333e Staatsloterij ■n Stads berichten. *n .20497 f 5000No. 12210 f 1500 No. 19543 12891 f 400 No. 4584 200 Ns. 823 2502 12581, 12838^ 16793 en 20868 f 100. Allerlei. MARKT- eu BEURSBKKICHTKN. pCt. 3? 5 ios? |l06i j 3ti 00? 99? i 5 3 A 58 A los* 102? 02? 65 1017 101? 89(4 90 90 93fï 106? 100? 9»è "7 i In de haven, bestemd voor het stoooioootveer Enkhuizen-Stfi voren, te EWK.HUIKlSRi', komt sinds 1 April de boot van Kampen op Kakhuizen, ongeveer tegelijk met de veerboot uit Friesland. De ondernemers van den dienst Kampeu-Enkhnizen hebben daartoe verlof gevraagd aan den minister van waterstaat, handel^ en nijverheid, maar op hun verzoek is nog niet beschikt. IntQSschen trachten zij met hnnne stoomboot te komen op de aanlegplaats van de veerbooten, doch vinden daar het materieel voor den veerdienst Enkhuizen-Stavoren. Dit geeft aanleiding tot moeielijkheden, omdat hun, be grijpelijkerwijze, d# toegang over het materieel van den veerdienst en het aanleggen met hun stoomboot daaraan wordt belet. Op de spoorweghavon bestaat nog steeds geen reglement: de noodzakelijkheid van zulk een regle ment wordt door het tegenwoordig geval weer duidelijk bewezen Zooals de toestand nu is, kan ieder schipper de kosten van havengeld te Enkhuizen ontgaan, door in plaats van in de gemeentehaven in de haven voor den veerdienst binnen te komen, waaruit thans niemand hen kan weren. Op die wijze kan het geheele interprovinciaal spoorwegverkeer via Enkhuizen-Stavoren onmogelijk ge maakt worden. J.l. zaterdagavond is aan de St Maartensvlotbrug te 5BUPE geheel afgebrand hot oude boerenhuis van Jb. Peper. Ook van den inboedel is bijna niets gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. De heer mr. M. K. baron van Dedem zalop uit- noodiging van het bestunr der Centrale Lieberale kies- vereeniging in het hoofddistrict HOORK. den 11 eeno staatkundige voordracht aldaar honden Door den gemeenteraad vau HOOGItAItNPEIa, in welke gemeente tot nu toe geen schoolgeld werd be taald isingevolge de gewijzigde wet op het lager onderwijshet minimum schoolgeld aangenomen, in dier voege dat voor één kind uit een gezin 20 cent en voor elk volgend 15 cent per maand zal moeten betaald worden. In de aangrenzende gemeente GROOTEBBOBK wordt voor elk schoolgaand kind 1 gulden per kwartaal geheven, onverschillig of er één of meer kindoren uit hetzelfde gezin ter school gaan. In laatstgenoemde gemeente be staan naast twee openbare scholen twee inrichtingen voor bijzonder (r k.) onderwijs, terwijl de gemeente Hoogkarspel twee openbare scholen bezit. Gemeenteraad van ZIJPE. Vergadering van 1 April 1890. Afwezig de heer A. Zijp. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen wordt aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1889 Er wordt besloten dit verslag hij de leden ter lezing te zenden. De voorzitter stelt voorom aan den onbezoldigden rijksveldwachter F. Twisk te 't Zand eene gratificatie te geven voor zijne in 1889 aan de gemeente bewezen dien sten. Nadat do heer van Beusekom en de voorzitter hebben verzekerd dat hij zijne plichten zeer goed ver vult wordt het voorstel met algemeene stemmen aan genomen. De voorzitter zegt dat hij thans wenscht terug te komen op de zaak der wegverlichting. Hij stelt voor aan de bestaande commissiën te 't Zand en Burgorbrug en aan iedere nog te vormen commissie eene bijdrage te vorleenen van 10 voor iedere te plaatsen lantaarn tot een maximum van 2 en verder telken jare voor ondorhoud 5 voor elke lantaarn. Indien dit voorstel