HEK T II 4. FEUILLETON. No. 46. Twee en Negentigste Jaargang 1890. \V OEMS 1) A G 16 AFIUL. BUITENLAND. Binnenland. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt I*i mdsg-, IRunderdag- en £aterdat;avi)od uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ®,8®franco door het geheele rijk ƒ1, De 3 nummers ®,®6. ®UITSCIÏLAATI». Bij besluit van den minister is op de spoorweguerkplaatseu in Wnrtemberg de werktijd van 11 op 10 uren verminderd. De firma Krupp te Essen heeft besloten haar geheele personeel, voor zoover het niet valt onder de wetsbepalingen betreffende de verzekering van werklieden tegen onge lukken, op eigen kosten daartegen te verzekeren. De niet socialistische ambaehtsvereeniginges wier aantal leden 63000 bedraagt, hebben gezamenlijk gewei gerd aan de groote betooging op 1 Mei a.s. deel te nemen. Dr. Mezger heeft van den gemeenteraad van Wiesbaden een brief ontvangen, waarin de raad zijn leedwezen betuigt over de onaangenaamheden en tegenspoeden, welke hem het genoegen in zijn nieuw vaderland vergald moeten hebben De heer Mezger heeft bij de dankbetuiging voor dezen stap do verzekering gevoegd, zich ook verder te zullen beijveren om het bezoek der badgasten in zijne schoone, nienwe woonplaats naar vermogen te bevorderen. EXG K L A Y Uit een overzicht van den directeur der brandweer te Londen omtrent het aantal schouw burgbranden aldaar in het jaar 1889, blijkt, dat het aantal branden grooter was dan in de drie laatste jarendoch •dat het aantal dooden veel geringer was, dat hij toeschrijft aan de doeltreffende veiligheidsmaatregelen, welke overal genomen worden. In 1889 waren op 28 branden (bij 15 branden werd de geheele schouwburg vernield) 19 dooden in 1888 op 22 b-anden 125, in 1887 op 27 branden 238 en in 1886 op 17 branden 108 dooden. Ierland. Uit Dublin zijn 270 soldaten en politie agenten gezonden naar het landgoed Ponsonbyten einde de uitzetting van een in gebreke gebleven pachter, welke door verzet der bevolking geen voortgang kon hebben ten uitvoer te brengen. EïtAWEIlIJIC. Den 13 is te Evreux tot lid van den Senaat, gekozen de republikein Millard met 591 stemmen terwijl de heer Chambrey, koningsgezind, 460 stemmen verkreeg; te Quimper de republikein Astor met 654 «temmen tegen 560 op den candidaat der conserva tieven. Te Blaije is bij de verkiezing van een lid dei- Kamer de candidaat der conservatieven gekozen met 7978 stemmen tegen 7930 stemmen op den republikein- scben «andidaat. Te Digne overwonnen de republikeinen bij de verkiezingen voor den provincialen raad en won nen één zetel. De heer Floqnet is te Arcachon als spreker opgetreden in eene door 4000 personen bijgewoonde openbare bij eenkomst. Hij wees op den vooruitgang der republiek sedert 1870 en eindigde mot een dringend beroep op alle republikeinenten einde de eenheid der republi- heinsche partij te handhaven. I TALIE. De regeering heeft zekeren Grünewald een berichtgever der Frankforter Zeitung die aan dat blad een bericht gezonden had over het faillissement eener firma Gattoni, welke mededeeling later bleek onjuist te zijn, over de grens doen zetten. Omdat hij een gezin had UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. 