HEK T II A. Buiten de grenzen. FEUILLETON. 3ro. *3. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. WO KNS DAG 9 APRIL. NATIONALE MILITIE. Oiiiciëel Gedeelte. UKMAARSCHE COURANT. De;,f Courant wordt RiiMdag-, Donderdag- en £aterde.^avond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de Militieraad in dit districttec raadhuize der gemeente ALftJIAAK, op tlaandag «Irri 1* April e.k.,> des voonniddegs te 11 uren, zijne 3e zitting zal handen tot bet -beoordeelen der lichaamsgebreken van de lotelingen, die niet in de mogelijkheid waren de le zit ting b;ij te wonen, benevens der plaatsvervangers en nummerverwisselears die door of namens de lote lingen -dazer gemeente onder overlegging der vereisebte stukken worde!? aangeboden. Zoodra de plaatsvervanger of nummerverwisselaar goedgekeurd ismoet het bewijs zijner goedkeuring ten spr i'digste ter- secretarie dezer gemeente bezorgd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 April 1890. De Secretaris., NÜHOUT VAN DER VEEN. Burgkmeesteb, <©n Wethouders van Alk-maar brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is ge vraagd door ANT0QNIU3 MATHIAS HAZES, wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van ster ken drank in het klein in het perceel aan, het Lnttik Oudorp Nr. 49, welke vergunning thans ten name staat van de Weel H. HAZES^geb. Peperkoorn. Burgemeoster en Wethouders voornoemd A.VMACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris -< 8 April 1890. NIJ HOUT van der VEEN. Burgemeester en Wethouders van A L H MAAR brengen ter, algemeene kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door GAELE BOUMAkoffiehuishouder, wonende fe Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken crank in hotklein in het perceel aan de Lombardsteegwijk B, No. 5. welke vergunning thans ten name staat- van A. PIJPER. Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar, A. -MACLAINE PONT. s 8 April 1S0C Be Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Burgemebst-ee sen Wetwouders van Alkmaar brengen ter algemeene konnis, dat aan hen vergunning is gevraagd door SIMON PIJPER wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkaop van sterken drank in het klein ju het penceel aan de Schapensteeg, hoek Gedempte Nieuwesloot, No; 12, welke vergunning thans ten mme .staat van GAELE BOUMA. Burgemeester -en 'Wethouders voo-rnoeind, Alkmaar, A. MAgLAINE PONT. >8 April 1890. De» Secretaris, NUHOU'T van der VEEN. StHT HET HOOGDUITSCH VAN i E. ECKSTEIN. 3) fleriha vand zijn gedrag grappig, maar niet vermetel. Waarom zon zij zicb ook beleedigd gevoelen als hij liever met haar reisde dan met die matrones in,de damescoupé «li ga tot Wolfshagen", ging de Slaaf voort na eene korte pauze. s Het is het laatste station.yóór Eibenthal. Vandaar loopt een straatweg naar G5Brede. De freule Jalijft zieker niet in Eibenthal?" «Neenik most nog verder." »0 de straatweg van Eibenthal naar het gebergte is zoo prachtig. Ik ken die streekwant ik was reeds vier malen de gast van mijn vriend den graaf. .Wij hebben er veel gejaagd. Er zijnhelaasgeen beren meer in Göllrode. In Rusland ben ik meermalen op de beren jacht geweest dat is een heerlijk werk. Nu de mensch moet den Hemel maar dankbaar zijn voor hetgeen hij heeft. Bij gebrek aan grof wild vergenoegt men zich met vossen en reebokken. Eens maar ik weet niet of gij wel belang stelt in jachtverhalen »Ik zon onwaarheid spreken indien ik beweerde er veel van te houden antwoordde Bertha lachend. «Vergiffenis dan Ik val iedereen lastig met mijne buitensporige