B m MARKT- en BEURSBERICHTEN. H H 4| mu H M N 1 Ti 0 P P P Voor de internationale kattententoonstelling te AMSTERDAM zijn 144 katten aangegeven door 70 inzenders, waarvan 7 vreemdelingen. De burgemeester van 's Gravenkagedie met den burgemeester van Rotterdam en van Amsterdam uitge- noodigd was deel uit te maken van de commissie tot oprichting der Vereeniging ten behoeve van ridders der Militaire Willemsordeheeft gemeend voor die eer te moeten bedanken. In de laatste 5 jaren stierven in Nederland 184 personen aan pokken, waarvan in 1884 62, in 1885 31, in 1886 72, in 1887 18 en in 1888 1. Van die 184 personen woonden 107 in Noordbrabant, 51 in Zuid holland8 in Gelderland 6 in Noordholland, 5 in Fries land 4 in Drente2 in Groningon en 1 in Limburg. Per 1000 inwoners kwamen in de laatste jaren ongeveer 25 inentingen voor. Bij de Rijkspostspaarbank is in Maart ingelegd f 973.891.79 Jterugbetaald f 792.675.91* zoodat aan het einde dier maand het gezamenlijk tegoed der inleg gers beliep 18.583.527.09. 5126 nieuwe boekjes werden afgegeven, 1575 geheel afbetaald, zoodat aan het einde dier maand 254492 stuks in omloop waren. Bij kon. besluit van den 6 is benoemd tot raadsheer bij het gerechtshof te Leeuwarden de heer mr. J. Dutry van Haeftenvice-president der rechtbank aldaar. De alkmaarsche justitie heeft den 7 te UITGEEST een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het plotseling overlijden vaneenlOjarigjongentje, dat, maandag j.l. vroolijk en gezond ter school gekomen, van een der onderwijzers een tik in het aangezicht ontving, daarna zich ongesteld gevoelde en in den avond van dienzelfden dag overleed. De uitslag van het onderzoek is niet bekend. In dit geval ligt wel eene waarschuwing opgeslotenom bij lichamelijke bestraffing van kinderen toch zeer voorzich tig te zijn. De afdeeling Noord-Holland van het Mfeder- landscli Rundveestainboek hield den 7 in het lokaal Krasnapolsky te AMSTERDAM onder leiding van den heer J. Zijp Hzn., de jaarvergadering. Blijkens het jaarverslag van den secretaris den heer Willinge telde de afdeeling op 31 Dec. j.l. 617 gewone leden, één eerelid en 15 begunstigers. Voor de voorjaarsinspectie kwamen in 247voor de herfstkeuring 26 en voor de tusschentijdsehe keuring 80 aanvragen, samen 353 aanvragen De ontvangsten be droegen 1856 36|de uitgaven 1201.104 alzoo een batig slot van 646.26. Aan de orde wasna behandeling van verschillende huishoudelijke onderwerpen, een voorstel van het bestuur, luidende»De vergadering besluite nader, in zake de uitkeering der 200 door de afdeeling ten behoeve van de aanstaande tentoonstelling van wege Hollands Noor derkwartier, vermits daarover in het bestuur verschil van gevoelen bestaat." Door den voorzitter werd dit punt bij de vergadering ingeleid. Evenals het bestuur van Hollands Noorderkwartier wilde de voorzitter de f 200 als subsidie verleenen zonder de beperkende bepaling, als in eene vorige vergadering was vastgesteld dat dit geld moest dienen om de prijzen te verhoogen van die dieren, die in dit stamboek waren ingeschreven. De heer Lreebaart was van eene andere meening en wilde de 200 zelf toekennen aan de dieren, in het stamboek dezer Ver eeniging ingeschreven. Het geven van een onbeperkt subsidie werd verworpen met 9 tegen 14 stemmen een voorstel Breebaartom de 200 te verleenen aan de bekroonde stierenkoeien of pinken die ingeschi'eveu zijn of worden in dit stamboekwerd aangenomen met 16 tegen t stemmen Van dit voornemen zal aan de leden kennis gegeven