Meld toüstMtËMÉi No. 45. Twee en Negentigste Jaargang. S9U. Z O I) A G 13 APRIL. COS- Hit nummer hes laat uit twee bladen. h' S F KHL A il Binnenland. tLKMAARSCBE COURANT. Deze Courant wordt Binsdag-, Benderiiag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,®B. Prijs «Ier gewone Advertentïëi» Per regel ©.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HE Pi .Ms. TER ZOON. i. nood Bekend zijn de klachten over den geldelijben waarin tal van gemeenten hier te lande verkeeren. De uitgaven nomen toe, de plaatselijke belastingen zijn zoo hoog gestegen dat zij niet hooger kunnen worden op gevoerd, en toch zou men gaarne voor sommige nattige zakenwaarvoor de gemeente verplicht of geroepen is te zorgen, meer willen uitgeven. Daarom is reeds sedert geruimen tijd aangedrongen op wijziging van de bepa lingen der gemeentewet omtrent de plaatselijke belastin gen. De gemeenten zijn iu haar bevoegdheid oiu belasting te heffen te veel beperkt, heeft men gezegd de wet moet haar moer vrijheid laten dan zij thans bezitten of het Rijk moet haar te hulp komen, zoowel door de uitgaven voor sommige zaken, die thans uit de gemeentekas be taald worden, voor zijne rekening te nemen, als door de opbrengst van enkele rijksbelastingen voor een gedeelte aan de gemeenten over te dragen. Reeds door vorige Ministeries was de gegrondheid dezer klachten tot zekere hoogte erkend en een wijziging der gemeentewet, om daaraan te gemoet te komen, wen- seheiijk geoordeeld De tegenwoordige Regeering nam de zaak terstond op in de openingsrede, waarmede zij den 1 Mei van het jaar 1888 voor de eerste maal in de vereonigde zitting van de beide Kamers der Staten- Generaal verscheen. Bij die gelegenheid vernam het Nederlandsche Volk uit den mond van het hoofd van het Kabinet de volgende ondubbelzinnige verklaring »Ëene nadere regeling van de verhouding tussehen Rijks- en gemeente-financiën is een dringende eisch des tijds. Uitbreiding van het belastinggebied der gemeenten zal deze in staat moeten stellen meer onaf hankolijk te voor zien in hare eigene behoeften. Is een dringende eiscb des tijds. Binnen enkele dagen zullen twee jaren verstreken zijn sedert die ernstige woorden van de Ministerstafel werden ge boord; toch is nog geen enkel voorstel ingediend om aan dien dringenden eiscb te voldoen en hebben wij eerst onlangs iets van de plaunen der Regeering omtrent deze belangrijke zaak vernomen De klachten zijn intnssohen toegenomen en tevens zijn in tijdschriften en dagbladen denkbeelden ontwikkeld om in den financiëelen nood der gemeenten te voorzien. Eéne zaak vooral heeft meer en meer de aandacht ge trokken, en inzonderheid zijn de middelen besproken om aan de daaruit voortvloeiende bezwaren te gemoet te komen. Wij bedoelen de in de laatste jaren sterk toe genomen gewoonte van aanzienlijke, bemiddelde familiën, die vroeger op het land gevestigd waren, om de gemeente of de streek waarin zij hare meeste vaste bezittingen hebben te verlaten en in enkele groote of aangenaam gelegen steden te gaan wonen, en de andere gewoonte, die Juist in tegenovergestelde richting werkt, van kooplieden 'en fabrikantenom uit de drukke stad waar hunne handelszaak of hun bedrijf gevestigd is, te verhuizen en een schoon landelijk oord tot woonplaats te kiezen. Tweeërlei klacht was daarvan het natuurlijk gevolg. Van hetgeen ik uitgeef voor verbetering van wegen, vaarten en bruggen aldus klaagde de plattelandege meente heeft ook de landeigenaar die in de stad woont voordeel; zijn land is er door gerezen in waarde; aan de gezinnen van de arbeiders die zijn landerijen bewerken, verleen ik kosteloos geneeskundige hulp en in geval van ziekte of boogen ouderdom onderstand bun kinderen verschaf ik kosteloos onderwijsmaar in de uitgaven die voor dat alles noodig zijn, draagt deze landeigenaar niets