StadsberictLten. MARKT- en BEURSBERICHTEN. FBWHBIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten dat 10 pet ran alle huurrijtuigen binnen zes maanden van toestellen voorzien moeten ■yorden die den afgelegden afstand en den gebezigdon tijd aangeven. Binnen het jaar moeten alle huurrijtuigen daarvan voor zien zijn. Een duitsch taalonderwijzerdie bij Argenteuil met een kaart in de hand voor zijn genoegen wandeldeis als spion in hechtenis genomen. In den ministerraad is besloten den invoer van wapenen in Dahomeij geheel te beletten. ITALIË. Uit Genua word gemeld, dat het landver huizersschip Marata bij Porto Allegre door het springen van den ketel gezonken is waardoor 30 landverhuizers, meest italianen, verdronken zijn. OOSTEARIJK-HOAGARIJE. Van 20 April tot 4 Mei wordt te Weenen eene internationale tentoon stelling van postzegels gehouden. De zeldzaamste post zegel dier tentoonstelling zal zijn eene van Mauritius ter waarde van 6000. B 13 m e n i >1 n d De Amsterdamsche Tramomuibus-maatsehappij ver voerde in Maart 168.991 in het eerste kwartaal 1890 470.826 reizigers. F. O. Wijbrandi te Leeuwarden, door het gerechts hof aldaar wegens brandstichting tot 4 jaren gevangenis straf veroordeeld heeft de door hem tegen dat arrest Ingestelde cassatie ingetrokken. Uit de winst- en verliesrekening van het Paleis voor Volksvlijt te AMSTERDAM over 1889 blijkt dat een verlies geleden is van 80636tot dekking waarvan in de eerste plaats bestemd is het saldo van f 2.949, dat nog aanwezig was als reserve van buitengewone uitgaven aan gebonw en terrein en verder 77.686 af te schrijven van het fonds »saldo opbrengst van verkochte gronden". Deze uiterst ongunstige uitkomst is aan de vol gende oorzaken toe te schrijvende eerste helft der exploitatie in de eerste vier maanden van 1889 toen het lidmaatschap tijdelijk opgeheven was, heeft een verlies berokkend van ruim f 33.000 en toonden ook de diverse ontvangsten eene vermindering aanterwijl voorts de buitengewone onkosten zeer hoog waren j 60.038, tegen 32.392 in 1888), omdat het gebonw dringend velerlei herstellingen behoefde. Op de gewone kosten is reeds veel bezuinigd, terwijl het bestnnr die bezuiniging tot 17.658 zal brengen. Door eene nieuwe regeling is het orkest daarin voor 10.000 begrepen. Wegens de oppositie indertijd bij zijne benoeming en ook daarna ondervonden had de directeurde heer C. L. van Resteren, het wensehelijk geoordeeld, zijn man daat ter beschikking van de algemeene vergadering te stellen welk voorbeeld door de nog overige commissa rissen, de hoeren W. J. F. van der Blom, J. Hora Adema en mr. L. S. Boas, gevolgd werd. oorts waren er twee vacaturen te vervullen. De Raad van Toezicht droeg al de genoemden ter herbenoeming voor en voorts de heerou mr. C. F. A. Knijf en N. Wafelbakker. Deze werden don 2 allen door de vergadering benoemd. Van eenige aandeelhouders was een voorstel ingekomen, om eene commissie van 3 leden te benoemen ten einde met het bestuur te overleggen over eene minder om slachtige samenstelling van het bestuur, bonevens over eene vermindering van het aandeelenkapitaal met het bedrag aan aandeelen, thans bij de Maatschappij in portefeuille, zoodat deze aandeelen niet meer in omloop gebracht kun nen worden. Wijziging der statuten is daarvoor noodig. Commissarissen zonden zich met het voorstel vereenigen en ook het praeadvies van den Raad van Toezicht was gunstig. - Voor het maken van eenige gebouwen op bestaande fundeeringen voor het Burgerziekenhuis aan de