Binnenhuid. Hij betuigde zijne groota ingenomenheid over de ver houding tusschen Italië en Oostenrijk-Hongarije. Het wederzijdsch vertrouwendat tusschen beide landen be staat, en hunne gemeenschappelijke belangen kunnen niet anders dan hunne gemeenschappelijke en geheel vrede lievende staatkunde bevorderen. De commissie vereenigde zich met een voorstel, om de buitenlandsche staatkunde der regeering goed te keuren en haar vertrouwen te betuigen in het beleid van het ministerie. POKTI/EAL. Den 7 is met groote meerderheid door de Kamer eeue motie aangenomenstrekkende om goed te keuren de gedurende haar uiteenzijn uitgevaar digde besluiten ter beperking van de drukpersvrijheid, enz De minister van buitenl. zaken heeft den' 12 in de Kamer geweigerd ophelderingen te geven aangaande den staat der onderhandelingen met Engeland. Hij stelde de kwestie van vertrouwen eene daartoe strekkende motie werd den 13 met 81 tegen 36 stemmen aangenomen. De minister van marine bevestigde het berichtdat in het Chiré-gebiedop bevel van den engelschen consul, twee cipaijers terecht gesteld werden. Silva Porta de baanbreker in westelijk Afrika, heeft na de nederlaag der portugeezen in Bihe zich van kant gemaakt, door zijn huis met een vat buskruit in de lucht te laten vliegen. ïtESHaAAD. De dagbladen maken melding van groote branden in het mijndistrict in het Oeral-gebergte, waardoor niet alleen groote schade is veroorzaakt, maar ook vele menschenlevens verloren gingen. De ijzerwerken te Ufaleski en Newjansk (in het Midden-Oeralgebied) zijn geheel vernield. Duizend woonhuizen, vier scholen drie kerken, drie ziekenhuizen en een magazijn verbrandden en bovendien kwamen veertig personen door den brand om. Achttienduizend personen zijn van dak beroofd. SP ABT JE. De Senaat heeft de begrooting voor Cuba en Porto-Rico aangenomen De laudbouwgroep in de Kamer beeft het voorstel ingediend om eene belasting te heffen van 5 pet. van de rente der buitenlandsche en binnenlandsche schuldbrieven, waarvan de houders in Spanje wonen. Dezelfde belasting wordt voorgesteld voor obligaties, uitgegeven door spaar kassen gemeentebesturen en alle maatschappijen wier zetel in Spanje is gevestigd. lEKEEAIttDE STATEHT. In den Senaat is oen voorstel gedaan om president Harrison te verzoeken onderhandelingen aan te knoopen met de spaansche re geering om het verdrag over den uitvoer van vee uit de Vereenigde Staten naar Cuba te wijzigen, zoodat de afschaffing der drukkende lasten en de invoering van wederkeerigheid worden verkregen. De financieele commissie uit den Senaat verwierp bet artikel der zilverwet, dat door de republikeinsche partij voorgesteld en door het Huis der Afgevaardigden reeds aangenomen was, waarin werd bepaald, dat certificaten, uitgegeven in betaling voor haar zilver, als wettig be taalmiddel zouden worden beschouwd. Deze certificaten zullen echter wel geldig zijn als betaalmiddel voor de invoerrechten. Zij heeft het ontwerp ook in andere op zichten nog gewijzigd zoodat het niet veel meer ver schilt van het ontwerp dat reeds in den Senaat werd behandeld. Bt'LOAKUE. Al de veroordeelden in de zaak Panitza zijn in cassatie gekomen. De procureur-generaal is ontevreden over het tegen Panitza en Kalotkof ge wezen vonnis en heeft een protest ingediend bij het Hooge Militaire Hof van cassatie dat in de aanstaande week met het onderzoek van het rechtsgeding een aan vang zal maken. Bij kon. besluit van den 19 Mei is de heer Ernst Georgeconsulair-generaal te Lissabonbenoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. De Nederl. Indische