Stadsberichten. MARKT- en BEURSBERICHTEN. door van elders gekomen werklieden. De politie be waakte bet voor de lossing afgezette terrein. De heeren Gebrs. A. van Lier, schouwburgonder nemers te AMSTERDAM hebben naar aanlei ding van het raadsbesluit in zake den gemeentelijken rentewaarborg van den nieuw te bouwen stads-schonw- burg aan burg. en weth. een adres gerichtmet het verzoek de bestaande belasting op de tooneel- vertooningen af te schaifen. Zij wijzen er opdat zij van hunne ontvangsten een gedeolte moeten afzonderen waardoor eene instelling, welke met hen mededingt, ge steund wordt. De burgemeester van Emmen heeft eenige ver sterking van politiemacht of militairen gevraagd met het oog op onrustige bewegingen in de oostelijk van Nieuw-Amsterdam gelegen venen. Te Nieuw-Amsterdam zelf was alles rustig. Den 8 werd te AMSTERDAM de vierde alge- meene vergadering gehouden van den algemeenen Neder- landschen Politiebond. De voorzitter deelde mede dat het bondsbestuur pogingen zou aanwenden om den minister van justitie te doen terugkomen op zijn besluitom het dragen der bondsiusignes en dienstmedailles te verbieden. Blijkens het verslag telt de bond 727 leden '275 dona teurs en 298 begunstigers verspreid over alle provin ciën van ons land. De eersten zijn gemeente- en Rijks ambtenaren van alle rangen. De Bondwier statuten inmiddels goedgekeurd zijn heeft uitgereikt 6 gouden 81 verguld-zilveren, 83 zilveren en 161 bronzen me dailles. De ontvangsten bedroegen in het afgeloopen jaar 2888de uitgaven 1644. Er werd besloten, dat de Bond bij genoegzame deelneming, een geschikte uitgave zou bezorgen van de nederlandsche strafwetboe ken voor die leden, die een exemplaar begeeren. Een voorstel om aan correspondenten, die de alge- meene vergaderingen bijwonen gedeeltelijke vergoeding van reiskosten te verstrekken werd afgestemd. Op voorstel van het hoofdbestuur werd baron Molle- rus van Westkerkecommissaris des Kouiugs in Gelder land voor zijn optreden in zake het politiefonds be noemd tot eereiid, terwijl de heor mr. J. H. van Hasselt, burgemeester van Apeldoorntot lid van verdienste werd verkozen omdat hij de eerste burgemeester was die de veldwachters in het pensioenfonds verzekerd had. De heer mr. D. Simon hield daarna eeue voordracht over het politiewezen in Nederland. Na die voordracht werd den heer Simons het lidmaatschap van verdienste aangeboden en door hem aangenomen. Te 's-Hertogenbosch heeft in September de volgende vergadering plaats. Den 8 des avonds is op de poel tu3schen HOOG AAIS DE ZAA1V en 't Kalf een schuitje, waarin ge zeten waren zeven molenmakers en hun patroon, allen te Koog aan de Zaan woonachtig, die zich na afloop der werkzaamheden aan den molen Het Windeistaande aan den Kalverdijk, huiswaarts begaven, door eene wind vlaag omgeslagen. Zes molenmakers en de patroon ver dronken; een hunner laat eene vrouw met tien kinderen achter. De Eerste Kamer heeft den 8 hare werkzaamheden hervat. De nieuw benoemde ledeu, de heeren Nysingh en van Alphen, werdon toegelaten. De Voorzitter wijdde eenige woorden van hulde aan den heer Smits, die, nog niet lang lid dezer Kamer, door een smartelijk lijden geruimen tijd verhinderd was de vergaderingen bij te wonen waardoor hij in de Kamer veel minder ten nutte van het algemeen werkzaam had kunnen zijn. De van de Tweede Kamer ontvangen