Binnenland. De rechtbank te Parijs heeft uitspraak gedaan in zake de beschuldiging, tegen de directeuren van het koper syndicaat en het Comptoir d'Escompte ingebracht. Het vonnis luidt voor Sécretan6 maanden gevangenisstraf en 10000 francs boete; voor Laveissiere 3 maanden en 3000 fr. boete en voor Hentsch 3000 ft. boete. De overige aangeklaagden zijn vrijgesproken. De heeren Sécretan Laveissière en Hentsch zijn veroordeeld tot het schadeloosstellen van de benadeelde partij. CsKIEKEKEAAH. Minister Tricoupis heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend tot oprichting eener nieuwe grieksche scheepvaartmaatschappij met een kapi taal van 35.000.000 drachma's. De onderneming wordt door de regeering gesubsidieerd en door de vóórnaamste grieksche bankiers ondersteund. ITAEIE. Den 26 werd de regeering geïnterpelleerd door de heeren Cavalotti en Imbriani over de onlangs medegedeelde verbanning van berichtgevers van enkele buitenlandsche bladen. Minister Crispi verdedigde het besluit der regeeringop grond dat deze berichtgevers het krediet van den Staat ondermijnden. Zonder stemming werd de beraadslaging, gesloten. IPAHJE De Senaat heeft het wetsontwerp tot invoering van het algemeen stemrecht in zijn geheel aangenomen. BI LGARIJE. Hef openbaar ministerie heeft in het rechtsgeding tegen Panitza e.s. geëischt levenslange ge vangenisstraf voor Panitza, Kalopkoff, Ri&off en Amandoft en vijftien maanden gevangenisstraf voor de overige be schuldigden. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij te Am sterdam vervoerde op de beide Pinksterdagen 165.000, de Havenstoombootdienst 32159, de Gooische Stoomtram 7295 personen. De Holl. Spoorwegmaatschappij gaf aldaar ongeveer 25000 en de Rijn-Spoorwegmaatschappij 12360 kaartjes af. Met algemeene stemmen werd in plaats van me juffrouw Severijn naar Udeu vertrokken benoemd tot onderwijzeres aan de gemeenschappelijke Spierdijker- sehool onder Obdam mejuffrouw E. E. Kattenbeltte Terborg. De Haarlemsche Tramway-Maatsehappij vervoerde op de beide Pinksterdagen 7502 reizigers; van Amsterdam werden naar Haarlem en Zandvoort ongeveer 8000 per sonen vervoerd; tusschen Amsterdam en Haarlem liepen gedurende die dagen ruim 150 treinen. Beroepen bij de Ned. Geref. Kerk (doleerende) te Meppel J. Langhout te Haarlem. Wijlen mej. J. C. van Ligtenonlangs te Am- pterdam overleden, heeft 1Ó000 vermaakt aan de diaconiescholen der ned. herv. gemeente aldaar en tot erfgenaam benoemd het diaconieweeshuis dier gemeente, waaraan ook de hoofdsom toevalt bij overlijden van hen, die legaten ontvingen. De 334 nederl. Staatsloterij wordt den 18 Juoi geopend. De trekking begint 21 Juli en eindigt 11 October. Den 31 is de inschrijving geopend op 1878 obligatiën van f 1000 tegen 99 petzijnde het nog ongeplaatste deel der 4 pet. obligatieleening, groot 6 000.000, der Nederl. Zuid Afrikaansche Spoorwegmaatschappij. De Amsterdamsche Bank keert 8 pet. dividend over 1889 uit, na storting van 75000 in het reservefonds, zijnde 34.438.64 meer dan het bij de statuten gevor derde bedrag. In de te 's-Gravenhage gebonden jaarvergadering van den Zuidhollandschen bond voor algemeen kiesrecht is besloten aan de regeering en de Staten-Generaal te verzoeken, met de behandeling van het thans aanhangige wetsontwerp tot splitsing der kiesdistricten te wachten en eerst de oindregeliug van het kiesrecht ter hand te te nemen. De Nederl. Westfaalsche Spoorwegmaatschappij keert over 1889 ƒ16.75 per aandeel uit, namelijk 8.25 