Premie Fogteloo. IERTHA, Feuilleton. ■No. 78. Twee en Wegentigste «Jaargang. 1890. W0EI8I) A (1 PARIJSCHE BRIEYEN. 2 JULI. Buitenland. Van verschillende zijden wordt ons het verlangen kenbaar gemaaktdat de vier novellen i kaihka voor f 0,40, ook ver krijgbaar zullen worden gesteld voor hen, die niet als geabonneerde bekend staan maar met anderen de courant medelezen. Wij willenzoolang de voorraad strekt gaarne aan dien wenscli voldoen, Men ver zoeke dan den lezer, ten wiens name de courant staatbij ons of bij den brieven gaarder of boekbandelaar een exemplaar aan te vragen. De UITGEVERS. 37) Al.kAIAARSCIIE <<>1111VI. Deze Courant wordt Binsdag-, Bimderdng- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk t, De 3 nummers OO (i Prijs der gewone Ad vertent iën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. LXII. Hebben wij onlangs eenige regelen gewijd aan den salon in de Champs Elyséesgerust mogen wij heden een geheel opstel geven aan zijn' mededinger op het Champs de Mars. Deze laatste toch is in alle opzichten bijzonder goed geslaagder zijn niet duizenden schilde rijen doch slechts een stijve negen honderd maar die welke werden ingezonden vormen een fraai, meesterlijk geheel. Bovendien is deze tentoonstelling met smaak en kunst daargesteldde muren der verschillende zalen zijn behangen met eene roode stof, welke de schilderijen zeer voordeelig doet uitkomen; ieder schilder zond ver scheidene doeken in welke telkens eene afzonderlijke groep vormen; zoodoende kunnen wij het talent van ieder kunstenaar afzonderlijk bewonderen, en behoeven bijna niet gebruik te maken van den catalogus. Treden wij thans het paleis van schoone kunsten binueu en brengen een bezoek aan de zestien zalen, dan beginnen wij met No. 1 den Salon de conversation", eene zaal die bepaald dient om uit te rusten en tevens eenige zeer fraaie decoratie ven, plafondschilderingen van Besnard en Galland op voordeelige wijze doet uitkomen Zaal No. 2 is éene lange galerei, loopende van af den middendom tot aan de Galerei Rapp; hier zien wij eene fraaie groep van Girardotdie ons naar Afrika verplaatst met zijn .Avond te Tanger" en .Tent bij eene mosquée". Een beetje verder trekt een tuin vol lieve kinderen onze aan dacht de moeders zitten op den achtergrond in do schaduw der boomende kinderen spelen, een wagentje met een lieve kleine er in en een kindermeisje dat een zuigeling de flesch geeft, bevinden zich op den voorgrond in het gras. Deze schilderij is van mevrouw Delance- Feurgard. Hetgeen mij echter bepaald aantrok is de inzending van Carolus Durandhoofdzakelijk bestaande UIT HET HOOGDUITSCH VAN E. ECKSTEIN. tR.A'Vj Telefoonnummer 23. uit groote vrouwenportrettenten voeten uitin zeer schoone toiletten, als: eene jonge vrouw geheel in het rood met bonten mantel eene andere in crème satijn japon met langen blauwen sleepnog eene andere in prachtig zwaar gewaad en schoone kanten kraag enz. enz. Onder de landschapschilders munten hier uitde Belg Frantz Courtens met .herfstmorgen" en een wind vlaag", verder Emile Baran en Emile Bastien-Lepage. Aan het einde dezer galerij stuiten wij op het groote decoratieve paneel van Puvis de Chavanneshetwelk bestemd is voor een museum te Rouen eu den kunste naar alle eer aandoet. Jongelingen en jonge vrouwen wandelen onder de schoone appelboomen van Normandië, in de verte stroomt de Seine en aanschouwen wij het panorama der stad Rouen. Nog twee andere doeken trek ken dadelijk onze aandacht, het eene van Henri Gervex toont ons de voornaamste redacteuren van het dagblad »la République framjaise". Reinach zit aan tafelen rondom vormen Jules Roche, Emmanuel Arêve Spulier enz. eene zeer natuurlijke groep. Het andere doek brengt ons op de tentoonstelling van beeldhouwkunst in het Palais de l'Industrieen staat vol met portretten van bekende echt parijsche personen, als Clarétie directeur van het Thé&tre Francais, Carolus Durand, Bonguereau, Bonnat Jeanne Samary enz. enz. Besluiten wij het bezoek aan deze galerij met de ver melding van nog twee zeer fraaie schilderijen bestemd voor de kerk Saint-Martin te Parijsbeide zijn van Henri Lerolle en stellen voorde heilige Martinus te paardde helft van zijn mantel gevende aan een armen man de ander Christus, verschijnende aan den slapeuden heiligen Martinus. Wij bevinden ons weder in den Salon de Conversation en wandelen thans naar den overkant van het gebouw zoodoende komen wij door de beeldhouwkunstwaarbij wij slechts kort stilstaan wijzende op de »dood en de houthakker" van Desboiseene bijzonder fraaie groep de houthakker