No. 72* Twee en Megeniig&te Jaargang. 1890. WOENSDAG 18 JUNI. TWEEDE BLAD Vergadering van den Raad ALKMAAR, ALkOWItSCIIi: (01 ISAl. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar J 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers Ö.Ütt. Prijs der gewone AdvertentiPn. Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. Telefoonnummer 33. No. 6. der gemeente op D1A8DAO 17 Juni 's namiddags 133G nre- Voorzitter de Burgemeester A, Maclaiue Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer Helling. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede dat a. de door de vaste commissie voor de gasfabriek in gediende rekening over 1889 met balans en verslag en alle daartoe behoorende bijlagen in handen van de vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld is, zijnde aan ieder lid een gedrukt exemplaar ter hand gesteld. b. krachtens art. 68 der gemeentewet reeds in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld zjjn de rekening van regenten van het burger weeshuis over 1889 en de bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het in komen, dienst 1890 ingediend door J. A. A. Haf ken scheidt, D. G. van BeekC. J. en V. W. GoesL. A. Mees, H. van de Kamer Albz., G. T. M van den Bosch, M. van der Velden echtgenoote van P. Roskam, P. Bak, A. I. de Jongh, wed. J. Rens, K. van der Meer, D. J. J. Poll en S. Jut. Voor kennisgeving aangenomen. Zjjn medegedeeld de sedert de vorige vergadering in- gejfomen stukken. 8. Brief van Ged. Statenten geleide van het goed gekeurde kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1890. Voor kennisgeving aangenomen_ Van Burgemeester en Wethouders. Brief, waarbij naar aanleiding van de in de laatste raadsvergadering gedane toezegging medegedeeld wordt, dat na dB toelating van leerlingen met 1 Mei 1.1. de ópen- bare, school vooronvermogenden bezocht werd door 590 kinderen, de eerste tusschenschool door 270 kinderen en de tweede tusschenschool door 270 kinderen; onder laatst genoemd. getal waven echter 5 schipperskinderen, die met Juni- Viertrekken zouden,. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Briefi, houdende mededoelingdat in voldoening aafi de .toezegging, in de laatste vergadering gedaan" onderzocht.is, of W. van Donselaar alsnog een uitgang gemaakt heeft van zjjn terreinkadastraal bekend in sectie onder- No. 3Q6op den gemeenteweggenaamd deAchterweg.. Uit dat onderzoek is geblekendat hij dat geheele terrein door jpaaltjes met draad heeft afgezet'en dat in die met: vergunning geplaatste afschei ding een poortje gemaakt iswaardoor men van den Achterweg naar eü van dat terrein kan komen. Naar de meening van burg. en weth. had Donselaar voor het maken van dien uitgang geene vergunning noodig op grond-van den toestand, die vóór de bebouwing van genoemd kadastraal perceel bestaan heeft. In dat perceel, dat- geheel toebehoorde aan den heer jhr. mr. P. van van Eoreest, liep in het midden een voetpad, aan weers kanten waarvan een regel hoöge boomen en hakhout Stond, .Door dat hakhötit kon mén in allerlei richtingen zoowel, op .den Kennemerstraatweg als op den Achterweg komen. Op verschillende plaatsen werd dit ook gedaan; debewoners van aan den Achterweg gelegen perceelen maakten een voetpad naar hunne woning ter verkorting Van,den- weg. De tegenwoordige toestand is geheel anders. In plaats van een niet voldoend van den openbaren weg afgescheiden terrein heeft men een behoorljjk afgescheiden terrein verkregen waarin slechts één uitgang op den gemeenteweg voorkomt. Genoemd voetpad liep met eene bocht naar den Kennemerstraatweg, terwijl tevens van den