6) Freule van Halffkerke was bij het noemen van den naam van den kolonel hevig geschrikt. Met een vriendelijk lachje antwoordde zij nnTante Snzette heeft geen cavaliers meer noodigzij gnnt hen aan het jongere geslacht en vindt het zelfs al te veel eer om aan de rechterhand van haar neef te mogen zitten, welke plaats toch eigenlijk aan mevrouw Ehlers toekomt. Oude freules, zooals ik, komen niet meer in aanmerking." »0, oriep de gastheer met prachtig gespeelde boosheid. »Het is zoo! Wij zijn overtollige, vergane meubels, die iedereen in den weg staan en die men daarom niet ter zijde zet, wijl men bang is voor het stof en de motten." »Gij zijt waarlijk al te lief!" riep Iduna met eene eenigszins zonderlinge buiging. »Mij uwe plaats aan te biedenIk voel mij echter uiterst op mijn gemak naast den zoon en verlang volstrekt niet meer naar de ge vaarlijke nabijheid van den vader." Daarna wendde zij zich tot Gustaaf met de woorden»In vollen ernst mijnheer de student, uw papa is duizendmaal gevaarlijker dan gij." Hoe moet ik dat begrijpen stamelde Gustaaf. Natuurlijk als een complimentje!" zei luitenant von Höffert. Na eenige oogenblikken vroeg Hertha »Is dat dezelfde kolonel von Anzendorff, die zich zoo ouderscheiden heeft in den veldslag tegen generaal Faidherbe »Ja, juist, dezelfde", antwoordde baron Gruthenau op levendigen toon. Otto von Anzendorff. Het verbaast mij dat gij zoo tehuis zijt in de bijzonderheden van onzen laatsten oorlog." Prijs der gewone Adverlentiën Per regel Olj. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. werd hem '24 uren toegestaan tot regeling zijner zaken. Gedurende dien tijd werd hij echter steeds door de policie bewaakt. Gelijke maatregel werd toegepast op den heer Lavalette, berichtgever van Havas' agentschap. Deze door de pers bijna algemeen afgekeurde handeling wordt in de Riforma, het orgaan van den minister-president Crispi, verdedigd. De regeering had met bet oog op de financieele crisis, welke Italië doorleeft, beslaten aan de ongunstige berichten, welke daarover in buitenlandsehe bladen werden medegedeeld, een einde te maken, door in toepassing te brengen de bepaling van bet nieuwe wetboek van strafrecht, waarbij strafbaar gesteld is het verspreiden van onjuiste berichten, waardoor het staats- krediet in het buitenland kan worden benadeeld. Ook de berichtgever der Figaro te Parijs is op last van den president-minister Crispi uit Italië gebannen en door de politie over de zwitsersehe grens gebracht. Aan leiding tot dezen maatregel was mede de verzending van een bericht over het faillissement van een bankiershuis te Rome. Terstond na zijne aankomst te Rome op den 12 meldde de heer Billot, de nienwe fransehe gezant, den heer Crispi zijne komst en verzoekt verlof zijne opwachting bij hem te mogen maken. De heer Crispi antwoordde onmiddellijk en ontving den gezant denzelfden dag des namiddags te 5 uur. Het onderhoud, dat plaats vond in het ge bouw der prefectuur, duurde lang en was zeer hartelijk. De gezant wees vooral op de vriendschappelijke bedoe lingen, waarmede hij als vertegenwoordiger der fransehe regeering naar Rome was gezonden. Alle bladen heeten den gezant in de meest vriendschappelijke bewoordingen welkom te Rome. Menotti Garibaldi is tot lid der Kamer herkozen. NOOËWECiEN. De regeering zal aan de Kamers een krediet van 200000 kronen vragen tot ondersteuning van de Noord poolreis van dr. Nansen. PORTUGAL. Graaf Valencas is benoemd tot por- tugeescb gezant te Weenen ter vervanging van graaf Val mar. SPANJE. Eene motie van afkeuring, door den heer Lasala den 11 in den Senaat tegen de regeering voor gesteld, omdat zij den vorigen dag de monarchie niet kraehtig genoeg verdedigd had, werd den 12 met 114 tegen 57 6temmen verworpen. Daarna werd de behandeling van het rapport over generaal Daban voortgezet. Het voorstel van maarschalk Martinez Compos om de houding der regeering in deze zaak af te keuren, werd met 108 tegen 63 stemmen verworpen. Ten slotte werd goed keuring