PARIJSCHE BRIEYEN. BUITENLAND drukkend dat zij niet verhoogd of met nieuwe belas tingen verrijkt kunnen wordenen nn laat de Staat de arme stad in den steekDe Regeering wil niet verder helpenvoordat de stad afdoende maatregelen neemt om den onhoudbaren toestand te verbeteren. De burgemeester van Rome en wat wij zonden noemen het dagelijkseh bestuur verwijten aan de Regeering dat zij haar ver plichtingen niet nakomten zijn besloten hun ontslag te nemen. Intusschen worden de tusschen den Minister en den Burgemeester gewisselde brieven in de dagbladen openbaar gemaakton is geheel Italië door den ramp spoed zijner hoofdstad in beroering gebracht. In Engeland heeft de regeering een krachtigen maat regel voorgesteld om de arme Iersche boeren aan eigen landbezit te helpen en daardoor aan hunne ongelukkige en vijandige verhouding tot de tegenwoordige, in Engeland wonende grondeigenaars een einde te maken. Zij wil 33 millioen pond sterling (zegge omstreeks 400 millioen gulden) voor de boeren tot landaankoop beschikbaar stellen, van het door hen op te nemen geld zullen zij rente moeten betalen en de Iersche graafschappen zullen voor de geregelde betaling aansprakelijk worden gesteld. Het schijnt financiëel een vrij ingewikkeld, met zorg bewerkt plan te zijnwaarvan de bijzonderheden wel tot veel verschil van gevoelen en veel strijd aanleiding zullen geven maar men zal niet kunnen ontkennen dat het een grootsch en veelomvattend voorstel is. De grootste oorzaak van de ellende en de ontevredenheid in Ierland bestaat toch ongetwijfeld hierin dat de grondeigenaren grootendeels buiten het land hun woonplaats hebben, met hun eigendommen onbekend zijn, geen hart hebben voor hun land en nog veel minder voor de hun onbekende bevolking die er op woonthet pacht en bearbeidt. Kan aan dien toestand een einde gemaakten niet in schijn maar in werkelijkheid voor de Iersche boeren en boe renarbeiders de gelegenheid geopend worden om allengs zelveu het land aan te koopen en in eigendom te ver krijgen, wordt hun dit inderdaad niet alleen mogelijk maar ook niet te moeilijk gemaakt, zoodat het voor een ijverig en spaarzaam man bereikbaar wordtdan mag ook verwacht worden dat allengs de haat tegen Enge land en de Engelsclien er zal afnemen, en het volk zich ten slotte tevreden zal stellen met een mate van zelf standigheid en eigen bestuur als Schotland en Engeland zelf genieten zonder zich geheel van Engeland te willen afscheiden. Jammer is het maar, dat zulke maatregelen bijna altijd zoo laat en daarom dikwijls ook te laat komen; hoeveel minder haat eu wrok zon er op Ierschen bodem zijn opgeschoten als een dergelijk ernstig plan eens een 20- of 12tal jaren vroeger was gevormd Terwijl Bismarck op zijn uittocht uit Berlijn de bla kende volksgunst naar Friedrichsruh met zich neemt en de Keizer het Duitsche volk oproept omalle poli tieke geschillen vergetendemet hem mede te werken tot verbetering van den toestand der arbeiders en de sociaal-democraten te bestrijdeuterwijl de dagbladen de brieven mededeelen waarin de Paus zijn warme in genomenheid betuigt met 's Keizers plannen, en de vreem delingen die van het congres te Berlijn zijn teruggekomen, thuis verhalen van do goede ontvangst, de belangstelling en de vriendelijkheid van den Duitschen Keizerwordt eensklaps de wereld verrast door het berichtdat de Duitscher Dr. Eduard Schnitzerin Egyptischen dienst in Afrika bekend als Emin Pacha in Duitschen dienst is getreden en zich aan het hoofd zal plaatsen van een expeditie, om het land, dat hij zoo lang voor den Onder koning van Egypte heeft geregeerd, doch eindelijk moest verlaten, weer te veroveren, maar nu voor Duitschland. In Engeland is men door dit bericht zeer ontstemdin