Telegrafische Berichten. ~15iads^Bc richten. Markt- en BeursberickteïiT^ ■die wilde huwen en gaarne een huwelijksreisje deed. Deze was voor dien vriendendienst zóó erkentelijk, dat hij den 21 nog te IJmuiden was met zijn vrouw, om van luitenant vau Wijk afscheid te nemen. Van Wijk was ongehuwd en maakte reeds bij zijne komst aan boord •door zijne opgeruimdheid op allen een recht prettigen indruk. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Castrlcnm <ds. A. G. Reede te Zuidscharwoude. De minister van waterstaat heeft bekeud gemaakt, dat van de op den 21 uit Amsterdam verzonden brie venmaal voor Ned. Indië met het verongelukte stoom schip Prins Frederik der maatschappij Nederland niets is kunnen gered worden. Den 29 is op zijn buitenverblijf te Hintham na eene korte ongesteldheid in den ouderdom van 55 jaren overleden de heer jhr. mr. J. J. F. de Jong van Beek en Donk, procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Her- togenbosch, in vroegere jaren subst.-officier van justitie te Alkmaar. Bij kon. besluit van den 27 is benoemd tot hoog leeraar in de wis- en natuurkunde aan de Uuiversiteit te Groningen de heer dr. J. W. Moll, directeur van de Rijks hoogere burgerschool te Utrecht. Bij kon. besluit van den 27 is benoemd tot lid van den Baad van bestuur van de kolonie Curacao de heer J. B G. de Veer, administrateur van financiën. Te Loppersum is een meisje van ruim 27 jaren dat vroeger aan vallende ziekte leed, overleden, na negen dagen onafgebroken te hebben geslapen. In een oproepingsbrief, dezer dagen verspreid door de leden van het voorloopig comité tot het oprichten van den Permanenten Internationalen Raad van Op voeding, wordt o. a. tot onderwijzers en vrienden van het onderwijs, vooral aan die der volksschool onder alle natiën, het volgende gezegd Door de leiding der jeugd hebt gij het toekomstig ge luk der menschheid in handen. Wanneer, onder alle natiën, .de onderwijzers en vrienden der volksschool de handen ineenslaan om het onderwijs tot geluk der menschheid te doen strekken dan zal het onderwijs voor alle vol ken de schoonste vruchten dragen. Wij noodigen u uit met ons samen te werken tot een doei van even vader- landslievenden als humanitairen aard. Dat doel is: toe nadering en verboedering aan te kweeken tusschen de verschillende natiën door een harmonische opvatting van -de grondbeginselen der opvoeding. Het middel om dit doel te bereiken de oprichting van een Permanenten Internationalen Baad van Opvoeding. Het is van het grootste gewichtdat een ieder zich bij dit streven aan- 3iuite. Het onmiskenbaarst bewijs, dat overeenstem ming in de paedagogische grondbeginselen bij de verschillende volken ontbreektlevert het kwaad vau den óórlogde menigte door de menigte vermoord. Bij deze ramp voor het verkeer der volkeren die als een granietrots het menschengeluk in den weg staat moet dus de hefboom aangebracht worden om tot de verlangde overeenstemming op het geheele gebied der- opvoeding te geraken. Niet langer mag d i e opvatting der vaderlandsliefde die heden ten dage overal het oog- logsbudget tot een ongekende hoogte opdrijfteeu richt snoer zijn bij de opvoeding van het kind. Dat gevoel van vaderlandsliefde, hetwelk tot dusverre het ruwe ge weld aanbidtis de krachtwaardoor de ware patrio- tieke en vredelievende beginselen onderdrukt wor den. Vele leerboeken (b. v. der geschiedenis), vele onderwijzers honden zich bij de oude sleur, met voor liefde bij hun onderwijs werk te maken van de verschillen