Binnenland. Rijksdag. Den 28 is bij derde lezing de legerwet ongewijzigd goedgekeurdtegen stemden de duitsch- vrijzinnigende volkspartijde sociaal-democraten een paar leden van het centrum en een welf. De snppletoire begrooting ten behoeve van de verhooging der bezoldi gingen bij het leger werd na eene uitvoerige bespreking, waarbij de ministers van financien en van oorlog aan drongen op herstel van de verhooging van de bezoldiging der officieren, door de commissie uit de wet geschrapt bij tweede lezing aangenomen volgens het voorstel der commissie. EAGEIjAIIIH. De heer Caine, een liberaal die zich van Gladstone afgescheiden had en een krachtig voor stander van de afschaffingspartijheeft zijn ontslag als lid van het Lagerhuis genomen om zich te overtuigen of hij nog wel de meerderheid zijner kiezers vertegen woordigde. Hij heeft zich te Barrow dadelijk weder ean- didaat gesteld. Sarah Bernhardt is bij de voorstelling van Jeanne d'Are te Londen flauw gevallen, zoodat de voorstelling gestaakt moest worden. Lagerhuis. Minister Fergusson verklaarde den 27 dat het gerucht betreffende den afstand van het eiland Dominica aan Frankrijk, waartegenover Frankrijk zou afzien van de rechten op Newfoundland, ongegrond was. De regeering had noch in de overeenkomst met Duitsch- land noch op andere wijze eenige nieuwe verplichting aangegaan tegenover de enropeesclie mogendheden. De wet betreffende het pensioneeren van politie-agenten is don 28 bij tweede lozing goedgekeurd. UKAAKKIJfi. De hoer Christophle blijft directeur van het Crédit-foncicr op het verlangen van den mi nister van financiën zal in de wijze van beheer alleen eenige verandering gebracht worden. Kamer. Den 26 is tot de eenvoudige orde van den dag overgegaan ten opzichte van den onschuldig veroor deelden Borras. Met 340 tegen 35 stemmen werd ver worpen de door het ministerie bestreden dadelijke behan deling van het voorstel Laur tot openbaarmaking van het rapport over het Crédit foncier. KUSLAIVW. Volgens de Grashdanin zijn de nieuwe, na 1 Januari 1891 in werking tredende tarieven voor het vervoer van niet russische goederen op de russische spoorwegen goedgekeurd. Voor de meeste artikelen van invoer zijn de tarieven verhoogd terwijl de uitzonderingen, welke op eenige lijnen golden, op geheven zijn. Ook is de wet openbaar gemaakt tot ver- eeniging van den spoorweg Warschau-Bromberg met den spoorweg Warschau-Weenen en de vaststelling van het aandeel der regeering in de zuivere winst van de laatste lijn. BULGARIJE. Majoor Panitza is den 28 des morgens in tegenwoordigheid van het te Sofia liggend garnizoen gefusilleerd. Hij stierf met den kreet «leve Bulgarije" op de lippen. Prins Perdinand onderteekende het doodvonnis vóór zijn vertrek naar de badplaats Karls bad. Stambouloff is benoemd tot regent tijdens zijne afwezigheid. Volgens bericht uit Konstantinopel heeft de Porte be sloten het verzoek van Bulgarije tot erkenning van prins Ferdinand van de hand te wijzen doch het in zake het godsdienstige vraagstuk voldoening te geven. SPA AJE. In het rapport der gezondheidscommissie wordt verklaarddat de heerschende cholera-epidemie van dien aard is dat zij bij krachtige maatregelen van bestrijding zich niet veel kan uitbreiden en dus met goed gevolg kan worden beperkt. Te Gandia zijn den 28 7 cholera-gevallen voorgeko men met twee sterfgevallen en te Belliote 4 ziekte- en 3 sterfgevallenden 29 te Gandia 3 ziektegevallen en één sterfgeval. TURKIJE. De russische minister van buitenl. zaken heeft aan den turkschen