Binnenland. zegt, dat indien Bismarck zijn opvolger gaat aanvallen, zij zich aan de zijde van Caprivi zal scharen. Dat zelfde blad deelt uit goede bron mededat toen eenige afgevaardigden van de algemeene vereeniging van duitsche industrieelen onlangs een bezoek aan prins Bismarck te Friedrichsruhe brachten een der leden zijn leedwezen betuigde over zijn aftreden. Prins Bismarck antwoordde toen, dat hij gaarne op zijn post wa«3 gebleven, maar dat hem zijn ontslag was gegeven. Een der ministers blijkbaar de heer von Bötticher die alles aan hem te danken had was ondankbaar ge noeg geweestom zich aan te sluiten bij de hofkliek welke hem steeds tegenwerkte en had den keizer tegen hem opgezet Daarom had hij zicb beroepen op de oude kabinetsorder, waarbij het verkeer tusscken den keizer en de ministers onder toezicht van den minister president wordt gesteld Ook had de keizer hem verweten, dat hij eene bijeen komst met den heer Windthorst had gehouden, maar als rijkskanselier had bij zijn recht om met eiken afge vaardigde te overleggen gehandhaafd. Hij geloofde, dat hem met deze bijeenkomst een valstrik was gelegd, want Windthorst stelde zulke hooge eisckendat deze toch niet als ernstig konden beschouwd worden. Met den keizer had hij alleen geschil over het arbeids vraagstuk. Naar zijne meening zou de tegenwoordige staatkunde des keizers de sociaal-democratie bevorderen. Graaf Herbert Bismarck voegde er nog bij, dat hem het nemen van zijn ontslag niet zwaar was gevallen. Het meest betreurde graaf Herbert bet, dat zijn vader geen kanselier meer had kunnen blijven. EKAAKRIJK.. De president deed onder het luiden der klokken zijn feestelijken intocht in de hoofdstad van het eiland Corsica, Ajaccio, waar de leden van bet ste delijk bestuur en de aanzienlijke ingezetenen hem ver welkomden. Eene talrijke menigte juichte hem luid toe. ITAUIE. De heer Costa, die onlangs het lidmaat schap der Kamer nederlegde, omdat deze vergunning gaf om hem gerechtelijk te vervolgen, en het land verliet om niet gevangen te worden genomenis den 20 te Ravenna met 6889 van de 6957 uitgebrachte stemmen herkozenniettegenstaande hij verklaard had niet als caudidaat te willen optreden, daar hij zijn mandaat toch niet vervullen kou De socialistische bladen sporen hem aan, naar Italië terug te keerenom te zien of de regeering den moed zal hebben tot zijne gevangen neming den last te geven. OOSTEK'RIJk-HOüttAKlJK In Moravië is onder de mijnwerkers eene belangrijke werkstaking uit gebroken. Hun aantal bedraagt reeds meer dan 30000 en de werklieden in de omliggende ijzer- en papierfa brieken hebben mede op hunne aansporing het werk gestaakt. Den 18 kwamen eenige lieden voor het paleis van den gouverneur in de voorstad Leopold bijeen om werk te vragen. De politie joeg ben uiteen. De besturen der Staatswerkplaatsen en andere inrich tingen hebben van de regeering de mededeeling ont vangen, dat bij baar geen enkele reden bestaat, om den arbeiders te veroorloven op 1 Mei rustdag te honden. De prefect van politie te Pest heeft de openbare be tooging in de straten op 1 Mei a.s. verboden. In het oostenrijksche Huis van afgevaardigden hebben de afgevaardigden Glumetsky en von I'lener een wetsontwerp ingediend, waarbij scheidsgerechten benoemd worden tot regeling der geschillen tussehen werkgevers en werklieden over loonen. Bij de behandeling der begrooting betoogde de minister van financiëndat Oostenrijk in vergelijking met andere statenin gunstigen toestand verkeertwant het land kan in de-uitgaven, noodig voor het leger en den aanleg van spoorwegenvoorzien zonder daarvoor een beroep te doen op het