Binnenland. 1 Mei door eene vredelievende betooging op de invoering der onmisbare hervormingen aan te dringen. OOSTEHTKIJK-HOllfQAUIJE. De regeering heeft met de bulgaarsche regeering onderhandelingen aangeknoopt over het sluiten van een handelsverdrag. Den 8 werden door de werkstakers in de voorstad van Weenen Nenlerchenfeld ernstige ongeregeldheden gepleegd. Toen de samengeschoolde werklieden weigerden uiteen te gaan, zelfs nadat een salvo met losse patronen was gegeven, maakte de politie met den sabel een charge. Bij het uitgaan der fabrieken vemeerderde het aantal der werklieden, die samenschoolden. Twee koffiehuizen werden geplunderd. De alcohol werd aangestoken en veroorzaakte brand. Ook werdeu twee politie-bureaux vernield. De orde werd eerst hersteldtoen twee escadrons kurassiers en een bataillon infanterie waren aangekomen. Zeven-en-dertig personen werden in hechtenis genomen. Vele burgers en tien politie-agenten werden gewond Den 9 hervatten 3000 metselaars den arbeid. De politie verbood twee bijeenkomsten. ITALIË. De gemeenteraad van Rome beeft den 7 met groote meerderheid van stemmen eene motie van vertrouwen aangenomen in den kurgemeester en de wet houders en den wensch uitgesproken, dat hun ontslag, totdat de begrooting in behandeling komt, zijndo in het begin van Mei, als niet geschied worde aangemerkt. POKTÜGAL De regeering heeft een afzonderlijk departement van algemeen bestuur ingesteld voor onder wijs en kunst op grond dat bet onderwijs veel te wenschen overlaat en dringend verbetering behoeft. De heer Arroyo, thans minister van koloniën, is tot minister van dat departement benoemd en de beer Julio Vilhena tot minister van koloniën. Verder is een besluit uit gevaardigd. waarbij het recht van vergadering en de drukpersvrijheid beperkt is terwijl eindelijk eeuc her vorming van het rechtswezen uitgevaardigd is. SPAXJE. Den 5 werd ia den Senaat de beraad slaging over de zaak van generaal Daban voortgezet. Al de generaals, die daar zetelen, keurden de houding der regeering af. Generaal Campos verliet de zaal, toen de minister van oorlog het woord nam. Den 7 hield generaal Daban zelf eene heftige redevoering tegen Sagasta. Hij zeidedat deze laatste uit de militaire opstanden voordeel had getrokkenzonder ooit zijn leven in gevaar te stellen. Hij verklaardedat hij als militair gehoorzaamd zou hebben aan de bevelen van den minister van oorlogdie hem arrest had opgelegdmaar dat hij als senaatslid alleen voor den wil van den Senaat had te huigen. Hij eindigde met te zeggen, dat Sagasta het land misleidde en zijne instellingen iu gevaar bracht. De ministers van oorlog en justitie verdedigden de handelingen der regeering. Den 9 werd de beraadslaging voortgezet. Generaal Daban bleef zich tegen het besluit der regeering verzetten en is vast besloten, de beraadslagingen zoo lang mogelijk te rekken. VEBEEAKiüË STATES. De Senaat heeft een wetsontwerp aaugenomen waarbij streng toezicht gelast wordt op voor uitvoer bestemd varkensvleesch. Volgens diezelfde wet wordt de president gemachtigd maatregelen te nementen einde den invoer van vee te beletten bij wijze van voorzorgsmaatregelen tegen besmettelijke veeziekten. Benoemd bij kon. besluit van den 5 tot Rijksont vanger te 's-Gravenpolder de heer G. Meerdinkthans te Leek, vóór dien tijd te MEIIiOO. Op den koninklijken lokaalspoorweg is tusschen Heerde en Hattem een wagen in brand geraaktbij aankomst te Heerde bleken de acht kalveren welko in dien wagen aanwezig waren, te zijn omgekomen. Aan het schoolverslag over 1888/9 worden de vol gende bijzonderheden ontleend. 