I So. 74. Twee en KFegentigste Jaargang'. 1890. Z ON I) A Gr 22 J UNI. Dit milliliter bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Binnen land. l Deze Courant wordt Hinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO: franco door bet geheele rijk 1, De 3 nummers O.©O Prijs der gewone Advertentiën Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoon immmer 23. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 20 ving de beraadslaging aan over het wetsontwerp tot regeling van het militair onderwijs bij de landmacht De heer van Vlijmen verklaarde met de regeering op één hoofdpunt te verschillen, n.l. de practische opleiding bij het wapen der infanterie Hem komt het verkeerd voor, dat leerdingen der Academie, die daar niets leeren omtrent de huishouding van den soldaat, tijdelijk gede tacheerd worden bij het wapen dadelijk als korporaal in welke hoedanigheid zij dus weinig gezag zullen kunnen uitoefenen. Veel beter ware detacheering gedurende het geheele eerste studiejaar bij den troep zooals de vorige regeering voorstelde. Met het denkbeeld eener cadetten school gaat hij niet mede, niet alleen om de kosten, maar omdat het doel beter te bereiken ware door subsidiën toe te kennen aan jongelieden, die zich voor de Academie willen bekwamen. De heer Seijffardt betreurde het, dat dit ontwerp niets bevatte omtrent de opleiding der reserve- en militie-officieren en zou ook gaarne gezien hebben eene regeling voor de opleiding der marine-offi cieren. Erkennende, dat dit ontwerp verbeteringen bevat, zoo staan daartegenover toch zulke groote gebreken, dat, blijft de wet ongewijzigd, hij er moeilijk zijn stem aan zal kunnen geven. Zijne twee hoofdbezwaren zijn, het op den voorgrond stellen der cadettenschool, der militaire kost school, en het geven van te geringe waarborgen voor de krijgstucht aan de Kou. Academie. Verder trad hij in uitvoerige bestrijding van de neiging om het wiskunstig onderwijs aan de Academie te hoog op te drijven en te doen overheerschen bij de opleiding van officieren voor de artillerie en de genie. De minister is dagelijks met de toepassing van hoogere wiskunde omgegaan en daarom meent hij zeker dat dit vak voor ieder van belang is Men moet gelijke opleiding geven aan alle officieren en alleen aan onkele uitgelezenen gelegenheid geven tot meer wiskunstige ontwikkeling. Practische en krijgskundige opleiding moet op den voorgrond staan. De lieer S e r e t acht het verkeerddat het leerplan aan de Militaire Academie over 2 jaren verdeeld is en niet over 3 jaren, volgens het stelsel van den heer Seijffardt, waarin de cadets het eerste jaar aan eene militaire school zonden verblijf houden. Hij bestrijdt de beden kingen des ministers daartegen. Op zich zelf acht hij hervorming der Militaire Academie in eene vakschool uitstekend, maar uit een paedagogisch oogpunt heeft hij bezwaar tegen de cadettenschool. Zijn hoofdbezwaar daar tegen is gelegen in haar neutraal karakter. Zij kan wel niets anders zijn maar toch ware het wenschelijk ge weest te gemoet te komen aan hen, die bezwaren hebben tegen dat neutraal karakter. Verder zou hij liever één opleiding dan tweeerlei opleiding gezien hebben. De nadoelen van het ontwerp acht hij vooralsnog overwegend Zijne stem behondt hij zich echter voor. Ds heer Schim melpenninck van der Oye is ingenomen met het ontwerp en zou het betreuren, al het schipbreuk leed op eene zee van amendementen. Het geeft meer eenvormigheid in de opleiding betere practische opleiding der officieren, voldoenden toevoer aan de Aeademie door de cadettenschool, gelegenheid tot opleiding voor Indië aan den hoofdcursus. In 't bijzonder acht hij -de cadettenschool voor het oogenblik onmisbaar, daar het middelbaar onderwijs niet bij machte is vol doende te voorzien in de behoefte. Alleen zou hij