HERTHA, Vre emdelingen. Loting. Feuilleton. No. 11. Twee en Negentigste «Jaargang. 1890. 0 N 1) A G 15 JUNI. Bit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAB. SCHUTTERIJ. Vergadering van den Raad ALKMAAR, Vrije beschikking over ver diend loon. ALKHAARSCIIK COIISAM. Deze Courant wordt Uinsdag-, Donderdag- en ®»teB*«lag®von«l uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door bet geheele rijk ƒ1, De o nummer a 0,0©. Prijs der gewone Advertentie» Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 33. OFFICIEEL. «xEDEELTE. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR, overwegendehet hem gebleken is zich alhier ter stede nog verschillende vreemdelingen ophouden, die niet voorzien zijn van voldoende papieren, althans hun bui- tenlandscK paspoort of andere bescheiden niet ten zijnen bureele hebben ingeleverd vermeentbedoelde vreemdelingen in hun eigen belang In overweging te moeten geventen spoedigste hiervoor zorg te dragen. Alkmaar, den 14; Juni 1890. De Commissaris van Politie F, G. C. J. FUNDTER. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van de belanghebbende ingeschrevenen voor deSchutterij vau dit jaar, dat de alphabetiscbe naamlijst voor de personendie aan de loting van dit jaar zullen deelnemen,, voor een ieder ter inzage ligt ter gemeente secretarie van heden tot den dag der loting op alle werkdagen des morge&s van' 9 tot 2 uuropdat een ieder in staat zon zijn, om,, zoo op die lijst eenige per sonen of omstandigheden mochten voorkomen, die daarop nog z,ouden behooren te warden aangeteekend of daarvan weggelaten, daarvan aan de, commissie, bedoeld bij art. 11 der wqtbij de loting konnis te gevenmet last op 21 Juni dee namiddags te zes urente verschijnen op het raadhoiki der gemeenteten einde aldaar voor den dienst der schutterij te loten, en, redenen van vrijstelling hebbende die alsdan op te gavenalsmede om de bewijzen tot hare stav&ng en bij de wet gevorderd, voor zooveel noodiguiterlijk binnen drie dagen na de loting over, te leggen aan bet bestuur der gemeente. Burgemeester es .wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT. .11 -Juni 1880. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. UIT HET HOGGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. 'M) Hoofd stuk XIII. rter gemeente op DIASDACr I Jnn! 's namiddags 123/4 ure. Punten van behandeling Verzoek van mej. H. Elfrink om eervol ontslag als helpster in de vrouwelijke handwerken aan de openbare school voor on vermogenden. Van de vaste commissie van financiën. Rapport op de rekening van het burg. armbestuur over 1889. Idem op het schrijven vau den beer W. H. Arkes, betreffende den tramomnibusdienst HoornAlkmaar. Van Burgemeester en Wethouders. Ontwerp-besluiten tot regeling van uitgaven op de gemeente-begrooting voor 1889 met rapport der com missie van financiën. Brief betrekkelijk den toestand van den Middenweg in den polder Heer Hugowaard. Voorstel tot overkapping van den afgebrauden ooste lijken vleugel van het Stadshuis, met rapport der vaste commissie van bijstand. Rapport op het verzoek van D. Visser, om van de gemeente een stukje grond aan de Karnemelksbuurt te mogen koopen. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan mej Ch. S. Koning als eerste onderwijzeres aan de openbare school voor meisjestot benoeming van eene opvolgster in hare plaats op lagere jaarwedde en betrekkelijk de verdere voorziening in het personeel aan die school. Van de vaste commissie voor de strafvero r d eningen Rapport omtrent de ontwerp-verordening op bet be noemen en ontslaan van gemeente-ambtenaren en be dienden. Rapport omtrent de ontwerp-verordening tot benoeming van leden der besturen van gemeentelijke instellingen van liefdadigheid en van verschillende commissiën. Vergadering met gesloten deuren. Voorstel betrekkelijk den lokaal-spoorweg. Benoeming van a. oen lid der commissie van toezicht op het stedelijk museum, in plaats van wijlen den heer dr. J. J. de Gelder; b. een lid van bet burgerlijk armbestuur in plaats van den heer H. J. Vonk; c. eene helpster bij het onderwijs in de vrouwelijke hand werken aan de openbare school voor onvermogenden; d. vijf leden der commissie tot onderzoek der gemeente- rekening over 1889. .Namens den