Buitenland. Binnenland. Laat dan ten minste den werkelijken diensttijd in vredestijd van drie tot twee jaar verminderd worden vraagt het Centrum in den Duitschen Rijksdag. Moge althans tevens gelet worden op onzen financiëelen toestand, roept men in Oostenrijk. Namens de Regeering wordt geantwoorddat bij latere aanvragen tot verhooging van uitgaven over een en ander van gedachte gewisseld kan worden maar dat het dringend noodig is thans toe te staan wat gevraagd wordt. Zoo zal het geschieden en wat zal men een volgend jaar antwoorden op nieuwe eischen Maar wie kan gissen onder welke omstandig heden wij een volgend jaar zullen verkeeren Allerlei onderstellingen zijn mogelijk; maar dit betreuren wij, dat er geen enkel teeken des tijds valt waar te nemen waarop de verwachting kan worden gegronddat dit zware oorlogsjuk voor de Europeesche volken zal worden verlicht. Zij gaan er onder gebukt, zij klagen er over, maar zij vertrouwen elkander niet genoeg om het met vermindering van strijdkrachten te wagen. De onwil der volken is niet krachtig genoeg om de regeeringen te brengen tot vermindering van lasten bij onderling overleg. UKATEHAKKEAr De leider der oppositie in de Tweede Kamer, de graaf Holstein-Ledreborg heeft zijn lidmaatschap neergelegd. MUITSCSIÏiAHTD. De Tójarige gedenkdag van den slag bij Waterloo is alleen in Hannover en Bronswijk herdacht. In de stad Hannover was de Waterloozuil versierd. Den 20 Februari was te Ober-Barnum in Brandenburg tot lid van den Rijksdag gekozen cle conservatieve cau- didaat von Bethman-Hollweg met 7012 stemmen tegen 5701 op den liberaal en 1387 op den sociaal-democraat. Uit vrees dat zijne verkiezing vernietigd zou worden, nam de verkozene zijn ontslag. Den 2 Juni had eene nieuwe verkiezing plaats, waarbij de conservatief 6536, de liberaal 5972 en de sociaal-democraat 885 stemmen bekwam. Bij de herstemming is de liberaalde heer Althaus, gekozen met 7448 stemmen tegen 6236 stemmen op den conservatief. Deze uitslag wordt toegeschreven aan de oppositie der liberalen tegen de door de regeering ingediende legerplannen. EUTdEEASfD. De heer Ed. Bradford is benoemd tot hoofd der politie te Londen. lia§erSaui». Minister Smith heeft den 18 medege deeld dat de regeering wenschtedat de tienden-wet en de vergunning-wet in deze zitting afgedaan werden om dan te beginnen met de iersche landwet waarover de beraadslaging in de volgende zitting voortgezet zou kunnen worden Den 19 heeft minister Fergusson aangekondigd, dat het Sultanaat Zanzibar, uitgezonderd de aan de duitsch- afrikaanache maatschappij afgestane strookonder het beschermheerschap van Engeland is gesteld. Minister Smith deelde mede datzoodra de overeenkomst met Duitschland gesloten waseen voorstel betreffende den afstand van Helgoland bij het Lagerhuis zal worden ingediend. Art. 1 van het wetsontwerp betreffende den aanslag in de plaatselijke belastingen werd aangenomen met 228 tegen 224 stemmen; deze zwakke meerderheid was een gevolg van de afwezigheid van vele conservatieven. FBAKHR1JH. De Hooge Raad van koophandel heeft den 18 beslist, dat de bestaande handelsverdragen opgezegd moeten worden, en zich verklaard tegen onder sluimeren en alleenwijl haar gemaal het zoo wildebeheerschte zij zichonderdrukte hare zenuw achtigheid en haalde kalm en geregeld adem alsof' zij sliep. En werkelijkdit had een kalmeerenden invloed zij kon werkelijk geregeld denken. Otto von Anzendorff had eveneens het hoofd tegen de kussens gedrukt en de oogen gesloten. Nog -eenmaal schetste hij zich een beeld van de toekomst. Hoe gaarne, o hoe gaarne zou hij zijn opgesprongen om dat bloei ende jonge schepseltje dat daar als een onschuldig kind scheen te sluimerenaan zijne borst te drukken wild waanzinnig alsof hij wilde ten ondergaan in het zalig gevoel van haar bezit. Gedurende de laatste weken echter had hij zich honderden malen dit oogeublik waarin hij voor de eerste maal met zijne vrouw alleen zon zijnvoor den geest getooverd en telkens had bij zich voorgestelddat hij zoo handelen zou als hij thans deed. Zjjne liefde mocht zich niet uiten als die van een jongelinghij moest den gloed die zijn hart verteerdelaten afkoelen tot een matigen warmtegraad, teu einde het contrast tusschen zijn persoon on zijne handelingen niet al te tastbaar te doen zijn. Aldus bad hij zich