Binnenland. OaSTimSIJK-MOIk«ARlJM Zoowel de Keizer als graaf Kalnoky hebben aan prins Bismarck ha» leed gevoel betuigd over zijn aftreden. FOBTlIdAL. Te Lissabon zijn eenige meelfabrie ken afgebrand. De schade is op 720.000 begroot. Slechts 1/3 der waarde was verzekerd. SPANJE. De minister van financiën heeft in ant woord op eene interpellatie verklaard, dat hij volkomen vertrouwen stelde in den toestand van 's lands geldmid delen. Eene nieuwe leening was onnoodig en de toestand 'der geldmiddelen volstrekt niet zoo hachelijk als men beweerde. StAfTTSERUAMTO. Het wetsontwerp tot invoering eener verplichte verzekering tegen ziekte voor werklieden met een inkomen van f 1100 of minder is naar uit Bazel gemeld wordt, bij volksstemming verworpen met 5015 tegen 2291 stemmen. EGAPTE. Commissarissen der openbare schuld gaven den 25 machtiging tot het opnemen van 1.750.000 pond st. gedeelte eener 4fi2 pets. geldleeninggroot 5.000.000 pond st. Zij bevelen dor regeering aannog eenmaal te beproeven Frankrijk's toestemming te ver krijgen tot het conversieplan. Wij zien ons, wegens gebrek aan ruimte, genoodzaakt het Kamerverslag van de zittingen van den 25 en 26 tot een volgend nummer uittestelleu. De heer Bor- gesius verdedigde daarin, namens de voorstellers, de ingediende belastingplannenterwijl de minister mede aan het woord was en de aanneming er van ontried. Bij kon. besluit van den 25 is bij den plaatselijken staf benoemd tot plaatselijk-adjudant te II de eerste luitenant G. A. Verweijde van het 5 regiment infanteriedie in verband daarmede bij genoemden staf wordt overgeplaatst en de kapitein J. J. Sasplaatse lijk adjudant to HAARLEM op pensioen gesteld zijnde het pensioen op 1560 bepaald. Den 26 zijn de terreinen, gebouwen en erven, uit makende de Sociëteit de Hereeniging aan de Vondelstraat te AMSTEKDA1H, groot 1.64.91 bij afslag verkocht voor f 235.000. Te KOOG AAN UK S6AANT is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer A. Honig,, anti rev., met 69 stemmen. De heer C. J. P. Stam lib., bekwam 65 stemmen. De gemeente UITGEEST telde bij de laatste volkstelling 2646 zielen. Beroepen te EGMONTB AAN" ZEE (toez.) ds- A. G. Reede te Zuidscharwonde. De Koning-Groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den luitenant der maré chaussee Michelhofftijdelijk te Enschedé. Den 24 had in het Noordhollandsch Koffiehuis te SC HAGENT de tweede volksvoordracht plaats van dezea winter. De rederijkerskamer van St. Maarten «Onderlinge Oefening" gaf, daartoe uitgenoodigd, het tooneelspel Su zanne" en het blijspel »Doleeren" ten beste, terwijl ook de Schager Harmoniekapel een werkzaam aandeel in den avond had wat een en ander aan het talrijke publiek een genotvollen avond verschafte. Den 25 des oehtends is aan de Sohiekade nabij het Hofplein te Rotterdam eene jonge dame uit het zoldervenster van de ouderlijke woning op straat geval len. Zij was onmiddellijk dood. Bij kon. besluit van den 25 is tot inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Friesland en Groningen benoemd de heer J. Menno Huizinga, arts te Harlingen met ingang van 16 April a.s. De heer C. J. van Rijn, hoofd der openbare school te HEEMSKERK, heeft voor de benoeming tot hoofd eener r. k. school te Rotterdam bedankt. Het bestuur van den polder ASSE5TDE1FT heeft aanbesteed het leggen eener midden bestrating in vermag zal uw deel worden, Robert, onze vriend, onze broeder." Op dit oogenblik trad mevrouw vod Schlier de kamer binnen. Zij week verschrikt achteruit. Wat beteekeude datFelix Borckfeldt naast