Liuuaeus- straat te AMSTERDAM was de heer C. F. Eijkelen te Nijmegen voor f 119000 laagste inschrijver. Tot onderwijzer aan do school voor lager onderwijs met uitgebreid leerplan te EDAM is benoemd J. M. Sasburg onderwijzer te Noordwijkerhout. De Nederl. Bouwmaatschappij te AMSTERDAM keert over 1889 8^/^ pet. dividend uit. In het wetsontwerp tot vaststelling van bepalingen betreffende Rijkswaterschapswerken (nader gewijzigd ont werp van wet) wordt in art, 1 onder 4°. aan de re geering de machtiging gegevenom bij algemeeneu maatregel van bestuur bepalingen vast te stellen be treffende het afleiden van water onder beheer van het Rijk, waaronder in deze wet mede verstaan worden: de territorialo watereu. De besturen van eenige water schappen in Noordholland waaronder de Boeinster de Schermer, de Purmer enz., die sinds onheuchelijke jaren op genoemde wateren of op kanalen, daarmede in ver band staande, het overtollige water van hnnne water schappen hebben uitgestort, of in den zomer daaruit het noodige water hebben ingelaten voelen zich bezwaard dat door een algemeenen maatregel van bestuur door de regeoring daarin verandering zou kunnen worden gebracht, waarom zij een adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben gericht, waarin zij haar verzoeken, aan do regeering niet het recht te geven om eenvoudig »bij maatregel van inwendig bestuur" in den zoo inge wik kelden, maar toch zoo geregelden af- ou invoer van water wijziging te kunnen brengen. De Bataafsche Hypotheekbank te AMSTERDAM geeft 500.000 4 pets. pandbrieven van ƒ1000 enƒ500 uit, aflosbaar bij uitloting 5 pari tegen 100) pet. De inschrijving heeft plaats op den 11. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te WIJK AAA ZEE mej. de Wilde aldaar en tot onderwijzer Rozenbroek te HE VER WIJK. De Nederl. Amerikaanscbe Stoomvaartmaatschappij keert over 1889 een dividend van 17 pet. uit. Van den 8 tot den 15 is te Utrecht de inschrijving geopend op eene 3| pets. conversie-geldleeninggroot f 300.000, van het Hoogheemraadschap van den Lekdijk Bovendams tegen 99J pet. Met 1 April zijn te Deventer de nachtwachts af geschaft en vervangen door agenten van politic. De heer C. Groene woud te KOEDIJK heeft ontslag aangevraagd uit zijne betrekking van secretaris van het polderdistrictsbestuur te Koedijk welke betrek king hij bijna 40 jaren heeft bekleed. Dit ontslag is hem op de meest eervolle wijze verleend terwijl tot zijnen opvolger is benoemd de heer Jan Stam .Tbz. penningmeester van genoemd polderdistrict en gemeente ontvanger te Koedijk. - De gemeenteraad van HAARLEM heeft den 2 beslotengeene nieuwe onderhandelingen met de gasfa briek over verlenging der concessie te voeren, naar aan leiding van een van de eigenaren der fabriek daartoe ingekomen verzoek. Den 3 is te Kralingen een knaap in eene tapijt- fabriek in eene kuip met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Den 3 is te Groningen na een langdurig lijden in den ouderdom van 49 jaren overleden prof. dr. P. de Boer, hoogleeraar in de botanie aan de hoogeschool aldaar. Den 3 des namiddags woedde te Slenaken-Wijlre een hevige brandwaardoor vier huizen bewoond door 5 gezinnen werden vernield. Het vee werd geredde schade wordt op ruim 12000 geschat. Bij kon. besluit van den 3 is benoemd tot com missaris van politie te Zutfen en commissaris van Rijks politie de heer B H. A. Lenderink, thans inspecteur van politie aldaar. Den 4 had te Leeuwarden eene hevige gasontploffing plaats in het hotel Weydema, vermoedelijk