eenige meerdere gelegenheid willen zien gegeven aan jongelie den om langer in de kringen te verblijven, waar hunne ouders ze wenschen te laten. Ook zou hij gaarne ge^ zien hebben meer gelegenheid voor marineofficieren tot voortgezet hooger onderwijs. De heer Vermeulen gaat naof dit ontwerp noodig en wenschelijk is. Hij wijat er op, dat men na 1869 voorzien heeft in een voldoend aantal officieren door de school te Delft en te Haarlemdat onze offi cieren in geen enkel opzicht achterstaan bij de buiten landsche officieren dat de tegenwoordige opleiding wel kostbaar is maar niet goedkooper zal worden door eene hervorming. Hij komt dus tot de slotsom dat de tegenwoordige regeling nog zoo slecht niet is dat er geen periculum in mora is voor eene wijziging en men uiterst voorziahtig moet zijn met wijzigingen. Er zijn wel leemten, b.v. niet genoeg eenvormigheid jn de opleiding der officieren maar door de oprichting der cadettenschool krijgt men aan de Aeademie tweeer lei cadetten, die wel en die niet onder krijgstucht heb ben gestaan. Daardoor wordt de eenvormigheid niet bevorderd. Hij verwacht van deze regeling aanzienlijke vermeerdering van uitgaven. De opeenhooping van jon geileden aan de Academie zal weinig verminderen en daarentegen aan de cadettenschool opeenhooping ont staan en nog schadelijker zijn. Hij erkent het vele goede in het ontwerp maar hij betwijfelt, of dit tegen de nadeelen opweegt. Hij kan zijn stem nog niet be palen. De heer Rooseboom merkt opdat de eischen voor de opleiding tot officier moer en meer zijn toege nomen. Hij gelooft ook, dat het bestaande nog zoo kwaad niet ismaar er bestaat verplichting tot herziening en nu heeft de regeering werkelijk belangrijke verbeteringen voorgesteld, gelijk hij ze vroeger reeds gewenscht heeft. De opheffing der eerste afdeeling van de krijgsschool keurt hij goed. De voorbereidende opleiding wordt te- echt afgescheiden .van het vakonderwijs. De cadetten school ontmoet dan ook bij hem geen bezwaar. De toe vloed zal voldoende zijn. Aan de Uitvoerende Macht moet echter niet worden overgelaten de bepaling van het aantal van iedere soort van opleiding. Het ontwerp verzekert overigens genoegzame officieren van goed ge halte. Hij vroeg ten slottewelke voornemens de minister had omtrent de eerste toelating der kadetten voor de nieuwe Militaire .Academie; zal hij eene scheiding maken? lang nog zullen de cursussen te Haarlem en Delft in stand worden gehouden De heer Zaayer erkende de juistheid van het be ginsel om het voorbereidend ouderwijs van de militaire opleiding te scheiden., maar dat beginsel was hier min- r goed uitgewerkt dan in het ontwerp-Weitzel. De aansluiting aan het middelbaar onderwijs, door de op richting van de school te Haarlem is gebleken uitmun tend te werken. Dezelfde grondslag wilde de minister Weitzel voor de opleiding aan de Milit. Academie, met bepaling dat voor de wetenschappelijke wapens voldoen de kennis van de wiskundige vakken moest blijken uit bet diploma van het eindexamen der Hoogere Burger school. Hier mist men die volledige aansluiting en te vens den waarborgdat een volgend minister dat be ginsel niet weder geheel omverwerpe Waarom is het eindexamen ingekort als grondslag voor het toelatings examen? Ter wille van het bijzonder onderwijs? Men malse zich echter geene illusiën. Wordt dat ingekort programma aangenomendan zal het eindexamen der Hoogere Burgerschool toch de grondslag blijvenen die vakken, die de min. schrapt, kunnen om de kostbaarheid geen bezwaar voor het bijz onderwijs opleveren. In het belang van het militair onderwijs is eene nauwe aan eensluiting aan het burgerlijk onderwijs noodig. De vak studiën aan de Academie kunnen dan even goed worden gevolgd. Het stelsel dat hij wil, wordt in het bnitenland evolgd, o a in België, Oostenrijk en