over het le halfjaar, toen de aandeelen 250 en 8.50 over het 2e halfjaar, toen de aandeelen 170 groot waren. Te Zijpc N. Z. is, tot predikant beroepen de heer ds. Th. B. Granpé Molière, o. i. predikant met verlof, die ook te Helder werd beroepen. De Commissaris des Konings in Noordholland heeft benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen te Anna Paulowna den heer P. Tijsen ter vervanging van den heer J. J. Enschede, hebbende de heer C. E. 1'erk, bij besluit van 80 Januari 1.1. voor die betrekking benoemd, bedankt; te Barsingerliorn de heer D Raat, ter vervanging van den heer J. van Nienes Jz.; te Hoorn de heer F. A. J. Kaag, ter vervanging van den heer G. Bouweste Hedembllk de heer C. Impeta ter vervanging van den heer D. Schoonte Opmeer de heer D. Pijper, ter vervanging van den heer J. van Baar; te Terschelling de heer J. H. Stobbe, ter vervanging van wijlen den heer T. D. Pais; te Zaandam de heer I'. Dekker Fz., ter vervanging van wijlen den heer J. de Verwer. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van den 24 is bepaalddat het schriftelijk gedeelte van het examen, ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, voor 1890 zal plaats hebben op 24 en 25 Juni e k.; dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 14 Juli en dat de com- missiën, met het afnemen dezer examens belastzitting zullen houden te Breda, Arnhem, 's-Gravenhage, Amster dam, Deventer en Assen. En zijn benoemd, tot lid en voor zitter der commissie te 's-Gravenhage: de heer J. C. Fabius, inspecteur van hot lager onderwijs in de 2e inspectie; tot leden de heeren W. J. Bonte, te Zaandam; J. Feringa Azu., te Utrecht; A. Op de Laak, te Noordwijk; L. Gerhardt, te Utrecht; W. de Vletter, te 's-Gravenhage; A. Lang hout te WeespJ. Straub, te 's-GravenhageE. van Everdingen te Delft; Y. Ykema te 's-Gravenhage; D.H. Cocheret, te Rotterdam; J. M. Schmidt Crans.te 's-Gravenhage; tot leden-plaatsvervangers de heerenH.V. Leopold, te Delft; N. Brouwer, te Leiden; W. Jansen, te Utrecht; H. W. Disper, te Bergen op Zoom; C. Kamer beek, te Rotterdam. tot lid en voorzitter der commissie te Amsterdam de heer W. van Marken, schoolopziener in het district 's-Gra- venbage tot ledende heeren R. Leopold, te Gouda D. Laméris te Utrecht; P. Le Grand, J. Stamperins A. L. Roest en G. Meijer te Amsterdam; M, L. van Gemert en P. H. van der Ley te Haarlem; D. R. Thierry te Zetten; H. Bijleveld en K. Bes te Amsterdam; tot leden-plaats vervangers de heeren R. K. Kuipers te Gorinchem ;R. Husen te Utrecht; J. Rovers te Delft; C. W. Hoenkamp te Utrecht en A. W. Vaandrager te Schiedam. De man van wien den 26 des morgens tusschen Eist en Renen door de Oosterstoomtram de beide beenen afgereden werden, doordat hij zich in de rogge te slapen gelegd had met de beenen over de rails is in het zie kenhuis te Arnhem overleden. De Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap keert over 1889 13 pet. dividend uit. Gedurende de beide Pinksterdagen werden vervoerd per Hollandsche Spoor van en naar 's-Gravenhage (in locaal verkeer dus) 24,220 reizigers; per Haagsche Tram weg-Maatschappij 58,345 per stoomtram Holl. Spoor 's-Gravenhage-Scheveningen 13,110; (hieronder niet be grepen de reizigers in rechtstreeksch verkeer van Am sterdam Rotterdam en tusschengelegen stations) per stoomtram Rhijnspoor 's-Gravenhage-Scheveningen 14000 en per locaalspoorweg 's-Gravonbage-Voorburg 3048 reizigers. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 22 be sloten tot aanschaffing van een derden droogdok volgens de laatste ontwerpen, waarvan de kosten geraamd waren op 940.000 en tot ontpoldering van een gedeelte der polders Cool en Blommersdijkonder goedkeuring der overeenkomsten betreffende die zaak met de besturen dier polders. Na langdurige bespreking werd naar aan leiding van een verzoek der socialistische kalkbewer- kersvereeniging om werklieden in dienst der gemeente te verzekeren, besloten in de bestekken voor aanbeste dingen op te Deinen, dat bij een ongeluk, dat den dood of levenslange invaliditeit tengevolge heeft,/ 1000 moet worden uitgekeerd en bij tijdelijk letsel 1 per dag. looze aardigheden en zijne onaangename manieren op uw humeur Beken het mij eens openhartig Ik hoorde hem gisteren gedurende de quadrille het avontuur vertellen met den kleinen smous. Hij kan de welverdiende les, die gij hem toen gegeven hebt, maar niet vergeteu. En toch, uwe terechtwijzing was veel te zachtveel te zacht." De kolonel streek zich lachend over den knevel. «Och luitenant von Hottert kan mij met zijne aardig heden waarlijk niet beleedigen Dat zal ook niet in zijne bedoeling liggen. Er zijn jongelieden, die zich tot taak stellen, veel, wat ervaren, oudere menschen doen en laten, te gispen in een belachelijk daglicht te stellen en de eigene, gewaande meerderheid daaraan te toetsen. Ik ben als jongmensch misschien niet beter geweest. Zoo lang het maar eenigszins kan, doe ik alsof ik het niet opmerk. Neen, freule von Weijlburg, alles wat gij daar opnoemt, heeft met mijn besluit niets te maken. Ik weet eigenlijk zelf niet, wat mij noopt om heen te gaan. Dezen nacht is het mij duidelijk gewordendat ik niet meer zoo goed pas bij dat vroolijke, lustige leven, dat hier geleid wordt, dat ik «Wat zoo viel Hertha hem op ongeloovigen toon in de rede. «Gijdie met alles onder de eersten zijt Wie blijft mij het langst trouw, wanneer wij op onze rossen dwars over velden, heggen en slooten gaan Gij, mijnheer von Anzendorff! En wie heeft gisteren zóó lang met mij gedanstdat ik verzoeken moest te mogen gaan zitten, wijl de adem mij stokte in de keel Gij, mijnheer de kolonelEn nu zoudt gij het willen doen voorkomen, alsof dat alles eene kwelling voor u geweest is «Wie denkt daaraan «En hoe menigmaal hebben wij niet in ernst en scherts met elkander zitten praten over God en de menschen over gewichtige vraagstukken, die gij mij het eerst hebt leeren begrijpenover kleine dwaashedenwaarop gij ingingt als een goedhartige vader Gij hebt volstrekt niet getoond dat de omgang met mij u verveelde dat gij dien lastig vondt. En de overigen Zien zij niet allen tot u op, als als nuzooals het behoort tot een man, die hemelhoog boven allen verheven is? Het is niet aardigik zou bijna zeggen ondankbaar van u, dat gij dit uiet meer erkent en zoo maar dood eenvoudig zegt: ik ga heen!'' Hertha's wangen gloeiden. Zij was blijven staan en trok met bevende hand een tak af, dien zij driftig van zijne bladeren ontdeed. «Maar, kindlief", zei de kolonel een weinig stotterend, «ik begrijp u niet »Och, wat!" antwoordde zjj bijna onheusch. Na eene kleine pauze voegde zij er op vriendelijker toon bij: «Als ik u heel beleefd eene vraag doemijnheer von Anzen dorff, eene dringende vraag wilt gij dan wel naar mij luisteren en mij een antwoord geven «Ik luister." Welnu: gaat gij heen of blijft gij?" Gedurende ongeveer eene halve minuut scheen hij te aarzelen, maar plotseling zei hij vriendelijk, maar beslist: «Ik dank u voor die vraag maar