Buitenland. Binnenland. bereidenhoe men de meeste voedingswaarde tegen het geringste geld kan inruilen, hoe men gereedschappen en meubelen dwingen kan lang dienst te doen hoe nood zakelijk de toevoer van zuivere lucht is en al dergelijke dingen meer. Inderdaad het programma der amsterdamsche huis houdschool die zich ook in den steun verheugen mag van de weldadige en vermogende jonkvrouw J. de Bosch Kemper, de bekende voorstandster van eene goede opvoe ding van arme kinderenis zoo veelbelovenddat deze inrichtingal werden ook niet alle goede voornemens verwezenlijkttoch nog een weldaad zou blijken te zijn. Van harte hopen wij dan ook, dat wij weldra van hare vestiging zullen kunnen melding maken en dat het haar dan niet aan volijverige leerlingen zal ontbreken. Van de week heb ik eens eene lange wandeling door allerlei amsterdamsche buurten gemaaktwaarvan men steeds zulk een rijkdom van indrukken met zich mee naar huis neemt. Mijn aandacht werd daarbij getrokken door het feitdat in bijna alle straten van de oude stad waar men winkels of fabrieken heeftóf huizen worden verbouwd, óf geheel nieuwe perceelen verrijzen. Angstig heb ik vaak, als ik langs zulk een hui3 in aanbouw wandelde, naar boven gekeken, of er ook soms steenen of een stuk hout naar beneden kwamen die het op mijn bol hadden gemunt. Men moet er zich uamelijk over verwonderen, dat op die wijze niet meer ongelukken voorkomen, want ik heb maar al te dikwijls gezien dat door de bouw ondernemers lang niet genoeg rekening werd gehouden met de openbare veiligheid. Gelukkigdat de politie onlangs van burg en weth. het bevel gekregen heeft er nauwlettend op toe te zien, dat art. 293 van de Algemeene Politieverordeningwaarbij het verboden ismet het bouwen, vernieuwen of sloopen van voorgevels, afsluit muren of andere werken aan den openbaren weg aan te vangenvóórdat het terrein, volgens de voorschriften door of namens burg. en weth. gegeven, door eene schut ting is afgesloten of burg. en weth. verklaard hebben dit onnoodig te achten stipt wordt uitgevoerd. Reeds nu heb ik gemeend te kunnen bemerken, dat deze maat regel enkele goede gevolgen heeft gehad. Op mijne rondwandeling kwam ik ook door het Von delpark. O wat is het daar nu toch beelderig mooi Heerlijke lanen met forsche iepen en trotsche kastanjes wisselen af met liefelijke slingerpaadjeswaar de lucht bezwangerd is met de zoete geuren van den hagedoorn. En dan die verrukkelijke gezichten op het water, waarin het groen zich zoo fraai weerkaatst en de zwanen in al haar majesteit rondzwerven. Slechts enkele dagen van te voren had ik genoten in de heerlijke Kuranlagen van Wiesbadenmaar waarachtighet Vondelpark bezit menig plekje, waarop het lustoord aan de zuidelijke hel ling van den Taunus jaloersch zou mogen zijn. De con certen in het park zijn in de vorige week weder begon nen nadat het bijna den ganschen dag had geregend zou men verwacht hebben, dat des avonds, toen het opklaarde, niet veel menschen naar de muziek zouden komen luisteren maar zoozeer stellen de amsterdammers deze uitvoeringen op prijsdat het er na toe stroomde. Mijn eenige bezwaar tegen het Vondelpark isdat er nog niet altijd genoeg gezorgd wordt voor het dempeu van stinkslootjes en voor het nemen van maatregelen om den stofwolken het opjagen onmogelijk te maken. In de hoofdlanen rijdt wel is waar des morgens een sproei wagen rond, doch de vele zijpaadjes blijven van elke ver- frissching verstoken. In de stad zelf wordt daarentegen op warme dagen goed voor de besproeiing der straten gezorgd. Het Vecht water doet daarvoor uitstekende diensten de