Veertig Cents 11 E K T II 4. Schutterij F E U ILL ETON. No. 56. Twee en Negentigste Jaargang. 1890. V It IJ D A G 9 M E I. DE OVERWINTERING OR NOVA ZEMBLA. De aflevering geschiedt, slechts voor zoover de voorraad strekt, a con ta n t. Naar buiten per post, na ontvangst van 5# cents. BEÜENRM\KL\G. Uitsluitend voor de geabonneerden op ons blad stellen wij, tot den uiterst lagen prijs van verkrijgbaar eene serie boeiende vaderlandsch-historische Novellenvan Jr O. FOGTELOO, getiteld ZOEï OORLOG IIST HXIIHI? 3F»OX_.133e3riXJ-A.lNri>. HELDEN IJNT 3DONBLEHE DAOE1M. SLAG BIJ K.IJK.DUIM. DE UITGEVERS. ülliciëel Gedeelte. ïiVS CH ^i.xar VI3NT Gr BUITENLAND. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet geheele rijk 1,—. De o nummers 0,©tt. Prijs der gewone Advertentiën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR maakt bekend, dat bij hem inlichtingen zijn te beko men omtrent TWEE SC IC APE W op Zaterdag 3 Mei j.l. onbeheerd op de markt achter gebleven. Alkmaar, De Commissaris van Politie voorn., 6 Mei 1890. F. G. C. J. FUNDTER. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar Uezien de wettelijke bepalingen omtrent de schutterijen Roepen bij deze, ten einde zicb in de daartoe gereed ge maakte registers te doen inschrijvenop alle manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, op 1°. Ja nuari 1890 bun 25ste jaar ingetreden, en alzoo de geborenen van het jaar 1865, alsmede hen, die, ofschoon in andere ge meenten ingeschrevensedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op 1°. Januari 1.1. bun 34ste jaar nog niet, hebbÊn voleindigd alzoo de geborenen van de jaren 1855 tot en met 1864, de vreemdelingen van den zelfden ouderdom, die sedert de laatste inschrijving in de ter men gevallen zijn om als ingezetenen te worden beschouwd benevens de gepasporteerde militairen die zich tot dusverre niet voor de schutterij hebben laten inschrijven. Zij maken tevens aan de ingezetenen bekend, dat de inschrijving zal beginnen 15 Mei aanstaande en ge heel moet zijn afgeloopen 1 Juni daaraanvolgende, wordende in een der vertrekken op het raadhuis alhier daartoe overge gaan op Dinsdag en Donderdag van iedere week van des mid dags 12 tot des namiddags 2 uren uitgezonderd den Hemel vaartsdag een iegelijkzonder onderscheidof hij mocht vermee- nen al dan niet onder de bij de wet vrijgestelden of uitge- slotenen te behooren verplicht is zich voor de schutterij te doen inschrijven; hijdie in meer dan eene gemeente zijn verblijf houdt of den zetel van zijn vermogen heeft gevestigdtot de in schrijving verplicht is binnen die gemeente waar eene dienst doende schutterij aanwezig is, en bijaldien in die verschillende gemeen'ten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterij bestaatzich te doen inschrijven in die gemeentewaar hij ambtshalve verplicht is zijn verblijf te houden; en eindelijk dat bij, die zich niet vóór 1 Juni heeft doen inschrijvendoor het plaatselijk bestuur wordt ingeschreven en in eene geldboete verwezen terwijl bij daarenboven zonder loting bij de schutterij wordt ingelijfd, indien het blijkt, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitslui ting of vrijstelling te zijnen aanzien bestonden. Burgemeester en Wethouders vermanen ieder, wien het aangaat, zich tot de inschrijving aan te melden, ter voorkoming der straf, bij nalatigheid vastgesteld. Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Mei 1890. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat bij de heden gehouden uitlotint; van aandeeleu in de geldleenïng; ten laste dier gemeente aangegaan krach tens raadsbesluit van 29 Juli 1886 No. 2, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 4 Augustus d.a. No. 13, uitgeloot zijn Ns. 104, 59, 84, 220, 49, 238, 204, 3, 97, 134, 256, 100, 56, 35, 113, 10, 64 en 182, ieder groot duizend gulden, welke aandeelen met de onverschenen coupons ten kantore van den gemeente-ontvanger te Alkmaar of de Kasver- eeniging te Amsterdam ter betaling aangeboden knnneu worden op of na 1 October 1890 van welken dag zij geene rente meer afwerpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Mei 1890. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BEEtiilE. De minister vau justitie heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend tot wering van de misbruiken waartoe het hypnotisme aanleiding geeft. Daarbij wordt gevangenisstraf van veertien dagen tot zes maanden bedreigdbenevens boeten van ƒ13 tot 500 voor ieder die in het openbaar vertooningen houdt van een door hem zeiven of een ander gehypnoti seerd persoon. Verder wordt strafbaar gesteld hij die, boiten do wettelijke uitoefening der geneeskunde, al is het niet in het openbaar, personen beneden de 18 jaar of in hunne geestvermogens gekrenkten hypnotiseert. Ook wordt met gevangenisstraf gestraft hijdie mot bedpiegelijke oogmerken of met het doel om te benadee- ien door gehypnotiseerden stukken doet onderteekenen, welke in rechten gevolgen hebben of van aldus onder- teekende stukken gebruik maakt. Dl'ITSCHIiAAD. De troonredewaarmede de Keizer den 6 den Rijksdag opende, bevatte o. a. het vol gende »Ik hoopdat het mij zal gelukken de belangrijke kwesties die aan de orde zijnop bevredigende wijze op te lossen. Vooral reken ik op de voltooiing van de wetgeving ter bescherming van den arbeid. De werk stakingen in het vorige jaar hebben aanleiding gegeven tot een nauwkeurig onderzoek der vraagof de wetge ving binnen de grenzen der maatschappelijke orde in voldoende mate rekening houdt met de billijke en voor vervulling vatbare wenschen der werklieden. »In de eerste plaats komt dan de Zondagsrust en de beperking van den vrouwen- en kinderarbeid in aan merking. De Bonds-regeeringen zijn overtuigd dat de in den vorigen Rijksdag gedane voorstellen zonder nadeel UIT HET HOOGDUIT3CH VAN E. ECKSTEIN. 15) HOOFDSTUK VIII. Den volgenden dag na afloop van het middagmaal reden eenige rijtuigen voor van grondbezitters nit den omtrek. Het eerst verscheen de groengeschilderde landauer op hooge raderen van de Lassbergs met het groote adel lijke wapen den in wit gntta-percha gekleeden koetsier en den eveneens uitgedosten palfrenier wiens vlasblonde bakkebaarden geheel overeenstemden met de eigenaardige kleuren der familie. De eerstedie nit het rijtuig stapte was de reusachtige Hans Knnibertdeftig in het zwart; met de gewone, statige, ceremoniëele buiging beantwoordde hij de vriendschappelijke groet van Gnstaaf. De omhaal waarmede zijne beleefdheidsvormen gepaard gingen, deed hem echter niet vergeten zijne beide zusters bij het ver laten van den hoogen landauer behulpzaam te zijn. Met een goedmoedig lachje bood hij haar de rechter hand die in een onberispelijk passenden handschoen N° 8Vj besloten was. Na de Lassbergs verscheen eene buitengewoon corpu lente mama, de barones van en tot Wolfshagen met hare vijfentwintigjarige dochter Aurelie die vroeger zeker mooi was geweestmaar thansniettegenstaande haar betrekkelijk jeugdigen leeftijd hare beste dagen reeds scheen te hebben gehad. Zij lachte nu en dan eens wat gedwongensprak niet zonder trots van de noodzake lijkheid om dit erbarmelijk bestaan zoo aangenaam mogelijk te verbenzelen en liet bij het woord pessimisme, waarvoor zij bepaald eene voorliefde hadeen sissend geluid hooren. Op haar mager gelaat lag eene bittere voor de andere belangen in de wetgeving kunnen opge nomen worden. Voorts heeft de wetgeving tot bescherming van den werkman tegen gevarendie zijn leven gezondheid en zedelijkheid bedreigen verbetering noodig evenals de wet op de bedrijven. Ook dienen de bepalingen betref fende de arbeidsboeken te worden aangevuld. »Wat betreft de houding der ouders tegenover de tuchteloosheid der jeugdige werklieden hierover zal een ontwerp worden ingediend. Ook zullen ontwerpen worden ingediend tot betere rcgeliDg van scheidsgerechten waardoor het mogelijk zal worden, dat deze scheidsge rechten bij geschillen tusschen werkgevers en werk lieden als bemiddelaars optreden. »Ik vertrouw op uwe bereidwillige medewerking tot het verkrijgen van de overeenstemming der Wetgevende Lichamen over do voorgestelde hervormingen opdat daardoor eene groote schrede voorwaarts worde gedaau op de baan der vredelievende ontwikkeling van den toe stand der werklieden. De rechtmatige zorg voor de werklieden is het beste