(Irooie VoorjaamefiMiti Groote Paardenmarkt HERTHA. V E Ü1LLETON. No. 45*. Tioee em Negentigste Jaargang. 1890. ZONDAG 13 APIUL. te Alkmaar, op Maaadag 21 April 1890, op Woensdag 23 April 1899. AMSTERDAMSCHE BRIEYEN. TWEEDE BLAD. ALKMAAR bij welke gelegenheid tie gewone veemarkt woedt gehouden op de Gedempte Hieuwesloot##«61/ tie Kanaalkade en den Koningsweg HKMAABSCnECODRiNT. Deze Courant wordt Bïrvsdaff-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegevenAbonnementsprijs per 3 maanden voor A 1 k m a a r .0,8© franco door het geheele rijk >1, De -3 nummers <®,©6. Prijs der gewone Advertentiën. Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER <fc ZOON. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen -ter kennis van de belanghebbenden dat het IJKKANTOOR gedurende de zittingen voor den herijk in de buitengemeenten van af 13 April tot 17 Augustus e.k. geopend zal zijn op de volgende dagen van des voorm. 9 tot 's nam. 3 uur 1, 2, 3, 22, 23, 24, 26, 28, 30 en 3i Mei 2, 8, 20 en 21 Juni: 3, 4, 5, 25 en 26 Juli 8 en 11 Augustus. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 April 1890. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kenni9dat zij in hunne op heden ge- honden vergadering ingewilligd hebben het verzoek van CORNELIS VAN 'T HOFPslager te Alkmaarom vergunning tot het oprichten eener slachtplaats in het perceel aan de noordzijde van het Vijvertje, wijk A No. 27. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris 10 April 1890. NUHOUT van der VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat. aan hen vergunning is gevraagd door NICOLAAS DROOGwonende te St. Pancras tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Heerenstraat, wijk C, No. 7, welke vergunning thans ten name staat van JAN HUIBERTS. Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 April 1890. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. 5) Drie zware plechtige slagen van de oude torenklok dreunden door het kasteel. Hertha herinnerde zichdat de barones haar jnist een kwartier had gegeven om van toilet le verwisselen. De helft was reed9 voorbij. En zij wilde toch nog eeno andere japon aantrekken. Zij was dat verplicht tegen over den ouden baron juist een vader voor zulk een dochter tegenover den luitenant en tegenover zich zelve. Waarom zon zij achterstaan bij Marie? Integen deel Zij wilde toonendat men zeer goed een dweep- stertje zijn kan dat men gevoel kan hebben voor meer dan alledaagsche zaken zonder daarbij zekere uiterlijk heden uit het oog te verliezen. Zij ging naar de andere kamer en zette den hoed af. Haar kapsel eischte weinig tijd het zware bruinblonde haar zat nog zoo vast als bij haar vertrek slechts hier en daar een zachte druk met de vingertoppen, een «coup de peigne" en de zaak was afgedaan. Hertha belde. Lorehet kamermeisje, wachtte reeds hare bevelen in den gang af. Met den grootsten ijver hielp zij de koffer openen. Hertha koos eene crème kleurige japon met zwart garneerseldie hare fraaie gestalte heerlijk deed uitkomenplukte daarna een paar donkere rozen uit den ruiker en stak die op haar boe zem. «Alles in orde?" vroeg zij, hare handschoenen op nemend. «Onberispelijk", antwoordde het kamermeisje. «Eene verrukkelijke japon De freule ziet er uitom verliefd op te worden!" Er werd geklopt. «Ik ben het," klonk de stem van XII. Moet Amsterdam weer een Stadsschouwburg hebben zoo lnidde onlangs het opschrift van een hoofdartikel in de Standaard. Daarin betoonde dr. A. Kuyper zich weinig geneigd om een stedelijk subsidie toe te kennen aan eene inrichting «die niet meer voor het volk toe gankelijk is, doch slechts voor een klein deel der burgerij en enkele vreemdelingen." De financieele toestand der gemeente gedoogtvolgens den leider der anti-revolu tionairen, noch de uitgaaf van kapitaal en subsidie, noch de risico; de sociale nooden veroorloven niet zulke be langrijke sommen uit de stadskas te nementen einde aan het welgestelde deel der bnrgerij genoegelijke avonden te verschaffen. Bovendien werkt het tooneel in ons land, naar dr. Kuyper's zinvolstrekt niet gunstig op de volksbeschaving en op schamperen toon voegt hij daaraan toe dat er ook van echte kunstontwikkeling bij den te weinig aesthetisch ontwikkelden smaak van het betalend publiek nauwelijks sprake is. Daarmee heb ik tevens de hoofdgrieven opgesomd, die in de jongste vergadering van den gemeenteraad werden uitgesproken tegen de voordracht van burg. en weth. tot herbouw van den Stadsschouwburg, welker voornaamste bepalingen door