Landbouwmaatschappij keert over 1889 6 pet. dividend uit en f 3 op de bewijzen van deelgerechtigdheid. Te Leeuwarden is de gasprijs met ingang van 1 Juli a.s. met één cent verhoogd en gebracht op 7 centen per kub. el. In verband met de afschaffing, ingaande I Juli a.s., van de zoogenaamde emolumenten der postambtenaren treden met ingang van dien dag de volgende voorschriften in werking. De gelegenheid wordt gegeven A. Brieven en verdere stukken aan het postkantoor in ontvang te nemen na aankomst van elke posttegen een bij vooruitbetaling verschuldigd recht per kwartaal van 3.75 voor de kantoren Amsterdam en Rotterdam, van ƒ2.50 voor de overige postkantoren en van f 0.75 voor alle postkantoren indien slechts verlangd wordt de met elke post aankomende couranten of pakketten met couranten af te halen. Kostelooze afgifte geschiedt van a. de brieven en verdere stukkon voor den Koning en de leden van 't Koninklijk Huis bestemd b. de brieven en verdere stukken, zonder onderscheid, bestemd voor militairen der land- en zeemacht, die door middel der militaire facteurs of daarvoor aangewezen militairen van anderen rang worden afgehaald c. de portvrije dienstbrieven d. de brieven enz., welke des Zondags of op andere dagen met zekere postgelegenheden aankomendedoch niet dienzelfden dag besteld wordendo, krachtens bijzondere beschikkingon door de belanghebbenden ten postkantore kunnen worden afgehaald. e. de postabonnementen. B. Op alle postkantoren abonnementen te bekomen op binnen- en buitenlandsche couranten en tijdschriften, tegen vooruitbetaling van den abonnementsprijs. Het plaatsen van advertentiën kan voortaan niet meer door tusschenkomst der postkantoren geschieden. In plaatsen echter, waar die opheffing ongerief voor de ingezetenen mocht veroorzaken behoudt de minister ïjch voorom, behoudens goedkeuring des Koningsde gelegenheid tot het plaatsen van advertentiën door de postkantoren aldaar weder open te stellen. Ook zal op de hulpkantorenwaar zulks tot dusver plaats vondworden voortgegaan met de kostelooze uitreiking van brievenenz. Bij de den 11 aan het ministerie van waterstaat te 's-Gravenkage gehouden aanbesteding van het onder houd en herstel der Rijks rivierwerken van de Nieuwe Maas, het Scheur en aan den Hoek van Holland, uitma kende den waterweg langs Rotterdam naar zee waren laagste inschrijvers voor het eerste perceel: de heer L. Brand Dz. te Giessendamvoor f 17,555voor het tweede de keeren A. Volker Gz. te Sliedreeht en P. A. Bos te Gorinekem voor 125,000. Met ingang van den 12 wordt de op het Rijkstele graafkantoor te Edam tijdelijk ingevoerde doorloopende dagdienst opgeheven. Den 16 is door de Maatschappij voor gemeente- crediet de inschrijving geopend op eene uitgifte van 500.000 harer 3 pet. obligatiën a 1000 tegen 93 pet. Uit het verslag der Maatschappij tot opvoeding vau weezen in huisgezinnen over 1889 blijkt, dat weder 17 weezen in de verzorging werden opgenomen, waardoor- het getal sedert de oprichting tot 358 klom en wel 183 jongens en 175 meisjes van welke 101 door de voogden, 97 door den Staat, 21 door regenten van weeshuizen 51 door burgerlijke, 30 door kerkelijke armbesturen, 58 door bijzondere vereenigingen. Yan de weezen werden o. a. 11 geboren in de Indische bezittingen, terwijl 26 uit Belgie, 18 uit Duitschland en 26 uit Frankrijk over kwamen. Aan 2 jongens en 15 meisjes valt thans het voorrecht ten deel door kinderlooze echtparen, die daartoe het verlangen te kennen gaven te worden opgevoed. 