wetsontwerpen werden naai de afdeelingen verzonden. Den 5 is eeue geheel e loopschans met het daarop staande houtgewas te Breda verbrand. De lokaaltrein die den 6 des avonds te kwartier voor negen uur uit Leeuwarden naar Sneek vertrok heeft bij de wachtpost Jorwerd eene '27jarige dienstbode, die uitstapte, terwijl de trein nog in beweging was inhoud en uiterlijk niets gemeen hadden met de com pendiums levensbeschrijvingen en woordenboeken op de schrijftafelnovellen van Theodoor Storm en Paul Heyse, »die Ahnen" van Gustaaf Freytag, oene lyrische bloem lezing en »Zlatarog" van Rudolf Baurabach. Hertha was getroffen door deze attentie van hare vriendin. Marie wist hoezeer Hertha dweepte met de hedendaagsche litteratuur; zij kende de gewoonte om werken van hare lievelingsschrijvers die zij al lang gelezen had nu en dan weder op te slaan en zich te verdiepen in hetgeen het toeval haar te lezen gaf. Een hartelijk schepsel, deze blonde Marie, die zelve weinig las, maar het talent had met anderen mede te gevoelen. Onwillekeurig nam Hertha het fraai gebonden exem plaar op van Baumbach's Zlatarog dat het dichtst bij de hand lag. Bovenaan het titelblad stond met de fijne, dunne letters van hare vriendin geschrevenMarie von Gruthenau, 1880. Zij had het dus haar plicht geacht het werk aan te schaffen, maar de bladzijden waren nog door het verguldsel aan elkander gekleefd en het geheele boek maakte den indruk, dat freule von Gruthenau het slechts éénmaal had opengeslagenom er haar naam in te schrijven. Och, 't was begrijpelijk Wat had in 's He melsnaam dit onbezorgde zonnigevroolijke schepseltje gemeen met de ernstige tonen der Slowenische Bergsage »Triglavrozen", klonk het in Hertha's binnenste, »To- desrosen." Neen, er bloeiden geheel andere rozen op het levenspad van Marie Het woord droefgeestigheid" kende zij niet. Hertha's oog viel weder op den ruiker op hare tafel tussehen de boeken. Wonderlijke overeenstemming Deze plotselinge herinnering aan Baumbach's dichtstuk en die donkerroode bloemen. Ja, deze rozen waren donker, bijna te ernstig in vergelijking met de van levenslust spre kende centifoliën, die voor het venster stonden. En nu kwamen haar plotseling andere verzen voor den geest •en als in een droom fluisterden hare lippen Die dammende Rose beut rair nicht, Gib mir die dunkelrote, Sie leuchtet mit ihrem Blumenlicht Mildlflchelnd meinem Tode. Denu tot ist lange mein armes Ich, ümhüllt vom Sterboschleier; Die Morgenglocken wehmiitiglich Yerküuden die Leichenfeier Wordt vervolgd. overreden. Zeer verminkt werd zij in 't station gebracht. Den 6 brandde te Gieten een huis af, waarbij 48 schapen en 2 geiten in de vlammen omkwamen. Den 6 is in eene herberg onder Dongen bij een twist tussehen aldaar vertoevende stroopers een jongeling door een geweerschot in den buik getroffen tengevolge waarvan hij binnen weinige minuten een lijk was. Den 7 is te HELDER tegen half twaalf des voormiddags brand ontstaan in de stoomtimmerfabriek Wilhelmina aan den Dijkweg, tegenover de Oostbatterij, eigendom van den heer S. Krijnen. De brand kreeg door den grooteu voorraad hout binnen korten tijd zulk eenen omvang dat het geheele gebouw met de gereedschappen en den voorraad hout afbrandde. De omliggende ge bouwen bekwamen vrij aanzienlijke schade. De fabriek was bij de Zutfensche maatschappij voor f 12000 ver