liefde voor de jacht. Als het gesprek daarop valtkom ik eerst recht op mijn praatstoel. In- tussehen graaf Gassier en de vrijheer von Gruthenau geven mij op dat punt weinig toe." «Kent gij den vrijheer?" vroeg Hertha op levendigen toon. «Zeer goedhernam de Ras. »Ik ben meermalen op het slot gelogeerd. Gruthenau ligt nauwelijks vier mijlen van Göllrode Hertha lachte. «Het slot Gruthenau is het doel van mijne reis", sprak zij een weinig aarzelend. »Ah!" Be Rus nam zijn hoed even af. «Sta mij dan toe, dat ik eest vorm nakom, dien ik anders achterwege zou hebben gelaten. Als toerist ben ik het met uw grooten dichter eens, dat een naam eigenlijk niets beteekent. Maar nu wij elkander hoogst waarschijnlijk zullen ontmoeten bier is mijn kaartje!" GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zjjn voor de rechthebbenden terug te bekomen: een koperen tangetje een r. c. kerkboekje een lijfje van een japoneen paar- denbittwee leesboeken een blauwe handschoen een bruine bandschoen een reclame boekjeeen witte zak doekeen brnin-lederen sigarenkoker; een granaten oor belletje eenige sleutelstwee sleutels aan een touwtje een vragenboekjeeen damesparapluieeen nickel arm band; een wandelstok een hamer oen hertenkop van een paardentuig. Wanneer men in den vreemde een generaal wil aan duiden die zioh aan wet noch reglementen stoort en regel noch tucht acht zeide dezer dagen de Spaansche Minister-President in de Kamer van Afgevaardigden dan noemt men hem een «Spaansch generaal". Dat was een stout woord, vooral in den mond van een Spaansch Minister en in een vergadering waarin verscheidene Spaansche generaals zitting hebben. De Minister heeft ten slotte dan ook verklaarddat dit oordeel van de vreemdelingen natuurlijk onjuist was misschien hadden sommige Spaansche generaals tot zulk een oordeelvelling wel eenige aanleiding gegevenmaar in het algemeen mocht van hen eeu betere getuigenis worden afgegeven. Toch gelooven wij dat de ongunstige meeningdie in de aanstoot gevende uitdrukking ligt opgesloten, door de meeste Spaansche generaals volkomen is verdiend, en dat de beter gezinden slechts uitzonderingen zijn op den regel. Als er één land iswaar de militairen en de hoogsfen in rang in de eerste plaats zich door onbe hoorlijke woorden en daden ten aanzien van wet en overheid onderscheiden dan is het zeker Spanje hoe menige wanordelijkheid hoe menig oproerhoe menige opstand en omwenteling is daar te wijten geweest aan de militairen Ook thans had zich weer een niet onaardig staaltje van ongepast gedrag voorgedaan. In verhouding tot het aantal soldaten is het aantal officieren in Spanje bijzonder groot. Meermalen heeft men getracht daarin verbetering te brengen ook als hoog noodig middel van bezuiniging maar die pogingen zijn geheel misluktof hadden ua zeer veel moeite slechts onvoldoende gevolgen. Op het oogenblik is echter door de Regeering een nieuwe legerhervorming voorgesteld, waarin naar het schynt liet kwaad krachtiger wordt aangetast en de onvermijdelijke en daarenboven voor het leger zelf geenszins nadeelige bezuiniging ook op de officieren wordt toegepast Dit ging den generaal Daban te verhij wendde zich tot de officieren van het leger in een stuk, dat wel niet rechtstreeks openbaar werd gemaakt, maar toch zoo ruim werd verspreid, dat het spoedig van alge meene bekendheid en daardoor openbaar werd daarin noodigde bij hen ,uit om met hem vereenigd hunne «Wladimir Orlowsky", las Hertha en boog het hoofd. «Ik beet Hertha von Weijlburg", sprak zij met eene be leefde