28 pupillen, die in staat werden geacht zickzelven een weg te kunnen banen in de maatschappij, werden ontslagen, waardoor hun getal tot 168 is gestegen. Van hen maken 17 het uitmuntend, 114 goed, 9 minder goed en 4 slecht. In de behoeften van 176 moet nog geheel voorzien wor den. Sommigen zijn nog te jong voor voorbereidend onderwijs. De meerderheid bezocht de scholen; verschei dene worden voor betrekking of ambacht opgeleid. De ontvangsten beliepen j 8706, de onkosten 13502, zoodat een nadeelig saldo bestaat van J 4795. Aan ver- pleeggelden werd 30466 uitgegeven, waarvan door de Maatschappij j 10576 en f 19890 door den Staat en verschillende genootschappen. -De dagen voor de algemeene tentoonstelling van de Holl. Maatschappij van Landbouw in dit jaar té Dordrecht zijn gewijzigd; de opening is thans bepaald op Zaterdag 6, de algemeene vergadering op 8 en de vee tentoonstelling op 10, 11 en 12 September. - De bevolking van de provincie Noordholland bestond op 1 .Jan. 1890 uit 403.365 m. en 428.030 vr., samen 831.395, tegen 819.283 (397.517 in. en 421.766 vr.) op 1 Jan. 1889. Amsterdam telde op 1 Jan. 1890 191.671 m. en 214.645 vr., samen 406.316; Haarlem 24.764 m, en 27.391 vr. samen 52.155; Helder 12.124 m. en 10.861 vr., samen 22.985; Nieuwer-Amstel 12.350 m. en 12.552 vr samen 24.902; Alkmaar 7556 m. en 8277 vr., samen 15893 Zaandam 7597 m. en 7744 vr., samen 15.341 Haarlemmermeer 8040 m. en 7261 vr., samen 15301 Hoorn 5701 m. en 5517 vr., samen 11.218. Bij de examens voor de praktijk van wege de Ver- eeniging van leeraren in het boekhouden te Amster dam op 27 28 en 29 Mei gehouden zijn geslaagd voor boekhouden de heeren P. G Haverkamp, C J. Roos, F. J. W. Sieveudink, D. Schippers, J. J. van Greu- ningen, J. H. J. Harmsen G. L. Del Baere en mej. M. F. van Osenbruggen van Amsterdam en de keeren W. Spiels van Enschede, J. Ellerman Czn. van Zaandam en W. H. B. Briedé Jr. van Nienwer-Amstel. Voor handels-correspöndentie in de fransche taal de heeren A. F. van Amstel en A. H. do Hartog van Amsterdam; in de engelsche taal de heeren J. Ellerman Czn. van Zaandam en J. C. Horsman van Baarn. In het jaarverslag der Prins-Hondrikstichting, in April 1.1. uitgebracht, wordt met een enkel woord melding gemaakt van de plannen tot uitbreiding dier stichting- te Egmond aan Zee. Op het gebouw zou, Daar het bestuur zich voorstelde, eene bovenverdieping verrijzen. Met de verwezenlijking dier plannen beeft men kort daarop een aanvang gemaakt en den 12 was de westelijke vleu gel van bet gebouw onder dak. De aannemer, de heer G. Ruigewaard, heeft met grooten spoed voortgewerkt. Half Augustus hoopt men gereed te zijn met den ge- beelen bouw. Het werk, dat aangenomen is voor J 14825, geschiedt onder de opperleiding en volgens de plannen en teekeningen van den heer A. L. van Gendt, architect te Amsterdam. Voor de adspiranten naar eene plaats in de stichting, welke thans reeds tot 50 zijn gestegen, is het zeker aangenaam te vernemen, dat met zulk een spoed gearbeid wordt. Nu moeten nog de noodige gelden bijeengebracht worden voor de inrichting van het nieuwe gedeelte. Moge de weldadigheid onzer landgenooten zich daarvoor niet onbetuigd laten! Yan wege de plaatselijke vereeniging Eendracht te Schermerhorn wordt den trouwst schoolgaande kin deren, en wel die minder dan 2 percent van de sedert een jaar gehouden schooltijden verzuimden, een feest bereid. Wie vóór 1 Mei van het loopende jaar hun 11 jaar voleind hebben, maken een prettig en leerzaam reisje; de jongeren vieren feest op het dorp. De eersten be zochten ten getale van 30 slechts 4 mochten niet mee wegens te veel schoolverzuim