Bi n n en land. De gezant te Parijs spreekt nadrukkelijk alle berichten tegen betreffende de ongehoorzaamheid van het garnizoen te Rio de Janeiro en over ontevredenheid in Brazilië. Alles is rustigde troepen zijn trouw en de regeering wordt door allen geëerbiedigd en gesteund. Den 29 heeft zich in het fort Erfprins te HEL- 00D soldaat door middel van een geweerschot van het leven beroofd. Het te Apeldoorn afgebrande kerkgebouw was voor 150.000 tegen brandschade verzekerd. Den 30 is een gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak aangevangen. Den 31 des avonds heeft een zware brand gewoed op de scheepsbouwfabriek »de Maas" te Rotterdam; van de voor 273500 tegen brandschade verzekerde opstallen is ongeveer 60 pet. verbrand. Twee op stapel staande stoomschepen der Kon. Pakketvaart waren verzekerd voor 440.000, doch leden geene schade Den 31 is met ingang van den 15 April benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school No. 3 te lillllR HUROWAARD mej. A. M. Kraijenhagen te IJs- brechtum. Bij kon. besluit van den 31 is met ingang van 1 Mei benoemd tot archivaris in Zeeland de heer mr. J. P. Ermerins, burgemeester van Zierikzoe, uit welke betrek- kiug hij eervol ontslagen is. Het bouwen van het feestgebouw voor de aanstaande studentenfeesten op de Ruine te Leiden is den 31 voor 10650 gegund aan de laagste inschrijvers de heeren P. .1. Christiaanse en Zekveld aldaar. Den 31 werd te KOIiHORA de laatste nutsver- gadering in dit seizoen gehouden die als gewoonlijk zeer geanimeerd was. Een tooneelstukje werd opgevoerd door leden van de Kamer S. u. d* W. A. L., zang stukjes werden uitgevoerd door leden der vereeniging Amicitia en voordrachten gehouden door leden van het departement en geintroduceerden. Een en ander schonk een onverdeeld genoegen, ook aan den voorzitter, den heer K. Breebaart die ondanks den koogeu leeftijd van 81 jaren, opgewekt en flink als vóór 30 jaren zijne betrekking vervulde. Den 1 heeft de arr. rechtbank te Arnhem M. T. te Velp schuldig verklaard aan doodslag door onvoorzich tigheid en veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf bij het vellen van een boom was een kind doodelijk ge troffen. Bij de op den 1 gehouden trekking van premie-aam deeleu van de Noordhollandsche Vereeniging het Witte Kruis zijn uitgeloot de serieën 545 573723 2573 4378 en 4393bij de opgevolgde premietrekking zijn met hoogere prijzen uitgeloot van serie 2573 No. 7 met 50000 Nos. 29 en 40 met f 2500 serie No. 545 No. 21 en serie 723 No. 46 ieder met 250. Bij de op den 1 te 's-Gravenhage plaats gehad hebbende herstemming voor lid van den gemeenteraad kwamen 3910 van de 7380 kiezers op. Gekozen is de heer H, J. C. de Charro, industrieel, kath., candidaat der liberalenmet 2243 stemmende heer A. baron Calkoencandidaat der anti-liberalen verkreeg 1665 stemmen. De arr. rechtbank te Middelburg heeft den 1 Hoare, beschuldigd van diefstal en Phillipsbeschuldigd van heling van eene portefeuille op de boot tusschen Vlis- singen en Queensboroughveroordeeld de eerste tot 18 maanden en de tweede tot een jaar gevangenisstraf voor beiden na aftrek van het voorarrest. Phillips is daaren boven wegens diefstal van eene speld en geldswaarden veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Den 1 des middags werd een begin van brand ontdekt in de huismanswoning van den heer K. Pronk te Ol'DKAHSPEL. Door tijdig aangebrachte hulp mocht men er in slagen, het vuur, dat zich eerst ernstig liet aanzien, spoedig meester te blijven. Een petroleum- toestel was alweder de oorzaak. De gemeenteraad te HRLUUU hooft den 1 het plan voor do te sluiten 3| pet. geldleening van 