-U slag der verkiezingen de kiezers stemmen niet als inge zetenen der gemeente maar als ingezetenen des lands en hun ingezetenschap der gemeente heeft met de combina tie der nitgebrachte stemmen niets te maken. Het ontwerp zal te gemoet komen aan het groot be zwaar tegen de bestaande indeelingdat de kiezers in de vijf groote gemeenten zonder eenigen deugdelijken grond in eene andere betrekking tot de door hen ge kozen afgevaardigden worden gesteld dan de kiezers in de andere districten des lands. Dezelfde indeeling is voorgesteld als door minister Heemskerk opgenomen was in zijne nota van 9 Maart 1887ze is gemaakt in overleg met de burgemeesters en berust op de bestaande indeeling dier gemeenten in wijken en buurten en schijnt de meest practische. Alleen voor Rotterdam zijn eenige wijzigingen aangebracht. Verder zijn eenige wijzigingen in de kieswet voorge dragen verband houdende met de splitsing der meer voudige districten. In art. 37 is nu bepaald dat de stembiljetten ten minste 5 (in plaats van 8) dagen vóór den verkiezings dag moeten rondgezonden worden. Voorts dat het zegel op hot stembriefje moet zijn afgestempeld en dat één zegel voldoende is. In art. 38 is nu o.a bepaald, dat de leden van het bureau van stemopneming en de gemeenteambtenaren die het bureau bijstaan bij dat bureau hunne stembriefjes inleveren. In art. 41 is bepaald,, dat de inlevering der stembrief jes te Amsterdam Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht en Groningen reeds om acht uren 's morgens aanvangt, in 't belang der talrijke werklieden-kiezers in die districten. Bij kon. besluit kan dat aanvang«uur van acht uur ook iu andere districten worden toegelaten. Volgens de jongste officieele gegevens zal het aantal inwoners bedragen; in Groningen I 44,915, Groningen II 42,519; Utrecht I 41,381 Utrecht II 47,865; Am- Sterdam I 44,902 Amsterdam II 43,692 Amsterdam III 52,680 Amsterdam IV 39,152, Amsterdam V 47,722, Amsterdam VI en Nieuwer-Amstel 42,853, Amsterdam VII 47,565, Amsterdam VIII 51,215, Amsterdam IX 37,869Rotterdam I met Kralingen en Capelle a/d. IJsel 47,805 Rotterdam II 43,748 Charlois 39,858 's-Gravenhage I 49,399, 's-Gravenhage II 51,706 's-Gra venhage III 48,342. Voorgesteld wordt het in werking treden der wet uit t# stellen tot de periodieke verkiezingen in 1891, tenzij onverhoopt vóór dien tijd de Tweede Kamer mocht worden ontbonden, in welk geval bij kon. besluit de wet vroeger in werking kan worden gesteld. Ter voorkoming van moeilijkheden is bepaalddat vacatures van ledendie in September 1891 aftreden niet meer zullen worden vervuld zoo zij na 20 April 1891 onstaan. -Met het oog op de invoering van het fcekeii «nderwijs op de lagere schoolverplichtend gesteld bij de jongst gewijzigde wet, zal onderstaand rapport der commissiebenoemd in de algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging voor teekenonderwijs, zeker veler belangstelling wekken. Het teekenonderwijs op de lagere school moet in de eerste plaats ten doel hebben ontwikkeling' van het waarnemingsvermogen en van de vaardigheid om hetgeen gezien wordtaf te beeldentevens mag de vorming van den goeden smaak bij dit onderwijs niet uit het oog worden verloren. Het dienstbaar maken van het teekenen aan eenig vak van nijverheid behoort op de lagere school niet tehuis. Bij het verlaten der lagere school op 13jarigen leeftijd moet het meerendeel der leerlingen in staat zijneen gewoon on niet moeielijk voorwerp uit onze dagelijksche omgeving, zooals: stoof, emmer, flescb, enz. naar de natuur op eenvoudige wijze te teekenen. Gustaaf