i Hondsdolheid. a No. 53. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. V K IJ D A G 2 Yf E i. RAAD OER GEMEENTE ALKMAAR Plaatsgebrek noodzaakt ons het Feuilleton achterwege te laten. Oüïciêel Gedeelte. BUITENLAND. "V ©rgadering van den op Woensdag 30 April 1890. ALKHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt SSTwnderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,8©franco door het geheele rijk J t, De 3 nummers f ©,©B. Prijs der gewone Advertentie» Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR her innert nogmaals, dat ieder., bij wiens hond of kat zich ver schijnselen van dolheid voordoenof .zoodra een dezer dieren door een dol of van dolheid verdacht dier gebeten is, verplicht is daarvan onverwijld kennis te geven aan den burgemeester of den commissaris vau politie zijner woon plaats en dat verzuim dezer kennisgeving gestraft wordt met geldboete van ten hoogste 75 of hechtenis van ten hoogste zeven dagen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 29 April 1890. A. MACLAINE PONT. Burgemeester, en Wethouders van ALKMAAR; Gezien de beschikkingen van den beer Commissaris des Ko- nings in Noord-Holland van 10 April 1890, 5eafdeeling, Nos. 113 3580 en 35S1 (Prov. bladen Nos. 19 en 20), houdende bepaling van den tijd der uitgifte van de verklaringen van aangifte voor de personeele belasting en het recht van patent over den dienst van 1890/91 en art. 30, 2, 1« zinsnede der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4); Maken aan de ingezetenen dezer gemeente, onder herinnering aan de wet van 9 April 1869 (St.bl. No. 59) en in het bij zonder aan art. 7, bekend: dat de ontvanger der directe belastingen alhier aan hunne -woningen, te beginnen met den 5 Mei e.kzal doen bezorgen een inschri,vingsbiljetinhoudende eene korte schets van de grondslagen der voornoemde belasting, zijnde: 1°. De huurwaarde. 4°. Het mobilair. 2°. deuren en vensters. 5°. De dienst- en werkboden. 3'. haardsteden. 6". paarden, waarbij aan ieder ingezeten de noodige vragen ter beantwoor ding worden voorgesteld en dat ingevuld van wege dien ont vanger wordt teruggehaald, te beginnen den 16 dier maand dat zijdie bij bet bezorgen of bet terughalen der bil jetten mochten zijn overgeslagen, zich in geen geval kun nen beroepen op zoodanig verzuimmaar integendeel gehouden zijn om de vereischte en behoorlijk ingevulde ver klaring vdór of uiterlijk op 24 Mei e.k. intedienen ten kan tore des ontvangers, waar de biljetten ter invulling steeds verkrijgbaar zijn; dat ieder gehoudenis, de aangifte te onderteekenenen zoo iemand niet kan schrijven, te doen invullen in tegen woordigheid van een derden persoondie de aangifte na voorlezing met den ontvanger ot zijn gemachtigde zal onder teekenen. Zij verwittigen voortsdat als tegenschatters ingevolge bo venstaand wetsartikel zijn benoemd WILLEM VASBINÜER, FREDRIK HENDRIK RINGERS en GIJSBERTUS BAAS; dat de bevolking dezer gemeente, voor zooveel zij tot maat staf van sommige grondslagen der belasting dienen moetbe draagt een getal van 11880 personen, en dat bezwaarschriften tegen de belasting op het personeel en die op het patent, ingevolge art. 1 der wet van 4 April 1870 (Staatsblad No. 60), aan Gedeputeerde Staten van Noordhol land behooren te worden ingediend, onder overlegging van een dubbel van het aanslagbiljet (tegen betaling van 5 centen bij den ontvanger verkrijgbaar), binnen drie maanden na den dag der afkondiging van het koiiierwaarop de aanslag voorkomt. Burgemeester en Wethouders vermanen de ingezetenen om met de meeste nauwkeurigheid binnen den bepaalden termijn hunne inschrijvingsbiljetten in te vullen ter bevordering van den geregelden afloop der beschrijving en ter voorkoming van de toepassing der boeten en straffen tegen valschheid en on nauwkeurigheid der invulling vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 April 1890. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. PrwisCH. Huis.van Afgevaardigden. Het reeds voor gernimen tijd toegezegde wetsontwerp tot ver hooging van de bezoldiging der lagere staatsambtenaren is ingediend. Bij suppletoire begrooting is daarvoor 10,800.000 aangevraagdde begrooting werd naar de commissie verwezen. Den 24 is de wet betrekkelijk de tijdens de Kultur- kampf ingehouden kerkelijke inkomsten in behandeling genomen. De heeren Sattler en von Zeditz wenschten overleg met de bisschoppen over de aanwending van het Sperr- fonds. Zij deden overigens de belangrijke tegemoetkoming van den Staat uitkomen. De heer Strackwitz wees er op, dat het ontwerp, dat de inbeslagneming der gelden in zich sluitverbittering wekte bij de katholieke bevol king, die nooit van de teruggave der gelden had afgezien. Dr. Windthorst verlangde teruggave van de gelden en niet alleen van de rente daarvan zooals het ontwerp luidde kon het door 't centrum niet worden aangeno men. De katholieken zouden hunne aanspraken bij den troon doen gelden. Minister von Gossler bestreed het verwijt van eigendomschenuisen ook de rechtstheorie van dr. Windthorsteen standpuntwaarop slechts één bisschop in Dnitsehland zich plaatst. De heeren Reichensperger en Windthorst wenschten te wetenof de curie het eens was met 't ontwerp. Na eene langdurige beraadslaging werd het ontwerp naar eene commissie van 21 leden verzonden. E V ti 111. V MVolgens het jaarlijksch verslag van den toestand der egyptische geldmiddelengedagteekend 20 Februari, door de regeering bij het Lagerhuis inge diend is het jaar 1889uit een geldelijk oogpunt be schouwd buitengewoon gunstig maar toch wordt het, om de ontwikkeling van Egypte te verzekeren noodig geachtdat de engelsche bezetting en de invloed der engelsche regeering, welke daarvan afhankelijk is, worden gehandhaafd. jLagerhuis. Den 23 is met 242 tegen 78 stemmen besloten tot de tweede lezing van een wetsontwerp ten doel hebbende het misbruik van sterken drank in Ierland verder te beperken dan reeds door eene wet van 1878 geschiedt. Daarbij wordt voorgesteld om de bepaling, dat de huizen met vergunning" op Zondag gesloten moeten blijvenbehalve in de districten der vijf voor naamste stedenalgemeen te doen gelden en tevens alle huizenwaar sterke drank verkocht wordtdes Zater dagsavonds reeds te 9 uren te sluiten. De regeering ondersteunde het ontwerp in beginsel, doch is voornemens bij de derde lezing voor te stellen dat de vijf voor naamste iersche steden niet onder de werking der wet zullen vallen en dat de urenwaarop de drankgelegen heden des Zondags in die steden geopend mogen zijn bepaald worden op van 2 tot 5 uren (thans 7 uren) en dat het sluitingsuur op Zaterdagavond vervroegd moet worden. De bepaling, dat aan alle op reis zijnde per sonen ververschingen verstrekt mogen worden, blijft be houden, mits zij sedert den laatsten nacht 2 uren afstands hebben afgelegd. De heer Gladstone bestreed zoowel het voorstel van de regeering als van den heer Parnell in zake den landaankoop in Ierland. De heer Chamberlain deed uitkomen dat Parnell's ontwerp do hoofdbeginselen van het regeerings- ontwerp erkendenaar dat het overigens zeer onvolle dig was. Den 29 werd bij eerste lezing het wetsontwerp op de sterke dranken aangenomen. FRANKltlJH. De regeering heeft besloten den 1 Mei geenerlei betooging, zelfs niet van vredelievenden aard, te dulden. Alle