HERT HA. FEUILLETON. No. 48* Twee en Negentigste Jaargang. 1890. Z O N L> A G 20 APE1L. TWEEDE BLAD. BUITENLAND. Binnenland. SCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,WOfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummers I'rïjs der gewone Advertentïën Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOOIST. DI1TWCMÏ.A5W Den 18 des ochtends om kwar tier over zevenen is aan het goederenstation te Werbig een van Kreuz komende personentrein ontspoord, waarbij één spoorwegarbeider gedoodvier reizigers ernstig en twaalf licht gekwetst werden. Een rechtelijk onderzoek is aangevangen. De student Bering te Freiburg die voor eenigen tijd den candidaat, in de medicijnen Salomo in een duel doodschoot, is tot 2 jaren vestingstraf veroordeeld. De leden van den raad van eer, die het duel noodig achtten, zijn tot 6 maanden vestingstraf veroordeeld. Pruisen. Huis van afgevaardigden. Bij de op den 17 voortgezette beraadslaging over de begrooting heeft de heer Stöckerhofpredikerde openbare pros titutie te Berlijn ter sprake gebracht en te dien aanzien volgens den minister onjuiste cijfers genoemd. De heer Langerbansvrijzinnigkwam op tegen de behande ling dezer zaak in eene openbare vergadering. Tijdens de rede van den heer Stöcker verlieten eenige dames de tribune. K!V(iKL.WH De minister van marine Hamilton hield den 16 te Chiswick eene rede. Hij zeide dat de minister van financiën dezer dagen bij de behandeling der begrooting in het Lagerhuis zou mededeelendat de staatsinkomsten de uitgaven tegenwoordig overtreffen met een booger bedrag, dan in langen tijd het geval was. Gladstone is ernstig ongesteld zoodat hij geen deel kan nemen aan de beraadslagingen over de iersche landwet van minister Balfour, welke den 21 aanvangen. De politie te Londen heeft in een speelclub 57 per sonen gevangen genomen. Lagerhui». Den 17 diende de minister van finan ciën Goschen de begrooting voor 1890/1 in. De inkomsten vermeerderden in hetafgeloopen jaar met 3.221.000 pd. st.; de schuld verminderde met 8.000.000 pd. st. De conversie der schuld is geheel afgeloopeu. De gezamenlijke uit gaven zijn geraamd op 86.852.000 pd. st., de inkomsten op 90.406.000 pd. st. FIS AAM. RIJK. President Carnot heeft zijne reis door het zuiden des rijks aangevangen. Te Arles, waar hij het eerst stil hieldwerd hij door den burgemeester verwelkomd; hij antwoordde met de beste wenschen voor den bloei der stad. Te Aix antwoordde hij slechts met. een paar woorden op de tot hem gehouden toespraken. Van daar ging hij naar Marseille, alwaar hij den 16 des avonds te 6 uur aankwam en met geestdrift ontvangen werd. Door den hevigen regen mislukte een groot deel der feesten. OOSTEAKIJK-HOACtARlJE. In de vergade ring door de czechisch-duitscho gemachtigden den 16 gehouden, wees de minister-president, graaf Taaffe, er op, dat de leden der conferentie het volkomen eens waren ten opzichte van het wetsontwerp door de regeering UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. 