?33e Staatsloterij. Nr. 17638 f 25000 Ns. 488 en 15787 1500 Ns. 11916 en 20795 100; Ns. 146 en 19492 400; Ns. 730 en 2179 200; Ns. 1480, 1756, 4313, 7695, 13955 en 20241 100. Nr. 1214 J 5000 Nr. 11996 ƒ2000 Nr. 2230 1000; Ns. 10117 en 16256 ƒ400 Ns. 11284 en 20067 ƒ200 Ns. 6593, 10128, 10189, 13814 en 18287 100'. Telegrafische berichten. stadsDencnteD. te AMSTERDAM, 40 aandeelen a 2500 ieder is volteekend- Uit een tiental sollicitanten naar de vacante betrek king van hoofd der school te Zuid-Eierland op TEXlit zijn zonder voorafgaand vergelijkend examen in alfa betische volgorde op de voordracht geplaatst de heeren T. Engel, onderwijzer te Zaandam, W. H. Houwen, ond. te Zuidbroek (Gron.), K. Ramkema, ond. te Vlaar- dingen en E. Steijn ond. te Schagerbrug in de Zijpe. Eerstgenoemde is in het bezit der akte gymnastiek m. o. Het bezit der akte gymnastiek 1. o. was als vereischte gesteld. De officier van justitie te Middelburg heeft gemeend geene vervolging te moeten instellen tegen den secretaris der gemeente IJsendijke die door den burgemeester be schuldigd was van kolen der gemeente te hebben ge bruikt voor verwarming der secretarie. Bij kon. besluit van den 27 is benoemd tot raads heer in het gerechtshof te Arnhem de heer mr. L. W. de Sitter, rechter aldaar. Het dorp OTERIiEEK had den 26 een feestelijk aanzien doordat van alle huizen Neerlandsch driekleur wapperde ter eere van den heer F. Grimhoofd der school aldaar. In deu namiddag van den 25 werd het algemeen bekend in het dorp, dat het den volgenden dag 25 jaren zou zijn geleden, dat de heer Grim onderwijzer werd. Geen wonder dat men door deze tijding ten zeerste werd verrast. Men wist nog spoedig den 26 tot een feestdag te maken. De jubilaris ontving vele be wijzen van belangstelling. De dorpsgenooten gaven hem als blijk van waardeering en hoogachting, eenige geschenken, die hem, zoo wij hopen, nog vele jaren aan dezen dag zullen herinneren. Den 27 is te AMSTERDAM eene bijeenkomst gehouden tusschen den vertegenwoordiger van de firma Hudig en Blokhuijzen te Amsterdam en eenige kolen- werkers, waarin men tot overeenstemming is gekomen, zoodat de kolenwerkers den 28 den arbeid hervat hebben. Den 1 Mei zal de begraafplaats Wester veld bij VEIiZEA, voor Amsterdam en nabijliggende gemeenten worden geopend. Het voornemen bestaat bij het bestuur der vennootschap, op woensdag den 30 April a.s, die begraafplaats en hare inrichtingen in oogenschouw te gaan nemen en per extra trein te 3 j uur vertrekkende van af het rouwstation aan de Ruijterkade No. 91 nabij de Oosterviaduct, heen en terug te gaan. Het college voor de zeevisscherijen heeft in zijn geheel ontslag aan den Koning gevraagd. De gemeenteraad van AMSTE ItDAM is den 23 met 18 tegen 14 stemmen teruggekomen op zijn besluit van 2 April betreffende de concessie voor electrische stroomlevering. Den 23 des avonds te half negen is te HAAR LEM brand uitgebroken op eene bovenachterkamer van perceel No. 1 vermoedelijk door het springen van een petroleumlampwelke kamer geheel uitbrandde. Een kind van 3 jaardat aldaar in eon wieg lag te slapen, is met moeite gered door C. J. A. Albers sergeant bij het 4 regiment infanterie, die met behulp der buren den brand verder bluschte. Den 23des avonds half achtis te Oost-Souburg eene hofstede met den inboedel verbrandden 24 te Apeldoorn eene bakkerij met winkel. Den 24 is bij de directie der marine te WIL LEMSOORD in het openbaar