standpijp wordt slechts aangeschroefd en dra dalen de waterstralen op de dorstige wegen neer. Zal dat niet slechts voor enkele oogenblikken batendan dient een zoo groote massa daarop gebracht te worden dat de zonnestralen eenige uren noodig hebben om deze te doen verdampen wat natuurlijk niet anders kan dan dat er eerst eenige plassen blijven staan. Voor de dames is dat een bron van gestage ergernissen vooral nu zooals mijn vrouw mij hoeft verteld de lange rokken weder mode zijn geworden. Van de straten sprekende, mag ik niet verzuimen mel ding te maken van het aanboddat de heeren Schlie- manu en Co. te Linden bij Hannover aan het Amster damsche gemeentebestuur gedaan hebben om namelijk er twintig jaar jonger uitziet dan uwe doopacte luidt. Vraag nu eens aan allendie hier aanwezig zijnof er iemand is, die u oud noemt! Freule von Halffkerke be weert zelfs, dat gij er nog evenzoo uitzietals toen gij luitenant waart." De heer von Anzendorff haalde spotachtig de schouders op maar Hertha bemerkte het niet en ging voort «En eindelijk wat doet het er toe of een man een paar plooien meer of minder in het voorhoofd heeft, of hij bruin of grijs is Begint luitenant von Höffert zelfs al niet grijs te worden En die knappe mijnheer is nog geen dertigBovendien schoonheid en gladheid zijn eischen, die men aan een jong meisje steltmaar een man lieve Hemel, moet ik u dat nog vertellen Dat weet gij immers even goed als ik. Die gezichten uit een mode-journaaldie blozende jongelingendie tot model zouden kunnen dienen voor de wassenbeelden in een kapperswinkelzoudt gij meenen dat eene echte vrouw ooit in geestdrift kan geraken voor zulk een pop Liever den leelijksteals hij maar een man is in den waren zin des woordsdat wil zeggen een wezentot wien ik kan opzienwiens sterke hand mij beschermt en bestuurt, wiens edel karakter mij achting inboezemt!" »Heb ik gelijk of niet?" vroeg zij en bleef staan. «Ja, mijn kind! Maar bij al de eigenschappen, die gij daar stelt aan een warenachtenswaardigen man behoort ook de jeugd. Hij behoeft daarom geen knaap te zijn zooals Gustaaf. MaarGraaf Gassier bijvoor beeld Hij is eenendertig jaar, heeft een voortreffelijk karakter, een sympathiek uiterlijk, ridderlijke manieren, is geestig heeft veel geleerd Ja, ja", zoo viel Hertha hem in de rede «gij hebt mij laatst dien graaf reeds afgeschilderd als het ideaal voor elke vrouwen toen heb ik u geantwoord, dat hij mij volmaakt onverschillig is. Ik ding niets af op zijne voortreffelijke eigenschappen. De uitverkorene, die een maal zijne vrouw wordt, zal een hemel op aarde hebben! Maar ik zou er hartelijk voor bedanken." «En waarom dan toch voor hunne rekening een door de gemeente aan te wijzen straat met caoutchouc te doen plaveien. Deze bestrating bestaat uit fijngemaakte steen van de hardste soorten zooals granietbasaltdolomiet en anderedie door gummi bij wijze van kalk of cementbijeengehouden wordt. Het asphalt bestaat daarentegen uit gecompri meerd poeder dat geene verbinding met andere stoffen aangaat. Wordt dit laatste opgebroken dan verliest het zijne waarde terwijl dit bij het caoutchouc-plaveisel niet het geval moet zijn. Verder moet dit lang zoo glad niet zijn als asphalt wat voor de paarden die zware vrach ten moeten trekken een ware uitkomst zou zijn. Mijn vreesdat het plaveisol bij groote hitte week zou wor den werd door mijn technischen zegsmanaan wien ik het bovenstaande heb ontleendniet gedeeld daar hij beweerdedat proefondervindelijk was bewezen, dat een warmte van 100 0 C. op de caoutchouc-bestrating al evenmin eenigen invloed oefent als een