keek Hertha een weinig verlegen aan. Hij maakte volstrekt niet den indruk, alsof hij zich gestreeld voelde door Iduna's compliment. Integendeel: zijn blik scheen vergiffenis te vragen voor alles, wat hier niet was, zooals hij het wenschte; voor de slechte behandeling van den aestheticus, voor den familiaren toon van de professorsvrouw en wellicht ook voor zijne ijdelheid, om, alleen, in zulk een net, doch ongemotiveerd costuum te verschijnen. Hertha von Weijlburg scheen dien blik te begrijpen. Zij lachte vriendelijk en wendde zich toen om het gesprek op een meer degelijk onderwerp te brengen, tot mevrouw Ehlers met de vraag of zij ook zooveel belang stelde in de schilderkunst als haar echtgenoot. Ja, maar op mijne eigene manier", antwoordde Iduna. »Ik verspil er niet zooveel woorden over, maar zie ik een schilderstuk, dat zoo echt uit het leven gegrepen en goed uitgevoerd is dan blijf ik er voor stilstaan. Ik denk er niet over, mij dan te bekommeren over techniek on hoe dat alles heeten mag. Het maakt indruk op mij, somtijds zelfs zoo, dat ik niet ophoud eer mijn man het heeft gekocht." Vindt gij het stuk, waarover uw echtgenoot zoo even sprak ook zoo naar het levenzoo aangrijpend ge schilderd «Ja, zeker!" hernam Iduna. »Het is merkwaardig: wij zijn overigens geheel verschillende naturen, mijn'man en ik, maar er zijn van die genre-beelden, waardoor wij ons met dezelfde onweerstaanbare kracht voelen aangetrokken. Nietwaar, oudje Zij knikte hem vriendelijk toealsof zij haar onaardig gedrag van zooeven wilde goedmaken. «Mijne vrouw heeft zeer veel gevoel voor de kunst", zei professor Ehlers met oen dankbaren lach. Hertha had zich omgewend en zag nu hoe de mond hoeken onder het borsteligeblonde kneveltje zachtjes trilden. Zij kreeg op eenmaal innig medelijden met hem. Wat was hij voor een zeldzame mandie zich zoo ge makkelijk op zijde schuiven of tot het voorwerp van onbetamelijke spotternijen liet maken, om terstond daarna in stille aanbidding neer te zinken zoodra die over moedige vrouw hem een straaltje schonk van hare gunst. Haar oog gleed van den professor naar Iduna. Zij voelde thans duidelijk hetgeen haar reeds terstond voor oogen had gezweefd, dat zij nimmer vriendschap met die vrouw zou kunnen sluiten. Ook zij, Hertha, kon somtijds over moedig zijn, uitgelaten zelfs, maar dan was zij toch zoo geheel anders als deze mevrouw Iduna. Zij voelde, dat haar aard geheel verschilde van dien der professors vrouw, De eerste teekenoefeningen kunnen in de laagste klasse aanvangen. Het onderwijs zij steeds klassikaal. De eerste teekenoefeningen bestaan in rechte lijnen rechtlijnige figuren regelmatig gebogen lijnenfiguren samengesteld uit rechte en regelmatig gebogen lijnen vrij gebogen lijnen figuren en versieringen uit de ge noemde lijnen samengesteld. De modellen voor deze oefeningen bestaan in voortee- keningen op het zwartbord, modellenboekjes en wandplaten. Het nateekenen van afbeeldingen van relief is bij deze oefeningen onvoorwaardelijk buitengesloten wapt waar relief wordt afgebeeld, behoort dit naar de natuur te geschieden. Om het waarnemingsvermogen te scherpenmoeten aan alle oefeningen van de allereerste af duidelijke verklaringen voorafgaan. Ook bij het gebruik van boekjes en wandplaten teekene de onderwijzer de motieven steeds den leerlingen op het zwartbord voor, opdat de leerlin gen do figuur ontleden en zien ontstaan. De eerste gronden van de wetten van het zien in de ruimte worden verklaard met behnlp van lichamen in ijzerdraad en de overeenkomstige blokmodellen. Vier zijdige