Binnenland. de Staat toezicht uitoefene over de voorzorgsmaatregelen in het belang van de gezondheid en veiligheid des werk- mans; de ingenieurs, met het bestuur der exploitatie belastuitsluitend uit technisch bekwamen en ervaren mannen worden gekozen; zij met de werklieden meer rechtstreeks in betrekking komen te staan; de instel lingen ter verzekering der mijnwerkers togen ziekten, ongelukken, den ouden dag en overlijden dermate worden uitgebreid dat de mijnwerker aan zijn bedrijf gehecht worde; ter voorkoming van werkstakingen patroons en werklieden in vereenigingen worden verbonden zich over en weder verbindende om bij geschil tot scheids rechterlijke beslissiug de toevlucht te nemen. Tot den arbeid in mijnen werd de wensch uitgedruktdat zoo mogelijk arbeiders onder 14 jaren in zuidelijke landen onder 12 jaren, uitgesloten zouden ziju en dat de arbeid van vrouwen geheel verboden zou worden. De besluiten der bijeenkomst zullen spoedig openbaar gemaakt worden. Zij verklaarde de oprichting van vrii- willige scheidsgerechtenuit arbeiders en werkgevers samengesteld aanbevelenswaardigwaartoe van de arbeidscommissien gebruik gemaakt zou knnnen worden. Ton aanzien van de uitvoering der genomen besluiten achtte men de instelling van internationale bureau's niet wenschelijkmaar wel op vaste tijden wederkeerende vergaderingen van het internationale congres voor de bescherming van den arbeidten einde wederzijds de opgedane ervaringen mede te deeleu en aldns de grond slagen te leggen voor een internationaal arbeidsrecht, dat den binnenlandschen vrede in de Staten die aan de bijeenkomst deelnomen, en ook den wereldvrede ten bate zou komen. Bij de vraag omtrent de zondagsrust onthield Frankrijk zich van stemming en Engeland bij de uitzonderingen die op zondagsrust toegelaten konden worden. Tot de uitzonderingen op zondagsrust werden gerekend te be- hooren alle takken van nijverheid, waarvoor het op tech nische gronden of, omdat zij artikelen leveren, welke het publiek onmogelijk kan missen, noodig is, dat de arbeid daar steeds worde voortgezetbeuovens die takken van nijverheid welke beperkt zijn tot een enkel jaargetijde of afhankelijk ziju van de natuurkrachten. Bij de derde vraaghoe de uitzonderingen zonden worden vastgesteld, vereeuigden Engeland, Frankrijk en Italië zich met het belgische voorstel, dat dit aan iedereu Staat afzonderlijk zou worden overgelaten evenals do keuze der middelen tot uitvoering van de besluiten der bijeenkomst. De andere mogendheden stemden voor Luxemburgs voorstelwaarbij de wensclielijkheid uitge sproken werd dat de uitzonderiugen voor alle toetre dende Bijken dezelfde zouden zijn en door internationale overeenkomst vastgesteld zouden worden. Pruisen. Huis van Afgevaardigden. Den 2? is door den minister van binnenl. zaken op de vraag van hot lid graaf Limburg, of gezorgd was voor de familie vau den bij de ongeregeldheden te Köpenick dood, geschoten gendarme, geantwoord, dat zijne weduwe oen pensioen ontvangen had en zijne kinderen voor rekening van den Staat eene uitmuntende opvoeding zouden ont vangen. GKGEMXD Lagerhuis. Den 28 zeide do heer Chaplin, voor zitter van het bureau van landbouw, dat er geene vee ziekte in Nederland keersckte, maar wel zeer sterk in Duitschland, niet ver van de nederlandsche grens. Het uit Nederland komend vee wordt in bet binnenland van Groot,-Britannic toegelaten en is zelfs niet ouderworpen aan slachting in de lossingsplaatsen, doch uit aanmerking van het gevaar, dat de veeziekte aan de nederlandsche grens kan worden overgebracht, ondanks de voorzorgs maatregelen der