Buitenland. Binnenland. ken tot het loon van werklieden", maar noemt met werklieden en daglooners te gelijk ambachtslieden, hand werkslieden en alle anderen die tegen betaling hunne diensten tot lichamelijken arbeid verbinden. Nu is een timmermansbaas of een smid ook een ambachtsman of handwerksman en wanneer hij voor iemand eenig werk verrichtzal dit in den regel uitsluitend lichamelijke arbeid zijn hij heeft dus zijn diensten tot lichamelijken arbeid verbonden, en zal bij gevolg onder de bepalingen van de nieuwe wet vallenen b.v. elke week betaald moeten wordentenzij het tegendeel uitdrukkelijk be dongen ismaar dat is zeer zeker de bedoeling niet, en een wijziging van de nieuwe bepaling zal daarom al wederom niet overbodig zijn. Onnoodig is bet immers de wijze te regelen waarop het loon van den ambachtsman zal worden vastgesteld en betaald wanneer hij werkt voor een particulierwat noodig is gebleken is het maken van eenige wettelijke bepalingen omtrent de vaststelling en de betaling van het loon waarvoor de knecht, de werkman of de daglooner werkt, in dienst van zijn baas of patroon. Waarschijnlijk zou het daarom nog het beste zijn evenals in ons Burgerlijk Wetboek eenvoudig te spreken van «werklieden" en alle definitie of nadere om schrijving weg te laten waardoor menom het eene kwaad te vermijden gewoonlijk in het andere vervalt. Omtrent het loon van den werkman wil nu de Begee ring bepaald hebben dat het in niets anders mag be staan dan 1". in Nederlandsche munt of Nederlandsehe bankbil jetten behalve in die gemeenten aan de grenzen waar ook betaling in vreemde munt volgens de wet geoor loofd is 2". in voedsel dat onmiddellijk gebruikt wordtmet andere woorden: in «de kost." Men zal dus onder het loon wel mogen begrijpen de heele of halve kostmaar .geen levensmiddelen die mede naar huis worden genomen, behalve alweer wanneer dit mocht vallen onder no. 3 de gewone «paar boterhammen", die de werkster mee krijgt, mogen dus niet meetellen onder het loon 3°. in voortbrengselen van het bedrijf waarin do werk man zijn loon verdient of in materialen, die in dat bedrijf gebruikt worden. Zoo zal het loon van den werkman bij den landbouwer ook kunnen bestaan in een zekere hoe veelheid rogge, tarwe, aardappelen enz., die hij zelf ver bouwt het loon van den veenarbeider of van den werk man in een steenfabriek in een partij turf, die de veen baas maakt of de steenfabrikant in zijn bedrijf gebruikt; 4°. in het gebruik van een woning, een schuur of een stukje grond en in het recht van beweiding of stalling, indien maar de woning de schuur of do grond, die ge bruikt de soort en het aantal dieren die geweid of gestald moeten wordenduidelijk zijn aangewezen. Het loon of een deel van het loon zal dus kunnen bestaan in een huisje om iu te woneneen lapje grond om te bebouwen het weiden of stallen van een koe of van drie of vier schapen 5". in een ol ander werkdat door den baas of voor rekening van den baas ten behoeve van den werkman wordt verricht. Zoo wordt in sommige streken van ons land als een gedeelte van het loon van den werkman bepaald, dat de boer, in wiens dienst hij is zijn stukje land zal laten beploegen of hem daarvoor zijn paarden in gebruik zal geven. Als het loon geheel ol gedeeltelijk bepaald wordt op de wijze als in de 3e, 4e en 5e plaats is genoemd, heeft de werkman de bevoegdheid, van hem in wiens dienst hij treedt daaromtrent een schriftelijke verklaring te vorderen die hem niet geweigerd zal mogen worden. Vordert hij zulk een verklaring niet, en meent hij latei- dat hem van deze zaken niet is ter hand gesteld of in gebruik gegeven wat hem toekomt, dan zal hij dit, even als ieder ander die zich tot den rechter wendtmoeten bewijzen maar dau geldt ook weer de bepaling van ons burgerlijk rechtdat de meester op zijn woord desge- vorderd met oede gesterktzal worden geloofd zoowel ten aanzien van de hoegrootheid van het bedongen loon als van hetgeen daarvan over het verschenen jaar betaald en over het loopende jaar op rekening gegeven is. Wanneer het loon in geld minder dan 15 's weeks bedraagtmoet het ten minste eenmaal 's weeks worden uitbetaald, behoudens verlof van den Minister van Justitie personen en de zaalwaarin gedanst werddoor eeno kunstenaarshand buitengewoon sierlijk gedecoreerd. Eene