mij in mijn vorigen brief werden mede gedeeld. Mr. Pijnappel trok vooral te velde tegen het financieele gedeelte, waarbij, naar zijne meening, geenszins rekeniDg gehouden was met het toch zeer goed denkbare gevaldat de zaken eens een minder gunstige wending namen dan burg. en weth. in hun optimisme hoopten. De voorstanders der voordracht hamerden vooral op het aambeeld, dat een goed ingerichte schouwburg vele vreem delingen trekt, zoodat de bloei van Amsterdam daarmee in een nauw verband staat. Voor beide gevoelens valt veel te zeggen. Eensdeels neemt Amsterdam werkelijk veel op zijne schouders door den herbouw van de komedie geldelijk te steunen en het kan niet andersdat zich daartegen stemmen verheffen in een tijd, waarin (le behoeften van de arbeidersklasse hooger behooren te wegen dan de belangen van uitspan ning en genot. Aan den anderen kant moet echter ook bedacht worden, dat het doen van het eene het nalaten van het andere niet in zich slnit. Het Amsterdamsche gemeentebestuur is den werkman inderdaad steeds gunstig gezind, en al werden verzoeken als kindervoeding, kosteloos schoeisel en dergelijke geweigerddaartegenover staan vele andere besluiten, waaruit de zorg voor deu arbeider duidelijk blijkt. Nu is een goed ingerichte schouwburg ontegenzeggelijk een middel om velenvooral uit de provincienaar de hoofdstad te lokkenen op zulke avonden geheel aan het genot gewijdwordt menige gulden in Amstel's veste achtergelaten. Vele andere steden in het buitenland steunen het tooneel dan ook financieel te Antwerpen heeft men b.v. twee gesubsi dieerde schouwburgen, één met fr 15000 en een ander met fr. 45.000; te Gent heeft men er insgelijks twee, één met fr. 36 000 en de ander met Ir. 15 800; te Brussel krijgen het Théatre de la Monnaie en het Vlaamscho theater respectievelijk fr. 150.000 en fr. 15000 en ook te Milaan, Marie. Komt gij gauw? Papa wil n vóór tafel nog al leen spreken Zij was intusschen binnengetreden. »0hoe prachtig!" riep zij met een blik vol bewon dering op do crème japon. «Hoe aardig van uw papa!" zei Hertha zonder op dezen laatsten uitroep acht te slaan. «Hij meent dat het zoo behoort," ging Marie voort. »Als heer des huize3 wil hij op de overige gasten iets voor hebben. Wacht even Die roos is geknaktZoo Bekoorlijk Bijna te mooi voor eene intieme vriendin Gij kunt wel heengaan, Lore kind, kind, gij weet niet half, hoe mooi gij geworden zijt in de laatste twee jaren." «Och dwaasheid «Waarlijk, ik meen het! Ik weet zelve niet welk een eigenaardige glans van u uitstraaltAls ik nn eens strenge critiek moest uitoefenen, dan zijt gij geene be paalde schoonheid. De neus bijvoorbeeld of beleedig ik n met dat te zeggon de neus is veel minder Grieksch dan de mijneEn toch uwe oogen uw lachuw teint Hoe komt gij toch aan dat rose teint? Gij zijt toch lang niet zoo blond als ik. Gode zij dank dat er heeren genoeg zijnWij behoeven elkander niet in de wielen te rijden ten minste wanneer het ernst is." «Aha is het zoo gesteld met de freule «Gij vergist u, mijn kind! Mijn hart is zoo vrij als een vogeltje in de lucht. Ik bedoel maarHet seizoen op Gruthenau is pas aangevangen. Hoe meer wij den herfst naderen, hoe aardiger bezoekers. Ook op Göllrode, Lassberg, Wolfshagen is het dan gezellig. Wie kan dus weten Eene kaartlegster heeft mij voorspeld dat ik mij dit jaar verloven zal. Geëngageerd te zijn o, dat lijkt mij heerlijk toe! U ook? Maar ga nu mee! Handschoenen zijn onnoodig wij zijn geheel onder ons maar 't kan geen kwaad. Zoo met den waaier is 't bepaald een indrukwekkend geheelHier de hoofd trap af! Als papa maar niet bij den eersten aanblik verliefd wordt!" Zij lachte en gaf hare vriendin een hartelijken kus op de wangen. Te zamen stapten zij nu naar de kamer van den vrijheer. Genua en vele andere steden hebben de komedies aan zienlijke snbsidie's van het gemeentebestuur. Dit laatste argument, dat van burgemeester van Tienhoven afkomstig is, bracht menig weifelend raadslid tot beslissing, zoodat ten slotte de voordracht met 25 tegen 11 stemmen goed gekeurd werd. Amsterdam zal dns binnen kort weder een komediegebouw op het Leidsche Plein bezitten en van de negen tonnen gouds, die daaraan ten koste gelegd worden zal zeker wel iets moois te maken zijn. Voor de winkels en hötels van het Leidsche Plein en aan grenzende straten is het genomen besluit een ware uit komst want sedert den brand waren hunne inkomsten er niet op voornitgegaan. Aan hun blijdschap gaven vele winkeliers en logementhouders uiting door het uitsteken van de