zekerd L)en 7 is buiten Naarden een schuurtje met zeven stuks vee van den watermolenaar van Kooten verbrand. Slechts ééne koe werd gered. Te KROM.MEWIE is in den nacht van den 7 op den 8 het sluiswachtershuis aan de Znidersluisbe- hoorende aan het polderbestuur aldaar en bewoond door den sluiswachter J. Bloem, afgebrand. Den 8 was voor het wederopbouwen van het café Suisse aan de Kalverstraat te AMSTERDAM van 24 inschrijvers de heer II. R. Hendriks te Osch voor 143700 de laagste inschrijver. - De rederijkerskamer »0 V." onder de zinspreuk Oefening volmaakt," gevestigd te WEST-GRAFT- DIJK, gaf op den tweeden Faaschdag hare laatste voor stelling in dit seizoen en voerde bij die gelegenheid op »De blinde en zijn geneesheer," tooneelspel in 5 bedrjj- ven en »De West-Friesche visschers." levenstafereel in 1 bedrijf met zang. Beide stukken werden zeer ver dienstelijk opgevoerd voor een talrijk opgekomen publiek. Bij kon. besluit vau den 8 is aan den heer dr. A. Menrsinge Hzn. te Leeuwarden op zijn verzoek, met ingang van don 16, eervol ontslag verleend als adjunct inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Friesland en Groningen. Den 9 is de buurtspoorweg Enschedé— Oldenzaal feestelijk geopend. Woensdag, den 9, had te NOOKDSCHAR- tt'Ol'DE in de herberg »de Burg", van D. Stam, de openbare verpachting plaats van het innen en het genot der schutgelden van de sluis in Geestmerambachts-Oos- terdijk aldaar met de bewoning en het gebruik der sluis wachterswoning en bijbehoorend erf voor den tijd van 2 jaren, ingaande den 1 Mei a.s. Er waren vijf tot tien gegadigden, van wie K R. Koppen, te Oudkarspel pachter wnrd voor de pachtsom van 1280 per jaar. De vorige pachter Pieter Hart, die aan het gemeentebestuur ver klaard had wegens hoogen leeftijd niet meer te willen mededingenhad een en ander in pacht voor 910 per jaar. De vereeniging »Volksmin" ter bevordering van getrouw schoolbezoek enz. te HOOG- en AARTS- WOUD hield in de vorige week hare gewone voor jaarsvergadering waarin de feesten werden vastgesteld voor die kinderen, die gedurende een geheel jaar minder dan 6 keer willekeurig de school hadden verzuimd. Kin deren van 10 jaar en daarboven zullen een rijtoer naar Bergen en Egmond aan Zee makeu. Aan kinderen beneden dien leeftijd wordt een schoolfeest aangeboden bij de Geus te Aartswoud Uit de overgelegde staten bleek dat van de bijna 400 kinderen 118 tot den rijtoer konden worden toegelaten en 222 het schoolfeest kunnen bijwonen. Aan de Lxngereis was het verzuim heel min. Van de 61 kinderendie school gaanhadden er slechts drie 6 of meer verzuimen. Benoemd bij de dienstdoende schutterij tH AA IS LE M tot officier van gezondheid 2e klassen a la suite de heer dr. M C. A. Bijleveld thans schutter. Met algemeene stemmen is tot hoofdingeland van den polder Waa.rd-Nienwland op WIERUVGEUT her kozen de heer C. J. van der Oudermeulen te Wassenaar. Sedert eenige jaren bestaat te OOST-G it AFT- DIJK eene vereoniging ter bevordering van getrouw schoolbezoek, die zóó gunstig werkt, dat den _8 aan de meeste leerlingen weder prijzen kondeu worden uitgereikt. Een beambte der 's-Gravenhaagsche glazenwasscherij is bij het verrichten van arbeid in de goot vau het St. Jorisgasthuis naar beneden gevallen. Hij was dadelijk een lijk. Tot lid van de prov. staten van Drente is in het district Hoogeveen