mazurka gedanst door twaalf hoeren en even zoo vele dames allen in Poolsche kleederdrachtwerd gevolgd door eene allergrappigste boerenquadrille en de cotillon was eene aaneenschakeling van de aardigste verrassingen. In de pauze werden de van geluk stralende aanstaande bruidjes door twee als genieën vorkleede jonge meisjes toegesproken in verzen die natuurlijk door Gustaaf von Gruthenau waren vervaardigd. Bij het slotcouplet klonk er zulk een daverend applaus door de zaaldat de lialf- doove vader van Anrelie zich met een opgewekt gelaat tot freule van Halffkerke keerde en zeideJa dat •droge AugustusweerIk hoor nu weder uitstekend Was het niet het lied aan de Avondster Mooi 1 Heel mooi 1" Niettegenstaande den teederen blik die hem uit Her- tha's oogen tegenstraaldevoelde de kolonel bij den aan vang van het feest een zekeren tweestrijd in zich opko men. Zou hij zich overeenkomstig zijn leeftijd en zijne gewoonte waaraan hij trouwens op Marie's verjaardag ook reeds ontrouw was geworden aan het dansen ont trekken en het bekoorlijke meisje, dat zoo fier en en zeo ge lukkig aan zijn arm hing, terstond, reeds op den eersten dag van hunne verloving, duidelijker doen gevoelen, dat hij niet meer paste bij zulk vroolijk, onbezorgd gezelschap Indien hij zich onttrok, zou er ook terstond eene schaduw worden geworpen op hun geluk en aan den anderen kant kwam het hem toch waardiger, verstandiger en voor dc toekomst vooral doelmatiger voor, als hij van den aan vang af, als uit beginsel afzag van elk wedijveren met het jongere geslacht Wat was hier het ware, wat het verstandigst, wat het meest gewenscht? Spoedig evenwel kwam hij de onaangename gewaar wording welke deze tweestrijd had teweeg gebrachtte boven; bij merkte namelijk op, dat het deelnemen aan -den dans, waartoe hij niet kon besluiten, werd beschouwd als iets, dat van zelf sprak, ja, dat zelfs luitenant von Höffert met een dood gewoon gezicht, zonder den minsten schijn zelfs van dat zekere sarcasme, dat zoo spoedig om ol van zijnentwege om het ten minste eenmaal 's maands te doen. Wordt het loon naar het stuk of de maat be rekend, dan kan ook van de wekelijksche betaling worde* afgeweken bij schriftelijke overeenkomst of volgens een lijstdje altijd op een zichtbare plaats in de werkplaats moet hangen. Het bovenstaande zal waarschijnlijk voldoende zijn om te doen zien, dat de regeling van deze zaak niet zoo eenvoudig is als velen meenen. Wat' de Regeering voor stelt is althans zeer omslachtig en op vele punten in de praktijk moeilijk na te komen. Dat eene betere rege ling mogelijk isdan hier is ontworpenwillen wij niet ontkennenmaar inderdaad de zaak is lastig en ingewikkelden men loopt steeds groot gevaardoor- wettelijke bepalingen aan den eenen kant eenige mis bruiken keerendeaan den anderen kant den werkman te benadeelen of schadelijke belemmeringen en moeilijk uitvoerbare formaliteiten in het leven te roepen. Een punt moet echter onzes inziens bepaaldelijk worden af gekeurd. Wil men omtrent enkele punten schriftelijk bewijs, dan zal men van den werkman niet moeten vor deren dat hij dit van den patroon vraagt maar aan den patroon de verplichting moeten opleggen om het ongevraagd te geven. Het gaat niet aan, den knecht of den werkman, die een dienst of werk zoekt, te laten optreden met een eisck tegen den persoon, van wien hij hoopt een dienst of werk te krijgen. DUTSCSIJLAIVM. Ilijl»s)Ja«. De nadere begrooting van 4-1 milMoen voor Oost-Afrika is bij tweede lezing goedgekeurd. Pruisen. Den 13 is in de nieuwe kruitfabriek te Span- dau door het te drogen gehangen schietkatoen eene ontploffing ontstaanwaardoorbehalve de droogkamer een tweede gebouw vernield is. In vele huizen werden de ruiten vernield. Van de werklieden werden eenige door de neervallende steeuen licht gekwetst. HXkiRIi V\» LageriaiK Den 12 doelde minister Fergusson mede, dat Portugal in beginsel het voorstel van Engeland en Noord-Amerika aangenomen had om de zaak van den Delagoa-spoorweg aan de uitspraak van een scheidsrechter te onderwerpen. Hij zeide verderdat hij nog geene verklaring kon afleggen ten opzichte van de onderhande lingen tusschen Duitschland en Engeland omtrent Afrika. Den 13 word eene lange en heftige beraadslaging ge voerd, omdat de regeering weigerde iets