BUITENLAND. BINNENLAND. personeel de toekomst te gemoet. Eenige vereen igingea van scheepstimmerlieden hebben de handen ineengeslagen om te trachten, hunne leden en makkers voor ondergang te behoeden; met een adres hebben zij zich tot den Mi nister ran Marine gewend met het dringende verzoek om de werkendie op het oogenblik op de werf voor de Marine onderhanden zijn, te laten voltooien. Wanneer de Regeering na helptkan veel ellende voorkomen worden, waartoe later aanzienlijke oft'ers wellicht niet in staat zouden zijn. Nog voor een andere klasse menschen pakken de wolken zich donker aan den horizon samen. Naar de dagbladen toch berichten, bestaat er vrij grooto zekerheid, dat het geheele tooneelgezelschap der directie A. van Lier met 1°. Mei zal ontbonden worden. Ook de schouwburggeëmploieerden zouden daardoor plotseling van hun middel van bestaan verstoken zijn terwijl het den artisten zeker niet gemakkelijk zou vallen in ons kleine land een ander voordeelig engagement te sluiten. Mevrouw Kleine heeft indertijd eens gezegd, dat er geen stad iswaar kunstenaarsgaven zoo hoog gewaardeerd worden als te Amsterdam; mocht de droeve mare be vestiging vinden, dan is het te hopen, dat ook de ont slagen artisten dat gevoelen kunnen zijn toegedaan. Do Tramomnibus-maatschappij is den eersten Paaschdag met hare fraaie open wagens voor den dag gekomeu welk voorbeeld door de A. O. M. gevolgd werd. Er waren werkelijk verscheidene menschen, die zoo roekeloos met hunne gezondheid omgingendat zij daarin plaats namen. Als waren de weergoden daarover vertoornd, hebben zij den volgenden dag oen temperatuur te voor schijn geroependie zelfs in een dichte wagen deed huiveren. Voor de tramomnibussen naar den Amsteldijk is in de jongste raadsvergadering- een belangrijk besluit genomeneindelijk zullen dan toch de bruggen in de Spiegelstraat over de Keizers- en Prinsengrachten ver laagd worden. Daar hierdoor een sterke toename van het verkeer verwacht wordt, zullen zij ook worden verbreed, waardoor de totale kosten tot 22.400 zullen stijgen. De vereeniging tot bescherming van dieren mag juichen over deze plannen want menigon zweepslag hebben die hooge bruggen op de raggen dei- paarden doen neerkomen. BKI.UIE Te Gent hebben 2000 arbeiders het werk gestaakt, vermindering van werktijd verlangende. Het hof van cassatie heeft de voorziening van den heer Corvilain tegen het arrest, waarbij bij wegens zijne schuld aan de ramp te Antwerpen tot 4 jaar en 7 m. gevangenisstraf veroordeeld is, afgewezen. DUITSCHUAIKIF. Zeven honderd werklieden aan de hoofdwerkplaats van den spoorweg te Tempelhof bij Berlijn hebben den 8 besloten met. 1 Mei a.s. den ar beid te staken. Het bestaur had het bijwonen dezer vergadering verboden De keizerlijke familie zal volgens besluit van den kei zer tot 7 October den rouw blijven dragen over keizerin Augusta. De consul Knappewiens naam door de gebeur tenissen op Samoa algemeen bekend is geworden, is door het Hof van discipline wegens overschrijding zijner voor schriften op disponibiliteit gesteld. De staatscourant beoft den fransehen tekst van het slotprotocol der arbeidsbijeenkomst openbaar gemaakt. E 1Y<»EI.jVI»De hertog van Cambridge beeft bij de opening der spiegelgevechten medegedeelddat hij wegens zijnen ver gevorderden leeftijd weldra als opper bevelhebber van het leger zou aftreden. In het district Carnarvon (Wales) is een aanhanger van Gladstone, in plaats van een overleden conservatief, tot lid van het Lagerhuis gekozen. FK.ilVHRI.IK. De nieuwe bankbiljetten vau frcs. 50 worden