ligt op den grond en stoot den dood van zich afdie hij eerst had aangeroepen. Ook het .Onweder" van Cordonnier, »de Slangenbezweerdster" van Ringel het .Monumeut voor Danton" van Ballier verdienen eene bijzondere vermelding waarna wij weder de schilderijen beschouwen. Het zou ons echter te ver voeren, zoo wij iedere zaal zoo gedetailleerd behandeldendaarom wil ik thans slechts de meest aantrekkelijke inzendingen ver melden. Dan komt in de eerste plaats de eenige schil derij van Meissonnier, president van de Soeiété Nationale des Beaux Arts. Dit werk is getiteld .October 1806" en is een waar meesterstuk; het stelt voor de slag bij Jena, den keizer te paard met zijn geheelen staf, en verder eene cavalerie-charge zooals de soldaten van Napoleon die wisten uit te voeren. Roll toont ons de goedgélijkende portretten van minister Yves Guyotvan de actrice Jane Hading en van eene Mevrouw W. De .Jonge Zandvoortsche meisjes" van onzen holland sehen schilder Josel' Israels heeft als altijd veel succes evenals .Hooge vloed op het Scheveningsche strand" van H. Mesdag. Ook de duitsche schilder Max Liebermann Hertha wilde in het eerste oogenblik lucht geven aan hare verontwaardigingmaar zij achtte het raadzamer de geheele zaak als scherts op te nemenwaarbij het haar niettemin gelukte, den luitenant aan het verstand te brengendat hij zich geheel en al in het adres ver' gistedat hij bij die vergissing eene betreurenswaardige rol speeldeen het niet weder moest wagen ook maar één oogenblik den eerbied uit het oog te verliezen, dien hij aan de echtgenoot van kolonel von Anzendorff ver schuldigd was. De luitenant stamelde eenige woorden ter verontschul digingmaar o, zij kwamen er zoo ongelukkig uit! .Goed goed", sprak zij kortaf. .Dat klinkt niet alsof alles nu weer .goed" is", her nam hij. .Antwoord mij openhartig: Moet ik van nu af uwe woning vermijden Zij aarzelde een oogenblik. Eiudelijk antwoordde zij .Waarom eigenlijk? Gedraag u als een gentleman, dan knnt gij komen zoo dikwijls als gij wilt Dienzelfden avond vertelde zij het voorgevallene aan haar gemaalnadat zij hem had laten beloven dat hij er niets van zou laten merken en in geen geval den onbezonnen officier zou uitdagen. De kolonel prees den tactwaarmede zij was opge treden en was het geheel met haar eensdat het in dergelijke omstandigheden het beste wasom alles, wat opzien zou kunnen baren te vermijden. Een zeker ge voel van triomf kon hij echter tegen den pedanten jongen man niet onderdrukken Anderhalf jaar waren sedert verloopen. De luitenant had zich aan geene enkele minder gepaste handeling meer schuldig gemaakt tenzij men aan den hartstoch telijken blik, waai'mede hij de jonge vrouw kon aanstaren, wanneer hij zich onbespied waandedien naam wilde geven. Alleen mevrouw von Anzendorff zelve had dien al te weisprekenden blik opgemerkt, maar daar zij zich zoo volkomen veilig wist, had zij er over gezwegen, te meer wijl de luitenant hoe langer hoe zeldzamer kwam en in den laatsten tijd naar de berichten luidden, meer dan gewone belangstelling getoond had voor de zuster van graaf Gassier freule Claudine. Voor de vierde maal naderde de maand November na het dubbele huwelijk in de kerk der Drieëenheid. Het was vroeg koud geweestde geheele maand October had uitgemunt door bijzonder ruw weder. Om deze reden waren dan ook de wintervermakelijkheden en de gezellige bijeenkomsten vroeger begonnen dan anders, hetgeen ge heel in den smaak viel van Marie Gassier, die zich nog maar niet met de grootsteedsche gewoonte kon vereeni- gen om eerst na Kerstmis de salons te openen. Den eersten Novemberhet was reeds donkerreed hare elegante coupé bij de Anzendorffs voor. Zij vond daar Julie, die, als naar gewoonte, even was .opgeloopen", want zij had duizend boodschappen te verrichtenknoop jes voor Hansje's manteltje manchetten en boorden voor haar echtgenooteen photographielijstje handschoenen naalden borduurkatoen o zij kon het alles in één adem niet opnoemen. Bij het binnentreden van gravin Gassiervoor wie zij niet de minste sympathie gevoelde, was zij dan ook terstond opgestaan, om na het wisselen van eenige beleefdo vvoorden hare wandeling door de straten voort te zetten. »Een bekoorlijk vrouwtjedie Julie zei de gravin lachend. Alleen maar wat te stilwat linksch Dus gaat zij manchetten koopenen boordjes en knopjes Doet zij dat zelve Merkwaardig Overigens heeft zij wel iets gedistingeerds. Niet zooals gij maar men ziet toch dadelijkdat zij eene dame is van onzen stand. Hoe is zij toch op het zonderlinge denkbeeld gekomen brengt ons