krediet. Wat den staatkundigen toestand betreftwees hij vooral op de gematigdheid en de om zichtigheid der regeering. Het verbond tussehen Oostenrijk en Duitschland noemde hij den grondslag voor de vre delievende staatkunde der midden-europeesche staten. Op eene interpellatie gaf graaf Taaffe den 22 eenige inlich tingen omtrent de ongeregeldheden op den 8. De politie berg en Marie von Gruthenau een paar zouden vormen. Linda die iets grooter wastrad als cavalier op. Luitenant von Höffert vroeg Hertha; Gustaaf de mooie professors vrouw. Voor den breedgeschouderden Hans Kunibert bleef dus Asra over. De weinig eischende jonker was met deze beslissing van bet lot volmaakt tevreden. Maar dat is toch niet zooals het behoort", fluisterde Hertha met een blik op het blonde paar. «Och wat!" zeilduna. «Nu geene veranderingen meer! Muziek Eanuy begon. Id una en Gustaaf hadden den jongen Lassberg en Asra met het wipueusje tot vis-a-vis. De reusachtige jonker begon met plompe passen het eerste figuur en wierp een verwijtenden blik op Iduna, die toch zeer goed met Asra had kunnen ruilen. Het ravenzwarte haar dezer levenslustige vrouwwier aard zoo in alles het tegendeel was van zijne eigene zwaarmoedigevlas blonde natuur, verspreidde voor hem een bedwelmenden geur dien hij begeerig opsnoof, zoo dikwijls hij in hare nabijheid kwam. Met Asra sprak hij geen woord. Ook Gustaaf was in het oogvallend stilzoodat Idnnadie in den aanvang bijna uitgelaten geweest was, langzamer hand tot kalmte kwam. De beide andere paren waren des te vroolij kor gestemd. Linda von Lassbergniettegenstaande haar ietwat flets uiterlijk een aardig meisje werd aangestoken door de buitensporige dartelheid van Marie. Deze keek tot haar op als een bedeesd burgermeisje tot haar zondagavonddanser, coqnetteerde met baar, deed nn en dan alsof zij verlegen was of zich schaamde en dwong haar op die wijze de rol van cavalier zoo realistisch mogelijk op te vatten, en freule von Lassberg vervulde deze wel niet met zóó veel talent als zijmaar toch op hare wijze bijzonder aardig. Ook Hertha amuseerde zich goed en luitenant von Höffert gaf eenige grappen ten beste die de lach spieren van het geheele gezelschap in beweging brachten. Hoe langer deze onschuldige vroolij kheid duurde, hoe ernstiger de beide andere paren worden. Gustaaf wierp zelfs den luitenant zulk een norschen blik toe, dat Marie een oogenblik met hare dwaze comedie ophieldom haar broeder verbaasd aan te staren. Wordt vervolgd.) had de- noodige maatregeieu genomen, en ofschoon ze krachtiger hadden kunnen zijn, was in den loop van den voormiddag niets voorgevallen wat de tusschenkomst der troepen noodzakelijk maakte en deze laatste mogen slechts bij voïsriekto noodzakelijkheid optreden Intnsscben waren thans alle maatregelen getroffen, om verdere ver storing der orde te beletten (Toejuiching.) DaaTop werd over de staatkunde van den minister van binnenl. zaken van gedachten gewisseld. Herald een jong-Czeech, zeide, dat de leden zijner partij in beginsel niet vijandig gezind waren jegens de Czechisch—Doitsche overeenkomstzij willen zekere punten aannemen zij vormen geen aan het keizerrijk vijandige partij Graaf Taaffe verklaarde daarop met genoegen te heb ben vernomen, dat de Czecheu niet stelselmatig vijandig waren jegens bedoolde overeenkomst. De werklieden te Weeuen verklaren, dat de betooging op 1 Mei zeer rustig zal zijn. De leiders rekenen er op, dat 200.000 werklieden aan de betooging zullen deelnemen. SEitVIE. De Skoeptschina beeft de buitengewone belasting voor de wapening der nationale militie met algemeene stemmen goedgekeurd. De 15 algemeene