naamden kost te verdienen. Door een noodlottig toeval kwam echter een rechercheur van de Amsterdamsche politie voor eene andere zaak inlichtingen inwinnen in het huis, waar zij het laatst diende. De rechercheur trof in het huis een oude be kende aan; zijn tong geraakte los, en zoo verhaalde hij dat de eenvoudige, stille dienstbode Christina eigen lijk de vrouw van Jut was. De meesteres, hoezeer ook met haar ingenomen beduidde haar dat zij een anderen dienst moest zoekenin de buurt werd bekend, wie zij was en daarmede was haar bestaan gebroken. Zij kon niet op straat komen, of zij werd achtervolgd en nage jouwd en aan haar rampzalig verleden herinnerd. Wan hopig door die vervolging zag zij geen anderen uitweg meer dan dezen terug te keeren naar de gevangenis, die zij in 1888 verlaten had. Hij hoopte, dat de rechtbank met die feiten rekening houden on een barmhartiger oordeel over haar vellen zoudan het O. M. gedaan had. Den 23 hield de vereeniging tot bevordering der bouwkunst voor SCHA®EN en omstreken eene open bare vergadering in het lokaal van den heer W. Rogge veen ter onderlinge bespreking van de vraaghoe zal men Schagen door een beter kanaal in verbinding brengen met het Noordholl. kanaal, zonder de lasten der gemeente -al te zeer te verhoogen. De vergadering werd door ruim 80 personen bezocht. Na opening door den voorzitter werd het woord gegeven aan den inleiderden heer W. Kloeke, die zijne rede met eene kaart van Noordhol land en eene van de streek tnsschen Hoorn, Enkhuizen, Me- •demblik, Schagen en Alkmaar ophelderde. Na eene inleiding vroeg spreker zich af, waarom het Groot Noordhollandsch kanaal niet langs Schagen was aangelegd, dat toch in de rechte lijn tusschen Amsterdam on Helder ligt. Nu is •dat kostbare werk zonder beteekenis voor geheel het Noorderkwartier. Niets is verder van rijkswege gedaan voor de gansche streekdie door den West-Friesehen dijk wordt ingesloten, en eene groote uitgestrektheid uit muntend kleilaud bevat Hoorn Enkhuizen Alkmaar en Medemblik die men de poorten van in- en uitgang van die streek zou kunnen noemen, zijn alle aan het spoor gelegen, de 47 gemeenten echter met 81000 inwoners, de helft van de bewoners van Noordholland (uitgezonderd Amster dam en Haarlem), die binnen genoemde plaatsen liggen, hebben hooge vrachtgelden te betalen om producten aan- en af te voeren. Om aan de concurrentie het hoofd te bieden is voor die phfcitsen dus een kanaal een betere verkeersweg, afvoerweg, van Enkhoizen langs Schagen naar het Noordholl. kanaal, in hooge mate ge- wenscht. Nog andere redenen maken den aanleg daarvan aanbevelenswaardig. Wat nu uit Friesland toch naar den Helder wordt vervoerd moet wegens de ondiepten en de onveiligheid van het noordelijk deel der Zuiderzee eerst naar Amsterdam en verder langs Formerend en Alkmaar. Het bedoelde kanaal zou daarin eene algekeele verandering brengen, naar sprekers meening. Z. i. moest daarom zoo eindigde de heer Kloeke, met alle middelen propaganda voor die zaak gemaakt worden. Onder her haalde toejuiching werd daarna de volgende motie aan genomen »de vergadering van oordeel, dat eene kanaal verbinding van Schagen met het