Binnenland. Eon bediende aan het ministerie van financiën, Delage, 18 jaar ond is gebleken de dader te zijn geweest van don op 12 Mei aldaar beganen diefstal van 593 coupons van 41 pet. schuldbrievenden 16 dier maand verval lende. Den 31 werd hij in hechtenis genomen en bekende alles. Voorziende, dat de coupons zouden inkomen, had hij twee bekenden, wier namen men weet, in de nabijheid doen postvatten. Van een oogenblik, dat hij alleen was, maakte hij gebruik om de coupons te bemachtigen en deed later, alsof hij een oogenblik het kantoor uit moest. Hij stelde toen het gestolene zijnen medeplichtigen ter hand. Eén hunner ging terstond naar Londen onverkocht ze aan een der agentschappen aldaar, welke dieven ten dienste plogen te staan. Daarop ontving de centrale betaalmeester aan het ministerie van financiën te Parijs eene kennisgeving, dat de coupons voor 25.000 fres. te zijner beschikking waren, waarop niet geantwoord werd. Een inspecteur van politie werd naar Londen gezonden en dit leidde tot de ontdekking van den dader. Volgens het verslag omtrent het Suez-kanaal zijn in 1889 3425 vaartuigen met 180.000 reizigers door het kanaal gegaan; daarvan waren 2611 engelsche194 duitsche, 168 fransche, 146 nederl., 43 italiaansche, 54 oostenrijksche, 48 noorsche, 33 spaansche, 32 russische en 22 turksche schepen. Eén belgisch en één italiaansch schip ging door het kanaal. Met 1244 tegen 200 stemmen werd het verslag van den bestuursraad goedgekeurd. Verscheidene aandeelhouders hadden bezwaar tegen de verlaging der tarieven. Het dividend bedraagt 91 fres. tegen 64 fres. over 1888. De ontvangsten hadden frs. 69.900.000 en de uitgaven frs. 32.000.000 beloopen. Het kanaal is tot 8j el uitgediept en sedert 1 April kunnen schepen met 7.80 el diepgang door het kanaal varen, dat nog voortdurend verbreed wordt. Een der in hechtenis genomen nihiliston mej Fede- rowna studente in de medicijnen te Parijsis op vrije voeten gesteld Het is geblekendat de 15 te haren huize gevonden bommen door haar voor een der anderen in bewaring waren genomen, zonder dat zij bekend was met den inhoud van het pak. Minister Constans heeft de sluiting vau alle kantoren voor weddingschappen te Parijs gelast. Tegen hen, die weigerden zich aan dat besluit te onderwerpen, is den 4 proces-verbaal opgemaakt. Den 9 is in het departement Lot en Garonne de minister Faillièresrepublikein tot lid van den Senaat gekozen met 457 stemmen tegen 231 stemmen op den candidaat der conservatieven. In eene door minister Constans bij gelegenheid eener landbouwtentoonstelling te Perigueux gehouden redevoe ring deed hij uitkomen dat het land nu tot rust was gekomen. Nooit had Frankrijk in gunstiger omstandig heden verkeerd als nu het een dapper en sterk leger had en alleen den vrede wilde. Kamer. Den 7 werd beraadslaagd over het invoer recht op rijst. Nadat de algemeene beraadslaging met 311 tegen 196 stemmen gesloten was verklaard, werd art. 1 van het ontwerp goedgekeurd. Den 9 werd het geheele wetsontwerp aangenomen met 343 tegen 168 stemmen. «RIGkESTLMO. De regeering heeft bericht ontvangen van de terugroeping van Chakir-pacha als buitengewoon gouverneur van Creta. »OSTEHiKIJK-HO!l[«jlRIJl<l. De minister president Tisza heeft in eene vergadering van de hon- gaarsche delegatie in het licht gesteld, dat de regeerings- voorstellen niet uitsluitend uit een geldelijk oogpunt beoordeeld moesten worden en men bedenken moest, dat de veiligheid van den Troon en van den Staat op het spel stond. De monarchie mocht hare