BUITENLAND. Binnenland. vriendschap verkeerde, ziet met weemoed den man heen gaan, wien ook hij, wat zijn kennis en vorming betreft, zooveel te danken heeft. Hij raste in vrede E. De Tijd bevat het volgende, uit de Arnhemsche Courant overgenomen bericht, naar aanleiding van het overlijden van den heer de Gelder Te Alkmaar overleed dezer dagen een rector nog uit de oude doos. Niet zoozeer om zijne jaren dr. J. J. de Gelder was bijna negentig jaar maar om zijne methode. Jarenlang gaf hij alleen al de lessen op zijne latijnsche schoolontstond daardoor volkomen harmonie tusschen het leeraarspersoneelhet gevolg er van voor de leer lingen ook tot samenstemming tusschen alle vakken van onderwijs. De wijze waarop hij doceerde moet eenig ge weest zijn. Altijd in zijn humeur wist hij dien opge- wekten toon ook bij zijn onderwijs te doen heerschen en zijn lessen, zoowel in de literaire als in de wiskundige vakken boeiden tevens door geest en vernuft. Wij wenschen den ouden tijd niet terugmaar zoo danige eenheid van onderwijs benijden wij toch aan hen, die ons voorgingen. Ongetwijfeld leverde het resultaten opzooals volgens het nieuwe stelsel niet verkregen worden al wordt ook veel meer op de scholen onder wezen, en al staan de tegenwoordige docenten, ieder wat zijn eigen vak betrefthooger dan deze omnesvis uit een vroeger tijdvak. REECJIE. Stanley is den 19 aan de fransche grens door twee belgische officieren namens den Koning ont vangen. Een der offficiereu was een bekende Congo- reiziger. Ook de burgemeester en de wethouders van Brussel waren bij die begroeting aanwezigdaar Stanley mede de gast der stad is. In eene korte toespraak be tuigde Stanley zijn dank voor de ontvangst. Aan alle stations tusschen de grens en Brussel werd hij met geest drift begoet. Aan het Zuider-station werd hij verwelkomd door den burgemeester van St. Gilles en een der leden van den Congo-raad In een open kofrijtuig reed Stanley naar het koninklijk paleis. Eene talrijke menigte stond geschaard langs den geheelen weg daarheen en ontving hem met levendige toejuichingen. Des middags gaf de Koning een feestmaal ten paleize. Stanley werd vergezeld door zijne luitenants Jephson en Wilson en den geneesheer Parke. In de Kamer heeft eene zeer heftige woordenwisseling plaats gehad tusschen den heer Frèro Orbandie de clericale regeering krachtig aanvielen den president minister Beernaert. De heer Frère zeide tot den minister »gij liegt", en deze antwoordde »gij zijt onbeschaamd, omdat gij rekent op uwe grijze haren." De heer Frère hervatte: »dat is eene gemeenheid." Te vergeefs trachtte de voorzitter de heeren te bewegen hunne woorden in te trekken. DIHTSCMIiAAD. Krachtens een besluit van den Senaat van Hamburg zullen al de bij staatsinrichtingen aldaar werkzame arbeiders, die op 1 Mei a.s. een rustdag nemen, wegens contractbreuk ontslagen worden. Den 19 was de Kroonraad vergaderd ter behandeling van de voorgenomen regeling van het schoolvraagstuk en de oprichting van het gedenkteeken voor de Keizers Wilhelm I en Frederik. De vrij-conservatieve partij heeft in het Huis van Afgevaardigden aangedrongen op eene aanzienlijke ver laging der tarieven op de Staatsspoorwegen voor het vervoer van graan, mout, meel en vee De Bondsraad heeft thans zijne goedkeuring gehecht aan het door den vorigen Rijksdag aangenomen voorstel, om gepensioneerde officieren niet meer voor den krijgs raad te recht te doen staan Hij had vroeger geweigerd die goedkeuring te verleenen, doch vond aanleiding voor dit besluit in het feitdat een gewezen afgevaardigde die tot de liberale partij behoorde en voorheen officier was, wegens deelneming aan den verkiezingsstrijd door de uitspraak van den krijgsraad het recht verloren had om de uniform te dragen en den majoors-titel te voeren. KA li KMXI) Koningin Victoria brengt op hare terugreis een bezoek aan Darmstadtwaar zij den 24 zal aankomen. Den 25 zal de Keizer van Duitschland daar een bezoek bij zijne grootmoeder afleggen. Een door de vertegenwoordigers van bijna alle vak- en werkliedenvereenigingen te Londen onderteekend stuk roept alle werklieden op tot eene op den 4 Mei in het Hydepark te houden volksvergadering, met het doel om het Parlement te bewegen den werkdag op acht uren