wordt aangenomen zou hij daarvoor op de begrooting van 1891 willen uittrekken 250. De heer Biersteker acht de zaak te duur en bestrijdt daarom het voorstel ook evenzeer als de heeren Zeeman eu Francis met het oog op den lastdie voerlieden er van Hebben. De heeren Kaan Beusekom en Nobel kunnen zieh in hoofdzaak met het voorstel vereenigen. Men wijst o. a. op de goede diensten, die de lantaarns aan 't Zand doen en acht het verder bij do bruggen eene bepaalde be hoefte voor voetgangers. Het voorstel wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen. De heer Nobel zegt het te betreuren, dat de voorzit ter vetplicht is eene vergadering te beleggen ook dan als er niets of weinig te behandelen is en geeft -daarom in overweging het reglement van orde te wijzi gen. Anderen verklaren, dat zij aan een vasten dag de voorkeur zouden geven, omdat men dan bij het regelen van andere zaken op den vergaderingsdag rekenen kan. Men wenscht van de zaak echter nog geen voorstel te maken, waarna de vergadering wordt gesloten. De 4de aflevering van het populaire tijdschrift Vragen van den dag bevatdr. E. Sinia getuigeu uit de voorwereld IM. J. L. O., verpleging en verzorging van gewonde krijgslieden te veldeEene bladzijde speciale anthropo-geographie van Voor-Indie; De republiek San Marino; Vraagbus; Geschiedenis van de maand a. Ne derland b. Buitenland Bibliographic Uit en voor de praktijk Otto von Bismarck in zijn eerste levensjaren. 2e Klasse de lijst2 April. 2e Klasse, 4e' lijst, 3 April. Nr. 9276 400 Ns. 13673, 13522 en 19444 ƒ100. Men schrijft aau de N. Kott. Ct. uit Berliju Sedert. Abdul Hamid II in Turkije regeert, concen treert zich het geheele bestuur in het paleis van Yildiz Kiosk. De Sultan heeft een grootvizier en verschillende ministersmaar hij geeft hun niet vrij de teugels van het bestuur in handen. Integendeelzelf stelt hij in 's lands zaken groot belang en wel vooral in de buiten- landsche aangelegenheden. Er zijn zelfs tijden, dat hij alles zelf wil doen en zich van de richtige uitvoering zijner bevelen in persoon wil vergewissen. Sultan Hamid is niet groot van gestalte en mager vau lichaam. Zijn gelaat, dat een echt turksch type heeftkenmerkt zich door de gitzwarte oogen, den sterk gekromdeu neus don breeden mond en de waskleurige tint. Hij is de 34e sultan zijner dynastie47 jaar ouden besteeg onder zeer mooielijke omstandigheden den troon. Toon waren 's lauds financiën volkomen in de war was de administratie door en door verdorveu en het leger in volle desorganisatie. Door sterke cen tralisatie heeft de sultan getracht dit kwaad te keer te gaanwat hem gedeeltelijk gelukt is. In tegenstelling No. f 1000 No met zijne voorgangers is de Sultan, hoe geloovig Muzel man hij ook zij, niet af koerig van hervormingen. In zijne gesprekken met diplomaten tracht hij zich steeds op de hoogte te stellen van hetgeen er in het Westen ge schiedt. Van tijd tot tijd legt hij een grooten werk last aan den dag; dan is hij meer bezig dan de meeste zijner onderdanendan staat hij zeer vroeg op en be gint met te vragen naar alles wat er 's nachts gebeurd is. Daarna leest hij de ingekomen nota s, dicteert de te geven antwoorden en verdiept zich vervolgens in de rapporten zijner gezanten. In zulk een tijd leeft de sultan zeer matigwat nauwelijks eene uitzondering is, daar hij in het algemeen zeer eenvoudig leeft. Abdul Hamid drinkt 's morgens zijne koffie en een uur later een weinig melk. Zijn middagmaal bestaat uit eeue scho tel gebraden vleesch