No. 77* Twee en UTegentigste Jaargang. 1890. Z()N1)A(Ï 29 JUNI. TWEEBE BLAD. Offtciëel Gedeelte. SCHUTTERIJ. Buitenland. Binnenland. ALKMAARSCHÜ ROIRAAT Zijdie teugevolge vau de benoeming van A. BOL- DERINK tot concierge in het stadshuis te Alkmaar, in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van bode, jaarwedde 300 concierge in de bur geravondschool, jaarwedde 50 met vrije woning, vuur en licht en stads aanplakker, jaarwedde 50 worden uitgeuoodigd zich daarvoor uitsluitend aan te melden ten stadshuize op Maandag 30 Juni 1890, tusscheu 's namiddags half twee en half drie. Burgemeester eu Wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbendendat zij die na de zomervacantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Jnli e.k. bij het hoofd van ieder dier inrichtingen, onder overlegging van het geboorte- en inëntingsbewijs van het betrokken kind. Alleen worden toegelaten de kinderen, die ten minste den leeftijd van 0 jaren bereikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 Nov. 1890. Voor aangifte voor de opeubare school voor meisjes bestaat tot en met 9 Juli a s. gelegenheid aan het schoolgebouw aan de Oudegracht eiken Dinsdag tnsschen 3 en 4 uren 's namiddags. Burgemeester en wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Juni 1890. De Secretaris, NUHOUT VAN DEK VEEN. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van de belanghebbenden dat do commissie voor de schutterij op Donderdag 10 Jnli aanstaande 's namiddags te 5| uren precies, ten raadhuize dezer gemeente zitting zal houden tot liet beoordeelen dér lichaamsgebreken en verdere reclames tegen den dieust, bij de schutterij, met inbegrip der krachtens art. 9 der wet ingeschrevenen, onder opmerking, dat alleen bij persoonlijke opkomst vrijstelling van den dienst kan verleend worden, terwijlwanneer vrijstelling van broederdienst verlangd wordt, bovendien schriftelijke bewijzen, ter gemeente secretarie aan te vragen, gevorderd worden. Dienstdoende schutters kunnen hunne bezwaren tevens op die zitting doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Juni 1890. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. LIJST VAN BRIEVEN, waarvan de geadresseerden onbekend zijnverzonden gedurende de le helft der maand Juni 1890: C. Vlieland, Remto liesbertsAmsterdam; C. Vries Pzn., Scbagen. Briefkaart: Hens, Amsterdam. Duitschland: J. H. KlingenbergHeesterkau. DITITSCHEANII. De keizer en de keizerin hebben den 25 een bezoek aan Kiel gebracht. De keizerin be zocht liefdadigheids-iustelliugen en keerde daarna naar Potsdam terug. De keizer vervolgde zijne reis naar het Noorden. In dit rijk leven nog 29 ondstrijders van Waterloo. De oudste is 107 een ander 105 en 5 zijn 100 jaar oud. De jongste telt 91 jaar. Rijksdag. Den 24, bij de behandeling der leger wet, beval graaf Stolbergconservatiefbet voorstel dei- commissie aan en verklaarde zich tegen tweejarigen diensttijd. De heer Rickert, liberaal, verklaarde zich tegen de voorstellen der regeering en tegeu het bepalen der legersterkte voor zeven jaren. Aan het toestaan der oorlogsuitgaven voor niet langer dan één jaar gaf hij de voorkeur. Invoering van den tweejarigen diensttijd als tegemoetkoming achtte hij onvermijdelijk. De heer Windt- korst ontkende nietdat de door dit voorstel op de be volking gelegde last grooter werd maar met bet oog op de veiligheid des lands kon dit voorstel niet verworpen worden. De uitgave was onvermijdelijk. In den verderen loop der beraadslaging verklaarde de Rijks-kanselier, dat de bondsregeeriugen bet wetsvoor stel niet konden intrekken en evenmin wijzigingen daarin toelaten. Hij kwam nadrukkelijk op tegen de bewering van den heer Windthorstdat hij geen vriend van den italiaanschen minister Crispi was en dat Duitsch land alleen met Oostenrijk als bondgenoot wel gereed zou komen. Zulk eene vernederende verklaring over den eersten minister eener bevriende mogendheid moest hij ten zeerste betreuren. Het bondgenootschap met Italië zou blijven