krijgsmacht niet door die van andere mogendheden laten overvleugelen. De voorzitters der delegatiëu verklaarden in hunne toespraken tot den Keizerdat de parlementen van Oostenrijk-Hongarije geneigd waren aan de regeering de kredieten toe te staanwelke strikt noodig waren voor de ongeschonden handhaving van het aanzien en de weerkracht der monarchiedoch dat bij het doen der opott'eringen rekening moest worden gehouden met de draagkracht van het land. Prins Czartovinski deed uitkomen, dat ieder de hand having van den vrede wenschte. De heer Koloman Tisza verklaardo, dat op de gemeen schappelijke regeering de plicht rusttewaakzaam en vastberaden te zijn, uit aanmerking der verschijnselen, «Natuurlijk voor den vorm. Maar gij begreept zeer goed wat mij tot die uitnoodiging aanleiding gaf. Om u in mijne nabijheid te hebben nam ik den professor op den koop toe gij weet hoe weinig sympathie ik voor hem voel." «Maar mijn Hemel, baron! Gij ziet er waarlijk uit, alsof ik u een groot verdriet heb aangedaanBedenk toch eens wat gij van mij vraagt Een rendez-vous Gij moogt mij dankbaar zijn dat ik niet naar de barones ga en haar de oogen open voor de hartroerende trouw van haar levensgezel." »Dat kunt gij, wat mij betreft, gerust doen!" »Een rendez-vousherhaalde Iduna. «Weet gij wol hebt gij wel overwogen wat dat boteekent Een uurtje met elkaar onder vier oogenLiefst bij maanlicht, niet waar AfschuwelijkAls ik gehoor had gegeven aan uw verlangenzoudt gij misschien wel sentimenteel zijn ge worden ja ja misschien zoudt gij wol pogingen gedaan hebben om mij een kus te geven, zooals gij laatst bij Lore het kamermeisje van uwe vrouwgeprobeerd hebt." «Wat?" stotterde Gruthenau. «Ja, bij Lore, gij hebt mij heel goed verstaan. Ik kwam toevallig langs de deurdie half open stondhet was op de kamer van den alchymistwaar freule Hertha nu logeert. Gij hoordet en zaagt natuurlijk niets «Och, 't was maar eene grap!" autwoordde de baron met een gedwongen lachje. «Dusdat is de quaestie ging hij voort. «Beken het maar, schoone ldunagij zijt jaloersch «Ik? Jaloersch Op eene kamenier? En dan ter wille van u 't Is al te vermakelijk 1" Het geduld van den baron werd op eene zware proef gesteld. Wordt vervolgd. welke zich verleden jaar vertoonden in de internationale betrekkingen ea de inwendige aangelegenheden van eenige staten. Verder, dat in weerwil van de gegronde hoop, dat de vrede zal gehandhaafd worden en ondanks den vriendschappelijken aard der betrekkingen met alle mogendheden de monarchie haren veiligsten waarborg moet vinden in hare eigen kracht. Op de toespraak van de voorzitters der delegaties antwoordde de Keizer: «In den tegen woo rdigen algemeenen staatkuudigen toe stand en in de verhoudingen tusschen de Staten op het Bal kanschiereiland, welke voor ons van het meeste gewicht zijn, is sedert het vorige jaar bijna geen enkele verandering van beteekenis gekomen. «De vriendschappelijke betrekkingen met alle mogend heden versterken mij in de verwachting dat de zege ningen des vredes ook in de toekomst voor ons bewaard zullen blijven. «Bovendien zie ik ook voor de toekomst een reeds beproefden waarborg, dat mijn streven om de welvaart en het geluk mijner volkeren te bevorderen bevestigt, in de krachtige eendracht tusschen Oostenrijk en zijne bond- genooten en in hun gemeenschappelijk streven om met het volste vertrouwen in eikaars oogmerken den vrede te handhaven." Verder zeide de Keizer nog, dat met de ontwikke ling van de militaire strijdkrachten der monarchie nood