nederlandsche regeering houden de engelsche inspecteurs de beesten gedurende eenige dagen terug in de plaatsen, waar zij aangebracht worden om zich te vergewissen, dat zij aan geene ziekte lijden, en eerst dan wordt verlof tot verzending naar het binnenland gegeven. Het zou niet verstandig zijn thans van dezen voorzorgsmaatregel af te zien. De wet tot regeling van het tiendenvraagstuk in Wales is den 29 bij tweede lezing met 289 tegen 164 stemmen aangenomen. IKJlSHHlJH Den 28 vroeg de heer de l'Augle Beanmanoir in don Senaat aan de regeering inlichtingen over de beteekeuis der onlangs afgelegde verklaring van het ministerie. Dat lid deed opmerken dat daarin gezwegen was over de staatkunde der regeering tegenover het buiten land en betreffende de koloniën. Hij oordeelde het mi nisterie niet eensgezind en trok tegen verschillende ministers te velde. Ten slotte vroeg hij, hoe onder die omstandigheden de regeering de beloofde gematigde en ver standige staatkunde kon voeren en verkrijgen, dat Frank rijk in het buitenland geacht en geeerd werd. Minister do Freycinet antwoordde in hoofdzaak, dat het niet ge bruikelijk was, dat de president van don ministerraad voor het Parlement rekenschap aflegde van de samen stelling van zijn ministerie. Wat het economische vraag stuk betrof, de regeering wilde hare vrijheid in handels- aangelegenheden hernemen. Op zijn verzoek werd tot de eenvoudige orde vau den dag overgegaan. De Kamer en de Senaat zijn tot 6 Mei uiteengegaan. In het derde district te Lyon is de republikein Guicbard tot lid der Kamer gekozen met 2525 st. De socialist Dedin verkreeg 1236 en de boulaugist Dufour 154 st. 1TAUE, In de vergadering van den gemeenteraad van Bome den 28 gehouden, heeft zoowel do burge meester als het college van dagelijksch bestuur een aanvraag om ontslag ingediend. S PAATJE. Generaal Daban is wegens insubordinatie met twee maanden arrest gestraft. In den Senaat is bet rapport voorgelezen der commissie betreffende dien generaal. Zij is tot de slotsom ge komen, dat het door den minister van oorlog opgelegde arrest van twee maanden volkomen gerechtvaardigd is. In de Kamer stelde generaal Cassola voor de houding der regeering ten aanzien van den generaal af te keuren. De minister van oorlog verdedigde de houding der regeering. Den 31 zou de behandeling voortgezet worden. In de katholieke bladen is het volgende manifest openbaar gemaakt Het bestuur van den Provincialen Bond van r, h. Kiésvereenigingen in Zuül- en Noordhollandkrachtens de machtigingontvangen door het besluit van- de alge- meene vergadering van den Bond op 13 Februari 1889, luidende »De Bond machtigt zijn bestuur om aller gepaste en geoorloofde middelen te bezigen ten einde te verhin deren dat het stelsel van den verplichten persoonlijken dienst door onze wetgeving worde bekrachtigd"; overwegendedat de Provinciale Bond van r. k. Kiesverenigingen in Zuid- en Noordholland zich in zijne vergadering van den 14 Febrnari 1888, krachtig heeft uitgesproken voor de opname in het program dor r. k staatspartij van behoud der plaatsvervanging overwegende, dat in zijne vergadering van 28 Februari daaropvolgende de Bond voornoemd zich -slechts -onder' luid protest en ten einde de eensgezindheid onder de katholieken niet te verbreken voordien keer heeft neder- gelegd bij de interpellatie van art. V van bet program van actie, beperking van de kosten en lasten der defensie, volgens welke interpretatie in die woorden wel degelijk het beginsel van vrijlating der plaatsvervanging zon zijn opgesloten overwegende dat de verdedigbaarheid des lands liet zware