bestaan ook wanneer de heer Crispi aftrad Het kon zijn dat Duitschland met Oostenrijk alleen als bondgenoot krachtig genoeg was doch eene oude mili taire stelling luiddedat men voor eene beslissing niet sterk genoeg kan zijn. Men mocht Duitschlauds andere bondgenootschappen niet verzwakken daarvan mocht niet het minste of geringste afgebrokkeld worden. Daarna meer bijzonder tot het wetsvoorstel zelf over gaande zeide bijdat de regeeringen verkorting van diensttijd niet konden toestaan. Alleen was hij gemacli t.igd tot de verklaringdat dit najaar grootere uitbrei ding aan de verloven zou gegeven worden. De regee ringen kwamen hiermede den Rijksdag zooveel mogelijk tegemoet. Hij verzocht ten slotte het wetsvoorstel on veranderd aan te nemen. Prins Hatzveld verklaarde zich voor het ontwerp. De heer Richter achtte de beloofde vermeerdering van het aantal verloven in het najaar onvoldoende. De tegen woordige voordracht was naar zijn inzien, slechts een wissel op nieuwe belastingen afgegeven. Den 25 werd de wet uitvoerig bestreden door den sociaal-democraat. Bebel terwijl de poolscbe afgevaardig de vou Kowierowski verklaarde, dat de polen voor de wet zouden stemmen. Den 26 is na eene uitvoerige bestrijding door den heer ,'on Bennigsen paragraaf 1 der wet, bepalende de sterkte van het leger in tijd van vrede tot 31 Maart 1894 op 486.983 man met 212 tegeu 128 stemmen aangenomen, na verwerping van allo voorgestelde wijzigingen. Onder de tegenstemmers behoorden behalve de vrijzinnigen de volkspartij en do socialistenook 18 leden van hot centrum. Paragraaf 2, betreffende de vorming van enkele wape nen werd vervolgens mede goedgekeurd en daarna de bekende resolutie van Windthorstmet verschillende meerderheid van stemmen. Een voorstel van den Rijkskanselier is ingekomen om toestemming te verleenen tot verdaging van dit staats lichaam van 18 Juli tot 18 November. ENUETjANU. De Morning Post, hot orgaan van minister Salisbury, verzekert dat niets onjuister is dan de opvatting, dat Helgoland moet beschouwd worden als de prijs voor Oost-Afrika aan Duitschland gegeven. Bij het verdrag met dat rijk hebben belangen van oneindig grooter gewicht don doorslag gegeven. Hooger dan grondgebied staat de vriendschap tusscheu beide rijken. Om deze te verzekeren, heeft Engeland afstand gedaan van een eiland, dat voor haar geen nut is, maar voor Duitschland grooto waarde heeft. Ton einde na het in Afrika getroffen vergelijk de vriendschap tnsschen beide landen op breeder grondslag te bevestigen heoft Engeland afstand gedaan van Helgoland. Men moet niet vergeten, dat de tijd van Engelands afzondering voorbij is. Lagerhuis. Minister Smith verklaarde don 26, dat geen enkele voorwaarde kon worden gesteld ten aanzien van de versterkingen van Helgolandwant Duitschland was vrij in het nemen van maatregelen tot verdediging zijner kusten. Hij deelde vorder mede dat de regeering ille voorgestelde bepalingen betreffende de drankwinkels introk en voornemens was een enkel nieuw artikel in te dienen FRANKRIJK. Kamer. Minister R.ibot verklaarde den 24 zich be reid, op de interpellatie van den heer Brissou betreffende de overeenkomst tusscheu Engeland en Duitschland om trent Zanzibar to antwoorden. Toch kwam hem het oogen- blik weinig geschikt voor, omdat de gedachtenwisseling met Engeland nog niet. was afgeloopnn. De hoor Brisson antwoordde dat hij vertrouwen stelde in dê waakzaam heid der regeoring. Hij wilde eenvoudig de Kamer in de gelegenheid stellenhaar gevoelen over deze zaak te openbaren. Hij trok dus zijne interpellatie in. De lieer Etienne deelde eene depeche van den gouverneur van Martinique mede waarin bevestigd werd dat Fort de France door brand vernield was waardoor 5000 men scbeu zonder dak waren. Hij vroeg en kreeg eon krediet van f 100000 om hulp te verleenen. ITALIË. De gemeenteraad van Rome beeft met 61 stemmen tegen één van Menotti Garabaldi, zoon van den bekenden Garabaldibesloten af te troden het door de regeering aan de Kamer ingediende wetsontwerp, om in den geldnood der hoofdstad te voorzien, geheel onvoldoende achtende. Het publiek trok partij tegen Garibaldi en drong in hot gereserveerd gedeolte der zittingzaal, waardoor een gevecht ontstond dat de tusschonkomst der gewapende macht noodig maakte om de orde te horstellen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De hongaarsche delegatie heeft do gewone en buitengowone begrootiug van het leger ongewijzigd aangenomen. ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft het met Duitschland gesloten verdrag betreffende do vestiging van vreemdelingen met algemeene stemmen goedgekeurd. TEREENIGDE STATEN. Het Huis van Afge vaardigden heeft al de door den Senaat in de zilverwet gebrachte amendementen verworpen mot inbegrip van de vrije aanmunting. Het ontwerp werd naar den Se naat teruggezonden, met verzoek eene commissie nit beide takken der wetgevende macht te benoemen0111 te trach ten het eens te worden. ZlIU-AHEKIKA. Blijkeus oen uit San Salvador te Nienw-York ontvangen telegram was do president dor republiek Menendes plotseling na oen feestmaal, waar hij genoodigd was, overleden. Deze plotselinge dood gaf aanleiding tot ongeregeldheden waarbij generaal Marcia en eenige andere officieren in de kazerne omkwamen. Generaal Carlos Tzata,de bevelhebber der troepen, heeft de leiding der zaken op zich genomen. De rust werd spoedig hersteld. Ëgeta werd tot voorloopig president der republiek benoemd en Delgado tot minister van buitenl. zaken. 1SRAK1L1E. De nieuwe grondwet is den 22 des avonds afgekondigd. Uit ons bericht betreffende de op den 20 te I rscm gevierde feesten blijkt niet duidelijk dat het schoolfeest alleen do kinderen der school van den heer M. Kooger betrof; dat echter het avondfeest, ter eere van den 75ja- rigeu gedenkdag van den slag bij Waterloo het werk was zoowel van de Rustenburgers als de Ursemmers. Daarom dit ter aanvulling daarvan. Bij beschikking van den minister van biunenl. zaken van den 20 is bepaald, dat de commissie, belast met het exainineeren van hen die eene akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot hot geven van middelbaar ouderwijs in ban d- eu r e c li 11 ij n i g t. e e k e n e n en boetseer en, voor het jaar 1890 zitting zal bonden te Amsterdam, en is aan deze commissie opgedragen bet, examineeren van hen, die in 1890 de akte van bekwaam heid verlangen voor het handteekeneu, bedoeld in art. 65bis der wet tot regeling van hot lager onderwijs. Tevens zijn benoemdtot leden dier commissiede beeren W. B G. Molkenboer, tevens voorzitter, directeur, en C. P. Holst Gzn., leeraar aan de Rijks normaalschool voor teekenouderwijs te Amsterdam .T. R. de Kruyff directeur der Rijks school voor Kunstnijverheid en leeraar aan genoemde school te Amsterdam; J. D. Hnibers eu J. Verslnys leeraren aan beide genoemde inrichtingen te Amsterdam: Bart van Ilove, directeur der Quelliuus- scliool te Amsterdam F. Lz. Berghuisdirecteur der Ambachtsschool on der gemeontelijko burgeravondschool te Arnhem; B. W. Wierink, directeur der Industrieschool van de Maatschappij voor den Werkenden Stand, leeraar aan de gemoentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam; H. A. C. Dekker, onder wijzer aan do Rijks Kweekschool voor onderwijzers te Haarlem, te Amsterdam; J. II. A. Mialaret en E. F. W Kerling, hoofdleerareu, en G. A. Laagland, leeraar aan do Academie voor Beeldende Kunsten, te 's-Gravenhage; N. van der Schuit, leeraar aan de gemeentelijke teeken- school te Roermond J. C. U. Legner leeraar aan de Rijks koogore burgerschool en aan de burgeravondschool te Utrecht. Den 21 had te Heerenveon eene sainon komst met verveners plaats uit alle lage venon in Friesland. Op die door ongeveer 30 verveners bijgewoonde vergadering werd in beginsel besloten tot de oprichting van een Vorvenorsbond ten doel hebbende do belangen der ver veners en der arbeiders te behartigen on zoo mogelijk werkstakingen te voorkomen. Over oen voorstel om de tnrfprijzen te verkoogon met 0,50 per roede liepen do meoningeu niteeueeue beslissing werd uitgesteld totdat do bond wettig was samengesteld. Aan eeue com missie werd het ontwerpen van oen reglement opgedragen. Bij kon. besluit van den 23 is als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid toegekendde zilvereu medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kou. besluit van 22 Septembor 1855 n°. 