aanbesteed het herstellen van het magazijn voor eikenhout op 's Rijkswerf aldaar. Van 22 inschrijvers was de heer C. A. van Neck te Helder voor 10250 de laagste. Den 24 is te AMSTERDAM een zesjarig meisje door eene vigilante op de Korte Prinsengracht overreden en kort daarna overleden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 24 be sloten de onlangs afgebrande loods der handelsinrichtin gen op Fijenoord te vervangen door een steenen gebouw, geraamd op 123000 en afwijzend beschikt op een ver zoek van 140 ingezetenen om te besluiten tot aankoop der landerijen, langs de Nieuwe Plantage gelegen met het doel die wandelplaats uit breidenop grond dat de geldmiddelen der gemeente zulk eene uitgaaf niet toelieten. Bij kon. besluit van den 24 is de kapitein ter zee M. A. Stakman Bosse benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij kon. besluit van den 24 is met ingang van dien dag de minister van oorlogde heer J. W. Ber- gansius kolonel der artilleriebevorderd tot generaal- majoor bij dat wapen. Aan het verslagden 24 door den directeur der naamlooze vennootschap »Paardetram HOOR A EAMHIJIZEIV" op de jaarlijkschealgemeene vergadering uitgebracht worden de volgende bijzonderheden ont leend. Van het aandeelenkapitaal is geplaatst 89000, zoodat zich nog in portefeuille bevinden aandeelen tot en bedrag van f 91000. De vlottende schuld bedraagt 35.964.49;. De geheele baan ter lengte van 19913 el kwam den 3 Januari 1889 in zooverre gereed, dat de exploitatie den 15 dier maand kon worden aangevangen. Het on derhoud van den weg bedroeg 607.37. Gemiddeld waren 25 paarden aanwezig, die met in begrip van hoefbeslag en geneeskundige behandeling 0,80j per dag en per paard hebben gekost. Eén paard, tussschentijds aangekocht, stierf aan beenbreuk. Dit veroor zaakte een geldelijk verlies van 32,83. Het rollend materieel werd vermeerderd met 2 open tramwagens. Ver voerd werden in 1889 133715 reizigers met een opbrengst van 23082,lO.j. In het geheel bleef een winstsaldo van 1534,21 j over, dat volgens besluit der vergadering geheel voor afschrijving op verschillende hoofden werd besteed, weshalve geen dividend kon worden uitgekeerd. Bij kon. besluit van den 24 zijn met 1 Mei be noemd tot commissarissen van het Rijks Entrepót-dok te AMSTERDAM voor het Rijk de lieeren A. W. van Eeghen, mr. N. J. den Tex en mr. H. L. M. Luden. Bjj kon. besluit van den 25 is met ingang van 1 Mei herbenoemd tot burgemeester der gemeente HAAH- LEM de heer mr. E. A. Jordens. Bij kon. besluit van den 25 is benoemd tot heemraad van deu polder de Zeevang, de Nieuwland,de heer J. Wil- lemzoon de Boertot darameester van den zeedijk de Nieuwendam de heer J. van Leeuwen Az.; tot dijkgraaf bij het waterschap de Zuidpolder bij Edam de heer P. Az. Plas; in het bestuur van den polder Waard en Groet tot dijkgraaf de heer K. Breebaart en tot heemraad de heer K. Bak ker; tot dijkgraaf van het waterschap de Purmer de heer D. F. Pont. Den 25 vierde de gepens. generaal jhr. B. van Merlen te HAARLEM zija 90 verjaardag. Den 26 is te HELDER in het openbaar aanbe steed 1". het doen van voorzieningen aan en bij militaire gebouwen aldaar, onder het beheer der genie, geraamd op j 4230. Van 7 inschrijvers was de heer H. Wijker te Helder de laagste voor 3767; 2°. het doen van ver beteringen aan het fort op de Harsens, geraamd op 2400. Van 4 inschrijvers was de heer A. Zoetelief te Helder voor 2138 de laagste. Ds. P. Huet