weer nagemaakt en zelfs zoo fraaidat zij moei lijk te herkennen zijnalleen het papier is iets dikker en er is oene fout gemaakt in de seriecijfers. Volgens de openbaar gemaakte lijst der franschen, die op 1 Januari 1.1. in de orde van het Legioen van Eer opgenomen waren, zijn er 66 groot kruisen 238 groot officieren 1142 kommandeurs 5992 officieren en 46419 ridders. Van deze laatsten behooren 26621 tot den mili tairen stand en 19798 tot de burgerlijke ambtenaren. Den 9 des avonds te 9 aren heeft in de voorstad Saint-Honoré een hevige brand gewoeddrie huizen een manége en een deel van den koepel der russische kerk in de Damstraat verbrandden. Verscheidene personen werden gekwetst, o. a. een drietal door het springen uit het venster. De gemeenteraadsverkiezingen te Parijs zijn op den 27 bepaald. Het berichtdat de regeering eenen veldtocht naar Dahomey gereed maakt, is onjuist. OOKTEYKIJH-HO.YKVHIJE Afgevaardigden der werklieden hebben den prefect van politie te Pest medegedeelddat zij voornemens zijn den 1 Mei eeae groote betooging te honden De orde is te Weenen niet weer gestoord. De soldaten honden nog steeds de voorstad Neulerchenfeld bezet. De politie heeft de biljetten laten verwijderenwelke de winkeliers hadden aangeplakt en waarin zij verklaarden dat zij geene israëlieten waren. De bladen ontkennen dat de anti-semieten de hand in het spel hebben gehad en schrijven de ongeregeldheden veeleer hieraan toe, dat eenige kapitalisten te veel van hunne werklieden vergden. SI'IX.J K. De komst van den markies de Renaldo, een van de loiders der carlistisehe partij, te Valencia gaf aanleiding tot ernstige ongeregeldheden. Eene menigte zeker wel 15000 personen sterk wachtte den markies aan het station en ontving hem met gefluit en het zingen der Marseillaise. Zijne woning werd aangevallen en de ruiten werden stukgeslagen. De gendarmes deden her haaldelijk charges, waardoor vele personen gewond werden. Ook het casino der carlistisehe partij werd geplunderd. Een gedeelte der oproermakers begaf zich toen naar het klooster der Jezuïeten alwaar een der deuren in brand gestoken werd. Bij tijds verscheen echter een detachement cavalerie, dat de uitbreiding van den brand belette. De voor het casino saamgeschoolde menigte werd door de soldaten na een salvo uiteengedreven. Verscheidene personen werden gewond. De orde is hersteld en na dien tijd is het ook rustig gebleven. Bij de op den 10 voortgezette beraadslaging over het rapport der commissie betreffende generaal Daban viel de heer Gonzalès de monarchie heftig aan. De minister president Sagasta beantwoordde hem. Maarschalk Martinez Campos verweet den liberalen dat zij een schandelijk verbond gesloten hadden met de republikeinen. De zitting was zeer onstuimigzoodat de voortzetting van de bespreking tot den volgenden dag uitgesteld moest worden. 5EWEDEY. De Tweede Kamer heeft het voorstel tot invoering van een zonentarief op de Staatsspoor wegen verworpen. TURKIJE. Het onlangs met Engeland opgekomen geschil is geëindigd met de veroordeeling tot 7 maanden gevangenisstraf van den turksehen bevelhebberdie op het engelsehe vaartuig had geschoten. Doordien het beheer van de stadsbank van leening te Leeuwarden in de laatste jaren voortdurend een tekort opleverdeheeft het bestuur dezer instelling twee voor stellen aan den gemeenteraad ingediend om hierin te voorzien. Het eerste strekt om de rente der aan de instelling vanwege de gemeente verstrekt wordende gelden van 4 op 3) pet. te verminderen. Het tweede strekt voorts aan den eenen kant de kleinere