8) HOOFDSTUK V. Intusschen wandelde het gezelschap paarsgewijze naai den oever. Het meer was zoo glad als een spiegel. Professor Ehlers die een geheimen angst koesterde voor watertochtjesnam eene droomerig-peinzende hou ding aankuchte eens en begon in de meest overdreven bewoordingen het nitzicht te prijzen dat men van den oever genootde heuvelrijen aan de linkerhand met de schaduwrijke »Lauben" van wilden wingerd en de blauw achtig getinte beukenbosschenhet dennehout aan de rechterhand met de hier en daar verspreid liggende rots blokken en aan gene zijde van het meer het nette, welvarende dorpje Lassberg met het smaakvolle kerk torentje welks blinkende wjjzerplaat de wandelaars als het ware toewenkte. Iduna die haar echtgenoot doorzag gaf hem lachend een tikje met haar parasol. .Daarvan kunnen wij immers eiken dag genieten," sprak zij op bestraifenden toon. .Het is heel goed voor u met uw zenuwachtig, prikkel baar gestelom een weinig te gewennen aan het schom melen in zoo'n bootje. Hoe moet het gaandapperste der dapperen, wanneer wij in het volgende jaar een bezoek bren gen aan het eiland Wight Wat moet er van u worden als de golven in het Kanaal schuimend op het schip neerslaan V Zijt gij ook zoo bang voor duizeligheid en zeeziekte als mijn wederhelft V" Deze laatste vraag was tot luitenant von Höffert gericht. »God zij dank neen Lieve kind," sprak de heer Ehlers een weinig bits, »als wrj dit vreemdsoortige onderwerp dan toch hier op voorgesteld, betreffende de hervorming der landbouwraden, der schoolcommissies en het stemmen in den Landdag bij cnriën. Wat betreft de regeling van het onderwijs in de scholen, bestemd voor kinderen wier nationaliteit tot de min derheid in de gemeente behoortdeelde hij mede dat het zijn voornemen is een ontwerp uit te werken dat vermoedelijk reeds in Mei zal worden ingediend. Hierbij zal rekening worden gehouden met de wenschenwelke beide partijen in dit opzicht hebben te kennen gegeven. SPAAJE. Generaal Salzedo is veroordeeld tot 2 maanden arrest te ondergaan in eene vesting. Generaal Daban is den 15 des avonds van Madrid naar Alicante vertrokken tot het oudergaan van het hem op gelegd arrest van 2 maanden in een fort. Meer dan 300 officieren waaronder generaal Martinez Cainpes en Cas- sala en eenige leden van den Senaat en de Kamer deden hem uitgeleide aan het station en juichten hem bij het vertrek van den trein toewaarop de generaal ant woordde met een leve de Koning VEREEAIGDE STATEA. De commissie uit het Huis van Afgevaardigden is het eens geworden over het tarief-ontwerp en heeft huiden en zout toegelaten op de lijst dér artikelen waarvoor geen invoerrecht behoeft betaald te worden. Zij verhoogde de premie op suiker, bestemd voor huishoudelijk gebruik, tot 2 centen per pond. Zij heeft den 17 haar rapport in het Huis van Afge vaardigden ingediend. Het ontwerp werd terstond naar eene commissie verwezen. De meerderheid der commissie is voor het ontwerp. STATBN-6ENERAAL. Tweede Kamer. Rijks- Waterstaatswerken De commissie van rapporteurs omtrent het ontwerp tot vaststelling van bepalingen betreffende 's Rijks water staatswerken is met de regeering in overleg getreden. Zij wees den minister op de bezwarendoor Ged. Staten van Zuidholland, door het hoogheemraadschap van Rijnland, door het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen en door andere waterscbapsbestnren ingebracht tegen het bepaalde sub. 4°. eu 7°. van art. 1 van het ontwerp. Wat de eerste bepaling betreft, wordt er door adressanten op gewezenhoe bij de totstandkoming daarvan de mogelijkheid te vreezen is, dat de door den Koning te stellen verbodsbepalingen of beperkingen de gelegenheid tot loozing of inlating van water aan sommige waterschappen zullen kunnen ontnemen of tijdelijk ver hinderen, waardoor, in strijd met eeuwenoude rechten en toestanden, de belangen van onderscheidene gedeelten van ons vaderland zeer zouden kunnen worden geschaad. De minister verklaarde hierop, dat het in geenen deele in de bedoeling der