vergadering van de Prias llen- drik-Wticlitiiic te Esmond aan Zee werd den 22 in bet lokaal «Eensgezindheid" te AJISTEBDAM gebonden. Blijkens het jaarverslag wordt de stichting telkens meer gevraagd omdat de behoefte er aan, naar mate zij meer populair wordtdes te duidelijker uit komt. Bij het sluiten van dit boekjaar bevat de candi- datenlijst de namen van 36 wachtenden. In verhouding tot 1888toen 27 personen geplaatst werdenkonden dit jaar slechts 7 personen worden opgenomen. Er is namelijk geene beschikbare ruimteen voor de eandidaten, die op eene plaatsing moeten wachten tot vacaturen ontstaan door sterfgevallen blijft geringe kanswant van 83 verpleegden stierven in dit jaar slechts 6 personen; 4 dezer hadden den hoogen leeftijd; van; 93, 87, 86 en 74 jaren bereikt. De bevolking der stichting levert het bewijs dat als de zeeman gespaard wordt bij de vele rampen en gevaren waaraan hij blootstaathij dan in den regel zeer oud wordt. In het verslag wordt het gelukkig genoemd, dat men er nu is toe kunnen overgaan tot het begin van eene nieuwe stichting namelijk een waardig asyl voor onde en gebrekkige hulpbehoevende zeelieden in Nederland. Door de verkregen middelen heeft men op het gebouw eene tweede verdieping geplaatst en aldus nog ruimte gemaakt voor 30 verpleegden. Het gaat in de stichting voorbeeldig toe wat bet gedrag der vorpleegdon betreft. Slechts enkele malen had men bij één hunner reden tot klagen. Van verschillende groote industrieelen, bierbrouwerijen, broodfabrieken, enz. ontving de stichting op verschillende feestdagen geschenken. Het getal leden en donateurs is aanzienlijk toegenomen. Het werd vermeerderd met 43 leden en 717 donateurs, die zich te zameu verhonden hebben tot een bedrag van 2291, zoodat op 31 December het ledental 301 en dat der donateurs 1665 bedroeg. De verpleegkosteu worden per hoofd en per dag van f 0,471 op f 0,34 gebracht door doeltreffende maatrege len van den directeur. Met dankbaarheid werd voorts melding gemaakt van verschillende giften, van bedragen, groot f 100, f 400, f 1000 f 2000 enz. Blijkops de creditzijde van do winst- en verliesrekening werd o. m. ontvangen aan diverse giften f 9344 27, aan rekening-toelagen f 3467,83 aan jaarlijksche bijdragen te Amsterdam f 3177,75, de jaarlijksche bijdragen buiten Amsterdam bedroegen f 4445,50w. o. van H.H. MM. den Koning en de Koningin f 500 van Prinses Wilhel- mina f 100. Wijders werd ontvangen aan legaat-rekening f 3005,31 aan jaarlijksche bijdragen f 2295,50aan bijdragen in eens f 6369,59 enz. of ontvangsten-totaal f 34,800,21de uitgaven f 12,340,27), waaronder aan voeding enz. f 6576,39 De heeren Aug. M. J. Hendricks, jhr. A. R, Sckuurbeque Boeije en C. de Groot werden als bestuurders herkozen. De vergadering werd hierna met een woord van dank aan den ijverigen directeur, den heer G. E. A. van Hall, door den voorzitter, den heer A. C. Wertheim gesloten. In de den 21 gehouden vergadering van den raad der gemeente Hoorn was o. m. een schrijven ingeko men van de naamlooze vennootschap «Paardentram HoornEnkhuizen", om geldelijken steun van de ge meente voor den aanleg van een stoomtram van 1IOÖR A naar SCHAGEA. Bij de beraadslaging werd vooral de nadruk gelegddat het adres zoo weinig gegevens bevatte ter beoordeeling der zaak. Met 9 tegen 3 stem men werd dan ook besloten, de zaak niet dadelijk in behandeling te nemen, maar eene commissie tot onder zoek te benoemen, waartoe verkozen werden de heeren de Jong, Heidenrijk en Best. Den 21 is de heer J. Groot Jr. door den gemeente raad van HOORA benoemd tot wethouder in plaats van den heer mr. F. Booijdie wegens