Beate en haar Robert als bruidsjonkerneen de jongen had wezenlijk visschen- bloed in de aderen en niet de minste hersens. Zij bedwong zich met moeite, zij had een telegram in de hand, dat juist voor Beate afgegeven was. Wij zullen onze plannen eenigszins moeten veranderen, mevrouw", sprak Beate verlegen «mijnheer von Borck feldt «Heeft de gravin veroverd", voltooide mevrouw von Schlier op een toon, die duidelijk hare gevoelens ver ried, de trouwe liefde is op een harde proef gesteld." Felix keek haar glimlachend in het knorrige gelaat. «Ja mevrouw von SchlierBeate en ik hadden het onmogelijke plan opgevat, ieder zijn eigen weg te gaan. Natuurlijk zijt gij het geheel met ons eens, dat dit een zeer onpraktische theorie is. De mensch is toch eigenlijk het gelukkigstwanneer hij zijne neiging volgen kan." Beate had intusschen het telegram geopend. Wij moeten onze koffers pakken en mijn vader uit Venetië afhalen", zeide zij, «hij heeft de reis tot zoover gemaakt' maar is nog zeer ziekwij zullen hem dus met kleine langzame dagreizen naar het vaderland terugbrengen." «Alweder ziekenverpleging", sprak Felix ontevreden. «Ja, Felix, over onze eigene toekomst beschikken wij later. Alles zal ons nu gemakkelijk vallen, niet waar Wilt gij bepaald in het buitenland blijven?" «Ik heb geen wil meer", sprak hij fluisterend, «mag ik mede naar Venetië gaan Zij gaf hem met een gelukkigen glimlach haar toe stemming. Dat de graaf weer terugkwam en dat nog wel ziek en hulpbehoevend, was mevrouw von Schlier zeer welkom. Dan was zij hier ten minste nog noodig. De oude Rie- bersen zou er zich nu in verkneukelendat hare voor spelling uitgekomen was, meende zij. In Venetië vonden zij graaf Teschy in zeer treurigen toestand. Zijn kleur was ziekelijk geel, de koortsen der heete luchtstreken hadden zijn gestel gesloopt. Maar zijn oogen straalden van geluktoen hij Felix die gemeente over eene lengte van 4600 elwaarvan de kosten op ongeveer 6000 geraamd waren. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver den heer Mi Kuiper te Assendelftvoor 5690 03. Benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. S. in de Kerkbuurt te ASSENBELET mej. van der Poort te HAARLEM. Baldadigen hebben in den nacht van den 22 op dem 23 te HEERHUG© WAARD eenige jonge hoo rnen en damhekken vernield. Het mocht der politie ge lukken de dadersvier in getal en woonachtig te BROEK OP LANGEBKJK reeds den 23 op te sporen. Bij kon. besluit van den 21 no. 34 is bepaald, dat de bij art. 31 van het reglement voor het kon. Instituut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie tot het afnemen van het eind-examen aan de adelborsten der 2e kl. in dit jaar zal bestaan uit; den gepensionn. viee-admiraal J. W. Binkes, 's Konings adjudant in buiten gewonen dienstvoorzitter der commissie tot het exami- neeren van zeeofficieren en adelborstenals president de kapiteins ter zee J. C. Joekes en P. Ie Comte; den kapitein-luit. ter zee H. J. de Walden luit.-kol. van het korps mariniers J. L. Cadet, en den gepensionn. kapitein-luit. ter zee L. A. Walaardt Sacré, permanent lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborstenals leden als plaatsvervangende leden zijn aangewezen de kapitein ter zee F. J. Stokhuyzen; de kapitein-luit. ter zee H. A. Schippers en de luit.