groot-vizier een schrijven gericht, Men mompelde, dat de tweeënzestigjarige echtgenoot liever niet zag dat zijne tweeëntwintigjarige vrouw den vulcanischen bodem betrad van de salons der groote wereld. Er speelde een glimlach om zijn mond. Werkelijk hij zon er niets tegen hebben indien Hertha aan het drin gend verlangen van hare vriendin gehoor gaf. Een ge- costnmeerd bal was ook heel anders dan zulk eene eentonigevervelende danspartij die soms den geheelen nacht duurde. Hij zelf zou nog wel eenige uren aange naam kunnen doorbrengen te midden van zulk een bont gewoel. Hoe denkt gij er overOtto vroeg het jonge vrouwtje. «Zullen wij maar een gewillig oor leenen aan de verleidster »Naar het mij voorkomtkan men eene uitnoodiging, die zulk eene beminnelijke vriendin ons persoonlijk komt overbrengen, niet met eene weigering beantwoorden. Hebt gij er dus lust in wat mij aangaathet zal mij een groot genoegen zijn aan het feest deel te nemen." «Allerliefst van u mijnheer von Anzendorff en verstandig uiterst verstandig Een vrouwtje zooals Herthais nog niet rijp voor het kloosterleven in een stillen huiselijken kring. Zij moet uitvliegen inhetvx-oo- lijkebonte gewemel en een verstandig echtgenoot staat haar dat toedringt er zelfs op aan eer zij zelve er met onstuimigheid naar verlangt." »Wilt gij uw hoed en mantel niet afdoen vroeg Hertha, reeds voor de tweede maal. «Onmogelijk 1 Ik moet van bier naar Margolf, om over mijn costunm te spreken." «MargolfMargolf «De directeur van de schilderschool." «Ah, zoo? Is die uw i-aadgever bij zulke gelegenhe den V Heeft professor Ehlers zijn congé «Ehlers en Idnna zijn nog op reis zij maken eene kunstreiszooals hij dat noemthij bezoekt eenige steden in Italië. Maar daar valt mij nog iet3 in dat u zeker zal interesseeren Ik denk er aanomdat mijn oog juist op die verrukkelijke schilderij viel. Wel lieve Hemelwie zon dat op Gruthenau voorspeld hebben toen wij met Eberhard dit tafereel als tablean-vivant voorsteldendat wij beiden drie jaar later als eerbare huisvrouwen voor deze prachtige copie zouden zitten waarin bij mededeeltdatzoo de Porte in gebreke mocht blijven onverwijld maatregelen tot kwijting der oorlogsschuld te nemende russische regeering zich genoodzaakt zou zien zich zelve betaling te verschaffen uit de geldenwelke de tnrksche regeering in andere landen te ontvangen heeft, op grond van onlangs genomen maatregelen van geldelijken aard. VEREEAIGDE STATEST. De Senaat heeft het wetsontwerp tot het opnemen van Wijomiug onder de Staten der Unie goedgekeurd. Tengevolge van Jde overgroote hitte zijn den 26 te Chicago 20 personen aan zonnesteek overleden. 5EUIII-AJIERIKA. Volgens de nadei-e te Nieuw-York uit Libertad (San Salvador) ontvangen berichten heeft de daar uitgebroken omwenteling zich als volgt toegedra gen. Gedurende een bal in de woning van den president Menendez in de hoofdstad ter viering van zijn intocht vóór 5 jaar, verscheen generaal Melesio Marcial te elf uren onverwacht in de danszaal, om in naam van gene raal Ezetadie met 600 man uit Santa Anna te San Salvador was aangekomen, een opstand aan te kondigen. Hij eisckte, dat de president zou aftreden. Daarop ver scheen de bevelhebber der i'egeeringstroepen in de hoofd stad, generaal Martinez. De presidentdie ongesteld was en zich in eene bovenverdieping bevond verlangde eneraal Marcial te spreken. Eene woordenwisseling ont stond tussehen dezen en Martinez, die Marcial doodschoot, maar door generaal Ezeta's mannen werd gevangengenomen. Daarna maakten zijne