Kennemerstraatweg langs het terrein van Arie Bakker naar den Achterweg een voetpad liep, dat in vroegere jaren niet bestond, maar in lateren tijd door de bewoners en het publiek gemaakt is. Dit voetpad is thans geheel vervallen. Dat dit voetpad vervallen islevert geen bezwaar op, daar langs de boerenplaats, bewoond door W. O, van der Pol, een weg bestaat, aan de gemeente beboprendewelke toegang geeft tot den Achterweg. Burg. en weth. gelooven dus, dat er voor de gemeente geen aanleiding bestaat, om bezwaar te maken tegen den tegenwoordigen toestand. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Brief, houdende mededeeling, dat het bestuur van de afdeeling Waard en Groet'' van de Hollandsche Maatschappij yan Landbouw in Februari 1.1. verzocht maatregelen te nemen dat de boter op de botermarkt alhier, voortaanevenals te Parmerendverkocht werd bij stukken wegende een half of een heel kilo gram waardoor de ongelijkheid van gewicht van AlkmaarscheHoovnsche en Schager koppen voorkomen, en dientengevolge j n i s te r prijsnoteering der boter verkregen zou worden. Dat verzoek werd in handen van de kamer van koophandel en fabrieken om bericht en raad gestold welk college berichtte dat het zich zeer goed met dat verzoek kou vereeuigen doch in over- weging gaf, alvorens eenig voorstel tot wijziging der verordening te doen, to trachten, dat de gemeentebesturen van Hoorn Schagen en Pnrmerend eenstemmig handel den. Aan dion wenk werd gehoor gegeven. Uit de over gelegde brieven blijkt dat voor de botermarkt te Pnr merend werkelijk bepalingen bestaan, als thans gevraagd worden; dat het voornemen te Schagen bestaat, dat voorbeeld te volgen en dat te Hoorn datzelfde zal ge schieden wanneer Alkmaar bereid bevonden wordt, het gewicht der koppen boter op 5 hektogram te bepalen Daar bij burg. en weth. geen enkel bezwaar bestaat tegen het voldoen aan den wensch van bovengenoemde afdeeling stellen zij voor, aan haar verlangen te voldoen en van deze gelegenheid tevens gebruik te maken om het rooken op de botermarkt te verbieden en straf baar te stellen. Reeds meermalen werd op een dergelijk verbod aangedrongen en hoewel dezer dagen reeds maat regelen genomen zijn om dat rooken te verbieden zoo gelooven zij toch, dat die maatregelen op don duur niet voldoende zullen slagen, als overtreding van dat verbod niet strafbaar gesteld wordt. Een ontwerp-besluit tot herziening der afdeeling kleine kaas- en botermarkt der algemeene politie-verordening van 3 April 1889 wordt in verband daarmede ter vaststeling aangeboden. Gesteld in handen der vaste commissie voor de veror deningen togen welker overtreding straf is bedreigd. 7. Brief ton geleide van het uitvoerig antwoord, bij burg. en weth. ingekomen van den Raad van Admini stratie der Maatschappij tot Exploitatie van Waterleidingen in Nederland op de mededeelingen, hem kraohtens raads besluit van 18 December 1889 No. 13 gedaanna het onderhoud dat burg. en weth met een paar leden van dien raad op 20 Mei 1.1. gehad hebben. Ter lezing gelegd. 8. Verslag van het gewone jaarlijkscho bezoekop 10 Juni gebracht aan de gemeentelijke instellingen van liefdadigheid en aan het r. k. weeshuis. Dat bezoek leverde geene aanleiding tot het maken van bijzondere opmerkingenalleen word van regenten van het r. k. weeshuis Vernomendat het voornemen bestaat om den oosteljjken vleugel van dat gebouw nog in dit jaar te verbouwen. Voor konnisgeving aangenomen. 