anders bij dan de tien opcenten op de grondbelastingdie de gemeentewet mij toestaat te heffen. Duizenden en tienduizenden geef ik jaarlijks uit aldus klaagde de groote stad voor allerlei kostbare inrichtingen ten behoeve van handel en industrie, voor kanalen en havens en dokken en steigers, voor straten en kaden en bruggen nog ga ik gebukt ouder den last van rentebetaling en aflossing van de gelden die ik voor den aanleg van sommige werken heb moeten op nemenmenig koopman of fabrikant maakt er gebruik van die buiten woontmaar hier zijn kantoorzijn pakhuizen zijn magazijn zijn winkel zijn fabriek of zijn werkplaats beeft, wiens geheele. zaak of bedrijf hier gevestigd iszijn bezittingen worden door mijne politie bewaakt en door mijn brandweer beveiligd, even goed als de bezittingen der ingezetenen zijn werklieden on dersteun ik in geval van ziekte of ouderdom in verschil lenden vorm, en voor hunne kinderen open ik kosteloos de gewone lagere school zoowel als de teeken- of de ambachtschoolmaar in de hooge lasten, die van al die uitgaven de onvermijdelijke gevolgen zijn draagt deze koopman of fabrikant niets bij dan de opcenten die ik mag heffen op de grondbelasting van de gebouwen die hij voor zijn gebruik noodig heeft, en op de personeelo belasting die van enkele dier gebouwen geheven wordt. Het gaat niet aan aldus lieten plattelandsgemeente en koop- of fabrieksstad beide zich hooren het gaat niet aan, dat de gemeente waar de bezittingen van den grondeigenaar gelegen zijn en waar alzoo de bron ligt van het grootste gedeelte van zijn inkomen, of waar de handelszaak of de fabriek gedreven wordt van den koop man of fabrikant en waar hij alzoo, zoo niet geheel dan toch grootendeels, zijn inkomsten verdient het gaat niet aan dat die gemeente zoo weinig geniet van de belastingen die deze personeu vau hunne inkomsten moeten betalen en dat alleen omdat zij niet in de ge meente verkiezen te wonen De uitgaven die de gemeente zich voor verschillende zaken moot getroosten komen lmn bijna evenzeer ten goede als den ingezetenen of worden verzwaard door de vestiging van hunne handels zaak of fabriek in deze gemeente. Laat daarom de wet ons vrijheid geven om van hen meer te heffen dan het weinige dat zij ons thans veroorlooft. Verschillende middelen werden aan de hand gedaan om dit doel te bereiken. De plattelandsgemeenten wenschten vrijheid om meer opcenten te heffen op de rijks-grondbelasting, inzonder heid op die der ongebouwde eigendommendaardoor zouden ook de «uitwonende" grondeigenaars worden ge troffen; ja, maar ook de «inwonende", werd hun geant woord, en daaronder zijn er velen die het nu reeds hard hebben te verantwoorden en reeds bijdragen in de hooge directe plaatselijke belastingen of hoofdelijke omslagen; het land van den kleinen boerdie in de gemeente woont, is niet zelden zwaar met hypotheek belast; zal het iets helpen dan zou de verhooging van de gemeonte- opcenten op de grondbelasting nog al belangrijk moeten zijn, en zoodoende zou de last voor menigeen werkelijk te zwaar worden De in de gemeente wonende boeren met eigen land zagen het bezwaar inen meenden het te kunnen oplossen met het antwoord welnu laat de gemeente dan alleen van de uitwonende grondei genaars meer opcenten op de grondbelasting heffen De koop- of fabrieksstad kwam tot een soortgelijke oplossing. Geef ons vrijheid aldus luidde de slotsom harer overwegingen om van den uitwonenden koopman of industrieel, die hier zijn zaak heeft geves tigd, een extra plaatselijke belasting te heffen zooveel mogelijk in evenredigheid tot de winsten die zijn handel of bedrijf hem hier oplevert. Werkte de patentbe lasting voor velen niet zoo onbillijk, dan kou dit op zeer eenvoudige wijze geschieden door ook van deze belasting opcenten te heffen ten behoeve van de gemeente daar dit nu