manschappen zich van de kazerne meester, bij welk gevecht 23 man sneuvelden. Inmiddels stierf president Menendez die aan eene hartkwaal leed, aan de gevolgen zijner ontroering en werd er een bewind ge vormd onder generaal Ezetadat echter reeds weder ontbonden is. Het bestuur is thans in handen van Guirola. Uit Buenos-Ayres wordt van den, 29 gemeld, dat de Nationale Bank hare betalingen heeft gestaakt, Brieven posterij, Volgens het voorloopig verslag, van het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het wetsontwerp S regeling der brievenposterij juichte men algemeen de samenvatting van alle wetten in één ontwerp toe. Gevi-aagd werd, of alle kon. besluiten, op de posterij be trekking hebbende, in den zelfden vrijzinnigen geest alsdifc ontwerp zouden geregeld worden. Gaarne had men een overzicht gewenscht van de bestaande wetgeving en de geldelijke gevolgen van aanneming van dit ontwerp. Waarom was de regeling der postpakkettendienst niet in dit ontwerp opgenomen? Eenige leden klaagden over het. onvoldoende der bezol diging van de ambtenaren en beambten der posterij,. De aanzienlijke bate van de posterij moest allereerst tot verbetering dier bezoldigingen worden aangewend, zoowel van brievengaardex-3 en postloopers ten platten lande, als van de boogere ambtenareno. a. van de commiezen wier toestand door verdeeling dei- emolumenten over een grooter aantaleer achter- dan vooruitgegaan is Andere leden waarschuwden tegen, te groote vrijgevigheid. Aan gedrongen werd op zoodanige uitvoering van het kon. besluit van 2 Mei 1890 dat de ambtenaren der posterij wier emolumenten vervallen en die schadevergoeding verkrijgen, daardoor nimmer geldelijk nadeel lijden en zij niet door eene nieuwe tracteiuent.-regeling indirect hunne toelagen zonden verliezen. Opnieuw drongen sommigen op meerdere beperking van de Zondagsrust, aan door des Zondags niet te bestellen dan tegen dubbel portwat door anderen werd bestreden juist met het oog op het staatsmonopolie. Anderen ver wachtten meer baat van de aanstelling van hulpperso neel vooral voor het platteland. Sommigen drongen aan opr. afschaffing der 9 nog bestaande bestelhuizen vergunning om aan brievenrond- babbelen Maar wat ik zeggen wilde gij zult op ons bal met den maestro, Roland Kessingerkennis maken." «Roland Kessinger Dat is- zeker hoogst interessant Hoe komt gij aan hem?" «Hij heeft zich de vorige maand hier gevestigd. Ik vermoed dat bij hier een vruchtbaarder veld meent te zullen vinden dan gindsin het Zuiden. Misschien denkt hij ook maarde meusch moet afwisseling hebben in zijn leven. Wij ontmoetten, hem op een diner bij de Ket- tenborns. Hij was mijn buurman aan tafel en wij hadden een allerprettigst discours. Het schijntdat hij de niet genoeg to waardeereis, gave bezitvan zich te interes- seeren voor de belangen van anderen en zich niet altijd voor te doen als een genie. Omen vertroetelt hem in alle salons. Hoe kan het ook andersEen kunstenaar van naammet een knap uiterlijkeene lieve stem aangename manierenen bovendieix ongehuwd dat trekt onwillekeurig aan. Wij ontmoetten hem later nog drie of vier malen. Eberhard is bepaald verrukt Van hem en aangezien wij ons bal in het vooruitzicht had den is mijnheer Kessinger natuurlijk uitgenoodigd om ons een bezoek te brengen, hetgeen hij zich, zooals.van zelf spreekttot eene groote eer heeft gerekend." «Hoe zon hij ook anders kunnen!" riep Hertha la chend uit. «Das ik mag op u rekenen! De officiëele uitnoodiging volgt overmorgen. Ik heb kaarten laten drukken volgens