panden wier boleening de meeste uitgaven veroorzaken, iets meer in de administratie-kosten te doen betalenen aan de andere zijde de bank aan hare roeping als gemeente instelling ter voorkoming van armoede te doen beant woorden door van de grootere panden minder rente te heffen. Daarom stelt het bestnnr in de tweede plaats voor, in navolging van Amsterdam, Leiden, enz.: lu. het bewaarloon te bepalen op 2 cent per pandbij voor uitbetaling te voldoen2U. de rente te verlagen voor panden van 50—100 op 12—10 pet.; J 100—150 op 108 pet.; 150 en daarboven op 8—6 pet. jaar een niet onaardig winstcijfer behaald. Trouwens als die stoomtram goed is ingericht, moet hij noodzakelijk rendeeren. Voor de Amsterdammers toch is het een heerlijkheid, dat zij met die gelegenheid des zomers zoo gemakkelijk naar Muiderberg, MnidenLaren en aan grenzende dorpen en steden kunnen komen, waar zij met volle teugen de frissche lucht kunnen inademen, die hun in de hoofdstad zoo schaars wordt toebedeeld. Met be langstelling hebben velen hier ter stede dan ook vernomen, dat er een tramomnibus tusschen Alkmaar en Egmond aan Zee via Bergen geopend zal wordenwaarvan ver scheidene mijner kennissen zich nu reeds voorstellen in de warme dagen van Juli eu Augustus te profiteeren. Indien slechts de noodige publiciteit aan deze onderne- neruing gegeven wordt, kan zij er op rekenen, menigen Amsterdammer te zullen verlokken om zijn zondag in dit bekoorlijke gedeelte van Holland's Noorderkwartier te gaan doorbrengen. In het gebouw der Maatschappij voor den Werkenden Stand, werd dezer dagen onder voorzitterschap van rnr. G. van Tienhoven eene vergadering van geheel anderen aard dan de hiervoor beschrevene gehouden, namelijk van de vereeniging Liefdadigheid naar Vermogen. Bij die gelegenheid bracht de heer J. H. A. A. Kalff een uit gebreid jaarverslag uit, dat rijke bijdragen bevat tot de kennis van het pauperisme in Amsterdam, toch waarvan ik wegens mijn bestek slechts enkele bijzonderheden kan mededeelen. Groote moeilijkheden ondervond hot bestuur bij de werkverschaffing, omdat het vaak misleid wordt door aanbevelers of vroegere werkgevers. Zoodoende werd het vertrouwen in deze afdeeling van het Genoot schap somtijds wel eens geschokt, waardoor de verdere aanvragen uitbleven. Van de 1365 personen, die zich om werk aanmeldden, waren er dan ook verscheidene die niet geholpen kouden worden. In Maart 1889 zag het bestuur zich genoodzaakt, hare ondersteuningen ge durende de zomermaanden tot op de helft te verminderen en zeker zou zij tot die maatregel ook voor den winter gedwongen geweest zijn indien het denkbeeld om den Hemelvaartsdag tot een »liofdadigheidsdag" te stempelen niet zulke rijke vruchten had gedragen. In de bussen, die toch op verschillende punten der stad geplaatst waren werd een som van 7048,88 gestort, benevens een be drag van 300, op het Grootboek te plaatsen. Gelukkig schoten ook de ondernemers van het Amphion-Concert, de leerlingen der Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus, de Sarphati-club, alsmede verschillende particu lieren, fabrikanten en dameskransjes te hulp, waardoor de gewone uitkeeringen weder konden plaats hebben. In het geheel werden over 1889 77401.13 ontvangen, op zichzelf zeker een hoog bedrag, doch bij de vele be hoeften nog zeer voor vermeerdering vatbaar. Een belang rijke stap in het afgeloopen jaar was, dat een gemeen schappelijke vergadering van het Gonootschap en de armbesturen tot stand kwam, waarin besloten werd door wodurzijdsche inlichtingen te voorkomen, dat één