echter niet gaat, zal de gemeente van alle elders wonende handelaren en industriëeleu die er hun bedrijf geheel of gedeeltelijk gevestigd hebben, een afzonderlijke plaatselijke bedrijfsbelasting moeten heffen, in verhouding tot de winsten die de zaak in de gemeente oplevert. Het bedrag van die winsten kan worden opgemaakt op dezelfde wijze als thans het bedrag van het geheele in komen voor den hoofdelijken omslag of de directe plaatselijke belasting wordt geraamd, ook zou men het voor sommige bedrijven kunnen vaststellen in verhouding tot het aantal werklieden of paardekrachten van de stoommachines die voor de zaak worden gebezigd. Het denkbeeld om de lasten der gemeenten te ver lichten door de uitgaven voor sommige werkzaamheden in het algemeen belang, die haar zijn opgedragen, voor rekening van het rijk te brengen, ja zelfs de zorg voor een gedeelte der wegen, vaarten of kanalen aan het rijk of de provincie over te dragen, schijnt allengs op den achtergrond te zijn geraakt. Nu de rijksbijdragen voor het openbaar lager onderwijs onlangs opnieuw zijn vast gesteld, ziet men in, dat dit middel of weinig zou baten, óf, voor zoover de overdracht van het onderhoud van wegen of andere werken betreft, niet wel uitvoerbaar is, althans te groote bezwaren zou opleveren. Laat ons zien, of de andere maatregelen bruikbaarder zouden zijn. Bij kon. besluit van den 3 is bepaald, ter uitvoe ring van art. 12 3e lid sub 2 der schoolwet, naar welke regels de Rijksbijdragen kwamen worden verleend aan normaallessen en hoofden van scholen voor op te leiden onderwijzers en onderwijzeressen. Aan het schriftelijk examen voor onderwijzer en onderwijzeres namen den 9 te AMSTERDAM 67 mannelijke en 62 vrouwelijke candidaten deel. Den 11 werden als onderwijzeres 9 van de 15 op 10 en 11 mon deling geëxamineerden toegelaten, namelijk de dames T. de Boer en H. Meijes te Amsterdam, W. Blokker en J. M. Bakker te Hoorn, J. M. de Boer, B. Bakker en E. M. Buijs te Haarlem en E. Broekman te Zaandam en een uit Alkmaar. (Zie Stadsnieuws.) Door den hevigen noord-westen wind is den 9 de IJsel bij Kampen zoodanig gewassen dat vele aan den rechteroever gelegen landerijen ondergeloopen zijn. Den 9 is te H AA KLEM in de Singelgracht het lijk gevonden van de vronw van den heer O. aldaar 33 jaren oud en ten vorigen jare gehuwddie des ochtends hare woning verlaten hadvoorgevende hare moeder te Utrecht een bezoek te gaan brengen. In eene den 9 te Nienw-Amsterdain gehouden ver gadering van verveners is besloten het loon voor het dragen der turf met veertig centen per dagwerk te ver- hoogen. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is den 10 bij enkele inschrijving aanbesteed: 1°. het maken van beplantingen rietschuttingen en het plaatsen van verkennningspalen in de duinen op Terschelling, geraamd op 10.000. Laagste inschrijver de heer A. A. Bos te Terschelling voor 10.397 2°. het uitvoeren van eenige werken tot verbetering en versterking der zee wering langs het noorderstrand van het eiland Vlieland, geraamd op 20,100. Laagste inschrijver de heer A. Bos te Helder voor 17 140. De gemeenteraad van EMTKHIJ1KEN heeft den 10 besloten de betrekking van stadsmuziekmeester open komende door het op verzoek verleend eervol ontslag aan den heer Gehrieke niet weder te vervullen. De 36 algemeene tentoonstelling van de Holl. Maatschappij van landbouw wordt te Dordrecht gehouden van 10 15 September. De Eerste Kamer heeft den 10 en 11 alle wets ontwerpen van geringe beteekenis waaronder dat tot herziening der consulaatrechtenmet algemeene stem men aangenomen en is daarna vermoedelijk tot de eerste dagen van Mei uiteen gegaan. Den 11 heelt de heer J. Ludwig te Utrecht in gezondheid zijn honderdsten verjaardag gevierd. De ge heele buurt, waar hij woonde had de vlag uitgestoken. Te rekenen van den 12 zal het Rijkstelegraaf kantoor te FlIRMEltEX» op alle werkdagen open zijn van 8 uur voor- tot 9 uur namiddags. Öp Zon- en feest dagen blijven de diensturen onveranderd. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dat op 1 September e. k. bij do Rijkskweekscholen voor onderwijzers te 's Hertogenbosch Haarlem Middelburg, DeventerGroningen en Maastricht kweekelingen kun nen worden geplaatst. Zij moeten zelf in do kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Onderwijsboeken en leermiddelen worden hun van Rijkswege kosteloos verstrekt. Zij die voor plaatsing in aanmerking willen komen moeten op 1 September hnn 15 jaar ingetreden zijn en hun 17 jaar nog niet hebben volbrachten zich vóór 15 Mei aanmelden bij den directeur der kweek school die zij wenschen te bezoeken. Voor hot pro gramma van het toelatingsexamen wordt verwezen naar Staatscourant van 26/27 Januari 1890, No. 22. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te OOAT-6UAÉTDIJK is benoemd mej. A. C. Wil- kens van Krewerd. Met haar stonden op de voordracht mej. G. J. C. E. Vogette Abcoude, A. J. van Vliet, te Schiedam en J. Arema te Sneelc. De naamlooze vennootschap Het Utrecbtsch Pro vinciaal en Stedelijk Dagblad koert over 1889 5 pet. dividend uit. Te Ronswoude is een man van een wagen gevallen en daarbij zoo ernstig gekneusd dat hij spoedig over leden is. De schilder Bosboom is door eene beroerte getroffen er schijnt nog hoop op behoud te bestaan. De kolonel-commandant van het regiment grenadiers en jagers, de heer Greve, is door den Koning benoemd tot commandeur in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau met de zwaardenbij dagorder is daarvan aan het corps namens den Koning mededeeling gedaan. Met het bewerken der opgaven van de volkstelling aan het departement van binnenl. zaken wordt dezer dagen een aanvang gemaaktter bespoediging van dien arbeid is eene tijdelijke hulp voorloopig van omstreeks 100 personen, aangenomen. De Maatschappij voor Meel- on Broodfabrieken te AMSTERDAM keert over 1889 7j pet. dividend uit, na afschrijving van 1727.04 op gebouwen en machi nerieën. De jaarwedde van den directeur werd met f 500 verhoogd en gebracht op 4500. Te Delft is van liberale zijde voor lid der Tweede Kamer candidaat gesteld de heer jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, oud-minister van buitenl. zaken en van anti-rev. zijde de heer mr. H. A. van de Velde, burge meester van Loosdninen. De minister van waterstaat heeft zich niet kunnen vereenigen met de voorstellen der besturen van de Holl. IJzeren de Nederl. Rhrjn en de Nederl. Centraalspoor- wegmaatschappij om met ingang van 4 Mei a.s. den prijs van de retourbiljetten op sommige lijnen te ver- hoogen. De kostelooze nitdeeling van brood en koffie te AMSTERDAM is deze week gestaakt. In het geheel werden gedurende dezen winter 159000 porties uiigereikt of gemiddeld 2000 per dag. De Amsterdam-Delicompagnie keert over 1889 42) pet. dividend uit. Het reservefonds bedraagt 1.471 211.99, terwijl de ondernemingen pro memorie in de boeken staanbehalve de in 1889 aangekochte ondernemingen Amplas en Selapianop de koopsom daarvan is echter reeds een deel afgeschreven. Bij de hervormde gemeente te MENSBROEK is tot predikant beroepen ds. A. Fetter te WIE- RI\TiE At WA ARB In elk der 's GRAVELANBSCHOTEN en ST. PANKRAS waren dit jaar 5 lotelingen voor de nationale militie. Twee dier gemeenten moesten elk 2 manschappen leveren in het aandeel in de lichting voor de provincie Noordhollanden ééne gemeente 1 man. Het lot beslistedat uit de gemeente St. Pankras van de 5 lotelingen slechts 1 dienstplichtig zal zijn. In Noordholland waren 6535 ingeschrevenen, die voor de berekening van genoemd aandeel, 1860 man, in aan merking kwamen.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1