eene voor deze gelegenheid ontworpen teekening van Margolf, geheel naar den lastston smaak, invijf kleuren. Nu, tot weerziens naar ik hoop, nog vóór den zestien de Hoe maakt het de kleine? Hebt gij 't nog altijd zoo druk, kolonel Neen, dank ngeea seconde lan ger Lieve Hemelbet sneeuwt 1 Adieu Adieu Zoo ruischte zij naar de deur. De kolonel begeleidde haar tot aan de trap en kwam daarna in de gezellig verlichte en verwarmde kamer terug terwijl de grafe lijke coupé met de twee vurige brainen door den sneauw- storm wegrolde. Hertha nam de hand van haar echtgenoot eu trok hem naast zich op de sofa. «Ziezoo Kom nu nog eene sigaar rooken en vertel het eon en ander van uw werk." Wordt vervolgd brengers brieven mede te geven het verkrijgbaar stellen van strookeu voor drukwerken, van postzegels voorzien; kostelooze verkrijgbaar stelling van briefkaarten; enve loppe», postwissels; toelating tegen 2! cents port van alle kaarten van dezelfde grootte als brief kaarten invoering van kaartbiljetten van 21 et.; thuisbezorging van aange- teekende brievenhet verkrijgbaar stellen van plakzegels op kantoren in groote plaatsen; hooger port voor kerstmis- en nieuwjaarskaarten om de overmatige verzending daar van tegen te gaan, en om dezelfde reden hooger vraehtprijs vopr postpakketten op den St. Nicolaasdag. De omschrijving in art. 1, wat onder brieven en druk werken te verstaan isgaf tot velerlei bedenking aan leiding. Men vond de omschrijving vooral te ruim. Handschriften, voor den druk bestemd,:wenschte men onder drukwerken begrepen te zienalsmede de door middel eener copiëerpers vermenigvuldigde stukken. Sommigen wilden overeenkomstig het adres van het hoofdbestuur van «Vooruit", bet verlaagd port van nieuws bladen uitbreiden tot het geheele begrip van «periodieke pers", dus alle regelmatig verschijnende geschriften en zelfs ook jaarverslagen anderen althans tot veertien- daagsche en maandschriften. Weer anderen meenden dat het privilege der verlaging alleen op «iisawsbladén. moest slaan. Voorts wenschte men zekerheid.dat als bijvoegsels zullen blijven beschouwd worden bladen van nieuwsbladen, die ook afzonderlijk bezorgd worden. Aanbevolen werd weg te laten de bepaling, dat mon sters of stalen van koopwaren op zichzelf ge ene handelswaarde moeten bezitten. Bezwaar werd gemaakt tegen het verbod om voortaan bij een pakket een begeleidend schrijven in te sluiten wanneer het niet onmiddellijk betrekking beeft op liet voorwerp tot welks begeleiding het strekt. Vervoer van brieven buiten de posterij moest ook ver gund kunnen worden in ineenloopend© gemeenten als Amsterdam en Nieuwei'-Amstel. Sommigen dx-ongen aan op verhooging van het mini mum-gewicht van brieven van 15 tot 25 gram; anderen op verlaagd port van 3 cents binnen .zekeren kring zonetarief. Zouden de kaarten van boekbestelliugen ook. niet dienst baar bobooren gemaakt te worden voor a f bestellingen en bestellingen van losse banden Sommigen wilden verlaging van het port der druk werken, zooals in Duitschland. Het maximixm-gewicht voor nieuwsbladen, tegen mini mum-port verzondenwenschte men verhoogd te zien tot 50 of althans 40 gram, in het belang der kleine pers. Auderen beweerden dat een blad van 35 gram bezwaar lijk een klein blad kan heeten. Een andere regeling wei'd van uit onze ovex-zeesche bezittingen afkomstige aange- teekende stukken. Sommigen wenschten de verplichte vei-zegeling van aangeteekende stukken op te heffen. Waarom moest alleen de afzender in geval van verlies van een aangeteekend stuk aanspraak