9. Rapport der speciale commissiein de besloten vergadering van 27 Nov. 1889 benoemd om rapport en advies uit te brengen in zake het tableau van het waag gebouw alhier. Bij onderzoek is haar in de eerste plaats geblekendat de decoratieschilder A. F. Gipstoen- te Schiedamna te Bergen op Zoom, krachtens mandaat van 21 Óctober 1884 voor het leveren en stellen van een tegeltableau in den waaggevel de som van 1500 volgens nota heeft ontvangen. Onder verwijzing naar den inhoud dier nota en de verder daarover bij burg. en weth. ingewonnen inlichtingenmeent de commissie op den voorgrond te moeten stellendat de hoer Gips heeft aangenomengeleverd en gesteldzoodat hjj de eenige tegenover de gemeente verantwoordelijke persoon is. De oorzaak van het loswerken der geheele tegelmassa schjjnt te liggen in eigen gebrek van het werk de metselspecie werd vermengd met ljjnolie en veroorzaakte het dringen van de olie door de tegels en het loslaten en afstooten van dezen zooals nader blijkt uit overgelegde verkla ringen van deskundigen. Op grond dier verklaringen en van eigen overtuiging mag de commissie niet aanbevelen tot de herplaatsing van het reeds ten deele verkleurde en vernietigde tableau over te gaan. Zij stelt voor dien overeenkomstig te besluiten, onder voorbehoud van alle rechten tegen den aannemer en om aan bnrg. en weth. op te dragen een voorstel te doenop andere wijze het in den waaggevel opengevallen vak in te vullen. Ter lezing gelegd. 10. Brief van burg. en Weth. ten geleide van een rapport van den geineente-architeotinhoudende zijne beschouwingen over de verschillende wijzenwaarin het in den Waaggevel opengevallen vak gevuld zon kunnen worden. De architeot wil voor een nieuw tableau, met hand having der oude opvatting, onder het in acht nemen van eenige verbeteringen, als grondstof geëmailleerd lava gebruiken nit de fabriek van F. Gillet te Parijs. Waar schijnlijke kosten 2350, Aanvankelijk gesteld in handen van de vaste commis sie van bijstand voor de gemeentewerken en eigendom men werd later besloten tot het benoemen eener spe ciale commissie. Tot leden dier commissie werden be noemd de heeren C. W. BruinvisStoeiJanssen de LaDge, H. J. Bruinvis en Sonnaville. 11. Verslag van regenten van het burgerweeshuis over 1889. Het aantal weezen bedroeg op 1 Jan 20 j en 23 m en op 31 Dec. 18 j. en 20 m. Drie jongens en 3 meisjes vertrokken op 1 Mei en slechts 1 jongen werd gedurende het geheele jaar opgenomen. De elf jongensdie op verschillende ambachten gingen, brachten 642,27' aan arbeidsloon in, terwjjl een der meisjes nog 20 inbracht. De op 1 Mei ontslagen weezen worden allen geplaatst, 3 meisjes als dienstbode 1 als kleerenmaker te Enkhui zen 1 als bankwerker1 als kuiper. De gezondheids toestand was over het algemeen zeer voldoende. Inge volge de bestaande overeenkomst worden op 31 Dec. 19 j. en 12 in., tot dit gesticht behoorende, in het r. k. weeshuis verpleegd, waarvoor 893,43 betaald werd. Voor kennisgeving aangenomen. 12. Verzoek van het Hoofdbestuur der Schippers- vereeuigrug Schuttevaer om bet vaarwater van af den Huigendijk tot de Halvemaansbrng en zoo noodig tot do Zes Wielen te doen uitdiepen in het belaug der scheep vaart iu het algemeen en in dat van deze gemeente in het bijzonder daar voortdurend klachten inkomen over het vaarwater tusschen Heer Hugowaard en de Schutsluis aan de Zes Wielen waarvan oen gedeelte voor eenige jaren door de gemeente Alkmaar uitgediept iswelke verbetering natuurlijk niet afdoende is geweest; door do ondiepte van dat vaarwater kannen botrekkeljjk kleine vaartuigen met ongebroken lading dit niet geheel bevaren. 13. Verzoek van de afdeeling Schermer der Holl. Maatschappij van landbouw om het rooken tijdens de botermarkt ton strengste te verbieden en zoo mogelijk binnen een niet al te ver verwijderd tijdstip eene meer geschikte plaats als botermarkt aan te wijzen. 