per stoomboot van den heer Bosman te Alkmaar, de schoone diergaarde te Amsterdam. Dat de jongelieden, die natuurlijk voor het meerendeel nooit Amsterdam en Artis hadden gezien, veel genoegen smaakten op dat reisje, spreekt van zelf. Vroegere 11 jarige oudere trouwe schoolbezoekers brachten reeds een bezoek aan den Helder, het eiland Marken, Schoorl en Egmond en andere merkwaardige plaatsen of streken in Noordholland. Uit het verslag der rekening-commissie voor het district Texel def verzekering-maatschappij »'t Alge meen Belang" blijktdat de vereeniging meer en meer in bloei toeneemt. In het afgeloopen jaar werden 125 nieuwe polissen uitgereikt en werd aan premiën een be drag van ƒ1671,03 ontvangen. Deze som zon echter veel aanzienlijker zjjn, indien de deeluame meer algemeen was, daar er thans nog jaarlijks meer dan ƒ16000,aanas- surantie-premiën van Texel naar den vasten wal wordt verzonden. Dezer dagen heeft het bestuur van 't Alge meen Belang" een adres verzonden aan den gemeente raad met verzoek de brandbluschmiddelen in dé ge meente te willen verbeteren. Eene onmiddellijke hervor ming voor alle dorpen zon te groote ko3teu veroorzaken. Daarom zon het wansckelijk zijn in de hoofdplaats, deir Burg, te beginnen om later de bluschmiddelen der an dere dorpen te herzien. De raad heeft in zijne laatste vergadering evenwel beslotende behandeling van ge noemd adres tot eene volgende vergadering te verdagen. De gemeenteraad van Texel» heeft den 10 met 10 tegen 3 stemmen de door 78 visschers vau het dorp Oosterend ingediende stukken voor kennisgeving aan genomen en zich met het plan van den hoofdingenieur voor de havonverbetering vereenigd, voor welk plan de gemeente ƒ34000,subsidie ontvangt. Den 12 zijn van Texel naar Leiden verscheept 2050 lammeren; in het geheel zijn nu verhandeld 18850 lammeren. Den 11 des voormiddags is te Aartswoud een bijna geheel uit hout gebouwd huis-, bewoond door J. Kuiper, afgebrand. Te Heemstede is eeu 34jarige kleermaker, wo nende te Overveen, door twee veldwachters in den Haar lemmerhout op keeterdaad betrapt op het plegen van onzedelijke handelingen met jonge meisjes-, Te Bennebroek is een geval van hondsdolheid voorgekomen. Den 12 is door den gemeenteraad van Xaandam tot secretaris benoemd de heer J. A. Zaalberg, thans secretaris der gemeente Franeker. De arr.-rechtbank te Amsterdam-, heeft den tim merman Joh. Brandhof te Bnssum veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf, wegens het als failliet weigeren van het geven van inlichtingen aan den curator. De Hooge Raad der Nederlanden heeft surséance, van betaling verleend aan de Kon. Fabriek van stoom- en andere werktnigen te Amsterdam. - Door Hollanders werd ingezonden op de tentoon stelling te Buenos-Ayres, nl. door de beeren:. J. Ankersmit Zoon, Amsterdam, tabak; Erven Lu cas Bols, idem, likeuren; de Deli Brouwerij, idem, extra stoat; J. A. J. Schokking, idem, thermometers en maat glazen Bloemendaal en Laan Wormerveerrijst en lijnkoeken; A. van Berkel, Delft, jenever; Wijnand Foc-* king, Amsterdam, likeuren; Amstels Suikerraffineerderij, idem, suiker; Knoors Comp., Gouda, Gondsche kaas de Haan Amsterdam biscuits Kamphuis Zaandam étalage zonder rijst; A. Kerbert, Purmerend, stremsel en kleursel; L. W. Heil, Haarlem, Edammer en Goudsche kaas; Hesselink, Arnhem, spaansche wijnR. H. Pen Castricum anijs-biseuits;. Wed. Massee en Zoon, Goes, landbouwwerktuigen, welke een 2en en 3en prijs hebben verkregen; E. van den Bosch, Goes, x-epresentant van het rundvee-stamboek Noordholland, photografieën van hollandsch vee. Het Ned. Landbouw Comité 11 stieren waarvan één, No. 1340 N. R. S., een Sën prijs heeft gekregen. 