worden per circulaire. Amsterdam werd aangewezen als plaats voor de vol gende vergadering der afdeeling. De punten van beschrijving van de jaarvergadering op den 17 van het stamboek zelf werden vervolgens be handeld. De raad van 1EXEL heeft den 3 afwijzend be schikt op een adres van 88 schippers en visschers te Oost en Oosterend, om de Subsidie, op de begrooting der .gemeente gebracht voor de havenverbetering te Oudeschild, vooi Oosterend te bestemmen. Ook werd afwijzend be schikt op het verzoek van den heer Joh. Eeleinan om de havenzaak 2 maanden te laten rusten, ten einde zijne plannen te onderzoeken. Met 11 tegen 2 stemmen werd aangenomen het plan te laten uitvoeren dat de Com missaris des Konings en de provinciale ingenieur goed keuren. spoed gemaakt worden want het familiefeest, tot welks opluistering de vertooning dienen moest, de negentiende verjaardag van Marie, naderde met rasse schreden. Professor Ehlers en freule Aurelie van Wolfsbagen gingen terstond naar een tafeltje, rechts van de balcon- deui om de aldaar opgestapelde schetsen houtsneegra vures en photographieëu te bekijken. De houtsneegravures en photographieën waren repro- ductiè'n van meer of minder bekende voorstellingen de schetsen daarentegen door professor Ehlers zeiven ont worpen de meesten echter zóó vluchtigdat hij alleen or de beteekenis van kon verklaren. Tot zijne veront schuldiging voerde hij aan, dat zijne vaardigheid in het teekenen even gering was als zijne scheppende kracht .groot. Iduna had intusschen met Gustaaf het tooneel beklommen en was na eenige malen het scherm te hebben •op- en neergelatendat tegen de gewoonte vrij han delbaar bleek te zijnachter de coulissen verdwenen. Daar stond eene lange tafel met allerlei phantastische kleedingstukken. De eigenlijke costumes konden eerst aangeschaft worden, wanneer men het over de keuze der Tableaux en der personen geheel eens was. Toch was mevrouw Iduna van oordeel geweestdat een weinig drapeenng en kieurschakeering bij de repetities noodza kelijk wasaangezien men anders uit het oogpunt van kunst geen oordeel kon vellen over het effect. Op hare aansporing had Gustaaf niet alleen alles wat Gruthe- iiau aan vermommingen en maskerade-pakken opleverde, jjverig doorsnuffeld, maar ook van de buren alles bijeen- gegaard wat wellicht voor het doel gebezigd worden konzoodat thans eene hoeveelheid prullen doeken wambuizenbaretten en sjerpen verzameld was groot genoeg om een uitdragerswinkel te vullen. Wordt vervolgd. Bij kon. besluit van den 4 is aan prof. F. Stracké, op zijn verzoek, met ingang van 1 Aug. a s. eervol ont slag verleend als hoogleeraar aan de Rijks Akademie van Beeldende Kunsten te AMSTERDAM. De akte-examens lager onderwijs in Noordholland zijn den 5 geëindigd. Van de 131 candidaten, 64 man nelijke en 67 vrouwelijke, zijn geslaagd 36 mannelijke en 35 vrouwelijke candidaten. De staatscommissie, belast met het voortzetten der arbeids-euquêteis den 5 door den minister van justitie geïnstalleerd. De sedert ongeveer acht weken afwezige notaris J. Clercx, te Weert, is den 5 door de arr. rechtbank te Roermond in staat van kennelijk onvermogen verklaard. Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot amb tenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te HAARLEM, standplaats aldaar, de heer mr. J. Cor- nelissen, thans rechter-plaatsvervanger in de arr. recht bank, advocaat en procureur te Zwolle. Den 6 werd te HAARLEM door de genie aan besteed het maken van inundatiemiddelen bij Spaarndam, geraamd op 27.200. Laagste inschrijver de heer H. J. Nederhorst te Gouda voor 22.343. Den 6 is te Gorinchem op bijna 67jarigen leeftijd overleden de heer W. C. M. Begram van Jaarsveld, oud lid der Tweede Kamer, lid der prov. staten van Zuidholland. Benoemd tot hoofd der school te Zuid-Eierland op TEXEL T. Engel, onderwijzer te Zaandam. De bevolking van TEXEL volgens de tienjarige volkstelling bedroeg 5875. Aan het agentschap der Nederl. Bank te Almeloo is dezer dagen een bankbiljet van f 100 aangeboden dat bij nauwkeurig onderzoek vervalscht bleek te zijn; o. a. was het papier dikker. Sedert eenige jaren bestaat in de gemeente LUSEM de ereeniging «Ziekenhulp". Zooals de naam reeds aanduidt, bepaalt zich haar werkkring tot het verleenen van hulp aan zieken en lijdenden, door het in bruikleen afstaan van voorwerpen, tot dit doel geschikt. Opgericht door 5 personentelt de vereeniging thans 30 leden bezit reeds onderscheidene voorwerpen en is reeds vele malen in staat geweest bij zieken hulp te verleenen. Vergadering van den gemeenteraad te ZIJPE 6 Mei 1890. Afwezig do heeren K. Francis en J. Zeeman. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige zittiugstelt de voorzitter namens het dagelijksch bestuur voorden weg aan de St. Maartensbrugvan den St. Maartensweg tot de be graafplaats voor rekening der gemeente te beharden en aan het polderbestuur te verzoeken, daarvoor eene subsidie te verleenen, na den weg vooraf op de vereisckte hoogte te hebben gebracht en na de beharding net onderhond op zich te nemen. Die weg wordt uit den aard der zaak veel gebruikt en is in het natte jaargetijde zeer slecht. De kosten der beharding alleen kunnen ruim J 150 be dragen. De heer Paarlberg verklaart zich voor de be harding, evenals de heeren Schuit en Nobel. Zij maken echter bezwaar ook subsidie te vragen, die b. i. het polderbestuur niet geven mag. De polder toch mag niet beharden. Alle contracten met de kleine polders zijn gesloten onder voorwaarde van teruggave van de kosten van het beharden der wegen vroeger door de kleine polders betaald indieu de groote polder zelf een weg behart en bovendien zijn de kosten voor de gemeente geen bezwaar. De voorzitter zegt, dat de polder zelf niet kan beharden, doch niets dien belet eene subidsie te geven; dat deze kwestie echter niet bij het gemeentebestuur behoort en er voor de gemeente geen enkel bezwaar be staat subsidie te vragen welk gevoelen de heer Bier steker deelt. Het voorstel van b. en w. wordt daarna verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Een voorstel van den heer Nobel om alleen ophooging van den weg en overnemin» in onderhoud te vragen wordt vervolgens aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Eenige overschrijvingen op de begrooting voor 1889, tot een bedrag van 293.65 en het doen van uitgaven uit den post van onvoorzieue uitgaven voor denzelfden dienst tot een bedrag van f 58.30 worden met al^e- meene stemmen goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat door den minister van binuenl. zaken afwijzend beschikt is op 's raads verzoek om vrijstelling van de verplichting tot heffing van schoolgeldop gronddat de aangevoerde redenen niet kunnen worden beschouwd als zoodanige bijzondere omstandigheden, welke vrijstelling van de verplichting, in artikel 46 der wet opgelegdzouden billijken, te minder daar dat wetsartikel aan de gemeenten vrijheid laat tot evenredige schoolgeldheffing. De voorzitter zegt, dat het dagelijksch bestuur niet kan