bij herstemming gekozen de heer A. W. Geerts te Ruinerwold met 936 stemmen. De heer mr. M. Oldenhuis Gratama bekwam 922 stemmen. Beide heeren zijn liberaal. De Prov. Staten van Noordbrabant zijn tegen den 17 bijeengeroepen tot eene buitengewone vergadering ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer in de plaats van wijlen den heer 11. M. Smits. De Vereenigiug voor Bloembollencultuur Flora te BEVERWIJK heeft besloten eene premie van tien ruiden te stellen aan hemdie op heeterdaad iemand betrapt op het stelen van bloemen of bloembollen, doch alleen wanneer de dader door den rechter daarvoor gevonnisd wordt. Inde maanden Juli tot September zal in bet belang van den bloemenhandel beurs gehouden worden. De minister van binnenl. zaken heeft op het ver zoek van de officieren der dienstdoende schutterij te Gouda om uiteenzetting van de grondenwaarop de berisping van de officieren te Rotterdam berust, geant woord, dat daartoe geen reden bestaat. Het verzoek om ontslag van de Rotterdamsche officieren is om advies verzonden aan den heer Commissaris des Konings in Znidholland. De Koning heeft 1000 geschonken voor den bouw eener nieuwe hervormde kerk te Apeldoorn. Op 1 April waren in de strafgevangenis te Leeuwarden 300 gevangenen. De Zaanlandsche Assurantie-compagnie voor brand en binnenl. vaart keert over 1889 4 pet. dividend uit. Gedurende de Paaschdagen werden ruim 7000 reizigers van AMSTERDAM over den Holl. spoor weg naar HAARLEM vervoerd. De Haarlemsche Bankvereeniging firma Teding van Berkhout en de Clercq, keert over 1889 9j pet. uit tegen 9 pet. over 1888 de reserve is gestegen tot 68898.70 zijnde 46 pet, van het gestorte kapitaal. De gezamenlijke barbiers te Zwolle hadden zich tot den minister van justitie gewend om ontheffing voor hunne inrichtingen van het voorschriftvervat in art. 5, le lid der arbeidswet. De minister heeft hun daarop geantwoorddat de werkzaamheden in hunne inrich tingen mits deze slechts bestaan in scheren en haar knippen en niet dienen tot het vervaardigen enz. van voorwerpen -' naar zijn oordeel en behoudens beslis sing van den rechter in tegenovergestelden zinniet vallen onder de verbodsbepalingen van genoemde wet ten opzichte van mannelijke personen boven de 12 jaren, en hun verzoek zijnerzijds dus geen inwilliging behoeft. Te Staphorst heeft oen hevige brand gewoed in twee boerderijenbij den bewoner van de eene kon bijna alles gered worden doch bij den ander zoo goed als niets; onder meer verbrandden zes runderen en 2 paarden. Te Middelburg is de stelling gebroken van een in aanbouw zijnd huis, tengevolge waarvan vier werklieden, die op het hoogste punt bezig waren naar beneden vielen. Drie werden licht, een zeer zwaar gekwetst. Te Uden was eene werkstaking onder de fabrieks arbeiders uitgebroken. Toen de werkstakers die reeds meerdere wanordelijkheden uitgehaald haddonden 31 een herberg wilden binnengaan, trachtten de maréchaussées zulks met geweld te belettendoch met het gevolg dat zij weldra ontwapend waren en de vlucht moesten nemen. Vier hunner waren gewond en een paar zeer ernstig. Vervolgens werden de glazen in de herberg ingegooid en de deuren iugedrukt. Des avonds waren eu - 24 maréchaussées uit den omtrek en de justitie uit 's-Hertogenbosch tegenwoordig die de hoofddaders ten getale van acht gevangen namen en den volgenden dag naar 