HER T II A. F E ILL ETON. No. 54. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. ZONDAG k M E I. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. NATIONALE MILITIE. "buTtënland. Binnenland. \Lkfl \AHSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Denderdag- en 'Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,HO; franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers O,Oft. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, onderstaanden verlofganger aldaar, om zich, tot bijwoning der oefeningen, bij zijn korps te vervoegen op den dag, hieronder vermeld, 's namiddags vóór 4 «ren Op 12 Mei 1890 2e regiment vestingartillerie lich ting 1888 garnizoen N aarden: CORNELIS MOSK. Hij moet gekleed zijn in uniform en voorzien van de bij het verlof medegenomen kleeding en equipement- stukken en heeft recht op vrij transport naar zijn korps en een daggeld van 2-5 centen tijdig ter gemeente secretarie aan te vragen. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 2 Mei 1890.A. MACLAINE PONT. Burgemeester en Wethoudeks van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door GERARDUS ADRIANUS DEN TOORN, koffiehuis houder, wonende te Nijmegentot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het per ceel aan de Paardenmarktwijk B, No. 6, welke ver gunning thans ten name staat van THEO DOR LUD- WIG HEINRICH COHRS (GROTE) Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 Mei 1890. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De Kamer is ten slotte met 79 tegen 30 stemmen overgegaan tot de orde van den dag ten aanzien van de ontvreemding der diplomatieke stukken. UUIT8CSIL.4\Tn. Den 30 des avonds is de pre sident der Rijksbank de heer von Dechend overleden. De Paus heeft aan den heer Windthorst, den leider van het centrum in den Rijksdag, het kruis van de orde van Christus geschonken, zijnde de hoogste onderscheiding, welke de Paus kan verleenen. In Duitschland werd die orde alleen bezeten door prins Bismarck. EXCfELM». Lagerhuis. Met 222 tegen 155 stemmen is besloten tot de tweede lezing van het wetsontwerp inhoudende, dat het huwelijk van een weduwnaar met de zuster zijner vrouw geoorloofd is. De derde lezing is bepaald op 25 Juni. Met 348 tegen 268 stemmen is den 1 besloten het wetsontwerp tot landaankoop in Ierland in behandeling tc nemen en den 2 met 249 tegen 210 stemmen om over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van dat ontwerp. FBASHRIJK. Twee anarchisten zijn den 1 in hechtenis genomen wegens aansporing tot moord en plundering. Een der oudste postzegel-verzamelingen is dezer dagen te Parijs verkocht voor 25000. UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. 13) Neen zij had hare vriendin Marie onrecht?aangedaan met dien familietrek om den mond. Hoe was het mogelijk deze slecht bewerkte bazaltmassa te vergelijken met de mooie, bloeiende, achttienjarige Marie. Zij voelde eenigen wrevel tegen .zichzelve opkomen maar de gelijkenis met den baron viel hoe langer hoe meer in het oog. Zij bleef kgken en staren, totdat zij op eenmaal eene gewaarwor ding hadalsof er eene trilling kwam om den mond van het steenen beeld juist zooals bij den vrijheer, toen zij hem gisteren voor de eerste maal begroette. Nn keerde zij zich om en wilde heengaan. Hare ze nuwen waren sterk geprikkeldzij had te weinig ge slapen. Vijf minuten later stond zij aan het meerdat een verrukkelijk schouwspel aanboodzoo mogelijk nog ver rukkelijker dan den vongen avond. De heuvelenrij aan de linkerhand en het prachtige beukenwoud schitterden in de morgenzonterwijl Lassberg en de rechteroever in een blauwachtigen nevel waren gehuld. Heerlijk fluisterde zij en wilde op een der banken plaats nemen, waarop de warme zonnestralen de dauw reeds lang had den doen verdampen. Juist op dit oogenblik verscheen op het middenpad een man van indrukwekkende gestalte met eene soort jachthoed met een patrijzenvleugel op de grijzende haren; ook het reebruine zomerpak deedmen wist eigenlijk niet waarom aan de kleedij van een houtvester denken. Zeker mijnheer von Anzendorff," dacht Hertha. Zij maakte eene buiging, want de vreemdeling had den hoed ITALIË. De Senaat heeft bij de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van den openharen onder stand met 101 tegen 54 stemmen het artikel aange nomen waarbij geestelijken van de nieuw in te voeren bureau's van onderstand uitgesloten zijn. OOSTGKRIJH HOlKftARIJE De bakkers te Weenen waren voornemens den prijs van het kleine wit tebrood te verhoogen. Het gemeentebestuur heeft echter geweigerd dien maatregel goed te keurenomdat die verhooging niet gerechtvaardigd was door de tegen woordige meelprrjzer: en te zeer de levensbelangen dei- bevolking raakte. SPANJG. De Senaat heeft de wet betreffende de invoering van het algemeen stemrecht aangenomen. STA TEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De heer mr. de Ranitz, raadsheer te 's-Gravenhage, (ond-liberaal lid der Tweede Kamer) werd den 1 bij eind-stemming eerste candidaat voor lid van den Hoogen Raad met 45 stemmende heer ïelders, advocaat-gene raal te 's-Gravenhage, bekwam 26 stemmen. Tweede candidaat werd de heer mr. 