Veertig Cents, c. fogteloo5 H E R T H A. PATENTEN. Feuilleton. No. 66. Twee en liegentigste Jaargang, 1890 WOENSDAG 4 JUNI. Uitsluitend voor de geaboimeerden op ons blad stellen wij, tot den uiterst lagen prijs van tezamenverkrijgbaar vier boeiende vaderlandscli-historisclie Novellen van getiteldDe Oorlog in liet Polderland. Helden in Donkere Dagen. Slag bij Kijkduin. De Overwintering op Nova-Zembla. De aflevering geschiedt, slechts voor zoover de voorraad strekt, a contant. Naar buiten per post, 11a ontvangst van 50 ets. DE UITGEVERS. Officieel Gedeelte. Buitenland ALklIAARSClIË 001 KAM. Deze Courant wordt Binsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1,—. De 3 nummers 0,0B. Prije der gewone Advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 23. GEVONDEN VOORWERPEN. Aau het Commissariaat van Politie zijn voor de rechtheb benden terug te bekomen: eenkapmuts; een stalen horloge ketting een huissleuteltwee leesboeken een nickel- armbandeene portemonnaieinhoudende f 0,65, een gouden ring; een sleutel; een groote muilkorf; een go n- den oorhanger; een deel van een oorringetje een koperen dop van een kinderwageneen dames-horloge. Ter gemeente-secretarie Is tegen betaling van KKX GUIiBEA verkrijgbaar een exemplaar van l»et door Burg. en Weth. aan den Gemeen teraad uitgebrachte VERSIAU omtrent tien toestand der gemeente Alkmaar over liet jaar lüi§9. De PATENTEN tot uitoefening van het beroep van slijter, kroeghouder, koffiehuishouder, koffie- schenker en tapper van biermelk en gedis tilleerd kunnen door de ingezetenen ter gemeente secretarie worden afgehaald onder overlegging van het bewijs, dat de aanslag voor de helft is aangezuiverd, op alle werkdagen van 2 tot en met 14 Juni 1890, 's mor gens van 9 tot 2 uur. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen in herinnering art. 164 der algemeene politie-verordening van 3 April 1889, luidende: Het is verbodende voetpaden langs de wegen en straten met paarden en andere trek dieren en met rijtuigen, hand-, krul- ol andere wagens te berijden. Zijnde aan de gemeente-politie opgedragen, op de na leving van dit artikel streng toe te zien. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 Wei 1890. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. BEliGIE. De correctioneele rechtbank te Bességes heeft vijf aanstokers van de werkstaking veroordeeld tot gevangenisstraf van 1 tot 5 maanden wegens aanranding van de vrijheid van werken en opruiing tot samen scholing. DllTSCELAND. Het verzoek van bet gemeente bestuur van Berlijn om machtiging tot het honden van inzamelingen voor een gedenkteeken voor Keizer Frederik is door den Keizer afgewezenomdat bij zich verplicht acht zelf een gedenkteeken voor zijnen vader op te richten. Pruisen. Den 30 is aartsbisschop Dinder te Posen overleden. BEIERERV. De minister van eeredienstde heer von Lutz, heeft wegens den slechten staat zijner gezond heid den prins-regent ontslag verzocht. Dit ontslag is door den prins-regent bij een voor den minister zeer vleiend schrijven aangenomen hij benoemde hem tot staatsraad in buitengewonen dienst en zond hem zijn borstbeeld in marmer. De minister van staat en van buitenl. zaken, baron von Crailsheimis benoemd tot voorzitter van den ministerraad en de politie-president Muller tot mi nister van eeredienst. De minister van financiën von Riedel is in den erfelijken adelstand verheven. FRANHKIJK. Graaf Herbert van Bismarck heeft in de afgeloopen week een paar dagen te Parijs doorge bracht. Dit bezoek geeft tot allerlei gissingen aanleiding. Den 29 des morgens te zes uren werden te Parijs vijftien jonge russennihilisten, waaronder 3 vrouwen in hechtenis genomenbij wie vele oproerige geschriften, allerlei papieren en ontplofbare stoffen werden gevonden. De minister van instructie ving onmiddellijk met hun verhoor aan, dat aanleiding gaf tot