Pruisen. Daar vooral geeft het diploma van het eindexamen toegang tot de Academie, behoudens hoogere eischen in de wis kunde voor de wetenschappelijke wapens en met weder opneming van de drie vakkendie de minister heeft la ten vallen. Blijken deze denkbeelden bij de overzijde instemming te vinden dan zal bij ze in amendementen formnleeren. De kermis te Scha gen mag dit jaar worden gezien. Niet alleen dat er vele tentjes en kramen staanook grootere spellen zijn er aanwezig: Schuitevoerder's paar denspel eene stoomcaronsselWéry's honden- en apen- theater, „Magneta" en het tooneelgezelschap van W. Hart. Bovendien zal het gezelschap ,,Nederlandsch tooneel" eenige uitvoeringen geven in het Noordhollandsch Kof fiehuis alhier. dagen bleek ook te Wariaenhuizen, dat amerikaansche manieren op hollandschen bodem kunnen worden overgeplant Het betrof de verplaatsing van een schuurtje. Dit gebouwtje, van hout opgetrokken en zwaar met riet gedekt, lang 6, breed 4, hoog 5 ellen tot den nok, werd in zijn geheel, na 10 ellen reizen over eene 8 ellen breede sloot gevoerd en daarna 80 ellen ver over een weiland naar zijne nieuwe bestemming gebracht waar het in behoorlijken staat aankwam. Als een vervolg op een indertijd in ons blad op genomen bericht in zake onderhandelingen door of van wege het Rijk gevoerd met het kerkbestuur der ned. herv. gemeente te Warmenhuizcntot overname van het schilderwerk, vervaardigd door Jan Schorelin het koor der ned. herv. kerk aldaar, wordt ons medegedeeld, dat de overname thans een feit is. Reeds is het steiger werk geplaatst, terwijl binnen enkele dagen door des kundigen teekeningen van de vakken zullen worden ge maakt waarna de afneming zal plaats hebben en dit voorwerp van oude kunst, na hersteld te zijn, zijne bestemming in het Rijks museum zal tegemoet gaan. Ook te Winkel is de gedenkdag van den slag bij Waterloo op gedenkwaardige wijze gevierd. Overal wap perde de vaderlandsche drieklènr en hier en daar waren eerebogen opgericht, 's Namiddags 1 uur werd een optocht gehouden93 net gekleede ruiters en eenige fraaie zege wagens vormden den stoet, aan welks hoofd de bevel- Blücher en Wellington reden. Op hun tocht dezen halt voor het paleis van den Prins van en brachten den gewonden held een bezoek Vóór hun vertrek wees de Prins de verzamelde menigte op het hooge gewicht van de overwinning bij Waterloo Zeer veel luister aan den optocht en het overige van het feest werd bijgezet door het fanfarecorpsonder directie van den heer A. Egmond. Uitmuntend beantwoordde de muziek dezer jonge vereeniging aan het doel. Ruim een uur na den optocht werden volksspelen gehouden die, begunstigd door prachtig weder, eene aangename afwisseling boden. Des avonds slaagde eene gondeivaart hebbers hielden Oranje aanvankelijk goed: de met groen en lampions versierde vaartuigenwaarbij enkele met fakkels maakten een verrassend effectdat nu en dan verhoogd werd door het ontsteken van bengaalsch vuur. Jammer, dat de regen er te spoedig een einde aan maakte Het feest liep verder, dank zij de flinke leiding der feestcommissie, in de beste orde af en zal lang in aangename herinnering blijven. Op de 31 pet. conversie-leening van de gemeente Leeuwardengroot 1-55000was ingeschreven voor f 184000 de inschrijvingen van 99j tot 100.1 pet. wer den aangenomen op de 3] pet. conversie-leening, groot 477.000 was ingeschreven voor 629.500gegund werden 472.500 van 99j tot 100J pet. Aan de beraadslaging en stemming over de spoor wegregeling hebben vijf leden der Tweede Kamer geen deel genomen omdat zij commissaris van een der be trokken spoorwegmaatschappijen waren, namelijk de heer Roëll van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen, de heeren Virnly Verbragge en Roijaards van den Ham van de Holl. Spoorwegmaatschappij graaf R. J. Schimmelpenninck