mot levensgevaar redden uit een brandend perceel aan H. F. de Herder, hoofdbrandwacht, H. Steinmetz, brand wacht 1ste klasseH. Kok.brandwacht 2de klasse bij de brandweer te Amsterdam van twee personen in den nacht van 4 op 5 Februari 1890 H. van Oijen ge affecteerde aan brandspuit nu. 4 L Schutter en A. G. Schupperte Rotterdamvan een kind uit de tweede verdieping op 2 Maart 1890 J. Kammiuga agent van politie 1ste klasse te Amsterdamvan eeue vrouw in den nacht van 10 op 11 Januari 1890. De bewoners der Bakkerstraat te Arnhem hebben den 10 beslotentegen de gemeente een rechtsgeding aan te vangen, zoo deze uitvoering geeft aan het raads besluit van den 5, om de bestaande uitloozingeu op de open goot aldaar af te snijden. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 10 met groote meerderheid het voorstel aangenomenom een gedeelte van het Vreeburg, lang 23j el en breed 6 el, gelegen tegen den zuidelijken achtergevel van het schouw burggebouw niet meer voor den openbaren dienst be stemd te verklaren en dat gedeelte grond kosteloos af te staan aan de Utrechtsche schouwburgmaatschappij - Den 11 des avonds omstreeks 10 uren is te 's-Graveland een door verschillende gezinnen bewoond blok huizen afgebrand Den 12 is op de te 's-Gravenhage gehouden jaarvergadering van de Vereeniging voor Statistiek waarvan het ledental daalde van 746 tot 707 met 20 tegen 2 stemmen aangenomen een voorstel vau den voor zitter om 1". te verklaren, dat de Vereeuiging handhaafde hare vroegere zienswijze omtrent de wenschelijkheid van een Regeerings-statistiek-bureau en zij sedert eer in die meening was bevestigd dan geschokt en 28. van dat votum kennis te geven aan de regeering. Vooraf had men uitdrukkelijk doen uitkomen, dat dit votum geene vijandige beteekeuis hoegenaamd had tegenover de re geering, aan wie het Instituut zeer erkentelijk was voor haren steun. De heer W Rooseboom te 's-Gravenhage leidde op de vergadering in het punt: »de uitgave voor militaire doeleiuden ook in verband met de voorstellen der Staatscommissie tot voorbereiding der wettelijke regeling van den militairen dienstplicht" en de heer mr. H. Ph de Kanter te Brielle het punt: kan de statistiek ook iets doen om meer licht te doen opgaan over deD toestand der buitan ocht geborenen Den 12 is van de werf der kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te AH$TEHUilX van stapel geloopen een der schepen van de Kon. Xederl. Pakket dienst, genaamd van Goens, naar den gouverneur-generaal van Neerl. Indie Bijklof van Goens in 1678. Het schip is 220 el lang, 30.10 breed en 15.9 hol en behoort tot het tentdek-type. Den 12 werd te REDDER door de directie dei- marine aanbesteedhet bouwen van eene keuken en het verrichten van daarmede iu verband staande werkzaam heden voor het marine-hospitaal aldaar. Van 12 inschrij vers was de heer H. Wijker aldaar voor 9400 de laagste. Den 12 is te RAAHS DEM brand uitgebroken op don zolder boven de smederij van den heer D P. Graaft'in de Nobelstraat, ingericht tot timmermanswerkplaats en bewaarplaats van kachels. De zolder is bijna geheel uit gebrand de schade is vrij belangrijk. Den 13 vergaderde het bestuur der naamlooze ven nootschap «Paardentram HoornEnkhuizen" met de heeren C. Donker, lid van de Eerste Kamer, mr W K. baron van Dedem, lid van de Tweede Kamer en burge meester van Hoorn met een aantal burgemeesters en voorzitters van bansbesturen in 't Park te §ï®OR ABe raadslaagd werd over het tot stand komen van een stoom tramverbinding tusscbcn Hoorn en Schagen langs Zwaag, Wognum, Spanbroek, Opmeer, Obdam, Hoogwoud, Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp Winkel en Barsingerhorn. Nadat de heer Arkes, directeur der vennootschap, de nood zakelijkheid der verbinding bepleit de richting aange- wezeu en de begrpoting medegedeeld had trad de heer C. Donker, krachtig gesteund door den heer van Dedem, op, om nog nader het nut aan te toonen en te bewijzen, dat dergelijk plan niet alleen den zedelijken, maar vooral den geldelijken steun van gemeenten waterschap pen en provinciën verdiende. Uit de gedachten wisseling bleek, dat van gemeenten en waterschappen een bijdrage Het gesprek werd weder op kolonel von Anzendorff gebracht. Mijnheer von Gruthenau vertelde de geschie denis van een duel, waarbij de kolonel als getuige was opgetreden. Zonder dat de baron het er op aanlegde traden bij dit verhaal het flinke, grootmoedige karakter cn het beleid van von Anzendorff in zulk een gunstig licht, dat do voor indrukken zoo ontvankelijke Gustaaf niet kon nalaten met een innigen blik van verstand houding aan zijne moeder de vraag te doen «Denkt u aan uw liovelingswoord V" Dit meest geliefde woord was van GoetheEdel sei der Mensch, hilfreich und gut." «Ja, ja", verzekerde professor Ehlors, als ontwaakte hij uit eene overpeinzing«als alle mannen zulk een open karakter en zooveel waren moed hadden als die kolonel von Anzendorffvoor wien ikhoewel hij nog een onbekende voor mij is nu reeds de grootste ver eering koesterzou dat ellendige duelleeren reeds lang zijn afgeschaft." «Zoudt gij dat denken?" vroeg de luitenant. «Ja, dat denk ik «En toch, mijnheer de professor, zult gij mij moeten toegeven, dat et zich omstandigheden kunnen voordoen, waarin het duel een noodzakelijk kwaadjamisschien eene goede daad mag genoemd worden." «Dat ontken ik ten stelligste", antwoordde de pro fessor lachend cn blies tegelijk eene groote rookwolk uit. «Wij leven, goddank, in een tijd waarin men recht kan verkrijgen. De maatschappij met al hare eischen en plichten moet een harmonisch gevormd kunstwerk zijn. Hij, die met eigen hand ingrijpt in het raderwerk van de bestaande wettenzondigt tegen den heiligen geest van het schoone en goede. Waartoe hebben wij anders onze rechters Op elke beleedigiug heeft de rechtbank van den staat eene strafbepaling gemaakt." «Dat is er naar, professor", zei luitenant von Höffert. Indien de een of andere dwaze journalist waagde te beweren, dat u uwe verhandeling over de aesthetica niet zelf gemaakt, maar van anderen afgeschreven hadt, dan sprak het van zelf, dat u eene gerechtelijke aan klacht indiondet. Maar er zijn beleedigingen die niet in het aandeelenkapitaal tot eeu bedrag van 150000 noodig is, zal de zaak tot stand komeh. Met algemeene stemmen werd ten slotte de volgende motie aangenomen De vergadering, van oordeel dat eene verbinding tusschen Hoorn en Schagen zeer wenschelijk is is van meening, dat het plan voor den aanleg van een stoomtram, uit gaande van de naamlooze vennootschap «Paardentram HoornEnkhuizen" zedelijken en geldelijken steun ver dient van de betrokken gemeente- en waterschapsbesturen alsook van de zijde der provincie." Nadat de heer C. Donker nogmaals een opwekkend woord had gesproken en de volgende vergadering op den 26 bepaald was, werd de vergadering gesloten. Zondag- namiddag werd te OUDH4USPEL de tentoonstelling voor «Huisvlijt", door den heer C. Kroon voorzitter van het Nutsdepartementmet een toepasselijk woord geopend. De verwachting op alge meene deelneming en belangstelling is verre overtroffen; er is veel fraais te zien op het gebied van huisvlijt en nu kan reeds gezegd worden, dat de tentoonstelling volkomen is geslaagd. De