de inhechtenisneming van nog een nihilistBerditchewski genaamd. De in hechtenisneming geschiedde op grond van de bepaling in het fransehe strafwetboekwelke onbevoegden verbiedt ontplofbare stoffen te bereiden of voorhanden te hebben. De oud-minister Jules Ferrydie te Saint-Dié niet gekozen was tot afgevaardigde tegenover den heer Picot, wiens verkiezing thans vernietigd is had vooraf bekend gemaakt, dat hij zich tegenover dien heer niet weder can- didaat zon stellen, daar hij overtuigd scheen, dat die verkie zing anders door de radicale kamerleden in vereeniging met de rechterzijde en de boulangisten goedgekeurd zou wor den om hem te weren en om den kiezers nogmaals de gelegenheid te geven zich te verklaren of zij werkelijk door een boulangist vertegenwoordigd wilden worden. Hunter. Den 29 is de verkiezing van den heer Picot te St. Dié met 274 tegen 232 stemmen vernietigd. De heer Clnseret hield eene interpellatie over de toenemende zucht tot wedden op en buiten de renbanen. ITAÏilE. Den 28 liep de beraadslaging over de motie Bovio betreffende de eerbiediging van het echt van bijzondere vereeniging en vergadering af. Met 329 tegen 61 stemmen werd eene door den heer Baccelli ingediende motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Vóór de stemming verklaarde minister Crispi, dat° de tegen hem ingebrachte beschuldigingen geheel ongegrond waren. Nimmer had hij er naar gestreefd om een dictatoriaal gezag uit te oefenen maar eene krachtige regeering en een krachtig parlement waren steeds de beste waarborg geweest voor de vrijheid en zonden dit ook steeds blijven. Wat de sociale kwestie betreftwelke meer en meer op den voorgrond treedt verklaarde hij dat de regeering in de eerste plaats aan de arbeiders op het platteland moest denken. Met de andere mogendheden stond Italië op den besten voet. OOMEHRUK-HONGARIJE. De minister van oorlog zal aan de delegation mededeelendat de onder de bevolking van Bosnië geworven troepen die tot dus- 25) Hertha vernam van dat zonderlinge gesprek juist ge noeg om met een hevigen af keer vervuld te worden, die langzamerhand overging in een gevoel van medelijden De wijze, waarop freule von Thuna zich uitliet over een gevoel, dat voor een edeldenkend meisje het hoogste en heiligste is op de wereld, deed in Hertha het bewustzijn ontwaken, hoe rijk, hoe gelukkig zij was. Haar hart klopte hoorbp-ar. Een woord viel haar in, dat zij kort geleden had gelezen bij een algemeen bewonderden essayist»Het is met de liefde als met spoken iedereen spreekt er over en niemand heeft ze gezien." Ongetwijfeld moest de echte, waarachtige liefde al heel zeldzaam zijn want hetgeen Hertha had waargenomen en opgemerkt, tehuis en hier dat was om van te ijzen Te ongeveer zes uur stond het gezelschap van tafel op, om in de vroolijke hoekkamerdie den indruk maakte van eene ontzaglijk groote logede koffie te gebruiken. De vensters waren er uitgenomen zoodat de heeren hier, zonder de dames te hinderen, van de wijd en zijd be roemde havannah's van den graaf hij vertelde nooit waar hij ze vandaan had en van de rnssische sigaretten ter dikte van een vinger naar hartelust konden genieten. Ook voor de dames stond een onyxvaas met lichte, rose- klenrige »Papiros" gereed. Anrelie von Wolfshagen stak een van die sierlijk gerolde sigaretten aan maar na twee of drie trekjes gedaan te hebben, waarbij zij in alle opzichten een nieuweling bleek te zijn, scheen zij reeds voldaan. Iduna daarentegen hield het rookwerktuig geheel volgens de regelen tnsschen hare kersroode lippenook Marie en freule von Thuna deden mede, maar de freules Lassberg wezen de uitnoodiging van de professorsvrouw, om er voor de grap eens de proef van te nemen, koel en half verontwaardigd van de hand. Graaf Eberhard, die aan tafel tusschen de beide oudste dames gezeten had, wijdde zich thans geheel aan Marie. Het