't Hooft (oud- anti-rev. lid der Tweede Kamer) met 41 stemmen tegen 34 op den heer mr. W. van der Kaay te Leiden en 4 op den heer Telders. Derde candidaat de heer mr. A. A. Wove, president van de arr. rechtbank te 's-Gravenhage, mot 41 stemmen tegen 27 op den heer mr. W. van der Kaay, 7 op den heer Asser3 op den heer Telders en 2 op den beer Mr. R. van de Werk. De beide laatste heeren waren niet door den Hoogen Raad aanbevolen. Den 2 bracht de heer Seyf fardt verslag uit over het bekende adres van den heer Henry Tindal betreffende het bombardement van 's-Gravenhage. De commissie stelde voor nederlegging ter griffie en met het oog op de mogelijk heid, dat de zaak eenmaal in de Kamer ter sprake kon komenafschrift te zenden aan den minister van oorlog. De heer Schaepman stelde voor, eenvoudig neder legging ter griffie. Zijne bedoeling was niet om den heer Tindal dood te zwijgen of het onmogelijke te be proeven om tot stilzwijgen te bewegen, maar met den vorm van bet voorstel kon hij zich niet vereenigen. Hij stelde voor, het adres eenvoudig ter griffie neder te leggen. De heer H e 1 d t bestreed beide voorstellen, daar hij het adres om inlichtingen naar den minister wilde ver zenden als eene waardige houding'tegenover het landen het volk en omdat er klaarheid noodig was omtrent den toestand van 's lands geldmiddelen. Waarom jaarlijks zoovele millioenen aan de verdediging te besteden, als platschieting van 's-Gravonhage nu ook volkenrechtelijk te verdedigen is? Dit voorstel werd ondersteund door den heer Lieftinck en bestreden door den iieer van Houten, die van gevoelen was dat het adres de grenzen van een verzoekschrift te buiten ging en dat de Kamer, afgescheiden van dat verzoekschrift, zelfstandig de zaak met de regeering kon behandelenzoo zij dit noodig achtte. Ook de heer van afgenomen en naderde haar met het kennelijk doel om haar aan te spreken. »Ik hoop dat gij niet boos op mij zijn zultfreule sprak hij met een stem waarin de blijdschap over de ontmoeting niet te miskennen was dat ik zoo onge vraagd eene kennismaking hernieuw van ongeveer vijf tien jaren geleden." Hij stelde zich voor. »Ik was uw vaders beste vriend en dat gij freule von Weijlburg zijt, zou ik op uw gezicht hebben gelezenal had ik niet gewetendat gij hier op Grnthenau logeerdet." Hij bood haar de hand die zij zoo hartelijk mogelijk drukte. >Ik zou u ook terstond herkend hebbenantwoordde zij vriendelijk. »In ons familie-album komt uw pórtret wel drie malen voor. Het laatste is weliswaar twintig jaar ond maar gij zijt bijna niets veranderd I" De kolonel laehte. Meent gij werkelijk vroeg hij »dat ik er twintig jaren geleden al zoo grootvaderachtig uitzag?" »Gootvaderaehtig zei Hertha en keek hem recht in de oogen. Ja, de jaren in aanmerking genomen, had hij grootvader kunnen zijn al lang zelfsZij wist dat hij juist even ond was als haar beste papa, zestig of negen en vijftig en haar papa was vrij laat gehuwd. Maar zooals de heer von Anzendorff daar stond was hij nog een flinke kranige figuur met eene frissche gelaats kleur en een vriendelijk lachje onder den donkeren kne velen kwam haar het woordje ^grootvader" bijna voor, als hengelde hij naar een complimentje. De heer von Anzendorff had intnsschen ook haar aan dachtig aangestaard. Waarlijk sprekend de vader mompelde hij en drukte haar nogmaals de hand. »Gij moet het een ond soldaat niet euvel duiden indien hij bij dergelijke herinneringen een weinig stormachtig op treedt, Wij hadden elkander lief als broeders. Bij het bericht van zijn dood heb ik voor de eerste maal na"het overlijden van mijne ouders tranen gestort. Innige sym pathie verbond ons met elkander. Zulk eene vriendschap komt zelden voor mijn kind zeer zelden evenals alles wat schoon is en goed. Nu ik de dochter van mijn vriend der Feltz was tegen het voorstel Heldtomdat de heer Tindal niets nieuws gezegd had en met het vragen van inlichtingen geen nnt bereikt kon worden. Nadat de heer Seijffardt medegedeeld had dat de commissie zich geheel onthield van het uitspreken van een oordeel over het adres en alleen de regeering officieel met den inhoud daarvan in kennis wilde stellen, werd na verdere toelich ting der voorstellen de beraadslaging op