inzendingen van kinderen zoowel voor den wedstrijd als tot opluistering inzon derheid van de meisjes levert op overtuigende wijze het bewijs dat het onderwijs in vrouwelijke handwerken aan de Langedijker dorpen aan goede handen is toever trouwd. Ruim 1000 personen bezochten reeds de ten toonstelling. Den 12 des avonds is op de slaapkamer van den heer mr. H. C. Pennink en zijne echtgenoote te Zutphen een lek in de gasbuis ontstaan of een gaskraantje open gelaten waarvan niets bemerkt wastoen het echtpaar zich te ruste begaf. Toen den 13 des ochtends geen van beiden verscheen maakte de dienstmaagd zich ongerust. Daar do deur op slot was brak zij haar tegen 12 uur open en men vond mevr. Penning door het uitgestroomde lichtgas gedood en den heer Pennink bewusteloos. Eerst des avonds slaagde men er in hem bij te brengen. Den 13 des ochtends is te Oosterhout de woning van den gemeente veldwachter Baks, behoorende aan de gemeente afgebrand. Den 14 is te ilE.\$)BKOKlt een Rijkstelegraaf- kautoor, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopendde diensturen zijn op werkdagen van 8—10, van 121 en van 4—7 uur; op Zon- en feest dagen van 79 en van 12 uur. Den 17 's namiddags te 1 uur, zal in de «Hengst man" te MEERDE®® WAAtSM eene algemeene ver gadering worden gehouden van de Hengstenvereeniging voor Alkmaar en omstreken. De betrekking van adjunct-inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht in Friesland en Groningen wordt niet weder vervuld. In verband met het aanhangige militie-ontwerp tot verlenging van den diensttijd der twee oudste lichtingen, worden de miliciens der lichtingen 1884 en 1885 voor- loopig niet gepasporteerd. Het Nederl. Panopticum te AMSTERDAM keert over 1889 2'/2 pet. dividend uit tegen 3 pet. over 1888. Het getal bezoekers daalde van 94-561 personen in 1888 tot 77800de opbrengst van het restaurant steeg daarentegen van 143 208 tot 145.763. De zui vere winst was 27160 of 2554 minder. Bij de op 19 Maart in Suriname gehouden ver kiezing van drie aftredende loden der Koloniale Staten zijn herkozen de heeren mr. G. H. Barnet LyonM. S. van Praag en dr. A. Salomons met 151, 150 en 146 van de 167 geldige stemmen. Volgens de West-Indiër van 12 Maart zou deheerjhr. mr, M. A. do Savornin Lohman ontslag gevraagd hebben als gouverneur van Suriname. Bij kon. besluit van den 13 is aan den luitenant- kolonel H. T. Wilkens en de overige officieren dei- dienstdoende schutterij te Rotterdam, die eervol ontslag gevraagd hadden, dat ontslag verleend. Den 14 des morgeus heeft te Maastricht een ge pasporteerd iudisch soldaat eenige revolverschoten gelost op de herbergierster Blatner en hare dienstboden. Ver volgons heeft hij zich zeiven het leven benomen. Alleen de herbergierster werd gewond een kogel doorboorde haar wang. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen den 22. zoo gemakkelijk uit den weg te ruimen zijn, beleedigingen, die men, zonder zich zeiven te vernederen, niet voor het gerecht kan brengen Hoe kan er dan straf opgelegd worden? Hoe zal men dan satisfactie krijgen?" Ik begrijp u niet goed »Het onderwerp is niet bijzonder geschikt om in ge zelschap van dames behandeld te worden." «O, zoo!" hernam professor Ehlers. «Nu,'tis mogelijk, ofschoon ik mij, eerlijk gezegd, niet kan voorstellen, hoe ik bijvoorbeeld in de noodzakelijkheid zou kunnen komen, anders dan langs wettigen weg mijn recht als burger en als mensch te handhaven. Officieren, wien het duel van hoogerhand wordt voorgeschreven Ik ben dat volstrekt niet met u eens", viel de luitenant in. «Wij achten ons alleen verplicht voor