mede te deelen over de wetsontwerpenwelke zij nog in deze zitting wil doen behandelen. Namens vele zijner mede-afgevaar digden stelde de parhellist Heaiy voor, de vergadering te verdagen als bewijs van afkeuring van de houding der regeering. De voorzitter weigerde dit voorstel in stemming te brengen Ten slotte zeide minister Smith, dat de regeering ver moedelijk den 16 in staat zou zijn aan het Lagerhuis de noodige inlichtingen te verschaffen. Daarmede was de zaak uit. l'KWKRIJk Senaat. Het wetsontwerp op den algemeenen staf van het leger is zooals het door de regeering is voor gesteld den 12 in zijn geheel aangenomen. STATEN-GENERA AL. Tweede Kamer. Bij de op den 13 voortgezette behandeling der spoor- wegorereenkomsten heeft de heer Bahlmann ver schillende bezwaren ontwikkeld. Hij vreesdedat men door de aanneming van het wetsontwerp een kat in den zak zou koopen waarom hij het dan ook zou ver werpen. Ook had de haastwaarmede de zaak behant- deld was een onaangenamen indruk, op- hem gemaakt. zijn mond speelde kwam informeer©» of hij reeds ©en, vis-a-vis voor de Fran^aise had. «Gaarne", antwoordde de kolonel en de Framjaise ging voorbij zonder eenig bijzonder voorval. Luitenant von Höffert danste met Marie, de kolonel met zijne verloofde. Hierna meende von Anzendorfl, dat hij zich zonder zijne verloofde te veronachtzamen, wel gedurende eenigen tijd mocht verwijderen. Hij ging naar eene zijkamer, sprak een paar woorden met Wladimir Orlowsky, rookte eene sigaar, keek gedu rende eenige minuten naar het whistspel; was getuige dat de doove vrijheer von Wolfshagen als gewoonlijk de slechtste kaarten kreeg en ging toen weder naar de danszaal terug, waar hij nog juist bij tijds binnentrad, om te zien hoe Paal von Höffert een stormachtige galop danste met Hertha. Toen Paul den kolonel ontdekte, versnelde hij het tempo nog. Het scheen weldat hij den aanstaanden bruidegom practisch wilde bewijzen, dat zooveel losheid en vlugheid slechts kunnen worden ten toon gespreid door de vlug gere jeugd. Hij zag er daarbij zeer voordeelig uit in zijne gala- uniform had eene levendige roode kleur en zijne sierlijk gevormde neusvleugels trilden als die van een volbloed renner bij het nemen van een hindernis. Er gleed eene schaduw over het voorhoofd van den kolonelmaar toch ook terstond daarop noemde hij zich een dwaas want nauwelijks had de laatste toon van de muziek door de zaal weerklonken of Hertha bedankte den luitenant en kwam haar verloofde met een zucht van verlichting te gemoet. «Ziezoo nn heb ik werkelijk genoeg gedanst," sprak zij lachend en stak haar arm vertrouwelijk in den zijne. Ik kan nu eenmaal niet den geheeleu avond met u dansen en met die andere dat vind ik vervelendWat beteekent het ook Ik denk immers toch aan u en geef niets dan korteverstrooide antwoordenzoodat ik nog den naam van «vervelend" zal krijgen." Otto von Anzendorff dacht: zij brengt mij een offer; maar haar blik logenstrafte die veronderstelling. De heer D'o a net vroeg, of ook' gezorgd vras voor de beperking van den zondagsdienst' op de spoorwegen. Vooral deze regeering- behoorde te zorgen voor eerbie diging van den dag des Heeren ook iu verband met onze nationale verbindingen. De heer Mutsaers achttezich verplicht, het betoog van den heer Bahlmann te bestrijden alsof de provincie Noordbrabant en haar landbouw onder deze regeling zou lijden. Hij zou vóór dit ontwerp stemmen maar hij wensc-hte van de regeering de verklaringdat zij zal zorgen dat handellandbouw en nijverheid niet zullen lijden onder de samenspanning der twee overblijvende maatschappijen. Dat was het voor naamste en dan was de geldkwestie ondergeschikt bij de naasting van de Rijnspoorwegmaatschappij. Daarna werd door den minister van waterstaat in eene rede van 2 uren het ontwerp verdedigd en ving'de minister van financien de verdediging uit een financieel oogpunt aan, om daarmede den 14 voort te gaan. Blijkens een op den 13 bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië is op den 11 tegen de vij andelijke stellingen op de heuvels aas den linkeroever der Edi-rivier opgerukt en de vijand verdreven. Deze liet ongeveer tachtig dooden achter. Onzerzijds zijn gewond twee officieren en twee-en- twintig mindere militairen. Beroepen te Kenigenlmrg (classis Alkmaar) de