tusschen volksstammen en natiën, en dienovereenkomstig! een' oorlogzuchtigen geest aan te wakkeren. Zooals de zaken thans staan, mag het niet langer duren. Niet langer mogen de kanonnen in hoogste ressort de geschil ten tusschen de volkeren beslissen Waar allen zwijgengevoelen wijals onderwijzers opvoedersvrienden der volksschool ons gedrongenhet woord te richten tot uonderwijzersopvoeders vrien- •den der volksschool Niet als aanhangers van één of andere godsdienstige politieke of philosophische partij doen wij ■dit. De eenige maar krachtige band die ons onderling verbindtis de wenschtot heil van het opgroeiend ge slacht in alle lauden op paedagogisch gebied krachti ger samen te werken dan tot hiertoe geschiedde. De Permanente Internationale Baad van Opvoeding, ■dien wij u voorstellenzal uit een nader te bepalen aantal gedelegeerden samengesteld ten doel hebben onderzoek en overweging van opvoedkundige vragen en mededeeling, in gedrukte rapporten van den hoofdinhoud der beraad slagingen ea van de verkregen conclusiën.In den Baad zal het streven op den voorgrond staan, de volksstam men en natiën in eeu geest van vredelievende toena dering met elkander bekend te maken. De leden van den Baad zullen uit de adherenten gekozen worden, ■die door verdienste en toewijding uitmunten. De namen der adherenten zullen in een corresponden tieblad (dat voorloopig in het fransch, duitsch en engelsch verschijnt) medegedeeld worden. Beeds thans tellen wij eenige honderden van adherenten in achttien landen; ook eenige schoolautoriteiten hebben zich gunstig over ons streven uitgelaten. Onophoudelijk zoeken wij betrekkingen aan te knoopen met landen waar nog geen adherenten zijn. üeze oproeping verschijnt in acht talen. Een een voudige verklaring van adhesie aan de heeren B. M. Kool van Kasteel, oud instituteur, 's-Gravenhage, Celebes- straat 83 en H. G. Boodhuijzen, rustend hoofdonder wijzer, Amsterdam, Keizersgracht 318, of direct aua den nlgemeenen secretarisden heer Herm. Molkenboer te Bonn a Bh is voldoende. Den 29 des morgens te 3) uur is te Kralingen «en 20jarig jongeling bij het zwemmen in den Kraling- schen pias verdronken. Het boricht, in sommige bladen voorkomende, dat Ged. Staten van Zuidholland de gemeentebesturen uit- genoodigd hebben een anderen dag voor de huwelijks voltrekking te bestemmen, wanneer daarvoor de Zondag bestemd mocht zijn, is onjuist. Zij hebben alleeu er op aangedrongen te willen bevorderen dat alsnog eenige uren van eenea anderen dag der week daartoe beschik baar worden gesteld, zoodat niet alleen op Zondag gele genheid bestaat tot kostelooze huwelijksvoltrekking. In den polder Waard en Groet is men thans druk bezig met. karwei snijden. Het gewas hiervan valt zeer mede; toch zal, wordt de., prijs niet hooger dan thans, de geldelijke uitkomst niet voldoende zijn. Thans is de markt ƒ9,50 per baaltje, enkele jaren geleden van 18,tot en met 25,per baaltje. Te Uitgeest worden pogingen in het werk ge steld, eene eigen doopsgezinde gemeente te stichten. Het getal aldaar wonende doopsgezinden is grooterdan ter plaatse, waar zij thans ter kerke moeten gaan, en waar toe zij kerkelijk behooreu. Den 26 is het verbouwen en bijbouwen van de burgerschool aan het Klein-Heiligland te Haarlem gegund aan den laagsten inschrijver, den heer G. P. J. Beccari, voor 12850. Volgens het maandelijksch overzicht, van de ge boorten en sterften over Januari van dit jaar, opgenomen in de Staatscourant van den 26is de sterfte in die maand