333e Staatsloterij. Binnenland. Nr. 17382 15000; Ns.44014487, 5039, 6007. 10710, 14027 en 15684 1000; Ns. 748 en 5374 400 Ns. 329. 1359 en 2269 f 200; Ns. 2707, 3404, 6978, 8196, 10889, 11585, 13828, 14599,14838,17547 en 20625 f 100. 5e Klasse, 2e lijst, 13 Mei. Nr. 16388 5000 Ns 2887 en 2915 f 400 Ns. 10218, 15217, 17004 en 18769 200; Ns 1505, 6915, 7865, 9417, 12700, 17751, 19124 en 19262 100. Stadsberichten. dat de voorhanden bluschtniddelen onvoldoende waren om hem te bedwingen. Naar het op 4 uren aistand gelegen Montreal moest getelegrafeerd worden om hulp, maar inmiddels was de watervoorraad uitgeput. De red ding der krankzinnigen ging met groote moeielijkheden gepaard daar velen niet gered wilden worden en met geweld uit de cellen verwijderd moesten worden. Hart verscheurende tooneelen vielen voor Sommigen liepen de vlammen te gemoetanderen trachtten te vergeefs door de ijzeren spijlen der ramen zich te wringen. Het hoofd van de brandweer van Montreal bericht dat hij in de eerste zaal ongeveer 25 mannen, zoo verstijfd van schrik, opgedrongen bij elkaar zag staandat al zijne moeite om hen uit elkaar en naar buiten te drijven vruchteloos was. Het aantal omgekomenen wordt op 150 begroot, waar onder zeven pleegzusters. Als iets bijzonders wordt ver meld dat verscheidene krankzinnigen door den schrik plotseling het verstand herkregen. Eene vrouw, die in 4 jaren niet gesproken hadriep om hulp en hielp de brandweer. Vele krankzinnigen ontsnapten en zwerven thans in de omstreken rond. Op de lijst van hoogst-aangeslagenen benoembaar tot lid van de Eerste Kamer, in de provincie Noordhol land, komen de namen van 453 personen voorde hoog ste aanslag is f 6702,581 van den heer jhr. J. B. van Merlen te Heemstede, de laagste f 571,10? van den heer H. G. Koster H.Gz. te Nieuwer-Amstelop die voor Friesland met 219 namen hoogste de heer jhr. xnr. J. H. F. K. van Swinderen, te Balk, met f 7782,25.1; laagstede heer Y. D. Sjaardate Oosterendmet f 430,501 op die voor Zuidholland met 535 namen hoogste de heer C. J. van der Oudermeulen te Was senaar voor f 6706,01}; laagste: de heer jhr. mr. H. G. C. L. Janssens te 's-Gravenhage voor f 590.25. Van de gelden, in bewaring gegeven bij den notaris K. te Warga die voor eenigen tijd verdronken is, zal slechts 15 a 20 pet terecht komen daar tegenover een actief van f 24000 eene schuld van 120.000 staat. In den nacht van den 8 op den 9 is te ffOR- MEBVEGK de broodbakkerij van S. Schagen tot den grond afgebrand. Als vermoedelijke oorzaak wordt ge noemd het bergen van pas ontvangen houtkrullen te dicht bij 't vuur. Aan den minister van waterstaat is ten behoeve van den heer mr. H. A. Groote te Velzen voorloopige vergunning gevraagd voor het aanleggen en exploiteeren van een paardentramweg van Haarlem (Frans Halsplein) door SchootenZandpoortVelzen naar Beverwijk. Den 8 zijn bij Lobith vijf huizen afgebrand. Den 8 is te IJMllIDEV het nieuwe kerkgebouw voor de oud-katholieken door den bisschop van Haarlem, den heer C. Rinkel, plechtig ingewijd. Van dit in renais- sauce-stijl opgetrokken gebouw is de heer F. van Har derwijk te Utrecht de architect en de heer J. C. van Vendeloo te Velzen de aannemer geweest. De commissie tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der op 8 April te KOOCi AART ME 2&AAA verongelukte werklieden heeft ongeveer 4000 ontvangen. Do minister van oorlog heeft 600 toegezegd aan de Militaire Sportvereeniging en 150 aan ieder der drie regimenten huzarenom te besteden in het belang van het jacht- en terreinrijden der officieren. De Koning