alles voorgesteld en thansnu bij zijn bekoorlijk vrouwtje daar vóór zich zag als een pas ontloken knopje juichte hij zijn voornemen en de uitvoering er van in stilte toe. «Mijne liefde voor haar moet tevens iets vaderlijksiets ernstigs hebben sprak hij tot zich zeiven. »In mijn om gang met baar mag nimmer de waardigheid ontbreken die aan mijn leeftijd eigen moet zijnal voel ik mij ook in mijn hart den Hemel zij dank zoo jongzoo jong...! En in Juni word ik zestig!" Was het dan wel mogelijk? Gaapte er tusschen hem en de vrouw, die hij thans de zijne mocht noemen, inderdaad eene tijdruimte van veertig jaren, een menschenleeftijd? Hoe allerliefst had zij nog eenige dagen geleden gezegd, dat hij dit onderwerp niet meer mocht aanroeren: «Ik heb n lief zooals gij zijt! Ik zou u niet anders wensclien Voelen wij dan bet verschil in leeftijd zoo erg? Neen! Welnu dan bestaat het slechts op het papier! In werke lijkheid passen wij bij elkanderzooals nooit een min nend paar bij elkander gepast heeft!" Zoo dacht zij thans maar zon zij altijd zoo denken Het eerstvolgende tiental jaren zou haar zonder twijfel wel iets van hare bloeiende jeugd doen verliezen maar op hem zouden die jaren toch meer invloed uitoe fenen. Bij deze overpeinzing voelde hijdat zijn hart plotseling stilstond. Hij keek eens naar buiten in den donkeren Novembernacht. Juist vlogen de lichten van een klein stationsgebouw pijlsnel voorbij. Een beeld van dit vluchtig bestaan! Eer men recht tot bezinning is gekomen, is de handelingen over het sluiten van nieuwe met de oude verdragen tot grondslag, maar voor overeenkomsten voor korten tijd. De ministorraad heeft den 19 krachtige maatregelen genomen ten einde te verhinderen, dat de cholera, welke in Spanje schijnt to neerscheu, van de landzijde of over zee naar Frankrijk wordt overgebracht. De begrootiugscommissie heeft met 13 tegen 9 stemmen bet voorstel van den minister van financiën tot het slui ten eener 3 pots. ieening van 350.000.000, om de bui tengewone begrooting- van oorlog te doen vervallen aangenomen. Verscheidene der te Parijs in hechtenis genomen nihi listen zijn weder in vrijheid gesteld. ITALIË. Bij ministerieel besluit is met het oog op bet uitbreken der cholera in Spanje gelast, dat alle schepen, komende van Spanje en de Middellandsehe zee, onderzocht moeten worden. OOJiTEA' RIJ li-IIOAGARIJE. Do commissie uit de Hongaarschc delegatie heeft de begrooting voor de bezetting van Bosnië en de Herzegowina goedgekeurd De hongaarsche minister, graaf Czaparyverklaarde in de hongaarsche delegatie, dat de regeering ten gevolge van do daartegen geopperde bezwaren baar voornemen om bosnische troepen naar Hongarije te verplaatsen heeft laten varen De oostenrijksche delegatie keurde de gewone en de buitengewone begrooting voor het leger goed. B'OSïTIJE ATengevolge van het uitbreken der cholera in Spanje zijn aan de spaansche grens maatre gelen genomen om het pverbrengen der ziekte te ver hoeden. KPAXJE. Sedert het uitbreken der cholera hebben zich te Rugat tachtig ziekte-gevallen voorgedaan, waar van 2 met doodelijken afloop. Te Montechelvo in de nabij heid van Rugat kwamen twee nieuwe gevallen voor. De gezondheidscommissie heeft uitgemaakt, dat de ziekte wel cholera is. Ml E&AKÏJE. Het bof van cassatie heeft het von nis van den krijgsraad in zake majoor Panitza en zijne mede-veroordeelden bevestigd. TEREEAItiDE STATEA'. Op den Canadian Pacific-spoorweg zijn een locomotief en tender door het instorten eener brug in de rivier te rechtgekomen. Vijf personen, die zich op den trein bevonden, zijn verdronken. In het Huis van afgevaardigden verzetten de democraten zich krachtig tegen het verwijzen der muntwet naar eene commissie met opdracht de kwestie van de vrije aan munting van zilver na te gaan. De voorstanders der- vrije aanmunting behaalden met 117 tegen 106 stemmen de overwinning. De gemeenteraad van Edam heeft den 7 besloten tot den aankoop voor de gemeente van een perceel, zijnde wagenhuis met hooiberg en erf, aan de markt voor 1475. Bij de op den 13 te 's Gravenhage gehouden aan besteding waren laagste inschrijvers voor 1°. de uitvoe- ringwerkeu voor de normaliseeriug van de Waal, in Gelderland, geraamd op 105.000de heeren H. van Anrooy Jzn te Nieuwaal, en A. J.Vermeulen, te Nijmegen, voor 93,000 2°. het maken van