regeering lag, door den in het leven te roepen algemeenen maatregel van bestuur inbreuk te maken op verkregen rechten en dan ook gaarne bereid te zijn door eene gewijzigde redactie van het snh. 4° en 8° opgenomene aan de geopperde bezwaren te gemoet te komen het tapijt brengenmoet ik opmerkendat zeeziekte volstrekt niet het gevolg is van gebrek aan wilskracht, doch op zuiver pbysiologische invloeden berustop terug werkende Jajuistviel zijne vrouw hem lachend in de rede. »Ik zal het u wel afwennen. Wanneer wij mid den op het meer zijn nietwaar, mijnheer von Höffert dan beginnen wij weer zoo gezellig te schommelen zooals laatst, toen mijn brave Leopold bijna onpasselijk werd .Mevrouwu weet dat ik ieder oogenblik te uwer be schikking stazelfs op gevaar af onzen geacbten profes sor tegen mij in het harnas te jagen." .Altijd even geestig!" merkte professor Ehlers lachend op. .Wat mij aangaat, ruoogt gij schommelen zooveel gij wilt. Maar als de boot omslaatzult gij ook wel zoo goed zijn mijne luchthartige vrouw te redden Ik zorg dan ten minste alleen voor mij zeiven." .Kunt gij zwemmen .Numet behulp van een roeispaan zal ik de elemen ten wel trotseeren." .Dan kunnen wij gerust zijn." Gnstaaf had intusschen den ketting losgemaakt. Hij trok dien straf aan zoodat de boot dicht tegen de trap bleef liggen. De luitenant reike eerst mevrouw Ehlers daarna Hertha en ten laatste ook freule Marie de hand. Daarna 9prong hij zelf in de bootzich niet bekomme rend om den aestheticusdie aarzelend op het laatste trapje stond. Nu; Leopold?" klonk de stem van Iduna, .zijt gij daar gepoot Het bloed steeg den professor naar het hoofd. »Ik heb gewacht totdat de dames hadden plaats ge nomen", antwoordde hij. Daarna vatte hij moed en sprong zoo onhandig mogelijk in de boot, die door het heen- en wederschommelen een weinig van den kant was geraakt. .Bravo riep de luitenant. Deze bijvalsbetuiging kwam echter te vroeg. De heer Ehlers struikelde over het ach terste bankje, tuimelde en greep, om zijn evenwicht te Tegen de bepaling sub. 7°. wordt aangevoerd dat waar onderscheidene gemeenten met groote kosten er op ingericht zijn om hare faecaliën in rivier of zee te doen nitloopen eu andere bezig zijn tot hetzelfde doel groote werken te stichten het zeker niet aangaat het gebruik dier inrichtingen afhankelijk te maken van de eenzijdige inzichten, welke aan een algemeenen maatregel van be stuur het aanzijn geven kunnen. Naar aanleiding hiervan merkte de minister opdat de voorgestelde bepaling geenszins ten doel had het ge bruik van dergelijke werken te bemoeielijkenmaar uitsluitend beoogde het nemen van maatregelen mogelijk te maken tegen het verondiepeu van openbare wateren, bijv. door het inwerpen van kolenasch uit stoombooten, het verontreinigen dier wateren, bijv. door fabrieken, op plaatsen waar aan de belangen van de volksgezondheid of de veeteelt en visscherij door eene dusdanige handel wijze groot nadeel zou kunnen worden toegebracht. Op eene opmerkingdat de voorziening in dergelijke belangen vreemd moet geacht worden aan een ontwerp, dat blijkens de considerans, in weerwil dat deze nu reeds veel te ruim gesteld wasdan toch uitsluitend de be langen van Rijks-Waterstaatswerken op het oog heeft, antwoordde de minister, dat, waar te dier plaatse even zeer van het doelmatig gebruik van 's Rijks Waterstaats werken gesproken wordt, dit bezwaar hem minder klemmend voorkwam. Wijziging der Kiestabel. Het wetsvoorstel tot splitsing der groote gemeenten in afzonderlijke