uen zich aan de eerlijkheid vergreep. Jammer maar voor hei», dat de tegenwoordige werkeloosheid wel een weinig de klad in hun vak brengt. Menigeendie weken en maanden achtereen geen stukje brood thuis gebracht heeft, besteedt zijne laatste spaarpenningen aan een paar lijnen eenige dekkleedjes en den onmisbareu witten kiel, waarna hij de eene verkooping na de andere afloopt om te zienof daar niet iets voor hem te verdienen valt door hot wegbrengen van een vrachtje. Met ware minachting ziet de echte Amsterdamsche kruier op deze slampam pers" neer, de titulatuur «onderkruiper" is nog de liefe lijkste van de reeks der benamingen waarmee hij hen bestempelt. De strijd om het bestaan schept hem eiken dag nieuwe concurrenten en ieder daarvan benadeelt hem al licht een weinig in zijne nering. Hoe denk jij wel over een arbeidsdag van acht uur vroeg ik dezer dagen aan een witkieldie twaaf uren met slechts korte tusscbenpoozen voor mij had gewerkt. »Noumeheer!" was het antwoord, «ze prakkezeeren tegenwoordig van alles maar ik hoop dat ze dat er toch niet doorkrijgen." En toen volgde een lange opsomming van bezwarenwaarvan de quintessence wasdat hij wel voorzagdat hij bij een arbeidsdag van acht uren heel wat minder zou verdienen. Met deze beweging gaat het gelijk met alle dergelijkezij wordt op touw gezet en ondersteund door werklieden die daarvan voor zich verbetering wachten terwijl degenendie het goed hebbenwel begrijpendat zij zich daardoor slechts verminderen kunnen. Men moet zich dan ook door ver gaderingen als op den 1 Mei in «Plancius" zijn gehouden niet laten misleiden tot de vooronderstellingdat het grootste deel der amsterdamsche arbeidskrachten inge nomen zou zijn met deze beweging. Als men bedenkt dat zelfs in het drukste gedeelte des jaars er in Amster dam toch altijd nog werklui zijn, die geen arbeid kunnen vinden begrijpt mendat het niet moeilijk is om voor een zaak als den achturigen arbeidsdag waarmede de werkeloozen ontegenzeglijk gebaat zonden zijneenige honderden bijeen te krijgen, doch aan hun geschreeuw mag men geen al te groote waarde hechten. In de stad waren in het laatst van April op verschillende plaatsen biljetten aangeplaktwaarin bij wijze van de tien ge boden tien voordeelen van den bevvusten werkdag op aanlokkelijke wijze werden voorgesteld doch naar ik vernam zijn het hoofdzakelijk lieden uit de arbeiders klasse geweestdie dezevoor zooverre de politie hun daarin niet vóór was, hebben afgescheurd. Dat de tijds omstandigheden tegenwoordig dringen om een maximum werktijd vast te stellen en aan sommige patroons de gelegenheid behoort ontnomen te worden om hunne knechts van den vroegen morgen tot den laten nacht te laten zwoegen zonder dat hun voldoende vrije dagen worden toegestaanniemand zal dat weerspreken. Van het eene uiterste vervalle men echter niet in het andere, want daardoor zou men den toestand slechts kunnen verergeren in plaats van verbeteren. Dat den leegloopenden diamantbewerkers een korte arbeidsdag als een redmiddel uit den nood toeschijnt nu de firma N. Rothschild in plaats van 4 millioenen karaats van het edelgesteente voortaan slechts 1 millioen op de markt wil brengenlaat zich hooren. Onlangs werd in «Maison Stroucken" eene vergadering der Neder- landsche Diamantbewerkers-Vereeniging gehouden, waarin de heer D. Fetter een krachtig pleidooi voor zulk een arbeidsdag leverde. Verschrikkelijk voer deze spreker uit tegen het kapitaal, waardoor Rothschild de diamantvelden der kleine maatschappijen in zijn bezit had weten te krijgen. Bij het debat werd o. a. het woord gevoerd door zekeren heer Kuyperdie van meening was dat