gezin van verschillende kanten wordt ondersteund zonder ge meenschappelijke voorkennis Ook hoopt men daardoor het doel te bereiken dat de behoeftigen allereerst ge holpen worden uit kassen, meer direct voor ieder hunner bestemd en als aanvulling, zoo die noodig mocht wezen, uit de beschikbare middelen van het daartoe meest aan gewezen zusterbestuur. Als men hot genoemde verslag doorbladert, krijgt men er eerst eens eenig begrip van, hoeveel armoede in Am sterdam schuilt. Bedenkt men dan uog daarbij, dat er zoovele huisgezinnen zijn waar bet een schande geacht wordt om de zoo hoog noodige ondersteuning te vragen, dan beseft men, dat het waarlijk in Amsterdam ook niet alles goud is wat er blinkt. Gelukkig, dat nu bet voor jaar ten minste is aangebroken en er werk voor dui zenden handen is. Dan zal er misschien ook wel wat te verdienen ziju voor de vele leegloopende diamant slijpers, bij wie thans kommer en gebrek keersckeu, wat hun des te harder valtomdat zij in de dagen van ruime verdiensten steeds gewoon waren er goed van te leven. Van den benarden toestand der Koninklijke Fa briek van Stoom- en andere Werktuigen werd in dit blad reeds melding gemaakt. Daardoor zullen mijn lezers nog wel wetendat er aan haar eene surséance van betaling is verleend. Op hot oogenblik wordt er nog aan de fabriek gewerkt doch mot bange vreeze ziet bet den toovenaar te laten beetnemen. Op de plaats, waar gij na slapen zultstoud zijn vuurhaard. Gij kunt de verdere bijzonderheden in de Gruthenauer kronieken lezen die in de bibliotheek bewaard worden." »Het schijnt dat gij goed thuis zijt in de annalen van uwe baronie mijnheer von Gruthenau." »Ik heb die geschiedenis toevallig vernomen van graaf Gassieronzen buurman. Voor mijn persoon be kommer ik mij weinig om het verleden practisch zoowel als theoretisch. Ik laat dat over aan specialiteiton of aan de lieve jeugd, die zich, zooals gij, mijne waarde freule nog tienmaal jonger en frisscher moet voelen wanneer zij zich gedurende eenige oogenblikken in het grijs verleden verdiept heeft. Het is eene soort sport zooals iedere andore." Alleen spoi't »Niet meer dan dateen vluchtige scherts, waarbij het werkelijk loven toch altijd zijn rechten herneemt. Ik beu zelfs nu al overtuigddat luitenant vau Höffert, die het voorrecht had u van het station Eibenthal af te halenn meer belang inboezemt dan de sprookjes achtige Thomasius met zijne duivelskunstenarijen." Alles op zijn tijd", antwoorddo Hertha lachend. Voor- loopig ken ik beide heeren niet anders dan van naam." Do heer von Gruthenau knikte bevredigd. Op dit oogenblik klonk de tafelbel. Marie ging vooruit, terwijl de vrijheer met eene beleefde buiging Hertha den arm bood. Zij bemerkte thans dat de eigenaardige violen- geur die haar bij het binnentreden was te gemoet ge komen van den vrijheer uitging. Hij had zich naar alle regelen van de kunst geparfumeerd als een verliefde tweede luitenant die naar een bal gaat. Ook zijne manieren en de wijzewaarop hij zich tot haar voor- ovorbooghadden iets wat aan de balzaal herinnerde. De vrouw des huize3 was reeds in de eetzaal. De vrij heer liet het jonge meisje los, maakte eene nog hoffelijker buiging dan zoo even eu kuste daarna zijne gemalin met een allerbeminnelijkst lachje de hand. «Hoe gaat het, mijn kind?" vroeg hij »Nog migraine? Gaat het wat beter? Verheugt, mij zeerAha de tafel is met bijzondere zorg gedekt! Wat oen schat van bloemenPrachtig prachtig Gij zietik heb al vriendschap gesloten met freule Hertha. Niet waarfreule Mijnheer von Gruthenau is buitengewoon