64, aan C. Pooijer Lzn visscher te Volendam (Edam), wegens zijn mensoklieveud gedrag, betoond bij de moeielijke redding, met hooge zee, van de twee opvaronden der tjalk Op Hoop van Zegen", op 3 Mei 1890 op de Zuiderzee lek geslagenE. T. Amsbury gezagvoerder vau de Noord-Amerikaanscke bark Jennie Harkuess, wegens zijn menscklievend gedrag, betoond bij do moeielijke redding, met hooge zee, der opvarenden van de nederl. bark Martina Johannaop 29 November 1888 in den Atlantischen Oceaan in zin kenden toestand verkeerende; en de bronzen medaille met een loffelijk getuigschrift, aan C. J. A. Albers, sergeant milicien bij het 4e reg. infanterie te Haarlem wegens hot met levensgevaar redden van vior kinderen nit de bovenverdieping van een brandend perceel aldaar, in den avond van 24 April 1890; J. Passiers, schilder te 's-Gra- venhagewegens het met levensgevaar redden vau een soldaat nit de vaart langs den Trekweg aldaariu den avond van 6 April 1890. Bij kou. besluit van den 25 zijn op nieuw benoemd tot leden van het college voor de zeevisscherijen de beeren P. F. baron van HeerdtM. Dirkzwager Gz., A. Hoo- genraad, mr. A Beanjon en H. Kikkert. Den 25 is de romp van het oude houten scbroef- stoomschip Prinses Marie bij inschrijving verkocht aan den lieer J. B. Baars te Amsterdam voor f 8017.17. Den 25 is te Helder eene vereeniging tot stand gekomen onder den naam van Holders belang, welke zich ten doel stelt de verfraaiing en bevordering van den bloei der gemeente en hare omstreken. Don 26 is door het provinciaal bestuur van Noord holland bij enkele inschrijving aanbesteed 1°. het bouwen eener oefenschool voor do Rijks normaalschool voor teekenonderwijzersop het terrein van het Rijks Museum te Amsterdam, geraamd op 38200. Laagste inschrijver de heer C. J. Maks aldaar voor 35890; 2°. het voorzien der boorden van bet Noordhollandsch Ka naal in vier perceelen perceel l geraamd op 4000, perceel 2 op 10 000, perceel 3 op 8700, perceel 4 op 2000. Laagste inschrijver voor perc. 1 de heer L. Kroon te Buiksloot voor 3470; voor per. 2 de heer G. Honijk te Purmerend voor ƒ8780; voor perc. 3 de heerJ. Oldenburg te Bergen voor 7370; voor perc. 4 de heer G. 1). van Doorn te Amsterdam voor 1950. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 26 na langdurige besprekingen de èlectriciteitsregeling vast gesteld. Daarbij is o. a. bepaald, dat eerst 5 pet. van alle ontvangsten aan de gemeente moet worden betaald, dan van de zuivere winst 6 pet. aan do aandeelhouders komt on hetgeen daarboven wordt verdiend, wordt ver deeld tusscheu aandeelhouders en verbruikers. Verder kan de gemeente om de vijf jaren de prijzen voor de levering van eleetrisehe stroomen verlagen, in ovorleg met den concessionaris. De tennijn voor de inschrijving op de vastgestelde voorwaarden is bepaald op 31 Au gustus a.s.; die inschrijving is voor iedereen opengesteld Den 26 is door de genie te Haarlem aanbesteed het maken van eene dubbele schutsluis, oen gedeelte Sla perdijk het zandophoogen van een fort enz. in den Haarlemmermeerpolder nabij Aalsmeergeraamd op 347.000. Laagste inschrijver de lieer Meijer (e Leiden voor J 312.000. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 26 den heer mr. Lisman, die zijn ontslag als wethouder genomen had, met 32 van de 36 stemmen als zoodanig herbenoemd. Hij verklaarde de benoeming 24 uren in beraad te zullen nemen. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 26 met 14 tegeu 12 stommen besloten tot sluiting der opeubare buizen van ontucht, iu dio gemeente met 1 November a.s.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 5