gehecht aan het rapport der commissie, waarbij het opleggen van arrest aan generaal Daban voorge steld werd. Markies de Ceraldo, die te Valencia voordrachten zou houden ten behoeve van don Carlos, gelijk hij in Catalonie op verschillende plaatsen gedaan had, is na de hem daar ten deel gevallen ontvangst naar Madrid teruggekeerd. De heer Alix zeide den 11 in de Kamer, dat bij de ongeregeldheden te Valencia de oproermakers gedurende 7 uren meester van de stad waren geweest. De minister »0, dat wist ik reeds als kind van mama. Zij heeft mij die geschiedenis meermalen verteld. Ik verheug er mij bepaald, op den kolonel te ontmoeten, want hij en papa waren reeds in hunne jengd intieme vrienden en beiden namen een werkzaam aandeel in den slag bij St. Quentin." »St. Quentin Juist, freule. Welk een wonderlijk toeval De kolonel is een alleraardigste man. Jaren geleden gingen wij veel met elkander om; hij is bijzonder gehecht aan de Hardenecks zooals gij weet is mijne vrouw een Hardeneck, Den vorigen winter ontmoetten wij elkander in Budapest en inviteerden wij hem; heden morgen ontvingen wij tot onze groote verbazing een brief, waarin hij belet vraagt." »Voor langen tijd •Voor eenige weken. Oals wij hem eenmaal hier hebbenzullen wij hem wel houden nietwaarlieve Bertha Onder ons gezegd verdenk ik hemdat hij niot alleen uit onbaatzuchtige vriendschap hier heen komt. Hij houdt zich tegenwoordig onledig met het bestndeeren der geschiedenis en Gassier heeft hem verraden, dat het archief van ons kasteel rijk is aan belangwekkende oor konden. Anzendorff houdt ook van de romantiek, freule von Weijlburg; hij helt een weinig over naar het mystieke en leest gaarne over hetgeen astrologen en alchymisten »Ik zon toch gaarne eens willen weten", viel Hertha in, wie die zonderlinge geruchten omtrent mij verspreid heeft. Ik geloof, Marie, dat gij er een genoegen in vindt mij te beschrijven als eene onpractische droomster. Is het niet zoo Neenmijnheer von Gruthenau gij verkeert in eene dwalingNiettegenstaande mijne liefde voor de geschiedenis, die gij in mij ontdekt hebt, ben ik toch een kind van het heden evenals gijbaronIk dweep met lucht en zon met de vrijheid die ik geniet en zelfs een weinig met de nevelachtige toekomstdio ik mij in mijne opgewekte buien zoo heerlijk mogelijk voorstel." Er ontstond eene kleine pauzewaarin een ieder het zijne dacht. Eenige der aanwezige personen voelden zich door Hertha's woorden die op eenigszins bewogen toon van binnenl. zaken antwoordde, dat de regeering het voorgevallene betreurde, maar dat de berichten der dag bladen overdreven waren. De heer Alix kondigde daarna tegen den 12 eene interpellatie aan. In den Senaat ant woordde de minister van bnitenl zaken den markies Sardoal, die over diezelfde ongeregeldheden inlichtingen vroeg, omdat zij naar zijn inzien een staatkundig socia listisch karakter hadden, zooals bleek uit den aangeheven kreetleve de republiek dat de regeering tevreden was over de houding dor overheid van Valencia en dat vele oproermakers gevat waren. Pennioeii wetten. Blijkens de afdeelingsverslagen der Eerste Kamer zij i de ontwerpen tot regeling van de pensioenen der bur gerlijke ambtenaren enz. met ingenomenheid ontvangen geworden. Men verheugde zich er over, dat de regeering de zaak met kracht had aangevat; het gemeen overleg met de Tweede Kamer had tot eene gelukkige uitkomst geleid. Meer bepaaldelijk wees men hierbij op de be palingen ten bate der zoogenaamde oudo weduwen en op de wijzigingen als gevolg der amendementen-Röell. Men sprak bet vertrouwen uitdat de geldelijke be rekeningen