aanzienlijk grooter geweest dan in de vorige jaren. Van 18811889 was zij, met inbegrip van de levenloos aangegevenen, gemiddeld ongeveer 23 op de 1000 ingeze tenen per jaar Het getal inschrijvingen in de sterfte- registers in die maand bedroeg 12.388 (waarbij 720 levenloos aangegevenen), gelijkstaande met 32,07 op de 1000 inwoners per jaar. Het hoogste verhoudingseijfer was te Leeuwarden 49.21; dan volgen Deventer met 47.16. Am sterdam met 45.12, Schiedam 44.58, Kampen 42.24, Hoorn 41.98, Botterdam 40.68 en Dordrecht 40.30. De andere ongenoemde groote gemeenten en de geheele pro vinciën bleven beneden de 40. Slechts enkele waren beneden de 20, nl. Assen 15.36, Franeker 16.66, Har- lingen 17.08; in de meeste overige vindt men boven de 30. Voor Alkmaar 31.23 Bij verschillende »oorzaken van den dood" vindt men onder rubriek 21 (acute ziekten der ademhalingswerk tuigen) afzonderlijk opgegeven liet getal overledenen aan influenza namelijk 761 op de 2668. Over een geheel jaar zou dit laatste cijfer 27.216 uitmaken; in 1888 overleden aan die ziekten 11.549, dus veel mindor dan de helft. Naar aanleiding van de krijgsverrichtingen in Atjeh gedurende het tijdvak van 12 December 1889 tot 1 April 1890 is bij kon. besluit vau den 26 de sergeant der infanterie N. J. Oldendorp benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsordeaan den kapitein van den generalen staf J. B. van Heutsz toegekend de eeresabel met. het gebruikelijke opschrifton bepaald dat de fu selier P. A. Janssens bij afzonderlijke dagorders zoo in Indië als in Nederland eervol zal worden vermeld. Den 26 is te Leiden overleden de beer J. Evers inspecteur vau financiën iu Nederl.-Indië. De gemeenteraad vau Tilburg heeft den 20/1600 subsidie verleend aan de commissie voor de aldaar in September te houden landbouwtentoonstelling. - Dod 27 des avouds is te Arnhem de löjarige E. Westerveld, die in den Rijn nabij de zweminrichting met andere jongeus was gaan zwemmen, in eene draai kolk geraakt en verdronken. l)en 28 was de heer L. Pott te Buiksloot voor 20085 laagste inschrijver bij de door de genie ge houden aanbesteding van het. maken van voorzieningen aan bestaande sluizenals verbetering van iuundatie- middelen enz voor de stelling Amsterdam, geraamd op 18050. Deu 28 hebben de ministers van biunenl. zaken marine en waterstaatvergezeld van den president der Bijnspoorwegmaatschappij en den administrateur hoofd der afdeeling Handel en Nijverheid van het ministerie vau Waterstaat, met eenige leden van den gemeenteraad en van de kamer van koophandel en fabrieken te Am sterdam het Merwedekanaal in oogenschouw genomen. Ten behoeve van het Werkhuis te Zaandam is voor 3000 aangekocht het gebouw, door de vereeniging Plaatselijk Nut" indertijd aan het Werkhuis welwillend en kosteloos in gebruik afgestaan. Die aankoop kan bijna geheel uit het reservefonds voldaan worden. De heer mr. F. H. de Veije, secretaris der gemeente Zaandam, heeft bij zijn vertrek naar Haarlem van de raadsleden en den burgemeester een schrijfbureau en van de gemeente-ambtenaren eene fraaie stoelbij het schrijfbureau passende, ten geschenke ontvangen. De gemeenteraad van Nieuwer-Amstel heeft be sloten eene leening van 52000 aan te gaan voor den bouw van een nieuw raadhuis De Vereeniging van Gymnastiek-Onderwijzers in Nederland heeft aan de regeering een ontwerp-programma ingediend voor het verkrijgen eener aanteekening van bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek, vergezeld van eene toelich