terug naar Hollandnaar de duinen van Katwijk. Zeer fraai zijn de beide stukkeu van Mevr. Madeleine Le- maire .Ophélia" en de .slaap." De laatste wordt voorge steld door eene jonge vrouw met rossig haar, achterover liggende op fiuweelen kussensen gekleed iu zwarten rok en kripvoiles. Vergeten wij ook niet de fraaie zee gezichten van Moore en Harrison en de landschappen van Binet. Lnna toont ons die lange schaar van hon gerige armendie 's morgens aan de deuren van som mige restaurants wachten op de uitdeeling der soepen noemt hen »de minst ongelukkigen" Deschamps een aardig meisje met een eend in de armenPerret een alleraardigst tafereelde prijsuitdeeling op het dorp met den burgemeester den pastoor en verdere notabelen en eene massa lieve kinderenouders en grootouders. Paul Robert trekt ons aan, behalve door zijne portretten van Paul Monnet en anderen, door een tooneel in de speelzalen van Monte Carlo .Rien ne va plus", een zeer fraai be wegelijk tafereel. Ook de inzendingen van prenten, pastels, aquarellen, teekeningen enz. is zeer merkwaardig. Ch. Waltner met een fraai Eau forte naar den .Ouden Rabbijn" van Rem brandt Lepere met gezichten van Rouen en Parijs Theodore RousselAlphonse LévyFlorian enz. enz. munten uit in fraaie prentende pastels vinden hare beste beoefenaars in Roll met zijn portret van Antonie Proustin Thanlow .aan de boorden eeuer rivier met sneeuw- en dooieffect", in Deschamps met zijne aller liefste bébés in John Lewis Brown met zijne ruiters in ulop enz. enz. Zoo zijn wij aan den uitgang gekomen, en verwijlen nog eeu oogenblik op het Champ de Mars, hetwelk er bijna uitziet alsof er nog Expositie ware. De Eiffeltoren trekt nog altijd de bezoekers aan op de eerste verdieping is thans muziek, 's middags en 's avonds; de paleizen van schoone kunsten en van fraaie kunsten zijn blijven staan, de groote monumentale fonteinen zijn nog in volle wer king. Geen wonder dat nog vele Parijzenaars het Champ de Mars tot hunne geliefkoosde wandelplaats hebben gekozen. Parijs 25 Juni 1800. J. M. T. BK Li tillil. Den 27 heeft de nederl. gevolmachtigde ter vergadering der Conferentie tot bestrijding van de slavernij te Brussel verklaard dat zijne regeering zich eindelijk met het heffen van invoerrechten in het Congo- ;ebied vereenigd had, ofschoon onder voorbehoud betref fende punten van ondergeschikten aard over de eind- regeling van het in te voeren douane-stelsel. BULTSCHIi AXB. Op de den 26 door den rijkskan selier von Caprivi gehouden eerste soirée van parlements leden, waartoe de vrijzinnige leden ook genoodigd waren, dat bij prins Bismarck niet gebeurde, sprak de kanselier herhaaldelijk met nadruk van het gewicht der vriendschap met Engeland. om met zulk een burgerlijken man te trouwen .Daarop zou alleen haar bart u kunnen antwoorden. Zij heeft haar man zielslief." .Ach, ja?" .Wat hebt gij op mijn zwager aan te merken?" .0, niets volstrekt nietsHij behoort eigenlijk niet in onzen kring tehuis. Anders niets. Was hij een ge niaal man eeu kunstenaar een dichter een Afrika- reiziger goed Zoo iemand heeft geen adellijken titel noodig Maar een eenvoudige dokter...." .Welnu", viel Hertha haar in de rede »ik zou hem ook niet gekozen hebbenofschoon ik hem als zwager gaarne mag lijden maar overigens .Laat ons niet langer twisten over uw zwager Weet gijwaarom ik bij u kwam »Om ons een bezoek te brengen natuurlijk .Niet alleen daarom. Ik kwam met een bepaald doel. Den zestiende van deze maand geven wij een geeostu- meerd bal first rate de geheele stad zal er over spreken Gij moet ons het genoegen doen, kolonel, er aan deel te nemen. Ik weet wel, dat gij u tot heden toe uit principe huiten dergelijke feestelijkheden hebt gehouden...." .Pardon, mevrouwtje! Hertha heeft er steeds voor bedankt. Wat mij betreft .Zoudt gij uw jonge vrouwtje elk genoegen gunnen! GoedDan wend ik mij tot u lieve Hertha. Wij zullen ons kostelijk amuseeren. Gij moogt geen .neen" zeggen. Weet gij wel wat Linda von Lassberg gisteren beweer de Uw huwelijk met den kolonel scheen ons beiden, u en mijvan elkander vervreemd te hebben. Hoe be lachelijk nietwaar De wereld weet natuurlijk niet dat wij in stilte veel met elkander omgaan maar het schijnt toch de aandacht te hebben getrokken dat gij in het voorjaar geen van onze bals hebt bijgewoond. Men vertelt zelfs Ze hield even op. »Wat vertelt men vroeg Hertha verbaasd. .Och, zottepraat, waaraan wij ons niet moeten storen." Marie's blik gleed even langs den kolonel en deze be greep haar terstond.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 1