wendig moest worden voortgegaanin verband met de gewichtige stelling welke Oostenrijk-Hongarije inneemt naast zijne bondgenooten waarbij evenwel de toestand der geldmiddelen niet uit het oog mocht worden ver loren. De regeering mocht niet verzuimen uit een militair oogpunt voorzorgsmaatregelen te nemen en zich de mid delen te verschaffen, ten behoeve van de uitgaven, welke op technisch gebied door de verbeteringen in de vuurwapenen en het aanbrengen van versterkingswerken noodzakelijk zijn geworden. Ook deed hij uitkomen, dat de ontwikkeling van Bosnië en de Herzegowina vorde ringen maakt, zoodat dit jaar de kosten van beheer door die provinciën zeiven gedragen kunnen worden. Hij besloot zijne rede met een beroep op de wijsheid ea de beproefde vaderlandsliefde der delegatiën. rOBTI CiAL. Den 5 hebben de huurkoetsiers te Lissabon den arbeid gestaakt. TIBHIJE. De Porte heeft op verzoek van Mon tenegro een bataljon soldaten afgezonden om de orde te bewaren onder de christenen en muzelmannen aan de montenegrijnsehe grens. VEREEH1VDE SXATESI. Het Huis van Afge vaardigden heeft met 140 tegen 116 stemmen het voor stel tot vrije aanmunting van zilver verworpen en daarna de zilverwet in den vorm waarin het ontwerp, door de republikeinsche partij goedgekeurd was, met 136 tegen 119 stemmen aangenomen. STATEN-GENERAAL. Uitbetaling van loon aan urerktieden. De regeering heeft haar memorie van antwoord inge zonden omtrent het wetsontwerp, houdende bepalingen tot waarborging van de vrije beschikking door werk lieden over hun verdiend loon. Zij heeft de door haar ontvangen rapporten ter inzage van de leden aan de Kamer overgelegd. Het geldt hier geen zaak van philanthropie maar de verzekering van rechten, allereerst van het recht op het loon van den werkman en van het recht op die mate van onafhankelijkheid, als met zijne plaats in de maat schappelijke samenleving bestaanbaar is. Niet alle ver keerdheden kunnen door de wet worden gekeerd som mige misbruiken liggen buiten bereik des wetgevers. Het ontwerp bedoelt niet het krediet voor den arbeider moeielijk of onmogelijk te maken waar zijne belangen het genot van krediet eischenmaar om hem te waar borgen tegen afzetterijen van den kant des schuldeischers, en te voorkomen, dat hem zijn volle loon worde ont houden misschien weken achtereen ten gevolge van vroeger genoten krediet. Het ontwerp geldt nevens artt. 16371639 Burg. Wetb. voor de niet inwonende werklieden. Het spreekt van werklieden", in de beteekenisdoor de spreektaal aan dat woord gehecht. Het stelt geene nieuwe regelen ten aanzien van de punten in art. 1638 B. W. behan deld. Overbrenging van de bepalingen naar het Burg. Wetb. acht de minister van justitie niet gewenscht, ook omdat hij eenige strafbepalingen onmisbaar acht. Op nieuw verdedigt hij de noodzakelijkheid van het op treden des werkgevers ten deze. Het ontwerp verbiedt niet aan werklieden om bij patroon of baas te koopen, maar alleen om den werkman daartoe bij overeenkomst te verplichten. In Engeland en Duitschland hebben de wettelijke bepalingen gunstig gewerkt. Uitvoerig bestrijdt hij de bezwaren tegen de in het ontwerp vervatte straf bepalingen. Erkend wordt, dat in zeer buitengewone gevallen de nakoming van burgerlijke overeenkomsten door strafbepaling mag worden verzekerd en zij die bezwaren hebben tegen de strafbepalingendienen te bewijzen, dat zoodanig een buitengewoon geval hier niet bestaat. Het bezwaar, dat thans het aangaan van zekere overeenkomsten strafbaar wordt gesteldacht hij ook