en inr. A. P. Vos de Wael van de Rijnspoorwegmaatschappij De heer Asch van Wijck, lid van den Raad van Administratie der Centraal spoorwegmaatschappij, is uog steeds in de Transvaal. In de eerste Kamer zijn 8 leden, die zich om diezelfde reden buiten stemming moeten houden. Burg. en weth. van Rotterdam hebben aan den ge meenteraad eene voordracht ingediend, om van gemeente wege een centraalstation van electrische verlichting op te richten Vijf kinderen, die te ESennebroek door een dol len hond zijn gebeten, zijn voor rekening van het Rijk naar Pasteur te Parijs gezonden onder geleide van drie der vaders De gemeenteraad van Kampen heeft zich ver- eenigd met een voorstel om eene samenkomst te houden met de pachters van stadserven, ten einde de oprichting eener coöperatieve boterfabriek te bespreken; dit voorstel was ingediend naar aanleiding van een door eenige raads leden gebracht bezoek aan dergelijke fabrieken te Warga en te Leeuwarderadeel. Bij kon. besluit vau den 18 is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Medemblik de heer mr. S. •J. H. van Walchren, advocaat en procureur te Haarlem. Den 17 heeft de afdeeling »Beemster, Purmerend en Omstreken" der Holl. Maatsch. van Landbouw het programma vastgesteld voor de in de laatste dagen van Augustus op de koemarkt aldaar te houden afdeelings- ten toonstelling. De inzendingen zullen hoofdzakelijk be staan in fokvee (runderen, schapen en varkeus), te rwijl ook vette koeien afgewisseld en niet afgewisse-d benevens sjeespaarden ter opluistering zullen worden toe gelaten. Aan het einde der vergadering werd op voorstel van den voorzitter den heer C. de Goede Hz., met algemeene stemmen besloten dat de afdeeling zich zou wenden tot het Hoofdbestuur, met het verzoek bij den betrokken minister te willen aandringen dat oude, af geleefde engolsche paarden met 't oog op besmetting, hier niet langer ongestraft worden ingevoerd en verkocht. Tevens werd er aan herinnerd dat de minister tijdens de Parijsche tentoonstelling had verboden het aldaar in gezonden hollandsch vee, met 't oog op mogelijke be smetting, na afloop der tentoonstelling, weder in ons land in te voeren. Aan het onlangs bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen gehouden examen voor goederenklerk namen 76 personen deeldaarvan slaagden 32 voor goe derenklerk le klasse en 44 voor goederenklerk 3e klasse. Den 17 des avonds is de hoofdconducteur van de stoomtram 's-Hertogenboseh—St. Michielsgestel J. B. Keukenbrink bij het overstappen van den eenen wagen in den anderen gestruikeld en onder de tram geraakt waardoor beide beenen verbrijzeld werden. In de rijtuigfabriek van de firma Beynos te Haar lem wordt een salon wagen vervaardigd voer den gou verneur-generaal van Nederl. Indie; de wagen moet vóór 1 November a.s. gereed zijnde kosten zijn geraamd op 20000. De Geldersche stoomtramwegmaatschappij keert over 1889 een dividend van 7 pet. op de oprichters- en van 43/)0 pet. op de gewone aandeolen uit. De balans der Koloniale Bank over 1888/9 sluit met een nadeelig slot van 96.428.74 ten gevolge van op verschillende cultnurondernemingen gedane afschrijvin gen tot een bedrag van 769.269.05. Tot hoofdingelanden van den Anna Panlowna- polder zijn herkozen de heeren R. A. Kaan in den IJpolder en P. Tijsen te Anna Paulowna. Mej. A. C. Grosse Forstman te Groesbeek is met algemeene stemmen tot onderwijzeres aan de openb. school te Zijdewind benoemd. De inschrijving op de 312 pet. geldleening van de gemeente Heltler, groot 100.000, is ter gemeente secretarie opengesteld op 15 en 16 Juli a.s. Bedankt voor het beroep naar Schermerhom door den heer A. L. Kniphuizen, cand. te Abbekerk. Benoemd tot koster der ned. herv. kerk te Scha- gen P. Dekker, aldaar. 1 L

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1