de amsterdamsche diamantbewerkers zich moeten ver eenigen met hunne collega's te Antwerpen om dan ge meenschappelijk zich tot de kapitalisten te wenden ten einde door hen in staat gesteld te worden, zelf diamant velden aan te koopen en te exploiteeren. Dat voorstel teekent den toestand van vele takken van bedrijf; hoe gehaat de maunen van het geld ook zijn, toch moet men zich wel tot hen wenden om te slagen en de bestaande malaise, voor zooverre dat mogelijk is, op te heffen. De socialist Fortuyndie in deze vergadering ook sprak kwam op de hem eigene wijze met de leuke opmerking voor den dag, dat bij zulk een groote vermindei ing van de in den handel gebrachte ruwe diamanten de arbeidsdag zijne schilderstukken", sprak zij een weinig geërgerd, maar ik ben van oordeel dat de geboortedag van een jong meisje niet mag ontwijd worden door zulke aan doenlijke tafereelen." «Och, dwaasheid!" riep Marie lachend. «Meent gij dat ik er de profetie uit lezen zaldat ook ik nog eens treurend aan den weg zal staan terwijl «der herrlichste von allen met haar die's nicht fassen, nicht glauben lcann, de reis onderneemt naar het geluk Loop heen gij begint op Kessinger te lijken. Ik geloof zelfsdat gij jaloersch zijt op zij» enorm succes. Gij hebt altijd ge dweept met dit genre." Er gleed een koel lachje over Aurelie's gelaat. «Ik hoop, dat de professor u reeds voldoende kent", sprak zij kalm. «Bovendien weet gij zeer goed dat ik tegenwoordig alleen landschappen schilder. Ik heb een af keer gekregen van die tafereelen uit het dagelijksch leven. Ik jaloersch Ja, op n ben ik jaloersch, gij, mooie, jonge bloeiende sylphide voor wien het leven nog één schitterende cotillon is «Allerliefst!" hernam Marie met eene buiging. «Ik geef u toedat ik ijselijk oppervlakkig ben maar gij moest dat in tegenwoordigheid van den professor met den man tel der christelijke liefde bedekken. Mijnheer Ehlers is toch boos op mij omdat ik zijne brochure over Gabriël Max drie weken onopengesneden heb laten liggen. Ont zettend Mij ontbreekt nog steeds de ware ernst voor de wetenschap de onderwijzers in het stift beweerden dat ook al. Maar nu, ter zake Ik vind dit tableau uitste kend en verklaar uitdrukkelijkdat het de feestelijke stemming op mijn verjaardag niet zal bederven. Indien het moet, zal ik zelve optreden in de rol van de arme verlatene. Zijt gij nu gerustgesteld, Aurelie Dan is het mij goed", antwoordde freule von Wolfs- hagen. In den loop van het gesprek was ook Hertha naderbij gekomen. «Neenmijn kind", sprak zij snel terwijl zij den blik van Kessinger's beeld afwendde en Marie in net zonnige gelaat keek, neen, voor zulk een treurig meisje deugt gij bepaald niet. Gij zoudt veel beter kunnen optreden voor die van geluk stralende dame voor de diamantslijpers gerust op 3 uur kon worden gesteld, eene opmerking, die mijns inziens den arbeidsdag van 8 uren meer parodieert dan wel in een gunstig daglicht stelt. Den 1 Mei zijn wij nog weer een nieuw vervoermiddel rijker geworden want op dien datum heeft de Amster damsche Centraal Tramomnibus-onderaeming haren dienst geopend. Van 's morgens 8 tot 's avonds 11 uur gaat om de 7 minuten een wagen van den Binnen-Amstel langs de Oostzijde van de Heerengracht naar de Hee- renmarkt en een andere van de Heerenmarkt langs de Oostzijde van de Keizersgracht naar den Amstel. Abon nementskaartjes voor een rit kosten 61 ct. per stuk buiten abonnement betaalt men 7| ct. en 121 ct. voor een retour. Voor den grooten afstand is dat tarief zeker laag, zoodat er heel wat passagiers vervoerd moeten worden, als de dienst rendeeren zal. De wagens zijn uit de fabriek van Beijnes