HERTIA, Feuilleton. No. 74* Twee en Negentigste Jaargang, 1890. ZONDAG fWlESl BLAB. Veertig Oents, t e z a in e n, verkrijgbaar V 1 E R boeiende vaderlaTidscli-historisclie Novellen, van C. F0GTEL00, Officieel Gedeelte. De druk van den gewapenden vrede. 22 JUNI. Uitsluitend voor de geaUoimeer- r den op ons blad stellen wijtot den uiterst lagen prijs van getiteld A I.KIIAARSCHE OOUBAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-. Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8® franco door het geheele rijk ƒ1, De 3 nummers O,O®. Prijs der gewone Ad vertent iën Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMS. COSTER ZOON. De Oorlog in het Polderland. Helden in Donkere Wagen. Slag by Kijkduin. We Overwintering op Aova-Zembla. Dg aflevering geschiedt sleehts voor zoover de voorraad strekt, a contant. Naar buiten per post, na ontvangst van 5® Cts. DE UITGEVERS. Burgemeester en Wethouders van Alioiaar brengen ter kennis van belanghebbendendat zij die na de zomervaeantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenscben te laten bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k. bij het hoofd van ieder dier inrichtingen, onder overlegging van het geboorte- en inëntingsbewijs van het betrokken kind Alleen worden toegelaten de kinderen, die ten minste den leeftijd van 6 jaren bereikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 Nov. 1890. Voor aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot en met 9 Juli a s. gelegenheid aan het schoolgebouw aan de Oudegracht eiken Dinsdag, tnssehen 3 en 4 uren 's namiddags. Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar A. MACLAINE PONT. 21 Juni 1 890. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Hoeveel mannen staan er in Europa in vredestijd onder de wapenen en hoeveel zijn er voor oorlogstijd beschikbaar Hoeveel millioenen kost de waarborg tegen oorlogsge vaar en oorlogsrampen jaarlijks aan de verschillende staten van het werelddeel, waarin de beschaving het hoogste is gestegen en het meest is verbreid Na een herdenking van den slag van Waterloo zijn vragen van deze soort misschien niet geheel misplaatst. Elke regeering verklaart tegenwoordig zelve niets anders UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. 33) Bij de gelukwenschendie de plechtigheid volgden had Hertha weliswaar geen tijd en was zij ook niet in eene stemming om waarnemingen te doen, maar het trok toch hare aandachtdat onder de vele damesdie haar do hand reiktenfreule von Wolfshagen de bleekste en zenuwachtigste was. Bijna toornig keek het onbegrijpe lijke meisje haar aanom den eenigszins zenuwachtig vertrokken mond lag eene uitdrukking van zooveel moei lijk onderdrukte zielesmart, dat Hertha dit verwrongen gelaat nauwelijks meer uit haar geheugen kon verbannen. Wat scheelde het arme schepsel Dat was geen afgunst, geen nijd, ook niet het gevolg van den heimelijken wensch om in Hertha's plaats te zijn dat moest eene diepere oorzaak hebben. Het sproot voort uit pijnlijke herinne ringen uit het bewustzijn alles gemist en alles verloren te hebbenEr lag een begin van waanzin in die rus teloos rondstarende oogen en de woorden Uw rein ge luk die zij gemompeld had, klonken als eene vermomde zelfbeschuldiging. Hertha voelde zich bepaald verlicht toen een oogenblik later de bolwangige freule von Thuna haar geluk wenschte en er met een diepen zucht bij voegde dat het niet aan een ieder gegeven was de ster van zijn leven aan het hart te drukken. O die Pruisi sche referendaris Een gemeenschappelijk feestmaal vereenigde de bloed verwanten en vrienden van de beide paren in de zalen van de «Stad Triest." Men moest in dit bijzondere ge val natuurlijk wel de keuze laten vallen op neutraal terrein. Telefoonnummer S3. dan vrede te willen en daarbij te gelooven dat de andere rogeeringen denzelfden wensch koesteren maar elke regeering erkent tevens, dat er toch enkele donkere stip pen aan den gezichteinder blijvendie misschien tot wolken zouden kunnen aangroeien en de oorzaak worden van een geducht onweer. Elke regeering zegt dat de sterkste waarborg tegen een vijandelijken aanval is ge legen in de grootst mogelijke mate van weerbaarheid en dat men ten slotte zijn veiligheid moet zoeken in zijn eigen kracht. Zij verdenkt wel geen enkele harer buren van de onverantwoordelijke lichtzinnigheid om den oorlog te willen beginnen maar dat ontslaat haar niet van de verplichting om zich op de meest afdoende wijze in staat van tegenweer te stellen. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, die eensklaps tot een onver wachte botsing leiden er kan iets gebeuren waardoor een volk zoo sterk tot den oorlog geprikkeld wordt, dat ook de kalmste, de bezadigste regeering het niet in hare macht heeft den vrede tfe bewaren. Daarom in tijds voor tegenweer gezorgdde weerbare mannen geoefend en door herhaalde oefening strijdvaardig gemaakt en strijd vaardig gehouden de tuighuizen gevuld zich de beste kanonnen en de beste geweren en het beste kruit aan geschaft enz. enz. Het zo a onnoodig zijn van alle Europeesche staten de getalsterkte hunner legermachten en de cijfers hunner oorlogsbegrootingen op te geven. Genoeg is heteen en ander te vermelden van de mogendheden waarvan met de grootste mate van waarschijnlijkheid kan gezegd worden dat van haar het lot van vrede of oorlog af hangt hetzij dan om hare geduchte kracht tot den aanvalhetzij om haar ontzag inboezemend weerstands vermogen. Het Duitsche Rijk bezit in vredestijd een leger van bijna een half millioen man, en omtrent de sterkte in oorlogstijd weet de Almanack de Gotha niets anders te zeggen, dan dat de cijfers der verschillende klassen, waarin de weerbare natie verdeeld is, zich onttrekken aan elke eenigszins juiste berekening. Oostenrijk-Hongarije heeft een leger, dat in vredestijd 336.000 man bedraagt, en in oorlogstijd klimt tot 1.774.000 man. Italië heeft in vredestijd 255.000 onder de wapenen, en kan in oorlogs tijd beschikken over een staand leger van 843.000 en een mobile militie van 298.000 man, terwijl er dan nog een territoriale militie overblijft van ruim anderhalf millioen man. De drie bondgenooteu, die verklaren zich tot taak gesteld te hebben de oorlogzuchtige onder de mogendheden in bedwang te houden door eigen machts ontwikkeling, hebben alzoo in vredestijd gezamenlijk een landmacht onder de wapenen van ruim een millioen man, en misschien overschatten wij nietindien wij stellen dat zij in oorlogstijd met elkander zes millioen man op de been zouden kunnen brengen. Men begrijptdat al die troepen uiet bestemd zouden worden om den vijand tegen te trekken ook buiten de grenzenmaar dat de laatste bannen in tijd van nood zouden moeten dienen tot verdediging van den vaderlandschen bodem tegen een binnendringenden vijand. Tegenover dit drievoudig verbond stelt men gewoonlijk Aai> het toosten kwam geen einde. De predikant bracht den dronk uit op de jonggehuwden, kort, bondig en toepasselijk. Dokter Steinmann, wiens snikkende Jnlie, na het «lieve kind" herhaaldelijk omhelsd te hebben eindelijk tot kalmte was gekomen prees in even zoute- looze als breedsprakige taal de voordeelen van een gezelli- gen hniselijken haard «eigen haard is goud waard" sprak van het schoone beroep van geestelijkemaakte toespelingen op zich zeiven en op zijne blonde vrouw en ledigde na nog over mogelijke ziektegevallen te hebben uitgewijdwaarvoor danGode zij dankde arts nog daar was den «schuimenden beker" op de gezondheid van den waardigen Consistoriaalraaddie de gelukkige paren in den echt vereenigd en hen in zulke ware aangrijpende woorden gewezen had op de plichten van christelijke echtgenooten. Professor Ehlers wijdde uit, over de grondbeginselen der kalobiotiek verkondigde de stelling dat men het leven moest maken tot een volmaakt kunstwerkver geleek daarna de zielsgemeenschap tusschen echtgenooten met de symmetrische lijnen eener schilderij eu dronk op de gezondheid van de familie der bruidjes. En zoo ging het bijna onafgebroken voort tot aan het einde van het maal. Ook de hardhoorende vrijheer von Wolfshagen tikte tegen zijn glas en bracht met eene stentorstem een dronk uit op «den held van St. Quentin," nadat Wladimir Orlowsky zich even te voren reeds van die taak had gekweten. De buitengewone vroolijkheid die zijn goed gemeende toost teweegbrachtspoorde hem aan om dien onbetamelijk te rekken een hoofdstuk uit het werk van den Generalen Staf over den Fransch-Duit- schen oorlog, waarin hij gedurende de laatste viertien dagen had gestudeerd bijna woordelijk weer te geven en niet te eindigen voor zijne astmatische gemalindie vuurrood was van verlegenheidop hem toesnelde en hem van achteren ongemerkt, naar zij meende met haar klein dik handje een waarschuwend tikje gaf. Professor Ehlers vroeg zelfs voor de tweede maal het woord. Aangemoedigd door de champagne, hield hij eene oratie over het thema: «Hij zal uw heer en meester zijn" Frankrijk en Rusland. Het Fransche leger is inderdaad zeer sterk in vredestijd telt het meer dan een half millioen, en in oorlogstijd wijst het met inbegrip van de territoriale armee of den landstorm met zijn reserve een cijfer aan van ruim 3) millioeu man het actieve leger iü oorlogstijd telt alleen 2 millioen man. Van Rusland lezen wij dat liet leger er in vredestijd 800 000 man sterk is voor oorlogstijd schat men het op ruim anderhalf millioen; de sterkte