1°. Hooger onderwijs. Aan de Rijksuniversiteiten waren ingeschreven 1691 stndontennamelijk te Leiden 744waarvan 26 voor enkele lessen te Utrecht 564 waarvan 36 voor enkele lessen, te Groningen 383, waarvan 13 voor enkele goed te tuchtigen, waartoe ik het volste recht had. Gij hebt gelijk, hij heeft daar eene geduchte wondEllendig Wat zal mijnheer von Gruthenau wel denken Kom, hij zal moeten toegeven dat het nog veel ellendiger zijn zou, als ik een arm of een been gebroken had." «Natuurlijk", sprak freule von Gruthenau op gerust stellenden toon. «Maak toch niet zooveel ophef van zulk eene kleinigheid Intusschen dropen dikke droppels bloed over het glan zende vel van het dier en bespatten den koetsier op den bok en den appelschimmel, die van tijd tot tijd deelne mend omkeek naar zijn kameraad. Een geheele zwerm insecten die reeds eenigen tijd om het rijtuig hadden gegonsd, wierp zich op de wond. Ramiro schudde tel kens pijnlijk den kop zijne halsspieren trilden en hij liet een angstig snuiven hooron. «Maar, luitenant", verzocht Hertha op levendigen toon, «ncorn toch uw karwats «O, gaarne, indien gij het beveelt. Ik meende dat de rakker deze les dubbel en dwars verdiend had." Hij sloeg met het groene gevlochten uitoinde onder de muggen rond maar trof tevens eenige malen den kop van het dier, zonder de kwelgeesten te verjagen. Er verscheen oen ontevreden plooi tusschen Hertha's werkbrauwen. «Och, Marie, laat de koetsier een oogen- blik stilhouden Wij moeten Ramiro verbinden." «Meent gij dat waarlijk «Ja, al was bet alleen uit voorzichtigheid. Zoo iets kan gevaarlijk worden. Wij hebben een veulen gehad dat in eon dergelijk geval aan bloedvergiftiging ge storven is." Hertha trok den kop van den armen Ramiro naar zich toe en legde het dierdat geduldig bleef staanmet behulp van twee zakdoeken en den riem van haar regen mantel een verband aan, terwijl de luitenant zich bezorgd maaktedat de freule hare handen of hare japon zou bezoedelen. Gedurende den verderen rit deed Paul von Höffert zichtbaar zijn bestom het onaangename voorval door buitengewone ridderlijkheid te doen vergeten. Hertha lesseu. Aan de Gemeentelijke Universiteit te AM8TEB- DAM 727 studenten van welke 40 voor enkele lessen. Yan de 1691 studenten aan de Rijksuniversiteiten waren ingeschreven 211 in de faculteit der godgeleerdheid, 360 in die der rechtsgeleerdheid, 814 in die der geneeskunde, 191 in die der wis- en natuurkunde en 110 in die der letteren en wijsbegeerte. Van de studenten, te Amster dam ingeschreven, waren 57 in de facnlteit der godge leerdheid 78 in die der rechtsgeleerdheid 445 in die der geneeskunde103 in die der wis- en natuurkunde en 44 in die der letteren en wijsbegeerte. Het getal gymnasia (28) werd met één vermeerderd, te Tieldat der progymnasia (2) daardoor met één verminderd. Het getal der leeraren steeg van 410 tot 425; dat der leer lingen van 2382 tot 2463 en dat der toehoorders van 33 tot 23, samen 2486 tegen 2415 in het vorige jaar. De Vrije Universiteit te Amsterdam werd door 78 stu denten bezochtwaarvan 67 in de faculteit der godge leerdheid. De uitgaven, voor de drie Rijksuniversiteiten in 1888 door het Rijk gedaan, bedroegen L622.295.90j, waarvan 632.053.62) voor Leiden, 351.047.48 voor Utrecht en 265.778.21 voor Groningen. Aan inkomsten werd genoten 219.152.50. Zuiver gaf het Rijk das uit 1.403.143.40). Voor de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam werd uitgegeven 349.090.29 en ontvangen 126.147.33). Het zuiver bedrag der uitgaven door Rijk, de provincie Noordholland en gemeente Amsterdam, ten behoeve van de universiteiten gedaan was f 1.323.403.32 tegenover 1.276.493.36 in het vorige jaar. Het goheole bedrag der nitgavon voor gymnasia, pro gymnasia en latijnsche scholen in 1888 gedaan, is door het Rijk f 236.110 55, de gemeente ƒ579.141.07), samen 815.251.62) tegenover 770.424.43) in 1887, waar tegenover staan de inkomsten der gemeenten, na aftrek der subsidiën ad 205.886.29). In 1888 werden voor het booger onderwijs in zijn geheeldoor het Rijk de provincie Noordholland en de gemeenten zuiver uitgegeven f 2 009,341,14 tegen f 1.918.306.47 in 1887. M i d d e 1 b. o n d e r w ij 8. Het getal burgerdag- (1 te Leeuwarden) en burgeravondscholen (37) bleef onveran derd. Zij werden bezocht door 4366 leerlingen113 meer dan het vorige jaar. Van deze 4366 hadden 3385 reeds een beroep gekozen waaronder 1032 dat van timmerman 489 dat van verver glazenmaker of ver lakker 413 dat smid265 dat van schrijnwerker of meubelmaker. Het onderwijs werd verstrekt door 411 leeraren, waaronder 171 die tevens aan eene hoogere burgerschool of meisjesschool werkzaam waren. De industrie- en teekenscholen ambachtsscholen enz. telden 361 leeraren en 5523 leerlingen tegenover 375 en 5555 in 1887. Er waren 61 hoogere burgerscholen, n.l. 21 Rijks scholen, 39 gemeentelijke en 1 bijzondere, met 5256 leer lingen waaronder 312 voor enkele lessentegenover 5100 en 337 in 1887. In 33 dier scholen worden boven dien 263 vrouwelijke leerlingen toegelaten waaronder 78 voor enkele lessen te Almeloo en Hoorn waren de meeste vrouwelijke leerlingen. Aan deze scholen waren 731 leeraren werkzaamwaaronder 26 aan meer dan eene school. Het getal hoogere burgerscholen voor meisjes bleef'12. Zij telden 1372 leerlingenwaaronder 76 voor enkele lessen en 154 leeraren of leeraressen. De Rijkslandbouwschool telde in Deer. 1888 aan de afd. hoogere burgerschool 43 aan die voor landbouw onderwijs 75, samen 118 leerlingen, en 4 voor enkele lessen tegenover 129 leerlingen in 1887. Polytechnische school Ingeschreven 265 (166 voor volledig onderwijs en 99 voor enkele lessen). Scholen voor de zeevaart. Getal leeraren 36; getal leerlingen 180 in Dec. 1888 en 371 gedurende het jaar 1888. Aan 75 werd een diploma uitgereikt. Het totaal bedrag der uitgaven voor alle inrichtingen van middelbaar onderwijsin 1888 gedaanwas j 2,584,717,95), waarvan 1,149,091,92) door het Rijk, 44,854,17) door de provinciën en j 1,390,771,85) dooi de gemeenten. Totaal der inkomsten f368,362,57), na melijk voor het Rijk f 93,047,88, voor de gemoenten f275,314,69). Zuiver bedrag der uitgaven f 2,216,355,38. zag er ook zoo bekoorlijk uit in hare jeugdige frischheid Dat zij zich ten opzichte van Ramiro wat sentimenteel aansteldebeteokende niets. Integendeeltoen zij het dier met hare kleineblanke bandjes verbond zag zij er bepaald verrukkelijk uit en ware het mogelijk geweest, hij had den nukkigen Trakhener kunnen benijden Eindelijk kwam het slot Gruthenau tusschen de be groeide hoogten in het gezicht. De heer von Höffert beet zich op de lippen. »'t Is werkelijk ongelukkig die geschiedenis met het paard", sprak hij hoofdschuddend. «Hoogst fataal! Vindt gij ook niet, Gustaaf? Ik voel mij schuldig tegenover uw papa, die mij zijn beste paard heeft toevertrouwd Wat dankt, u van een steenworp V Waarachtig kostelijk be dacht Hoe denken de