middel, om de krachten te ver sterken waarmede ik en mijne bondgenooten voornemens zijn elke poging om de maatschappelijke toestanden omver te werpen met groote energie te verhinderen. »Bij deze hervorming komt het slechts aan op maat regelen welke zonder gevaar voor de duitsche nijverheid ten uitvoer kunnen gebracht worden. Die nijverheid is slechts een schakel in den oeeonomischen arbeid van alle volkendie aan de mededinging op de wereldmarkt deel nemen Daarom achtte ik het mijn plicht tusschen de europeesche statendie in denzelfden oeeonomischen toestand verkeeren, eene gedachten wisseling uit te lokken betreffende de gemeenschappelijke erkenning van de taak, welke op den wetgever rust, om den arbeid te beschermen. »Met dankbaarheid erken ik, dat mijn streven door alle mogendhedendie daarbij betrokken warengoed is opgenomen zelfs daar waar hetzelfde plan bestond en zelfs reeds gedeeltelijk was uitgevoerd. De besluiten der berlijnsche conferentie zijn de uitdrukking der ge meenschappelijke beraadslagingen over een gewichtig deel van het beschavingswerk van onzen tijd. Ik twijfel er niet aan of de grondstellingendaar vastgesteld zullen overal leiden tot een uitslagdie met Gods hulp den werkman ten zegen strekken en goeden invloed oefe nen zal op de betrekking tusschen de verschillende mogendheden. Handhaving van een duurzamen vrede zal steeds het doel zijn van mijn streven. Reeds nu kan ik de ver klaring afleggen dat hot mij gelukt is bij alle buiten- landsche regeeringen vertrouwen te wekken in de ver trouwbaarheid van mijne vredespolitiek. »Met mij en mijne bondgenooten erkent ook het volk het als zijne taak om mede te werken tot verdediging van het gesloten verbond en tot handhaving van de vriendschappelijke betrekkingen welke met alle mogend heden bestaan. Elke verplaatsing van de tegenwoordige machtsverdeeling zou het evenwicht en de vredespolitiek in gevaar brengen. »Sedert de grondslagen gelegd zijn voor onze legor- inrichting brachten onze naburen hunne strijdkrachten tot eene ongekende sterkte, ter voorkoming, dat de toe uitdrukking. Zij ging door voor erg verstandig en vin dingrijk vooral in het regelen van feesten cotillons tableaux vivantsenz. Zij was heden dan ook meer om deze reden uitgenoodigd dan ter wille van hare per soon. Eindelijk reed ook de hoogst sierlijke maar door voor namen eenvoud schitterende equipage van graaf Gassier voor met haar span prachtige Isabellen. Behalve graaf Eberhard en diens zuster Claudine steeg ook Hertha's reisgenoot uit, de Rus Wladimir Orlowskydie zich bijzonder verheugde de al te spoedig afgebroken kennis making te kunnen voortzetten. Men nam in een grooten kring op de veranda plaats, waar Heinz de huisknechtmet zijn jongeren collega Adriaan versch geplukte aardbeziën theewijn en ijs ronddeelde. Hans Knnibert zat met een schoteltje vruchtenijs op de knie naast de professorsvronw wier oogen schitterden van genoegen en die den geheelen dag in de opgewektste stemming had verkeerd. Zwijgend lepelde hij voort luisterend naar het gebabbel van zijne scboone buurdame, die nu eens het woord richtte tot haar rechterbuurma.n Gustaafdan weder tot luitenant von Höffert en feite lijk schijnbaar zonder zich op den voorgrond te plaat sen het geheele gezelschap bezighield. Telkens keek hij verbluft naar hare kersroode lippen, als kon hij niet begrijpendat dit sierlijke mondje zulk een tooverkracht kon ontwikkelen als verbaasde hij zich over hare welbespraakheid en over den onuitputtelijken woordenschat, die haar ten dienste stond. Hij zelf had op de herhaalde toespraken van den vrijheer en van de barones nauwelijks een dof gemompel kunnen uitbrengen, het reusachtige bovenlichaam een weinig vooruitgebracht, de kin op het onberispelijk gestreken overhemd gedrukt en de lange vlasblonde wimpers neergeslagen alsof hij wilde zeggen »Uwe vriendelijkheid maakt mij verlegen." Deze professorsvronw echter gingen de wonderlijkste jongleurs kunsten met zinnen en uitdrukkingen even gemakkelijk af, als hem de dagelijks voorkomende klei nigheden zooals het springen over hindernissen bij eene

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1