te stellen. Eagerhuis. Minister Goschen heeft in zijne be grooting voorgesteld afschaffing der invoerrechten op zucht van verlichting. Maar wij zijn er nog niet. De lucht is minstens acht graden Reaumur afgekoeld. Ik ben nu niet alleen bang voor eene eenvoudige verkoudheid maar word vervolgd door het akelig spook eener long- ontsteking. Wij moeten oogenblikkelijk droge kleederen aantrekken." Ja ja zeker professor. Op den berg ligt het loge ment »Het gouden anker." Zie, de luitenant en freule Hortha zijn reeds op weg. Wij zullen een flink glas grog laten gereed maken en wat dansen de dochter van den logementhouder heeft meer dan eens dansmuziek voor ons gespeeld." «Ik zou niots liever doen dan andere kleederen aan trekken. Hoort gij 't niet Ik begin al heesch te worden. »Kom komeen goed glas grog zal alles wel in orde brengen. Blijf maar in beweging Ik verzeker u, dat is het verstandigste wat gij doen kunt. Trouwens de waard leent u gewis zijn zondagsche pak. Het zal u echter wel wat ruim zijn »Dat is een voortreffelijk denkbeeld. Gij zelf deedt ook beter dat natte pak zoo spoedig mogelijk uit te trekken. Bij de dames gaat het niet door en door. Die zitten dank zij de uitstekende mode, in een soort van kooi. Maar gij uvye kleederen kleven aan uw lichaam Een beeld houwer zou zonder eenige moeite een model van u kunnen nemen 1" De student bekeek zich, knikte en zei toen alsof hij het meende: «Verduiveldja wij zullen zien of er geen te vinden is die het doen wil." Wordt vervolgd. zilver en goud en vermindering van die op thee met 2.' pence per pond op krenten van 7 tot 2 shillings per 50 pond en verlaging van het briefport voor Indië en alle enge'.sche koloniën tot 2j pence. Eindelijk wenscht hijindien alle belanghebbende partijen er in toestemmen, het recht op alcoholische dranken met 6 pence per gallon te verhoogen. Minister Fergusson heeft medegedeeld, dat de regeering volkomen geruststellende verklaringen van Lissabon had ontvangen omtrent het gerucht van eenen portugeeschen tocht naar de Sjiré. De liberale afgevaardigde Smith stelde den 18 voor eene verklaring aan te nemen dat het wenschelijk is den ongunstigen toestandvoortspruitende uit het ver schil in de betrekkelijke waarde van goud en zilver, te bespreken in eene bijeenkomst der voornaamste handels- staten. Dan zou kunnen worden uitgemaakt, of het mogelijk was het bimetallisme door een internationale overeenkomst weer in te voeren. Dit door den heer Houldwortli ondersteunde voorstel werd daarna bestreden door minister Smith en den liberalen afgevaardigde Harcourtdie het denkbeeld, om het bimetallisme weer in te voeren, belachelijk noemde. De heeren Sidebottom en Hoyle spraken ten gunste van het voorstel. De minister van financiën betoogde dat het bimetal lisme mogelijk is in theorie maar in werkelijkheid niet uitvoerbaar, tenzij alle landen getrouw bleven aan de verplichtingenwelke tot de invoering daarvan noodig zouden zijn. De minister achtte dit onmogelijk en ver klaarde zich daarom tegen het voorsteldat ten slotte met 183 tegen 87 stemmen verworpen werd,. F li AiVkBIJ K. De gemeenteraad van Parijs heeft op de begrooting een krediet uitgetrokken van 50000 tot het nemen van proeven met de electrisehe straat verlichting. President Carnot is te Toulon met den grootsten geestdrift ontvangen. Nadat hij zich op het balkon der prefectuur van de marine vertoond had, nam het gejuich der menigte zoo toe, dat hij besloot, zich op het plein te vertoonen. Toen steeg de opgewondenheid zoo zeer, dat men hem in triomf op de schouders rond droeg en naar de prefectuur terugbracht. Op verlangen van den president werden een groot aantal ingezetenen van ver schillende standen uitgenoodigd, deel te nemen aan het feestmaal, dat in de prefectuur gegeven werd. Den 20, des namiddags te vier uur, verliet hij Toulon en begaf zich aan boord van de Formidable, waar de geheele bemanning hem ontving. De overige pantserschepen volgden. Bij de aankomst van het eskader voor de Hyerische eilanden, salueerden de italiaansehe schepen met 21 kanonschoten. De heer Carnot bracht een bezoek aan boord van het italiaansehe admiraalschip en stelde den admiraal en de overige officieren de hun verleende ridderorden ter hand. Hij verzocht