te Goes heeft in de Goesche courant medegedeelddat hij ten volle de werkelijkheid blijft erkennen van de feiten van het spiritisme en spiriti- calisme, maar er overigens volkomen mede gebroken had. Betreffende de verbinding HOORA-SCHAGEST had den 26 te Hoorn eene tweede vergadering plaats, uitgaande van het bestuur der naamlooze vennootschap paardentram Hoorn-Enkhuizen, onder voorzitterschap van den heer A. Egmond. Vertegenwoordigd waren de ge meentebesturen van Hoorn, Spanbroek. Opmeer, Hoog woud, Nieuwe Niedorp, Winkel, Barsingerhorn en Wie- ringerwaardterwijl van de burgemeesters van Schagen eu Zwaag bericht van verhindering was ingekomen, on der mededeelingdat zij hunne goedkeuring hechtten aan de in de voorgaande vergadering aangenomen motie. Voorts waren vertegenwoordigd het ambacht de Vier Noorderkoggende bannen Spanbroek Opmeer, Wog- num, Hoogwoud, Nieuwe NiedorpBenningbroek het polderdistrict Winkel en de polder Wieringerwaard. Daaruit bleek dat in het aandeelen-kapitaal voor den ontworpen stoomtram zal worden deelgenomen door het Ambacht de Vier Noorder Koggen tot een bedrag van 50,000,—Hoogwoud 10,000,banne Hoog woud 4,000,gem. Spanbroek 4,000,banne Spanbroek ƒ6,000, gem. Opmeer ƒ2,000,banne Opmeer ƒ2,000,gem. en banne Winkel ƒ10,000, gem. Barsingerhorn 4,000,— banne Benningbroek 1,000,banne Wognum (minstens) 1500,tezamen ƒ94,500,Bovendien hebben de gemeente en banne Nieuwe Niedorp geldelijken steun toegezegd, evenals degemeenteen polder Wieringerwaard waarvan de cijfers echter nog niet waren vastgesteld. In de gemeente Hoorn is eene commissie uit den raad benoemd, welke na gedaan on derzoek in hoeverre de nieuwe onderneming steun ver dient, rapport zal uitbrengen De gemeente en polder Schagenevenals de banne Haringhuizen wenschen eerst eene begrooting te kennenom daarna hunne be sluiten in te richten. Den 26 des namiddags had te Egmond aan den Heef een ernstig ongeluk plaats. Een voerman uit Egmond aan Zee, J. v. d. P., die met zijn vrachtwagen van de alkmaarsche markt huiswaarts reed, wilde aan een herberg te Egmond aan den Hoef even aanleggen en reed daarom van den schelpweg af een loopweg op. Toevallig bevond zich op dat looppad een kinderwagen, waarin een jongetje, ongeveer zes maanden oud. De kinderwagen kwam onder den zwaren vrachtwagen terecht en het kind was bijna oogenblikkelijk dood. Twee kleine meisjes, die den kin derwagen bestuurden gingen gelukkig op de vlucht anders ware het ongeluk misschien nog erger geworden. De justitie heeft zich met de zaak ingelaten. Een paar uren vroeger werd bijna op diezelfde hoogte door een anderen egmonder voerman, van de alkmaarsche markt terugkeerende een stoep stukgereden ook aan dat loop pad gelegen de voerman was eveneens voornemens aan dezelfde herberg even aan te leggen. Den 28 zijn te AMSTERDAM zes van de acht voor onderwijzer geëxamineerden geslaagd, namelijk H. J. den Hertog te Amsterdam, A. W. Haak, L. F. JungeC Huijsman C. J. den Heex en T. van der Griendt te Haarlem. 4e Klasse le lijst28 April. 4e Klasse, 2e lijst, 29 April. 