en uit pilaff (Turksche rijst met vleesch vermengd) waarop ingemaakte vruehten en ver schillende zoetigheden als dessert volgen. Des avonds eet hij een paar gebakken coteletten en wederom pilaff. Dit is het dagelijksche menu van den sultan; alle lekkere schotels verdwijnen in den harem en vinden een gretig onthaal bij de leden vau ziju talrijk gevolg. Werd vroeger een ambassadeur tot een keizerlijken maaltijd genoodigd, dau zat de sultau steeds aan eene afzonderlijke tafel, en het werd als een groot eerbewijs beschouwd, als hij een schotel, waarvan hij zieh zeiven bediend had, aan zijn gast liet overreiken. De tegen woordige sultan heeft aan dit ouderwetsche ceremonieel een einde gemaakt en zit nu met zijn gasten aan dezelfde tafel. De europeesche hoffelijkheidsbegrippen zijn thans reeds zelfs zoover doorgedrongen, dat Sultan Hamid zijne gasten het eerst laat bedienen Na don Sultan volgt in rang de grootvizier, welke betrekking thans Kiamil Pacha bekleedt. Hij is klein van gestalte, met een bleek en ziekelijk gezicht, een grijzen baard en zeer verstandige oogen. Hij is van Cyprus afkomstig, en spreekt, behalve Turksch en Grieksch, ook Fransch en Engelsch. Hij is 55 jaar oud, maar ziet er veel ouder uit. Evenals bijna alle Turken spreekt hij zeer zacht en langzaam. Het is, alsof men hem de woorden uit de keel moet halen, geheel overeenkomstig het turksche spreekwoorddat men de woorden eerst zevenmaal moet kauwen, alvorens ze uit den mond te laten In den loop der tijden heeft de grootvizier veel van zijne macht en glans verloren. Vroeger was hij de eigenlijke regent des lands, de plaatsvervanger van den sultan, en zijn officiëele titel luidde dan ook, naar echt oosterscbe beeldspraak: plaatsvervanger van de schaduw Gods". De opper-eunnch heeft een niet minder poëtischen titel; hij heet, met eene toespeling op zijne functies, »de wachter aan de poort des geluks". Nevens den groot vizier zijn er nog twaalf viziers, die te zamen den rijksraad, wij zonden zeggen den ministerraad uitmaken, van welk college de grootvizier de president is. De tegenwoordige sultan is een groot vereerder van de muziek en de dramatische kunsten en herhaaldelijk heeft hij fransche en italiaansche acteurs voor zijn tooneel geëngageerd. De bekende tooneelspeler Pierre Berton verhaalt ,e dat de kunstenaars wel eens in eene der zalen van het paleis voor den sultan en zijne dames spelen maar dan zitten deze laatsten achter van tralies voorziene logesvan waar zij alles zien kunnen zonder gezien te worden. De acteurs krijgen ook wel door den sultan vervaardigde stukken te spelen. De wijze waarop hij die stukken maakt is evenwel zeer eigenaardig. Hij laat namelijk de personendie daarin de hoofdrollen te ver vullen" hebben bij zich komen geeft hun eene schets van de handelinghoe die over de verschillende tafe- reelen verdeeld moet worden en wat het karakter is der personendie er in optreden. De acteurs moeten nu genoeg gevatheid hebben om uit die gegevens het stuk te improviseerendat dan uitbundig wordt toegejuicht. Vermoedelijk stellen de sultan en zijne genoodigden aan de ontwikkeliug der handeling in zulke geïmproviseerde stukken geen hooge eischeuen sal wel de voornaamste eisch zijn dat de hoorders aan het lachen komen. Dit nu zal den acteurs die met den smaak van den sultau eenigszins hekend geworden zijn, wel niet moeilijk vallen. Ter gelegenheid van Bismarck's 75en verjaardag heeft de Kladderadatschhet wereldvermaarde humoristisch bladalle caricaturen die het