vertrek zijn ontslag had genomen. Den 21 heeft de gemeenteraad van HOORA het kohier van het straat-, brand- en lantaarngeld voor 1890 vastgesteld op f 11162.15. Den 21 is de timmermanswoning van den heer Kaper te OOSTEBilLOKKEU afgebrand, waardoor 4 huisgezinnen van dak beroofd werden. De Noordhollandsehe Bond van R. K. Iüesvereeni- gingen hield den 21, onder leiding van den heer dr. J. Kraakmante Alkmaar, te AMSTERDAM, zijne jaarlijksche algemeene vergadering. Aan een der verslagen in een katholiek blad wordt hot volgende ontleend Vertegenwoordigd waren Alkmaar, den Helder Hilversum, Bussum, Weespen Hoorn. Medegedeeld werd, dat mr. L. J. G. Ogtrop (onlangs benoemd tot kantonrechter te Amsterdam) als bestuurs lid bedankt had en dat het bestuur van de Amsterdam- sche kiesvereeniging «Recht en Orde", na den eersten en krachtigsten stoot tot de oprichting te hebben gegeven, zich aan den Bond onttrokken had en blijken gaf van minder gunstige gezindheid. De Noordh. Bond heeft het niet laten ontbreken aan pogingen om de eendracht te herstellen. Zeer gunstige uitkomsten waren verkregen; doordien het bestuur van den Bond zich in verbinding had ge steld met dat van het provinciaal comité der anti-revo lutionairen door welke samenwerking op vele plaatsen oen goed succes der verbonden meerderheden van de rechterzijde bij provinciale verkiezingen verkregen was. In antwoord op eene desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede dat bij het bestuur van den Algemeenen Bond de ernstige neiging bestond om met de Noord- en Zuidhollandsche kiesvereenigingen mede te werken tot het bevorderen van zuiver provinciale bonden,, in aansluiting met den Algemeenen Bond. De wenschelijkheid hiervan werd door den beer mr. J. P. Kraakman betoogd. Tot bestuursleden werden herkozende heeren dr. J. Kraakman J F. Hendrichs, B. J. M. de Bont, R. Barge, H. Janzen en J. F. M. Sterckals nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren mr. Eug. Gompertz die bet aannemen zijner benoeming nader in overweging wilde nemen, en J. A. G. Schermer van Hoorn. Ten slotte deed de voorzitter eenige mededeolingen betreffende de actie der Katholieken in bet Noorden van deze provinciewelke voor een belangrijk deel aan de samenwerking met andere istricten was. toe te schrijven, waarna hij aller hulp iuriep voor het doel van den bondde bevordering van het provinciaal belang bij verkiezingen naar den geest van de katholieke kerk. Den 21,'s avonds omstreeks 11 uur, brak een hevige brand uit bij den timmerman A. M. aan de IiAAGih- SiEIS, zoodat het woonhuis spoedig aan den grond lag. Eenig huisraad kon gered wonien; van zijn medebewoner J. S. evenwel is alles verbrand. Tengevolge van de gunstige richting van den wind is de schuur behouden gebleven. Men schrijft ons uit SCHAGEA Schagen zal den 26 en den 27 weder feestvieren en met Schagen natuurlijk de omtrek in wijden kring, die weet hoe Schagen feestviertopgewektschitterend Den 26 zal Euterpe een feestconcert- geven waarvoor reeds nu geene toegangskaarten meer verkrijgbaar zijn. Op dat concert zullen de heer J. Messchaert en mejuf frouw L. Denijs hunne hooggewaardeerde medewerking verleeaen, terwijl de heer R. Hol zich bereid verklaard heelt, om zijne compositiëendie Euterpe zal uitvoeren te dirigeeren. Den 27 vangt des namiddags tea 2 ure de nationale zangwodstrijd voor mannenkoren aan. Door de welwil lendheid van het kerkbestuur kan Euterpe dien wedstrijd in de groote kerk doen plaats hebben. Dat is zeer ge lukkig want wij vertrouwendat zoo iets zeldzaams als een concours door honderden zal worden bijgewoond. De jury voor den wedstrijd