heeft aan den heer H. Versloot vergunning geweigerd om den tramweg Soeststation Baarn te leggen over het domein Soestdijk. De ondergrond van den Rij ks- weg behoort tot het particulier domein des Ivonings. Het plan, waarvoor door den minister reeds vergunning verleend waskan dus nu niet tot uitvoering komen. Te Valkenburg zijn zes goederenwagens op den spoor weg verbrijzeld, doordat de wisselwachter eerst de wissel omwierptoen de helft van den goederentrein reeds voorbij zijne standplaats was. De daardoor veroorzaakte schade bedraagt 5000. De ar. rechtbank te Haarlem heeft J. W. M., tuin der te BEVERWIJK, vrijgesproken van poging tot doodslag, doch wegens poging tot zware mishandeling tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Lith is een dolle hond doodgeschoten en daarna het lijk door verbranding vernietigd. De Tweede Kamer hervat den 3 Juni hare werk zaamheden. Aan den heer E. A. Steinmetz, directeur der zee vaartkundige school te VLlEL41irD, is op zijn verzoek eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. Te Kampen bedroegen de .uitgaven der gemeente reiniging over 1889 29718.25, tegenover 27508.51 ontvangsten. Er zijn 3817 wisseltonuen geplaatst. Beroepen bij de ned. geref. kerk te FGRME- RETSD ds. K. Stelrna te Wijckel. - Tot directeur der gasfabriek te Breda is benoemd de heer P. Payens, directeur der gasfabriek te Helmond. Ingezetenen van Doesburg vragen aan den gemeen teraad, dat hij de oprichting eener hoogere burgerschool met driejarigen cursus zooveel mogelijk bevordere. In Limburg te Melick is een rondventer op af schuwelijke wijze vermoord door een persoon uit Her kenbosch. Aan drankmisbruik en eene oude veete wordt deze moord toegeschreven. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in Limburg is de hoogste baron de Loë Imstenraedt te Mheer met f 2951 en de laagste dr. Vrijens te Maastricht met ƒ266, Hij, die wil deel nemen aan het examen, bedoeld bij art. 11 der wet op het notarisambt, moet ten minste veertien dagen vóór den aanvang daarvan, zijnde 1 Juli, ■zich schriftelijk aanmelden bij den voorzitter, den heer mr. J. Kalft" te 's-Gravenhage, met opgaaf of hij zich aan het geheele examen dan wel slechts aan één of meer gedeelten daarvan wenscht te onderwerpen en onder overlegging eener geboorteakte. Van de ODtvangst wordt aan de belanghebbenden vóór 1 Juli kennis gegeven. De Tweede Kamer is den 9 ten aanzien van de adressen van gemeenteraden, houdende verzoek om geen wetsontwerp op den persoonlijken dienstplicht aan te nemen op voorstel van den heer van der Feltz, overge gaan tot de orde van den dag, op grond dat dergelijke verzoeken buiten de grondwettelijke bevoegdheid der ge meenteraden liggen. Den 9 is te AMSTERDAM overleden de mede stichter en directeur van Natura Artis Magistra. de heer dr. G. F. Westerman, in den ouderdom vau ruim 81 jaren. Den 9, toon te Rotterdam d por de politie aan boord van het stoomschip Spaarndam een jonge duitscher in hechtenis zou worden genomen, die op het punt stond naar Amerika te vluchten, sprong deze over boord, doch werd gered door C. Stapels, expeditiebaas bij de Ned. Amerk. Stoomvaartmaatschappij De duitscher was zoo belangrijk verwond, dat hij in het ziekenhuis opgenomen moest worden. Den 9 is de heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelandenlid der Tweede Kamer voor het district Beverwijk, in eene vergadering der centrale liberale kies- vereeniging voor zijne kiezers te BEVERWIJK als spreker opgetreden. De gemeenteraad van 1VIEUWER-AMSTEL heeft den 9 besloten tot uitbreiding i,van de