te Haarlem, waarmee eigenlijk reeds is aangeduid dat zij er netjes uitzien. Het schokken is niet veel minder dan in de voertuigen der Zuster- tramomnibusmaatschappij, zoodat de trams in dit opzicht veel verkieslijker blijven. De lage prijzen, die tegenwoordig in al deze publieke vervoermiddelen geheven worden maken het getal dergenendie voor verre tochten hun beenen gebruiken hoe langer hoe kleiner. Ook zijn er velen, die vroeger bij het hooge tram-tarief dikwijls een «aapje" namen, vooral wanneer men met zijn vieren was, doch thans hun voordeel doen van de concurrentie der verschillende tram-maatschappijen. De Amsterdamsche Rijtuig-maatschappij bemerkt dat geducht en alleen aan het beleidvol beheer van den directeur Perkwaaraan dan ook in de dezer dagen gehouden jaarlijksche verga dering van aandeelhouders te recht hulde werd gebracht, is het te danken, dat over 1889 nog een dividend van 4 kan worden uitgekeerd. Mevrouw Alessandra Stromfelddie dezer dagen in het concertgebouw voor een weinig talrijk publiek optrad, is weder een nieuw bewijs geweest, dat men voorzichtig moet zijn met sterren, die met zoo verbazend veel ophef worden aangekondigd. Nietdat zij de liederen van Rubinstein en Chopin niet fraai gezongen heeftdoch van iemand, die door de reclame zoo was opgevijzeld, had men nog wat meer verwacht. In de aria van de Koningin uit «Les Huguenots" gaf zij bewijzen, dat haar coloratuur zeer ontwikkeld is en daarvoor ontving zij dan ook luide toejuichingen van de aanwezigen. Deze werden ook in ruime mate geschonkeu aan het orkestdat op dien avond, evenals gewoonlijk, op voortreffelijke wijze, eenige stukken ten gehoore bracht. BEIiCtlE. De regeering heeft in de Kamer ver klaard dat, te beginnen met 1891, voor al de belgische spoorwegen een eenparige tijd zal worden aangenomen en in den Senaatdat zij. de invoering van den vaeci- neerclwang zal overwegen en dat de bijdrage van Rijks wege voor eene verbinding van Brussel met de zee ten hoogste 2.000.000 zal beloopeu, DUITSCHIiAUD. Uit Emmerik wordt gemeld, dat van drie kinderen, die den 9 op weg naar huis voor den regen in een molen schuilden, één door den bliksem, die in den molen sloeg gedood is, terwijl één met brand wouden overdekt was, zoodat er weinig hoop op behoud bestond; het derde kind was bewusteloos, doch is herstel lende. Van den molen werden de roeden verbrijzeld doch er ontstond geen brand. Bij den Rijksdag is een nieuw Wit Boek over Oost-- Afrika ingediend. De commissie van onderzoek uit het Huis van Afge vaardigden heeft het wetsontwerp tot beslechting van den strijd over de uitkeeringen aan de katholieke kerkwelke tijdens den Culturkampf werden inge houden dat door den Paus goedgekeurd wasmet 10 tegen 9 stemmen verworpen. De heer Windthorst leider van het centrum, blijft zich m®t kracht tegen dat ontwerp verklaren. Kijksdag. Den 9 is het wetsontwerp tot instelling van scheidsgerichten tusschen werkgevers en arbeiders naar eene commissie van 21 leden verzonden. I At;i,l,4\l). To Bristol is de heer Weston, aan hanger van Gladstone, tot lid van het Lagerhuis gekozen. in atlas en goud-brokaat. Zij heeft volmaakt uw figuur, en de edelman hm, mijnheer von Höftert is wat te klein maar graaf Gassier vindt gij niet, professor, dat graaf Gassier als aangewezen is om voor dezen edel man op te treden «Waarlijk, hij heeft denzelfden bruinen baard, dezelfde wenkbrauwen wij zullen weinig aan hem te doen hebben. Ik bewonder uw juisten blik. Maar nu verder De familie wordt ongeduldig. Hier is »de Alpenjager" van Schiller; «de Berggeest" zou zeker een imposanten indruk maken, maar die gems op den