jonge meisje zag er in hare sneeuwwitte cachemiren japon met bordeauxkleurig fluweel opgemaaktbuiten gewoon frisch en bekoorlijk uit. De stem van den graaf, anders zoo afgemeten en vormelijk, klonk thans vriende lijker en levendiger. De nabijheid van Marie scheen ook op hem eene uitwerking te hebben als ozon en al had Clandinetoen zij deze waarheidlievende vergelijking maakte, er ook bijgevoegd dat men niet verder met haar kwam in den opgewekten blik van haar broeder Eberhard las men het tegendeel. Gustaaf von Gruthenau hield zich ook nu ijverig bezig met zijne buurdame van het diner, Linda von Lassberg. Zijne inB.mn. had hem onder handen genomen en verteld, dat hij op het feest, bij gelegenheid van Marie's verjaar dag, deze jonge dame op in het oog loopende wijze had veronachtzaamd. Dien avond was hij nog zóó vervuld geweest met Hertha, dat hij elke gelegenheid had aange grepen om in hare nabijheid te zijn waarbjj hem de heeren graaf Gassier en Wladimir Orlowsky bijzonder in den weg hadden gezeten. De huiveringwekkendste verzen spookten op dien avond en in den daarop volgenden nacht door zijn brein: oud- Schotsche balladen, waarin trotsche ridders door jeugdige, blondgelokte minnezangers werden overhoop gestoken dithyramben met het refrein; »Du Höllenbrnten der gelijke dichterlijke buitensporigheden. Want", zoo sprak hij in zich zei ven, Hertha is de mijne! Zij moet het van liefde gloeiende gedicht dat ik in haar zak heb laten glijden, hebben gevonden, en den daaropvolgenden dag was zij even gewoon en vriendelijk jegens mij als te voren. Zij neemt mijne hulde dus aan zij vergunt mij in haar mijne uitverkorene'' te zien, dus bemint zij mij weder Maar toen bij bij het begin van de wals eindelijk moed vatte en eene kleine toespeling maakte op het schoone gedicht, had Hertha hom lachend en beminnelijk als zij was, door haar antwoord op eens uit den zevenden hemel, waarin hij zich waandenaar beneden doen tuimelen zoodat zijn gloeiende hartstocht voor goed verdween, ver dampte als een droppel water op eene gloeiende plaat. Het was om wanhopend te worden Zulk een raadsel achtig schepselZij was noch beleedigdnoch gestreeld door zijne liefdesverklaring Neen, zij vroeg hem alleen, waarom hij nieteven beleefd en voorkomend als zij het stilzwijgen bewaarde over den kleinen misstap, dien hij begaan had En of hij geen betere en roemvoller be stemming wist voor zijne lyrische ontboezemingen? Zij had kort geleden in do »Morgenpost" den naam gelezen van een poëtisch blaadje, dat gaarne zijne kolommen openstelde voor de talentvolle scheppingen van eerstbe- ginnenden. Dat alles kwam er zóó vlot uit en klonk zóó ondeu gend maar toch zóó vreeselijk ontmoedigenddat hij beslootde hydra dezer ongelukkige liefde terstond den kop te vermorselenhetgeen hem na verloop van een kwartier ook bijzonder goed gelukte. Gedurende den strijddien zijn hart te voeren had was hem nog bijtijds ingevallendat freule Linda von Lassbergniettegenstaande hare wel wat dunne wenk- brouwen en haar wat al te lichtblond hoofdhaar, eigen lijk toch wel een meisje was dat een jongelingwien het bloed een weinig snel door de aderen vloeide eenigermate in verrukkiDg kon brengen. En aan het dinertoen zij naast hem zat, had hij haar eens goed aangekeken en waarlijk hij meende te kunnen constateerendat Linda von Lassberg gevoeliger zijn zon voor zijne beleefdheden dan Hertha von Weijlburg, die eigenlijk een verwend, nukkig en verwaand meisje was. Uit dankbaarheid voor de vriendelijke belangstelling die Linda hem aan tafel had getoond, onderhield hij zich gedurende de koffie bijna voortdurend met haar, vertelde van zijne duels, zijne colleges, zijne verzen en declameerde ten slotte bijna hardop een vrij goéd sonnet, dat oorspron kelijk voor Hertha vervaardigd wasdoch door de ver-

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1