Duitschland juicht de koloniale partij en zuchten hare tegenstanders. Het bericht is inderdaad zeer belangrijk, en als het plan werkelijk wordt doorgezetkan het belangrijke gevolgen hebben. LV. Weder is eene week verloopen en ditmaal geleek deze eens niet geheel op alle vorige en volgende weken. Wij waren namelijk ook hier in de heilige weekde voor naamste dag is die van gisterenwant hoewel de Goede, of zooals de Franschen zeggen, de Heilige Vrijdag niet meer zoo gestrong gehouden wordt als vroeger, zoo leege kar naar huis rijden. Hij treuzelt toch altijd zoo, dan hebt gij uw goed bij u, dat is beter Holm verdween met snelle schreden in het stations gebouw. i Dus waarlijk maar één kofter herhaalde Marie. »Wat, zijt gij toch eenvoudig Een meisje in uwe om standigheden Ik heb het driedubbele noodigal ga ik maar voor acht dagen op reis. Anders voel ik mij niet thuis "O, ja, gij, zulk een gevierde dame, die alle harten verovertDat is wat anders Niet vleien", hernam Marie met oene afwerende be weging. Als gij dat doet, weet ik nooit wat gij in uw schild voert." Ik «Ja, Hertha, gij zijt ondeugend. Of wildst gij alleen maar hooren dat gij even mooimisschien nog mooier zijt? Nu, wij behoeven hier niet op Holm te wachten. Ik stel u intusschen aan den luitenant voor. Uvv laatste portret, dat, onder ons gezegd, niet eens zoo bijzonder goed is uitgevallen, heeft zijn hart in lichtelaaie gezet." «Gij zegt dat op een toon, alsof gij voor n zelve zeker waart van do overwinning." Waarlijk Nu, mijnheer Höffert maakt mij natuurlijk ook vreesolijk het hof. Maar gij kent mij immers Ik ben de onbaatzuchtigheid in persoon. Wij zullen als trouwe zusjes eerlijk deelen I" Haar heldere lach klonk bij die woorden over het perron en tegelijkertijd stak zij haar arm door dien van hare vriendin. Toen het tweetal door het hok van het station het plein opstapte, werden zij door menigeen met welgevallen nagestaard. Marie met het neusje zoo vol zelfbewustheid, zoo uitdagend in de hoogte, met de frissche lippen, als het ware tot kussen geschapengeleek eon bekoorlijk porceleinen popje. De witte japon zat onberispelijk eu de rood gevoerde parasol overgoot haar met een zachten, rozerooden glans. Hertha zag er in haar grijsachtig reis toilet niet zoo vroolijk en stralend uit; zij was daarentegen statiger, hare gestalte was voller, vrouwelijker. Boven dien stroomde er een warme gloed uit hare oogen die vasten toch nog alle geioovige en getrouwe katholieken. De slagers hebben vrijaf, geene enkele slachter jj is goopond, en wie toch vleesch wil eten moet zorgen zich daags te voren te voorzien. De hoofdschotel in bijna alle huisgezinnen is zoutevischdie in ongelooftijk groote hoe veelheid gegeten wordt; ook rog met gebakken boter vindt vele liefhebbers. De vrijdenkers daarentegen kiezen juist dezen dag om eens flink te smullenzij honden ■banketten in verscheidene restaurants en eten worst lamsvleesch on schapenbout, kippetjes enz. enz. Enkele afgevaardigden en leden van den parijschen gemeenteraad waren voorzitters bij deze banketten en maken op deze wijze reclame voor de aanstaande verkiezingen Of er echter wel vele kiezers zullen zijn, die hunne bekwaam heden willen afmeten naar het aantal stukjes worst door die vrijzinnige heereu op Goeden Vrijdag verorberd, meen ik te mogen betwijlelen. Behalve het vasten hebben de géloovigen nog een ander gebruik, namelijk het bozoek aan bet graf van Christus. In iedere kerk is zulk een graf opgesteld in sommige kerken zooals in Saint Eustache, Saint Sulpice bevindt het zich in de kapel achter het koorin andere zooals in Madeleine, Saint Louis en Saint Pkul ligt het in de eerste kapel links. Kaarsen branden rondom het graf, waarin de beeltenis