vau hem in den loop zijner veertigjarige openbare werkzaamheid had ge geven doen overdrukken en in eene Bismarck-album vereenigd. Het begint met eene teekening van 4 Novem ber 1849 waarin Bismarck als ridder van de kreuz- zeitungs-part.ij, in een middeueeuwseh harnas, bespottelijk wordt voorgesteld. Het eindigt met eene gravure, waarin hij den 29 Maart 1890 bij gelegenheid zijner aftreding, den schreienden Kladderadatsch de vermaarde »drie haren" teruggeeft, welke de geniale teekenaar W. Scholz reeds sinds jaren op Bismarck's hoofd heeft doen prijken, als spreekwoordelijk teeken van vastberadenheid kracht en beleid. Ongeveer driehonderd illustratiën met toe lichtenden tekstdaarbij een aantal gedichten op Bis marck, benevens vier in handschrift overgedrukte brieven van hem aan den vroegeren redacteur der Kladderadatsch, den heer E. Dohm zijn in het album opgenomen. De Kladderadatsch heeft jaren achtereen, vooral tijdens groote bewegingen in Duitschlandeene voorname en gewichtige rol gespeeld. Het blad heeft aanmerkelijk er toe bijgedragen om Bismarck populair te maken en nu is het album als 't ware een satiriek overzicht van gebeurtenissen. In den tijdwaarin Bismarck nog niet de erkende politieke leidsman zijns volks was, maar slechts in de Kamer door heftige redevoeringen opzien verwekte, werd hij voorgesteld met eeneu schedel, waar uit de spits der Pruisische Pickelhaube opschoot. Uit de dagen onmiddellijk vóór den oorlog van 1866 ziet men hem afgebeeld als staaude voor het dilemma: óf de volksvertegenwoordiging aan zich te moeten onderwer pen óf te moeten aftreden. Daarna echter komt hij terug als man met de drie haren, deu hutwor dragende, met zijn volk verzoend. En dan begint de periode waarin Napoleon en Bismarck het groote spel om keizers kronen spelen, waarbij de Kladderadatsch Napoleon III nooit anders dan als »ER." betitelde en met gloeiende haat vervolgde. In allo mogelijke satirische beelden wordt Bismarck verder geschetst door den thans hoogbejaarden teekeuaar Scholz, die uit de caricatunr van Bismarck eene studie zijns levens maaktehem nu eens voorstel lende bv. als een snoek in den Europeeschen karpervijver, dan weder als een dondergod, uu eens met de eene, dau weder met de andere physionomiemaar toch prijk" met de drie haren. Hat album was eerst bestemd om eene eenvoudige her in aerings-coleetie te zijn maar nu Bismarck is gevallen, is het eigenlijk eene literarisch-politieke uitgave geworden. De geheele oplaag men spreekt van 35.000 exem plaren was reeds op voorafgegane hestellingen uitver kocht, eer het werk nog voor het gewone winkeldebiet kon worden afgeleverd. Bij geen enkel boekhandelaar alhier is nog een exemplaar verkrijgbaaren reeds gisteren was daarom eene nieuwe groote oplaag ter perse gegaan. (N. Boft. Ct.) VEILING VAN VASTE GOEDEREN. I April. Door den Notaris W. F. G. L. G o u vv e. 1. Woonhuis en erf, Toreuburg, .01,15. Str. P. Messelaar 2310, 2. Pakhuis en erf, aldaar, ,95. Str. J. van Twisk 1625, 3. Huis, ingericht tot wagemnakerij en sme derij aldaar, ,01,14. Str. W. J. Dekker 2*10, (Combinatie en afslag 8 April.) KANTONGERECHT. Zitting van 2 April 1890. J. R„ J. W., Amsterdam: P. B., H. J. V Alkmaar, openbare dronkenschap, ieder 0,oü boete of 1 dag hecht. W. Z., Egmond aau Zee. als boven, f 1 boete of 1 dag hecht A. O, Rijp, als boven, bij herhaling, 7 dagen hecht, en plaatsing in eene rijkswerkinrichiing voor den tijd van 3 maanden. D. S Uitgeest; 1). VV., Alkmaar, als boven, ieder f boete of 