buiging. Marie von Gruthenau, die gij zeker ook wel kent, is eene van mijne beste kostschoolvriendinnen." «Of ik haar ken! Een allerbekoorlijkst jong meisje! De bevalligheid, lieftalligheid, belezenheid in persoon. Daarbij zeo huiselijk als het aan eene echte Duitsche betaamt. G pardondat klinkt -dwaas. In Rusland zegt men dat algemeen Hertha was niet wéinig verbaasd. De beschrijving, die Wladimir Orlowsky van hare vriendin gaf, paste vol strekt niet op haar. Zeker, Marie von Gruthenau was een lief, frischopgewekt meisje, maar reeds in het Margarethenstift" ging zij door voor bijzonder wereldsch. Alles wat in verband stond met huiselijke plichten was haar een gruwel. Juist dat luchthartigedat opper vlakkige dat champagne-achtige in haar karakter had de natuurlijke Hertha zoo onweerstaanbaar aangetrokken. Zij zag in Marie von Gruthenau eene aanvulling van hare eigene persoonlijkheideen tegengift voor de harts tochtelijke opwellingen in haar gemoed. Het was zon derling van mijnheer Wladimir Orlowsky, deze onover trefbare salondamedie reeds op vijftienjarigen leeftijd met cavalerie-officieren gedweept en in talen en hand werken altijd de minste punten gehad hadmaar de beste leerlinge bij de dansles geweest wasals een voor beeld aan te halen voor huisvrouwelijke degelijkheid. Was hij zoo zacht in zijn oordeel of zoo kortzichtig In Altenau moesten de reizigers overstappen. Wladimir Orlowsky vond het niets meer dan natuurlijk, dat hij met Hertha samenbleef. Na zoo beleefd mogelijk toestemming gevraagd te hebben, kwam hij vlak tegenover haar zitten en begon op eenvoudige wijze het een en ander uit zijn verleden te vertellen. Hij was geboren te Kiewbad 'in Petersburg, Zurich en Leipzig in de rechtswetenschap ge studeerd en daarna gedurende eenigen tijd in Moskou eene rechterlijke betrekking bekleed totdat eene onver wachte erfenis het besluit bij hem deed rijpenom de lastige praktijk te laten varen en zich geheel aan de theorie te wijden voornamelijk aan het bestndeeren van duitsche toestanden en van het duitsche recht. Hertha luisterde niet zonder genoegen naar zijn ge babbel. Orlowsky had iets dat vertrouwen opwekte, iets waardoor men zich dadelijk aangetrokken voeldeniet tegenstaande zijn vreemd aceent. Men meende dat Bouw rechten te verdedigener mocht niet langer worden gedraald want aan den eenen kant was bet Spaansche leger aan de grens gekomen der toegeeflijkheid en van den anderen kant had de burgermaatschappij de grens der misbruiken reeds overschreden. Waarschijnlijk is de Spaansche Minister van Oorlog aangemoedigd door het uitmuntend gevolg waarmee de Fransche Regeering de stoutigheden van generaal Bonlanger heeft gestraft", althans hij heeft generaal Daban twee maanden arrest opgelegd wegens insubordinatie. Heftige verontwaardiging in den Senaat en in de Kamerwant generaal Daban is lid van den Senaaten de Minister mag een lid van den Senaat niet straften zonder toestemming van den Senaat zeiven. Disciplinaire straffen van militairen zijn daaronder niet begrepen, antwoordde de Minister. Wie volgens de Spaansche wetten en reglementen gelijk beeft, kunnen wij niet uitmakenmaar het deed ons genoegen te vernemen, dat zoowel Senaat en Kamer als de open bare meening onder het spaansche volk den generaal in het ongelijk stellenzoodat uien met eenigen grond schijnt te mogen verwachten, dat eindelijk ook in Spanje militaire aanmatiging en tuchteloosheid, die zoo spoedig leiden tot militair geweldonderdrukt zullen worden. Meermalen hebben wij gewezen op Italië, het arme landdat