doordien een gasfitter bij het zoeken naar een lek in de leiding niet voorzichtig genoeg te werk ging. erseheidene ver trekken werden zwaar beschadigd en deuren en vensters geheel vernield. Ben 5 des morgens heeft in de Batjanstraat te 's-Gravenhage een huzaar op een dienstmeisje, met wie hij verkeering zochtdrie revolverschoten gelost en daarna zich van het leven beroofd. Het meisje werd levensgevaarlijk gewond; twee kogels zijn reeds uit het lichaam verwijderd. Uit de later bekend geworden bijzonderheden is gebleken, dat hij in de kazerne kwar tierarrest had, ten einde voor den krijgsraad te recht te staan ter zake van insubordinatie jegens den korporaal, dien hij onlangs met zijn meisje ontmoette en hem deswege geslagen had. Hij had, na zich met het pistool gewapend te hebben, uit de kazerne weten te ontsnappen. Ben 4 werden te EAKHIJIZEA de booten van den stoombootveerdionst op Friesland, die, om de in een vorig nummer medegedeelde redenen, aan de kaai waren vastgelegd, ten einde de boot van Kampen op Enkhuizen het aanleggen aldaar te beletten, op last van den heer Brutel de la Rivière, den rijksopzichter, die daarin of op eigen verantwoordelijkheid of op gezag van hooger hand handelde, naar achteren in de haven teruggesleept. Den 6 gaf de rederijkerskamer Eensgezindheid" te OUDKARSFEL hare laatste uitvoeriug in dit seizoen in de kolfbaan van den heer G. Slotemaker. Opgevoerd werden: »Twee vrouwen", drama in 3 be drijven en het blijspel »Papa gaf permissie". Beide stukken, flink afgespeeld, vielen blijkbaar zeer in den smaak van het buitengewoon talrijk opgekomen publiek. Een levendig bal besloot den aangenamen avond. De tentoonstelling van >Huisvlijt", door bet nuts- departement te OL'DKAItSFEL uitgeschrevon, en die den 13 zal worden geopend, belooft zeer belangrijk te zullen zijn. De eerste afdeeling bestaat uit voorwerpen, ingezonden voor den wedstrijd; de tweede uit voorwerpen, ingezonden tot opluistering, en de derde uit voorwerpen, ingezonden tot prijzen en voor de verloting. Hoewel alléén door de bewoners van den Laugedijk wordt ingezonden, blijkt nu reeds uit het groote aantal aanvragen om plaatsruimte, dat de deelneming algemeen zal zijn en er veel fraaiste zien zal wezen, 't Is dan ook te verwachten, dat het aan een talrijk bezoek niet zal ontbreken. De tentoon stelling zal acht dagen geopend zijn en wordt den 20 gesloten. Bij kon. besluit van den 3 is met ingang van den 16 benoemd tot: havenmeester op het Noordzeekanaal, standplaats IJMITIDEAW. A. Hofstee, thans sluis- meester aan do Noordzeesluizensluismeester aan de Noordzeesluizen van het Noordzeekauaalstandplaats IJ muidenJ. H. Walberg, te Amsterdam; sluis meester aan de Willemsluizen van het Noordhollandsch kanaal, standplaats Amsterdam, G. Mulderthans hulp- sluismeester aan de Oranjesluizen hulpsluismeester aan de Oranjesluizen van het Noordzeekanaalstaudplaats Schellingwoude J. A. G. Robijn te Amsterdambrug wachter aan de Velzerbrug over bei Noordzeekanaal standplaats VelzenH. Smakman, thans sluisknecht aan de Noordzeesluizen te IJ muiden. Te AMSTERDAM genoten van de op 1 Januari 1890 in de bevolkingsregisters ingeschreven 46926 kin deren tusschen 6 en 12 jaren 2790, zijnde 5.84 pet. tegen 6.85 pet. op 1 Januari 1889, geen onderwijs. In de staatscourant van den 67 zijn opgenomen de statuten van het Landbouwcrediet Texel, te TEXEL, met een kapitaal van 50,000, in aandeelen van 1000, in twee seriecn elk van 25,000 waarvan de eerste dadelijk wordt uitgegeven en de tweede binnen vijfjaren na het verlijden der akte van oprichting. Benoemd zijn: tot directeuren de heereu J. Eelman cand.