100000 vastgesteld. Bij de op den 1 gehouden uitloting van 24 serieën der premieleening groot 1,000,000 van het Paleis voor Volksvlijt van het jaar 1867 zijn getrokken de Nos. 67 185 564597701 726, 1010, 1418, 1505, geleiden. «Alleen wat al te opgewonden, wat overdreven Ik vreesdat het leven haar nog menige ontgoocheling zal bereiden. Eerlijk gezegd, hoe lief ik haar ook heb... ik ben blij dat wij weer eens een paar weken alleen zullen zijn. Zoo voortdurend een derde persoon in huis, zelfs als is het eene zuster, is toch wel vermoeiend «Hm! vindt gij dat?" vroeg de docter verstrooidHij was met zijne gedachten alweder bij een interessantgeval." «Gij soms niet vervolgde zijne echtgenoot. Hebt gij niet tienmalen en meer gezegd dat Hertha u ziek maakte met hare zonderlinge ideeën en phantasieën »Hm! Zoo, heb ik dat gezegd'? Nu, ja, er zijn wel eens oogenblikken als men zoo juist uit zijne praktijk komtmoehongeriggeradbraakt in die vervelende coupé en men moet dan dadelijk zulke discussies aan- hooren zooals laatst over het rijdenmaar over het algemeen geloof ik toch dat Hertha werkelijk een ver- irisschend element is iu onze huishouding." «O, ja", mompelde Julie. «Zie", ging haar gemaal voort, «ik leef voor mijn vak. Ik ga op in mijne praktijk en met u, lieve Julie, is het al vrij wel hetzelfde. Gij zijt van top tot teen huisvrouwechtgenoote en moeder gij gaat daarin op evenals ik in mijne visites. Ik dank don Hemeldat gij zóó zijt en niet anders. Gelijkmatigheidkalmte gezonde alledaagschheiddat zijn de factorendie de basis vormen van ons geluk. En dan komt Hertha te pas. Als zij niet al te erg overdrijft, dan beschouw ik haar als eene zeer doelmatige aanvulling van ons fami lieleven." »Nu ja", mompelde Julie. »En gij moet toegeven", ging docter Steinman voort op den toon van een man die zich bewust is van zijn eigen rechtvaardig oordeel«zij heeft niet de minste pretenties. Ik begrijp somtijds zelf niet hoe zij de achttienjarigehet bij ons uithoudt. Wij gaan bijna nergens heenalleen naar de twee of drie officieele receptiesen dan blijft zij thuis. Nu en dan eens naar de comedie. Gasten, waarvoor zij zich kan interes seeren ontvangen wij ook niet. Wat blijft haar dan 1613, 1814, 1943, 2518,2587,2629,2646,2687 2743, 2866, 3278, 3358, 3630, 3637 en 3968. Premie trekking op 1 Mei. Bij kon. besluit van den 1 is met ingang van den 14 herbenoemd tot burgemeester van 8CHELL1.VK. HOUT de heer A. Kool. Den 2 is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 71 jaren overleden de bibliothecaris der kou. bibliotheek aldaar de heer dr. M. P. A. G. Campbell. Den 2 zijn te 's Gravenhage voor nuttige hand werken geslaagd de dames S. A. T. Meijer en M. Pistorius van K.iARIiEIH. De gemeenteraad van ADlSTERDAilI heeft den 2 na langdurige beraadslaging over het voorstel van burg. en wethbetreffende den bouw van een nieuwen schouwburg op het Leidscheplein door particulieren, met rente waarborg door de gemeente, dat voorstel in be ginsel aangenomen met 26 tegen 10 stemmen, waarna de ontwerp-overeenkomst met geringe wijzigingen werd goedgekeurd. De gemeenteraad van HAARKEM heeft den 2.. besloten, aan de verzoekers om afschaffing der kermis te antwoorden dat de raad de kermis niet wil afschaffen maar bereid is maatregelen in overweging te nemen om tot beperking te komen. - Tot hoofd-ingeland van het College der Uitwater rende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland is voor de PCftlIER benoemd de heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden te Velsen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Aan den heer dr B. H. Stephan te ZAAADAM; is op zijn verzoek