achtergrond Hier hebben wij nog Egmond's droom in de gevangenis... Ziezoo nu zijn wij voorloopig gereed Kunt gij u met de keuze vereenigenfreule von Wolfshagon Aurelie knikte. Professor Ehlers klapte in de handen en riep met de stem van een heraut «Mag ik de heeren en dames nu verzoeken De gesprekken staaktenIduna en Gustaaf kwamen van het tooneel af; de kolonel drukte den Rus Wladimir Orlowsky nogmaals de hand. De stoelen werden gereed gezet en allen namen plaats. Zeg eens", fluisterde freule von Gruthenau Hertha von Weijlburg in «hebt gij wel opgemerkt hoe belachelijk Aurelie zich zoo straks heeft aangesteld? Ik bedoel met die photographic." «Het kwam mij voor dat zij een weinig boos was." «O vreeselijk Het is toch al te dwaas van haar. Iedereen weet dat zij dol verliefd is geweest op dien Kessinger. En nu vaart zij bij iedere gelegenheid tegen hem uitwant hij heeft er natuurlijk niet aan gedacht, zulk eene onbeduidende bleekneus tot zijne vrouw te kiezenal is zij van adel en krijgt zij eene schitterende huwelijksgift mede. Hij moet schrikbarend verwend zijn. Claudine Gassier heeft mij allerlei verhalen van hem opgedischt «Ach? Dat interesseert mij. Die arme Aurelie. Zij ziet er voor haar leeftijd waarlijk erbarmelijk uit. En toch mishaagt zij mij niet. Achter dien sluier van bitterheid zie ik een goedhartig, vertrouwen inboozemend gelaat..." Het wetsontwerp tot verbetering der kazernen en aan koop van oefeningsterreinen is gedrukt aan de leden van het Lagerhuis rondgedeeld. De uitgaven daarvoor zijn op 49.200.000 geraamd. I'RA\KKI.IK. De afgevaardigde Lévèque, onder gouverneur van het'Crédit Foncier, had uit laatstgenoemde betrekking den 28 April zijn ontslag gevraagd en den 8 in de Matin den brief openbaar gemaakt, waarin hij zulks gedaan had, tevens den gouverneur dier instelling, den heer Chistophle, beschuldigende van onregelmatige hande lingen o.a., dat hij in strijd met de statuten uitgaven gedaan had en deed, welke niet in het belang der in stelling waren en niet behoorlijk verantwoord werden. De bonapartist Laar las dien brief den 8 in de Kamer voor en vroeg zoowel aan den heer Lévèque als aan den minister van financiën Rouvier inlichtingen. De minister antwoordde dat hij den brief van den heer Lévèque aan den directeur gezonden hadmet verzoek hem te beantwoorden. Deze had hem daarop mededeeling ge daan van de beraadslagingen van den raad van bestuur, doch daar die raad benoemd wordt door de aandeelhou ders had de regeering niets te maken met de grief, dat de tusschenkomst van dien raad onvoldoende zou zijn geweest. Overigens kon hij geen gevestigd oordeel uitspre ken over die zaak den dag nadat zijne aandacht op de feiten gevestigd was. Hij wees er op, wie de mannen waren, die den raad van bestuur van het Crédit Foncier (na de fransche bank de voornaamste financieele instelling) uitmaakten en vroeg, of zulke personen geen voldoenden waarborg aanboden. Overigens luidde het verslag der vergadering van 5 Mei gunstig ten aanzien van de handelingen van den gouverneur dier instelling. De heer Christophle ver dedigde in eene uitvoerige rede de handelingen der in- - stelling. De heer Lévèque verlangde de benoeming eener commissie van onderzoek van elf leden, maar de regee ring verwierp dit plan. Zij verklaarde in geen enkel opzicht voor hare verantwoordelijkheid terug te deinzen enzou haren plicht doen door middel van hare agenten. Ten slotte werd een» motie van vertrouwen in de regee ring aangenomen. De regeering heeft na dit besluit aan. drie inspecteurs van financiën opgedragen, een onderzoek in te stellen naar het beheer van het «Crédit Foncier." In