-notaris te Texel en dr. J. Timmerte Utrechttot commissa rissen do heeren H. R. de Hollapotheker te Utrecht H. van den Briellandmeter aldaar en E. J. van de Hagt, secretaris-penningmeester aan het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen aldaar. Het dividend voor de gemeente SCHAttEI van de Maatschappij voor Gemeente-Crediet bedraagt 190.12). Als heemraad van het waterschap de Farmer is herkozen de heer D. Bakker, wonende in de purmer. Bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te EOMOiVD AAA ZEE door ds. A. G. Reede, pred. to Zuidschanvoude. Bij de laatste verhuring van landerijen op Ter schelling is de pacht gemiddeld 25 pet. gedaaldvooral bracht bouwland minder op. Den 5 was voor het bouwen van veertien school lokalen met bijbehoorende gebouwen in verband met de bestaande inrichting op het terrein, gelegen aan de Am- manstraat te Rotterdam voor rekening van het bestuur der inrichting van doofstommen-onderwijs de heer A. F. P. Boeff te Kralingen voor 54950 de laagste inschrijver. Bedankt voor het beroep naar HELDER door ds. J. H. Mnhring te St Maarten c. a. Aangenomen het beroep naar HAARLEM door ds. Hestapredikant bij de doopsgezinde gemeente te Sneek. De Utrechtsche Bankvereeniging keert over 1889 6) pet. dividend uit. De consul der Nederlanden te Bnenos-Ayresde heer L. van Rietmeldt van daar onder dagteekeuing 4 Maart, dat. de daar heerschende financieele crisis va» een steeds dreigender aanzien verkrijgt en op alle takken van bedrijf in zeer toenemende mate een hoogst nadee- ligen invloed uitoefent. Kooplieden, nijveren, landeige naren, kortom ondernemers op elk gebied zijn verplicht hnnne zaken steeds meer in te krimpen, en als een na tuurlijk gevolg daarvan is de plaatsing van imigranten uiterst moeilijk. Onder deze omstandigheden wordt aan alle belang hebbenden onverschillig welk beroep zij uitoefenende ernstige raad gegeven van eene verhuizing naar Argen tinië voorloopig af te zien. Deze republiek zal de thans bestaande moeilijkheden zonder twijfel wel weder te boven komen, en dan opnieuw den weg van vooruitgang- opgaan doch dat tijdperk van nieuw leven dient door landverhuizers afgewacht te worden. Thans treffen zij een land aan dat gebukt gaat onder eene crisis van beteekenis waarvan het einde nog niet te voorzien is. De commanditaire vennootschap de Holl. Crediet- en Depositobank, firma Mees en Ritsema te HAARLEM, keert over 1889 47/in pet. uit, tegen 44/,0 over 1888. In eene vergadering der r. k kiesvereeniging te 's-Gravenhage is met algemeene (96) stemmen de vol gende motie aangenomen »De r. k. kiesvereeniging te 's-Gravenhage, golezen 1. de verklaring", voorkomende in De Tijd en andere dagbladen van 7 Maart 1.1.; 2. het manifest van den Z-Holl. Bond van kiesvereenigingen van 21 Maart 1.1.; overwegende dat door dergelijke verklaringen en mani festen de zelfstandigheid der kiesvereenigingen in de hoogste mate wordt bedreigdbetreurt dat de openbaar making dier stukken is geschied zonder dat alvorens de tot den Bond toegetreden kiesvereenigingen over den inhoud daarvan zijn gehoordkeurt het eigenmachtig optreden af van hendie tot de samenstelling en open baarmaking dier stukken hebben medegewerkt, en geeft aan het bestuur van den Bond te kennen dat zij ook voor het vervolg hare volkomen zelfstandigheidhaar gewaarborgd bij art. 1 van het Bondsroglement, krachtig zal handhaven." Daarna