van Christus rusteenige druppels bloed vloeien uit de wonden welke het kruisigen aam handen en voeten toebracht, en het geheel is omgeven door groen en bloemen. Gedurende twee dagen zwijgen alle kerkklokkende kleine kinderen gelooven dat die klokken een reisje naar Rome maken; morgen op eersten Paaschdag zullen wij weder haar gelui hooren. Spraken wij daareven over het eten van worst, geen wonder zeker dat wij daar het eerst aan dachten want deze week was er juist de jaarlijksehe hammenmarkt of hammenkermis. Deze kermis hoort bepaald in Parijs tehuison ontleent haar belang hoofdzakelijk daaraan dat zij roads dagteekent van de zevende eeuw. Toen kregen eenige dagen vóór Paschen de verkoopers van varkensvleeschworsten enz. verlof, hunne tenten en kramen op te slaan op het plein vóór de kerk Notre-Dame. Met de jaron nam echter het aantal kramen en in even redigheid dat der koopers en bezoekers zoozeer toe dat weldra het plein vóór Notre-Dame te klein werd, en dus de markt verscheidene malen van plaats veranderde tot eindelijk voor een twintig jaar geleden die kermis voor goed naar den Boulevard Richard-Lenoir verhuisde, waar .ze nu nog is. Behalve vele hammetjes worden in die vijf dagen, dat de markt duurt, buitengewone hoe veelheden worsten, saucisses de Lorraine en sausisses de Lyon verkocht. Voor wij geheel vaa dit onderwerp af stappen, zal het u wellicht belang inboezemen te weten dat het woord varken, of op zijn fransch «cochon"in de volks taal eene ruime plaats inneemt. Hebben twee mensehen twist, dan is gewoonlijk het woord »cochon" het eerste scheldwoord, dat de een den ander naar het hoofd werpt. Zegt men in Holland voor iets leelijks «dat is gemeen", hier zeggon wij «dit is cochon. Die leelijke daad wordt eene »cockonncrie" genoemden verden is het volstrekt niet zeldzaam in de volksklasse, dat moeders die iets liefs tot haar zoontje willen zeggendit kindje toespreken, met «mon petit cochon." En hiermede heeft het varken afgedaan, en komen wij; tot een ander punt en wel tot eene echo van de Parijsche tentoonstelling. Wellicht is het u niet onbekend dat toen de teutoonstelliug van het jaar '78 gesloten werd, de juryleden eene vereeniging hebben gestichtwelke elk jaar op 1 Mei de opening dier tentoonstelling her dacht. In elf jaar tijds nam het ledental van deze vereeniging merkbaar toe door de aanwinst van alle fransche juryleden der tentoonstellingen van Amster dam in 1883Antwerpen in 1885 en Barcelona in 1888eu verleden jaar werd dit aantal nag vermeer derd door de groote parijsche wereldtentoonstelling. Op 6 Mei aaustaande zal de opening der Expositie van '89 worden herdacht met een feest op de eerste verdieping van den Eift'eltoren. De exposanten, die met eerediploma's en gouden medailles bekroond werdenzullen aan dit feest kunnen deelnemen, en des avonds zal het Trooadero geïllumineerd worden en zullen opnieuw de lumineuse fonteinen omhoog springen. Wij zullen dus weder de illusie hebben van de schoone dagen der helaas nog te vroeg geslotene prachtige tentoonstelling. zoo verbaasd de wereld inkeken als trachtten zij al de raadselen van 's menschen bestaan op eenmaal te door gronden. De jonge heeren, die tot nn toe onder de schaduw van een ahornboom over onverschillige zaken gepraat en aan hunne paarden oonige vrijheid gegund hadden, namen de teugels nu wat korter en ontblootten liet hoofd. Om den sierlijk gekrulden knevel van luitenant von Höft'ert speelde een innig tevreden lachje, terwijl Gustaaf bij de nadering van de dames eene kleur kreeg. 