onze eer te duelleeren, indien het bepaald onvermijdelijk is." «Theorie mijn waarde heer aschgranwe theorie Gij zult mij moeten toestemmen, dat van de tien duels negen hun ontstaan te danken hebben aan de erbarmelijkste nietigheden. Goddank is er iu den laatsten tijd eene strooming merkbaar, die dit bespottelijk vooroordeel tegenwerkt. Zelfs de kunst helpt mee." «Dat is mij tot nog toe ontgaan." «Ik zal uw geheugen te hulp komen. Herinnert gij u de prachtige schilderij van Roland Kessingen, «Cm eine Rose Op de tentoonstelling trok zij ieders aandacht. Eeu wintermorgen in het kale besneeuwde bosch op den achtergrond, aan de rechterzijde, de rijtuigen een officier heeft zoo even gevuurd en zinkt nu wanhopend in de armen van zijne secondanten zijn tegenstander een prachtige jongeling, met een edel gelaat, ligt doods bleek, stervend op den grond Eene roos, die zijne borst versierd cu aanleiding gegeven had tot dit gruwzaam tooneel, ligt naast hem in de sneeuw. Hij sterft ter wille van eeue roos" «Ik ken die schilderij", antwoordde de luiteuant. «Zij maakt een treffenden, zoo gij wilt, eeu aaudoenlijken in druk. Intusschen wat beteekenthij sterft - ter wille van eeue roos? De roos is blijkbaar slechts de aanleiding, de mannen die hier gestreden hebben zijn doodsvij anden rivalen en de roos, ter wille waarvan de eeu De regeering zal voortaan aan ieder die het eerst bij de bevoegde overheid kennis geeft van de stranding van een vaartuig op onze kusteneene belooning van 25 a 50 uitreiken uit te betalen door den inspec teur van het loodswezen. Het antwoord van den minister van biunonl. zaken op het adres van officieren der dienstdoende schutterij te Gouda luidt aldus «Ik heb de eer u te berichten dat indien de ver zochte mededeeling aan alle commandanten van dienst doende schutterijen in het belang der schutterij in het algemeen en van de officieren iu het bijzonder had kunnen strekken, zij niet zou zijn nagelaten. Het feitdat die mededeeling niet heeft plaats gehad, moge u en de overige adressanten de overtuiging gevendat dit vermeend belang inderdaad niet bestaat." Den 14 Maart heeft Paus Leo XIII de heiligver klaring van Liduina van Schiedam, die in de veertiende eeuw geleefd heeftbekrachtigd. Te SCMAtlEK geven Burgers Co., onder den naam van «de Kleine Courant voor Scha gen en Omstreken" een weekblad uit, dat ten doel moet hebben, oen goedkoop Nieuwsblad te bezorgen aan allen zonder onderscheid en aan allen die iets ter algemeene kennis willen brengen daartoe tegen geringe nit.gaveu eene geschikte gelegenheid aan de hand te doen. Het blad, dat des Zaterdags verschijnt, zal zich streng houden buiten alle politiek. De verkiezing van een lid van den gemeenteraad te ZAAADAM, iu plaats van den heer mr. Z. W. Straatman naar Haarlem vertrokken, is bepaald op 1 Mei en herstemming zoo noodig op 15 Mei. De gemeenteraad van Leiden heeft afwijzend be schikt op het verzoek van een kiezer, om zijnen naam op de kiezerslijsten door te halen, omdat hij meende dat die daarop niet behoorde voor te komen. Hij wenschte uit dien hoofde van den noodeloozen last, aan de uit oefening van den kiezersplicht verbonden ontheven te worden Aan ds. P. A. van der Laan te CASTRICL'M is tegen 1 Mei a.s. eervol emeritaat verleend. 