Noordholl. kanaal de draagkracht dier gemeente te boven gaatjuicht het denkbeeldpropaganda te maken voor eene kanaalver- binding EnkhuizenSpanbroekStolpen, toe." Na eene kleine pauze werd door de vergadering eene commissie benoemd, bestaande uit de beeren mr. C. H. Beels, Hazeu, Kloeke en Vlaming, ten einde eene circulaire met kaartje van het plan te verspreiden onder de 47 gemeenten van Westfriesland, opdat daarna eene vergadering van afge vaardigden nit die gemeenten te Schagen kunne worden belegd, en op die wijze eene vereeniging tot stand kome, die zich de verwezenlijking van bedoeld plan ten doel stelt. Voor eene flink bezette zaal trad zondag het ge zelschap van het Nederlandsch Tooneel te SCHAKEN op met »de Fabrieksbaas". Uitstekend was het spel en daverend waren de toejuichingen. De heer Bouw meester werd herhaaldelijk teruggeroepen. Ook mevr. Holtrop ondervond de waardeering van het publiek op welsprekende wijze. De Staatscourant van 25 Maart bevat het volgeude Zijne Majesteithet wenschelijk achtende dat door eene commissie van deskundigen, bes taande uit officieren van zee- en landmachtin een aan hoogstderzelve in te dienen rapportadvies worde uitgebracht omtrent de taak die de zee- en landmacht, elk in het bijzonder, doch in onderlinge samenwerking zullen te vervullen hebben bij de verdediging van het vaderland aan de zee zijde op de binnenwateren en op de rivieren in ver band met de bij de wet van 18 April 1874 (Staatsblad n". 64) vastgestelde regeling en voltooiing van het ves tingstelsel en door haar worde aangegeven welk mate rieel van zee- en landmacht in aansluiting met het be staande zal noodig zijn tot verkrijging eener voldoende weerbaarheid daarbij rekening houdende met de krachten der natie heeft, ingevolge de gemeenschappelijke voordracht van de ministers van marine en van oorlogbij besluit van 23 dezer n°. 28eene commissie benoemdbestaande uit den vice-admiraal J. B. A. de Josselin de Jongals lid en voorzitter als leden van de zeemachtden ka pitein ter zee G. Kruysden kapitein ter zee C. ten Bosch; de kapitein-luit. ter zee H. Nijgh van de land machtden gener-maj. C. D. H. Schneiderinspect der artill. den kolonel van den gener. staf A. Koolden luit.-kol. der genie K. Eland; den maj. C. L, W. Moor rees van het 4e reg. vest.-artill.en aan de commissie als secret, toegevoegd den luit. ter zee le kl. G J. SI uy torman. Bij kon. besluit van den 21 is o. a herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Hoorn de heer mr, G H. Bast Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. gern. te Opperdoes door ds. Wielingate Kruiningon. Gekozen tot hoofdingeland voor de banno van Spanbroek de heer Jb Jonker in plaats van den heer C. Klavordie tot lid van het dagelijksch bestuur is benoemd. Te RIJP waar tot dusver het ondorwijs op de lagere school kosteloos wordt gegevenzal voortaan schoolgeld worden gehevenvoor één leerling 20 cent per maand; b. voor twee leerlingen uit hetzelfde gezin 16 ets. per maand voor eiken leerling; c. voor meer dan twee leerlingen uit hetzelfde gezin 12 ets per maand meer voor eiken leerling boven de tweevoor minvermogenden bedraagt het schoolgeld de