3Eene godin!" mompelde hij binnensmonds. «Zóó bekoorlijk had ik mij haar toch niet voorgesteld!" Hertha maakte eene buiging. Zij had zich reeds ge oriënteerd. Beide heeren konden voor knap doorgaan zoowel de blonde student als de bleeke luitenant met zijn aristocratisch voorkomen wien het lichtgrijze rij- costnum met de groene opslagen bijzonder goed stond. Luitenant von Höffert wierp met een ietwat overmoedig Als het n belieft, Gustaaf!" den student de teugels toe, was met één sprong nit den zadel en hielp de dames die de aangeboden hand eigenlijk niet noodig hadden in het rijtuig. Hertha nam aan de rechter-, hare vriendin aan de linkerzijde plaats. Nu kwam ook Holm, de palfrenier, met den dienstmandie den helaas slechts zevenen zeventig kilo wegende koffer achter op het rijtuig vastsjorde en door den luitenant «vorstelijk" beloond werd. Het gebaar, waarmede Paul von Höffert ten minste het vijftigpenningstuk overhandigdegeleek dat van een keizer, die een kroon uitreikt. Holm klom op den bok en het rijtuig zette zich in beweging. Gustaaf reed aan de zijde van zijuo zuster; de officier drong zijn vurig ros het fraaiste paard uit de bijna vorstelijke stallen van den vrijheer von Gruthenau zoo dicht naar freule von Weijlbnrg als de raderen van het rijtuig gedoogden »De freule beeft eene vermoeiende reis gehad", sprak hij op medelijdenden toon. «Dertig graden Celsius in de schaduw." «Het was zeer goed uit te houden", antwoordde Hertha. Het is niet mijne gewoonte, u een verslag te geven va» allo gewone ongelukkendie hier dagelijks voorvallen. Eerstens zou die lectuur niet verkwikkelijk zijn ea: tweedons zon het kunnen gebeuren dat de kolommen van dit blad niet voldoende waren om ze allen te be vatten. Het voornaamste hoofdstuk op dit gebied werd tot nog toe geleverd door de rijtuigen en vrachtwagens, ®n zelden ging er een dag voorbij, zonder dat minstens drie personen werden overreden. De groote fout was deze, dat de koetsiers hunne paarden in vollen draf lieten salfs op de drukste en gevaarlijkste kruispuntenop plaatsen liier «carrefours" genaamdwaarop wel tien avenues e» straten elkander snijden. Staakt gjj zulk een carrefour overdan zaagt gij van alle kanten op u afkomen, en in vollen draf, rijtuigen, omnibussen, char a bancs met 4 paarden enz. enz. en verbaasdet gij u zelf er steeds heelshuids door te komen. Welnu, eindelijk is aan dien toestand oen einde gemaakt, on daardoor blijkt al weder de macht van de pers. Eenige der voornaamste dagbladen hebben net zoolang op het onhoudbare van dit stelselmatige verpletteren der voetgangers gewezen dat eindelijk d'e prefectuur van politie zich met de zaak bemoeid heeft, en thans moeten op alle gevaarlijke kruis punten de paarden stapvoets gaan. Overigons behoefde men daarvoor niet eens eene nieuwe verordening te maken, er was nog eene oude, afkomstig van 1857 en deze heeft men dus opnieuw toegepast. Morgen is hot eerste Paaschdag. Met uw goedvinden, waarde lezers, breek ik dus voor heden af, want volgens parijsche gewoonte moet ik mij haasten eene verbazende hoeveelheid paascheieron te koopen voor de kinderen van alle vrienden en bekenden eene zeer aardige gewoonte, die echter nog al tijdroovend is. Parijs 5 April 1890. J. M. T. I*3*!-V K7TIA11KES. De bevolking van Kopenhagen is van 1 Februari 1885-, toen zij 280.054 bedroeg, thans geklommen tot 312387 inwoners. DUITSCHLAAI». Bij een keizerlijke kabinetsorder wordt bepaald datom de openvallende plaatsen in het korps officieren aan te vullen, voortaan niet alleen per sonen uit den erfelijken adelstand zonen van officieren en beambten maar ook zonen van achtbare burgerlijke familien in aanmerking moeten komen. De keizer mis prijst de van enkele bevelhebbers gevorderde bijzondere toelagen waarnaar het aanzien van het korps officieren niet afgemeten mag worden. Hij schat vooral die regi menten hoog welke mot geringe middelen hun plicht