14. Verzoek van bewoners aan den Westerweg, om in den grintweg langs hunne woningen, welke in ongun- stigen toestand verkeert, een straat of straatje te leggen met eene behoorlijke rioleering voor het verwijderen van vuil- en hemelwater. 15 Adres van het bestuur der Vereeniging tot op richting en in stand houding eener bewaarschool. De inhoud van dit adres wordt later medegedeeld. Nos. 12 tot en met 15 in handen van burg. en weth. om bericht en raad gesteld. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 16. Verzoek van mej H. Elfrink om eervol ontslag als helpster bij de vrouwelijke handwerken aan de openbar» school voor onvermogenden, met ingang Tan 1 Juli a.s. Verleend. Van de vaste commissie van financiën. 17. Rapport op de rekening van het bnrgorljjk arm bestuur over 1689, sluitende in ontvang op f 11061.35, in uitgaaf op 10831.86ialzoo met een batig saldo' van 229,984. De commissie heeft bjj haar onderzoek geene aanmerkingen gemaakt, en stelt voor, haar on veranderd goed te keuren. Aangenomen. 18. Rapport op het in hare handen om bericht en raad gestelde schrijven van den heer W. H. Arkesvan 28 Maart 1.1. Zjj stelt voor, dien brief voor kennis geving aan te nemen. Hij trekt daarbij toch in 1<> zjjn verzoek om wijziging van de richting van den thans ia exploitatie zjjnde tramomnibusdienst Hoorn—Alkmaar; 2" zijn schrijven van 13 Maart bevorens, waarbij hg eenige bezwaren scheen te hebben tegen de wjjze, waarop gevolg zou worden gegeven aan het nakomen van de op zijn aanbod in de voorwaardenwaaronder hem sub sidie voor genoemden tramomnibusdienst verleend werd opgenomen bepalingdat hij verplicht zou zijn volle dige inzage van het geheele beheer te geven aan den door den gemeenteraad van Alkmaar daartoe te benoemen persoon. Het spreekt van zelf, dat eerst na afloop van het dienstjaar de vraag ter sprake komt, of en tot welk bedrag subsidie door de gemeente Alkmaar zal moeten worden betaaldmaar evenzeerdat de gemeente ef recht op heeftvoortdurend te weten, hoe de zaken geregeld zjjn en hoe het beheer gevoerd wordt. Voor de moening, dat de gemeente zich met de onder- deelen van dat beheer zon bemoeien behoeft toch geen vrees te bestaan, daar in de aangehaalde voorwaarde alleen als eisGh gesteld is het verleenen van inzage. Nu de heer Arkes zelf teruggekomen is op die aanvankelijk gekoesterde opvatting, is verdere behandeling van dat punt onnoodig en meent de commissie, dat de raad vol staan kan met zjjn tweede schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 19. Ontwerp-besluiten tot regeling van eenige uitgaven op de gemeonte-begrooting voor 1889. De commissie van financiën stelt voor, die besluiten on veranderd vast te stellen behoudens nader grondig on derzoek der uitgaven bjj het nazien der rekening. Vastgesteld. 20. Brief van Bnrg. en Weth., waarbjj zij mededeelen, dat zij bij schrijven van 3 December 1889 gevolg gaven aan het raadsbesluit van 27 November bevorens No. 17, om tot het Polderbestuur van Heerhugowaard betreffende het onderhoud van den Middenweg door dion polder een brief te richten, als daarbij aangegeven werd. Op dat schrijvendat hierbij in afschrift overgelegd wordt, ontvingen zij een antwoorddat mede ter kennisnoming aangeboden wordt. Ten einde te knnnon nagaanin welken toestand de Middenweg zich na afloop van den winter bevonddroegen zjj den gemeente-ar chitect op, den weg in het begin van Mei op te nemen. Den 8 Jlei gaf deze ambtenaar aan die opdracht gevolg

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5