26 koeien waarvan nog geene bekroond 2 beeren, 6 zeugen (de beeren le en 2e prijs, 8 drachtige zeugen, le prijs, 4 rammen, waarvan 2 een 3e prijs eu 2 ooien, waarvan één een 2e prijs. Do hollandsche zwarte merrie heeft een len prijs en den eere-prijs uit alle rassen Een hollandsche stier, in 1889 ingevoerd, heeft den eere- prijs uit alle rassen bekomen. Wordt 't dorpje Bergen meermalen genoemd als een bijzonder rustig plekje't kan er vooral in den «Zomertijd", ook druk en woelig zijn. Zboals Zondag. 8^ Juni b. v., toen een 140 turners het plaatsje hadden uitgekozen om er een blijden dag door te brengen. Het verrassing- of verschalkingspel door het gezelschap daartoe in tweeën verdeeld, uitgevoerd, werd door vele nieuwsgierigen met genoegen gevolgd en een vroolijk «hoera!" ging er op, toen een tweetal, als boer en boerin verkleede gymnastendoor de tegenpartij in een aan komend rijtuig werden «gesnapt". Een «hiephiep hoera voor Bergen's burgemeester, een dito voor den eigenaar van «Duinvermaak", en de stoet trok in de beste orde, voorafgegaan door 2 hoornblazers, naar Alk- maai-, om verder per spoor de terugreis te vervolgen naar Haarlem, de plaats bunnor herkomst. Voor de hoofdakte hebben zich aangemeld, bij- de examen—commissie te Breda 147 mannl. en 6 vrouwl. candidaten; te Assen 215 mannl. en 9 vrouwl. - Bij kon. besluit van den 11 is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot directeur van de gevangenis te Utrecht de heer J. C. G. Mtillemeister-thans directeur van het huis van bewaring te Haarlem. Voor de 3 pets. geldleening, groot 800,000, ten laste van de gemeente Haarlem werd ingeschreven tot een bedrag van 1.455.900, waarvan 56000 tegen 96, f 543000 tegen ruim 95 en 300,000 tegen ruim 94) pet. De gunning is nog aangehouden. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 12 bij enkele inschrijving aanbesteed het uitvoeren van baggerwerk in het Noordzeekanaal, bewesten de vaart van de nieuwe petroleumhaven en in zijkanaal I naar Oostzaan, geraamd op 15800. Laagste inschrijver de heer Augustinus Wiegerinck te Diemen voor 12900. BABKTBEKlUlTEA AMSTERDAM li Jnni. Aardappelen Friesche Dok- kurnmer Jammen f 3,10 a 3,50, idem Franeker Jammen f 2,75 a 3,20 id. Engelsche f 2.a id. Zeeuwsche Spuische f 2,75 a 3,—, Zeeuwsche blauwe f a Pruis. Hamburgers f 4 25 a 4,50, roode f 2 .50 a 2,70, Andijker Muisjes f 7,50 a 8,50 alles per HL., nieuwe Malta f 0,09 a 0,12 per kop. 13 Jan. Aangevoerd 490 Runderen: vette le soort f 0,83 2e soort f 0,73, 3e soort f 0,63, per P., Melk- en Kalf- koeien f 160 a 275, 47 Nuckt. Kalveren f 7 a 1440 Schapen f 25 a 32 600 Lammeren f 10 a 16 383 vette Varkens f 0,38 a 0,44 per P. 9 Juni. Raapkoeken f 55 a 90, Lijnkoeken f 8a 1175. Petroleum vast. Amerik. loco f 8,25Sept.-Dec. f 8,35, E. Cons, en Nobel onveranderd. 11 Jnni. Aangevoerd 219 vette Kalveren f 0,60 a f 0,80 per 1'., 53 nucht. dito f 6 a 13, 142 vette Var kens f 0,38 a 0,42 per P. ENKHUIZEN 11 Juni. Kleine Kaas f 28,50, aan gevoerd 31 stapels. Karwijzaad f 9,50 a 10,25, Mosterd zaad f 16 a 18, Erwten groene 11 a 12. Bruine Boonen f 8 a 10,25, Gerat f 4,25 a 5,50 Haver t 3 a 4Sclia- penf 24 a 28 Lammeren f 10 a 15 Konijnen f 0,25 a 0,40, Kippen f 0,65 1,00, Eieren f 3,50 a 4 per 100, Boter f 0,60 a 0,62| per kop. SCHIEDAM 13 Juni. Moutwijn f 10, Jenever f 14, Amst. proef f 15,50. ZAANDAM 12 Jun. Kleine kaas 28,50, aangevoerd 34 apels.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2