niet overwegendhetzelfde is geschied in buitenlandsche wetgevingen en ook in ons Wetb. van Strafrecht (artt. 205, 377, 394bis). Doch al hadden tot dusver gezonde begrippen van strafrecht zich tegen zoodanige straf bepa lingen verzet wat hij ontkent dan nog zou hij niet aarzelen die thans voor te stellen, omdat hem alle andere middelen ten eenenmale ontoereikend en onprae- tisch voorkomen. Het positieve recht moet zich regelen naar de eischen des tijds en der tegenwoordige samen leving. In art. 1 is thans eene bepaling van loon opgenomen. Daaronder verstaat de wet «de vergoeding voor het ver richten van lichamelijken arbeid door werklieden am bachtslieden, handwerkslieden, daglooners en alle anderen, die tegen betaling hunne diensten tot zoodanigen arbeid verbinden." In art. 2 zijn verschillende vormen van loons- bepaling geoorloofd verklaard 1in nederl. munt, of, in gemeenten aan de Rijksgrens gelegen, in de munt van het aangrenzende vreemde Rijk; 2°. in voedsel te nuttigen ter plaatse waar het verstrekt wordt; 3°. in eene zekere hoeveelheid der 'voortbrengselen, behalve sterken drank, van het bedrijf waarin het verdiend wordt, of der mate rialen in dat bedrijf gebruikt4°. in het gebruik van eene aangewezen woning, schuur of bergplaats, van eene zekere uitgestrektheid grond of van weide of stalling voor een zeker aantal naar de soort aangeduide dieren; en 5°. in bepaalde werkzaamheden door of voor rekening van den werkgever verricht. In de drie laatstgenoemde gevallen moet de werkgever desverlangend een schriftelijke, door hem onderteekeude verklaring aan den loontrekkende afgeven Verder is bepaald, dat uitbetaling tot het volle bedrag eenmaal 's weeks regel is, doch vrijheid gegeven tot af wijking ten aanzien van naar het stuk of naar de maat vastgesteld loon. Afwijkingen omtrent wekelijksche uitbetaling kunnen geschieden, hetzij bij schriftelijke overeenkomst, hetzij door middel van eene steeds zichtbaar in de werkplaats opge hangen lijstwaarin of waarop de tijdstippen van uit- - betaling en het deel van het loon dat wordt ingehouden, wordt vermeld. Ook in de andere artikelen zijn verschillende wijzi gingen gebracht. Te Appelscha is de werkstaking geëindigd; den 5 des avonds besloten de laatste mannen en vrouwen tot toegeven. Den 5 is te Maastricht de bliksem geslagen in de kon. papierfabriek waardoor de op het gebouw staande vlaggestok in stukken werd geslagen. De Nederl Handelmaatschappij keert over 1889 een dividend uit van ƒ95 per geheel aandeel van 1000 tegen 70 over 1888. De Eerste Kamer zal waarschijnlijk tegen 7 Juli bijeengeroepen worden. De predikant bij de chr. geref. gemeente te Win schoten E. H isna een langdurig verhoor voor den rechter-commissaris te hebben ondergaan,, naar het huis van bewaring overgebrachtnaar men zegt,, wegens verduis tering eener aanzienlijke som gelds ten nadeele van een meisje, dat in familiebetrekking tot hem stond, en tevens over de slechte wijze, waarop dezendingskas enz. be heerd is. Te Groningen heerschen de mazelen epidemisch en. breidt de typhuswelke in het noorden der stad heerscht,,. zich meer en meer uit. In 1888 besloot de Ned. Rhijnspoorwegmaatsehapp,ij; hare 5 pet. leening te converteeren in een 31 pet. lee ning. Eenige engelsche aandeelhouders weigerden met deze zooals zij het noemdenwillekeurige conversie ge noegen te nemen. Zij beweerden, dat/ volgens het uitge geven prospectus de aflossing dier 5 pets. leeniug eorst zou plaats hebben in 1899, en op grond, van de voor waarden waaronder zij