offer van de invoering van den persoonlijken dienst plicht volstrekt niet eischt verklaart zijne volte adhaesie te schenken aan het manifest van cfe voorzitters der Noordbrabantsehe kiesvereenigingen gedateerd 13 Maart 1890 en besluit zich voortaan krachtig te verzetten tegen de keuze van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die zouden verklaren een wetsontwerp, dat het beginsel: huldigt van den verplichten persoonlijken dienst, te zullen; steanen. Het bestuur van den Bondmr. B. M. Bahlmann Botterdam voorzitterT. B. C. ten Hagen-,, 's-Graven» hage W. A. Beukers Schiedam P, J. Baaymakers Nietiwer-AmstelJ. P. M. Eygenraam, p. p. Amsterdam? H. W. Kouwcnhoven p. p. BeverwijkA. de Laak Noord wijk, secretaris." Het kohier van den hoofdelijken omslag te Franekar is den 25 vastgesteld op 29821.87, zijnde 6pet. van het belastbaar inkomen tegen 6 pet in 1889. De minister van marine heeft den 27 een bezoek gebracht aan de- kon. fabriek van stoom- en; andere werk tuigen te AJ1STKKOAJIaan welke fabriek den 28 honderd werklieden ontslagen zijnnaar het schijnt wegens gebrek aan kasgeld. Hit bet verslag der Noord- en ,2Mdhollands&he Bedding-Maatschappij over 1889 blijkt, dat in dat jaar 13 reddingen volbracht en 192 personen gered werden. Sedert de oprichting: der maatschappij werd zelden een zoo groot aantal mensehenlevens geredhet gezamelijk aantel, is geklommen tot 3385. Een bedrag van. 4932.58 werd aan legaten en giften ontvangen. De verveners te Onstwedde zijn eenparig ongessegen hooger loonen te geven. Uit Deventer sijn militaire» naar Valt her mond (Drente) gegaan om da- orde in de ireeneu te helpen handhaven. Te Weinum bij Apeldoorn kregen twee», jonge lieden twistwaarbij de een den, ander met oen mes zoodanig verwondde, dat deze op dé plaats dood bleef. De dader gaf zich dadelijk bij de politie aan, Met ingang van 1 April is «te- gemeente EBAM, aangewezen als bijzondere losplaats tot ent re poseering' van ingevoerd ruw zout. Benoemd tot onderwijzeres te 5E A AiDi'OOIl'P' 3. B. Bauwerda te Uspuert. Den 27 is door het provinciaal bestuur Nooid-. holland bij enkele inschrijving aanbesteed het verdiepen, van eenige gedeelten van het Noordhollandsch Kanaal!,, geraamd op 19.000. Laagste- inschrijver de heer A. Visser te HAARLEM voor 15.700. De arr. rechtbank te AMSTERDAM heeft den 27 Christiua Goedvolkweduwe van Hendrik Jacohus- Jnt, veroordeeld wegens diefstal van twee parapluies en, een stukje zeep, in den franschen bazar tot 2-jaren, ge vangenisstraf. De Leidsche Broodfabriek keert 20pet. dividend; de Haagscbe 5 pot uit. De gemeenteraad van. Zwolle heeft den 26, na ver werping van. het voorstel om den gasprijs op 7, centen te bepalentotdat de regeling van de geldelijke ver houding tusschen de gemeente cn de gasfabriek zou zijn vastgesteld en van een ander voorstel,.om den gasprijs van 6 tot- 8 centen te verhoogen en de gaseonu&issie uit te noodigen, spoedig, eene dergelijke regeling te, ont werpen besloten tot verhooging va» den gasprijs gedu rende de maanden April tot en raet, Juli in, afwach ting van eene latere regeling zooais de omstandigheden zulks noodig zullen maken. In het hoofdkiesdistrict Ouds-Pekela zijn voor lid der Prov. Staten van Groningen; 1454 stemmen uitge bracht. Herstemming tusschen de heeren K. E. Dik, lib. met 413 en W. Voormolen, lib. met 386 stemmen. De gemeenteraad van BEVERWIJK heeft den 26 den heer P. Schuckink Kool tot makelaar benoemd. Bij kon. besluit van deu 26 is aan den heer J., Altena, op verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger des? directe belastingen en accijnzen