voorstel len, die beschikking voor kennisgeving aan te nemen. Burgemeester en wethouders betreuren zeer het besluit van den minister maar nu Z. E. alleen zegtdat de aangevoerde gronden de vrijstelling niet billijken hebben zij gemeend, nog een anderen grond te moeten aanvoeren om van de schoolgeldheffing te worden bevrijd, n 1. deze dat ook voor de r. c. school te 't Zand geen schoolgeld wordt geheven. Zij stellen derhalve voor, zich nogmaals tot Z. M. den Koning te wenden met hetzelfde op bedoelden grond steunend verzoek. De heeren Schuit en No bel juichen dit denkbeeld toe, waarna het concept-adres met algemeene stemmen goedgekeurd wordt. Er wordt nadruk kelijk daarin gewezen op de omstandigheid, dat de openbare scholen in het noordelijk deel der gemeente door de school geldheffing in eene ongunstiger positie zonden komen dan de bijzondere r. c en diensvolgens de vrijstelling van de verplichting niet alleen zal zijn in het voordeel van het onderwijs en het schoolverzuim maar ook met het oog op de concurrentie van het bijzonder onderwijs nood zakelijk wordt. Bij de gewone rondvraag zegt de heer van Beusekom, dat in het verslag van hét onderwijs over 1889 in art.' 8^ wordt gezegd, dat de ouders gedwongen worden, hunne kinderen naar de bijzondere school te zenden. Dit be weren is onwaar. Niemand wordt daartoe gedwongen. De voorzitter merkt op dat de raad dan aan de com missie daaromtrent nadere inlichtingen kan vragen, wat de heer van Beusekom wenschelijk acht. De heer Kaan zegt_, dat hij als voorzitter der plaatselijke schoolcom missie daarop even wil antwoorden. Hij weet daar natuur lijk vanofschoon hij thans niet in bijzonderheden wil treden. Alleen wil hij zeggen, dat het hoofd der school te Oudesluis indertijd een briefje heeft ontvangen van een der ouderswaarin deze mededeelt, dat hij tot zijn leedwezen gedwongen was, zijne kinderen naar de bijzon dere school te zenden. De heer Nobel meentdat het in de meeste gevallen wel moeielijk zal zijn den dwang te bewijzendat men daarover ook moeielijk in bijzon derheden kon treden doch hij is van meeningdat er in ieder geval wel pressie wordt uitgeoefendwaarna de heer van Beusekom opmerkt, dat dit iets anders is dan dwang, terwijl de heer Kaan overtuigd is, dat de com missie wel genegen zal zijn nadere schriftelijke inlich tingen te geven waarna besloten wordt diensvolgens to handelen. De vergadering wordt daarop gesloten. *)De gronden, waarop het verzoek der gemeente Zijp© rustte, om vrijstelling van de verplichting tot heffing van schoolgeld te verkrijgen, doch die volgens den minister niet kunnen worden beschouwd als zoodanige bijzondere omstandigheden, welke vrijstelling billijken, zijn de vol gende: dat van 1871 af geen schoolgeld in de gemeente wordt gehevendat in dat jaar tot afschaffing is besloten, omdat de heffing voor vele ouders te drukkend was en veel schoolverzuim en het te vroeg verlaten der school daarvan het onvermijdelijk gevolg waren; dat de opbrengst van het schoolgeld in verhouding tot de kosten van het onderwijs zeer gering was wegens het groote getal on- en minvermogendendat de toestand in de gemeente sedert niet vooruit- maar integendeel achteruit i3 gegaan dat de invoering van schoolgeldheffing in de gemeente thans veel ontevredenheid zou verwekken; dat een pro- gessieve hoofdelijke omslag wordt geheven, zoodat de gegoeden ook zonder schoolgeldheffing naar verhouding meer in de kosten van het onderwijs bijdragen dan de mingegoeden; en dat bij invoering eener schoolgeldheffing de druk eene omgekeerde verhouding zou krijgen, aan gezien dan zij, die veel kinderen hebben en het derhalve minder goed of bezwaarlijk kannen betalen, het meest in de kosten van het onderwijs zouden moeten bijdragen. 