pyramide, kubus en driezijdig prisma zijn des noods voldoende voor lichamendoor rechte lijnen be grensd kegel en cylinder kunnen volstaan voor de studie naar lichamenwaaraan gebogen vlakken voorkomen. Het aangeven van schaduwen geschiede op eenvoudige wijze; gedoezelde achtergronden worden zooveel mogelijk vermeden. Het zij ieder onderwijzer aanbevolen, groote aandacht te wijden aan het vervaardigen van vlugge schetsen in potlood of krjjt naar model of nit het geheugen. De meest aanbevelenswaardige gereedschappen zijn grijsachtigniet te glad papier en een tamelijk zacht potlood. Goede leien, met zachte fabergriffel, kunnen in dezen ook goede diensten bewijzen evenwel zijn leien met ingekraste of geverfde ruitjes zeer af te keuren. Het is zeer gewenscht, dat op 8 of 9jarigen leeftijd het kind teekene uit de vrije hand; het gebrnik van houtskool en zwart krijt kan dan een aanvang nemen. Bij de voorafgaande teekenoefeningen kunnen den leer lingen steunpunten worden gegevèn in den vorm van netwerken of van regelmatig op het papier geplaatste punten of wel van punten op de lei of van verdeelingen langs de kanten daarvan aangebracht. In die netwerken mogen echter die ruiten niet klein zijn. Van 8 tot en met I3jarigen leeftijd moeten de leer lingen minstens l'/j liefst 2 uur per week teekenen. Met eene goede handleiding, wat goeden wil en ijver kan de gewone onderwijzer(es) de eerste oefeningen leiden. Het is wenschelijk dat de onderwijzer(es) in staat zij de oefening op het zwartbord vóór te teekenen. Zij kun nen het onderwijs blijven geven tot aan het teekenen van die versieringen, waarbij een vaardige hand en een goed gezicht op zuiverheid in vrij gebogen lijnen vooral voor den onderwijzer onmisbaar zijn. Dit laatste onderwijs en het teekenen naar de nataur dienen te worden opge dragen aan een onderwijzer, die meer opzettelijk zijne studie heeft gemaakt van hot teekenen. Het gebruik maken van maatstokjes, passer en liniaal is streng af te keuren bij het handteekenen. Daarentegen is het zeer wenschelijk de leerlingen bij afzonderlijke oefeningen met het gebruikt van passer en liniaal ver trouwd te maken, (y Het teekenen kan in de gewone schoollokalen onder wezen worden. De moeielijkhedenaan het teekenen, naar de natuur iu de schoollokalen verbonden, zijn met eenig overleg wel te overwinnen. Eene afzonderlijke classificatie van de leerlingen dflsr hoogste klassen verdient voor het teekenen aanbeveling., Op de den 14 te Utrecht gehouden, zeer druk be-- zochte algemeene vergadering van den Algemeenen Bond; van Kath. Kiesvereenigingem is, na intrekking van aa-- dat zij nimmer eenige syfnpathie voor haar zou hebben - en toch moest zij zich zelve bekennen, dat er iets liefs, iets betooverends lag in het gelaat van die vrouw, vooral in die schitterende oogen en, dien zacht zwellenden mond. »Kent gij den maker van die schilderij persoonlijk?" vroeg Hertha na een© kleine- pauze. «Roland Kessinger Neen «Ik zou dat bijzonder interessant vindenGij: hebt toch zeker veel kennissen onder de kunstenaars ?J' Tamelijk. Mijn echtgenoot vermijdt eigenlijk.de kennis making. Hij zegt, dat hij als kunstcriticus onbevoor oordeeld moet blijven." «Zou de omgang-met den persoon daaropinvloed uit oefenen Dat spreekt van zelf. Sluit men vriendschap met den kunstenaar... dan, ja, dan wordt men licht te toegevend." «En de kunstenaars stellen onze verwachtingen ook zoo dikwerf te leurriep de professor. Hertha knikte om te kennen te geven-, dat zij deze beschouwing deelde. «Ik heb dat ondervonden bij Gnstave Doré ten minste bij zijn