werd na eenige bespreking met 49 tegen 38 stemmen besloten het bekende schrijven der Noordbra- bantsche presideuten eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen. Den 6 is in den «KOOTEA IJ FOLDER eene kapitale boerenhofstede, toebehoorende aan mevrouw Huijser en in gebruik bij den heer J. J. Reinierse, geheel afgebrand. Omstreeks dertien stuks vee werden met moeite gered. Zeven paarden, waaronder de in het stamboek ingeschreven hengst Deukalion II, kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Den 6 had te MI ER I AGE RW AARD eene zeer goed geslaagde zanguitvoering plaats. Het slot nummer, de operette Asschepoetster, dat, do jeugdige vertooners in aanmerking genomen, uitstekend word weergegeven, viel, getuige de lulde bijvalsbetuigingen, zeer in den smaak van het overtalrijke publiek. Den 7 gaf het tooueelgezelschap, onder directie van de heeren gebr. van Lier, in het Noordhollandsch koffiehuis te SCHAGEA, voor eene flink bezette zaal, eene uitvoering van het tooueelstuk: Het gouden kalf". De zangvereeniging Amicitia te KOLHORA gaf den 6 eene uitvoeringuitsluitend voor leden en ge- noodigden waarinonder algemeenen bijval behalve eenige zangnummersop verdienstelijke wijze werd ten gehoore gebracht eene operette Krelisboer en Ganzen- donlc." Een opgewekt bal besloot den prettigen avond. Voor korten tijd werd melding gemaakt van eene eigenaardige vondst door eene werkman te WARMEA- IILT5BE A gedaan. Hij zou namelijk dit jaar met bag geren het onderstuk van eene geelkoperen tabaksdoos gevonden hebbenwaarvan voor drie jaren op dezelfde wijze het deksel in zijn bezit was gekomen. Dit laatste was evenwol gevonden op ongeveer een uur afstand van de vindplaats van het onderstuk. De doos bleekna opgeknapt te zijn waarde te bezitten zoo meende men, daar zij met een soort rebus versierd was en volgens sommigen meer dan 200 jaar oud zou zijn. Thans blijkt, evenweldat genoemde doos niet geheel eenig is. Een ingezetene van BERGEA had eene dergelijke doos in zijn bezitdie reeds eenige geslachten hot eigendom zijner familie was en kwam nu tot de ontdekking, dat de bijbelteksten op beide doozen precies dezelfde zijn n.l. Jeramias 8 vers 6 en 7 en Jesaja 11 vers 6 en 7. Beroepen bij de ned. gerei', kerk alhier L. Spoel te Kampen. Van de brug over de Oudegrachttegenover hot Groot Nieuwland viel een kind, dat in gezelschap van twee andere kinderen waste water Een kloek zwemmerG. Metz sprong ijlings te water en bracht het reeds zinkende kind op het droge Een ander voor bijganger, Klarenbeek genaamd, ten onrechte meenende, dat de redder hulp behoefde, getroostte zich mede een nat pak. BURGER LIJ KE ffi'Afi GETROUWD. 6 Apr. Jan Vis, weduwnaar van Catbarina Maria Dek ker, en Agatha Dekker, wed. Christiaan Coller. 7 Petrus Bernard as Weehuizen en Margaretha Geertruida Vermeer. GEBOREN. 6 Apr. GuurtjeD. van wijlen Klaas Laugerijs en Antje BLoothoofd. Johannes Simon Elisa Z. van Hendrikus Eliza Leith en Maria Geer trui Boekholt. OVERLEDEN. 5 Apr. Neelt.je Kroon, wed. Gerrit Storm, 84 j. Catba rina D. van wijlen Cornells Kager on van Trijntje Bakker2 j. en bjjna 6 m. 7 Betsv, D. van Markus Kroonenberg en Annette van der Stempel, 15 w. FA)AM 5 April. Aangevoerd 8 stapel kaas, wegende 1436 P. Hoogste prijs 30. LEIDEN 5 April. Boter per vat le soort 50 a 56, 2e soort 40 a 48, per pond le soort 1,25 a 1,40, 2e soort f la 1,20. TEXEL 4 April. Kievitseieren 0,20 per stuk. Kip eieren 2,50 per 100.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3