gebnkt gaat onder de uitgaven die het zich zelf oplegt om zijn rang van «groote mogendheid" op te honden. Niet alleen het rijk, maar ook sommige steden dreigen onder dien grootheidswaanzin onder te gaan. Begrijpelijk en tot zekere hoogte verschoonbaar was het geval met Florencedat korten tijd hoofdstad was van bet land, zich ging inrichten op een aan dien rang pas senden voeten op een goeden dag zich zag onttroond en Koning en Hof, Kamer en Senaat, hooge regeerings- personen en vreemde gezanten met „den aankleve van dien" zag vertrekken naar de nieuwe hoofdstad Rome. Die verandering kostte de ongelukkige stad meer dan 50.000 inwoners en men stelle zich de ledigstaande paleizen hotels en groote en kleine huizen, het verminderd debiet, den stilstand in handel en verkeer voor oogendie van zulk een volksverhuizing de gevolgen moeten zijn. Geen wonder, dat de stad inderdaad failliet kon genoemd wor den. Maar een soortgelijk faillissement dreigt nu de nieuwe hoofdstad die nietals Florence, voor een ge lukkiger mededingster heeft moeten wijken, Rome. Niet tevreden met de eenige stad der Cesars en der Pausen te_ zijn niet tevreden met het Forum en de St. Pieter, wil het ook een moderne" wereldstad wezen met nieuwe Rf ijken, breede straten en boulevards. Er is voor mil- lioenen gebouwd door particulieren en voor millioenen door de stadstedelijke leeningen zijn gesloten tot een schrikbarend hoog bedrag, en de staat was zelfs zoo ver gegaan van zich onder zekere bedingen jegens de ge meente te verbinden om haar in hare grootsche onder nemingen te steunen en zelve daartoe mede te werken. Maar ziet, het geld is verbruikt, schulden zijn gemaakt, meer geld is noodigde bestaande belastingen zijn reeds zoo hartige oogenpaar al vroeger ontmoet te hebben; het lachje dat den rechter mondhoek iets hooger optrok dan den linker, was dat van een ouden bekende. Toen hij in Wolfshagen afscheid nam, reikte Hertha hem onwillekeurig ue hand. Zij wist zelve niet wat haar daartoe aanleiding gaf. Wilde zij hare dankbaarheid toonen omdat haar reisgenoot haar belet had hare me lancholieke droomorijen voort te zetten Zij uitte zelfs een tot weerziens! Wat moest die man wel van hare overdreven beleefdheid denken Hoofdstuk II. Vijftien minuten later hield de trein aan het station Eibenthal stil. Eene slanke blondine in een luchtig zo- mertoilet stond op het perron. «Hertha!" «Beste Marie!" De beide meisjes omhelsden elkander, terwijl Holm, de palfrenier, den vilten hoed met breeden rand weder op zette en de bagage uit de coupé nam. «Wat zijt gij mooi geworden riep Marie von Gruthe nau. «Papa zal groote oogen opzetten Hij herinnert zich n nog van voor drie jaren! Nn, dat is een onderscheid! A La bonne heureGij draagt het haar nu ook anders meer in het gezicht." «Men moet met de mode meegaanviel Hertha haar lachend in de rede. «En welk een keurig reistoilet! Bepaald gedistingeerd Het zit n als gegotenGustaaf en luitenant Höffert mogen hun hart wel pantseren. Laat ons voortmaken; de heeren zullen ongeduldig worden. Zij wachten te paard bij het rijtuig. Zij zouden en moesten n plechtstatig inhalen." «Heel lief van de heeren." Holm, neem gij het reen voor de bagage Wat, Hertha maar één stuk zevenenzeventig kilo? Gij zoudt immers eenige weken blijven «Zeker heel graag, als gij mij houden wilt." «Ja, maar hoe kondt gij dan zoo weinig bagage meê- nemen Ving, Holm Als het maar één koffer is, binden wij hem achter op het rijtuig. Aloys kan met zijne

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1