begraafplaats Zorgvlied, welke uitbreiding ongeveer j 40000 zal kosten en aan den heer T. Sanders te Amsterdam vergunning te verleenen voor den aanleg en de exploitatie van tram lijnen in de gemeente (DubbelebuurtAmstelveen). In den nacht van den 9 op den 10 te 12 uur ont dekte de politie-ageut 1 kl. H. A. Eijkelbaandat de deur van het kantoor der heeren Zoetmulder C° graanfaetors te Schiedamopen stond. Den ingang in gaande stond hij onmiddellijk voor het geopende luik der gesloten kantoordeur voor een der inbrekersdie hem met het geladen pistool op de borst dreigdewan neer hij alarm mocht maken. De agent trok zijne sabel en wist de inbrekers van zich af te houden door daar mede in het wild door het luik te schermen. Daar hij voor de deur bleef staankonden de inbrekers niet vluchtenzoodat toen voldoende hulp gekomen was men de twee inbrekers, die zich achter de lessenaars ver scholen hadden, kon gevangen nemen. Het pistool, geladen met 3 kogels, werd in een aangrenzenden tuin gevonden. De inbrekers waren van alle mogelijke werktuigen tot inbraak voorzien en schijnen des avonds te 9 uur uit Leiden te zijn gekomen. Een hunner schijnt een goede bekende van de justitie te zijn. Te Almeloo is de schoenmaker, van wien den 10 des morgens de woning afbrandde, met zijne vrouw in hechtenis genomen als verdacht van brandstichting. Den 10 hebben de schippers te Oosterend op TEXEL eene vergadering gehouden tot nadere bespreking van hun wenseh om eene haven te Nieuwe-Schild te maken. Een rietdekker uit Diemen, die den 10 in Artis te AMSTERDAM werkzaam was, viel bij het afklimmen, door het breken van een sport, van de ladder en bleef op de plaats dood. Bij kon. besluit van den 10 is benoemd tot raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden de heer mr. S. M. S. de Ranitzraadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. Den 10 is te WIJK AAX ZEE overleden de heer C. Sepp, vroeger doopsgezind predikant te West- zaan en te Zaandam, later te Leiden, bekend als be oefenaar der kerkgeschiedenis. De gemeenteraad van Groningen heeft den 10 be sloten tot uitbreiding der gemeente-gasfabriek waarvan de kosten op ongeveer 100.000 zijn geraamd. Bij kon. besluit van den 8 is het vroeger aan M. Boelhouwer gewezen hoofd eener openbare school te Zuiderwoude, gemeente Bi&OEK 1ST WATERLAXB toegekende pensioen van 604 'sjaars verhoogd tot 623 per jaar. Bij kon. besluit van den 10 is herbenoemd tot bur gemeester van SPAARADAM de heer W. D. Haitsma Muiier, secretaris dier gemeente. Te Beets hebben de turfmakers den arbeid hervat tegen 0,85 en 0,80 de roede. Ook te Scherpenzeel is de werkstaking geëindigd. Den 14 vertrekken de huzaren uit Beetsterzwaag weder naar Zutlen. Den 12 ontsnapte in de Aagje-Dekenstraat te Vlissingeu oen vaars aan zijn geleider en ging op hol. Een boer en boerin trachtten het dier tegen te houden, doch de boerin werd omver geworpen en zoodanig aan het hoofd verwond, dat zij een paar uren later overleed, vijf jonge kinderen nalatende. De overvloedige vangst van ansjovisvangst te KOIi- 1IOUA heeft aanleiding gegeven om eens de proef te nemen met zouten en inkuipen dezer visch. Hoewel de schoonmakerij enz. nog niet zoo handig gaatals wel gewenscht is, toch gaat het dagelijks vlugger; wat anders elders werd verdiend, blijft nu te Kolhorn. Plannen worden dan ook gemaakt, om een volgend jaar op meer uitgebreide schaal daarmede voort te gaan. De Ned. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij keert over 1889 17 pet. dividend uit. Het American-Hötel te AMSTERDAM keert over 1889 9 pet. dividend uit. De bisschop van HAAKEEM heeft benoemd tot pastoor te DE RIJP den heer P. Vromesteijn, kape laan te Wateringen. Voor adelborst hebben zich 141 jongelieden aange geven; het getal opengestelde plaatsen bedraagt 30. Voor de drie plaatsen van adelborst voor de mariniers zijn 34 jongelieden aangegeven. Op de aanbeveling voor gemeente-ontvanger te BEVERWIJK zijn geplaatst de heer P. Denijs en N. P. J. Rommel. Een onder-officier der dienstdoende schutterij te Enschede is gedegradeerd tot gewoon schutter, omdat hij morde over de vele diensten, welke tegenwoordig van het kader gevorderd werden. Ook te KOEDIJK is van den minister be richt ontvangen, dat er geene termen bestaan om vrijge steld te worden van schoolgeldheffing. De Haarlemsche Brandverzekeringmaatschappij keert over 1889 11 pet. dividend uit. De kerkbesturen van de ned. herv. gemeenten te Oostereud en Oudeschild op TEXEL hebben oen adres ingediend bij het klassikaal bestuur te Alkmaar, met verzoek het daarheen te willen leidendat de ring Scharwoude in genoemde gemeenten met den predikdienst belast wordt, wanneer de heer Gelderman van den Burg naar Opperdoes zal zijn vertrokken. Alsdan zijn van de zes predikantsplaatsen bij de ned. herv. gemeente slechts twee vervuld. De Wester-Suikerraftinaderij keert na ruime af schrijving 15 pet. dividend uit. Bij den gemeenteraad van AMSTERDAM is door vier leden, namelijk de heeren Hoineken, Treub, Becker en Gerritsen, het voorstel ingediend, om de aan de Amsterdamsche Omnibusmaatschappij verleende con cessie in te trekken, opdat de gemeente zelve de exploi tatie op zich neme. Onlangs had de eerste uitreiking plaats van diploma's aan de Zuid-Hollandsche Leerhoeve voor ar.uiveltoe- reiding;. De voorzitter der vereeniging, die de leerhoeve opgericht heeft, de heer mr. D. Visser van Hazerswoude, reikte die met een toepasselijk woord over. Van de 23 leerlingen, die aan den cursus 1880/90 hadden deelgenomen (een der jongens was tusschentijds wegens voortdurend wan gedrag van de inrichtimg verwijderd), mochten 14 het diploma verwervennamelijk 5 meisjes en 9 jongens. De namen der geslaagden zijnH. van HamWinsnm; Trijntje Mantel eu IJtje Kool, beiden Wijdenes; Gerarda Kaan, Wieringerwaard; Antje Sijbolts, Winsum; Pieter Visscher en Nicolaas Teengs beiden Wieringerwaard Pieter Haringhuizen, Nieuwe NiedorpPieter Tensen Schellinkhout; Johan Potgiesser, Purmerend; Maurits van Lier, Amsterdam; Johannes van de Wetering, 's-Gra venhage Arend OrtOostwold en Muus Couwenhoven Schermeer. De diploma's zijn zeer sierlijk door den heer Bautz te 's-Gravenhage uit de hand met rooden en zwar ten inkt, op zwaar papier, uitgevoerd Zij zijn ondertee kend door den voorzitter en secretaris der Vereeniging en tevens voorzien van het eindoordeel van de leeraren omtrent de in verschillende vakken gemaakte vorderingen. Over het algemeen is dit oordeel hoogst gunstig te noemen. Verscheidene der gediplomeerden hebben hun wensch te ken nen gegeven, om nog een jaar aan de Leerhoeve werkzaam te mogen blijven. Hun verzoek is zonder bezwaar door de directie toegestaan. 5e Klasse le lijst12 Mei. Onze stadgenoot, de heer P. Koorn, heeft op de kattententoonstelling; in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam op den 10 eene zilveren medaille behaald voor eene zoogende kat met jongen. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland is tot de evangeliebediening; toegelaten de heer G. Timmer, candidaat alhier, die tevens toezegging van beroep heeft ontvangen naar Visvliet en Pieterzijl. Niet den 14, maar den 15 zal Willem Zand bergen veertig jaren bij de gemeente-werken in dienst zijn. De 153 leden tellende afdeeling Alkmaar en om streken van de Noordhollandsche Vereeniging het Witte Kruishield den 15 eene vergaderingdie door 12 leden werd bijgewoond Na voorlezing der notulen der vorige vergadering, werd verslag gedaan over den toestand in 1889, waaruit o. a. blijkt, dat rechts persoonlijkheid verkregen iseu een magazijn voor verple- giugsmateriaal aangelegd en door welwillende mede werking van heeren regenten van het Gasthuis in een hunner lokalen gevestigd werd. Aanvankelijk werd daarvoor 107 40 nitgegeven en het blijkt dat, al is de voorraad nog gering, in eene bestaande behoefte wordt voorzien, daar meermalen het geheele materieel in gebruik was. Langzamerhand wordt er dan ook uitbreiding aan gegeven. Volgens besluit van 6 September werden door het bestuur pogingen aangewend, om hier eene inrichting voor regenbaden te doen verrijzen en bleef het in dien zin werkzaam. De afdeeling telde op 1 Januari 1890 132 leden waarvan 104 te Alkmaar, 4 te Heiloo en 24 te Koedijk, waar de heer M. N. Melchior als correspondent werk zaam is. De penningmeester deed rekening en verantwoording over zijn in 1889 gehouden beheer. Zij bedraagt in ontvang 314, in uitgaaf 281.86| en sluit alzoo met een batig saldo van 32.13). Door eene commissie uit de aanwezige leden nagezien en met de bescheiden ver geleken, werd zij, op hare voordracht, goedgekeurd. Namens de gezondheidscommissie werd de verblijdende mededeeling gedaandat de oprichtingskosten ad. p.m. 60 door haar zouden worden teruggegeven daar de eerste oproeping van haar was uitgegaan. Den bestuursleden den heeren A. Siebert Coster en H. J. Vonk, die volgens rooster moesten aftreden, doch volgens het reglement, om den aard hunner betrekking, president en penningmeesterherkiesbaar warenwerd een nieuwe opdracht gegeven. Tot de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der Vereenigingden 20 Mei a.s. te Am sterdam te honden, die daarna in behandeling kwamen, behoort o. a.: Aanvrage van de afdeeling Alkmaar om eene subsidie van 6000 voor het oprichten van een badhuis, waarvan de kosten op het dubbele bedrag worden geraamd en waarvoor te Alkmaar zelf 500 van de ont brekende 6000 zijn toegezegd." Het praeadvies van het hoofdbestuur luidt ongunstig, zich voornamelijk grondende op de geringe bijdrage van 500 uit Alkmaar en het aanzienlijk bedrag der gevraagde subsidie, daar aan Amsterdam voor eeu volksbad slechts 4500 werd toege staan. Aan het slot van bedoeld praeadvies geeft het hoofd bestuur der algemeene vergadering in overweging »het hoofdbestuur op te dragenbij het ontwerpen der be grooting voor 1891, bij de stemming van het eventueel batig saldo over 1888 en 1889, rekening te houden met de wenschen der afdeeling Alkmaar in dion zin dat voor deze afdeeling eene subsidie zal worden uitge- tvokken die voor haar gedurende 'i jaren zal worden beschikbaar gehouden en zal worden nitgeke erd, zoodra het zal blijken dat door Alkmaar aan haar plan een begin van uitvoering is gegeven." Het afdeelingsbestuur heeft gemeend, per circulaire bet hoofdbestuur en do afdeeliugen te moeten inlichten om trent de verkeerdelijk opgevatte meening des hoofdbe- stuurs als zouden de voren vermelde 500,een uit vloeisel zijn van naar alle richtingen aangewende pogin gen om binnen de gemeente bijdragen te verzamelen, terwijl integendeel zij slechts werden toegezegd bij het houden van voorloopige besprekingen en er niet in bet

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3