dames daarover «Zooals gij wiltantwoordde Marie lachend. «Wilt gij dan zoo goed zijn, koetsier en palfrenier de les te lezen?" «Hebt gij 't geboord, Holm?" «Jawel, freule." Eenige oogenblikken later rolde het rijtuig het voor plein op. De luitenant ging terstond Ramiro zelf op stal brengen. De barones stond met een lakei en een kamer meisje op het bordes en kwam, toen het rijtuig stilstond, de trap af, omhelsde Hertha en kuste haar op het voor hoofd. «Zijt hartelijk welkom!" sprak zij. «Ik ben blijde n eindelijk eens bij ons te zien. Komik zal n uwe kamer wijzen Gij hebt een kwartier tijd, dan luidt het etensklokje. Wat zijt gij mooi gewordenIk zou u bijna niet herkend hebben Te zamen gingen zij naar de tweede verdieping. Holm en het kamermeisje volgden met de bagage. Hoofdstuk III. «Daar ben ik nu sprak Hertha tot zichzelve toen mevrouw Grathenau haar alleen gelaten had. Zij keek eens rond. «Allerliefst! Gezellig en gemakkelijk! Bijna poëtisch De kamerdie voor haar bestemd washad twee De Hooge Raad heeft den 8 vernietigd het vonnis van de arr. rechtbank te ALHJIAAB in hooger be roep gewezen van een vonnis van den kantonrechter te Helderdie een visecher veroordeeld had wegens het liggen op een verboden vischplaats in de Zuiderzee nabij Wieringen. Het hooger beroep was den veroordeelde beteekend den 26 Juni 1889, zoodat toen nog niet gel dende was de wet van 23 Juni 1889, waarbij tot ver volging van strafbare feiten op het niet tot het rechts gebied van eenig kantongerecht behoorende watergebied, gerechtigd worden verklaard de ambtenaren van het O. M. bij de rechtbank of 't kantongerechtonder wiens ressort de verdachte woont of gevonden uordt. Ten dage der dagvaarding behoorde de Zuiderzee nabij Wie- ringen niet tot eenig kanton. De kantonrechter te Helder was dus onbevoegd de zaak te berechten. Tevens werd vernietigd een vonnis van diezelfde recht bank, in hooger beroep gewezen van oen vonnis van den kantonrechter te Hoorn mede in zake eene vissche- rijovertreding op de Zuiderzee. Hier werd beslistdat tijdens het plegen van het feit (5 Februari 1889) de kantonrechtei te Hoorn nog niet was aangewezen om de zaak te berechten en dus onbevoegd was. Den 8 werd door de Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij o.a. aanbesteed (bestek n°. 455) het uitvoeren van onderhoudswerken op den spoorweg AmsterdamRotterdam Haarlem UitgeestIJmuiden en Haarlem—Zandvoortin 5 per- ceelen raming 51 291.27 (bestek n". 466) het uitvoeren van onderhoudswerken op den spoorweg HelderAmsterdam ZaandamEnk huizen en HoornMedemblik raming 34.735.85 (bestek n". 458) het uitvoeren van onderhoudswerken op den spoorweg op de inspectie Amsterdam in 2 per- ceelen. Laagste inschrijvers waren Bestek n°. 455 le perc V. P. Braun, Beverwijk, f 10760; 2e perc. A. v. Dijk, Noordwijkerhout, 10050; 3e perc. J. v. d. Kamp, 's-Gravenhage, 13500 4e perc. Braun voornoemd, 9360 5e perc. J. v. d. Kamp voornoemd, 5700. Bestek n". 456 le perc. J. Overtoom, Schagen, f 5295; 2e perc. E. Fransen Medemblik f 4560 3e perc. G. D. van Doorn Amsterdam 8980 4e perc. J. Plas Pnrmerendf 5273 5e perc. D. Bot te Bovenkarspel voor 5795. Bestek n". 