tegen 1 Juli eervol ontslag verleend als gemeentelijk genees-, heel- en verloskundige. Aan geen der ingekomen antwoorden op de prijs—- vraag voor een raadhuis te Zutfen is eene volledige be kroning toegekend. Een plan is aangekocht voor 300 en aan twee plannen is elk eene premie van f '200 toe gezegdmits zij samen op nieuw mededingen voor een prijs van j 300 en eene premie van '200. Den 10 Mei wordt in het Paleis voor Volksvlijt te AMSTERDAM eene tentoonstelling gebonden van katten en van kunstvoortbrengselen op katten betrek king hebbende. Iederdie wenseht in te zenden moet vóór 20 April zich daartoe schriftelijk aanmelden: pro gramma's en inschrijvingsbiljetten zijn op franco aanvraag kosteloos verkrijgbaar aan het adres van het Paleis voor Volksvlijt. - De gemeenteraad van Middelburg heeft'bepaald:, dat de exploitatie der duinwaterleiding en der gasfabriek onder één directeur zal plaats hebben. Op de voordracht voor hoofd der eerste burger school voor jongens te HOOKA zijn in alphabetische orde geplaatst: K. Doornbosehhoofd der school te Nieuwendam L. Driebergen, hoofd eener school te Beem- sterJ. S. de Groot, hoofd der school te Buiksloot;: J. II. D. van der Kwast, onderwijzer te Zaandam M; Mieras Jr., hoofd der school te Beesd H. Scheepstra hoofd eener school te DokkumC. H. Wolbers onder wijzer te Groningen. Het hoofdbestuur der schippersvereenigingSchutte- vaer heeft aan den minister van waterstaat verzocht de seinlichten op de HEMBRUG hooger te doen plaatsen en den toegang uit het kanaal naar de kolksluis- te Spaarndam te verbeteren. Tot lid van het bestuur vau den polder Oterleek is gekozen de heer P. Kalis te OTERLEEIl, De Katholieke Kiesvereeniging te MAARIjEM heeft, na kennis te hebben genomen van hot manifest van den Provincialen Bond van r. k. kiesvereinigingen in Zuid- en Noordholland van den 21 Maart; de vol gende motie aangenomen «overwegende dat het doel, hetwelk daarmede wordt beoogd geenszins zal bereikt worden door het in dit manifest aangegeven middel, waarvan de toepassing voor onze partij ongetwijfeld schadelijke gevolgen zal hebben; «overwegende dat de bonding van het bestuur vau den Bond in zake de bekende verklaring verdient tc worden af gekeurd «verklaart te protesteeren tegen de wijze waarop het bestuur van dien Bond uitvoering wenseht te geven aan het mandaat, verstrekt op de algemeene vergadering van 13 Februari 1889 over Het weinigje schilderen de boeken en dan wat stoeien met onzen jongen. Daar heeft zij een onver- gelijkelijkeu slag van Hertha von Weijlburg was intusschea de voorstad doorgestoomdhier maakte de baan eene vrij scherpe wending naar het noord-oosten en de stad met hare talrijke torens en- koepels, hare grootsche bruggen, waar onder de door den regen sterk gezwollen rivier hare golven voortstuwdeen hare lange rijen met villa's bebouwde heuvels bood hier een schoon panorama aan. Hoe was hot dan mogelijk dat Hertha aan de onver gelijkelijk prachtige residentie een gevoel van verlaten heid van eentonigheid vastknoopte Eerste indrukken blijven gewoonlijk lang bestaan. Toen zij na den clood van hare moeder denzelfden weg aflegde, zag het er daar buiten even kaal en somber uit als in het gemoed van de weeze. Het was een natte Septemberdager viel voortdurend een fijne motregenmen kon geen tien schreden voor zich uit iets onderscheiden; het eerste wat zij duidelijk waarnam, was eene onafzienbare rij zwarte, leelijke achterhuizen en aan het station hare zuster in diepen rouw. Dergelijke beelden blijven lang in het geheugen gegrift. Aoh en hoe kleurloos was het leven in deze stad in den beginne geweestDe eene dag volgde op den andere