heer Remmo Hazelhoff, cand. te Blij ham. In het Noordhollandsch koffiehuis te Scliagen werd den 12 eene vergadering gehouden van de Centrale Liberale Kiesvereeniging voor de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Schagen. Na lezing- en goedkeuring der notulen, het verslag van den secretaris, de rekening en verantwoording van den penningmeester en het vaststel len van een reglement van orde, werd het woord gegeven aan den heer W. Kloeke, te Schagen,. die het kanaalplan SchagenEnkhuizen inleidde, hetgeen veel belangstel ling wektegetuige de aanneming bij. acclamatie van eene motie van den voorzitter, waarin de volle instem ming der vereeniging met het plan werd betuigd. Het tweede onderwerp van bespreking was het ontwerp van de stoomtramverbinding SchagenHoora, dat door den heer W. H Arkes te Enkhuizen werd toegelicht, waarbij een overzicht werd gegeven van hetgeen in deze reeds gedaan was en nog zou gedaan worden. Besloten werd, eene circu laire aau de leden van de Provinciale.Staten te zenden, ten einde hun steun te vragen voor het plan, ender mededeeling, dat de vereeniging het zeer toejüieht. De vergadering werd daarna gesloten. Te Crrootscliermer gaat; een® lijst rond bij de r. k. ingezetenen om gelden bijeen te krijgen tot het bou wen van eene kapel aldaarwat voor alle katholieken aldaar een groot gemak zou opleveren, daar men thans naar de Rijp en de Beemster ter kerk gaat. Naar wij vernemen komen op die lijst reeds- giften van f 1000 f 800 en f 500 voor. Iemand in de Zuld$ehemer gaf dezer dagen een postduif mede naar Luxemburg, van waar het dier 's avonds van denzelfden dag reeds teruggekeerd was. De voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school te St. Pankras bestaat uit- die dames C. Colleq te Nederhorst den Berg, E. M. Buijs en C. M. Nijenhuis te Alkmaar en N. Tip te Wéstzaan. Den 11 is te Moorn-eenivièrjaarigkind verdronken. Te Leiden is tot arts. bevorderd de heer E. Mi Melehior van Koedijk. Volgens een bericht uit Parijs wordt de inbezit neming van het betwiste Lawa-gebied in Guyana door de fransche regeering officieel ontkend. Alleen reikten? de fransche aatoriteiteu aan hen die de goudvelden ontginnen, op hun eigen risico en verantwoordelijkheid, voorloopige eigendomsbewijzen uitin afwachting? dat door de Nederl. Staten-Generaal de binnen een. kort tijdsverloop, beloofde ratificatie worde verleend. «Kom.",, sprak zij?, «laat ons wat in den tuin. gaan. Marie en Eberhard ajjn al lang buiten met tante Susette De beide geëngageerde paren ontmoetten elkander onder de met lampions versierde hoornen en freule- von Halff kerke-, in rnisehend, purperkleurig atlas gedost, trad op als «f&cheuse cinqnième." «Weet gij nog, Hertha," vroeg Marie, «hoe heerlijk wij ons op de kostschool dat alles hebben vooz-gesteld «Watlieveling «Onze bruiloftHebt gij dat waarlijk vergeten «Hebben wij toen al over onze bruiloft gesproken?" «Natuurlijk! Al in de 3e klasse! Span uw geheugen maar eens inWij zouden op denzelfden dag trouwen en samen bruiloft vieren. Ziet gij nu hoe onze droom verwezenlijkt wordt? Want dat itaat immers vast: nu wij samen onze verloving gevierd hebben trouwen wij ook op denzelfden dag! Nietwaar, Eberhard?" De graaf wierp haar een teederen blik toe. «Dat zou alleraardigst zijn," antwoordde hij op den toon van iemand die alles aardig vindtwat de ge liefde hem voorstelt. «Als de kolonel niet al te lang wil. wachten Von Anzendorff had willen antwoorden: «Ik heb niet veel tijd meer overom zonder noodzakelijkheid uit te stellen.Hij zweeg echter en knikte slechts be vestigend. «Tegenwoordig gaat dat alles zoo veel vlugger dan vroegermerkte Marie op. «Men koopt het geheele uitzet kant en klaar!" «En wanneer dan vroeg tante Susette aangedaan. »Nu," hernam Marie, «van middag was er sprake van het begin van December. Maar.dat duurt toch nog vree- selijk langEen engagement van drie maanden Die tijd heeft toch iets ongezelligs iets halfs. Ik verzoek u mij niet verkeerd te hegrijpen «O, wij begrijpen het heel goed!" antwoordde tante Susette en omarmde het jonge meisje. Daarna gaf zij beiden meisjes een hand en zei: «Weest maar gerust! Wat tante Susette voor uw geluk doou kandat zal ge schieden Verlaat n daarop Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6