's-G raven h age, 29 April 1890. TWEEDE KAMER. De heer van de Velde werd beëedigd. Ingekomen is een ontwerp tot regeling van den staat van beleg. Bij het debat over het Surinaamsch conflict achtte de mi nister van koloniën het niet geven inlichtingen door den gouverneur gerechtvaardigdmaar de oordeelvellingen van den gouverneur en later de verhooren hadden ach terwege moeten blijven. Dit heeft den minister den gou verneur medegedeeld. Beperking van de politieke rechten van Suriname waren zeer moeielijk De heer Smidt stelde eene motie voor, constateerende dat de regeering de hande lingen van den gouverneur niet heeft goedgekeurd en ver trouwende dat zij zou waken tegen inbreuk op de rechten der Koloniale Staten. De heer Schaepman stelde eene motie vooralleen constateerende de verklaringen der regeering en vertrouwen uitende in haar beleid. De motie Smidt werd verworpen met 46 tegen 35 stemmen, die van den heer Schaepman eenparig aangenomen. Bij kon. besluit van den 26 is aan den heer Mr. •I. G. Vogel op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevange nissen alhier, onder dankbetuiging voor bewezen diensten, en benoemd tot lid van dat college de heer mr. J. W. Moutonpresident der arr. rechtbank alhier. Het getuigschriftdat de volledige zesjarige cursus getrouw is bijgewoond en dat de leerling zich gedurende dien tijd, zoo door ijver als door goed gedrag, heeft onderscheiden, is door burgemeester en wethouders, op voordracht van het hoofd der school, den 29 toegekend aan 15 leerlingen der openbare eerste tusschenschool, n 1. Roelof Boogh, Gerard Henze, Cornells do Jong, Ludocus Steinmeijer, Johannes Helleman, Willem Purmer, Jacobus v. d. Tooren, Wilhelmina Bonouvrié, Johanna v. d. Brugge, Alida Balder, Cornelia Essen, Grietje Gelder, Anna v. d. Pol, Duifje Stam, Grietje Schoen. In de eerste vergadering van de in het vorig jaar, onder directie van de heeren H Metman en mr. H. Boel mans ter Spill alhier opgerichte Aoerdhollandsche Hypotheekbank deu 29 in het café Central gehou den, die door 16 aandeelhouders werd bijgewoond, werd door den voorzitter van commissarissen, den heer A. Maclaine Pont, verslag uitgebracht over den werkkring gedurende het bijna halfjarig bestaan, die wegens den gun- stigen uitslag over zoo korten tijd, verderen bloei beloofde. Daaruit blijktdat 38 aanvragen tot een bedrag van 470.000 werden gedaan waarvan 13 leeningen wer den gesloten tot een bedrag van 172.000, op eene waarde van 297.000, terwijl 25 tot een bedrag van ƒ297.900 werden geweigerd wegens onvoldoenden waarborg. Pand brieven ad 3fj pet. werden uitgegeven tot een bedrag van 154.200. Het dividend voor de aandeelhouders werd bij de rekening bepaald op 4 pet. en 50 pet. van de gemaakte winst. Zoowel het verslag als de rekening die ter inzage gelegen had, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Tot commissarissen werden met 15 stem men herkozen de aftredende heeren A. Maclaine Pont en mr. F. H. G. van der Hoeven. De voorgestelde wijziging van art. 54 betreffende het besteden der gelden, ontvangen door aflossing van gesloten hypotheken, werd goedgekeurd. Het voorstel der directie tot uitgifte van eene tweede serie aandeelen, waartoe de Bank volgens de statuten binnen drie jaren verplicht iswerd na discuasie aangehouden tot eene volgende vergadering zoo mede de bepaling van het vaste salaris van direc teuren, volgens art. 25 der statuten. -Op velerlei wijze tracht men tegenwoordig het publiek zekerheid te verschaffen dat de melkdie het gebruiktzooveel mogelijk onvervalscht en zuiver gele verd wordt. Vermeldden wij onlangs de oprichting eener melkinrichtingthans wordt ook hier ter stede verkrijg baar gesteld een gewaarborgd zuivere melkin flesschen, met beugelsluiting. Beide zaken zullen zeker medewerken om menigen