ik vertrek." Hertha wendde zich af, wierp het kale takje over de heg en brak in tranen uit. »Dus heb ik mij deerlijk vergist", sprak zij snikkend. «Ik meende, dat gij mij ten minste een klein weinigje lief hadt De kolonel was zich zeiven niet meer meester. «Dat heb ik ook", sprak hij somber. «Wat al te veel, helaas." Zij koek hem aan met een van geluk stralenden blik. «Werkelijk vroeg zij. Hij nam hare beide handjes in de zijne en sprak «Daarom alleen moet ik heengaan!" Zij droogde de tranen uit hare prachtige oogen die schitterden met drievondigen glans. Daarom?" herhaalde zij op verbaasden toon. «Maar, beste kolonel, dat gaat werkelijk mijn versland te bovenGaat gij heen omdat gij mij lief hebt Hij drukte teeder hare handmaar plotseling liet hij die los, als vreesde hij de betoovering van deze aanraking. «Hertha, hot is wreed van u, dat gij mij den strijd zooveel moeilijker maakt. Ik kan niet blijvenwant niettegenstaande mijne grijze haren, niettegenstaande mijn Bij kon. besluit van den 24 zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw de heeren jhr. Jacob Hartsen, directeur der Hollandsche Sociëteit van levens verzekering te Amsterdam en de hoogleeraren dr. P. van Geer te Leiden., A. J. van Pesch en mr. A. Beaujon beiden te Amsterdam, allen leden der staatscommissie voor de regeling der pensioenkwestie. Bij kon. besluit van den 25 is benoemd tot kan tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zaandam de heer H. J. Versteeg, burgemeester van Zaandam Bij kon. besluit van den 25 is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer W. Heijblok als heemraad van den polder Waard Nienwland op Wie- ringen,, met ingang van den dag, waarop dit besluit te zijner kennis is gebracht, en benoemd tot heemraad van dien polder de heer J. Mulder Nzn. - Den 26 des middags is een van (Trk naar Edam bestemd pleizierjacht op de Zuiderzee omgeslagende vier aan boord zijnde heeren werden door een Harder wijker botter gered en op het van Helder vertrokken en naar Amsterdam bestemde jacht Sirene overgebracht. De heer JG. van den Bergh ond-minister van waterstaat, is den 26 te Maastricht plotseling overleden. De Nederl. Bell Telephoonmaatschappij keert oVer 1889 71.44 per aandeel van 1000 uit. Het aantal geabonneerden nam volgens het op den 27 uitgebrachte verslag met 279 toe; ook het intercommunaal verkeer neemt steeds grootere verhoudingen aan. Op de lijn AmsterdamRotterdam werden 28229 gesprekken ge houden. Door de uitbreiding van hot intercommunaal verkeer zullen in 1890 veertien netten der Maatschappij onderling in verbinding zijn gebracht. Te Kollioi-n werden voor het schoonmaken dei- ansjovis ook kinderen beneden 12 jaren aan het werk gesteld, wat thans werd verboden ingevolge de wet op den kinderarbeid. Als nog meermalen hadden ook hiel de werkgevers aan deze wetsbepaling niet gedacht. Door dijkgraaf en heemraden van den polder Zij pi- is den 28 aanbesteed het gewoon onderhoud der sluis te Oudesluis, der bruggen, gebouwen, enz., welke aan den pol der liehooren. Er was ingeschreven door JanBos voor 2348, Jan Dek ;er te Eenigenburg voor f 2320, Jan Swarthof voor 2216 en Jan Veter voor 2212. De uitvoering der werken werd aan den laagsten inschrijver gegund. Door de afd. Enkhuizen van het Ned. Onderw. Genootschap is aan den gemeenteraad van Enkhuizen een schrijven gerichtom opheldering omtrent de ken nisgeving aan de onderwijzersdat zij zorg moesten dragon, vóór 1 Jan. 1893 in het bezit te zijn eener akte voor