- kol. van het korps mariniers P. Dibbetz. - Het Herstellingsoord de Trompenberg te Hilversum keert over 1889 geen dividend uit. Tot directeur is den 22 benoemd de heer dr. W. Koster. Bij kon. besluit van den 22 is benoemd tot afge vaardigde voor Nederland bij de te Madrid te houden conferentie ter herziening van de internationale, over eenkomst tot bescherming van den industrieelen eigendom de heer F. W. J. G. Snijder van Wissenkerkedoctor in de staats- en rechtswetenschap, referendaris, chef der 2 afdeeliDg aan het departement van justitie en als zoodanig tevens hoofd van het bureaubelast met den dienst van den industrieelen eigendom. Den 23 des avonds zijn in het gebouw van het Leger des Heils te Middelburg de ruiten ingegooid In den gemeenteraad van Zwolle hebben den 24, na breedvoerige beraadslagingen over het voorstel tot verhooging van den gasprijs van 6 tot 8 centen, de stemmen gestaakt over een voorstel om dien prijs op 7 centen te brengen, totdat de raad beslist heeft over een door de commissie voor de gasfabriek in te dienen voor stel tot regeling van de geldelijke verhouding van de gemeente en de gasfabriek. De arr. rechtbank te Utrecht heeft den 24 D. J. van Wamel, 23 jaren, laatst wonende te Driebergen, die den 12 Januari 1.1. een meisje, waarvan zij in den na middag van dien dag bevallen was op gruwzame wijze vermoordde, tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Te Stadskanaal is den 24 weder eene werkstaking uit gebroken uit Groningen zijn militairen gegaan naar de venen onder Stads- en Musselkanaal. Bij kon. besluit van den 21 is met ingang van 1 April op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer mr. C. E. van Trichtals raadsheer in hetgerechtshof te Leeuwarden onder dankbetuiging voor de door hem in verschillende betrekkingen bewezen diensten. Den 25 is voor de nuttige handwerken te 's-Gra- venhage o. a. geslaagd mej. W. C. van Doorn te HAARLEM Den 26 is te 's-Gravenhage aanbesteed het voltooien van de voorhaven en het maken van een havendijk bui ten den Lekdijk, met bijbehoorende werken ouder Yianen voor het Merwede-Kanaal, geraamd op 191,500. Laagste inschrijver de heer P. A. Bos te Gorinchem voor f 178,000. Ds. B. H. d' Auzon te EDAM .is beroepen tot predikant bij de luth. gemeente te Oude-Pekela. De arr. rechtbank te AMSTERDIM heeft aan de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen voor- loopige surséance van betaling toegestaan, met benoeming van de heezen mr. E. N. Rahusen, J, C. van Heukelom aan Beat a's zijde zag en deze om de band zijner dochter vroeg. «Dus heeft God mij vergeven", sprak hij. «Het leven is- een moeilijke kunst en er zijn weinig kunstenaars." Het w.erd den graaf niet vergund* het vaderland weer te zien. Slechts zijn lijk werd in esn zwarten gondel uit zijn paleis naar Dresden vervoerd. De dag na de begrafenis stonden Beate en Felix bi?;, bet familiegraf. Er was een groote. toeloop geweest van, aanzienlijken en nieuwsgierigen bij de teraardebestelling, al. was graaf Teschy door zijn langdurig verblijf in het bui tenland aan weinigen bekend. Hjj liet geen mannelijke erf genamen nageen herinnering aan werken noch daden volgde hem in het graf; zijne aanzienlijke nalatensekap kwam in handen eener dochterdie hij in de jaren waarin zij het meest zijn steup noodig hadaan haar lot had overgelaten. Toen hij haar later opvorderde en erkendeverleidde hij haar tot leugen en bedrog en verwoestte haar levensgeluk. Toch had die dochter aan zijn sterfbed gestaan en hem de oogen toegedrukt. Liefde had er nooit tasscheu hen bestaan. «Drie dooden in zulk een korten tijd", sprak Beate bewogen «en van die drie, die mij het naast behoorden te zijn, was er slechts een, die mij liefhadJobst, dien ik verliet. Felix, Felix, ik heb nn niemand meer dan jouzal