koude van 40 0 C. Door de groote elasticiteit wordt het ontstaan van scheuren en barsten voorkomen en de slijtage zeer ver minderd. Onderhoudskosten moeten dus, volgens de heeren Schliemann en Co., bijna niet noodig zijn en het hin derlijke stuiven wordt tot een minimum beperkt. Bij het maken van een caoutchouc-weg wordt het plaveisel op een onderlaag van beton gelegddie voor rijwegen 30 duim en voor trottoirs 10 duim dik moet zijn Het verwarmde poeder wordt daarop uitgespreidwaarbij voor een gelijkmatige dikte gezorgd moet worden. Met heete rollen en stampers wordt daarna de massa samen geperst waarbij wel eene onaangename reuk wordt ver spreid maar hetgeen te kort duurt om een ernstig be zwaar te zijn. Na verloop van 12 uren is de massa voor het verkeer geschikt. In Hannover, Hamburg en Berlijn moet de gummi-bestrating zooveel succes hebben, dat zij voortdurend nieuwe voorstanders wint en bij voor komende vernieuwingen van wegen hoe langer hoe meer wordt toegepast. Eeu proef daarmee zonder bezwaar voor de Amsterdamsche gemeentekas is dan ook licht te wagen misschien zou de straat, die op de weldra gedempte Rozengracht moet worden aangelegd daarvoor een ge schikte gelegenheid zijn. PRFISEA. Den 2 ving de tweede lezing aan van het wetsontwerp betrekkelijk de vergoeding voor de indertijd ingehouden tractementen van tegen de wet weer spannige geestelijkenzij werd ten slotte verdaagd tot den 4. De heer von Windthorst verlangde voor de katholieke kerk volledige vrijheid in het gebruik dier gelden en diende een voorstel in, om nieuwe onderhan delingen met de r. k. kerk aan te knoopen. De heer Brtthl stelde insgelijks voor, aan de r.k. kerk vrijere beschikking over bedoelde gelden toe te staan. De mi nister van eeredienst verklaarde zich tegen beide voor stellen. Ofschoon de Paus zich niet persoonlijk in deze zaak kon mengenzoo was hij het toch in hoofdzaak met het regeeringsvoorstel een3. Hij achtte het uit een staatkundig oogpunt onmogelijk, om het geheele kapitaal van 16 millioen uit te keeren, zelfs wanneer bepaald het doel aangewezen was, waarvoor het gebruikt mocht worden. FRAAKRiJK. Den 1 is bij derde stemming tot lid van don Senaat voor Vaucluse gekozen de heer Guérin, opportunist, met 245 stemmen tegen 177 op den heer Capty, radicaal. De gemeenteraad van Parijs heeft in zijne eerste bij eenkomst den heer Emile Richard, radicaal, bij tweede stemming met 41 stemmen tot voorzitter gekozen. De opportunist Lamouroux verkreeg 31 stemmen. Bij de eerste stemming verkreeg de monarchist Riant 13 stem men. De leden verklaarden algemeen dat zij de rechten van Parijs zouden handhaven en zich dus zouden verzet ten tegen de vestiging van den prefect der Seine in het stadshuis. President Carnot heeft den 3 het besluit geteekend waarbij de verdere gevangenisstraf kwijt gescholden wordt aan den hertog van Orleansdie naar de grens zal worden terug gebracht. De begrootingscommissie heeft zich in beginsel ver- eenigd met het sluiten eener leening van f 350.000.000. Hamer. Den 3 liep de algemeene beraadslaging over Omdat ik mijne hand alleen geef aan hem, die ook mijn hart bezit. Het schijnt echter, dat dit hart, nadat het veroverd is gemakkelijk weder kan worden prijs gegeven. Welnu, ik zal mij niet opdringen." «Maarlieveling welk eene taalWilt gij twee minuten aandachtig naar mij luisteren Gij vermoedt niet hoe het daar binnen bruist en kooktIk heb u waanzinnig liefmaar ik ben te zelfzuchtigom met open oogen mijn ongeluk te gemoet te gaan. Ja kijk maar verbaasdAls ik aarzeldenk ik bijna nog meer aan mijne eigene toekomst dan aan de