aan die leening hadden deelge nomen gerechtigd waren tot dat jaar ook 5 pet. rente te ontvangen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den. 6 die aandeelhouders gelijk gegevenenbeslist y dat de Rhijnspoor wegmaatschappij niet het recht had tot die conversie over te gaan. De Maatschappij, ia daarom veroordeeld, tot 1899 de coupons dier leening, te. betalen met de volle vijf percenteen en ander mek ver- oordeeling in de kosten. De kantonrechter te Apeldoorn heeft C. M,, 17 jaar, loodgietersknecht te Apeldoorndie op 29 Maart- jjL als loodgieter werkzaam was geweest op het dak der- her vormde kerk te Apeldoorn, veroordeeld tot 2 geldboeten, van 10ter zake van het aanleggen van vuur op zoo korten afstand van een gebouw, dat daardoor brandge vaar kon ontstaan. Te De Cocksdorp op Texel is de vlekziekte on der de varkens uitgebroken. De heer mr. H. Smeenge heeft zijn ontslag inge zonden als lid der Tweede Kamer, als gevolg van het aannemen der benoeming tot kantonrechter te Hoogeveen. De verkiezing van een lid in zjjne plaats is bepaald op den 24 Juni en de herstemming, zoo noodig, op 8 Juli. - Den 4 is te AvenJtorn, bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer D. Beander met 52 stemmen tegen 46 op den heer G. Schuitemaker. - De gemeenteraad van Haaxlem, heeft den 4 het verzoek van de heeren dr. S. Posthuma c s. betreffende den afstand van grond in den hout voor gebouwen tot exploitatie van het staalwater uit de Haarlemmermeer in handen eener commissie van 3 leden gesteld, ten einde met de aanvragers de zaak nog eens uitvoerig te be spreken en al die voorbereidingen te treffen, welke voor eene snelle afdoening der zaak noodig mochten blijken. Den 5 is de stoomvaartlijn SluisHeijstBrugge feestelijk ingewijd. Den 6 is te Wilnis het negenjarig zoontje van den arts spelende in het water gevallen en verdronken. Bij kon. besluit van den 6 is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan den heer jhr. mr. J. van Doorn, procureur-generaal in de kolonie Suriname en in zijne plaats benoemd de heer mr. J. Kalff, lid van het hof van justitie aldaar, uit welke betrekking hem gelijktijdig eervol ontslag is verleend. Den 7 is in eene strooschelf op de boerderij Mar garita aan den Grasweg te Anna Paulowna, brand ont-> staan, welke zich ernstig liet aanzien, doordat het stroo. en twee hooiklampen zich in de onmiddellijke nabijheid der woningen bevonden. Men slaagde in het blusschsn van den brandhet stroo was niet verzekerd. Den 7 des namiddags zijn ongeveer 15 bunders heide- en boschgrondengrenzende aan de gemeente Leusden en toebehoorende aan de gemeente Amersfoort verbrand. Den 7 is door burg. en weth. van Goe3 aanbesteed het maken van sluis- en dijkwerken aan den mond der haven van Goes, geraamd op 181.000. Laagste inschrij ver de heer O. A. van dej Meiden Azn. te Hardingsveld voor f 157,978. Den 8 werd door ingezetenen van Stadhagen eene vergadering gehouden in het lokaal van Joh. de Beurs, ter bespreking van het oprichten eener werk- mansvereeniging, ten doel hebbende de stoffelijke en maatschappelijke welvaart van den werkman te be vorderen. Besloten werd, eene commissie van 5 leden te benoemen, die in de volgende vergadering een regle ment ter tafel zal brengen. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren Plomp, Th. Roep, C. Burger, P. van Twuijver en Overtoom. De ansjovisch-zouterij is te Kol horn eenige dagen in werking. Wel wordt minder gevangen dan een paar

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2