samenscholingen op de Place de la Con corde zijn verboden en geen enkel afgevaardigde zal op het paleis Bourbon toegelaten wordeu. Den 29 heeft de prefect in den gemeenteraad van Lyon medegedeeld dat de overheid op den 1 Mei geen enkelen afgevaardigde zou toelaten. Het stadhuis zal dien dag gesloten zijn. ÏTAI.I E. Eenige anarchisten werden den 29 te Milaan in hechtenis genomen. SPA MJE. Blijkens de thans openbaar gemaakte eerste uitkomsten der op 31 December 1887 gehoudeD volkstellingbedroeg de bevolking des lands toen 17.550,249 zielen, tegen 16,643,345 bij de telling van 1877. De Senaat beeft den 29 artikel 1-21 van het wetsont werp tot hot invoeren van het algemeen stemrecht goed gekeurd. VEïtEEAIfciDE STATE». President Harrison heeft het wetsontwerp betreffende de wereldtentoonstel ling te Chicago bekrachtigd. Aan de zadel- en rijtuigmakers te Chicago is een werk dag van 8 uren toegestaan. Verscheidene bedrijven in Buffalo en Lansing (Michigan) hebben op beperking van den werkdag tot 9 uren aangedrongen. Aan bijna alle timmerlieden te Nieuw-Yorkdie den 5 Mei het werk wilden stakenom een werkdag van 8 uren te verkrijgen, is deze eisek toegestaan. Eene werkstaking van 7000 timmerlieden wordt daardoor overbodig. ÏEID-AERIIAA. De heer van Asch van Wijck burgemeester van Amersfoort en lid der Tweede Kamer, heeft den 28 ingevolge bekomen last van de nederl. re geering aan den heer Kriiger president der Transvaal, het grootkruis van den orde van den Nederl. Leenw overhandigd. De president nam de orde aan, onder voor behoud van de goedkeuring van den Volksraad. De transvaalscbe regeering heeft met het oog op mogelijke echaarsehheid in het artikel meeleene groote hoeveel heid meel aangekocht. No. 5. Voorzitter de burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heer Helling, wegens ongesteldheid, de heer Preijer, wegens ambtsbezigheden en de heer de Sonnaville, wegens nitstedigheid De vergadering geopend zijnde worden No. 1. de notulen der twee vorige vergaderingen gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede dat a. op 10 Maart eenige afbraak van het verbrande gedeelte vau het stadshuis en eenige buiten dienst gestelde goe deren in het openbaar verkocht zijn voor 120.60 5. het bestuur van het broodbakkers-begrafenisfonds alhier afstand gedaan heeft van de ontvangst der rente tot heden genoten van een kapitaalnominaal groot 700 ingeschreven op het grootboek der 2| pct. N. W. schuld ten name van het Broodbakkersgild te Alkmaarwelke rente voortaan door de gemeente Alkmaar zal wordeu genoten c. de vaste commissie voor de strafverordeningen eerst den 28 April behandeld heeft de in hare handen om bericht en raad gestelde stukkeuzullende hare rap porten, zoodra zij gereed zijn, ter lezing gelegd worden. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige gewone vergade ring ingekomen stukkenuitgezonderd het in de buitengewone vergadering reeds behandelde stuk. Van Gedeputeerde Staten. 3. Berichtdat het voorschot, waarop deze gemeente over 1890 aanspraak heeft volgens art. 5 der gewijzigde onderwijswetdoor den minister van binnenl. zaken be paald is op f 11377.50, berekend naar eene totale som van j 379.25. 4. Bericht dat over 1888 82.50 te veel aan voorschot genoten is, dat ingehouden zi! worden op de nitkeering over 1890. 5. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit tot voldoening uit de onvoorziene uitgaven van 1890 van a. 430 aan het bestuur der had-en zweminrichting; b. 300 aan de afd. Alkmaar van de Holl. Maatschappij van landbouvv bijdrage voor hare Paaschtentoonstelling. 6. Brief ten geleide van de goedgekeurde suppletoire gemeentebegrootingdienst 1889. 7. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit tot bepaling der jaarwedde van onderwijzers en onderwijzeressen zonder hoofdakte aan de openbare school voor onvermogenden op 600. 8. Provinciaal blad No. 19 houdende het besluit, dat de gemeente rekening over 1889 uiterlijk op 31 Augustus ingezonden moet zijn. Nos. 3 tot en met 8 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 9. Brief ten geleide van het op 25 Maart opgemaakte •proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ont vanger. Voor kennisgeving aangenomen. 10. Brief ten geleide van het jaarverslag omtrent j den toestand der gemeente over 1889. Voor kennisgeving aangenomen het verslag wordt gedrukt en, afgedrukt zijndezal aan ieder lid een exemplaar toegezonden worden. 11. Brief der commissie van toezicht op het stedelijk muziekkorps ten geleide van haar jaarverslag over 1889. 12. Brief der commissie van toezicht op het lager onderwijs ten geleide van het verslag omtrent den toe stand van dat onderwijs over 1889. 13. Verslag van het burgerlijk armbestuur omtrent den toestand van het armwezen over 1889. Nos. 11. 12 en 13 voor kennisgeving aangenomen. 14. Brief van den heer mr. M. J. E. Viruly Ver- hrnggedaarbij berichtendedat hij aanneemt de be noeming tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijB. 15. Dankbetuiging van de afdeeling Alkmaar der Holl. Maatschappij van landbouw voor de bijdrage ten behoeve van de Paaschtentoonstelling verleend. 16. Dankbetuiging van den heer H. Holtz voor de inwilliging van en het voldoen aan zijn verzoekom schreven bij rekwest van 28 Augustus 1889. 17 tot en met 24. Bericht, dat geene op de kiezers lijsten geplaatste personen in 1889 onderstand hadden genoten namelijk vande Vereeniging de Kerkelijke Kasde diaconie der remonstrantsche gemeente, die der ev. luth. gemeente diakenen dor herv. gemeente het nederl. israël. armbestuur, de diakonie der christ. geref. gemeente, het bestuur der Pius-stichting en dat der Ver eeniging van den H. Vineentius van Paulo. Nos. 14 tot en met 24 voor kennisgeving aangenomen. 25. Brief van mej. M. C. J. de Geldernamens de familiehoudende mededeeling van het overlijden van haren vader dr. J. J. de Gelder op 15 April 1.1. Steu nende op de vriendelijke voorkomendheiddie de over ledene steeds van het gemeentebestuur mocht ondervinden en die zijne laatste levensjaren zoo van alle zorg onthief, vleien zij zich dat het haar veroorloofd moge zijn tot 15 Mei of uiterlijk 1 Juni in de woning, die wijlen haren vader was toegewezente vertoeven daar zij er in ge slaagd zijn omstreeks dien tijd eene andere woning te kunnen betrekken. Het eerste gedeelte van den brief voor kennisgeving aangenomenoverigens gesteld in handen van burg. en weth. ter uitvoering. 26. Verzoek van den raad der gemeente Rosendaal en Nispen om te ondersteunen zijn aan de Hooge Regee ring ingediend verzoekschrift om nimmer een wetsontwerp in te dienen, waarbij de persoonlijke militie-dienstplicht ingevoerd wordt. Voor kennisgeving aangenomen. 27. Verzoek van den luitenant-kolonel, commandant van het korps genietroepen te Utrecht, om vergunning om de militaire hangende telegraaflijn, aangebracht langs de oostzijde van het Noordhollandsch kanaal van af de spoorwegbrug aan de Kooi tot nabjj en ten zuiden vau de spoorbrug te Alkmaar en bij laatstbedoelde plaats met een kabel dwars door het genoemde kanaal gaande, op de door hem aangegeven wijze te verlengen tot in het Rijks-telegraafkantoor op het Waagplein te Alkmaar. Met het oog op het verzoek om eene spoedige beslissing

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1