melkleverancier, wiens geweten zich op het punt van vermenging met water of wat reine behande ling betreftniet geheel zuiver voelt, wel wat voorzich tiger maken. Een feit b. v. is hetdat verreweg de meeste melkleveraneiers niet aan de waterleiding zijn aangesloten al is het tevens een bekend feitdat ver scheidene hunne melk niet onvermengd leveren. Wie weet dan ook, wat men in de maag krijgtZou het niet o a. op den weg der gezondheidscommissie liggenin die richting hare werkzaamheden eens uit te strekken Het ip de meeste amsterdamsche bladen zoo gunstig beoordeelde, uit het spaansch vertaalde treurspel, in drie bedrijven getiteld Yorick werd ook hier den 28 dooi de Koninklijke Vereeniging Het Aederlandsch Too- neel onder grooten bijval ten tooneele gevoerd. Alle hoofd rollen waren aan de uitnemendste krachten van het ge zelschap toevertrouwd mevr. Frenkel-Bouwmeester de heeren Louis Bouwmeester van Schoonhoven de Jong en Spoor. Weinige stukken zullen overwegende talenten als deze broeder en zuster zijn zulk eene gunstige gele genheid aanbieden, om zich in al hunne kracht te ver- toonen en hoezeer zij het publiek medesleepten, getuigde de zich telkens uitende levendige geestdrift. Vooral het laatste tooneeldat een werkelijk tooneel uit den tijd van Shakespeare weergaf en waar dienovereen komstig de souffleur naast het tooneel zat, zichtbaar voor het publiek een souffleurshokje kende men niet en waar door een wreeden samenloop van omstandigheden de v e r- t o o n i n g voor de spelers werkelijkheid werd daar maakte het spel van den heer Bouwmeester eenen overweldigenden indruk. Plotseling zekerheid verkrijgende omtrent de ramp, die hem in werkelijkheid trof, moest hij in zijn rol blijven en hetgeen feitelij k hem ver nietigde vortoonen, alsof het in het stuk thuis behoorde, wat den m e n s c h in zulk een toestand van overspanning bracht, dat de tooneelspeler telkens de tusschen- komst van deu souffleur behoefde. Dit tooneel alleen zou den heer Bouwmeester tot een grooten meester stempelen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 25 Apr. Klaas Slooves, te Winkel, en Ariaantje Bakker, te Alkmaar. GETROUWD. 27 Apr. Arie van Lienen en Jacoba Hartland. Jacob Stokkink en Maartje Cornelia Stierman. Dirk Kloosterboer en Marijtje Smit. 29 Willebrordus Roskam en Alida Maria Noort. GEBOREN. 26 Apr. AdrianusZ. van Klaas Nol en Catharina Geertrui Nijssen. OVERLEDEN. 26 Apr. Klaas Dekker Lz., 81 j. Maria Johanna, D. van Frederik van der Kamp en Aagje Ho- getoorn, 1 dag. 27 Willem Cornelis Foks, 62 j. eu 4 m. 27 Antje van Akooij, echtgeu. van Johannes George Lijnbach, 81 j. A R RO N D I S S E M E NTS RECHTBANK. Zitting van 29 April 1890. C. B., Medemblik, verduistering, 2 jaar en 6 maanden ge v. C. T Heiloo onderscheidene diefstallen 2 jaar gev. 3 Bedelaars werden tot verschillende straffen ver oordeeld. KANTONGERECHT. Zitting van 25 April 189 0. C. Z., Alkmaar, openbare dronkenschap, f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. GAlkmaar, C. S. Jz., Zijpe, als boven bij her haling de le., 8 dagen hechten den 2de 3 weken hecht J. de G Egmond aan Zeejachtwetovertreding 5 boete of 2 dagen hecht. G. Z. Cz., Rgmond aan Zee, strooperij, 14 dageu gev. C. G. Ez., Egmond aan Zee als boven, 4 dagen gev. P. G. Jz., H. S. Jz., G. S. Az., W. G. Pz J B. Cz.. Egmond aan Zee, C. A., Heiloo als boven, ieder 1 dag gev.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3