's-G ravenhage, 8 Mei 1890. EERSTE KAMER, Aangenomen werd met 34 tegen 10 stemmen he voorstel van den heer Reekers tot opheffing van het verbod van visschen met de wonderkuil in de Zuiderzee. De minister van waterstaat verklaardenog niet te hebben geadviseerd op de aanvraag om ontslag van het college voor de zeevisscherij en het wenschelijk te achten, dat op dat verzoek werd teruggekomen. Voorts is aan genomen met 37 tegen 2 stemmen eene wijziging van de wet op de inkwartieringen voor do levering van paarden in oorlogstijd. Morgen komt de begrootiug van koloniën aan de orde. AMSTESHA M. pCt. 7 Mei. 8 Mei. 3 3 j 5 5 5 5 5 3 5 5 5 5 5 4 4 4 4 6 5 4 4 5 Nederland Cert. N. W. Schuld dito, dito dito, dito ditoOblig Italië, Inschrijving 1861 81 Oostenrijk, Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. dito, dito Febr.-Aug dito, zilver Jan.-Juli. dito, dito April Oct. Portugal, Obl. Buit. 1853 80 Rusland, Ob. H. en C 179S'18l5 f 1000 Jan. Cert. lnsch. 6e serie 1855 Z R. 50(1 Apr.-Oct. Obl. 1864 Amst. f 1000 April Oct. dito, 1866 dito, Oosterscbe Leening 2e serie dito, 1860 2e leening 100 dito, 1875 gecons. 50-100 Apr-Oct. dito, 1880 gecons. Z R. 125-625 13 Mei Nov. dito, 1889 le serie 1 Jan. 1 Apr. 1 Juli 1 Oct. dito dito 2e serie dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov. dito, in goud 1883. Juni l)ec. dito, dito 1884. 13 Jan 13 Juli.' Spanje, Obl. Buit. Perpetuele dito, dito Binn. dito Turkije, gepriv. Oblig j dito, Geconverteerden Ser. D. dito, id. C. Egypte, Obl. leening 1876 Mexico, Obligatiën geeonvert Peru, Oblig. leening 1870 geregist. dito dito, 1872 id. Venezuela, Obligatiën 1881 Nederland, Cult. Maatsch. d. VorstelAand, dito, dito Winst-Aandeeien dito, Koloniale Bank Aandeel dito, dito Oblig. 5 dito, Ned. Ind. Ilandelsb. Aand. dito, N.Centr Spoorw. Aand. f 250 dito, dito gestemp. Obligatiën f 250 Nederl-Zuid-Afr. Spw 4 italie, Spoorwegleeaing 1887/89 .3 dito, Zuid-Ital. Spoorweg Obl. .3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsck. Aand. 5 dito, Hypotb. Obligatiën 4* dito, id. 3 dito, Baltiscbe Spoorw. Aand. 3 dito, Orel.-Oriasi. Ofcl. .4. dito, Orel.-Vitebsk. Oblig. .'5 dito, Poti-Tiflis Oblig. f KiOO 5 dito, Transcaus Spoorweg Ub'ig. 3 dito, Z.-W. Spoorw. Aand. 100—1000 5 dito, dito Oblig. 4 Zweedscb—Noorweegscüe Spoorwegen 5 Amerika, Cleveland, Akron Shares dito, Denv. h'io Grande dito dito, Illinois Centr. Cert. v. Aand dito, Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand! dito, Miss. Kans. Texas Aand. dito, dito, Alg. Hyp. Certif. 5 dito, N.-York Brie West. Sp. Aand. dito, Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. Nederland, Stad Amsterdam f 100 3 Hongarije, Theiss Spoarweg 4 Oostenrijk, Sta&tsl. 1854 .4 dito, diio ls60 dito, dito 1864 5 dito, Stad Weenen 1874 Rusland, SUatsleening 1864 Loten 5 dito, dito I566. Dito 5 Turkjje, Spoorwegleeuing .3 82 95-Hr 102| 89-j# 7 5f* 7 5 fir 7 5ts 75* 62f 104fïr 72* 102* 102* 67l# 101-ns 101* 91# 91# 911 95 102* lOOfV 701 66 95* 18rl 18r! 96 961 15* 16 fV 52 57j* I 13* I 50* 103* J 103* 33* 91 99* 54 59tV 117* 121* I 98-S-j 75 62* 89* 102" iOSAr 75* 74* 88* 17 T* 364* 18* IK» 90* 69 fir ■27: 32* 109 107* 113* 118* 162 124* 155* 147 p P M m P4 j

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3