ting en tevens van het advies, dat de regeering aan alle kweek- en normaalscholen de gelegenheid zou openen, daaraan de vereischte opleiding te kunnen ontvangen. De Cultuurmaatschappij der Vorstenlanden keert over 1889 7 pet. dividend uit over 2 000,000 prefe rente en 2 pet. over 8.265.000 gewone aandeeleu. Te Amsterdam is een kellner in de Nesdie iu staat van dronkenschap eene vrouw, met wie hij sa menwoonde zoo ernstig mishandelde dat zij naar het gasthuis vervoerd moest worden, alwaar zij overleed, door de politie aangehouden. De heer J. Buis Pzn. te Spierdijk en 55 anderen, allen woonachtig in of nabij die gemeente hebben aan Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland een adres gericht in zake de ontworpen richting voor den lokaalspoorweg AlkmaarHoorn, namelijk van Alkmaar naar Bustenbnrg (station), van Rustenburg naar de Grost (station) en vandaar langs de zuidzijde van Berkhout tot Hoorn of de lijn EnkhuizenAmsterdamwaarvan het gedeelte BustenburgHoorn hun niet doelmatig voorkomtdaar de lijn alsdan voor een zeer groot ge deelte door schraal bevolkte streken zal loopen en de afstand voor de bewoners der omliggende gemeenten te groot zal zijn; voorts omdat eeu lokaalspoorweg' langs de hiervoren omschreven richtingnaar hun oordeelniet in het algemeen belang is, wijl door den grooten afstand de voeding van het gedeelte BustenburgHoorn niet dan zeer gering kan zijn. Zij achten het in het algemeen belang wenschelijk de richting dier lijn te wijzigen als volgtvan Bustenburg naar Zuid-Spierdijk met een sta tion zooveel mogelijk nabij de kerk aldaar, vervolgeus vandaar tusschen deu Bobeldijk en de noordzijde van Berkhout tot de Kerkbuurt aldaar (station) en vandaar tot Hoorn. In de den 26 te Bergen gehouden raadsverga dering werd besloten ook dit jaar weder, evenals net vorige, uit de gemeentekas eene subsidie van vijfentwintig gulden toe te kennen aan de vereeniging „Schoolbond." Den 30 werd bij de harddraverij met paard en kar, bij »de Zwaan", te Heer Hagowanrd geuoudan, do prijs gewonnen door het paard van den heer W. Oudhuis, de le premie door dat van den heer K. Kruijer en de 2e premie door dat van den heer D. Oudhuis. 's-G BAVENHAGE, 1 Juli. Tweede Hamer. Nadat de regeering het lot der wet op het militair onderwijs afhankelijk had gesteld van de aanneming van het rapporteursvoorstelom de eerste militaire vorming- van de cadetten bij de corpsen geheel buiten de Academie te doen omgaan, is dit amendement met 48 tegen 15 stemmen verworpen. Daarna is aangenomen met 37 tegen 35 stemmen, dat de opleiding buiteu de cadettenschool kan plaats hebben van cadetten die dit verlangen. De inspectie bij het militair onderwijs is hersteld. De eindstemming van de afgehandelde wet is bepaald op a.s. donderdag. Den 30 had het jaarlijksche schoolfeest voor de leerlingen der laagste klassen van de openb. school voor onvermogendeu, der openb. leen 2etusschenschool en der openb. burgerschool.ten gezawenlijken getale van 435, ten gevolge van den aanhoudenden regen niet op de speelplaat sen, maar in de schoollokalen plaats. De vroolijkkeid der kinderen leed daaronder echter volstrekt niet Men verzoekt ons mede te deelen dat bij de terugkomst der 573 leerlingen van Schoorl op Woensdag 2 Juli, des avonds te negen uren, aan de Voormeer, alle kindereu niet meer éénen weg zullen gaan, ter voorkoming vau te groot gedram*. De leerlingen der 2e tusschenschool zullen in°optocht langs de Turfmarkt naar hun schoolgebouw gaan; die der burgerschool