hebben op schade vergoeding en niet ook de geadresseerde? Sommigen wilden bij verlies van brieven met aangegeven waarden,, alleen het volle bedrag terugbetalen., indien de waarden in tegenwoordigheid van een postambtenaar in den om-, slag waren gesloten anderen vonden dat voor handels huizen eene zeer bezwarende restrictie. Waarom in geval, van overmacht bij verlies van aangeteekende waard©, sleciit3 f 25 vergoed Men wenschte gelijktijdige mede* deeling aan afzender en geadresseerde van eventneele, terugvinding van vermiste stukken van waarde. Tegen» de verplichte aanteekening werden ook bezwaren gemaakt- Velen wenschten die beperkt te zien. Vermindering van het recht voor postwissels of po»4~ bewijzeu werd verlangd door sommigen voor aanzienlijk®, door anderen voor geringe bedragen. Het maximum-bedrag van iu te vorderen gelden- op kwitantie enz. wenschten sommigea door den mioirtex" bepaald te zien en in elk geval niet te hoog gesteld, om geene mededinging aan kassiers aan, te doeu. Enkele leden wenschten in de wet bepaald te zien, dat de postvermindering ten behoeve der nieuwsbladen snet 1 Januari 1891 in werking trad, gewenscht voor de afgifte Hef vergaan .van de. „Trlns Fredcfjft» Uit de bijzonderheden van do botsing tussehen de Marpessa en de Prins Frederik blijkt, dat de gezag voerders van beide booten geen der voorgeschreven voor zorgsmaatregelen verzuimd hebben en dat de saddling van zoovele personen van de gezonken Prins TJtederik te danken is aan de bedaardheid en het overleg van den kapitein der boot, den heer Viisman en den. bevelhebbel- der koloniale troepen, ten. getale van 75 man, dea majoor Voorslnijs van Eik. Wegens den dikken mist stoomden,, beide schepen met halve kracht en waren, buitengewoner, wachters in het want op den uitkijk geplaatst. Do- Prins Frederik lag bijna geheel stil, toen- d® Marpesaa in het gezicht kwam. De Marpessa trof; de Prins Fre derik middeascheepsmet zoo groote kracht, dat het water onmiddellijk, de machinekamer en de haften binnendrong. De Px-ins Frederik lag bijna geheel stil, toen de Marpossa in het gezicht kwam. De troepen, werden dadelijk op het de-kin gereedheid geschaard er*, door dit voorbeeld aangemoedigd, gingen, de matrozen terstond aan dep ar beid en. bedaarde de ontsteltenis oader de reiziger:-. De booten, werden door de matrozen neergelaten eu daarin de reiaigers gebracht, de vrouwen het eerst. Dit inlaten gaf esnig oponthoud, daar sommige personen hiaane be zittingen nog wilden mede nemen ééne dame slaagde, daarin, doch, eene andere dame die rnim 14000 hij zich had moest tegen gehouden, wordentoea zij naar beneden wilde gaan, om dit te redden. Tijdens-dit redden d.ar reizigers werd over de manschappen app-4 gehouden, waarbij bleek, dat de luiteaa&nt van Wijk en, zes soldaten ontbraken. Het plotseling indringende water had hen zeker overvallen. Nauwelijks was de laatste der zes sloepen in zee of de stoomboot zonk in de diepte. In zeven minuten waren de 170 peronen gered. De Marpessa was zoo zwaar be schadigd, dat het eerst scheen, alsof zij ook zou zinken daar het voorste gedeelte reeds geheel vol water stond. De schotten, die het water moesten keeren, hielden echter stand. Een deel der lading werd over boord geworpen en zoo kwam de boot met al de geredden te Falmonth be houden binnen. Luitenant van Wijk, woonachtig te Heemstede, zou aanvankelijk eerst iu November a.s. naar Indie vertrek ken. Hij ruilde echter met den luitenant v. d. Velde

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 2