nationale driekleur. De aandeelhouders van het Paleis voor Volksvlijtin welk gebouw nu de fransche en duitsehe operagezel schappen, die anders in den Stadsschouwburg hare voor stellingen geven, optreden, zullen zeker minder blijmoedig cestemd geweest zijn over het vermelde gemeenteraads besluit. De inkomsten van het Paleis mogen waarlijk wel niet afnemen, ja, als zij niet toenemen, ziet het er bedenkelijk uit. Dezer dagen bleek nog weder uit het jaarverslag over 1889, dat er een verlies geleden is van f 80.636, tot dekking waarvan men 77.686 heeft moeten 'afschrijven van het fonds «saldo opbrengst van verkochte gronden", terwijl ook de 2949, die nog aanwezig waren als reserve voor buitengewone uitgaven en terreinook daarvoor zijn opgeofferd. Allerlei omstandigheden hobben trouwens in het afgeloopen jaar medegewerkt om de reke ning van het Paleis zoo slecht te doen sluiten. Het opknappen van het gebouw, dat zeer noodig was, heeft ruim 60.000 gekost, maar bovenal leverden de vier eerste maanden van 1889, toen het lidmaatschap tijdelijk was opgeheven, een aanzienlijk verlies op. Ook de beide laatste maanden van 1889, toen de influenza het aantal entrée's zeer laag deed dalen, hebben tot het ongunstige resultaat medegewerkt. Er kan dan ook geen sprake van zijn om dit ook nu weder aan de directie te wijten. Gelukkig werd dan ook ditmaal op de vergadering in dezen zin geen enkele stem gehoord, maar werden juist de directeur C. L. van Kesteren en de commissarissen W. J. P. van der Blom, J. Hora Adema en mr. L. S. Boas met meerderheid van stemmen herbenoemd. No<r van een andere onderneming kwamen dienzelfden dag de aandeelhouders bijeen, namelijk van den Gooischen Stoomtram. In die vergadering konden vrij wat gunstiger mededeelingen door het bestuur gedaan worden. Jaren lang heeft deze tram een harden strijd om het bestaan moeten voeren en het hoofd moeten bieden aan allerlei tegenspoeden. Eerst was het getal der passagiers te klein toen dit toenam was de schade van het eene déraillement nauwelijks hersteld, of weer ontspoorde een tram, zoodat ten slotte de inkomsten toch nog niet be vredigend waren. Eindelijk schijnen de magere jaren dan toch voorbij te zullen gaan bezuinigingen zijn zoo veel mogelijk aangebracht, de dienstregeling is naar de behoeften van het publiek gewijzigd, en hoewel de weers gesteldheid van den zomer van 1889 velen terughield van een uitstapje naar het Gooi, is niettemin over dat «Hier papa", zei Marie op een toon alsof zij een militair rapport overbracht, «hier hebt gij nn Hertha mijne bekoorlijke vriendin uit het «Margarethenstift Wij werden de onafscheidelijken genoemd en lieten toch jaren voorbijgaan zonder elkander te zien. Nn laat ik haar echter niet zoo spoedig weder los. Niet waar, papa De heer von Grnthenau was een in het oog loopend knap man, de type van een aristocraat, al droeg zijn ge laat de sporendat hij op den terugweg was van het leven. Hij deed twee schreden naar Hertha toe en bood haar de hand, zeggende Ik acht mij gelukkig de trouwe kostschoolvriendin van mijne Marie op Gruthenau welkom te heeten." Een lichte blos overtoog Hertha's gelaat, toen zij hem dank zeiae voor zijno welkomstgroet. Na deze beleefdheidsphrasen ontspon zich een gesprek over Hertha's omstandighedenneigingen en talenten. Tegen den wensch van het jonge meisje wist de vrijheer dit thema vast te honden en legde hij eene galanterie aan den dag, die Marie aanleiding gaf hare vriendin een triomfeerenden blik toe te werpen. Hertha las daarin de vraag: «Ziet gij wel, wat heb ik n gezegd? Gij hebt hem stormenderhand veroverdnu kunt gij hem om den vinger wikkelen." De heer von Grnthenau informeerde ook of Irenle von Weijlburg met hare kamer tevreden was. Toen Hertha verklaarde er zeer mede ingenomen te zijn, ging hij voortterwijl hij met de vingers door zgn goed onderhouden, vollen baard streek: «Ik heb juist deze kamer voor u bestemd, omdat ik uit goede bron ver nomen heb dat gij een zekere neiging hebt tot het romantische en niet ontbloot zijt van eenige historische kennis. Niet waarMarie Hare kamer is uit beide gezichtspunten merkwaardig. Voor zoo- en zooveel jareu, bij loven van mijn overgrootvaderden vrijheer Ebbo von Gruthenauwerd zij bewoond door een zekeren Thomasiusdie zich als sterrewichelaar en meer nog als goudmaker en alchymist een grootcn naam verwierf en nu eens op Göllrode dan hier zijne tenten opsloeg; want de edellieden uit die dagen wedijverden om zich door

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5