portret", ging de professor voort. «Dien machtigen geest, voor wiens teekeningen ik geen woorden van bewondering' genoeg heb, stelde ik mij voor als een ziener nit het Oude Testament. Ea de werkelijkheid Een dom, baardeloos gelaatIn vollen ernstdat gelaat, was dom, en langen tijd kon ik dien onaangenamer indruk niet kwijt worden." «Voor zoover ik weet", merkte Gustaaf op, «isRolaad Kessinger een knap, geniaal man, vol vuur en geest, alleen ietwat pedant waar heb ik toch eene biografie van hem gelezen? Als ik mij niet bedrieg iaden Norddeutschen Rundschau." Jnist", bevestigde Ehlers. «Het stuk was van POretti; hij noemde Roland Kessinger den Messias van de he- dendaagsche schilderkunst." «Is hij nog jong vroeg Iduna aan haar echtgenoot. «Ongeveer negenentwintig «OchEn al zoo beroemd Hij kan het ver brengen als hij zoo voortgaat. Negenentwintig De heuvels begonnen langere schaduwen te werpen op het meer, zoodat men niet meer zoo dicht aan den oever behoefde te blijven, om de gloeiende zonnestralen te ver- mijdon. Paul en Gnstaaf brachten de boot in eene andere richting. Men had de kleine landtong met het visschers- huisje al geruimen tijd aohter den rug. Plotseling begon de watervlakte zich te rimpelen en in het volgende oogenblik gleed er, als het ware, eene asohgrauwe sche-. dere moties de volgende ook dbor het beataur inge diende motie met algemeene stemmen aangenomen: De Algemeene Bond van Katholieke- Kiesvereeai- gingen; in Nederland gezien het verslag der staats-commissie ingesteld bij koninkljjk besluit van 10 Juni 1888, n° 28 tot voor bereiding der wettelijke regeling van den militairen dienst- iplicht handhavende zijn aangenomen program, luidende beper king van de kosten en lasten der defensie met dien verstande, dat de verdedigbaarheid des lands* ten volle blijve verzekerd - is- van oordeel, dat de afschaffing van plaatsvervanging in geen op zicht wenschelijk, noch buiten alleruiterste noodzakelijk heid aannemelijk is dat het voorgestelde stelsel van legervorming en samen stelling der krijgsmacht met langdurigen diensttijd ver werpelijk is dat de; hoogste volksbelangen zouden worden geschaad, wanneer de grondslagen voor de wettelijke regeling van den dienstplicht en het ontwerp-organisatie van het ieger, die de meerderheid der commissie meent te moeten aan bevelen óf door de Hooge Regeering óf door de Volks vertegenwoordiging tot uitgangspunt van - wetgeving werden genomen besluit van zijne zienswijze mededeeling te doen aan de Hooge Regeering en aan de Vereeniging van Katholieke leden der Tweede Kamer, onder betuiging van volledig vertrouwen in hun verstandig beleid en gehechtheid aan de ware volksbelangen en aan heeren presidenten der R jömsch-Katholieke Kies- vereeniging in Noord-Brabant instemming te betuigen met de door hen in hun manifest van 13- Ma-art 1890 gevoerde redenen tot behoud van het bondgenootschap en tegen den persoonlijken of den algemeenen dienstplicht, en hun dank te zoggen voor de mededeeling der door hen aangenomen motie. Van de 7e tienjarige volkstelling zijn te.WAR-MJEIIf- II CïïtH.Y de voorloo-pige uitkomsten als volgt697 mannelijke, 656 vrouwelijke, totaal 1353 zielen. Hiervan waren 737 r. k., 530 ned. herv., 54 christ. geref., 20 christ. gezind, 2 hersteld lnth., 1 remonstr., terwijl 9 tot geen gezindheid of kerkgenootschap behoorden, ver deeld over 295 gezinnen en 25 alleen wonende personen. Tijdelijk afwezig waren 55, tijdelijk aanwezig 41 personen. Men schrijft ons: Te WAKtlEMIllitEÏ is de blijdschap over de dienstwijziging. in de posterij, 1 Mei a.s. ingaande