den admiraal, den Koning van Italië zijnen dank te betuigen voor zijne hoffelijkheid. IT A El E. De Paus herinnerde bij de ontvangst der italiaansehe pelgrims in zijne toespraak aan het nieuw® wetboek voor strafrecht, aan de oprichting van het stand beeld voor Giordano Bruno en aan de wet betreffende de stichtingen van liefdadigheid. Naar aanleiding daarvan zei de Paus, dat in Italië slechts twee partijen kunnen bestaanvóór of togen den Paus De italianendie den Paus steunendienen tevens Italië want de gods dienst is de hoeksteen van de maatschappelijke orde, welke de Staten in stand houdt. POUTl'CiAL. De Koning heeft den 19 de Cortes geopend met eene troonrede, waarin hij de hoop uitdrukte, dat de onderhandelingen met Engeland tot eene voor beide rijken bevredigende oplossing zouden leiden. Hij vroeg de medewerking der Kamers om te geraken tot eene beslechting der vraagstukkenwelke het welzijn der werkende klassen raken. SRIJSI« AAM. Uit Petersburg wordt gemeld, dat een russisch zeeofficier plannen van de vesting Kroonstadt geteekend en aan de regeeringen van Duitschland en Engeland verkocht heeft. Bij de huiszoeking zijn alle teekeningen en papieren gevonden en in beslag genomen. De militaire attachés dezer mogendheden aldaar zijn onmiddellijk vertrokkende duitsche attachébaron Plessen, is naar Kopenhagen verplaatst. VEREEAICiDE STAT FA'. President Harrison heeft aan het banket der leden van hét congres der amerikaansche staten bij de beantwoording van een op hem uitgebrachten dronk gezegd dat hij een vast ver trouwen had in de handhaving van de vriendschappelijke en vreedzame betrekkingen tusschen de amerikaansche volkeren. De Unie der Vereenigde Staten begeerde noch grondgebied, noch bezittingen harer naburen. Te Chicago heeft de werkstaking der timmerlieden ten gevolge, dat 25000 meuschen buiten verdiensten zijn, daar het bouwen geheel stil staat. Op eene schikking bestaat weinig uitzicht. Te Indianapolis staakten de timmerlieden mede het werk ter verkrijging van een arbeidsdag van acht uren. Het gemeentebestuur van Nieuw-York, dat eerst onder handelingen met verschillende maatschappijen aangeknoopt had voor electrisehe verlichtingheeft besloten weer tot het gas terug te keerendaar de gestelde eischen veel te hoog waren. HKAZ1E1E. De heer Benjamin Constans, gewezen minister van oologis benoemd tot minister van open baar onderwijs, posterijen en telegraphie. De heerFlore- ano Pescolo is als minister van oorlog opgetreden. EE A PTE. De regeering heeft last gegeven tot sluiting van alle speelhuizen in het rijk. STATE N-GENERAA L. Eerste Kamer. Pensioenwetten. De minister van financien heeft het afdeelings-veislag over deze wetsontwerpen beantwoord. Hij legt ten aan zien van de pensioenen voor de »oude weduwen" over eene nota van den hoogleeraar van Pesch, waarin deze op grond van uitvoerige berekeningen van gevoelen blijft, dat de inkomsten van het op te richten weduwenfonds voldoende zullen, zijn om aan alle bij deze wetten daarop gelegde verplichtingen te voldoen en dat zij bovendien zullen toelaten de som van 31milioenwaarmede de uitkeering bij art. 36 der eerste wet bedoeld verminderd is in 1896 aan den Staat uit te betalen. De vraag, of bij de wet kan worden uitgemaaktdat burgemeesters en dergelijke als burgerlijke ambtenaren zullen aangemerkt worden, kan alsnog later afzonderlijk worden overwogen. Mocht daartoe te eeniger tijd be sloten worden, dan zullen zij als nieuw aangestelde amb tenaren de helft van hun traktement voor eigen pensioen en 5 pet. voor dat van hunne weduwen hebben bij te dragen. Eventuëel zal het ontbrekende dan door den Staat, of door de gemeenten, of dOor beiden moeten worden bijgepast. Hij verklaart terwijl hij zich intusschen geheele vrijheid van handelen voorbehoudt datvoor zoover zulks met een goed beheer vereen igbaar is bij de be- - noeming van het personeel bij het nieuwe weduwenfonds, overeenkomstig den in het verslag uitgedrukten wensc'n op de belangen van het bij het bestaande fonds in dienst zijnde personeel zal worden gelet. Uitvoerig beantwoordt hij de vraag,, in het adres van mr. P. F. Hubrecht behandeld met betrekking tot de beweerde rechten der ambtenaren op het eventuëel over schot van het pensioenfonds. Hij