het verleden geen schaduw meer tusschen ons kunnen opwerpen? Ik zon ellendiger, duizend maal onge lukkiger zijndan wanneer ik van alles afstand bad gedaan als ik in je oog iets moest lezen «Beate, lieve, houd op, het zou een onverdiend verwijt voor mij zijn, heb ik dan ook niet gedwaald? Je ziet je schuld veel zwaarder in dan iemand ooit deed ik zie slechts den stralenkrans om het hoofd der martelares en heldin. Nooit meer een enkel woord over het verleden! Toen de eerste maand van den rouwtijd veratreken wasgaf Beate gehoor aan de dringende uitnoodiging van den erfprins en zijne gemalinom hun te X een bezoek te brengen. Het bericht harer verzoening met Felix had het vorstelijke paar met groote vreugde ver nomen. Beate moest nu haar plaats in de groote wereld innemenen zij was daarvoor nn ook geheel berekend. Prinses Marie zag met genoegen hoe Beate's vroegere vroolijkheid langzamerhand terugkeerde en het geluk haar op het gelaat te lezen stond. Er werden maat- (firma Gebrs. va» der Vliet aldaae)- «n J. G. Jansen f- hoofdingenieur bij fret departement van marine, tot be—- windvoerders. De gemeenteraad van Noordbroek in Groningen, geheel bestaande uit liberalen heeft besloten te onder steunen het verzoek- van burg. en weth. van Roozendaal en Nispen, om aan de regeering te vragen, nimmer een - wetsontwerp in te dienenwaarbij persoonlijke dienst plicht wordt aangenomen. Bij Prov. Blad van 4 Mei 1889-wees de Commis saris des Konings in Gelderland de. burgemeesters in die provincie op de wensehelijkheid, dat -de kermissen door de gemeenteraden werden afgeschaft hij verzocht hun tevens op kermisdagen eene gestrenge handhaving der drankwet te bevorderen en hem telken male na afloop der kermis eene opgave van het gedurende die dagen op gemaakte getal processen-verbaal in te -zenden. Uit die opgaven is geblekendat gedurende enkele dagen der kermis, die in Gelderland nog in 86 gemeenten bestaat, ruim 450 proeessen-verbaal zijn opgemaakt, waarvan 400 wegens overtreding der drankwet en. bijna al de .andere wegens vechten en mishandeling. In de geheele pro vincie bedraagt het aantal van eerstbedoelde processen- verbaal 5200 over het geheele jaar. In het hoofdkiesdistrict Assen is den 25 tot: lid der provinciale Staten van Drente, in plaats van wijlen den heer J. W. van Roijen, gekozen de beer H. Nijei:- huislandbouwer te Gietenlib., met 477 van de 929- stemmen, terwijl in het hoofdkie'district Hoogeveen moet herstemd worden tusschen de heeren mr. M. Oldenhais Gratama, griffier van het kantongerecht aldaar, lib., met, 586 en A. W. Geerts, landbouwer te Ruinerwold, anti- rev., met 557 stemmen. Op den- heer. M. de. Hes,, koopman te Meppel, lib., waren 546 stemmen uitgebracht. Het aantahkdeaerg voor leden van de Tweede Kaqier. de Provinciale Staten en den gemeenteraad bedraagt te TEXEL 582. Een milicien: van de lichting. Ii889 in garnizoen te- Zwolle die een, zilveren dameshorloge gevonden en -te gelde gemaakt had, is daarvoor dooi' den krijgsraad sin het 5 mil. arr. te Leeuwarden veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, als schuldig aan diefstal;. De bevolking der provincie Zeeland bestond op-' 1 Januari 1899- uit 99754 mappen. en 191913 vrouwen, samen 201.66V tegen 201847 op. 1 Januari 1889. De»», bevolking van Middelburg bestond, uit 17109en van.^ Vlissingen uit Ï3588. Te Diedam. is een buis, bawoond door A. Tinnen—A veld, afgebrand. De vrouw van den bewoner kwasifioski een kind vaa. 4 maanden in de vlammen om. Niets^ werd gered. De kantonrechter te Kampen heeft den heer?