gymnastiek of van eene aanteekening voor de vrije en orde-oefeniDgen. Zij vroeg, of die kennisgeving te be schouwen was als eene uitnoodigiug of als een bevel en wat in het laatste geval den onderwijzer te wachten stond, die het verlangde bewijs van bekwaamheid niet heeft verkregen. Naar aanleiding van dit adres is, op advies van den districts-schoolopziener besloten, te antwoorden, 1°. «dat de raad voornemens isde gewijzigde onder wijswet stiptelijk te doen uitvoeren; 2°. dat de onderwijzer, die vóór 1 Jan. 1893 niet in het bezit is der verlangde akte of aanteekening, te zijner tijd zal zien, wat er met hem zal gebeuren." Bij de groote harddraverij te Groningen, waaraan 18 paarden deelnamen, werd de prijs van 400 behaald door Jonge Tabor II van den heer Jb. Roele van Buik sloot en de premie van f 150 door Dibbels van den heer A. Schouten Hoogendijk te Gouderak. Bij den aanmoe digingswedstrijd van paardendie nog geen prijs van 200 hadden gewonnen werd de prijs van 100 be haald door den heer G. de With van St. Jacobi-Parochie en de premie 50 door den heer C. Broers van Ben- ningbroek. De commissie van voorbereiding voor den bouw van een nieuwen schouwburg te Amsterdam heeft aan de inschrijvers op de 2 pet. leening van 900.000 bericht, dat de inschrijvingen al zijn deze onvoldoende, voorloopig aangenomen worden en dat zij de gelegenheid tot deelneming blijft openstellen tot 30 Juni. Is de lee ning dan niet volteekend dan zijn de inschrijvers van hunne verbintenis ontslagen. Tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs is, behalve de vergoeding van 30 pet., Rijkssubsidie ver gevorderden leeftijd ben ik te jong gebleven om ongestraft langer in uwe nabijheid te zijn. Ah eindelijk be grijpt gij mij dus Welnu laat ik dan ook openhartig zijn Gisteren, toen gij gedurende een der pauzen onder het dansen met graaf Gassier alleen in die vensternis zat en zijne huldebetuigingen aannaamt met eene van geluk stralende uitdrukking in uwe oogen - toen is het mjj duidelijk gebleken, dat mij de kracht ontbreekt, om den natuurlijken loop dezer dingen als toeschouwer bij te wonen. Ik ben overtuigddat gij den vriend van uw vader niet aan de bespotting van het gezelschap zult prijs geven maar dat gij zult zwijgen als het graf, nu hij u hier bekend heeft hoe zwak hij was, hoe ongeloof lijk en onvergeeflijk zwak. Ja, Hertha, ik heb u lief! Niet als een vriendniet als een vader maar als een dwaas, die vergeet dat zijne jeugd onherroepelijk voorbij is." Hertha was roerloos blijven staan. «Gij zult nu met mij inzien", zoo eindigde hij met bevende stem, «dat mij slechts één ding overblijft: heen gaan zoo spoedig mogelijk heengaan!" Hertha was zoo bleek geworden als een doode, maar nu stroomde liet frissche, jeugdige bloed weder naar de wangen terug. «Niets, niets zie ik in!" riep zij uit. «Wat bedoelt gij met den graaf? Als hij morgen naar Afrika vertrekt, wensch ik hem eene voorspoedige reis Dat ik zoo vrank en vrij met hem babbelen kan, dat dank ik alleen aan u, want sinds ik u heb leeren kennen is een gevoel van bevrediging mijn hart binnengeslopen, dat ik vroeger nooit heb gekend Als gij mij lief hebt, waarlijk innig lief hebtwat hapert er dan nog? Zoudt gij daarom heengaan IntegendeelGij blijft hier Wij zul len altijd samen blijven ons leven lang Hoe zou dat mogelijk zijn Wel", stotterde Hertha, «dat is nog al eenvoudig... door met mij te trouwen Otto von Anzendorff deinsde achteruit. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2