perronoverkappingen met bijkomende werken op het station te Leeuwardengeraamd op glans reeds uitgebluscht en herneemt de eeuwige duisternis hare wreede rechten. En toch, deze beschouwing verschafte hem ook eenigen troost. Jnist met het oog op de ver gankelijkheid kwam het hem dwaas voor zoover vooruit in de toekomst te denken. Tien jarenWat kon er in zulk eene tijdruimte al niet voorvallen Was het dan zoo zeker dat hij na tien jaren nog onder de levenden zou behooreu Zon hij zich de zalige vreugde van heden laten bederven door vooruitzichten in de toekomst? Elk geluk zelfs het zekerstemoest immers volgens het eeuwige Raadsbesluit het laatste uur zien aanbreken Waarom schrikte hem dan het lot, af, dat aan eenieder beschoren is? Had hij zelfs niet iets vóór boven hen die, zeiven jong, den droom hunner jeugd aan het hart mogen drukken Zou het hem naar alle waarschijnlijkheid niet bespaard blijven, de bloem, die hij uitverkoren had te zien verwelken uitbloeien verdorren Weg met alle sombere gedachtenHet geluk, dat het lot hem nog zoo laat in den schoot wierp zou hij genieten met volle teugen en zonder droefgeestige nevengedachten Hij zon zich koesteren in de stralendie hare jeugd en hare bekoorlijkheid van zich afwierpenVóór alles echter: hij zou zijn hartebloed geven om dit bekoorlijke reine schepseltje dat hem mot zooveel vertrouwen volgde en zulk een heerlijk licht wierp op den avond van zijn leven, gelukkig te maken. Een gevoel van innige dankbaarheid maakte zich van hem meester. Hij keek haar aan met den blik van een gelaovige die eene heilige belofte aflegt aan de voeten dei- Madonna en Hertha voelde dien blik op zich rusten zij begreep wat die beteekende en een zalig gevoel van veiligheid doorstroomde haar Schel klonk de fluit van de locomotief door den nacht. «Vrouwtje," zei de kolonel, «wij zijn er, wilt gij n gereed maken?" Zij streek zich in verrukkelijke verlegenheid met de toppen der vingers over de oogen en stond op als ware zij slaapdronken. Otto hielp haar den doek en de plaid bijeenbinden en nam toen de beide reistaschjes uit het net. Zoo stonden zij in afwachting tegenover elkander terwijl de trein langzamerhand hare snelheid verminderde. Mijn innig geliefd vrouwtje", zei de kolonel en kuste haar lang en vurig. Hij had den arm om haar heen geslagen en zij drukte haar gloeiend gezichtje teeder tegen zijn schouder. «Lieve lieve Otto Zij gaf hem zijne kussen terug. De trein hield stil. «Station Laynau riepen de conducteurs. De omnibus van het hötel »Zum König van Portugal" stond voor het station. Wordt vervolgd. 113,000. Laagste inschrijver de heer A. Miehels,- te Zwolle, voor 103 440. Bij de op den 14 te Houtrijk en B'oianei* gehouden keuring van paarden ter inschrijving in het paarden-stamboek werden van 38-ingezonden paarden 23 merriën en 2 hengsten goedgekeurd. Den 14 is de reddingboot te Seheveningen in de branding omgeslagen toen de boot 40 el in zee was werd de man, die den stuurriem voerde over boord ge slagenwaardoor de boot dwars op de golven kwam te liggen en omsloeg. Met moeite werd de bemanning bestaande uit elf personen, gered. Drie mannen waren onder de boot geraakt. Bij kon. besluit van den 14 is de heer, jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier, advocaat en procureur te s-Gravenbage, benoemd tot lid van het hof van justitie in Suriname. M§t ingang van den 15 is het tijdelijk Rijkstele graafkantoor te Wijk aan Zee voor den duur van den badtijd heropend. De tentoonstelling tot bevordering van veiligheid, en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen is den 16 in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam geopend met eene rede van den heer dr. W. P. Rnijsch, voorzitter van het comité-generaal, o. a. in tegenwoordigheid van de ministers v. hinnenl. en buitenl. zaken en van justitie. De tentoonstelling is verdeeld in 18 groepen, samen 339 inzendingen bevattende. Den 17 des avonds is te Zaandam- het door den heer Corver van Wessem aldaar aan de gemeente ge schonken Volkspark feestelijk geopend en door den schen ker aan de gemeente in onderhond overgegeven. De minister van justitie heeft den 18-, vergezeld van den refeudaris bij zijn departement, den, heer Feith, en den ingenieur-architect der gevangenissen, het gesticht Veenhuizen bezocht. - Den 18 werd door den lokaaltrein, die te 5 u. 2 min. van Jlcdemklik gaat, in do nabijheid van Opperdoes de zestigjarige Schoutsen van Medemblik overreden. De onge lukkige, die vrij doof was, wilde zich over den spoorweg naar zijn land begeven, juist toen de trein aankwam. Hij struikelde echter met het gevolg dat hem de heide heenen even boven den en iel van het lichaam werden gesneden. Of schoon nog in leven toen men hem thuis brachtgaf hij spoedig daarop den geest. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 19' op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer B. de Greef als gemeente-architectmet waardeering voor de trouwe dienstendoor hem gedurende 55 jaar aan de gemeente bewezen. In de op den 19 te Leiden gehouden vergadering van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde is o.a. prof. M. do Vries tot eerelid dor Maatschappij benoemd. De gemeenteraad van l'ltgeest benoemde den 19 tot onderwijzer aan de openbare school aldaar den heer G. J. van der Ploeg van Heemskerk. Met hem stonden op de voordracht A. H. Bijleveld van Alkmaar en. A. Starreveld van Schellinkhont. De Leidsche duinwater-maatschappij keert aan de gemeente Leiden over 1889 als aandeel in de winst 15750 uit: aan de aandeelhouders wordt 6 pet. divi dend uitgekeerd. De Handelsvereeniging Amsterdam heeft, over 188J f 426.202 winst behaald; zij keert aan aaudeel- houders 10 pet. dividend uit, tegen 4'<a pet. in 1888. De buitengewone reserve is onveranderd op f 300,000 ge bleven terwijl de gewone geklommen is tot f 254,271. De arr. rechtbank te Heerenveeir heeft twee veen arbeiders te Stobbegat veroordeeld ieder tot eene gevan genisstraf van zes maanden, wegens het noodzaken van andere arbeiders om het werk in de veenderij te staken. Te Amsterdam is o.a. benoemd tot derden onder wijzer aan eene school le klasse J. Kaper te ©os ter- Blokker De winst der stedelijke gasfabriek te Leiden be draagt over 1889 61.954.63. De geneeskundige raad van Friesland en Groningen heeft als zijne overtuiging uitgesprokendat de aanne ming van het regeoringsontwerp betreffende opheffing van indirecten inëntings-dwang het gevaar voor het ontstaan van pokken-epidemiën zal doen toenemen. De gouvernements-kofffeopbrengst op Java voor dit jaar is geraamd op 171810 pikols. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen den 25, des avonds te half negen. De bouw van een zuiveringshuis enz. op het terrein der gasfabriek te Worimerveer is gegund voor 6999 aan de firma Verhoeven en Vis aldaar. Uit het jaarverslag der Nederl. Handelmaatschappij blijktdat het voordeelig saldo der winst- en verliesre kening over .1889 bedraagt ƒ3.777.126. De voornaamste winstposten zijn: factory te Batavia 2.078.504, interest- rekening f 960.378, provisierekf 775 837, aandeelen en obligatiën in ondernemingen ƒ136.223, ondernemingen in Suriname 100.000 gebouwen .39.240, enz. Daar tegenover staan slechts de gewone onkosten ad 338.212. Op de balans is weder de som van 1 millioen gereser veerd op cultuur-ondernemingen in Ned.-Indie. Op de winst- en verliesrekening der factory te Batavia komt f 2.641.559 voor aan winstposten; daarvan gaat 528.899 af aan onkosten en is 34.155 afgeschreven en gereser veerd op debiteuren. Bij de stoomvaartmaatschappij Zeeland waren over 1889 de ontvangsten 1.425.935, de exploitatiekosten 1.095.669 voordeelig saldo 330.265. Dit bedrag is te verminderen met lu. het nadeelig saldo der interest- rekening 100.2292°. de bijdrage ten behoeve van het ketelfonds 70.000 3°. het verschil tusschen de nominale en geboekte waarde der in 1889 uitgelote obli gatiën 8166, te zamen ƒ178.395, zoodat de beschikbare winst bedraagt j 151.869 tegen in 1888 3601.50, welk bedrag tot afschrijving is bestemd. Men schrijft ons uit Koedijk Is «goed weer" een nummer, dat iedere feestcom missie gaarne op haar programma zou plaatsenten onzent is dat iets hetwelk alles beheerseht. Met ang stige gezichten en opgezette kragensoms zelfs met geopende parapluieszag men de leden der commissie den 17 het terrein in orde brengen, en 's avonds hielden de regendruppels enkelen tot over hun gewonen «slaaptijd" klaar wakker. Maar gelukkig op den morgen van den feestdag bleek het droog te zijn. Wel was er een koude winddoch de feestvreugde zou de menschen wel warm

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 6