zonder eenige afwisseling. Eene kleine wandeling langs de wallen, waar het uitzicht beperkt was en het publiek niet tot het uitgezochtste behoorde was ongeveer de hoofdschotel van de genoegens. Tot do bepaalde uit spattingen behoorden de boodschappen en de namiddag wandelingen met Julie door de winkelstraten. Hier waren honderden dingen te vinden, waaraan oog en ver beelding zich konden laven de prachtige uitstallingen in de magazijnen de platenwinkels vóór alles echter het bonte gewemel van al de menschen en Hertha die zich bijzonder interesseerde voor tafereeltjes uit het dagelijksch leven en reeds als peusionnaire van het Mar- garethenstift met groote handigheid schetsjes had vervaar digd verheugde zich in de vele types als een knaap bij den opmarsch van zijne looden soldaatjes. Met groote «verklaart ten opzichte der quaestie van den persoon leken dienstplicht het volste Vertrouwen te stellen ia het beleid der katholieke afgevaardigden in de Tweede Kamer der Staten-Generaal; «verzoekt haar bestunr van dit besluit kennis te geven aan den voorzitter van voornoemden Bondbenevens aan de redactiën van eenige katholieke bladen." - Door de Amsterdamsche Sportclub zijn tegen 15 Mei nationale wedstrijden uitgeschrevenwaarvoor de inschrijvingen tot den 23 April aangenomen worden bij den heer C. A A. Dadok de Wit te Amsterdam. De Amsterdamsche Hypotheekbank keert over 1889 17 pet., zijnde 34 over de gestorte 200 uit. Uit het verslag bleek, dat op 31 Dec. 1888 bet bedrag der loopende leeningen f 7,648,600 was iu 1889 werd ge sloten f 2 626,800, makende samen ƒ10,275,400, waarop in 1889 aan aflossingen werd ontvangen f 1,229,000, zoodat op 31 Dec. 1889 het bedrag der loopende lee- ningen 9,046,400 was. Sedert bet begin van den werkkring der Bank (Aug. 1882) werd gesloten een bedrag van 13,112,300 en daarop afgelost/4,065,900. Het bedrag der in omloop zijnde pandbrieven was 8,846,400 terwijl f 200,000 in portefeuille was. De winst- en verliesrekening gaf als winstsaldo 64,056,17. Hiervan werd 60,064 verdeeld ingevolge art. 30 dei- statuten, waardoor in de reservekas t 5200 is gestort. Het afwijzend antwoord van den min. van binnenl. zaken op de klacht van 15 officieren der dienstdoende schutterij te Rotterdam over de willekeurige wijze, waarop bij die schutterij bevordering plaats heeftisaanleiding geweestdat thaus één luitenant kolonel, negen kapiteins, elf eerste- en zeven tweede-luitenants en een officier vau gezondheid, te zamen 29 officieren, ontslag aan den Koning hebben gevraagd. Zoowel door den majoor-commandant van het bataljon rustende schutterij in Zuidholland te Rotterdam als door officiereu van de dienstdoende schut terij te Gouda ziju aau den minister van binnenlandseha zaken nadere inlichtingen gevraagd omtrent de redenen van de scherpe berisping, aan genoemde vijftien officieren toegediendomdat het hun gebleken is dat geen der officieren door den minister gehoord en de zaak dus óf. niet óf' zeer partijdig onderzocht is. Ingezetenen van Rotterdam hebben zich mede tot dien minister gewend met het verzoek stappen te willen doen, welke onder de bestaande omstandigheden tot eene oplos- sing der bestaande geschillen zouden kunnen leiden op greuri datindien het gehalte van de rotterdamsche schutterij zeer belangrijk is verhoogddit naar algemeen getuigenis niet het minst is toe te schrjjven aan de onvermoeide en voor een goed deel onverplichte pogingen juist van liendie thans hun ontslag aanvragen. Rotterdam moet bovendien meer dan eenige andere gemeente, bij gemis aan een talrijk garnizoen, tot herstel en handhaving der rust kunnen vertrouwen op de schut terij, zooals dit