's-Hertogenbosch overbrachten. Bij de inhechtenis neming dezer mannen waren hunne vrouwen zoo ver woed dat 7,ij slechts met moeite terug gehouden konden worden. Na dien tijd is het rustig gebleven en het werk hervat. De bekende schilderij van Frans Hals uit de ver zameling Hooftman te HAARLEM, een paar jongens voorstellende die een stuk geld gevonden hebben is na door erflating in handen van den heer jhr. P. N. Quarles van Uftord te zijn overgegaanhet eigendom geworden van den kunsthandelaar J. E. Goedhardtdie haar voor f 13500 overdeed aan den kunsthandelaar H. Koekkoek Jr. te Londen Zij is bestemd voor de verzameliug van een engelsch vereerder der oud-nederl. schilderschool. De Amsterdamsche Omnibusmaatsehappij vervoerde in het eerste kwartaal van dit jaar 2.847.602 reizigers tegen 2 094.460 in gelijk tijdvak van 1889. De Utrechtsche Bankvereeniging keert over 1889 6i pet. dividend uit. Naar gemeld wordt, zijn de diensturen en de ta rieven voor den trainoiiinïiiusdienst Alkmaar—Ber genEgmond aan Zee reeds vastgesteld. Den 4 Mei zal de dienst een aanvang nemon. 10 BURGERLIJKE S T A N D. GEBOREN. 1 Apr. TheodoraD. van Fredrik Pieter Adolf en Aaltje Nol. i Elisabeth, D. van Jan Peereboom en Petronella Maria van den Wijngaard. Cornelia van Simon Druiven Johanna Maria Landman. OVERLEDEN. Dorothea Apr. NeeltjeD. van Nicolaas Cornelia Hoenson ruim 5 Hendrik V older en 2. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 8 April. Door den Notaris W. F. G. L. Go u w e. Woonhuis en erf, Torenburg, .01,15. Str. P. Messelaar 2310,- Verhoogd door deuzelfde met 17,50 Pakhuis en erf, aldaar, ,95. Str. J. van Twisk 1625, Verhoogd door J. J. Driesen met 987,50 Huis, ingericht tot wagonmakerij en sme derij aldaar, ,01,14. Str. W. J. Dekker 2710, Niet verhoogd. AMSTERDAM 9 April. Aardappelen Friesche Dok- kummer Jammen f 2,30 a '2,50, idem Franeker Jammen f 2 a 2,30, idem Engelsche f 1,50 a 1,70, Zeeuwsche Spuische Jammen f 1.50 a 3,50 Geld Blauwe f 2,30 a 2,40, Zeeuwsche dito f 1,90 a 2,30, Pruis. Hambur gers f 3,20 a, 3,30, alles per HL-, nieuwe Malta f 0,14 a 0,16 per KG. Amerika loco 7,70, Sept.Dec. Nobel loco en April—Mei 7,20 5,80. 90, Lijnkoeken 8 a 11,75. Aangevoerd 133 vette Kaïveren f 0,90 a 1,10 per P., 77 nucht dito f 9 a 15 118 vette Varkens f 0,48 a 0,52 per P. 8 April. Petroleum flauwer 8,75 E. cous. 9 E. los in consnmtie Raapkoeken f 55 a Aangevoerd 424 Runderen: vette le soort f 0,75 a 0.802e Kalf koeien f 150 0.70 3e 0,60 per P., Melk- en 280, 114 Nucht. Kalveren 9 a 15, 216 vette Varkens f 0,48 a 0,52 per P. ENKHUIZEN 9 April. Karwijzaad f 9,75 a 10,25, Mosterdzaad f 16 a 18,50, Maanzaad f 10 a 11,50, Erwten: Groene f 11 a 12, Vale dito f 10 a 12, Grauwe f 11 a. 12,50, Bruine Boonen f 7,75 a 9,50, Gerst 1 4 5,12% Haver f3 al, Konijnen f 0,30 a 0,60, Kippen a 3 50, Boter f 0,55 a 0,571 a f 0,70 a 1,10, Eieren f per kop. HAARLEM 8 April. 5,40 Haver 4,15 Karwijzaad f 9,80. HAARLEM 9 April. Witte Tarwe 7 a 6,40, Rogge a 3,90 Duivenhoonen 6,80 5 Stapels Kaas, uitmakende 433 stuks, wegende 850 P. Hoogste prijs 24. Aangevoerd 67 nucht, Kalveren f 12 a 7, 44 Schapen f 33 a° 26. SC HAGEN 10 April. Aangevoerd 3 Paarden f 60 a 200, 69 GeldekoeDn t 140 a 280, 40 Kalf'koeien f 200 a 280, 6 Vaarzen f 100 a 160 148 nucht. Kalveren f 4

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3