-Mij aldaar tot 50 boete of 20 dagen hechtenis veroordeelde wegens weigering om de kaarten der volkstelling: irti te vullen. De minister van binneaL zaken heeft vooidoogiij ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat iff. 11890 de examens -ter verkrijging van akten van bekwaamhad 1 voor het lager en het middelbaar onderwijs in J e fransche hoogduitsche en engelsche taal de landbouw - kunde en de gymnastiek en voor middelbaar onderwi' js in den tuiaboraw en de houtteelt zullen worden afggnomps i inde fransche taa.ll: w«r het lager ondeirv ijs in Augustus, desnoodig ook in het laatst van. Juli: voor het middelbaar onderwijs in Decemberdesno?» dig aanvangende in bet laatst van November; in d.e engelsche en beogduitscke ta al: zoowel voor bet lager als- het middelbaar onderwijs in Augustas, desnoodig aanvangende in het laatgt van.. Juli; i n die gymnasti o.-k de landbouwkunde, den tuinbouw es.dehout teelt: zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs,it Auig'astus. Het: tijdstip waarop, zij die zich aan .deze exj imena wengchen te onderwerpenzich daartoe behooren aan te meldenzal nader worden bekend gemaakt- De stoomvaartmaatschappij Kon» West-Indischa> Maildienst keert over: 1889 een dividend:-van pet. uit. De rekening, welke ov.er 12 uitreizen en 12 thuisreizen l^opt, van welke laafeten één niet geheel word volbracht. regelen genomen, om. voor Felix eena andere betrekking te zoeken. Zijne persoonlijkheid de middelen waarever- hij en zijne gemalin konden beschikken, maakten dat jj hij op eenen hoogen post aanspraak kon maken. Beate wenschte niet altijd in het buitenland te blijven. De baar nagelaten goederen lagen haar na aan het hart er was door de voortdurende afwezigheid des bezitters veel verwaarloosd» Zij wijdde zi&k.met ernst en omzich tigheid aan hare- taak en stelde deh van alles op de hoogte. Mevrouw von Schlier leefde onbezorgd in het paleis te Dresden; Beate voelde zich tocheenigszins aan baar ver plicht en bovendien was zij da tante- van Robert*. Prehn. Het verdriet, van den triamf der onde Riebersen te moeten aapziénbleef haas gespaardde oade dame was niet meer in staatde vereeniging van Felix en Beate te begrijpen; zij leefde steeds in de meaning, dat Felix een, droomer was gebleven die zich de- erfdochter had laten wegkapen en was overtuigddat Beate mei- Robert Prehn gehuwd was. Iedere keer wanne.ar zij mevrouw* von Schlier ontmoetteherbaalde zij hare hatelijke aan merking dat Schliertje haar te slim af geweest was- Mevrouw von Schlien sprak haar nooit, tegenmaai" schudde slechts weempedig het hoofd. Na den dood der oude dame vond m®n een wonderlijk testament. Zij had haar groot vermogenin verschil lende legaten, aan vreemden vermaakt ;,-Felix kreeg slechts wat hem rechtmatig toekwam «hij had nooit het ware begrip van geld gehad", was er in het testament bijge voegd. Felix trok er zich niets v:an aan, hjj: had haar geld niet noodig en liefgehad had hij haar nooit, evenmin als zij hem. Het huwelijk van Beate en, Felix had met groote pracht en luister plaats aan het hof te X. De erfprins was hierop bijzonder gesteldRobert Prehn was voor dienstzaken afwezig. Toen Felix later hem het bericht zond van de geboorte van een zoon kwam hij ever om het kind ten doop te honden. Het kreeg dzn naam Robert en de goede peetoom wiegde met zijn openvriendelijk gelaat bet pasgeboren wicht in zijn armenterwijl bij bij zich zelf herhaalde: «Ja, goddank, zij is toch gelukkig geworden." EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2