van den landstorm te be- grooten die bij een verdedigingsoorlog in den uitersten nood tegen den vijand zou kunnen worden opgeroepen, is niet wel doenlijk. Al deze menschen zijn voor het grootste deel geruimen tijd in den wapenhandel geoefend, en de millioenen zijn niet gering die jaarlijks voor onderhoud en oefening dezer troepen, voor hare uitrusting en het in voldoenden staat houden van het noodige oorlogsmaterieel worden uitge geven. Voor het Duitsche Rijk vindt men sommen opge geven, die in Nederlandsche munt een bedrag vertegen woordigen vau 220 millioen gulden aan gewone en 50 millioen aan buitengewone uitgaven. Voor Oostenrijk- Hongarije bedragen de jaarlijksche uitgaven voor het departement van oorlog ongeveer 137 millioenvoor Italië 128 millioen aan gewone en 14 millioen aan bui tengewone uitgaven. In Frankrijk klimt het bedrag tot 275 millioen aan gewone en 75 millioen aan buitengewone uitgaven. Voor Rusland vinden wij ruim 400 millioen. En nu hebben wij ons tot het leger tot de landmacht bepaald Wilden wij de jaarlijksche uitgaven voor de zeemacht vermelden, dan zouden zij voor deze vijf groote mogendheden een gezamenlijk bedrag vertegenwoordigen van meer dau 275 millioen Nederlandsche guldens. Wanneer men deze cijfers van menschentallen en geldsommen verneemtzou men meenen dat nu ook zeker de uiterste grenzen zijn bereiktdie zoo dacht heeft echter in de laatste dagen een bittere teleurstelling moeten ondervinden. Immers in twee van de vijf genoemde Siaten heeft de Regeering schier gelijktijdig medegedeeld dat grooter offers noodzakelijk zijn. De nieuwe Duitsche Rijkskanselier had de onaangename taak den Rijksdag met het bericht te verrassen dat de verhooging van de oorlogsuitgaven, die thans gevraagd wordtzeker niet het laatste woord is dat de Regeering op dit gebied zal moeten spreken. Het leger moet versterkt, nieuwe mil lioenen moeten daarvoor beschikbaar gesteld worden. Alle weerbare mannen die de wet aanwijst zullen tot den laatsten toe in dienst moeten tredendaarop en op de daarvoor noodige uitgaven hebbe men zich voor te bereiden. Niet alleen nu maar ook in volgende jaren zullen nieuwe voorstellen daartoe ingediend worden. En op dezelfde wijze sprak de Regeering der Oosten- rijksch-Hongaarsche Monarchie. Hoe vredelievend wij ook mogen zijn en hoe geruststellend de verklaringen van andere mogendheden mogen luiden, het is onvermijdelijk, zeide de Minister van Oorlog, dat wij in het volgende jaar nieuwe voorstellen tot versterking onzer strijd krachten zullen indienen, en een vermeerdering van onze oorlogsuitgaven met een honderd millioen florijnen (f 120.000.000) zal daarvan het noodwendig gevolg zijn. tot onuitsprekelijke verbazing van Idunadie met luitenant von Höffert een knipoogje wisselde. «Als ik niet wist dacht Iduna - «dat hij zulk een trouwebeste man wasdan zou ik bang worden voor zulke afschrikwekkende theorieën!" Tegen half acht verdwenen de beide paren. Nog eenmaal omhelsden de met myrthen getooide vriendinnen elkanderen «vaar wel voorspoedige reisEn het blijft afgesprokenniet waar wij schrijven elkander heel spoedig Na dit teeder afscheid kleedden beiden zich in reis toilet. Mevrouw von Gruthenau was hare dochterJulie Steinmann hare zuster behulpzaam. Toen Hertha ongeveer vijfentwintig minuten later in de voorkamer kwam waar Otto haar wachtteschenen ook hare oogen eenigszins vochtig te zijn. Jnlie had haar met haar snikken aangestoken. Hertha verloor wel niets maar het was en bleef toch altijd een belang rijke stap en Juliedie goede Julie schreide zoo hart verscheurend. Graaf Gassier reed met zijne Marie naar het Wester- statioD het doel van hunne reis was Parijs. De kolonel en zijne jonge vrouw hadden aan Italië de voorkeur gegeven. Zij wilden den winter in Rome doorbrengen hetgeen voor Hertha de verwezenlijking was van een harer stoutste -droomen. Er waren weinig reizigers. Tot het eindstation voor dien avond het vriendelijke bergstadje Laynau bleven zij alleen. Tallooze herinneringen uit vroegere dagen waren voor den kolonel aan dit plaatsje verbonden. Hertha was vermoeid. De kolonel had haar een kus op het voorhoofd gedrukthaar met de grootste zorg een warm plaatsje bereid in den hoek van de coupé en met doeken en plaids tegen de koude beschutwant het was koudhet vroor reeds en het verwarmingstoestel verspreidde zulk eene benauwde luchtdat het op ver zoek van von Anzendorff verwijderd was geworden. «Zie zoo mijn kind tracht nu wat te slapen 1" Hertha sloot de oogen. Zij was door de velerlei in drukken en gebeurtenissen van dezen gewichtigen dag geheel uitgeputmaar het was haar niet mogelijk te

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5