niet algemeen. Vooral voor hen, die met Alkmaar cor- respondeeren of vandaar bestellingen per post ontvangen, is de nieuwe regeling eene groote teleurstelling. Kan nu althans 's namiddags per post eene bestelling: gedaan worden en daarop den volgenden morgen de uitvoering geschie den, in het vervolg zal men op de uitvoering tot in den namiddag van den volgenden dag moeten wachten, wat dikwijls gelijk zal. staan met het aanbrengen van het zont, als het ei op is; 't is waar, wij zullen nu 's avonds tmsschen 9 en 11 uur de couranten «a den volgenden dag kunnen ontvangen, als wij ten minste niet in de armen van Morpheas liggen of de deuren reeds gesloten hebben, doch op de brieven enz., di-e voor ons met de laatste treinen uit het noorden en zuiden den vorigen f avond te Alkmaar en 's morgens alhier aankomen, zullen wij moeten wachten tot den namiddag, wanneer de reis- gelegenheden tot nihil zijn teruggebracht. Och, hadden de Zuid-Zijpers wat minder reden tot klagen gehad Bij de eerste stemming voor een lid der Eerste, Kamer werd door de l'rov. Staten van Noordbrabant gekozen de heer nar. J. W. van den Bieseu te Ginnekec met 35 van de 55 geldige stemmen, die bedankte "bij de tweede stemming de heer jhr- P. J- J. S. M.; van. der Does de Willebois, burgemeester van 's-Hertogenbosch,. die mede bedankte. Daarna wen! de heer W. Merkel*- bach te Breda met 29 stemmen* gekozen. mering over? het landschap. Ken donkere wolkenbank werd boven de heuvelrij zichtbaar, een flikkerende blik semstraal verlichtte het verontruste watervlak en in de* verte hoorde men het rollen van den donder. «Willen wij ouikoeren V" onoeg Marie aan don luitenant. «Zooals gij wilt! Ik geloof echter, dat wij eerder in Lassberg kunnen zijn dan, aan het park. Als wij, ons eens flink, inspannen, kunnen wij misschien nog aan land zijn eer het begint te regenen." «Zendt gij dat denken?" vroeg professor Ehlers. «Wij kunnen meeroeiea", wendde Hertha zich tot de professorsvronw. «la» liggen hiér nog twae riemen in de? boot." «Ik heb er helaas weinig slag van, maa:>; Marietje gij hebt ons laatst zulk eene merkwaardige proeve van uw talent geleverd. Komwij zullen vam plaats ver wisselen «Blijft toch in 's-hemelsnaam kalm zitten!" riep de professor, terwijl hij, met, beide handen den. rand van de boot vasthield. Het. is nood we®r 1 Ik smeek u, freule, wees toch voorzichtig «Och zóó spoedig zal do boot niet omslaan", ant woordde Marie lachend terwijl Iduna langzaam langs haar heenschoof. «Zoo, daar zitten wij weer Maar professorgij beeftZie mijn riem. hangt reeds in de haak. Zijt gij gereed, Hertha Zpo,, nu vooruitGoed in de maat, als ik u verzoeken mag. Wil mijnheer de luitenant zoo goed zijn te- tellen Hertha had zich, zonder veel omslag te maken,, omge draaid en zat nu met dsn rug naar haar vroegeren vis a-vis; de kleine voetjes in de sierlijke schoentjes drukten krachtig tegen de voetplank. «Een, twee Een, twee telde de luitenant. «Freule von Weijlburg, ik maak n mijn complimentGij roeit al even meesterlijk als freu,le von Gruthenau f Zie maar, wij vliegen er over heen als een zeemeeuw Hebt gij ook verstand van sturen, mijnheer de professor «Theoretischja", antwoordde de heer Ehlers met een zacht. «Bij zulk een golfslag zoo, het toch doelmatiger zijn, indien gij de goedheid wildet hebben, het roer los te maken." «Ja, maar hoe moet ik dan «O, dat is gemakkelijk genoeg. Gij moet natuurlijk', het haudvatsel goed vasthouden, dan zal ik n wel zeggen of gij naar links of rechts moet dra&ien." Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6