bestaat uit de heeren Daniël de Lange Richard Hol' en Johan Messchaert. Des nachts ten 12 ure zal een extra trein voor de con coursbezoekers naar Amsterdam rijden. Die trein zal. aan alle tusschenstations stoppen. Voor de verlichting die zondagsavonds zal plaats hebben worden reetis dra-, den gespannen en bogen gemaakt. Zij belooft schitte rend te zullen worden. Den 23 wapperde van alle woningen te BERGER, de nationale driekleur. Geen wonder Een van Bergen's., meest geachte en beminde ingezetenen, de heer G. van de Velde, vierde zijn 25jarig jubileum als geneesheer aldaar. Dat deze dag niet onopgemerkt is voorbijgegaan,, bleek ook uit de talrijke en keurige geschenkenden jubilaris aangeboden. Eene smaakvolle pianino en boe kenkast vereerden hem. Bergen's ingezetenen. De inge zetenen van SCHOOBL toonden hunne belangstelling door het aanbieden van 2 keurige fauteuils en 6 stoelen van mahoniehout, eene zeer nette tuinbank, een, porte- manteaox en een spiegel. Ook tal van kleinere ge schenken, o.a. verscheidene bloemstukken, werden den jubilaris door particulieren aangeboden. Zeer velen voel den zich gedrongen, persoonlijk hunne gelukwensehen aan te bieden, zoodat den geheelen dag tot laat in. den avond in de woning van den jubilaris eene steeds aangroeiende en afnemende vergadering van ingezetenen van Bergen en Schoorl aanwezig was. 's Voormiddags half twaalf vereenigden zich de leerlingen der openbare school voor de woning van den jubilaris en werden door hem ont haald. Tot laat in den avond weerklonk m zijn huis het gezang van Bergen's jongedoc'nteren. Waar zóó een. jnbileum gevierd wordt, daar is voor den jubilaris eene zeer vleiende gevolgtrekking te maken. In het hoofdkiesdistrict Delft is den 23 tot lid dei- Tweede Kamer gekozen de heer mr. H. A. van de Velde, anti-rev., burgemeester van Loosduinen met 1393 van de 2670 geldige stemmen. De heer jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, lib., bekwam 1274 stemmen. Het aantal kiezers was 3142. Bij de laatste verkiezing verkreeg de heer' Fabiusa.r., 1403 van de 2669 en de heer Gleichman lib., 1247 stemmen. Van de acht, op den 22 en 23 te AMSTER DAM voor ondorwijzeres geëxamineerden, zijn zes ge slaagd, namelijk de dames H. M VerboonM. E A. Topman, C. Streubel en M. 8 A. Pijpers te Amster dam; H. C. Stoel en A. M. Tit te Haarlem; van de acht op den 23 en 24 twee, namelijk A. E. M. Ver kade van XAAABAM en C. C. M. Witmond van AMSTERDAM. Den 24 is in het district Dellt tot lid der prov. staten van Zuidholland gekozen de heer von Fisenne, kath. met 1030 van de 1990 geldige stemmen de heer Vermaes lib., bekwam 956 stemmen. Den 1 Mei herdenkt de heer K. Middelkampin specteur van politie te HELDEK, den dag waarop hij vóór 40 jaren in politie dienst trad. Volgens het Haagsche Dagblad is bet bericht van de West-Indiër dat de gouverneur van Surinamejhr. de Savornin Lohman, zijn ontslag zon hebben gevraagd, geheel uit de lucht gegrepen. Tot hoofd der bewaarschool te TWISR is be noemd mej. A. J. van Haaften Weeland, leerlinge van de kweekschool voor bewaarsehoolhouderessen te Leiden. Te WESTWOUD wordt een cursus geopend tot opleiding van r.k. onderwijzers en onderwijzeressen,waaraan als onderwijzers werkzaam zullen zijn de hoofden der bijzondere scholen te Venhuizen, Zwaag, West woud Bovenkarspel en Grootebroek. Behalve de gewone vergoeding van 30 pet. zijn snbsidiën verleend aan 34 gemeenten tot behoorlijke in richting van het lager onderwijs tot een bedrag van f 38330, waaronder aan AAAA PAIILO W AA 2200, Ij A A DSM KEK 800 en ©OSTKAAA 1400.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2