komt tot de slotsom dat er geenerlei aannemelijke grönd bestaat vöor de door hem beweerde eigendomsrechten der ambtenaren op een mogelijk overschot van het fonds en dat van het ongepraejudicieerd laten dier beweerde rechten geeae sprake kan zijn. Ten slotte verdedigt hij liet gedeeltelijk behoud van de legesheffing. Wonderkuil. Blijkens het afdeelings-verslag over- het wetsvoorstel Reekersbetreffende de opheffing van het verbod van het visschen met den wonderkuilhebben vele leden verklaard zich daarmede te kunnen veveenigen. Daaron der waren verscheidenedie vroeger tegen soortgelijke - voorstellen hadden gestemd maar nu in de veranderde omstandigheden reden vonden jhnn oordeel te wijzigen. Zij beriepen zich daarbij vooral op het verslag van den wetenschappolijken raadgever ten gunste van het ont werp. De verbodsbepalingen waren gebleken niet proef houdend te zijn. Andere leden bleven, als vroeger zich tegen het wets voorstel verklaren. Ook de voorstanders hadden intusschen sommigs be zwaren tegen de wijze waarop het onderwerp hier was* geregeld. Bij kon. hesliuit van dén 5 is benoemd tot ridder in de orde van den Nedorl. Leeuw de heer von Schelling, laatstelijk vice-consul van Duitschland te Yokohama. Den 15 des avonds is een uitgestrekt dennenbaseh te Vries (Drente), toebehoorende aan den heer jhr. Sic- cama te Groningen, afgebrand. Bij kon. besluit van den 15 is op verzoek eervol ontslag verleendonder dankbetuiging voor bewezen diensten, aan den heer mr. E. Jongsma, raadsheer in het hof te Leeuwarden. Blijkens een telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie van den 16 wordt de gouverne.meu.ts- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 180.970 pikols. Bij kon. besluit van den, 16 is het bedrag der Rijksbijdragen, die aan gemeentelijke en bijzondere nor maallessen en aan hoofden van scholen zullen worden verleend, voor elk der door hen iu den loop van het jaar 1890 ter opleiding tot onderwijzer aangenomen per sonen nadat deze in den loop van 1892 of later-de akte, bedoeld in art. 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs zullen hebben verkregen, vastgesteld als volgt 1°. voor hen, die hij gemeentelijke en bij bijzondere normaallessen zijn opgeleid a. gedurende ten minste 2 jaren 300 b. 3 400 c. 4 500 2°. voor hen, die door hoofden van scholen zijn op geleid a gedurende ten minste 2 jaren 200 b. 3 250 c. 4 300. Bij kon. besluit van den 16 is benoemd tot raads heer in het hof te 's-Gravenhage de heer mr. W, J. Karsteu rechter te Rotterdam en tot kantonrechter te Rotterdam de heer mr. N. F. van Nootea Jr. thans te Gorcum. Bij kon. besluiten van den 17 zijn benoemd tot substituut-officier vau justitie te AMSTERDAM de heer mr. W. Lulofsthans te Dordrecht; te Dordrecht de heer mr. G. J. W. van Tricht, thans ambtenaar van het openbaar ministerie te Tielte Rotterdam de heer mr. J. C. H. Enderlein thans ambtenaar van het open baar ministerie te Brielle en te Heerenveen de hee? jhr. mr. A. Calkoenthans ambtenaar van het openbaar ministerie te IIAARJLEM. Den 17 is in de Beemster-ringvaart nabij de RIJP een lijkje gevonden van een pas geboren kind van het. mannelijk geslacht. Den 17 des avonds omstreeks 9 uur is iu den Middenpolder nahij Amstelveen eene houten, door den. heer S. van Wieringa bewoonde boerderij afgebrand waarbij drie paarden in de vlammen omkwamen Te Stobbegat (Friesland) is den 17 eane vergade ring van verveners gehouden daarin werd het bagger- loon in de bak bepaald op f 0,85 en in de bok op f 1,05 beide loonen zijn f 0,10 hooger dan in 1889. Den 17 is het achtjarig zoontje van den landbouwer Visser te Huizum in het water gevallen, toen hij van school huiswaarts keerde, en verdronken. Den 17 is te Nijmegen eene vrouw met een vier jarig meisje overreden door een rijtuig met twee paarden5 de vrouw werd bewusteloos opgenomen en het kind waa zoo ernstig gewond, dat het reeds overleden is. Te Dordrecht waren op verschillende plaatsen in den nacht van den 18 biljetten aangeplakt, waarop medewerking gevraagd werd voor den werkdag van acht uren. Daar zij niet door den pachter der aanplakborden aangeplakt warenziju ze vroegtijdig door de politie afgescheurd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2