2 dagen hecht. W. Z. Wz, E. W. Pz K. P. Dz P. V Gz., Egmond aan Zeejachtwetovertrediugieder 3 boete of 2 deinen hecht P. D Egmond aan Zee als boven 20 boete of o dagen hecht. L. K. Lz., M. K Lz E K. Lz., Egmond aau Zee, als boven, ieder 7 dagen hecht. C. V. Gz J. V. Gz Egmond aan Zee, als boven, ieder 5 dagen hecht. S. G. Jz., Egmond aan Zee als boven tweemaal ge pleegd, 2 maal 5 dagen hecht. E. V., Egmond aan Zee, strooperij, 17 d.igen gev 1'. B. Kz., Egmond aan Zee, als boven, 2 dag-n gev. J. A W. L., Alkmaar; W. V. Kz., Egmond aau Zee, rijden met een hondenkar, ioder J l boete of 1 dag hecht. E. P. Wz Egmond aau Zee aldaar 's nachts onbe heerd op de openbare straat laten loopen vau eeti hond, 0,50 boete of 1 dag hecht. N. Th Alkmaaraldaar 's nachts onbeheerd op de openbare straat laten staan van een wagen 1 boete of 1 dag hecht. 3 ARSIERRA M. Nederliud Oert. N. W. Scauld ditodito dito, dito ditoOblig Italië, Inschrijving 1S6L 81 Oostenrijk, Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. 5 dito, dito Febr.-Aug 5 dito, zilver Jan.-Juli. 5 ditodito Aprit-Oct. 5 PortusalObl. Buit,. 1853/80 .3 Rusland, Ob. H en C 17981815 f 1000 Jan. 5 Cert. lnscb. 6e serie 1855 Z R. 50') Apr-Oct 5 Obl. 1884 Amst- f 1000 A pril-Oct. dito, 1S68 dito, Oosterscbe Leen.ng, 2a serie dito, 186) 2e leening 100 dito 1875 gecons. X 50-100 Apr.-Oct. dito, 1880 gecons. Z R. 125-625 18 Mei Nov. 4 dito, 1889 le serie 1 -'an. 1 Apr. 1 Juli 1 Oct. 4 ditodito 2e serie dito, 1867 69 20-100 Md-Xov. dito, in goud 1 r.84 Juni Uec dito, dito 1884. 13 Jan '3 Juli. Spanje, Obl. Buit. Perpetuele dito, dit o Binn. dito Turkije, gepriv Oolig dito, Geconverteerden Ser D. dito, id. O. Egypte, Obl. leening 1876 Mexico, Obligatiën geconvert Peru, Oblig. leening 187') gerecist. dito dito, 1572 ld. Venezuela, O iligatiën 1581 Nederland, Guit. Alaatsck. d Vorstel Aaud. dito, dito Winst- Aandeeien dito, Koloniale Bank Aandeei dito, dito Obliz 5 dito, Ned. lnd. Haudelsti. Amd. dito, N.Centr Spoorw Amd. f 250 dito, dito gestemp. O&ligatiëa f 250 Nederl-Zuid-AI'r Spw .4 Italië, Spoorweglsening 1857 89 - - 3 dito, Zuid-Iul. Spoorweg Obl. .3 Poleu, Wars-Weeuen Aandeel Rusland, Gr Su.-Maatscu. Aaud. 5 dito, Hypotk. Ooligatiën .45 dito, id. 3 dito, Baltiscbe Spoorw. Aand. 3 dito, Orel.-Griasi. Obl. .4 dito, Ürel.-Vitebsk. Oblig. .5 dito, Poti-Tiflis Oblig. f 1000 5 dito, Transeaus Spoorweg Oblig. 3 dito, Z.-VV. Spoorw. Aand. 10'J1000. 5 dito, dito Oblig. ZweedschNoorweegscüe Spoorwegen Amerika, Cleveland, Akron Sbares dito, Denv. Bio Grande dito dito, Illinois Centr. Cert. v. Aaud dito, Louisv. en Nasbv. Cert.v. Aand. dito, Miss. Kans. Texas Aand. dito, dito. Alg. Hyp. Certif. dito, N.-York Erie West. Sp. Aan', dito, Wabash St. L. en Pao. Ct. v. Aand. Nederland, Stad Amsterdam (10 Hongarije, Theiss Spoorweg Oostenrijk, Staatsl. 1854 dito, dito 1860 dito, dito 1864 dito. Stad Wrenen 1874 Rusland, Staatsleening iaot Lo'en diio, dito W.6. Ldto Turkije, Spoorw,-/!e 1 iug 3 2 Apr. 8 If 96:? 10*1 102(4 87 j 73tV 73ü 73(4 7 4 is 63 j 104? 831 102A 102fk 65 v 10 A 101 89tJ 9) 9) 93| 106 tOOï 6&TÏT 6 9 tv iSfk ISA 94 94 15 A 5) j 5 li 14 57? U*j 119A 99 73* 61? 88 j 10*A 1031 73 69? 88 ISA 31? 15 83(4 G; 64 A ■29? 1 (KI? 107? 1H3. f.7 15) ;*7? 156 141 17? 3 Apr. Si A 97? 102? 192(4 87 5 73A 74? 104? 69? 94? IS? 13? 94? 18? 15? 5l 5 4? 104? 53» 5Ss il*A 119? 62? 10'2? 7riL 6.'? -7? I s A 32? lof 8 4? 6 v? 24? 29 A lila? 107 5 ib I 4l

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3