te SPA Ai BROEK c. a. Het kohier van den hoofdelijken omslag te Scho- terland, dienst 1890, is den 27 vastgesteld op 48867,28, zijnde 6 pet van het belastbaar inkomen. Den 27 is te BEVERWIJK brand ontstaan in een winkelhuis aan de Torenstraat, bewoond door Maks, die zeer spoedig groote uitbreiding kroeg, doordat een vat petroleum in den winkel in vlam geraakte. Niets werd gered. De belendende perceelen werden door de brandweer behouden. P. J. van den Berg had op het kraaienveld te KAATBVOORT een bond doodgeschoten, toebehoorende aan den heer Frits Olie te Amsterdam, hetgeen hij op last van den heer G. J. van der Vlietbij wien hij als jachtopzieuor in dienst was, zou gedaan hebben. Tengevolge van dit feit stond P. J. van den Berg voor de arr. recht- bauk te Haarlem terecht voor dat doodschieten en ge noemde heer van der Vliet voor het op zijn last, doen doodschieten van dien hond. De rechtbank heeft den 27 J. v. d. Berg veroordeeld tot eene geldboete van f 10 wegens het opzettelijk en wederrechtelijk dooden van eens anders hond en tot betaling eener som van 50 als schadevergoeding aan den eigenaar van dien hond terwijl de beer van der Vliettegen wien het open baar ministerie f 10 boete met subs. 3 dagen hechtenis geeischt hadvrijgesproken werd'daar niet «rettig en: overtuigend bewezen was dat hij tot het doodschieten van den hond last had gegeven. Den 28 heeft men het op de reedè- van Vlissingen door aanvaring gezonken dnitsehe stoomschip Germania doen springen, dat zeer goed gelukte. Den 28 heeft voor1 de arr. rechtbank te lla»rlrm te recht gestaan W. Visser oud 20 jaren wonende te Egmwid aan 5f.ee; beklaagd dat bij den 28 Februari te Haarlem een tweewieligen handwagen dien bij van J'. Kaiff te Egmond aan zee in huur hadj verkoeht had voor J 15. De beklaagde beweerde den wagen te heb ben verkocht met recht van wederinkoop, op het' oogen- blik der handeling zeker meenendehem weder te kunnen inkoopen. Tegen hem vzerd 4 maanden gevan genisstraf geëischt onder aftrek der preventieve hechtenis. Uitspraak den 4 Den 28 is de boerenwoning, van Pióter Aarssen in de nabijheid van de ®EDESIsEIS»»onder Anna P&u- lowna, afgebrand. De arr. rechtbank te Utrecht beeft de»:29 L, Êx .A. de Saleagre-geb. te Gouda, zonder-bekende woonplaats hier te lande, en M. Landenberg candidaat notaris te Amsterdam, schuldig- verklaard aan valscbkeid in han delspapieren (wissels) en gebruikmaking daarvan aan oplichting en poging daartoe te Utrechts', Apeldoorn, Zutfen en Amsterdam, en veroordeeld eerstgenoemde tot twee jaren en laatstgenoemde toteen jaar gevangenisstraf onder aftrek van twee maanden, in voorloopig'e hechtenis doorgebracht. Den 28 werd de-bekende herberg »H®t Kromhout", te OPMEER in het openbaar verkocht. Dit.,perceel, dat. toen te dier plaatse-de kaashandel nog wa% 25.000 kon opbrengen, werd nu gegund voor 3000, w-at evenwel, als menirekeniug houdt met het gebouwi..nog.tamelijk veel is. Den 29, des namiddags te half twee .is te Apel doorn brand ontstaan in de kap der groote herv. kerk, welke zoo spoedig toenamdat binnen een--kwartier de geheel© kap in brand stond. De blusckmiddelen waren onvoldoende wegens- den verren afstand van het water. In.een uur was de geheele kerk, die door- Koning: Wil lem. II geschonken;-' en op 5 Juni 1842 ingewijd was-, geheelverwoest. Zorgeloosheid der loodgieters wordt als de oorzaak beschouwd. Don 29, des -morgens ongeveer 4 uur, ontstond er- brand in de boerenwoning, bewoond doorvJj Kluit in de-. Wogmoerwaardoor het geheele gebouw spoedig in de aseh" was gelegd. Het vee ward gered.: Met ingang? van 