beleefd," wendde Hertha zich tot de barones. De wijze waarop men haar ontving-had werkelijk iets betoove- rends voor haar. Zij was volstrekt niet verwend in het huis van haar zwager en al voelde zij instinctmatig, dat zich hier veel anders voordeed dan het in waarheid was, het deed haar weldadig aan zich eens een weinigje te laten misleiden. De deur van de ontvangkamer werd geopend en er trad eene dame de eetzaal binnen die al dadelijk een eigenaardigen indruk op Hertha maakte. Mevrouw Iduna Ehlers was iemand van middelbare groottevrij gezet bevallig in al hare bewegingen en vereenigde het raven zwarte haar en de donkere wimpers van bet Zuiden met de blanke gelaatskleur van eene moorsche blondine. Zij kon slechts eenige jaren in leeftijd verschillen met Marie en Herthadoch hare manierenhaar oogopslaghaar lach deden haar voel onder schijnen. Zij werd gevolgd door haar echtgenooteen magerblond mannetje met smalle schoudersroode oogleden eu een slecht onder houden kneveltje. Hij keeTr bovendien wat droomerig rond. Nadat de heer von Gruthenau met eenige beleefde woorden het echtpaar en freule von Weijlbnrg aan el kander had voorgesteldverschenen ook luitenant von Höffert en Gustaaf. Mevrouw Iduua legde terstond be slag op den student. Zooals een moeder zou gedaan hebben mot haar zoon, den gymnasiasttrok zij hem mede naar een der vonsternissen en hield gedurende drie of vier minuten een gesprek met hemwaarbij de jonge man meer dan eens eene kleur kreegen zij ein digde met hem bijna op gebiedenden toon toe te voegon »Dus het blijft afgesproken I" Er werd nog gewacht op freule von Halffkerke, een oudtante van Marie tante Susettezooals zij door de geheele familie genoemd werd eene zestigjarige naar het uiterlijk zeer onbeduidendedoch in waarheid hoogst verstaudige damedie door alle bewoners vau het kasteel met een zeker ontzag werd behandeld. Ein delijk kwam zij binnen in een vrij opzichtig toileteene violetzijden japonoen kanten mutsje op het hoofddat nog maar op een dunnen haardos kon bogenen maakte hare stereotiepe oudervvetsche buiging voor het geheele gezelschap. Toen mevrouw von Grutheuau Hertha tot haar brachtnam tante Susette het jonge meisje met een kal men, nitvorschenden blik uit hare grijs blauwe oogon opknikte daarna heel gewoon en bood haar het kleineietwat beenige handje. Aan tafel zat tante Susette aan de rechterhand en Hertha von Weijlburg aan de linkerhand van den neet- des huizes. Tot heden had mevrouw Iduna Ehlers aan zijne rechterhand gezeten thans zat deze tegenover hem, tusschen Marie en Gustaaf. »Er is vandaag geen bont» rij meer merkte de pro fessor op. Ja waarlijk er is een heer te weinig," bevestigde mevrouw Iduna nier zonder een zweem van spot. »Er ontgaat u toch niets Leopold »In dat gemis zal spoedig worden voorzien," zei baron von Gruthenau. »Hoe zoo?" vroeg luitenant von Höffert. »Verwacht u nog meer logó's >Weet gij dan nog niet >Noen »'t Is waar, ik sprak er nog slechts met mijno vrouw over. Heden morgen ontving ik het berichtterwijl de heeren aan het croquetspelen waren. Wij wachten kolonel von Anzendorff, een verren neef van mijne vrouw." »0dat is aardigriep de professorsvrouw. »Welk regiment commandeert de kolonel Kolonel von Anzendorff is helaas sedert jaren niet meer in actieven dienst. Kort na den veldtocht nam hjj wegens een onbeduidend verschil met zijn generaal zijn ontslag. Hij zal ongeveer achtenvijftig of zestig jaar zijn." Dus een cavalier voor tante Snsettezei Marie in haar overmoed. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6