Voorzitter van den Raad De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De gebeurtenissen volgden elkander nu geregeld op. Kolonel von Anzendorlf schreef den volgenden morgen aan dokter .Fritz Steinipann, den voogd van Hertha, wiens toestemming poodig was en de arts die eene drukke praktijk bad, telegrafeerde onmiddelijk terug, dat hij zijn pleegkind en schoonzuster bij het voorgenomen huwelijk alles goeds toewensclite Den volgenden dag werd dit telegram gevolgd door een brief.die naar het scheen de wel wat haastig gegeven toestemming moest bevestigen. Het verschil in leeftijd tnsscben Hertha en haar toekomstigen gemaal was wel is waar bijzonder groot, maar de ervaring leerde, dat der gelijke huwelijken meestal gelukkiger uitvielen dan die waarbij dit onderscheid te gering was. Zijn, dokter Stein- naann's huwelijk was daarvoor een welsprekend bewijs aangezien hij ongeveer twintig jaar ouder was dan zijne lieve Julie en zij toch een leventje leidden als de tortel duiven in het Paradijs. Bovendien had bij reeds sedert langen tijd opgemerkt, dat Hertha een zeer zelfstandig karakter en eene buitengewone behoefte had om hare per soonlijke neigingen te volgen. Voor zulke meisjes was het altijd een geluk wanneer zij zoo vroeg mogelijk in bet huweljjk traden. Ook Julie had er in haar duidelijk flegmatisch schrift oenige regelen bijgevoegd hartelijke groeten en geluk wen- scben waaruit zoowel blijdschap sprak over Heitha's ge luk, als geheime vreugde over het vooruitzicht, hare zus ter en voormalige huisgenoote eindelijk bezorgd te zullen zien. De kolonel woonde immers ook in de hoofdstad Het was zooveel aangenamer elkander nn en dan eens een bezoek te brengen en geheel van elkaar onafhanke lijk te zijn, dan steeds van weerskanten zich te moeten ontzien. Jnlie schreef dat wel niet in duidelijke woorden, maar Hertha voelde het zoo goed dokter Steinmann zou haar wellicht eenige weken missen, Julie geen twee uren Julie ging ook zoo geheel op in baar huishonden! Tot nog toe had het jonge meisje nog niet dat besef gehad van het egoïsme barer blonde zuster. Thans had zij het gevoel van den slaapwandelaar-, die, zonder bewust te zijn geweest van het dreigend gevaar, gelukkig langs den rand van een afgrond gekomen is. Met verdubbelde teederheid hechtte zij zicb daarom aan den man, die van nu af alles voor haar zijn zou. De Gruthenau's hadden besloten, de verloving van hunne dochter Marie den volgenden woensdag, den verjaardag van graaf Gassier, publiek te maken en met een feest in den familiekring te vieren. Aangezien echter de kolonel terstond na de ontvangst van dokter Steinmann's brief de gelegenheid waarnamom aan mevrouw von Gruthe- nau en freule von Halff kerkedie hij te zamen op het terras vondzijn geheim mede te deelen, sprak het van zelfdat het oorspronkelijke plan voor het feest werd uit gebreid. Kertha's verloving zon tegelijk met die van Marie bekend gemaakt, een grooter aantal vrienden en kennissen uitgenoodigd en het verlovingsfeest veel schitterender gevierd worden. De beide meisjes straalden van geluk. Men zag ze telkens arm in arm door het park wande len, om elkander hare zalige verrukking hare plannen en verwachtingen mede te deelen. Marie benijdde Hertha het voorrecht, van haar ver loofde steeds in hare nabijheid te hebben terwijl graaf Gassier alleen des namiddags op zijn fleren Wotan op Gruthenan verscheen en eenmaal zelfs door drukke bo zigheden verhinderd een geheelen dag wegbleef. Intnssehen hield de kolonel zich ook tamelijk kalm. Hij achtte bet strijdig met zijn leeftijdom zoo onder 't Is juist een jaar geleden dat de Alhmaarsche Courant over dat onderwerp een drietal artikelen ten beste gaf. Een wetsontwerp om aan de werklieden die vrije be schikking te waarborgen tegen mogelijk misbruik van de macht en den invloed van den werkgever was bij koninklijke boodschap van 15 Mei 1889 aan de Tweede Kamer toegezonden. Vierderlei misbruik was volgens den Minister van Justitie door een opzettelijk onderzoek aan het licht gekomen en behoorde zooveel mogelijk door wettelijke voorschriften te worden gekeerd 1°. uitbeta ling van loon in anderen vorm dan in Nederlandscb geld, namelijk in levensmiddelen, in brandstof, in manufac turen in vreemde