helft van het bovengemeld bedragterwijl bedeelden en onvermo- genden niet aan de heffing van dit schoolgeld zijn onderworpen. Tot deskundigen bij de a. s. akte-examens voor on derwijzer in Noordholland zijn benoemd de heeren A. S. Schoevers en J. S. de Groot, hoofden van openbare scholen te Amsterdam en te Buiksloot, voor ned. taal; J. A. Bakker, hoofd eener St. Vincentiusschool, en H. Bijleveld, directeur der Geref. Kweekschool, beiden te Amsterdamvoor rekenen en vormleer; M. Lvan Ge- mert, hoofd eener R K. school te Haarlemvoor aard rijkskunde; M. J. IJzerman, directeur eener H. B. S. te Amsterdam, voor geschiedenis; J. Stamperiushoofd eener openbare school te Amsterdam, voor kennis dei- natuur; G. Kappenburg, hoofd eener openbare school te Amsterdam, voor opvoeding, en Beijerlévoor zang. Den 20 had in het lokaal Harmonie eene volks voordracht plaats van wege het departement Alk maar der Maatschappij tot nut van het ulyemeen. De heer H. van den Berg trad daarin als spreker op en droeg achtereenvolgens, tot groot genoegen zijner hoorders op verdienstelijke wijze voor: »Mie de schoonmaakster", van Hollidee en »Eene verrassing", van Justus van Maurik terwijl de leerlingen zijner school een twaalftal zang nummers ten gehoore brachten. Een zeer talrijk publiek woonde ook deze volksvoordracht bij. Voor de vrijdag, den 28, op het Doelen veld alhier te houden Fa ascli tentoon stelling; van rijstieren melkvee, vet rundvee, rammen en fokschapen, zijn 73 stuks fok- en 70 stuks vet vee aangegeven. Deze aanzienlijke inzending maakt de tentoonstelling weder een bezoek overwaard. Hare gevestigde naamook iu het buitenland stempelt haar trouwens tot eene markt, door afnemer en producent ten zeerste gezocht. VEI LING VAN VASTE GOEDEREN. 24 M a a r t. Door den Notaris M. Gouvbhnf,. I. Huis, met stalling en erf, n.z. Keizerstraat, C L2 .01.84. Str. G. Kraakman f 1500, 2. Huis en erf, aldaar, C 13 .51. Str. dezelfde 1125,— 3. Dito, aldaar, C 13a,.51. Str. dezelfde *1125, 2 en 3 verhoogd door denzelfdo met 30, 12 en 3 tezamen 3780. Verhoogd door denzelfde met 100. KANTONGERECHT. Zitting van 21 Maart 1890. M. K.; Rijp, maken van muziek op de openbare straat, f 3 boete of 2 dagen hecht. P H.; Alkmaar, als boven, tweemaal gepleegd, 2 boeten van 1 of 1 dag hecht, voor elke boete. N. Z.St. Pancras, E. P. Wz A. Z. Ez.; Egmond aan Zee, J. B. A.Alkmaar, rijden met een hondenkar, ieder 1 boete of 1 dag hecht J. v. d B.; Hoorn, innemen van eeu vaste standplaats met een wagen beladen met visch op de openbare straat te Alkmaar, 1 boete of 1 dag hecht. P. R.C. N. S.Haarlemin staat van dronkenschap in het openbaar de orde verstorenieder 1 boete of 1 dag hecht. T. de W.. weduwe van G. A.Egmondbiunen onbe heerd laten loopen van vee op den openbaren weg 0,50 boete of 1 dag hecht. A. R.Haarlem nachtelijk burengerucht3 boete of 1 dag hecht. J. H.; D. H.; G. W. H.; N, M.N. de M.; J. R. M. K.; W. H. G.Alkmaar als boven, ieder 3 boete of 1 dag hecht. D. A. K.J A. v. d. V.; Hoorn, openbare dronken schap. ieder 0,50 boete of 1 dag hecht. J. M.; HaringcarspelP. de W.Bergen, jachtwet overtreding, ieder 4 boeten van 10 of 3 dagen hecht- voor