waarop deze voordrachten steunen door de uitkomst zullen blijken juist te zijn. Sommige leden hadden liever geziendat de ambte naren zelven door verhooging van hunne bezoldiging r in staat waren gesteld voor hunne vrouwen en kinderen te zorgen. Eenige leden vroegen of het 't voornemen der regee ring isde billijkheiddie tot grondslag van het wets ontwerp betrekkelijk de weduwen- en weezenpensioenen strektook te betrachten tegenover de ambtenaren, werk zaam bij de administratie van de bestaande pensioen fondsen voor de geëmployeerden tot het algemeen be stuur behoorende en de wednwenfondsen voor de inge nieurs en opzichters van den waterstaat. Dat personeel zou zeor goed bij de administratie van het nieuwe weduwenfonds kannen worden in dienst gesteld. Dit ware billijk en zou tevens tot bezuiniging strekken. Van verschillende zijden had men gaarne bij deze ge legenheid de kanselarijleges geheel afgeschaft willen zien te meer daar het tarief te hoog blijft en de legesdie de Staat voor aanbestedingen heftindirect toch weder uit de staatskas wegvloeien. - Bij kon. besluit van den 10 is de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift ingesteld bij kon. besluit van 22 September 1855 n°. 64 toegekend aanP. J. Cretonschipper van het fransehe vaartuig Notre Dame de Lourdes (n°.148)" van Grevelingen wegens de moedig met levensgevaar volbrachte redding van een deel der bemanning van het Nederl. schip Jantje" op 29 Januari 1890 en de aan deze schipbreukelingen betoonde zorg en gastvrijheid en de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij genoemd besluit aan P. J. L. Pitré, A. L. Labroy, A. M. Melliet en J. J. Ch. Wadonx, matrozen op genoemd vaartuig die eveneens tot voor schreven redding hebben bijgedragenverder wegens bet waren uitgesproken, getroffen. De toekomst! Wel hem, die nog eene toekomst heeft! Ook Gustaaf schilderde zich de toekomst zoo heerlijk afHij droomde van liefde en van room en staarde met vurige bewondering in Hertha's schitterende oogen. Maar de vrouw des huizes Waarom onderdrukte zij een stillen zucht'? En baron von Gruthenau Onder den indruk van deze jonge meisjesontboezeming staarde hij met weemoed in het verleden teruggeheel in tegenspraak met zijne pbilosopbische wereldbeschouwing. »De beste tijd is helaas, achter den rug", dacht hij. Daarna sprak hij zich in stilte moed in. Niet het hoofd laten hangen Dat past niet aan den ge vierden epicuristdie steeds op rozen gewandeld, honderden harten veroverd en het zijne nooit verloren heeftNog schuimde de bekerMet volle teugen zou hij genieten, zoolang bij er toe in staat was Te vijf uur stond mevrouw Bertha von Gruthenau van tafel op. Hoofdstuk IV. Zooals gewoonlijk werd de koffie gebruikt op het prachtige terras, dat uitzicht gaf op het park. Niette genstaande de schaduwen, die door de kastanjes, olmen en eiken over het geheele zuidwestelijke gedeelte ver spreid werdenheerschte op het terras eene drukkende warmtedie zelfs luitenant von Höffert in eene doffe stemming brachtte meer wijl hij aan tafel de flesch duchtig had aangesproken. Marie plaagde hem daarmede, sprak spottend over de buitensporigheden van de mili tairen en barstte in lachen uit.toen de luitenant in het eerste oogenblik een weinig verbluft scheen. »Stel n gernst", ging zij daarna voort. »Wij zijn allen een weinig slaperig, nietwaar, papa V De hitte is bijna ondragelijk en Bourgogne past meer bij vriezend weer Mijnheer von Gruthenau, die in eene schilderachtige houding in zijn ijzeren tuinstoel zatdreigde haar met den vinger.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1