kiesdistricten en wel Groningen in 2 Utrecht in 2, Amsterdam in 9, Rotterdam in 5 en 's-Gravenhage in 3 beoogt aan het stelsel van enkel voudige districten volledige toepassing te geven. De minister van binnenl. zaken meentdat dezelfde redenen, welke voor de indeeling van het geheele land in enkel voudige kiesdistricten pleitenook in gelijke zoo niet in meerdere mate voor de indeeling der groote steden gelden terwijl geen enkele reden afdoende schijnt om aan de kiezers in die steden een anderen invloed op de samenstelling der volksvertegenwoordiging te geven dan aan de kiezers in de andere deeleu des lands is toege kend. Ter rechtvaardiging van zulk eene uitzondering moet men zijne toevlucht nemen tot argumenten die hoeveel waarde zij ook op zich zelf beschouwd mogen hebbentoch niet passen in het stelsel van districtsver- deeling dat nn eenmaal in onze staatsregeling is aan genomen en waarschijnlijk in langen tijd niet door een ander zal worden vervangen. De bedenking, dat het organisch verband der gemeente zou worden verbroken heeft geen waarde in het stelsel van ons staatsrecht volgens hetwelk de ingezetenen rechtstreeks individueel deelnemen aan de verkiezingen en niet door middel van organismen. Dat de grenzen der kiesdistricten thans samenvallen met gemeentegrenzen is eene toevallige om standigheid te danken aan redenen huiten het kiesstel sel gelegen. De kiesdistricten vormen geene vereeniging van gemeenten maar zijn en blijven niets anders dan geographische groepeeringen van kiezers de organen der gemeente hebben niet den minsten invloed op den uit- herstellen, zijne echtgenoote, die op de middenbank zat, met wijd geopende armen om den hals. .Hé, hoe onhandig!" zei deze op vrij norschen toon. .Pardon, lieve Iduna, maar geene galanterie ter wereld kan mij beletten de wetten der zwaartekracht te volgen. O, nw hoed Het spijt mij vreeselijk Ware ik thans Scipio en op het punt mij in te schepen naar Afrika ik zou omkeeren." »Gij zoudt er goed aan doen", antwoordde mevrouw Ehlers, die nog steeds boos was. .Scipio! Gij durft nog al vergelijkingen maken »Omne simile clandicat Ik bedoel maar .Bedoel nn liever niets meer en trek, als ik u verzoeken maguwe knieën wat in. Gij hebt een hijzonder talent om uwe buren te hinderen .0, o,! Ik geloof waarlijk, Iduna, dat gij mij nog steeds kwalijk neemt, dat ik die mooie bloem op nw hoed heb platgedrukt Maar waarlijk een god is zelfs in zijn val zichzelven niet meester, anders zou Vulkaan, toen Zeus hem naar de aarde slingerde, zijn been niet ge broken hebben." De luitenant lachte. Het oogenblik, om aan den hin kenden gemaal van Aphrodite te herinnerenscheen hem niet gelukkig gekozen, te meer, wijl men als van zelf die vergelijking moest maken. Afstooten riep thans Gustaaf. Hij had het roer vastgebonden waarna hijhandiger dan de professor tusschen Iduna en Hertha doorklom en naast den luitenant op de roeibank plaats nam. Marie ging na eenige aarzeling naast den blonden aestheticus zitten In het volgende oogenblik plasten de riemen in het water, het vaartuig gleed onhoorbaar voort en was weldra in de schaduw van de heuvelen en beukenbosschen ver dwenen. Luitenant von Höffert zat tegenover frenle Weijlburg, Gustaaf was de vis-a-vis van Iduna. .Dat matrozenpak staat u bijzonder goed sprak deze tot den student. Niet waar Marietje .Verleidelijk zelfs riep Paul von Höffert, met het doel door overdrijving den uitroep van de jonge vrouw te verzwakken.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5