's Rijks middelen hebben gedurende Maart opge bracht 10.490.373 tegen 9.934.975 in Maart 1889 en gedurende het eerste kwartaal 25.028.825 tegen 24.019.968 in gelijk tijdvak van 1889; het 5/la der- raming bedraagt 28.172.074. De Vlissingsche Duinwatermaatschappij ontving over 1889 '22971, zoodat, daar de uitgaven t 12860 bedroegen, 5 pet. kan worden uitgekeerd. Voor hoofd aan eene openbare school te SÏAAÏÏ- IiEM hebben zich 138 sollicitanten aangemeld. Beroepen naar de herst. evang. luth. kerk te EKKHUIZE9T ds. F. J. Plaat te Purmereud. De Noord- en Zuidhollandsche Stoomtrammaat schappij HAARLEMLeiden keert over 1889 18.25 per aandeel van 250 uit. De ontvangsten bedroegen 93572 tegen f 80109 en de uitgaven 64961 tegen f 57722 in 1888. De sergeant-schrijvers der marine hebben op hun verzoek om lotsverbetering in verband met den toestand der andere onder-officieren aan boord der oorlogsschepen van den minister van marine een weigerend antwoord ontvangen. Gedurende Maart werden bij het koloniaal werf depot te Harderwijk aangenomen 90 personen en van verschillende korpsen hier te lande overgenomen 82 onder-officiereu en minderen, aan welke 172 man in het geheel f 44250 aan handgeld uitbetaald werd. De Twentsche Bankvereeniging B. W. Blijdenstein Co keert over 1889 7 pet. dividend uit. Het kohier van den hoofdelijken omslag te EDAM voor 1890 is vastgesteld tot een bedrag van f 20154.40. De ontvangst van de Noordhollandsche Tramweg maatschappij AMSTEKBAMEDAM heeft in h t eerste kwartaal 1890 f 11.007.21 bedragen tegen f 9035.69j in gelijk tijdvak van 1889. Op de algemeene vergadering van de vereeniging het Aederlandsch 5£uiidvee-Sta tiiboek op Maan dag 19 Mei 1890des namiddags ten een uur in het hotel «Krasnapolsky", Warmoesstraat te Amsterdam te houden, onder voorzitterschap van den heer J. Bree- zijn leven laatis niet die halfverwelkte bloem maar eene vrouw. Hij of ik - zoo luidde het alternatief. Mij dunkt, dat dit reden genoeg is voor eene bloedige be slissing." «Ik beweer, dat Roland Kessinger nooit aan demoge lijkheid van zulk eene uitlegging gedacht heeft. Indien gij gelijk hadt, zou de overwinnaar niet onmiddellijk na het doodelijk schot berouw toonen. Neen Roland Kessinger geeft ons hier op het doek de gevolgen te aanschouwen van die betreurenswaardige rivaliteit, die in de salons ontstaat en waarvan persoonlijke ijdelheid de aanleiding is. De beide tegenstanders zijn wellicht vrienden geweestde smartdoor den overwinnaar aan den dag gelegd is daarvoor een onwedersprekelijk bewijs en alleen ter wille van dat onmeedoogond point (Tkonneur heeft de geringste onaangenaamheid dikwerf zulke vree- selijke gevolgen. Ik wilde wel, dat in iedere officierskamer eene copie hing van Kessinger's schilderij. Ik zou er den tekst gaarne gratis willen bijleveren." Hertna von Weijlburg stelde bijzonder veel belang in het onderwerp, dat de heeren behandelden. Zij maakte zich zelve er een verwijt van, dat zij, onder don invloed van hare prozaïsche zuster verzuimd had de tentoon stelling te bezoeken toen zij er voor in de gelegenheid was. Die schilderijen loopen niet weg", was het telkens en «het is zoo ver; misschien gaan wij er wel eens heen, als wij toch boodschappen moeten doen." Toen zij ein delijk aan het gebouw kwamen was de bewuste schil derij juist den vorigen dag naar eene der hoofdplaatsen in Zuid-Duitschland verzonden. Zij had zich spoedig getroostwant er waren in de zaal nog een aantal uit stekend geslaagde composities. Thans echternu de professor er zulk een treffende beschrijving van gaf, betrourde zij het diep de schilderij niet gezien te hebben en iu stilte herinnerde zij zich, hoe dikwijls haar in de laatste twee jaren iets dergelijks was voorgekomen hoe menigmaal hare gelukkigste stemmingen verstoord waren geworden door Julie en kaar voortreffelijken, doch helaas, ook zoo innig prozaïschen echtgenoot. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2