met vreugde vervullen. Representatiekosten kunnen alleen voorkomen bij bevelvoerende generaals. Men moet l vermijden., dat stafofficieren met zekere zorg hunne eventueels benoeming tot regementscommandant te ge- moet zien wegens de daaraan verbonden geldelijke offers. Op de bevelhebbers rust de plichtgeschikte officieren te kiezen en het leven voor dezen zoo een voudig en min kostbaar mogelijk te maken. De toe nemende weelde moet nadrukkelijk worden tegengegaan. Meer dan 4000 personen schreven op den I hunnen naam in hot bezoeksrsboek bij prins Bismarck die op dien dag meer dan 4000 telegrammen212 pakketten en 106- brieven met waarde ontving. Te middernacht lagen te Hamburg nog ongeveer 1000 telegrammen te wachten. Des morgens waren op de parkweide te Frie- drichsruk honderden menschen bijeengekomen, die juichend en zingend prins Bismarck te gemoet gingen toen hij vergezeld van dr. Schweninger, daar aankwam. Heeren en dames omhelsden hem en kusten hem de handen vele onder tranen Drie militaire muziekkorpsen speelden vaderlandsche liederende prins liet hun een vat bier brengen en toen allen hunne glazen gevuld hadden, klonk hij met hen, opmerkende dat hij, den burgerlijken dienst verlaten hebbendealleen nog maar soldaat was. Als zoodanig hief hij het: leve de Keizer! aan., Uit Jever ontving hij als gewoonlijk 101 kievitseieren. EBfCJEliABÏD. De voorzitter der Emia-commissie, de heer Francis de Winton spreekt in hét openbaar zijne verontwaardiging uit over het besluit van Kmin-pacha die na ten koste van 360.000 door de oagelschen nit de handen van den Mahdi bevrijd te zijn de tegenstan ders der engelschen gaat dienen. «Ik kan mij in al zulke dingen nog,al gemakkelijk; schikken en heb weinig last van de warmte." «Dus als een echt militair! Ik wenschu geluk, freule Toch zeker vervelend, zulk een stoffige wegpp den middag?" «Vervelend?" merkte Gustaaf verbaasd op. «De weg langs Trebra en Altenau behoort tot de fraaiste streek vaa Duitschland. Die prachtige heuvels 1 Diaforsche beuken «Daar komt de dichter weer nit den hoek sprak de luitenant en gaf zijn paard een tik met de rij zweep, als wilde hij zeggen op zulk een volbloed kom ik de wereld beter door dan gij, op uw gevleugaiden Pegasus «Wijgewone menschenzingen bij gelegen heden ook wel eens een lontelied onder do groene dennen of raken in geestdrift over de schoone lijnen van een bergketen, maar wij maken er zoo geen burgerlijk métier van en allerminst als wij op reis zijn." «Is het mogelijk, mijnbeer von Höffert? Hebt gij ook wel eens gedweept onder de denneboomen Ea krijgt gjj geen kleur bij de bekentenis van zulk een zwakheid Zóó ondeugendzóó ironisch had Gustaaf nog nooit met den zes of zeven jaar onderen Höffert gesproken. De luitenant begreep hem onmiddellijk. Alleen de te genwoordigheid van Hertha kon dezen omkeer bewerk stelligd hebben. Welweldie drommelsche jongen Von Höffert beschouwde in zijn gevoel van onweder- staanbaarheid deze mededinging van Gustaaf naar de gunst van de mooie Hertha eenvoudig als een grappig intermezzo, misschien wel als eene prikkeling, zoodat bij den kleinen aanval niet ouvel duidde en zich lachend tot Hertha wendde. «Nu ziet gij eens freulehoe deze door den Hemel begunstigde musen-zonen ons behandelenZij zweven in hooger sferen en zijn maan-aanbiddersHet zijn vreeselijke menschen, of hunne poëzie ons verheerlijkt of krankzinnig maakt. De freule zal het ook nog wel eens beleven dat er 's morgens een rose briefje door haar venster vliegt, met een teeder akrostichon, dat hier bij gunstige uitzondering met een H kan beginnen. Met «Ha's!" en «O's;" is onze Gustaaf altijd bijzonder gul Wordt vervolgd.) -

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2