eu der eerste tusschenschool naar de Laat bij de Kapelkerk en die der school voor onver- mogenden naar de Keizerstraat, om op die verschillende plaatsen uiteen te gaan. Ouders, die hunne kinderen wenschen te halen, weteu dus, waar zij ze kannen vinden. De heer C. W. Bruinvis alhier is gekozen tot mede-bestuurder der Algemeeue Doop-gezinde Societer. Bij de den 30 door het gemeentebestuur gehouden aanbesteding van a het maken van schoolbanken het rioleeren der Lindelaan, is de uitvoering gegund aan Coruelis Grootegoed aannemer alhier voor 2552 laagsten inschrijver voor de perceelen in massa, zijnde deze som J 40 80 beneden de raming en 17.50 benéden de laagste inschrijvingsom voor ieder perceel afzonderlijk. Bij kon. besluit van den 29 is de heer mr. G. Wttew-aall, rechter in de arr. rechtbank alhier, be noemd tot rechter iu de arr. rechtbank te Arnhem. In eene plechtige buitengewone zitting van de arr. rechtbank is den 30 de nieuwbenoemde rechter, de heer mr. A. J. Blom, geïnstalleerd. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Zitting van 1 Juli 1890. G. K. en J. J., Schugen wederspaunigheid ieder 14 dagen gev. J. Z. Rz., St. Maarten, diefstal, 14 dagen gev. G. L., SchugenC. B., Oudesluis, mishandeling, ieder 8 dagen gev. T. B., Wervershooffals boven, 21 dagen gev. 1. G., Medemblik, alsboven, ƒ8 boete subs,4 dagen gev. C. v. W., Moordrecht, C hl' C'z., Enkhuizeu. diefstal* ieder 4 maanden gev. Tevens werden 5 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld. BURGERLIJKE S T A N D. GETROUWD. 29 Juni. Petrus Tesselaar en Maartje Kaandorn ^GEBOREN. 1 27. Juni. Anna Maria, D. van Hermann August Bruuk- laus eu Maria Anna Goes. 29 Jan Z. van Cornelis Gootjes eu Maartje Mosk. 30 Simon LeonardZ. van Simou Wit eu Maria Geertruida Hendriks. GerritZ. van Pieter Witen Maria Elisabeth de Moor. 1 Juli. Maria CorneliaD, van Franciscus Johannes Quax en Cornelia Gerarda Lansrerak. OVERLEDEN. 28 Juni. Bartha MariaD. van Johannes Heudricus Keezeu en Antje Zomerdijk, 6 jaar. Maria Hendrika, D. van Willen Duiumeijer en Cornelia Maria Gottmerbijna 10 w. 1 Jnli. Marie, I), van j'ieter Zweed en Trijntje Besse 14 m. AIjKMAAR oO Juni. Aangevoerd 3 koeien en ossen f 230 a 260 243 vette kalveren f 35 a 98 per kilo f 0,80 al, 17 nuchc. dito f 16 a 20, 05 schapen f -6 a ,32 226 vette varkens f 42 a 48 38 magere dito f 16 a 18 AMSTERDAM 30 Juni. Aardappelen nieuwe malta 7 a 8 ets. per P rijnsburgersf 2.25 a 2,60katwijker zand 2,60 a 4,25 andijker muisjes f 2,80 a 3,20 westlandsche klei muisjes 2,2U a 2,60, idem zand 2,90, a 3 20, idem klei 2,20 a 2,60 idem losse 2,10 a 2,35 alles per li.L. Veel aanvoer. Handel flauw. 30 Juni Raapkoeken f 52 a 80, Lijnkoeken f 7,25 a 11. 30 Juni. Petroleum flauw Amerika loco ƒ8, Sept. Dec. f 8.15 E. Cons f 9,25. Nobel onveranderd. 30Juu. Aangevoerd 359 Runderen: vette le >oort f 0,80, 2e soort, f 0,70, 3e_soort f 0.60 per P., Melk- eu Kalf- koeien f 150 a 275, 54 nacht, kalvereu f 8 a 13, 135 lammeren f 10 a 14302 vette Varkens f 0,41 a 0,45 per P. EDAM 28 Juni. Kieine kaas hoogste prijs 29,—. Aangevoerd 134 stapels, wegende 32193 P. HAARLEM 30 Juni. Niets aangevoerd. LELDEN 28 Juni. Boter per vat le soort 50 a 56, 2e soort 40 a 48. per pond le soort 1,25 a 1,40. 2e soort I a 1,20. SCHIEDAM 30 Juni. Moutwijn f 10, Jenever f 14 Amst. proef f 15,50. LOLDEN 26 Jnn. Aangevoerd 2300 runderen 2.4-t 12000 Schapen en Lammeren 4.4-5, 220 Kalveren 8.4- 20 Varkens 3.4-4.

Alkmaarsche Courant | 1890 | | pagina 3