voorstel van den heer Kerkwijk gesloten en het voorstel van den heer Heldt verworpen met 68 tegen 8 stemmen van de heeren Tak Zaaijer Hartogh Heldt Kerdijk Lieftinck Schepel en Domela Nieuwenhnis. Het voorstel der commissie werd verworpen met 62 tegen 16 stemmen, waarna het voorstel Schaepman met algemeene stemmen goedgekeurd werd. De heer Rooseboom heeft eene interpellatie aangekon digd om den ministers van oorlog en van buitenlandsche zaken inlichtingen te vragen over sommige punten in het adres Tindalwaaromtrent geeue onzekerheid mag blijven bestaan en de heer Kerkwijk eene over de beleediging indertijd van hot nederl. consulaat te Bas- sarah in Aziatisch Turkije waarom indertijd do Atjeh afgezonden was die thans is teruggekeerd. De behandeling van het wetsontwerp, regelende de verzekering van de vrijheidsbeneming werd voortgezet, doch liep nog niet af. De moeielijk'neden, ontstaan tengevolge van het gebruiken zonder vergunning van de spoorweghaveu te EWKHIJIZEAr, door de stoomboot van de heeren gebr. de Groot te Kampen, zijn thans voorloopig opgelost. Bij beschikking van 23 April jl., no. 160, heeft de minister van waterstaat, handel en nijverheid bepaald: sdat aan het verzoek van gebr. de Groot te Lemmer, betreffende het maken van een steiger in de spoorweg haven te Enkhnizen, met het oog op de veiligheid der vaart, geen gevolg kan worden gegevendoch dat hun, bij wijze vau proef, vergunning wordt verleend om in de spoorweghaven aan te leggen op de plaats, hun door den rijksopziener op de spoorwegdiensten aan te wijzen, onder voorwaarde, dat daardoor in geen geval nadeel of oponthoud worde veroorzaakt, aan de binnenkomende of vertrekkende veerbooten van het stoombootveer tus- sehen Enkhuizen en Stavoren en voorts onder de bepaling, dat adressanten zich zullen hebben te gedragen naar de door den rijksopziener te geven bevelen en aanwijzingen, zoowel ten aanzien van de door hunne stoomboot in te nemen ligplaats, als van het binnenkomen en uitloopen der havenwaarbij in de eerste plaats als regel wordt gesteld dat steeds de passagiersbooten van het stoom bootveer tnsschen Enkbuizen en Stavoren, volgens de door de regeering goedgekeurde dienstregeling, den voorrang zullen hebben bij het in- en uitgaan van de haven, bij het zwaaien en bij het aanleggen." Ware deze beschikking eene maand vroeger genomen of hadden de beeren gebr. de Groot, in afwachting dier beschikking, zich onthouden van het eigenmachtig gebruik der spoor weghaven, de moeielrjkheden zonden niet zijn ontstaan. De vergunning is nu verleend onder zoodanige beper kingen, voorwaarden en verplichtingen, dat het verkeer tnsschen Holland en Friesland via het stoombootveer EnkhnizenStavoren geen gevaar meer loopt, gestoord te znllen worden door de Kamper boot. voor mij zie zijn evenbeeld komt dat oude gevoel we der bij mij boven. Hij wierp een blik over het meer als zocht hij daar in het nevelig verschiet een lang ver vlogen verleden. »Ik begrijp ook niet", ging hij daarna voort»dat ik in al die jaren zoo weinig van u gehoord heb Mijne betrekking in de eerste plaats, mijne studiën mijne reizen door Europa en Azië en vóór alles de wet van de traagheid die ook in geeste lijke dingen haar rechten doet gelden Och oude jongeheeren zijn gewoonlijk loomzij verzuimen dikwijis hetgeen het naast voor de hand licht en zondigen daarbij allereerst tegen zich zelve." Weder keek hij peinzend over de watervlakte. Vindt gij het hier niet tooverachtig schoon vroeg Hertha eenige oogenblikken later. »Ik ben sedert gis teren hier en voel mij reeds zoo thuis zoo vertrouwd met allesalsof ik jaren lang deze zeilde lucht had ingeademd. Gisteren zijn wij naar Lassberg geweest, aan den overkant. Een alleraardigste tocht 1 Wij zijn door nat geworden, maar de terugweg langs het meer is on vergelijkelijk mooi." »Ik ken dien weg", antwoordde de kolonel. ^Wanneer des avonds de heuvelen door het maanlicht in het moer worden weerkaatst, doet het geheel aan Lenan denken. 1 och houd ik meer van het voetpad over den Recken- stein. Het is geen langere weg en het vergezicht be hoort tot de schoonste in Duitschland." »Gij schijnt hier goed thuis te wezen. Zij gij hier meer geweest »Ja, freule Hertha. Lang, zeer lang geleden." »Zoo En vindt gij hier veel veranderd?" Weinig. Het kasteel mag in dien tijd eenige malen nieuw gemeubeleerd zijn, maar overigens is alles nog als vroeger het park, de bosschen, het dorp a.an de over zijde, zelf deze bank hier. Willen wij niet wat gaan zitten, freule von Weijlburg Gaarne. Het is dns vele jaren geleden, dat gij bier waart Woonde de tegenwoordige baron vanGrutbenau toen al hier i Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1