elke boete, W. K. Lz.E. K. Lz. «Egmond aan Zee, als boven, ieder 10 boete of 4 dagen hecht. L. P. Phz.Egmond aan Zee, als boven, 10 boete of 3 dagen hecht. J. T. Jz Egmondbiunen; W. P. Jz.: II. D. Pz J. P. Jz.; C. K. Lz Egmond aan Zee, als boven, ieder 3 boete of 2 dagen hecht. E. P.; Egmond aan Zee, als hoven, 10 boete of 2 dagen hecht.. H. S. Az.Egmond aan Zeeals boven3 boete of 1 dag hecht. H. S. Az Egmond aan Zee, als boven, tweemaal ge pleegd 2 boeten van 10 of 3 dagen hecht, voor elke boete. M. T. IJ., Alkmaar, openbare dronkenschap bij her haling, 3 dagen hecht. 's GRAVENHAGE, 25 Maart 1890. TWEEDE KAMER. De heer Eabius heeft ontslag genomen als lid der Kamer. De geloofsbrieven van den heer Keuchenius zijn ingekomen. De lieor Guvot heeft verlof gekregen nader te interpelleeren omtrent de in aanbouw zijnde oorlog schepen ter koninklijke fabriek te Amsterdam die sur séance van betaling gekregen heeft. Het debat over de belastingvoorstellen werd voortgezet. De heer Borgesius verdedigde die namens alle voorstellersals een groot algemeen volksbelang, als ontlastende een groot aantal gezinnen uit de lagere klassen. ALKMAAR 24 Maart. Aangevoerd 85 Vette Kalveren 30 a 102, 97 Nuchc.dito 6 a 14, 5 Schapen 25 a 30, 119 Vette Varkens 0,44 a 0,53 per P., 43 Ma gere dito 16 a 20. AMSTERDAM 24 Maart. Aardappelen: Friesche Dok- kummer Jammen 2,30 a 2 50, idem Praueker Jammen 2 a 2.30, idem Engelsche Jammen 1.60 a 1,70, Zeeuw- sehe Spuische Jammen 1.90 a 3.25, Geld. blauwe 2.30 a 2.40, Zeeuwsoke dito 1 90 a 2.30, Pruis. Hambur gers 3.20 a 3.50, alles per mud. Raapkoeken 55 a 90, Lijnkoeken 8 a 11,75 per 100. Petroleum vast, Amerika loco en Sept. Dec. f 8,10 entr. In Cons, 9,25, Nobel onveranderd. HAARLEM 24 Maart. Witte Tarwe 6,85 a 6 25 Rogge 5,10 Haver 4,05 a 3,87'/gGerst f 6,50 a 4,20 Doivenboonen 6,75. LEIDEN 22 Maart. Boter per J-vat le soort 50 a 56, 2e soort 40 a 48, per pond le soort 1,25 a 1,80, 2e soort 1 a 1,20. DELFT 20 Mrt. Boter per kwart vat le soort 62, 2e soort 58, 3e soort 50, per '/i vat 1.55, 1,45 en 1,25 per P. Aangevoerd 263 achtste en 118 zes tiende vaten. SCHIEDAM 24 Maart. Moutwijn 9 Jenever ƒ13, Amst. proef 16,25 per vat. LEEUWARDEN 21 Mrt. Boter Prijs le soort 45. Aangevoerd 416 kwart, 100 achtste en 23 zestiende vaten. MEPPEL 20 Mrt. Boter per vat le soort 22.50, 2e soort 22, 3e soort 19,50, per P. 1,03 a 1,17. Aangevoerd 11500 P. ZAANDAM 20 Mrt. Kleine kaas 32 aangevoerd 2 stapels. ZWOLLE 21 Maart Boter per achtste vat ƒ21,50 3 23, per pond 0,85 a 1,20. LONDEN 24 Maart. Aangevoerd 2000 Runderen 2.4-5, 9000 Schapen en Lammeren 4.9-7, 270 Kal veren 3.9-6.8, 10 Varkens 2.4-4.2. Fer Telegraaf. PURMEREND 25 Maart Aangevoerd 24 Paarden, 217 Melk- en Véttekoeieu handel matig prijshoudend82 Vette Kalveren 0,90 a 1,10 per K. G., handel vlug, 638 Nucht. dito 6 a 20haudel matig 994 Schapen en Lammeren Vette prijshoudend Ovorhouders hooger in prijs, handel vlug, 116 Vette Varkens 0,40 a 0,52 per P., 233 Biggen 10 a 13, Kipeieren 2,75 a 3,25, Eend-eieren 3 per 100 1065.| P. Boter1,05 a 1,10 per K. G. Kleine Kaas 32,50aangevoerd 47 stapels.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3