nog onlangs op afdoende wijze gebleken is. Het lag echter voor de handdatindien een*, zoo groot aantal officieren van erkende verdiensten het korps verlieten, de nadeelige gevolgen daarvan niet konden uitblijven. De luitenant-adjudant en twee luitenants die hun ontslag niet genomen hadden hebben aan den minister van binnenl. zaken gevraagdden Koning te verzoeken het ontslag der officieren niet aan te nemen, daar het verlies voor de schutterij onherstelbaar z®u zijn. Inmiddels hebben de officieren der dienstdoende schutterij te Amersfoort aan de officieren der schutterijen in.Neder land eene uitnoodiging gericht tot het bijwonen eener algemeene bijeenkomst op den 7 in het hotel Krasnapolsky te Amsterdam en zulks naar aanleiding van het schrijven van den minister van binnenl. zakendat aanleiding heeft gegeven tot het ontslag nemen door bovengenoemde 29 officieren der dienstdoende schutterij te Rotteidam. Voor het maken van een steenen wal in zee voor rekening van het watersehap "t Nieuw Bildt" was laagste inschrijver de heer J. van Noordennen te Har- lingen voor 144.500. De bevolking der provincie Friesland bestond op 1 Januari 1890 uit 167.610 mannen en 169897 vrouwen,, samen 337.507 tegen 339.030 op 1 Januari 1889. De bevolking van Leeuwarden was 30149, vanWeststellingweri' 15450, van Opsterland 15009, Sohoterland 14197, Tietjerk- steradeel 14159, Wonseradeel 13011, Wijmbr itserade© 1 12273, Sneek 11465, Achtkarspelen 11008, Dantumadeel 10706Menaldumadeel 10548Harlingen 10342 t-n Smallingerland 10201. De verkiezing van esn lid der Tweede Kaïrior te Delft is bepaald op den 22. April eu de herstemming, zoo noodig op 6 Mei. levendigheid maakte zij bare minder ontvankelijks zuster nu eeus op dezedan op gene verschijning opmerk zaam en zij bekommerde zich volstrekt niet om do waarschuwingen van de- ietwat angstige vrouw, die steeds- in de vrees leefde, dat dergelijke «manieren'' wellicht verkeerd konden worden uitgelegd. Thans, nu rij daar met dea arm op den rand van het raampje leunde en een blik wierp over de hel verlichte stad, loosde Hertha een diepen zncht. Zij herinnerde zich, dat zij telkens na den terugkeer uit de woelige straten in de woning van. haar zwager znlk een eigenaardig beklemd gevoel had,gehad. Een gevoel van eenzaamheid drukte haar en zij kon niet begrijpen vanwaar of waaruit dat gevoel ontstond. De woning was smaakvol en gezellig. De logeerkamer was wel niet te vergelijken bij, de aardig© kamertjes, die zij in het ouderlijk huis liad gehad maar zij had. die toch geheel naar haar eigen smaak en zin kunnen inrichten. Het gevoel van eenzaamheid moest, dus van de menschen komen met wie zij dagelijks omging en deze gedachte vervulde haar thans nu zij afscheid had genomen met bitter berouw. Zij beschuldigde zich zelve van ondank baarheid Julie was haar eenige zuster jaeigenlijk de eenige bloedverwantdie haar was overgebleven. Was het nu niet ondankbaar dat zij niettegenstaande al de vriendschap die men haar bewees zoo weinig bevredi ging vond in den kring van deze voortreffolijke menschen Zij had de zachte Julie immers lief! Zij zou haar zonder aarzelen elk offer hebben gebracht alleen dit ééne niet: hare persoonlijkheid! En daarop meende de anders zoo beminnelijke en onzelfzuchtige Julie aanspraak te mogen maken, Hertha moest zich geheel geven moest kalm, alledaagsch worden, hare hartstochtelijkheid betoo- men haar geluk vindeu in dat van hare zuster. Dat Hertha eene persoon was en bovendien eene zeer eigen aardige persoon dat kon de goede, van fantasie geheel ontbloote Julie niet begrijpen. Wordt vervolgd,.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2