uweEerlijk gezegd gij misleidt u zelve Het is eene dwaasheid dat een meisje van achttien jaar haar geheelehaar werkelijke hart zou geven aan een man van mijn leef tijd. Gij meent liefde te gevoelen, wijl dat hart nog nooit gesproken heeft. Gij vereert in mij een tweeden vader, een feeder, zorgzaam vriend. Maar ik zou mij zei ven minachtenindien ik misbruik maakte van de zelf misleiding waaraan gij ten prooi zijt." »En indien ik u bij alles wat heilig is bezweer, dat gij in eene dwaling vorkeert Indien ik u verzeker dat ik u niet liefheb als eene dochter, niet als eene vriendinmaar dat ik u bemin zooals »0, mocht ik dat gelooven, dan zou mijn geluk vol maakt zijn maar Ach Hertha, gij kunt mij niet begrijpenGij weet niet wat het zegt dag aan dag met de gedachte rond te loopeu «gij nadert meer en meer de grijsheid, terwijl zij zich steeds heerlijker ontwikkelt en ondervindt wat eigenlijk de jeugd scheidt van den ouderdomEn al zou ik met nog zooveel vertrouwen den band hebben gesloten mettertijd zou er twijfel in mij opkomen vreeselijke verterende twijfelIeder uur zou ik gemarteld worden door den angstdat ik mijn geluk zou verliezen Gij kent de wereld nog niet. Gij begrijpt nog niet welke afgronden zich telkens openen voor 's menschen gemoed. Ja zoolang gij zijt wie gij thans zijt, zou alles goed gaan een droom uit een sprookje en gij zelve zoudt meedroomen. Maar op zekeren dag zoudt gij ontwaken eu u zelve afvragen het wetsontwerp tot verhooging der invoerrechten op maïs en rijst af. Eene daarna ingediende motie tot verdaging van de verdere behandeling werd verworpen met 339 tegen 185 stemmen en het ontwerp van dringenden aard verklaard. Vervolgens werd bepaald, dat tot de artikels- gewijze behandeling zou worden overgegaan. BEJLGIE. De anti-slavemij-conferentie hield zich den 2 bezig met het voorstel tot het heffen van invoer rechten in den Congo-Staat. De leden der conferentie vereenigden zich met dit voorstel. De gezanten van Duitschland, Oostenrijk, Engeland, Frankrijk, Spanje, Italië, Portugal, Zweden, Rusland en Denemarken deelden mede dat het voorstel door hunne regeeringen zonder voorbehoud was goedgekeurd. De nederlandsche gezant verklaarde, dat hy niet vooruit kon loopen op de voor nemens zijner regeering maar dat hij zich gaarne ver- eenigde met de sympathiedoor de conferentie ten op zichte van den Congo-Staat betoond. Bij de herstemmingen voor de provinciale staten hebben de liberalen de nederlaag geleden. Alleen te Spa bleef met 400 stemmen meerderheid aan hen de overwinning. EAOELAAB. Lagerhuis. De heer Gourley vroeg deu 2,. of het waar was, zooals men verhaalde, dat officieren en sol daten der fransche marine op de kust van Newfoundland ontscheept waren. Minister Fergusson antwoordde dat hij alle reden had om te geloovendat te dien aanzien in omloop gebrachte geruchten ongegrond waren; althans noch de fransche, noch de engelsche regeering wist er iets van. Bij de behandeling der begrooting verlangde de heer Campbell, dat de post, uitgetrokken voor de bezoldiging van den gouverneur van Helgoland, zou geschrapt worden, omdat het wenschelijk was, dit eiland aan Duitschland af te staan. Minister baron de Worms antwoordde, dat hij volstrekt geene reden zag, waarom Engeland dat eiland aan Duitschland zou moeten afstaan. Het voorstel van den heer Campbell werd toen verworpen. OOSTEARIJK-HOARARIJE De boheemsche Landdag heeft den 3 bij tweede lezing het eerste wets ontwerp van het duitseh-czechische vergelijk betreffende het toezicht op de scholen aangenomen met 162 tegeu 52 stemmen. Alle voorstellen der jong-czechen werden verworpen. Den vorigen dag had de gouverneurin antwoord op eene interpellatie der jong-czechen over onwettige handelingen, welke bij do wanordelijkheden der werklieden door de troepen zouden zijn begaan, verklaard, dat de troepen eerst handelond opgetreden warenna beleedigd eu aangevallen te zijn en dat het doel dier ongeregeldheden plundering was geweest. Zl'XD-AFRIHA. Den 5 Mei is te Pretoria de tiende zitting van den transvaalschen Volksraad geopend. De vergaderzaal was bij die gelegenheid versierd. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 2 besloten j 1500 subsidie te verleenen aan de commissie voor de oprichting eener Vereeniging van nederlandsche scherp schutters, onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat de eerste vijf jaarlijksche wedstrijden daar plaats hebben. Bij de op den 2 plaats gehad hebbende trekking van Rotterdamsche Schouwburgloten is de prijs van 1500 gevallen op serie 1121 No. 34. die van 250 op serie 3219 No. 62 en die van 100 on serie 3446 No. 17. Bij de op den 2 gehouden trekking van 20 seriën van de loterij-geldleening van 1869, groot 1.000.000, ten laste van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zijn uitgeloot de seriën 39, 576, 636, 717, 1026, 1352, 2773, 2809, 3184, 3185, 3372, 3968, 4281, 4739, 5751, 5762, 5914, 6728, 6917 en 7530. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft den 2 besloten, een adres aan de Tweede Kamer te richten, waarin aangedrongen wordt op verwerping van de aan hangige spoorwegovereenkomsten. Den 3 zijn op de Zuiderzee een Volendammer en een Marker visser over boord geslagen en verdronken. Bij kon. besluit van den 2 zijn o. a. benoemd tot Rijksontvanger te Medembllk de heer G. Verhoeve, thans te St. Anna Parochie c. a.; te Spanbroek de heer A. C. J. Verhoeff, thans te Balk c. a. De academische senaat te Leiden heeft tot doctor honoris causa in de faculteit der wis- en natuurkunde benoemd den heer A. J. van Pesch, hoogleeraar aan da Universiteit aldaar. hoe is hot mogelijkdat ik, die het leven pas begin de vrouw ben geworden van dien afgeleefden man En dan dan Hij hield een oogonblik op. «Oik begrijp uriep Hertha op bitteren toon. Spreek maar uit wat gij denkt! Ik ben geen kind meer!" Hij keek haar onderzoekend in het gelaat. »Ja, ja", ging zij voort, «spreek het maar uit. Zeg maar openhartig»Ik beschouw Hertha von Weijlburg als een lichtzinnig, onbeteekenend schepselik wil mijn geluk niet in de handen leggen van zulk een onzinnig dwaas meisjeik wil niet bedrogen worden «Bedrogen!" sprak Otto von Anzendorff haar binnens monds na. Hij zweeg geruimen tijd. «Bedrogen!" herhaalde hij toen onhoorbaar. Ja dat was hetEn al achtte hij haar niet in staat tot eene eerlooze handeling, onder «bedriegen" verstond hy niet het «ergste'Neen, alleen reeds de gedachte dat zij ooit ook maar ééne seconde het beeld van een ander in haar hart zou kunnen dragen, dat ooit een zucht haar ontsnappen kon onder het juk van het leven met een zooveel ouderen echtgenoot, deed hem reeds bij voorbaat al het leed van den bedrogene javan den onteerde doorleven. Zij waren nu aan eene plek gekomen, waar eene bank in de rotsen was uitgehouwen. De kolonel moest gaan zitten. In woeste vaart stormden allerlei visioenen zijn geestesoog voorbij, Hertha nam zwijgend naast hem plaats. Haar hart klopte hoorbaar. Werktuigelijk volgde haar oog de schil derachtig gevormde lijnen van de tegenover haar lig gende heuvelen waar de toppen der denneboomen zoo vreedzaam glansden in het licht der ondergaande zon. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2