31 Maart is te OBBAM een Bijks-telegraafkantoor ingericht met telephoondienst voor het algemeen verkeer geopend. De arr. rechtbank ta Utrecht heeft den 31 den heer P. W. van de Weijer, boekdrukker am uitgever aldaar,., tegen wien door liet openbaar ministerie den 17 drie weken gevangenisstraf was geëischt wegens hat drukken en verspreiden van een strooibiljet bij gelegenheid vaat de in November aldaar gehouden verkiezing van raads leden waardoor eenige kiezers werden misleideene- handeling strafbaar gesteld bij art. 427 Wetboek van Strafrecht, ontslagen van alle rechtsvervolging'. De gezamenlijke ijzerhandelare», te 'ê-Gravenhag© Lebben besloten met 1: April hunne magazijnen, te acht uren 's avonds te stuiten. Op des aanbevelingslijst voor kantonrechter te Botterdam is geplaatst de heer mr. J: I). van Kuyk kantonrechter te REAMER. De bevolking der provincie Drente bestand! op 1 Januari 1-890 nit 69247 m. en 62424 vr.,. samen 131671 tegen 130208 op 1 Januari 1889 die van Emmen bedroeg 14277, van Roogeveon 11708 eu. van As.-,sa 9197 De heer mr. A, Kerdijk, dié. met 1 April volgens j rooster aftrad als lid,; van den raad, vaa toezieht op de Rijkspostspaarbank is bij kon. besluit van den 29 uit die betrokking oervolï ontslagen, met dankbetuiging voor do door- hem in die betrekking aan dan lande bewezen diensten en vervangen door den. heer mr J. P. Moltzer, hoogleei'üar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. De Geldersche Credietvereaniging te Arnhem keert over 188 9 84'2 pet. uit aan de deelhebbers en 5 pet. aan de krediettrekkend leden De timmermansbazen ts Hengeloo hebben aan den eisch: hunner knechts toegegeven en het loon op 15 cents per uur gebracht;mot e®n noranalen arbeidsdag van.. 12 uur. - Met ingang van 1 April is de jaarwedde van mej. Seholléeonderwijzeres in de Moerbeek, gem. AflEtTW-E R.1EBOR I*. mat 50 verhoogd. De Overzeesche Handelmaatschappij keert over 188.9 9)'/5 pet. dividend uit. Te V H BOTSCHERM E R is. eene gymnastiek.-, «ereeniging opgericht onder den naam «Excelsior." De led3a van de Eerste Kamer der Statera-Gene--. raai zijn bijeengeroepen tegen den 8.» des avonds te, half negen. Benoemd tot wethouder te WESTSBAAUfcde tsser C. Knijt. De gemeenteraden van Ol'BK A R SPEL, A ItO- StilARWOABE en ZlIB enUOOBIISOHGH MER hebben besloten ontheffing te vragen van de verplichting tot heffing van schoolgeld op de openbare school. Aan den onderwijzer aan de openbare school te BEVERWIJK Hoogers is door het gemeentebestuur aldaar verlof verleend, om gedurende 4 maanden voor- loopig waar te nemen de betrekking van-hoofd der school te Krommeniedijkde ouderwijzer van der Ploeg van Heemskerk zal hem gedurende dien tijd vervangen. Te Leiden is een geval van hondsdolheid voorge komen tengevolge waarvan do honden weder gedurende 4 maanden gemuilkorfd moeten zijn,. Het kind van eea officier der huzarendat door dien hond in de lip ge beten werd is onder behandeling van prof. Pasteur gestéld. De gemeenteraad van ZAABAOORT heeft be sloten op bet verzoek van den raad van Boozendaal en Nispen, om te ondersteunen zijn bezwaarschrift tegen persoonlijken dienstplichtdat hij aan dat verzoek niet voldoen kanmeenendedat het niet op den weg der gemeenteraden ligt, zich op staatkundig gebied te bewegen, - Burg. en wetk van, 's-Gravonhage hebben de heeren .T. F. W. Conrad inspecteur van 's Rijks waterstaat, dr. J M. van Bemmelenhoogleeraar in de .scheikunde, te Leiden en de kapitein ter zeechef der hydrographie bij het ministerie van marine. II. A. de Smit van den

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2