den ministerraad van den 12 heeft de heer Ban- bey bevestigddat de europeanendie als gijzelaam door den Koning: van Dahomey werden gevangen gehouden, terug gegeven zijn. Vermits daardoor aan Frankrijk vol doening is gegevenzullen de onderhandelingen hervat worden. Den 11 is te Yonne in het district Avallon de radi caal, Hervien tot lid der Kamer gekozen met 5499 stemmen in het district Raffee in Ch aren te de repu blikein Duportai met 7042 stemmen en ter^Evrenxde radieaal Ikembart met 7776 stemmen. Kmurr, Den 10 werd de interpellatie behandeld over de gebeurtenissen in Dahomey. De heer Etiènne wees in zijn antwoord op de noodzakelijkheid om den fransohen handel met de koloniën te beschermen. De heer Barbey voegde er bij, dat de ontruiming onmogelijk was- en de kust versterkt werd. Met algemeene stemmen werd de eenvoudige orde van den dag aangenome%nadat de regeering zich daarmede vereenigd had. Vervolgens werd met 304 tegen 54 stemmen eene motie aangenomen, waarbij de- houding der regeering op 1 Mei goedgekeurd: werd. OOSTEARIJK-HOAC1AKI JE. De hongaarsehe Kamer van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp goed,- gekeurd, strekkende om de handelsbetrekkingen met Turkije te regelen. De badplaats Carlsbad zal van gemeenteweg© van elec- triseh licht voorzien worden. Partuculieren vroegen reeds 4000 gloeilampjes aan. De delegatiën zijn tegen den 4 Juni te Budapest bij eengeroepen. SPAKJE. Generaal Cassala, oud-minster van. oor log en een der leiders van de ontevreden militaire partij in de Kamer, is overleden. VEREEATICrDE STATEAT. Het krankzinnigen gesticht te Longue Point bij Montreal in t Canada, waar 1300 krankzinnigen verpleegd werden is dezer dagen afgebrand. De brand nam spoedig /.nik een omvang Intussehen had de professor eenige malen, gekuchtde rechterhand als voor eene begroeting opgeheven en de handeling ingeleid met de navolgende toespraak De vereerende opdracht is mjj ten. deel gevallen de leiding te aanvaarden bij de regeling >an de tableaux, die wij op den 11 Augustus, den,geboortedag van onze geachte freule de dochter, van dit gastvrij huis, zullen opvoeren. Allereerst rust. de taak op mijmij te ver- zekereu van de medewerking van hendie genegen mochten zijn in eem of: ander, tableau op te treden. Ik stel op den voorgrond dat niemandzonder geldige redende uitnoodiging, die ik namens den baron von Gruthenau tot n zal richtenmag afslaan. Ik nam reeds de vrijheid, de namen der aanwezigen op te schrijven en zal de lijst zelf voorlezen. Ik verzoek de geachte kaeren en damesdie zich zouden, willen onttrekkenbeleefd daarvan door een «Non possumus" te doen blijken. Maar zooals reeds is gezegd, alleen in de uiterste noodzake lijkheid. Waar twijfel rijst aangaande de geldigheid van het motiefbehoud ik mij het recht voor om een beroep te doen op het geheele gezelschap." Bravo l" riep luitenant von Höffert. «Heel goed uitstekend zoo liet Wladisaif Orlowsky zich hooren terwijl hij zich vol vunr naar den blonden Hans Kunibert keerdeten einde ook aan dezen eene bjjvalsbetuiging te ontlokken. Hans Kunibert boog het blonde hoofd zoo ver over den stoelwaarop Iduna had plaats genomendat hij de bloemen die zij in het haar droegaanraakte. Doode- lijk verschrikt rees hij op en stamelde met ontroerde stem. O het was mijn hoofd maar Bij het oplezen van de lijst deed zich het heugelijke feit voor dat behalve de baron en de barones von Gruthe nau en freule von Halftkerke, alleen de asthmatische barones von Wolfshagen van de medewerking ontslagen wenschte te zijn hetgeen de professor niet kon weigeren. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2