muntdie de werkman zelden tegen denzelfden koers kan uitgeven waartegen hij ze heeft ontvangen in bonsdie in aangewezen winkels tegen winkelwaren kunnen worden ingewisseldetc.; 2°. onge regelde uitbetaling van het verdiende loon zoodat de werkman daarop niet vast kan rekenen en genoodzaakt wordt te leenen of op crediet te koopen 3°. verkoop op crediet, waardoor de werkman langzamerhand bij den winkelier in de .schuld geraakt en van hem afhankelijk wordt niet nauwlettend meer kan toezien op maat gewicht of hoedanigheid van de waren die hem worden geleverden ten slotte niet juist meer weot hoeveel hij schuldig is; 4°. dwang om in bepaalde winkels te koopen (gedwongen winkelnering), waardoor de werkman ver plicht wordt bij zijn baas of bij familie van zijn baas te koopen wat hij misschien beter of goedkooper bij een ander zou kunnen krijgen. Den 27sten September van het vorige jaar verscheen bet uitvoerig voorloopig verslag van het onderzoek van dit wetsontwerp in de afdeelingeu der Tweede Kamer, en eers't den 24sten Mei vau dit jaar heeft de Regeering hare Memorie van Beantwoording ingezonden. Daaruit blijkt reeds, dat de opmerkingen van de Tweede Kamer hebben geleid tot een hernieuwde overweging van ver schillende bepalingen van het ontwerp der Regeering en inderdaad heeft het Regeeringsvoorstel belangrijke wijzigingen ondergaan. De eerste artikelen zijn geheel omgewerkten dat dit noodig was zal wel voor ieder duidelijk zijn die de oorspronkelijke bepalingen verge lijkt met hetgeen de Regeering thans daarvoor in de plaats heeft gesteld. Volgens het oorspronkelijk ontwerp zouden de wettelijke voorschriften omtrent de vaststelling en de uitbetaling van het loon in veel ruimer kring hebben gegolden dan noodig is en inderdaad door de Regeering bedoeld werd; zij betroffen elk loon wegens huur van dienstenvan werk of van nijverheid alzoo gelijk in het voorloopig verslag werd opgemerktook het loon van kantoor- en handelsbedienden ingenieurs architecten rentmeesters, onderwijzers enz. Men had er bij kunnen voegen ook vau geneesheeren en advokaten. De Regeering heelt aan den wenk gehoor gegeven om het wetsontwerp te beper- de oogen van het geheele gezelschap den verliefde te spelente meerwijl hij kort na het bekend worden van zijne verlovingeen blik had ontmoet uit de oogen van luitenant von Höffert een niet te omschrijven doch zoo driesten beleedigenden blik dat hij zich met geweld had moeten bekeerschenom kalm te blijven. Hij zou hem gaarne een oorvijg gegeven hebben maar daartoe bestond eigenlijk geene aanleiding. Hij wistdat de luitenant vreeselijk ijverzuchtig op hem was. Misschien zocht hij wel met opzet eene botsingmaar dat zou. juist eene reden zijnom elke aanleiding daartoe te voorkomen. Was het niet te vermijden goedde kolonel lachte bijna medelijdend bij de gedachte aan een conflictmaar toch was het beter deze onaangename noodzakelijkheid te ontwijken. Ook freule von Halff kerke, die de verloofdenwaar zij zich ook vertoonden als een zegenaanhrengende genius omzweefde werkte op de zenuwen van den kolonel. Deze brave dame, in wier rein gemoed geene enkele onedele gedachte zon kunnen opwellen die gaarne haar hartebloed zou gegeven hebben, om hemhet onverbleekte ideaal uit hare jeugden Herthade lieveling van haar ouden dag gelukkig te weten herinnerde hem toch aan veel wat hem in deze dagen onaangenaam aandeed. Hij wist nog nietdat Hertha de geschiedenis van zijn leven kende. De toespelingen op het verleden die der anders zoo discrete tante Susette in hare niet te beschrij ven ontroering meermalen ontsnaptenhadden invloed op zijne stemming. Waarom moest Hertha, die iu de toekomst zijn valles" zou zijn zich als eene »plaatsver- vangster" beschouwen zooals freule von Halffkerke twee of drie malen met vreugdetranen in de oogen had be toogd En waarom moest hij er thans juist zoo levendig aan herinnerd wordendat de dagen zijner jeugd in den nevel van een ver verleden achter hem lagen Thans nn de beslissing gevallen waswilde hij leven wilde hij niet langer verwijlen bij een droom uit het ver leden Het dubbele feest liep uitstekend van stapel. In de lange eetzaal was een diner aangerecht van vijfenzestig

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5