458. G. D. v. Doorn te Amsterdam voor 25300. Den 8 des morgens zijn te Sneek, tusschen het station en de wagen loods, van den locaaltrein uit Leeu warden van 8 uur 52 min. do locomotief en een goederen wagen ontspoord, zonder persoonlijke ongelukken te ver oorzaken met den sneltrein van half negen konden de reizigers hunne reis vervolgen. Den 8 is bij eene hevige vechtpartij in de Ruiter- straat te Groningen zekere Zuidema ernstig aan hoofd en rug verwond. Men vreest voor zijn levende dader G. AVesterveld is in hechtenis genomen. Den 8 des nachts omstreeks half drie is te Rot terdam een hevige brand uitgebroken in een pand aan bet Zwaanshalsbewoond door verschillende gezinnen dat voor het grootste gedeelte vernield is. Den 9 is de voortzetting van het baggerwerk in het benedendeel der Nieuwe Merwedo, geraamd op 62000, aanbesteed. Laagste inschrijver was de beer T. Volker te Dordrecht voor 53700. Den 9 is t)t lid van den gemeenteraad van HAAïï- IiEM gekozen de heer mr. Th. de Haan Hugenholtz (lib.) met 410 van de 562 stemmen de heer J. Klein (anti- rev.) bekwam 70 st de heer C, Witteveen (rad 30 st. en de heer H. C. Tombergh (r. k.) 8 st. Bij kon. besluit van 29 Maart is de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 5 Mei 1877 No. 32, toegekend aan den heer P. W. Janssen, directeur derDeli-Maatschappij, te AJISTE'tiDAM, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's Rijks wetenschappelijke en kunstverza melingen, betoond door de schenking van het door den beeldhouwer Bart van Hove in marmer uitgevoerd le vensgroot borstbeeld van den dichter Willem Hofdijk. De eigenlijke kolenwerkersdie in de vorige week te AMSTERDAM het werk staakten, hebben don ar beid nog niet hervat. Eenige kolenschepen zijn gelost vensters. Aan den rechter kant kwam men door eeu gang in een kleiner vertrekjewaarheen Holm haar koffer gebracht had. Het kasteel Gruthenau dagteekendein ziju tegen- woordigen vorm uit het derde gedeelte der vijftiende eeuw. De vensternissen waren anderhalve el diep de kleine ruiten in lood gevat het plafond door een kunstig gesneden dwarsbalk in twee deelen verdeeld. Bij deze bouworde pasten volkomen de voorouderlijke zware meubelen, ofschoon deze uit een veel later tijdperk afkomstig waren. Met verbazing staarde Hertha het reusachtig ledikant aan waarbij eene zekere mate van geoefendheid in het voltigeeren geëischt werden de zwareblauwe zijden gordijnen, waarvan de plooien de hooge slaapstede om lijstten als metalen vleugeldeuren. Daarna viel haar oog op de bruin-gele, met zilver beslagen penantkastjes tus schen de venstersop de latafel op hooge pooten en voornamelijk op de schrijftafel, een overblijfsel van oud- Frankische gezelligheid en vertrouwelijkheid. Hier zou Faust het opgaan der maan hebben kunnen afwachten zoo tooveraehtig, zoo plechtig, zoo geleerd zag die er uit Een kolossale inktkoker met eenige penhouders en een zandpot ter hoogte van een Beierschbierglasbeide van ebbehout, stonden hier tusschen oude folianten en quarto's, die er uitzagen alsof zij in geen honderd jaar geopend waren. Boven dat alles prijkten eene globe een verre kijker en eene engelsche kopergravure; The three merry sisters. Alles uit den ouden tijd, over alles de adem van het verleden, de verschillende een wen wel bont door- eengehaald maar toch nog ver verwijderd van den warboel van onze dagen. Heel vooraan juist daar, waar de hooggerugde stoel met de verbleekte kwasten aan de armleuningen de schrijftafel raakte, stond modern schrijfgereedschapdat er blijkbaar voor de logée was neergezet. Ook elders vond Hertha bewijzen van bijzondere op lettendheid. Voor den spiegel prijkten twee vazen met bloeiende rozen een frissche ruiker versierde de kleine tafel voor de sofa. Hier lagen ook boeken waaivan

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2